Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετακίνηση με αυτοκίνητο . . . τι πρέπει να έχουμε μαζί μας.


Recommended Posts

1. κάθισμα αυτοκίνητου

2. ένα μπουκάλι νερό

3. πλαστική σακούλα

4. χαρτί κουζίνας ή χαρτομάντιλα

5. κάποιο σνακ για το δρόμο (μπισκοτάκι – κρακεράκι)

6. μια αλλαξιά καθαρά ρούχα

7. πάνα- μωρομάντηλα

8. κουβερτούλα

9. ειδικό προστατευτικό για τον ήλιο

10. φαρμακείο

11. παιχνιδάκι για να απασχολείται

12. Fenistil

13.Σαλιάρα

14. Πιπίλα(για όσους χρησιμοποιούν)

15. Σελτεδάκι (για τα πιο μικρά)

16.θερμόμετρο

17.αντιπυρετικά

18.Ομπρέλα

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Διαφημίσεις


Γειά σας πάλι πήγε 12:00 και ΄γω μόλις μπήκα και αυτό είναι εξίσου έν αενδιαφέρον θέμα.Και τι δεν χρειάζεται να παρεις για τις διακοπές άσχετα αν έχεις παιδιά ή όχι.Τελικά ξεσηκώνεις [σχεδόν όλο ] το σπίτι πρέπει να κάνεις μια λίστα και μετά βάλε πράμα και το αποτέλεσμα αν ξεχάσεις και κάτι τα ακούς από τον άλλον, κάνε ρε χριστιανέ κάτι και συ δεν θα πάθεις και τίποτα.

Πρώτα απ΄όλα φαρμακείο γιατί χαθήκαμε,αντιλιακά και μπόλικα μάλιστα ακι ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, αρκεί να έχει χώρο στο αυτοκίνητο να μην κλατάρει γιατί την βάψαμε, μετα επιστροφής θα μας γυρίσει πίσω αυτά και πολλά πολλά άλλα.........

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!!!Αυριο φεύγουμε κι εμείς για 4 μέρες!!!Κι έχω την εξής απορία : Πως στο μαύρο άνεμο θα χωρέσουν όλα τα μπαγκαζιά στο αυτοκίνητο. Μόνο το καρότσι και το παρκοκρέβατο να πάρω φρακάραμε!!!! Σκέφτηκα να μην πάρω κρεβάτι και να βάλουμε τη μικρή στη μέση, όμως δεν κοιμάται με τίποτα έτσι. Ειδικά το βράδυ θέλει το κρεβάτι της! Έχετε κάτι να προτείνετε??? Επίσης για πρώτη φορά πήρα έτοιμα βαζάκια με φαγητό αλλά αφενός δεν νιώθω και πολύ ασφάλεια να της τα δώσω και αφετέρου δεν ξέρω αν θα τα φάει. Υπάρχει περίπτωση αν της αρέσουν να μην θέλει μετά το φρεσκομαγειρεμένο??? Πειράζει αν δεν της δώσω και αυγό αυτές τις μέρες???Πολύ άγχος ρε κορίτσια και αγόρια!! Μαλλον πρέπει να χαλαρώσω λίγο.......

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

. κάθισμα αυτοκίνητου

2. ένα μπουκάλι νερό

3. πλαστική σακούλα

4. χαρτί κουζίνας ή χαρτομάντιλα

5. κάποιο σνακ για το δρόμο (μπισκοτάκι – κρακεράκι)

6. μια αλλαξιά καθαρά ρούχα

7. πάνα- μωρομάντηλα

8. κουβερτούλα

9. ειδικό προστατευτικό για τον ήλιο

10. φαρμακείο

11. παιχνιδάκι για να απασχολείται

12. Fenistil

13.Σαλιάρα

14. Πιπίλα(για όσους χρησιμοποιούν)

15. Σελτεδάκι (για τα πιο μικρά)

16.θερμόμετρο

17.αντιπυρετικά

18.Ομπρέλα

19. πανακια καθαρισμου για λεκεδες(γιατι το μπεμπε αν κανει εμετο θα το αλλαξουμε ρουχα-η μαμα ομως και τα καθισματα που γινονται χαλια υπαρχει προβλημα-βρηκα προχθες πανακια skip εστω για το πρωτο καθαρισμα)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

θα κάνουμε το πρώτο ταξίδι με το αυτοκίνητο! το ταξίδι δεν είναι καθόλου μεγάλο, 2 ωρίτσες πάνω κάτω, αλλά ο δρόμος έχει αρκετές στροφές. Ποια είναι η πιο κατάλληλη ώρα να ξεκινήσουμε; Μόλις το μωρό φάει και πάει να κοιμηθεί το βάζουμε στο κάθισμα του αυτοκινήτου; (ο δρόμος έχει στροφές μετά τη μία ώρα, οπότε για αρχή δεν θα έχει πρόβλημα φαντάζομαι). Ξεχασα να γράψω πως το μωρό είναι 1 1/5 μήνα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 9 months later...

Καλησπέρα,

 

έχω ένα αγοράκι 5 ετών το οποίο δεν αντέχει καθόλου τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο, επειδή όμως έχουμε μπουχτίσει στο σπίτι καθώς από όταν γεννήθηκε δεν έχουμε κάνει ρούπι σκεφτήκαμε να πάμε μέχρι το Πήλιο, τι θα μπορούσα να κάνω για να περάσουμε καλά και να αποφύγω τους διάφορους εκνευρισμούς??

 

Ευχαριστώ πολύ.....

Link to comment
Share on other sites

Εμεις χρειάστηκε να ταξιδέψουμε 9περίπου ώρες όταν η μικρή ηταν 8μηνών.Αυτό που καναμε ήταν να ξεκινήσουμε την ώρα που κοιμόταν συνήθως για βράδυ.Ετσι στην περισσότερη διαδρομή κοιμόταν με ενα-δυο διαλλείματα για αλλαγμα-γαλα κλπ.Πιστεύω αν φύγετε την ωρα που κοιμάται συνήθως θα γλιτώσετε αρκετή γκρίνια...καλό ταξιδάκι!!!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις στο κλαμπ τω πολυταξιδεμένων! Με τη διαφορά ότι εγώ ζαλίζομαι τρελά και η μικρή όποτε το θυμηθεί μπορεί και να ζαλιστεί και να κάνει καναδυο φορές εμετο. Οπότε είμαστε ετοιμοπόλεμοι....Δηλαδή...

 

Για την περίπτωση εμετού...2 αλλαξιές σίγουρα (+δευτερα παπούτσια), πάνες, κουβερτούλα, σεντονάκι ,πετσέτα (αν κάνει εμετό και λερώσει το κάθισμα πρεπει να βάλεις κάτι πάνω για να ξανακάτσει), αζαξ και χαρτι κουζίνας για να ξεμυρίσουμε λίγο γιατί η μπόχα δεν αντέχεται, μωρομάντηλα και αρκετές σακουλίτσες.

 

Για τη διασκέδασή της....πάιρνουμε κανενα καινούργιο φτηνό παιχνιδάκι, μια σακούλα με παλιά της παιχνίδια, κανένα "περίεργο" αντικείμενο να εξερευνήσει (πχ φακό, τσαντάκι), cd με τραγουδάκια και τέλος, κάνουμε και την προσευχή μας μην την πιάσει γκρίνια.

 

Για φαγητό.....το νεράκι της και ένα μεγάλο μπουκάλι νερό για να το ξαναγεμίσουμε, μπισκοτάκια (στεγνά και μπορεί να φάει χωρίς να στραβοκαταπιει ξαφνικά ....το οποίο πάθαμε με φρυγανιά και κοντέψαμε να τρακάρουμε!), σοκολάτα σε πολυυ δύσκολες περιπτώσεις γκρίνιας, ψωμάκι , κεικ και γενικα στεγνες τροφές.

 

ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ depon (ανεβάζουν πυρετό στο πι και φι..), θερμόμετρο

 

Αυτά, αν θυμηθώ και κάτι άλλο θα επανέλθω!

Link to comment
Share on other sites

kounelitsa πολύ σωστά!Ειδικά τα cd με μουσική!Εμεις το...εξελίξαμε λιγάκι και περάσαμε οοολα τα ζουζουνοτράγουδα στο κινητό και οταν είμαστε στο δρόμο και την πιάνει γκρίνια,τη βάζουμε να χαζεύει βιντεάκια και ξεχνιέται!

10Ddp3.png

OaR2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Να ρωτήσω κ εγώ κάτι τους πιό εμπειρους, μιάς κ εγώ είμαι ακόμα έγκυος??? Οι παιδίατροι συστήνουν κάποιο χαπάκι? emetostop ή κάτι τέτοιο?(αυτό έδινα στα σκυλιά μου στα πρώτα 2-3ταξίδια, μετά όλα ο.κ. και χωρίς χάπια):P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Η μικρή μου είναι 17μηνών και μέχρι τώρα είχαμε κάνει ταξίδια 3-4ωρών και χωρίς μάλιστα να αποφύγω γεύματα γιατί δεν είχα σκεφτεί τον εμετό και δεν είχαμε κανένα θέμα. Το προηγούμενο σαββατοκύριακο πήγαμε απόσταση 4ωρών (η αλήθεια είναι πως είχε πολλές στροφές) και μόνο που δεν έκλαψα από την απογοήτευση. Έκανε εμετό 5φορές όταν πηγαίναμε και έτρεμα για το γυρισμό (οπότε δεν πέρασα καλά και στη διαμονή) και δεν είχα άδικο. Στο γυρισμό που τις είχα δώσει μόνο στεγνά για αρκετές ώρες πριν και ελάχιστο νερό δεν ξέρω και εγώ πόσες φορές έκανε εμετό. Στενοχωρήθηκα πάρα πολύ γιατί η δική μας επιθυμία για βόλτα την ταλαιπώρησε τόσο πολύ. Αφού ξεγράψαμε τις διακοπές για φέτος...

Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Κάπου είχαμε ανοίξει σχετικό θέμα , αλλά δεν το βρίσκω. Έχετε επιχειρήσει ταξίδι με αυτοκίνητο με παιδάκι ενάμιση έτους για πάνω από τρεις ώρες; Το δικό μου παιδί στη μισή ώρα γκρινιάζει δυστυχώς . Θα αγανακτησω λέτε; Η απόσταση είναι τρεις με τέσσερις ώρες ( βάζω και ολιγόλεπτες  στάσεις μέσα) . Λογικά με το παιδί περισσότερες στάσεις ή περισσότερη ώρα στις στάσεις. Επίσης , με τα γεύματα τί κάνουμε; Να ετοιμάσω από το σπίτι ένα τοστ και μια μπανάνα; Κάτι που πρέπει να έχω μαζί; Θα λέγατε καλύτερα ένας προορισμός πιο κοντινός τύπου μιας ώρας απόσταση για τέτοια ηλικία;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Annitamik είπε:

Κάπου είχαμε ανοίξει σχετικό θέμα , αλλά δεν το βρίσκω. Έχετε επιχειρήσει ταξίδι με αυτοκίνητο με παιδάκι ενάμιση έτους για πάνω από τρεις ώρες; Το δικό μου παιδί στη μισή ώρα γκρινιάζει δυστυχώς . Θα αγανακτησω λέτε; Η απόσταση είναι τρεις με τέσσερις ώρες ( βάζω και ολιγόλεπτες  στάσεις μέσα) . Λογικά με το παιδί περισσότερες στάσεις ή περισσότερη ώρα στις στάσεις. Επίσης , με τα γεύματα τί κάνουμε; Να ετοιμάσω από το σπίτι ένα τοστ και μια μπανάνα; Κάτι που πρέπει να έχω μαζί; Θα λέγατε καλύτερα ένας προορισμός πιο κοντινός τύπου μιας ώρας απόσταση για τέτοια ηλικία;

Καλησπέρα κορίτσι μου! Εμείς πάμε σχεδόν μαζί στην ηλικία αν θυμάσαι :) επιχειρησαμε με πολύ φόβο ταξίδι 7 ωρών στην πόλη καταγωγής μας κ θα το ξανακάνουμε σε καμία βδομάδα. Είχα πολύ άγχος για το πώς θα ανταποκριθεί, καθώς με την καραντίνα δεν είχαμε πάει πουθενά. Οι προηγούμενες διαδρομές σκέψου ήταν με το καθισμα-αυγο! Πήγαν αρκετά καλά τα πράγματα, είχαμε λίγη γκρίνια σε κάποιες φάσεις αλλά συνολικά αυτό κράτησε καμιά ώρα από τις 7. Φροντίζαμε να κανουμε στάσεις όταν δεν ήταν στα καλά της. Κ επίσης, την έπαιρνε στο ταξίδι πανευκολα ο ύπνος! Δλδ κοιμήθηκε πολύ παραπάνω από ότι στο σπίτι! 

Από φαγητά, είχε πάρει βραστό αυγό, μπανάνα, κέικ με καρότο που είχα κάνει χωρίς ζάχαρη και πίτα κ επειδή φύγαμε πρωί πρωί, το μεσημεριανό το έφαγε στον προορισμό μας. Φύγαμε κατά τις 6 κ φτάσαμε περίπου 2 επομένως, δεν κουβάλησα πολύ φαγητό. 

Νομίζω πως βοήθησε αρκετά κ το κάθισμα πάντως, ήταν πολύ πιο άνετη από το αυγό, εκεί δεν άντεχε ούτε μισή ώρα!

Να περάσετε τέλεια!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Annitamik είπε:

Κάπου είχαμε ανοίξει σχετικό θέμα , αλλά δεν το βρίσκω. Έχετε επιχειρήσει ταξίδι με αυτοκίνητο με παιδάκι ενάμιση έτους για πάνω από τρεις ώρες; Το δικό μου παιδί στη μισή ώρα γκρινιάζει δυστυχώς . Θα αγανακτησω λέτε; Η απόσταση είναι τρεις με τέσσερις ώρες ( βάζω και ολιγόλεπτες  στάσεις μέσα) . Λογικά με το παιδί περισσότερες στάσεις ή περισσότερη ώρα στις στάσεις. Επίσης , με τα γεύματα τί κάνουμε; Να ετοιμάσω από το σπίτι ένα τοστ και μια μπανάνα; Κάτι που πρέπει να έχω μαζί; Θα λέγατε καλύτερα ένας προορισμός πιο κοντινός τύπου μιας ώρας απόσταση για τέτοια ηλικία;

 

Πάρε βιβλία, παιχνίδια, ιδανικά κάτι καινούργιο που δεν έχει ξαναδεί. Για σνακ, τοστ και μπανάνα είναι μια χαρά, αλλά μπορείς και να πάρεις κάτι που της αρέσει και το τρώει σπάνια (στη δική μας περίπτωση κουλούρι Θεσσαλονίκης). 

 

Τραγούδια στο κινητό (δεν εννοώ βίντεο, αλλά και βίντεο να βάλεις ποιος θα σε κρίνει), τραγούδια γενικώς, μαλακή μπαλίτσα για να πετάτε η μία στην άλλη, κανένα μπαλόνι ίσως;

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Annitamik είπε:

Κάπου είχαμε ανοίξει σχετικό θέμα , αλλά δεν το βρίσκω. Έχετε επιχειρήσει ταξίδι με αυτοκίνητο με παιδάκι ενάμιση έτους για πάνω από τρεις ώρες; Το δικό μου παιδί στη μισή ώρα γκρινιάζει δυστυχώς . Θα αγανακτησω λέτε; Η απόσταση είναι τρεις με τέσσερις ώρες ( βάζω και ολιγόλεπτες  στάσεις μέσα) . Λογικά με το παιδί περισσότερες στάσεις ή περισσότερη ώρα στις στάσεις. Επίσης , με τα γεύματα τί κάνουμε; Να ετοιμάσω από το σπίτι ένα τοστ και μια μπανάνα; Κάτι που πρέπει να έχω μαζί; Θα λέγατε καλύτερα ένας προορισμός πιο κοντινός τύπου μιας ώρας απόσταση για τέτοια ηλικία;

η μεγαλη τα 3ωρα ταξιδια τα εκανε πολυ ανετα

δυστυχως ο μικρος κ στην ωρα συνηθως γκρινιαζε,ειδικα αν νυσταζε

αν γινεται να ταξιδεψετε ωρες που κοιμαται

1-2στασεις

σαν σνακ ακουγονται καλα.αναλογα κ τι ωρα θα ταξιδεψετε κ τι τρωει

μουσικη,παιχνιδια κ εστω ενα καινουριο,κ αν δ πατε μονοι να εισαι πισω

(παρολα αυτα εμεις γυριζαμε παντα πολυ,κ καναμε ταξιδι με την μεγαλη κατω των 3 κ το μωρο 7μ.καναμε πρωτα ενα τριωρο ως θεσ/νικη,μειναμε ενα βραδυ.την αλλη μερα αθηνα,ενα βραδυ διανυκτερευση κ την αλλη μερα καραβι ενα 4ωρο

μια χαρα πηγε)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

7 ώρες πρίν, Annitamik είπε:

Κάπου είχαμε ανοίξει σχετικό θέμα , αλλά δεν το βρίσκω. Έχετε επιχειρήσει ταξίδι με αυτοκίνητο με παιδάκι ενάμιση έτους για πάνω από τρεις ώρες; Το δικό μου παιδί στη μισή ώρα γκρινιάζει δυστυχώς . Θα αγανακτησω λέτε; Η απόσταση είναι τρεις με τέσσερις ώρες ( βάζω και ολιγόλεπτες  στάσεις μέσα) . Λογικά με το παιδί περισσότερες στάσεις ή περισσότερη ώρα στις στάσεις. Επίσης , με τα γεύματα τί κάνουμε; Να ετοιμάσω από το σπίτι ένα τοστ και μια μπανάνα; Κάτι που πρέπει να έχω μαζί; Θα λέγατε καλύτερα ένας προορισμός πιο κοντινός τύπου μιας ώρας απόσταση για τέτοια ηλικία;

Μην αγχώνεσαι όλα καλά θα πάνε ! Εμείς κάνουμε συχνά ταξίδια με τα μωρα. Τώρα ας πούμε που ο μεγάλος μου είναι 2 του έχω πάντα κάτι να τσιμπάει στο αμάξι .. τον πιάνει και τάση για εμετό για αυτό το λόγο πάντα έχω μαζί μου φρυγανιές η κριτσίνια. Κάνουμε συνολικά σε 4 ώρες ταξίδι περίπου 3 στάσεις το πολύ 4. Για να θηλάσω τον μικρό που είναι 9 μηνών σχεδόν και για να ξεπιαστει ο μεγάλος. Του παίρνω καμία φορά κάνα καινούργιο παιχνίδι για την διαδρομή για να έχει να ασχολείται για λίγο η κάνα βιβλιαράκι με μουσική. Λέμε πολλά τραγούδια , παραμύθια , αν χρειαστεί κάθομαι και πίσω μαζί τους για κάποιο διάστημα. Μου κρατάει το χέρι συνήθως του αρέσει πολύ αυτό :p του μιλάω η συζήτηση γενικά θεωρώ είναι ότι καλύτερο. Απλά να του μιλάς για διαφορά θέματα που σου έρχονται στο κεφάλι και να συμμετέχει να σου απαντάει να λέει τα δικά του. Εμείς βάζουμε και cd με παραμύθια πολύ καλό και αυτό. Με όλα αυτά περνάει η ώρα του πιο ευχάριστα πιστεύω. 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές! Θα το επιχειρήσω και εύχομαι να πάνε όλα καλά!!! Είχαμε ξανακάνει ταξίδι με αυτοκίνητο αλλά είχαμε ζόρι, τώρα ίσως θα είναι καλύτερα που είναι και μεγαλύτερη

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...