Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε αρχιζει το παιδι να δοκιμαζει κανονικο φαγητο?


Recommended Posts

Ωραια αρα καλά ειναι Σολωμός ε?

 

Απο τα κατεψυγμένα ως λύση αναγκης? Να του δίνω η απαγορευονται ?

 

O σολομός είναι από τα ψαρια με τη λιγότερηγ συγκέντρωση υδραργύρου οπότε μπορείς να δώσεις.

ΓΙα τα κατεψυγμένα δεν νομίζω ότι απαγορεύονται, απλώς δεν μπορούν να συγκριθούν με το φρέσκο. Ασε που πρεπει να είσαι καλής ποιοτητας, να έχουν καταψυχθεί άμεσα και να μην είναι γεμάτα συντηριτικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Ο μικρός μου είναι 11 μηνών. Σκεφτόμουν να δώσω φαγητό απ το δικό μας αλλά έχω την εντύπωση πως θα σταματήσει να τρώει μετά τα δικά του. Συγκεκριμένα με το ζόρι τρώει τα νεροβραστα τελευταία αλλά κάπου διάβασα πως γύρω στο χρόνο τα παιδιά περνάν μία κρίση με το φαγητό. Αληθεύει? Εσείς ποτέ ξεκινησατε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου είναι 11 μηνών. Σκεφτόμουν να δώσω φαγητό απ το δικό μας αλλά έχω την εντύπωση πως θα σταματήσει να τρώει μετά τα δικά του. Συγκεκριμένα με το ζόρι τρώει τα νεροβραστα τελευταία αλλά κάπου διάβασα πως γύρω στο χρόνο τα παιδιά περνάν μία κρίση με το φαγητό. Αληθεύει? Εσείς ποτέ ξεκινησατε?

εμας η παιδιατρος μας ειχε πει οταν εκλεισε τους 10 μηνες να του δινουμε σιγα σιγα απο το δικο μας φαγητο να δοκιμαζει να μαθενει τις νεες γευσεις... και μετα που χρονισε μας ειπε κανονικα οτι τρωμε εμεις θα τρωει και το μωρο αφου στις οδηγιες που μας δεινει γραπτος μας ειπε οτι σας εχω φτιαξει το μενου της εβδομαδας σας..

Link to comment
Share on other sites

Λογικο 11μηνων να μην τρωει νεροβραστα.απο τη στιγμη που γινει εισαγωγη σε κρεμμυδι,πατατα,καροτο,ντοματααρακα κλπ κοκκινιστα,οσπρια,κρεας μαγειρευω οσο γινεται ενα φαγητο

Δ του εχω δωσει τηγανια η αλλες σαλτες πχ μουσταρδα

Αλλα απο 10μηνων εχουμε το ελευθερο κ για ψητα στο φουρνο,τα τιμαει δεοντως

Αλλα δ τρωμε κ αλεσμενα οποτε ηθελα ενα φαγητο

Την πρωτη φορα που εφαγε κρεας 7-7,5 μηνων ηταν κοτοσουπα με χωριατικο κοτοπουλο,πατατα,καροτο,κρεμμυδι,σελινο,ριγανη κ λεμονι.εβγαλα την μεριδα του κ προσθεσα αλατι κ πιπερι για τους αλλους 3

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , vicky86 είπε:

Λογικο 11μηνων να μην τρωει νεροβραστα.απο τη στιγμη που γινει εισαγωγη σε κρεμμυδι,πατατα,καροτο,ντοματααρακα κλπ κοκκινιστα,οσπρια,κρεας μαγειρευω οσο γινεται ενα φαγητο

Δ του εχω δωσει τηγανια η αλλες σαλτες πχ μουσταρδα

Αλλα απο 10μηνων εχουμε το ελευθερο κ για ψητα στο φουρνο,τα τιμαει δεοντως

Αλλα δ τρωμε κ αλεσμενα οποτε ηθελα ενα φαγητο

Την πρωτη φορα που εφαγε κρεας 7-7,5 μηνων ηταν κοτοσουπα με χωριατικο κοτοπουλο,πατατα,καροτο,κρεμμυδι,σελινο,ριγανη κ λεμονι.εβγαλα την μεριδα του κ προσθεσα αλατι κ πιπερι για τους αλλους 3

Και εγω ακριβως το ιδιο το κοτοπουλο το εδωσα νωρις απλα χωρις μπαχαρικα ..πολες φορες και στο φουρνο με πατατες ..καλα εμεις δεν φαγαμε σχεδον ποτε αλλεσμενο ηθελε να τρωει απο μικρος αυτο που τρωμε και τα λαχανικα τα ψιλο εκοβα και υστερα του τα εδινα ενα ενα στο τραπεζακι που εχει στην καρεκλα φαγητου και μια χαρα τα ετρωγε ολα ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Aggeliki21 είπε:

Και εγω ακριβως το ιδιο το κοτοπουλο το εδωσα νωρις απλα χωρις μπαχαρικα ..πολες φορες και στο φουρνο με πατατες ..καλα εμεις δεν φαγαμε σχεδον ποτε αλλεσμενο ηθελε να τρωει απο μικρος αυτο που τρωμε και τα λαχανικα τα ψιλο εκοβα και υστερα του τα εδινα ενα ενα στο τραπεζακι που εχει στην καρεκλα φαγητου και μια χαρα τα ετρωγε ολα ....

Κ γω με συμβουλη της παιδιατρου ναι μεν τρωμε μοσχαρι,αλλα επειδη τα υπολοιπα ειναι δικα μας,τρωμε πιο πολυ κοτοπουλο,κουνελι,παπια,γαλοπουλα,αρνι,κατσικι,κ προτιμησα να ξεκινησω με κτ δικο μας.δ ειχα κ κατσικι εκεινες τις μερες

Εμεις ξεκιναμε αλεσμενα κ σε δυο μηνες τα κοβουνε

Κ για να φαει κτ πρεπει να δει οτι το τρωμε κ μεις

Κ κοτοπουλο στο φουρνο,κ το κατσικι,κ το κουνελι,με λαχανικα.κ τρωμε ολοι το ιδιο.κ το ψαρι.κ μας αφησε απο νωρις κ το συκωτι

Link to comment
Share on other sites

Κάπου κοντά στο χρόνο ξεκίνησε να τρώει από το οικογενειακό τραπέζι το οποίο προσαρμόσαμε κάπως. Τα φαγητά μας δεν έχουν αλάτι και προσθέτουμε εμείς όσο θέλουμε, κάτι που κάνει και σε μας καλό. Δεν είναι πικάντικα πια που μας άρεσε και βάζουμε όσο γίνεται λαδάκι ωμό ή προς το τέλος του μαγειρέματος. Τηγανιτά δεν τρώγαμε σπίτι έτσι κι αλλιώς. Τα μπιφτέκια τα φτιάχνω διαφορετικά πλέον για να τα τρώμε όλοι, βάζω μέσα λαχανικά όπως κολοκυθάκι, μελιτζάνα και βάζω βρώμη αντί για ψωμί/φρυγανιά, ωραία είναι κι υγιεινά, τα συνηθίσαμε. Αυτό που τρώμε και δεν του δίνουμε είναι τυρί φέτα και ψωμί, αλλά ψωμί τρώμε κι εμείς λίγο. Ψωμί θα του δώσω σε άλλες φάσεις όχι στα κυρίως γεύματα, πχ ψωμί με βούτυρο και μέλι ή με τυράκι ως σνακ. Σε γενικές γραμμές προσπαθούμε να τρώμε 2 μέρες κρέας, 2 όσπρια, 2 λαδερά και 1 ψάρι. 

 

Είναι σε φάση που το μικρό σου θέλει λίγο γεύση, λογικό να μην τα θέλει τα νερόβραστα, τα βαρέθηκε ο άνθρωπος! :-P

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κ μεις σαν τη μαρακιζ

Αλλα 1οσπρια οποτε 2ψαρι,η μια μερα κτ διαφορετικο οπως μακαρονια με σαλτσα λαχανικων η κολοκυθοκεφτεδες

Αλατι δ εβαζα ποτε πολυ,οπως κ λαδι δ τσιγαριζω.κ τα μπιφτεκια με βρωμη κ λαχανικα μου αρεσουν πολυ περισσοτερο

Οι τηγανιες που εγραψα ειναι πιο πολυ σε γουοκ,στιρ φραι κ τετοια

Link to comment
Share on other sites

On 07/12/2017 at 2:35 ΜΜ, Mama_Anesti_ είπε:

Ο μικρός μου είναι 11 μηνών. Σκεφτόμουν να δώσω φαγητό απ το δικό μας αλλά έχω την εντύπωση πως θα σταματήσει να τρώει μετά τα δικά του. Συγκεκριμένα με το ζόρι τρώει τα νεροβραστα τελευταία αλλά κάπου διάβασα πως γύρω στο χρόνο τα παιδιά περνάν μία κρίση με το φαγητό. Αληθεύει? Εσείς ποτέ ξεκινησατε?

 

Γιατί πρέπει να τρώει τα "δικά" του; 11 ετών μηνών  παιδί τρώει άνετα κανονικά φαγητό. Απλά βγάζε μία μερίδα πριν βάλεις αλάτι. Και όχι μέλι ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Είναι περίεργη ή φάση που περνάει. Δεν τρώει τελευταία τις ποσότητες που ετρωγε και ήταν αρκετά καλοφαγο παιδάκι! Ετρωγε απ όλα και τώρα μου κάνει κάτι παραξενιές. Δεν θέλει ρύζι με κοτόπουλο, δεν θέλει κρέας με μακαρόνια, το αυγό μάλλον δεν το πολύ συμπαθεί. Τρώει ευχάριστα τα φρούτα του και τα λαχανικά με κρέας και το γιαούρτι. Μία τα θέλει τελείως αλεσμένα μία μόνο κομμάτια! Έχω μπερδευτεί! 

  Είχα στο νου μου απ το χρόνο να μαγειρεύω ένα φαγητό για άλλους πιο λάιτ βέβαια ( τώρα μαγειρεύω τρια! Ένα για το μικρό, ένα με κρέας και ένα νηστίσιμο!) και έλεγα σιγά σιγά να του δίνω λίγο αλλά νομίζω δεν θα τρώει τα δικά του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μένα είναι λογική η φάση που περνάει. Μεγαλώνει και αρχίζει να έχει άποψη,  να δείχνει τα θέλω του, πόσο μάλλον με το φαγητό.  Να του προσφέρεις ποικιλία τροφών κι αν αρνείται κάτι άσε λίγες μέρες και να του το ξαναπροσφέρεις.  Είναι καλό να τρώτε το ίδιο φαγητό και την ίδια ώρα. Αν βλέπει ότι τρώει το ίδιο φαγητό με σας θα είναι πιο πρόθυμο να φάει,  αν τρώτε παρέα θα είναι μια στιγμή δική σας,  οικογενειακή,  μπορεί να την αναζητά. 

 

Μεγαλώνει μωρέ. Σε λίγους μήνες θα δεις το μωράκι σου να γίνεται παιδάκι!  

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τελειως off topic αλλά θα ρωτησω, έχω ανοίξει ένα θέμα αλλά δεν φαίνεται καθόλου στις δημοσιεύσεις τι να κάνω? Αφήστε που θέλει και εγκριση για ότι γράφω!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Είναι περίεργη ή φάση που περνάει. Δεν τρώει τελευταία τις ποσότητες που ετρωγε και ήταν αρκετά καλοφαγο παιδάκι! Ετρωγε απ όλα και τώρα μου κάνει κάτι παραξενιές. Δεν θέλει ρύζι με κοτόπουλο, δεν θέλει κρέας με μακαρόνια, το αυγό μάλλον δεν το πολύ συμπαθεί. Τρώει ευχάριστα τα φρούτα του και τα λαχανικά με κρέας και το γιαούρτι. Μία τα θέλει τελείως αλεσμένα μία μόνο κομμάτια! Έχω μπερδευτεί! 

  Είχα στο νου μου απ το χρόνο να μαγειρεύω ένα φαγητό για άλλους πιο λάιτ βέβαια ( τώρα μαγειρεύω τρια! Ένα για το μικρό, ένα με κρέας και ένα νηστίσιμο!) και έλεγα σιγά σιγά να του δίνω λίγο αλλά νομίζω δεν θα τρώει τα δικά του. 

M δε θες να υπάρχουν πια "δικά του". Δεν υπάρχει κανένας περιορισμός στο χρόνο, κάθεται μαζί σας και τρωει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Κορίτσια τελειως off topic αλλά θα ρωτησω, έχω ανοίξει ένα θέμα αλλά δεν φαίνεται καθόλου στις δημοσιεύσεις τι να κάνω? Αφήστε που θέλει και εγκριση για ότι γράφω!

Περιμενεις να εγκριθει

Συμφωνω με τη μαρακιζ

Κ μενα θελει συχνες εναλλαγες.την μια το ενα πραγμα τρελενεται κ δ σταματαει να τρωει την αλλη ουτε να το δει

Λογικο κ στα μη αλεσμενα να τρωει πιο λιγο

Επισης ακομη κ με την κορη μου που ηταν κ ειναι καλοφαγη,μετα το χρονο,οταν πονουσαν τα δοντια μονο λαχανικα κ φρουτα,ωμα κ κρυα

Κ ο μικρος μονο φρουτα κ γιαουρτι,ενω δ τρωει φρουτα τοσο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...