Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΘΥΜΙΑ και ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ για τα παιδια μας


Recommended Posts

Εκτός απο όλα τα κλασικά , του κράτησα τις φιγούρες -ζωάκια (το θέμα ήταν zoo) απο την πρώτη του τούρτα και το 1ο κεράκι. Τα έχω βάλει σε ένα όμορφο σιέλ κουτάκι με ένα μικρό αλμπουμακι (μέγεθος παλάμης) με φωτογραφίες απο τα 1α του γενέθλια.

 

Λεω να το κάνω όσα χρόνια με αφήνει ο ίδιος...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαζομαμά και εγώ! Εχω κρατήσει:

τα τεστ του φαρμακείου,

όλες τις εξετάσεις και υπέρηχους εγκυμοσύνης

dvd και βίντεο των υπερηχων

τα πρώτα μαλλάκια

τον αφαλό τους

το βραχιολάκι και το καρτελάκι του πυρεξ από το μαιευτήριο

τα ρουχαλάκια που μας έδωσαν από το μαιευτήριο,

εννοείται πάρα πολλές φώτο και βιντεοκασέτες,

εφημερίδα της ημέρας που γεννήθηκαν

και τους έχω και αυτά τα ημερολόγια - άλμπουμ που πουλάνε (τώρα τελευταία δεν έχω πολύ χρόνο και έχω μείνει πίσω, πρέπει να προσθέσω φώτο και πληροφορίες )

 

Πιστευω θα είναι πολύ όμορφα να τα βλέπουν αυτά αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σκεφτειτε λιγο πιο μακρυα. Τα πρωτα ρουχακια του παιδιου σας να τα δωσετε και στο εγγονακι σας???? Μη με λετε χαζομαμα αλλα εγω το εχω κανει στον δικο μου. Η πεθερα μου οταν μαθαμε το φυλο (αγορι) μου εδωσε καποια ρουχακια, πανες αγκαλιας, σεντονια του αντρα μου και εγω τα φοραω στον δικο μου και ειμαι μεσα στην τρελη χαρα. Μεχρι και την κουρτινα που του ειχε στο παιδικο την εχω εγω τωρα στου παιδιου. Και εχει κρατησει και η μητερα μου αλλα δυστυχως μονο για κοριτσακια και ελπιζω για το επομενο...... Ειναι το καλυτερο να εχω φωτογραφια του αντρα μου με καποια ρουχα τα οποια φοραω στο μωρο και ειναι καρμπον!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια σκεφτειτε λιγο πιο μακρυα. Τα πρωτα ρουχακια του παιδιου σας να τα δωσετε και στο εγγονακι σας???? Μη με λετε χαζομαμα αλλα εγω το εχω κανει στον δικο μου. Η πεθερα μου οταν μαθαμε το φυλο (αγορι) μου εδωσε καποια ρουχακια, πανες αγκαλιας, σεντονια του αντρα μου και εγω τα φοραω στον δικο μου και ειμαι μεσα στην τρελη χαρα. Μεχρι και την κουρτινα που του ειχε στο παιδικο την εχω εγω τωρα στου παιδιου. Και εχει κρατησει και η μητερα μου αλλα δυστυχως μονο για κοριτσακια και ελπιζω για το επομενο...... Ειναι το καλυτερο να εχω φωτογραφια του αντρα μου με καποια ρουχα τα οποια φοραω στο μωρο και ειναι καρμπον!!!!!!!!!

 

Kαι η μαμά μου έχει κρατήσει κάποια όμορφα "κομμάτια" από ρουχα δικά μου και μερικά τα έχω φορέσει στην μπουμπού μου. Συγκεκριμένα είχα ένα σετάκι από μπλουζομπουστάκι με φρου- φρου φουστίτσα και κάτω από τη φουστίτσα φουφουλένιο σορτσάκι για να καλύπτει την πάνα και ίδιο καπελάκι υφασμάτινο. Ασπρό καλοκαιρινό με λεπτομέριες κόκκινες και κόκκινα κουμπάκια. Όποτε το φόραγα στη μικρή μου όλοι τη χαζευανε! Βέβαια δεν έλεγα σε κανέναν ότι ήταν δικό μου γιατί ντρεπόμουν ... και ντρέπομαι... χαίρομαι όμως που το βρίσκετε συγκινητικό!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μπορει σεμεδακια και τα σχετικα να τα απερριψα με το που μου προτειναν να μου δωσουν μανα και πεθερα αλλα αυτα τα ενθυμια τα θεωρω οτι καλυτερο. Δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο να τα βλεπεις και να θυμασαι πως μεγαλωσες εσυ ή ο αντρας σου και σε αυτα μεγαλωνεις τα παιδια σου και ακριβως αυτο θελω και εγω για τον δικο μου. Μου εχει μεινει που δεν εχω κρατησει καποια αντικειμενα απο οταν ημουν μικρη και ετσι επιδιωκω τωρα να κρατησω αυτα του παιδιου μου. Για μενα παντως το καλυτερο ενθυμιο σε ολη μου τη ζωη ειναι μια φωτογραφια που εχω βγει με τον αντρα μου στα 9 μας χρονια οταν ημασταν διακοπες. Αυτη τη φυλαω για να την δωσω στα παιδια μου.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια δεν έλεγα σε κανέναν ότι ήταν δικό μου γιατί ντρεπόμουν ... και ντρέπομαι... χαίρομαι όμως που το βρίσκετε συγκινητικό!

Τι λες τώρα γιατί ντρέπεσαι? Εμένα με κάνατε να ζηλέψω που δεν έχω τίποτα του άντρα μου για τον γιο μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΦΟΡΜΑΚΙ ,ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΜΠΙΜΠΕΡΟ, ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΕΜΠΙΛΙΝΟ ΑΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΤΟ ΣΑΦΩΣ . ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΗΣ ΜΠΟΥΡΝΟΥΖΑΚΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΛΤΣΟΥΛΕΣ.ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΑΓΚΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟ ΤΗΣ ΜΕ ΜΕΝΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΩΤΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΕΙΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΟ ΜΑΝΤΑΛΑΚΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΦΑΛΟ ΤΗΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΡΥΨΕΙ ΟΛΑ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑ ΜΩΡΟΥΔΙΑΚΑ ΜΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΙΚΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΤΗΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΤΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΕΙΟ ΘΕΜΑ!!!

ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΩΣ ΧΑΖΟΜΑΝΟΥΛΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ ΕΧΕΤΕ ΗΔΗ ΑΝΑΦΕΡΕΙ. ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΡΑΤΗΣΕ ή ΦΟΡΕΣΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΛΑΓΜΕΝΟ!!! ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΜΑΚΙ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ, ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΑΚΙΑ, ΤΑ ΚΑΡΤΕΛΑΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΜΠΙΜΠΕΡΟ, ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΣΑΛΙΑΡΑ. Τ Α Π Α Ν Τ Α!!!!

ΟΜΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΗΣΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ!!!

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΙΩΝΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΤΙ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΣΤΗ ΖΩΟΥΛΑ ΤΟΥ. ΜΑΛΙΣΤΑ Ο,ΤΙ ΕΚΑΝΕ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ ΕΧΩ ΥΠΟΓΡΑΜΜΙΣΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ "ΨΑΧΝΕΤΑΙ" ΑΥΡΙΟ ΠΟΤΕ ΠΡΩΤΟΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ.

ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΩ ΚΑΙ ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΤΗΣ ΖΩΟΥΛΑΣ ΤΟΥ. ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ, ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΚΤΛ

ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΚΤΙΜΗΣΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ (ΑΓΟΡΙ ΒΛΕΠΕΤΕ):wink: ΑΛΛΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ Η ΧΑΖΟΜΑΝΟΥΛΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΙΩΝΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ!

1565j.gif

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε ενα μεγάλο τετράδιο σαν ημερολογιο που ξεκινησε με το τεστ εγκυμοσύνης ευχες απο τον μπαμπα και τη μαμα υπερυχους και εχουμε γραψει ολες τις προετοιμασιες κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Συναισθήματα στη γένα αφαλους,μαλλάκια,χαρτοπετσετες απο τα παρτυ μας,το γραμμα μας στον Αγιο Βασιλη και οτι μας συμβαινει που είναι αξιομνυμονευτο.Εννοειτε ρουχαλακι,παπουτσακια,μινιατουρες απο στρουμφακια,ντορα εξερευνητρια,μικι μαους και οτι μου ερχεται στο μυαλο οτι θα είναι ομορφο ενθυμιο.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς φυσικά, έχουμε κουτί με ενθύμια, πρώτα ρουχα, πιπιλες, πανες, παπουτσακια, καπελακια, σαλιαρίτσες, εξετασεις εγκυμοσύνης, ημερολόγια με κατορθώματα, κλπ. αλλά εχω κρατήσει εκεί και το χαρτάκι που σημείωνα τις συσπάσεις μου, τη νύχτα που με πιάσανε οι πόνοι τοκετού. Επίσης κάθε μήνα στην ημερομηνία που γεννήθηκε, της τραβάω μια φωτο και ενα βιντεάκι (εκτός από τις υπόλοιπες που βγάζουμε κάθε μέρα) και τα φυλαω σε ειδικό φάκελο που λεγονται "birthday fotos" και "birthday videos" αντιστοιχα για να βλεπω πως ήταν κάθε μήνα.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγώ πάλι-πέρα από τα περισσότερα που έχουν ειπωθεί εδώ- έχω κρατήσει ημερολόγιο καθημερινό παρακαλώ με τα κατορθώματα των παιδιών μου....Το διαβάζουμε τώρα μαζί και είναι υπέροχο το πόσο χαίρονται τα παιδιά μου ακούγοντας το τι κάνανε όταν ήταν μωρά...

Επίσης τώρα που είναι λίγο μεγαλύτερα έχω ένα τετράδιο-λεύκωμα που γράφω τις εξυπνάδες τους και τις ατάκες που λένε καθημερινά!

Α! Επίσης έχω κάνει και ένα μίνι λεξικό με τις πρώτες τους λεξούλες και πώς αποκαλούσαν τα πράγματα(με τον δικό τους τρόπο):D

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω κρατησει τον αφαλο ,τα πρωτα μαλλακια,το βραχιολακι το δικο μου στο μαιευτηριο ,τους ζητησα του παιδιου οταν φευγαμε και μου ειπαν οτι το πεταξανε!

επισης τα ρουχαλακια του τα υπρηχα dvd το μπανακι του και παιδια πραγματικα τις αναμνησεις μου που δεν θα σβηστουν μεχρι να πεθανω αγορακι μου σε λατρευω

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δεν διάβασα ολες τις απαντήσεις :oops: αλλά scrapbooking έχετε σκεφτεί;

Μπορείτε εκτός από φώτο και αντικείμενα να βάλετε και τη σκέψη σας εκεί δίπλα, ή το τί έκανε το παιδί σας σε εκείνη τη φωτογραφία.

Θα ήθελα να σας δείξω μια φώτο που βρήκα στο νετ από ανάλογο site και την έχω κρατήσει αλλά δεν ξέρω αν κάνει να δημοσιεύσω κάτι τέτοιο γιατί δεν έχω το link. Ήταν για ένα κοριτσάκι που περίμενε στην εξώπορτα και δίπλα γράφει ότι "κάθε πρωί ετοιμάζεσαι πριν απ' όλους και κάθεσαι στην πόρτα για να σιγουρευτείς ότι δε θα φύγουμε χωρίς εσένα". Πολύ γλυκό- κι επίσης είναι ένα γεγονός που θα ήθελε να ξέρει το παιδί αλλά ο γονιός μπορεί μετά από χρόνια να μη θυμάται τόσες λεπτομέρειες που έδειχναν τις συνήθειες ή το χαρακτήρα του παιδιού τότε.

 

Πάντως ένα ανάλογο παράδειγμα (αν και εξαιρετικά φτωχότερο) βρίσκεται σ' αυτή τη σελίδα: http://scrapbooking.com/article/74070

 

Το scrapbooking μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά για όσες το προτιμάτε πιο φτηνό και λιγότερο μπελαλίδικο. Εγώ πάντως προτιμώ την παραδοσιακή μέθοδο (έχω τρέλα με τις χειροτεχνίες) και μάλιστα σκέφτομαι ν' αρχίσω ένα με...εμένα και το φίλο μου (αυτό είναι το μωρό μου για την ώρα-τί να κάνω! :P ) Ήδη αγόρασα το τετράδιο και έχω κρατήσει και εισιτήρια κλπ από μέρη που έχουμε πάει. (Άτιμη φορολογία -όσα κράτησα κράτησα! :rolleyes: ).

 

Ελπίζω να έδωσα καμιά ιδέα!

Η φαντασία είναι πιο σημαντική από τη γνώση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
εγω εχω φυλαξει τα καρτελακια απο το μαιευτηριο, το πρωτο ζιπουνακι, την πιπιλα και πολλεεεεεεεεες φωτοραφιες!

 

Έχω βρει ένα εργαστήριο που μου "έντυσε" το καρτελάκι του μαιευτηρίου με μέταλλο επίχρυσο (24), το τοποθέτησαν πάνω σε μια μικρή βάση πλεξι γκλάς με το καρτελάκι του και τώρα θα έχω ένα φοβερό ενθύμιο για πάντα για μένα και για το μωράκι μου! Είναι στον Αγ. Δημήτριο στο Μπραχάμι!

Μπορείτε να φτιάξετε ότι θέλετε!

 

Και μια φίλη μου τώρα φτιάχνει το αποτύπωμα απο το πατουσάκι του μωρού της!!!

Μπορείτε να δείτε πράγματα εδώ edit admin

 

Καλό Σαββατοκύριακο,

:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

Έψαχνα στο internet να βρω τι μπορώ να κάνω με τα πράγματα που έχω κρατήσει από τα πιτσιρίκια μου και βγήκα πάνω στο φόρουμ σας!

Είμαι καινούργια στη παρέα, γι αυτό συγχωρέστε με αν κάνω κάποια λάθη!

 

Ήθελα καιρό να σας γράψω όμως, απλά πρώτα ήθελα να φτιάξω κάτι δικό μου και στη συνέχεια να το μοιραστώ μαζί σας. Βρήκα λοιπόν τρόπο να κρατήσω το βραχιολάκι του μαιευτηρίου και το "έντυσα" με μέταλλο επίχρυσο και έγινε θαύμα!

Είναι ένα εργαστήριο στον Αγ. Δημήτριο που μπορεί να μας φτιάξει σχεδόν τα πάντα!

Έχουν και site στο ίντερνετ edit admin και στο facebook.

Μπείτε να δείτε...

Καλό Σαββατοκύριακο,

:) :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ego epidi gennisa proora stis 30+2 stis 20-5-2012 exo kratisi olous tous yperixous tou mikrou mou akoma kai mesa pou eimoun me aimoragies,kai episis kathe mera pou pao kai ton blepo stin thermokitida bgazo foto kai videaki gia na ta exei kai genika kratao ta panta tou san proto manoula, anipomono pote tha ton paro to mikroulaki mou...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω γράφω σ'ενα ημερολόγιο που έχω τα μικρά και μεγάλα που αισθάνομαι έτσι ώστε να τα έχω συγκεντρωμένα κάπου και όταν με το καλό έρθει σε ηλικία να καταλαβαίνει να τα κουβεντιάζουμε...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω εκτος απο τα κλασσικα (υπερηχοι, βραχιολακια) εκανα κατι αλλο: με το που γενναγα εστελνα καποιον σε ενα περιπτερο και μου αγοραζε ενα περιοδικο και μια εφημεριδα εκεινης της ημερας. ετσι μετα απο χρονια θα βλεπουμε τα γεγονοτα που σημαδεψαν την ημερα γεννησεως των παιδιων μου.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λοιπόν εμείς διαλέξαμε να πάρουμε ένα ημερολόγιο και να καταγράφουμε την κάθε της μέρα! Αλλά λόγο έλλειψης χρόνου δεν προλαβαίνουμε να γράφουμε καθημερινά.

Επίσης η παιδίατρος, μας έδωσε ένα χαρτί που είχε τα αποτυπώματα από τα ποδαράκια και τα χεράκια της!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Κάθε μήνα της εγκυμοσύνης μου έγραφα σε ένα φύλλο τα πιο έντονα γεγονότα. Πχ ποτέ κλώτσησε, πως ένιωθα, ποτέ αγόρασα το πρώτο του φορμακι κτλ. Δεν σας κρυβω πως είναι ακόμα αγαπημένη συνήθεια να το διαβάζω που και που.

  Συνεχίσα να κρατώ ημερολόγιο των πρώτων μηνών με τα κατορθώματα του γιού μου. Δεν αναφέρομαι  μόνο στα αναπτυξιακά στάδια αλλά και σε περιστατικά που θελω να μου μείνουν στο μυαλο. 

   Έχω ξεκινήσει και ένα άλμπουμ με τον πρώτο χρόνο του μωρού και τις αλλαγές που συνέβησαν ανά μήνα. 

  Κράτησα το πρώτο του κεράκι, τα ρουχαλακια του, το πρώτο του σπασμένο παιχνίδι και άλλα που ίσως ξεχναω τώρα.

  Είμαι όμως σίγουρη πως όσα ενθύμια και αν προσπαθήσω να κρατήσω, όσες φωτό ή βίντεο αποθήκευσω, ότι αναμνήσεις και αν καταφέρω να συγκέντρωσω στο χαρτί, δεν θα καταφέρω ποτέ να χορτασω τον γιο μου! Κάθε μέρα με εκπλήσσει, κάθε μέρα λέω αυτό θα το θυμάμαι και κάθε φορά ξερω πως θα μου λείψει ή βρεφική του ηλικία, θα μου λείψουν οι σκανδαλειες, τα γελια, τα φιλιά. 

   Το υπεροχο βέβαια είναι πως καθώς μεγαλώνει, μαθαίνει όλο και περισσότερα και με κάνει να λιωνω με τα λογακια του, την εξυπνάδα του, τα χάδια του, την αγάπη του κάθε μέρα! 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Κάθε μήνα της εγκυμοσύνης μου έγραφα σε ένα φύλλο τα πιο έντονα γεγονότα. Πχ ποτέ κλώτσησε, πως ένιωθα, ποτέ αγόρασα το πρώτο του φορμακι κτλ. Δεν σας κρυβω πως είναι ακόμα αγαπημένη συνήθεια να το διαβάζω που και που.

  Συνεχίσα να κρατώ ημερολόγιο των πρώτων μηνών με τα κατορθώματα του γιού μου. Δεν αναφέρομαι  μόνο στα αναπτυξιακά στάδια αλλά και σε περιστατικά που θελω να μου μείνουν στο μυαλο. 

   Έχω ξεκινήσει και ένα άλμπουμ με τον πρώτο χρόνο του μωρού και τις αλλαγές που συνέβησαν ανά μήνα. 

  Κράτησα το πρώτο του κεράκι, τα ρουχαλακια του, το πρώτο του σπασμένο παιχνίδι και άλλα που ίσως ξεχναω τώρα.

  Είμαι όμως σίγουρη πως όσα ενθύμια και αν προσπαθήσω να κρατήσω, όσες φωτό ή βίντεο αποθήκευσω, ότι αναμνήσεις και αν καταφέρω να συγκέντρωσω στο χαρτί, δεν θα καταφέρω ποτέ να χορτασω τον γιο μου! Κάθε μέρα με εκπλήσσει, κάθε μέρα λέω αυτό θα το θυμάμαι και κάθε φορά ξερω πως θα μου λείψει ή βρεφική του ηλικία, θα μου λείψουν οι σκανδαλειες, τα γελια, τα φιλιά. 

   Το υπεροχο βέβαια είναι πως καθώς μεγαλώνει, μαθαίνει όλο και περισσότερα και με κάνει να λιωνω με τα λογακια του, την εξυπνάδα του, τα χάδια του, την αγάπη του κάθε μέρα! 

Είσαι πολύ γλυκιά κοπέλα, φαντάζομαι κ μαμά το ίδιο! Να χαίρεσαι το γιο σου!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...