Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αϋπνία στην εγκυμοσύνη...


Recommended Posts

Γειά σας!

και εγώ είμαι στην 5η εβδομάδα μου και ενώ μια ζωή πήγαινα για ύπνο στις 1 με 2 μετά τα μεσάνυχτα τώρα νυστάζω από τις 10!!! Όταν πέσω για ύπνο νωρίς ξυπνάω άγρια χαράματα (κατά τις 5) λες και δουλεύω στην χωματερή! Οποιαδήποτε ώρα αν ξυπνήσω από κάτι δεν μπορώ με τίποτα να ξανακοιμηθώ! Λες και παίρνω το βράδυ βαρβιτουρικά και το "πρωί" (μαύρα σκοτάδια είναι όταν ξυπνάω, πρωί δεν το λες...) αμφεταμίνες είναι! lol

 

Δηλαδή είναι τώρα κόσμιο να έρχεται κόσμος στο σπίτι και από τις 10 να αρχίζω τα χασμουριτά! XD Ντροπή ! lol

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και εγώ μία από τα ίδια .... κοιμάμαι με τις κότες ...10 το πολύ είμαι τέζα αλλά ξυπνάω πολλές φορές ενδιάμεσα και μετά δεν μπορώ να ξανακοιμηθώ με τίποτα με αποτέλεσμα όλη την ημέρα να νυστάζω και όπου βρω να αποκοιμιέμαι ..... :P

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πολλές φορές ξυπνάω απ' τις 3μισυ-4μισυ τα χαράματα. Άμα πιάσω 6, κάνω πάρτυ απ' τη χαρά μου. :P Βρε κορίτσια, αφού ξυπνάτε τόσο νωρίς, γιατί δεν μπαίνετε στο parents να τα λέμε; Πριν τις 8 δε βρίσκω καμία μέσα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κ απο μενα κοριτσια. Εγω χθες εκλεισα τον 3ο και το θεμα της αϋπνιας με τσακιζει.... εχω φτασει να κοιμαμαι το πολυ 5 ωρες ημερησιως... Δυστυχως ουτε το διαβασμα ουτε τα σταυρολεξα ουτε η tv βοηθανε... νοιωθω σαν φανταρος που κανει γερμανικο νουμερο. Στη διαρκεια της μερας αδυνατο να κοιμηθω με αποτελεσμα να νοιωθω κομματια... Λυση προς το παρον δε βλεπω.....χαιρομαι παντως που δεν ειμαι η μονη :)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ ποτέ δεν ήμουν φανατική του ύπνου. Γενικά δεν κοιμόμουν πολύ. Τώρα είμαι 8 βδομάδων και δεν κοιμάμαι καθόλου!! 3-4 ώρες το 24ωρο, βλέπω όλες τις ταινίες μέχρι αργά, μετά το ξημέρωμα έχει στρουμφάκια και ξεκινούν ευτυχώς οι ενημερωτικές εκπομπές. Και κατά 8 και 30 με 9 πάω γραφείο. Το παράδοξο είναι ότι δεν νυστάζω καθόλου, έχω πολύ ενέργεια. Ίσως αυτό να συμβαίνει γιατί πλέον δεν πάω γυμναστήριο, δεν περπατάω (λόγω χαμηλής θέσης του σάκου ο γιατρός μου συνέστησε μόνο "βόλτα" πηγαίνοντας στη δουλειά και πολύ ξεκούραση, ακόμη και το σίδερο μου το κάνει η μαμά μου), οπότε όταν δεν κουράζεσαι΄, δεν γίνεσαι πτώμα, πώς να κοιμηθείς μετά? Επίσης διάβασα ότι μερικές έχουν αϋπνία και μερικές υπνηλία, όπως χτυπήσουν οι ορμόνες!!!

sLvDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερεις μετα μπορει να σε γυρισει!Εγω ειχα στην αρχη υπνιλια για λιγο καιρο και μετα δεν μπορουσα να κλεισω ματι και που εκανα και δουλειες και κουραζομουν γενικα!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετά από ένα ακόμα εφιαλτικό βράδυ έψαξα να βρω μήπως υπάρχουν κι άλλες εγκυούλες που αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης τους!! Ευτυχώς βρήκα αυτό το θέμα και ηρέμησα κάπως. Βρίσκομαι στην 7η εβδομάδα και έχω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος από την 5η. Νυστάζω νωρίτερα απ' ότι παλιότερα, στις 2 κοιμόμουν συνήθως και τώρα 1 η ώρα έχω πέσει όμως κάθε βράδυ θα ξυπνήσω ή στις 4 ή στις 3 ή όποια ώρα να'ναι. Μια διψάω αφόρητα, την άλλη με πονάει απίστευτα η πλάτη, άλλη φορά ξυπνάω με βουλωμένη μύτη. Χαμός! Στριφογυρνάω και με παίρνει ο ύπνος το πρωί ξανά, γύρω στις 9 με αποτέλεσμα να κοιμάμαι μέχρι τις 11.30. Ευτυχώς που δουλεύω απόγευμα. Όπου το έχω πει μου κάνουν παρατήρηση ότι λόγω άγχους το δημιουργώ αυτό στον εαυτό μου, όμως πραγματικά δεν ξυπνάω με άσχημες σκέψεις, ούτε με απασχολεί κάτι όση ώρα προσπαθώ να ξανακοιμηθώ, το μόνο που πραγματικά με απασχολεί εκείνες τις στιγμές είναι να μπορέσω να κοιμηθώ σαν άνθρωπος σερί ένα ολόκληρο βράδυ. Αυτά και από μένα...εύχομαι σε όλες να έχετε μια τέλεια εγκυμοσύνη!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πολλές φορές ξυπνάω απ' τις 3μισυ-4μισυ τα χαράματα. Άμα πιάσω 6, κάνω πάρτυ απ' τη χαρά μου. :P Βρε κορίτσια, αφού ξυπνάτε τόσο νωρίς, γιατί δεν μπαίνετε στο parents να τα λέμε; Πριν τις 8 δε βρίσκω καμία μέσα.

 

Χαχαχαχα εγώ βρίσκομαι ακόμα νωρίς περιπου στην 3 εβδομάδα και εχω τρελη αυπνία εδω και μια βδομάδα περίπου! Δεν ημουν ποτε φανατικη του υπνου κ ισως οι αυπνιες να ναι και απο το αγχος μου επειδη ειναι ακομα πολυ νωρις!

Κοριτσάκι μην ανησυχείς απ οτι βλέπεις θα μπαίνω εγώ νωρίς για κουβεντουλα κι ευχομαι να μου πανε ολα καλα και να μιλαμε συνεχεια!

Πολλα φιλακια σε ολες τις εγκυούλες!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
αυτα στο πρωτο τριμηνο γιατι εγω ρε κοριτσια εχω λιωσει στον υπνο μιλαμε για πολυ υπνο

ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ....ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 20Η ΚΑΙ ΤΑ ΧΩ ΠΑΙΞΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ απορώ πως αντέχω και δεν κοιμάμαι όλη μέρα. Συνεχεια νυστάζω αλλά έχω ήδη ένα παιδάκι κι όπως αντιλαμβάνεστε δεν μπορώ να κοιμηθώ. Πάντως το χασμουρητό δεν λείπει καμιά στιγμή της ημέρας

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Γεια σας!Ανοίγω αυτο το θεμα που βλρπω πως ειναι παλιο γιατι κ εγω μολις δυο μερες ειναι ποθ εχω μαθει το χαρμοσινο γεγονος κ δν εχω υπνο..κ αναρωτιέμαι ειναι απο την εγκυμοσυνη η απο την απεριγραπτη χαρα μου;;;εγω ηξερα οτι στην εγκυμοσυνη εχεις υπνηλια...εμενα τι μου συμβαινει;;;

Link to comment
Share on other sites

...εγω μολις δυο μερες ειναι ποθ εχω μαθει το χαρμοσινο γεγονος κ δν εχω υπνο..κ αναρωτιέμαι ειναι απο την εγκυμοσυνη η απο την απεριγραπτη χαρα μου;;;εγω ηξερα οτι στην εγκυμοσυνη εχεις υπνηλια...εμενα τι μου συμβαινει;;;

Καλημέρα και συγχαρητηρια! Καλοστέριωτη η εγκυμοσύνη σου!

Η αυπνία που περιγράφεις ειναι από τα καλά νεα, ναι :D

Επίσης η υπνηλία, εκτός του ότι -συνηθως- εμφανίζεται λίγο αργοτερα, καθώς το εμβρυο παίρνει τα πάνω του κι αρχίζει να αναπτυσσεται, είναι κυρίως μεσα στην ημερα και όχι τη νυχτα ;)

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

η υπνηλία, είναι κυρίως μεσα στην ημερα και όχι τη νυχτα ;)

 

Τεράστια αλήθεια.

 

Το πρωί κρεμά η μασέλα το βράδυ το μάτι γαρίδα.

 

Μετά γεννάς και κοιμάσαι στο φτερό. Σε ξυπνά το βρέφος τρέχεις νανουρίζεις, ταίζεις κλπ μόλις ακουμπήσεις κάπου το κεφάλι, ακόμα και σε τοίχο, κοιμάσαι.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που περιγράφεις ότι έχεις τώρα, νομίζω ότι είναι από τον ενθουσιασμό και το γλυκό άγχος που έμαθες για την εγκυμοσύνη σου.

Ωστόσο, να είσαι προετοιμασμένη ότι μπορεί να έχεις και αϋπνίες. Εγώ θυμάμαι, σε πιο προχωρημένο μήνα, ξυπνούσα τα ξημερώματα, γύρω στις 3:00-4:00 και δε μπορούσα να ξανακοιμηθώ... κοίταζα το ταβάνι για καμια ωρίτσα:shock:

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι απο τιν ενθουσιασμο κ παραλληλα απο το αγχος να προχωρήσει η εγκυμοσυνη..εγω παντως ηξερα οτι η έγκυες εχουν υπνηλία...τι να πω;παντωε προς το παρων δν εχω συμπτωματα...μονο το στηθος εχει μεγαλωσει λιγο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Μα γιατι δεν βρισκομαστε ολες να παμε για τσαρκα κανενα βραδυ?! χαχα

Εμενα κοριτσια οι αυπνιες μου και οι εφιαλτες (τρελοι εφιαλτες ομως) ξεκινησαν 2-3 ημερες πριν την καθυστερηση και ακομα κρατουν καλα!!! Καθε βραδυ θα ξυπνησω καμια 15αρια φορες, ποτε για τουαλετα και ποτε ετσι απλα. Και η πλακα ειναι οτι νιωθω χορτασμενη απο υπνο και μολις ξανακοιμηθω και χτυπησει το ξυπνητηρι στις 7 για να παω στην δουλεια....κουτουλαω!!!

SqMTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα,

 

μηνεσ εχει να γραψει ψυχη εδω μαλλον ολεσ βρηκαν λυση στο προβλημα τουσ.

 

εγω μολισ εκλεισα το Α 3μηνο κ εχω επισησ φοβερο θεμα με τον υπνο. θελω να κοιμηθω απο τισ 10 μμ αλλα αν πεσω εκεινη την ωρα θα ξυπνησω κατα τισ 3-4 πμ κ μετα θα με ξαναπαρει κατα τισ 7 πμ.

 

ακομα κ οταν προσπαθω να κοιμηθω στισ 12 πμ ξυπναω στισ 5 πμ. ευτυχω ομωσ υπαρχουν μερεσ που θα κοιμηθω αργα κ θα κοιμηθω χωρισ διακοπη ουτε για κατουρημα μεχρι τισ 8 παρα. ο λογοσ που συμβαινει ειναι γιατι κουβαλαμε μαλλον party animal στισ κοιλιεσ μας κ μασ προετοιμαζουν για μεγαλα ξενυχτια μαλλον.

preg.png

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΑΥΠΝΟΙΕΣ..ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ..ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΞΥΠΝΑΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΙΤΕ ΓΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΙΑΣΜΕΝΗ ΕΙΤΕ ΑΠΛΑ ΓΙΑΤΙ ΞΥΠΝΑΩ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ...ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΕΝΩ ΝΥΣΤΑΖΩ ΠΟΛΥ ΠΑΛΙ ΔΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ!!! ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΙΩΘΩ ΜΙΑ ΔΥΣΦΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΓΧΟΣ!! ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ??

Link to comment
Share on other sites

δυσφορια εννοω σα να μην μπορω να αναπνευσω τοσο καλα!ισως αυτο προερχεται απο το άγχος...αγχονομαι και με το παραμικρο η αληθεια ειναι ιδιαιτερως αυτό το διάστημα...

Επεξεργάστηκαν by sweety**
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να πινεις ενα χαμομηλι πριν κοιμηθεις; Θα ηρεμησεις...

Οσο για το αγχος, παιρνε εισπνοες απο την μυτη και εξεπνευσε αργα απο το στομα, εκεινη τη στιγμη που αγχωνεσαι αλλα και γενικα καποια στιγμη κατα τη διαρκεια της ημερας (καλυτερα το πρωι, βγες καπου στον καθαρο αερα και παρε 12-15 ανασες). Και εσυ θα χαλαρωνεις και το μωρακι σου επισης, γιατι εισπραττει το αγχος σου. Επισης, μπορεις να καθεσαι σε ενα ημισκοτεινο μερος, να βαζεις χαλαρωτικη μουσικη και να οραματιζεσαι μερη που σου αρεσει να βρισκεσαι. Σε αγχωνει κατι συγκεκριμενο; πχ ο τοκετος;

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

με αγχωνουν πολλαα..ασχετα και σχετικα με την εγκυμοσυνη...σχετικα με την εγκυμοσύνη ειναι οι συσπασεις που ανακάλυψα οτι έχω απο τον 4ο μήνα,βέβαια τώρα έχουν μειωθεί αρκετά γιατί προσέχω λίγο παραπάνω και πίνω και περισσότερο μαγνήσιο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλα οι συσπασεις μην σε αγχωνουν, προετοιμαζεται η μητρα σου για τη γεννα. Κατα τ'αλλα προσπαθησε να εισαι ηρεμη για το καλο του μωρου σου. Πηγαινε για περπατημα καθε μερα για κανα μισαωρο, γιατι παραγονται ενδορφινες και θα σε βοηθησουν να νιωθεις καλυτερα. Και οι αναπνοες βοηθανε πολυ. Μην αφηνεις ασημαντα πραγματα να επηρεαζουν την ψυχολογια σου, γιατι δημιουργειται ενας ανθρωπος μεσα σου και ειναι κριμα να ειναι αποδεκτης των συνεπειων του δικου σου αγχους. Χαλαρωσε, διανυεις ισως την ομορφοτερη περιοδο της ζωης σου:)

 
Link to comment
Share on other sites

Για τη δυσπνοια ειναι κ λιγο πιθανο μεγαλωνοντας η μητρα να πιεζει το διαφραγμα.να μην ξαπλωνεις τελειως ανασκελα η αν το κανεις βαλε πολλα μαξιλαρια

Αναπνοες κ μουσικη οπως ειπε κ η σεντιρ

Οι βολτες αλλα κ το περπατημα αν δ σε κουραζει βοηθανε πολυ

Με το μαγνησιο κ ξεκουραση ολα καλα θα πανε.ποσο εισαι τωρα;το νιωθεις το μωρακι σου;

Κ μην αφηνεις αλλα πραγματα να σε αγχωνουν κ να σε στεναχωρουν.προεχετε εσυ κ το νινι

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 24η εβδομαδα!! το νιωθω πλέον κάθε μερα!! περιμένω συνέχεια πότε θα κουνηθεί!χαχαχ!!

να ρωτησω και κατι αλλο βρε κοριτσια..ισως και ειναι τελειως χαζο 

νιωθω το δερμα κατω απο το στηθος κάπως σα μουδιασμενο..αν βγάζω το σουτιεν που πλέον δεν με βολευουν κάπως μου περνάει..αλλά αυτό που μου εκανε εντύπωση είναι ότι από το πρωι που σηκώθηκα αισθανόμουν τράβηγμα εκει ψηλά και αυτό το μούδιασμα ενώ δεν κοιμαμαι με το σουτιεν..δεν ξέρω αν το περιέγραψα και πολύ καλα!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...