Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

δισχιδης ραχη-πως να βρει μια μανα τη δυναμη να αποχωριστει το μωρακι της????


Recommended Posts

Εβαλα τα κλαμματα...''Μου ειχες πει οτι ολα θα πανε καλα,θυμασαι??'' του ειπα...Κ μου απαντησε,''εδω θα φερουμε το παιδι μας βολτα,τι θα λες τοτε??''

 

Έχεις έναν θησαυρό δίπλα σου, καλή μου! Πόσο θα ήθελα να του σφίξω το χέρι!!! Είναι απίστευτα τρυφερή η απάντηση που σου έδωσε αλλά πολύ αληθινή!

Κρατήσου από τον άντρα σου, σ' έχει και αυτός ανάγκη....πενθεί και αυτός, μην νομίζεις....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 866
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Venia μου,καλησπερα...Αλλη μια περιπτωση δισχιδους ραχης...?Κ εσυ εισαι η 1 στις 1000 περιπτωσεις????Κ σε εσενα δεν μπορεσαν να το δουν πριν τη β επιπεδου???Δεν φανταζεσαι ποσο σε νοιωθω...Η μαλλον,ξερεις,αν θυμηθεις πως ησουν 1 μηνα μολις μετα την καισαρικη...χωρις το μωρο...τους πονους,τη λοχεια,χωρις το παιδι σου....Ποσο πολυ το εχω ψαξει,δεν φανταζεσαι...Σιχαινομαι την απαντηση ''απλα ετυχε'', δεν μπορω να τη δεχτω.Κ ομως,πρεπει....με το filicin καθημερινα,να μου θυμιζει οτι ακομα κ αυτο,δεν ειναι σιγουρα η αιτια....Ερχονται στιγμες που δεν αντεχω τον πονο.Σημερα μετα απο 1 μηνα περιπου,κατεβηκαμε με τον αντρα μου στο κεντρο της Αθηνας...Ο χρονος γυρισε πισω στο μυαλο μου. Θυμηθηκα το εφιαλτικο βραδυ 8 Απριλιου,οταν ο γυναικολογος διακοπτει τον τυπικο υπερηχο κ μας στελνει εσπευσμενα στο κολωνακι για β επιπεδου...Να φανει η ''κυστη'' στην πλατη της μικρης μου λιγο καλυτερα...Γινοταν πορεια τοτε,το κεντρο κλειστο...περπατησαμε απο το Ζαππειο μεχρι το κολωνακι, σχεδον τρεχοντας,εγω με την κοιλια στο στομα,κλαιγοντας...Κ ο αντρας μου διπλα να μου ψιθυριζει,μην ανησυχεις,δεν θα ειναι τιποτα,θα δεις...κ μετα τι θα λες που καθεσαι κ στενοχωριεσαι χωρις λογο....Δεν με καθησυχαζε...Ειχα προαισθημα,το μωρακι μου δεν θα ηταν καλα...Οπως κ φανηκε...Κ σε λιγες ωρες,το επομενο πρωι θα την αφηνα να φυγει, ουρλιαζοντας κ κλαιγοντας μεχρι να με πιασει η ολικη αναισθησια...

Διασχισαμε την ιδια διαδρομη σημερα,σε βολτα,με τον αντρα μου...Εβαλα τα κλαμματα...''Μου ειχες πει οτι ολα θα πανε καλα,θυμασαι??'' του ειπα...Κ μου απαντησε,''εδω θα φερουμε το παιδι μας βολτα,τι θα λες τοτε??''

Ειναι πολυ νωπο μαλλον, ποναει πολυ....Το ξερεις καλα,ομως ευχομαι ολοψυχα σε λιγο καιρο να μιλαμε για τα επομενα μωρα μας,σε αλλη ενοτητα...Θα γινει,θελω να ελπιζω...

Έτσι θα γίνει! Θετική σκέψη κ όλα θα πάνε καλά...

Εμένα με προβληματίζει κ κάτι άλλο...τον τελευταίο καιρό όλο άσχημα ακούω...εγκυμοσύνες που σταματούν στον 6ο μήνα είτε επειδή η καρδιά του εμβρύου έχει σταματήσει κλπ...κ αναρωτιέμαι...ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ???

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες μου, καλες σας διαβαζω ολες και τρελλααινομαι!!!

Σας θαυμαζω τοσο πολυ, ειστε δυνατες ειστε ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ!!!

 

vasdelli μου, σε ψαχνω να μαθω νεα σου, εισαι καλα?? Θα σου στειλω pm, μπορει να μη με γνωριζεις αρκετα αλλα διαβασα για σενα και σου ευχομαι οτι καλυτερο μεσα απο την καρδια μου!!

 

aniretak <<Και μονο που για 4 μηνες ενιωσα την ευθυνη και την αγωνια για αυτό το πλασματάκι,νομίζω ότι με χρήζει μανούλα. >>

εισαι μανουλα μια πολυ γλυκια μανουλα και σου ευχομαι με ολη μου την ψυχη να χαρεις με μια νεα καθυστερηση συντομα και ενα μωρακι να γαργαλαει την κοιλιτσα σου!!

 

Δ.ΒΟΥΛΑ <<Εγω αρνουμαι να πιστεψω οτι δεν υπαρχει καπου το κοριτσακι μου πιστευω πως ειναι κοντα στην Παναγια και πως καποια στιγμη θα το δω θα το παρω αγκαλια και θα την φιλησω μου λειπει πολυ και θα ηθελα να της πω οτι την αγαπαω και πως αν γινοταν θα εδινα και την ζωη μου γι αυτην.>>

δε ξερω τι να σου πω, δεν εχω λογια, παρα μονο να το προσεχει η Παναγιτσα το κοριτσακι σου και ειμαι σιγουρη οτι ξερει ποσο την αγαπας, ευχομαι οτι επιθυμεις να γινει πραγματικοτητα!!

 

Η κουμπαρα μου εχασε το μωρακι της... χρωμοσωμικη ανωμαλια...

 

cathy?????

που εισαι σημερα???

:rolleyes:

nanis μου,εχω περασει πολλα σκαμπανεβασματα αυτες τις μερες...Δεν ξερω αν ειναι οι ορμονες,η ατυχια που νομιζω οτι εχει φωλιασει στη ζωη μου ή ο,τι αλλο...

Λυπαμαι για την κουμπαρα σου...Κ αλλη δυστυχισμενη μανουλα...:(

Ναι,μανουλες,μανουλες ειμαστε απο την πρωτη στιγμη που το σπορακι φωλιασε μεσα μας,απο την πρωτη στιγμη που νοιωσαμε εντονα την αγαπη για το πλασματακι μας...

 

What Makes a Mother...''It's the feeling in your heart ,it's the love you had so much of,right from the start....''

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις έναν θησαυρό δίπλα σου, καλή μου! Πόσο θα ήθελα να του σφίξω το χέρι!!! Είναι απίστευτα τρυφερή η απάντηση που σου έδωσε αλλά πολύ αληθινή!

Κρατήσου από τον άντρα σου, σ' έχει και αυτός ανάγκη....πενθεί και αυτός, μην νομίζεις....

Κ μένα ο άντρας μου...μου είπε: "μη νομίζεις ότι κ εμείς δεν πονάμε...απλά προσπαθούμε να μην το δείχνουμε για εσάς". Δίκιο έχει...θυμήθηκα ότι κ εκείνος όταν το μάθαμε έβαλε τα κλάματα κ τότε του είπα: "μην κλαις κ εσύ, δε μπορώ να σε βλέπω κ σένα έτσι"... Σαν τώρα μ ήρθε η σκηνή...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι θα γίνει! Θετική σκέψη κ όλα θα πάνε καλά...

Εμένα με προβληματίζει κ κάτι άλλο...τον τελευταίο καιρό όλο άσχημα ακούω...εγκυμοσύνες που σταματούν στον 6ο μήνα είτε επειδή η καρδιά του εμβρύου έχει σταματήσει κλπ...κ αναρωτιέμαι...ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ???

Δεν ξερω κοπελα μου,κ εγω το ιδιο πραγμα παρατηρω...Μαλλον συνεβαινε κ πριν κ απλα δεν διναμε σημασια...Εγω απο τον εαυτο μου αυτο καταλαβαινω..Εχω ακουσει τοσα περιστατικα στον περιγυρο μου απο τοτε που εχασα τη μικρη μου...Για αποβολες,διακοπες κυησης,παλινδρομες,θανατους,που τρομαζω...Ομως πριν δεν ειχα ιδεα...Νομιζα οτι σχεδον ολες οι εγκυουλες,γεννανε παιδακια...Στην κοσμαρα μου...:( Ισως απο την αλλη ,τωρα πια,φταει ο τροπος ζωης,το αγχος,το τι τρωμε, το πως ζουμε...Ισως παλι οχι,κ απλα το παρατηρουμε πιο εντονα εμεις οι ιδιες επειδη ποναμε...

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω κοπελα μου,κ εγω το ιδιο πραγμα παρατηρω...Μαλλον συνεβαινε κ πριν κ απλα δεν διναμε σημασια...Εγω απο τον εαυτο μου αυτο καταλαβαινω..Εχω ακουσει τοσα περιστατικα στον περιγυρο μου απο τοτε που εχασα τη μικρη μου...Για αποβολες,διακοπες κυησης,παλινδρομες,θανατους,που τρομαζω...Ομως πριν δεν ειχα ιδεα...Νομιζα οτι σχεδον ολες οι εγκυουλες,γεννανε παιδακια...Στην κοσμαρα μου...:( Ισως απο την αλλη ,τωρα πια,φταει ο τροπος ζωης,το αγχος,το τι τρωμε, το πως ζουμε...Ισως παλι οχι,κ απλα το παρατηρουμε πιο εντονα εμεις οι ιδιες επειδη ποναμε...

Έχεις δίκιο...πιστεύω ότι είναι όλα αυτά μαζί!

Link to comment
Share on other sites

Cathy, και όλες οι μανουλες που περασαν κατι παρόμοιο

μια απ'αυτες ειμαι κι εγω όταν εχασα τα δυδυμακια μου στον 4ο μήνα (παλινδρομα). Κινδύνεψα πολύ γιατι τα μωρακια μου ειχαν παψει να ζουν ηδη 4 εβδομάδες πριν το ανακαλύψει κάποιος που λεγεται "γιατρός" και μάλιστα με παρεπεμπε σε επανεξεταση μετά απο 10 ημερες (σύνολο 6 εβδομάδες νεκρα). Ευτυχώς για μενα πρόλαβα την σηψεμία. Ηταν η 1η μου κύηση. Σε μια στιγμή εχασα τα παντα. Τωρα εχω 2 κοριτσάκια για τα οποια ζω και αναπνεω οπως όλες μας. Στην 2η κόρη μου στον β'επιπέδου μου βγάζουν επικινδυνότητα για σύνδρομο down λόγω ενος κομβίου στην καρδιά και πάω για αμνιοπαρακέντηση. Επρεπε να αποφασίσω αν θα διακόψω ή θα συνεχίσω την κύηση σε περίπτωση επιβεβαίωσης του συνδρόμου. Μεχρι τότε οταν το συζητούσα με φίλες μου ελεγα (με μεγαλη ευκολία) οτι σίγουρα αν μου τυχαινε κατι τετοιο θα διέκοπτα την κύηση. Ε σας πληροφορώ πως ηταν η πιο δύσκολη αποφαση που εχω πάρει. Αποφάσισα οτι αν τα αποτελέσματα ηταν θετικά για συνδρομο θα διέκοπτα, και οι λόγοι ήταν δύο. 1ον ειχα ηδη την πρώτη μου κόρη οπου σκέφτηκα οτι θα επηρέαζε την ζωή της αφάνταστα, 2ον σκέφτηκα πόσο αδικο ειναι να φερω στον κόσμο εναν ανθρωπο που δεν θα γευτει ποτέ τον ερωτα, την μητρότητα, την συντροφικότητα και αν εχω το δικαιωμα αυτο κ.α., τι νοημα θα ειχε μια τετοια ζωη? Ευτυχώς όμως η αμνιοπαρακέντηση ηταν καλή και αποκλειστηκε το ενδεχόμενο του συνδρόμου down και συνεχισα την κύηση κανονικα και ολα πηγαν καλά. Σας τα περιεγραψα ολα αυτα οχι για να προβάλω την προσωπική μου ιστορία, άλλα για να σας πω οτι σας νοιωθω, ο πόνος που νοιωθετε ομως θα περάσει μαγικά μόλις σφίξετε το πρώτο σας παιδάκι στην αγκαλιά σας, δεν θα το ξεχάσετε ποτέ ( η μάνα δεν ξεχνάει ποτε τα παιδιά της ειτε γεννημενα ειτε αγέννητα) αλλα πιστέψτε με θα μαλακώσει ο΄πόνος σας. Ξέρω οτι ανησυχείται για το μέλλον ομως πιστεύω ακράδαντα οτι με υπομονή και επιμονή όλα θα γίνουν. Ευχομαι σε λίγο καιρό να συζητάμε για γεννες, θηλασμούς, ξενυχτια, ουα ειμαι σιγουρη γι'αυτο. Σκεφτείται θετικά ! Αλλωστε μετα την καταιγίδα βγαίνει ο ήλιος, και αυτός ο ηλιος ειναι τοσο γλυκός και ζεστός που θα ζεστανει ξανα και πιο πολύ τις καρδιές σας !!!!

Σας ευχομαι γρήγορα περαστικά στις καρδιές και στο μυαλουδάκι σας. Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

25/03/2010 η μέρα που όλα τελείωσαν για μένα.

 

Εθνική εορτή, Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου και η έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης. Ο Αγγελος του Θεού έφερε στην Μαρία το χαρμόσυνο μήνυμα ότι θα γεννησει τον Σωτήρα του κόσμου, Τον Χριστό. Εκείνη την ημέρα πήγαμε στο μαιευτήριο με σκοπό να αποχαιρετήσουμε το δικό μας αγγελάκι. Επασχε απο δισχιδή ράχη.

 

Εζησα εναν φυσιολόγικο τόκετο χώρις το αποτέλεσμα του. Το χειρότερο δεν ειναι αυτο, αλλα οτι τα αισθανθηκα και οτι τα θυμάμαι ΟΛΑ.

Δεν θα ξεχάσω ΠΟΤΕ, όταν με άφηνε για παντα....ΠΟΤΕ!!

 

Εχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες απο τότε. Δεν έχει περάσει μέρα που να μην το σκεφτώ. Ο γιατρός μας είπε οτι μετά απο μια θεραπεία φυλλικού οξέως θα μπορέσουμε να προσπαθησουμε ξανά και αυτό θα κάνουμε.

 

Τέλος σας ευχαριστώ όλες παρα πολύ. Χωρίς να το γνωρίζετε, μέσα απο τα μηνύματα σας και τις δικες σας ιστορίες βρήκα την δύναμη που έψαχνα για να μπορέσω να "ξανασταθώ" στα πόδια μου.

Συνειδητοποιήσα ότι δεν είμαι μόνη μου.

 

Καθημερινά κανω μικρά αλλα σταθερα βηματάκια. Η ζωη μας συνεχίζεται και οφείλουμε να ξαναβρούμε το χαμένο μας γελιο. Για εμάς, για τον συντροφό μας και για το μικρό μας αγγελάκι. :|

Link to comment
Share on other sites

25/03/2010 η μέρα που όλα τελείωσαν για μένα.

 

Εθνική εορτή, Ο Ευαγγελισμός της Θεοτόκου και η έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης. Ο Αγγελος του Θεού έφερε στην Μαρία το χαρμόσυνο μήνυμα ότι θα γεννησει τον Σωτήρα του κόσμου, Τον Χριστό. Εκείνη την ημέρα πήγαμε στο μαιευτήριο με σκοπό να αποχαιρετήσουμε το δικό μας αγγελάκι. Επασχε απο δισχιδή ράχη.

 

Εζησα εναν φυσιολόγικο τόκετο χώρις το αποτέλεσμα του. Το χειρότερο δεν ειναι αυτο, αλλα οτι τα αισθανθηκα και οτι τα θυμάμαι ΟΛΑ.

Δεν θα ξεχάσω ΠΟΤΕ, όταν με άφηνε για παντα....ΠΟΤΕ!!

 

Εχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες απο τότε. Δεν έχει περάσει μέρα που να μην το σκεφτώ. Ο γιατρός μας είπε οτι μετά απο μια θεραπεία φυλλικού οξέως θα μπορέσουμε να προσπαθησουμε ξανά και αυτό θα κάνουμε.

 

Τέλος σας ευχαριστώ όλες παρα πολύ. Χωρίς να το γνωρίζετε, μέσα απο τα μηνύματα σας και τις δικες σας ιστορίες βρήκα την δύναμη που έψαχνα για να μπορέσω να "ξανασταθώ" στα πόδια μου.

Συνειδητοποιήσα ότι δεν είμαι μόνη μου.

 

Καθημερινά κανω μικρά αλλα σταθερα βηματάκια. Η ζωη μας συνεχίζεται και οφείλουμε να ξαναβρούμε το χαμένο μας γελιο. Για εμάς, για τον συντροφό μας και για το μικρό μας αγγελάκι. :|

 

Καλή μου, μοιράζεται ο πόνος όταν τον εξομολογούμαστε....

Εύχομαι σύντομα να σταθείς στα πόδια σου...

Η ζωή θα σου χαμογελάσει ξανα, θα το δεις....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρ' όλο που έχουν περάσει 3 χρόνια και 3 μήνες από τη στιγμή που αποχαιρέτησα κι' εγώ το αγγελούδι μου, κάθε φορά που διαβάζω κάτι τέτοιο συγκλονίζομαι το ίδιο και ζω τόσο ζωντανά τις πιο δύσκολες στιγμές που έχω ζήσει ως τώρα.

Παρ' ολ' αυτά συμφωνώ με τη vasdeli ότι όντως η ζωή μας χαμογελάει ξανά, αρκεί να σταθούμε στα πόδια μας πάλι δυνατές και γεμάτες αισιοδοξία και ελπίδα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξερω αν ειναι οι ορμονες,η ατυχια που νομιζω οτι εχει φωλιασει στη ζωη μου ή ο,τι αλλο...

 

Για ατυχια δε θελω να ξανακουσω, βαλτα με τις ορμονες ή με ο,τι αλλο!!!

Οχι, καλη μου cathy ατυχια ειναι μεγαλη λεξη βαρια κουβεντα...

Η ζωουλα σου θα φτιαξει και παλι!!

θα παρει ομως το χρονο της!!!!

Φιλικα...

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

Για ατυχια δε θελω να ξανακουσω, βαλτα με τις ορμονες ή με ο,τι αλλο!!!

Οχι, καλη μου cathy ατυχια ειναι μεγαλη λεξη βαρια κουβεντα...

Η ζωουλα σου θα φτιαξει και παλι!!

θα παρει ομως το χρονο της!!!!

Φιλικα...

Αφου το λετε οσες περασατε απο αυτη τη θεση κ τα καταφερατε μετα...Μαλλον πρεπει να το πιστεψουμε κ εμεις...;) Μου φαινεται ανεξηγητη αυτη η ψυχολογικη μεταπτωση,την μια μερα οκ,την αλλη,η ψυχολογια πεφτει στο πατωμα...Αλλα ποτε,ποτε ομως,δεν βγαινει απο το μυαλο το μωρο μου...Καθε μερα,καθε νυχτα....Μακαρι να ηταν αλλιως τα πραγματα...

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αφου το λετε οσες περασατε απο αυτη τη θεση κ τα καταφερατε μετα...Μαλλον πρεπει να το πιστεψουμε κ εμεις...;) Μου φαινεται ανεξηγητη αυτη η ψυχολογικη μεταπτωση,την μια μερα οκ,την αλλη,η ψυχολογια πεφτει στο πατωμα...Αλλα ποτε,ποτε ομως,δεν βγαινει απο το μυαλο το μωρο μου...Καθε μερα,καθε νυχτα....Μακαρι να ηταν αλλιως τα πραγματα...

 

Κουκλιτσα μου, καλη!! Το μωρο σου θα το σκεφτεσαι παντα, τωρα καθε ωρα και στιγμη πιθανον και σε καταλαβαινω!! Και στο ξαναλεω κλαψε, φωναξε, ξεσπασε, σπαστα ολα!!!

Θα ερθουν καλυτερες μερες, θα ερθει ενα νεο μωρουλι να γιατρεψει την καρδουλα σου μολις το παρεις αγκαλια!!! Και το κοριτσακι σου θα το αγαπας και τοτε για πάντα!!!

Παρε το χρονο σου, οσο χρειαστει!!

Λογικο να εχεις μεταπτωσεις ψυχολογικες!!

Σηκω βγες βολτα, παρε αερα γεμισε τα πνευμονια σου και την καρδουλα σου και πες στον εαυτο σου οτι ναι θα ειμαι καλυτερα για χαρη του εαυτου σου του αντρα σου και για το κοριτσακι σου, που σιγουρα δε θελει να σε βλεπει ετσι, οπως κανενα παιδακι τη μαμα του!!!

Ειναι δυσκολο, μα στο ορκιζομαι ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!!!!!!

ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ!!!

Σε σκεφτομαι, το ξερεις...

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

25/03/2010 η μέρα που όλα τελείωσαν για μένα.

 

Καθημερινά κανω μικρά αλλα σταθερα βηματάκια. Η ζωη μας συνεχίζεται και οφείλουμε να ξαναβρούμε το χαμένο μας γελιο. Για εμάς, για τον συντροφό μας και για το μικρό μας αγγελάκι. :|

 

Συγχαρητηρια για το θαρρος και τη δυναμη σου, ευχομαι ολοψυχα, με το καλο ενα μωρακι στην κοιλιτσα σου να δωσει χαρα στην καρδια σας και ζεστασια στην αγκαλιτσα σου!!!!

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

Κουκλιτσα μου, καλη!! Το μωρο σου θα το σκεφτεσαι παντα, τωρα καθε ωρα και στιγμη πιθανον και σε καταλαβαινω!! Και στο ξαναλεω κλαψε, φωναξε, ξεσπασε, σπαστα ολα!!!

Θα ερθουν καλυτερες μερες, θα ερθει ενα νεο μωρουλι να γιατρεψει την καρδουλα σου μολις το παρεις αγκαλια!!! Και το κοριτσακι σου θα το αγαπας και τοτε για πάντα!!!

Παρε το χρονο σου, οσο χρειαστει!!

Λογικο να εχεις μεταπτωσεις ψυχολογικες!!

Σηκω βγες βολτα, παρε αερα γεμισε τα πνευμονια σου και την καρδουλα σου και πες στον εαυτο σου οτι ναι θα ειμαι καλυτερα για χαρη του εαυτου σου του αντρα σου και για το κοριτσακι σου, που σιγουρα δε θελει να σε βλεπει ετσι, οπως κανενα παιδακι τη μαμα του!!!

Ειναι δυσκολο, μα στο ορκιζομαι ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!!!!!!

ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΣΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΛΟΝ ΣΟΥ!!!

Σε σκεφτομαι, το ξερεις...

Δεν φανταζεσαι ποσο μεγαλη σημασια εχουν τα λογια σου για μενα...Ειδικα τις ςρες που μελαγχολω κ ποναω...Ναι,τα ιδια πραγματα λεει κ ο αντρα μου η οι δικοι ανθρωποι,ομως ειναι αλλιως να το λενε γυναικες που εχουν περασει απο παρομοια κατασταση...Το εχω ξαναπει μαλλον,ο αντρας μου λιγο πριν μπω στο χειρουργειο,κρατωντας την κοιλιτσα μου σφιχτα,μοε εβαλε να ορκιστω σε εκεινη οτι θα τα καταφερουμε να μεγαλωσουμε την οικογενεια μας.Για χαρη της...

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο αντρας μου λιγο πριν μπω στο χειρουργειο,κρατωντας την κοιλιτσα μου σφιχτα,μοε εβαλε να ορκιστω σε εκεινη οτι θα τα καταφερουμε να μεγαλωσουμε την οικογενεια μας.Για χαρη της...

 

Για χαρη της καμαρι μου!!!!!

 

Ναι για χαρη της θα σταθεις δυνατη, θα πατησεις στα ποδια σου, θα κανεις ενα ενα βημα μπροστα καθε μερα (δικαιουσε και day off ;)) και θα προχωρησεις μπροστα!!!! Και οταν μανουλιτσα μου γλυκεια θα μελαγχωλεις και θα πονας θα σκεφτεσαι οτι εκανες το καλυτερο για εκεινη, οτι θα εκανε καθε μαμαδουλα το καλυτερο για το παιδι της, την εκανες να μην υποφερει και να μην υστερει σε τιποτα απεναντι στη ζωη της!!!

 

Γιατι για σκεψου,

Δεν θα ηταν ουτε εκεινη ευτυχισμενη!!!!!!!

 

Να δωσεις τους χαιρετισμους μου στον ανδρα σου και να του πεις οτι συμφωνω απολυτα μαζι του, σταθηκε βραχος διπλα σου, αντρικια τα λογια του αυτα, ναι, να μεγαλωσετε την οικογενεια σας με το καλο οπως πολυ σωστα και τρυφερα σου ειπε εκεινη τη στιγμη που και εκεινος ποναγε!!!

 

Σιγα σιγα!!! :cry::cry::cry::cry::cry::-):-):-):):):):D:D:D:D:D :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ΕΠΙΜΕΝΩ:

Μην ξεχνας πως καθε μερα ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη!!!!

 Ότι πολυτιμότερο... 
 Γιάννης 13/01/2009
 Αλέξης 09/03/2011 

Link to comment
Share on other sites

γλυκεια μου δυστυχως εχουμε ακριβως την ιδια εμπειρια, ιδια παθηση,προκληση φυσιολογικου τοκετου μονο που εμενα ηταν αγορακι και την στιγμη που βγηκε στον κοσμο ημουν μονη μου σε ενα δωματιο γνωστου ιδιωτικου νοσοκομειου και παρα τις εκλεισεις μου ηρθε καποιος 10 λεπτα αφου ειχε βγει το μωρο.

Δεν χρειαζετε να σου πω οτι σε καταλαβαινω ουτε να σου περιγραψω τι περασα ψυχολογικα ομως θα σου πω οτι αυτη την στιγμη κραταω στην αγγαλια μου ενα υγιεστατο κοριτσακι, δεν αντικαθιστα το μωρακι που εχασα ουτε φυσικα ξεχασα την απωλεια αλλα πιστεψεμε ο πονος γινετε λιγοτερος οταν μου χαμογελα.

Ευχομαι συντομα να αποκτησεις ενα υγειες μωρακι, με ολη μου την καρδια.

οτι χρειαστεις ή θες να ρωτησεις μην διστασεις, καλο κουραγιο καλη μου!

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

...Και εμένα αγοράκι ήταν!

 

Ηθελα να πω οτι εκαναν 3 ημέρες να σπασουν τα νερά και οταν εσπασαν φοβήθηκα παρα πολυ. Αρχιζα να φωνάζω( ημουν στις οδύνες), γιατι νομιζα οτι γέννησα...Ειχα σχεδον γεννήσει ειπε τοτε ο γιατρος μου! δεν πρόλαβαν να με μεταφέρουν...Εκει τελειωσαν όλα...

 

Τωρα εχουν περασει 2 μηνες και αφου κάνω την θεραπεία με το φυλλικό οξυ μπορουμε σιγα σιγα να ξαναπροσπαθήσουμε.Βεβαια ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν συμβει μια φορα αυξάνονται οι πιθανότητες να σου ξανασυμβει.

 

Εσένα σου ειχαν πει κατι τετοιο ?εκανες κ εσυ θεραπεία με το φυλλικο οξυ?

 

Ευχαριστω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

γλυκεια μου δυστυχως εχουμε ακριβως την ιδια εμπειρια, ιδια παθηση,προκληση φυσιολογικου τοκετου μονο που εμενα ηταν αγορακι και την στιγμη που βγηκε στον κοσμο ημουν μονη μου σε ενα δωματιο γνωστου ιδιωτικου νοσοκομειου και παρα τις εκλεισεις μου ηρθε καποιος 10 λεπτα αφου ειχε βγει το μωρο.

Δεν χρειαζετε να σου πω οτι σε καταλαβαινω ουτε να σου περιγραψω τι περασα ψυχολογικα ομως θα σου πω οτι αυτη την στιγμη κραταω στην αγγαλια μου ενα υγιεστατο κοριτσακι, δεν αντικαθιστα το μωρακι που εχασα ουτε φυσικα ξεχασα την απωλεια αλλα πιστεψεμε ο πονος γινετε λιγοτερος οταν μου χαμογελα.

Ευχομαι συντομα να αποκτησεις ενα υγειες μωρακι, με ολη μου την καρδια.

οτι χρειαστεις ή θες να ρωτησεις μην διστασεις, καλο κουραγιο καλη μου!

angel μου,να χαιρεσαι τη μπεμπα σου!!!Μετα απο ποσο καιρο τα καταφερες?Νομιζα οτι ειναι σπανια η δισχιδης ραχη,αλλα βλεπω ηδη εδω μεσα 4-5 κοπελες με την ιδια παθηση...Γιατι???Ποια μπορει να απαντησει??Δεν ειναι τελικα τοσο σπανιο οσο λενε...:(

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

...Και εμένα αγοράκι ήταν!

 

Ηθελα να πω οτι εκαναν 3 ημέρες να σπασουν τα νερά και οταν εσπασαν φοβήθηκα παρα πολυ. Αρχιζα να φωνάζω( ημουν στις οδύνες), γιατι νομιζα οτι γέννησα...Ειχα σχεδον γεννήσει ειπε τοτε ο γιατρος μου! δεν πρόλαβαν να με μεταφέρουν...Εκει τελειωσαν όλα...

 

Τωρα εχουν περασει 2 μηνες και αφου κάνω την θεραπεία με το φυλλικό οξυ μπορουμε σιγα σιγα να ξαναπροσπαθήσουμε.Βεβαια ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν συμβει μια φορα αυξάνονται οι πιθανότητες να σου ξανασυμβει.

 

Εσένα σου ειχαν πει κατι τετοιο ?εκανες κ εσυ θεραπεία με το φυλλικο οξυ?

 

Ευχαριστω πολυ...

nariteka, η δικια μου κοριτσακι ηταν...Κ εσυ δισχιδη ραχη???Ποσων εβδομαδων???Το εχω ψαξει πολυ το θεμα της δισχιδους ραχης. Στο γιατι, δεν υπαρχει απαντηση. Μπορει να οφειλεται σε ελλειψη φυλλικου οξεος,ομως αυτο δεν ειναι κ σιγουρο...Ουτε μπορεις να το ξερεις,αυτη η βιταμινη ειναι υδατοδιαλυτη,κοινως ο οργανισμος δεν την αποθηκευει κ δεν μπορεις να ξερεις την συγκεκριμενη ημερα που συνελαβες,εαν ειχες ελλειψη ή οχι...Η ελλειψη φυλλικου οξεος θεωρειται η κυρια αιτια της δισχιδους ραχης στις βορειες χωρες,οπως Ιρλανδια κ Αγγλια.Στην Ελλαδα δεν ειναι τοσο συχνο φαινομενο.Ωστοσο,η ελλειψη φυλλικου οξεος εξηγει μονο το 70% των περιστατικων.Κοινως μπορει εσυ ή εγω να ειμαστε στο υπολοιπο 20% στο οποιο δεν υπαρχει ουσιαστικη εξηγηση της αιτιας που προκαλει τη δισχιδη ραχη...Ενα ειναι το σιγουρο,οταν παιρνεις filicin,μειωνεις στο ελαχιστο τις πιθανοτητες.Κ οπως λενε οι γιατροι,ειναι σχεδον απιθανο να σου ξανασυμβει....Ετσι μου ειπε ο γυναικολογος μου κ 3 νευρολογοι στους οποιους εχω απευθυνθει....

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Για χαρη της καμαρι μου!!!!!

 

Ναι για χαρη της θα σταθεις δυνατη, θα πατησεις στα ποδια σου, θα κανεις ενα ενα βημα μπροστα καθε μερα (δικαιουσε και day off ;)) και θα προχωρησεις μπροστα!!!! Και οταν μανουλιτσα μου γλυκεια θα μελαγχωλεις και θα πονας θα σκεφτεσαι οτι εκανες το καλυτερο για εκεινη, οτι θα εκανε καθε μαμαδουλα το καλυτερο για το παιδι της, την εκανες να μην υποφερει και να μην υστερει σε τιποτα απεναντι στη ζωη της!!!

 

Γιατι για σκεψου,

Δεν θα ηταν ουτε εκεινη ευτυχισμενη!!!!!!!

 

Να δωσεις τους χαιρετισμους μου στον ανδρα σου και να του πεις οτι συμφωνω απολυτα μαζι του, σταθηκε βραχος διπλα σου, αντρικια τα λογια του αυτα, ναι, να μεγαλωσετε την οικογενεια σας με το καλο οπως πολυ σωστα και τρυφερα σου ειπε εκεινη τη στιγμη που και εκεινος ποναγε!!!

 

Σιγα σιγα!!! :cry::cry::cry::cry::cry::-):-):-):):):):D:D:D:D:D :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

ΕΠΙΜΕΝΩ:

Μην ξεχνας πως καθε μερα ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη!!!!

Σ'ευχαριστω καλη μου!!!!Διαβαζω ξανακ ξανα τα μηνυματα σου κ ομολογω πως ειναι μεγαλη ανακουφιση τα λογια σου...

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

...Και εμένα αγοράκι ήταν!

 

Ηθελα να πω οτι εκαναν 3 ημέρες να σπασουν τα νερά και οταν εσπασαν φοβήθηκα παρα πολυ. Αρχιζα να φωνάζω( ημουν στις οδύνες), γιατι νομιζα οτι γέννησα...Ειχα σχεδον γεννήσει ειπε τοτε ο γιατρος μου! δεν πρόλαβαν να με μεταφέρουν...Εκει τελειωσαν όλα...

 

Τωρα εχουν περασει 2 μηνες και αφου κάνω την θεραπεία με το φυλλικό οξυ μπορουμε σιγα σιγα να ξαναπροσπαθήσουμε.Βεβαια ο γιατρος μου μου ειπε οτι αν συμβει μια φορα αυξάνονται οι πιθανότητες να σου ξανασυμβει.

 

Εσένα σου ειχαν πει κατι τετοιο ?εκανες κ εσυ θεραπεία με το φυλλικο οξυ?

 

Ευχαριστω πολυ...

 

εγω επερνα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου 2 filicin την μερα και τα συνεχισα και μετα τον τοκετο. τα λοχεια μου κρατησαν 30 μερες την επομενη ακριβως μου ηρθε περιοδος και την μερα που μου σταματησε ξεκινησα ελευθερα και συνελαβα την μικρη. Οι γιατροι μου ειπαν οτι ημουν καλυμενη επειδη επερνα τοσο καιρο φυλλικο. Οσο για τις πιθανοτητες και εμενα μου ειχαν πει οτι εχω πιο πολλες αφου μου συνεβει μια φορα. Α! και ετρωγα καθε μερα απο μια μπανανα που εχει πολυ φυλικο και εγω και ο ανδρας μου. Λιγη υπμονη κανε και ολα θα πανε καλα θα δεις και πανω απο ολα να εισαι αισιοδοξη και να κανεις οτι σε ευχαριστει. Σε αυτη την φαση προτερεοτητα εισαι εσυ, στο λεω γιατι εκανα το λαθος να σκεφτομαι τους αλλους (να μην τους στεναχωρω , να μην τους το θυμιζω) και ετσι το μονο που καταφερα ηταν να τα κραταω μεσα μου και να γινομαι χειροτερα.

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

angel μου,να χαιρεσαι τη μπεμπα σου!!!Μετα απο ποσο καιρο τα καταφερες?Νομιζα οτι ειναι σπανια η δισχιδης ραχη,αλλα βλεπω ηδη εδω μεσα 4-5 κοπελες με την ιδια παθηση...Γιατι???Ποια μπορει να απαντησει??Δεν ειναι τελικα τοσο σπανιο οσο λενε...:(

 

Σ΄ευχαριστω πολυ!!

Δεν πιστευω και εγω να ειναι τοσο σπανιο γιατι την ιδια ακριβως περιοδο με εμενα ξερω αλλες 2 κοπελες απο το περιββαλον μου που περασαν ακριβως το ιδιο. Σου ευχομαι συντομα να εισαι και εσυ με ενα μωρακι στην αγγαλια σου!

VEI3p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω επερνα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης μου 2 filicin την μερα και τα συνεχισα και μετα τον τοκετο. τα λοχεια μου κρατησαν 30 μερες την επομενη ακριβως μου ηρθε περιοδος και την μερα που μου σταματησε ξεκινησα ελευθερα και συνελαβα την μικρη. Οι γιατροι μου ειπαν οτι ημουν καλυμενη επειδη επερνα τοσο καιρο φυλλικο. Οσο για τις πιθανοτητες και εμενα μου ειχαν πει οτι εχω πιο πολλες αφου μου συνεβει μια φορα. Α! και ετρωγα καθε μερα απο μια μπανανα που εχει πολυ φυλικο και εγω και ο ανδρας μου. Λιγη υπμονη κανε και ολα θα πανε καλα θα δεις και πανω απο ολα να εισαι αισιοδοξη και να κανεις οτι σε ευχαριστει. Σε αυτη την φαση προτερεοτητα εισαι εσυ, στο λεω γιατι εκανα το λαθος να σκεφτομαι τους αλλους (να μην τους στεναχωρω , να μην τους το θυμιζω) και ετσι το μονο που καταφερα ηταν να τα κραταω μεσα μου και να γινομαι χειροτερα.

2 filicin??Εγω παιρνω ενα απο την στιγμη που τελειωσε η πρωτη εγκυμοσυνη κ περιμενω οδηγιες απο το γυναικολογο μου απο εδω κ περα...15 μερες μου κρατησαν τα λοχεια,35 μερες μετα τη γεννα,μου ηρθε περιοδος για 4 μερες,ωστοσο απο χθες,παλι αρχισε αιμοραγια (γιατι αραγε??),πραγμα που νομιζω δειχνει οτι ο οργανισμος ειναι ακομα σε αναστατωση κ δεν εχει ηρεμισει...:( Θα ρωτησω το γιατρο μου την τριτη που θα παω...Ανυπομονω να ερθει ο καιρος που θα χαρω τον αντρα μου ''ελευθερα'' ξανα...Εσυ τυχερουλα με την πρωτη τα καταφερες???Παρα το αγχος κ τη στενοχωρια???Συγχαρητηρια,να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!!!!:D

NKyqp3.png

Zl2kp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...