Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Eβρυογένεσις-Μαστρομηνάς Μηνάς


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Καλησπερα εγω εκανα εξωσωματικη στην Μαστρομηνα παρα πολυ καλος γιατρος πετυχα με την 2η προσπαθεια και μου την εκανε ο ιδιος και τωρα εχω στην κοιλιτσα μου την μπεμπουλα μου :P.

Παντως εγω σας το συστηνω αφοβα γιατι πρωτα ειναι ανθρωπος και μετα γιατρος

Link to comment
Share on other sites

ηταν οντως.

κοιτα,οι υπερηχοι ξεκινουσαν απο τις 7 έως τις 9 νομιζω.εγω πηγαινα παντα νωρις,γιατι επρεπε να ειμαι στις 8 στη δουλεια κ δε θυμαμαι να καθυστερησα ποτε.δεν ξερω αν πας στις 8 ποσο θα περιμενεις.

All you need is faith,trust and a little pixie dust..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ γω εκει την εκανα...ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο ολα το προσωπικο..ακομα πηγαινω που κ που κ με γνωριζουν με το μικρο μου ονομα..δεν κανει ο ιδιος ο μαστρομηνας τους υπερηχους..μονο ωοληψιες..αλλα μπορεις να του μιλησεις στο τηλ η ακομα να κλεισεις κ ραντεβου,ειναι διαθεσιμος κ συζητισιμος..δε ξερω αν αναλαμβανει γεννες,γιατι οχι?εγω ειχα αλλον,απο το ιδιο κεντρο..γενικα,ολοι οι γιατροι ηταν πολυ καλοι

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το έχω ξαναπεί, απλά αγαπώ Μαστρομηνά. Έκανα την κόρη μου, σε φυσικό κύκλο με την πρώτη, τώρα 19 μηνών. Προσπαθούμε για το έτερο αδελφάκι αλλά μάλλον αυτό θέλει περισσότερη προσπάθεια αφού από τον Οκτ. πήγαινα για ωοληψία και δεν είχα, έκανα μια εμβρυομεταφορά απέτυχε, έκανα ένα πρωτόκολλο ανταγωνιστών και πάλι δεν πήγε καλά και τώρα συνδυασμός με Clomiphene. Αν και 35 ετων (απάτητα ακόμα :P) τα αποθεματικά μου στερεύουν (χαμηλή ΑΜΗ, μόλις χτες το ανακαλύψαμε).

 

Και σκέφτομαι, ότι αν ξεκινούσα τώρα να κάνω παιδιά, πραγματικά θα τα είχα βρει σκούρα, θέλω να πω και ας με συγχωρέσουν μερικές κυρίες (μη με φάτε όλες, σιγά σιγά γιατί πρέπει να είμαστε και σε μια ηρεμία :lol:) , ποιά καριέρα ρε κορίτσια, άλλο το ένα άλλο το άλλο - εαν δλδ είναι από επιλογή αυτό και μόνο....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες και σας εύχομαι κάθε επιθυμία να πραγματοποιηθεί.

Manel + δεν είχες ξανακάνει ΑΜΗ? Να αισθάνεσαι τυχερή που έχεις έστω και ένα παιδί!!

Link to comment
Share on other sites

nicol_te μπράβο είσαι πολύ ενημερωμένη, τώρα που το σκέφτομαι για αυτό ένας γιατρός μου έγραψε την εξέταση και ένας άλλος όχι. Να τολμήσω να σε ρωτήσω, σε περίπτωση που έχεις απευθυνθεί σε περισσότερα του ενός κέντρα για εξωσωματική, ποιο θα συνιστούσες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

κορίτσια κι εγω μόνο καλά λόγια έχω να πώ για αυτό το γιατρό μετά απο 5 αποτυχημένες προσπάθειες σε 2 διαφορετικους γιατρούς κατέληξα στον κ.Μαστρομηνά.Εκτίμησα το γεγονός οτι μου συμπεριφέρθηκε ανθρώπινα και δεν με κόιταζε στην τσέπη..επισης αυτό που εκτίμησα ειναι οτι δεν σου χρυσωνει το χαπι σου λεει την αληθεια ετσι οπως εχει..οι αλλοι 2 γιατροι μου ελεγαν πως εχω κακής ποιοτητας ωαρια κ οτι δεν γονιμοποιουνται και προσπαθουσαν να με πεισουν για δανεικα...ο Κ Μαστρομηνας ηταν ο μοναδικος γιατρος που μου ζητησε εξετασεις για να δει τις αποθηκες και την ποιοτητα των ωαριων...το αποτέλεσμα ηταν κοριτσια πως μπορει να κατεβαζω λίγα ωάρια αλλά ειναι μια χαρά..και για πρωτη φορά γονιμοποιήθηκαν τα ωάρια μου...με εξέταζε ο ίδιος στην ωοληψία ηταν ο ίδιος και στην εμβρυομεταφορά πάλι αυτός..έχει όμως και εξαιρετικούς συνεργάτες...

 

η συγκεκριμένη προσπάθεια μου δεν πέτυχε...αλλά και μόνο που έμαθα πως εχω καλά ωάρια μου αρκεί και οπλίζομαι με κουράγιο για την επόμενη μου προσπάθεια...εννοέιται πως δεν αλλάζω γιατρό με τπτ..:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα κ εγώ να σας περιγράψω εν συντομία την περιπέτεια μου κ τα συμπεράσματα δικά σας.

Πριν το Πάσχα ξεκινήσαμε για την 1η προσπάθεια εξωσωματικής.

Πήγαμε σε ένα κέντρο με καλές συστάσεις. η αγωγή κ οι εξετάσεις γινόντουσαν μια χαρά μέχρι που... 3 μέρες πριν την ωοληψια μαθαίνουμε οτι προέκυψε ένα σοβαρό πρόβλημα με το κέντρο κ οτι δεν θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε εκει την διαδικασία.Πραγματικα έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι μας, έπρεπε άμεσα να απευθυνθούμε σε κάποιον άλλο κεντρο.

Μέσα λοιπόν στην απελπισία ήρθαμε μέσο μιας φίλης σε επικοινωνία με τον κ.Μαστρομηνα , του εξηγήσαμε τι συνέβη με το προηγουμενο κέντρο κ μας δέχτηκε την επομένη μέρα κιόλας (μια μέρα πριν την καθορισμένη ωοληψια). Κάναμε λοιπόν το ραντεβού, μιλήσαμε φυσικά με τον ίδιο όπως επίσης ηταν ο ιδιος που έκανε κ την ωοληψια αλλα κ την εμβρυομεταφορά.

Φυσικά κ μετα απο αυτο θα συνεχίσω να εμπιστεύομαι τον συγκεκριμένο άνθρωπο γιατι οταν μιλάμε για τον κ.Μαστρομηνα μιλάμε πρώτα για άνθρωπο κ μετα για εναν εξαίρετο γιατρό

ευχαριστώ κ τον ιδιο αλλα κ το προσωπικό του για την τόσο ζεστή αντιμετώπιση :-D:grin::-D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα κ εγώ να σας περιγράψω εν συντομία την περιπέτεια μου κ τα συμπεράσματα δικά σας.

Πριν το Πάσχα ξεκινήσαμε για την 1η προσπάθεια εξωσωματικής.

Πήγαμε σε ένα κέντρο με καλές συστάσεις. η αγωγή κ οι εξετάσεις γινόντουσαν μια χαρά μέχρι που... 3 μέρες πριν την ωοληψια μαθαίνουμε οτι προέκυψε ένα σοβαρό πρόβλημα με το κέντρο κ οτι δεν θα μπορούσαμε να συνεχίσουμε εκει την διαδικασία.Πραγματικα έπεσε ο ουρανός στο κεφάλι μας, έπρεπε άμεσα να απευθυνθούμε σε κάποιον άλλο κεντρο.

Μέσα λοιπόν στην απελπισία ήρθαμε μέσο μιας φίλης σε επικοινωνία με τον κ.Μαστρομηνα , του εξηγήσαμε τι συνέβη με το προηγουμενο κέντρο κ μας δέχτηκε την επομένη μέρα κιόλας (μια μέρα πριν την καθορισμένη ωοληψια). Κάναμε λοιπόν το ραντεβού, μιλήσαμε φυσικά με τον ίδιο όπως επίσης ηταν ο ιδιος που έκανε κ την ωοληψια αλλα κ την εμβρυομεταφορά.

Φυσικά κ μετα απο αυτο θα συνεχίσω να εμπιστεύομαι τον συγκεκριμένο άνθρωπο γιατι οταν μιλάμε για τον κ.Μαστρομηνα μιλάμε πρώτα για άνθρωπο κ μετα για εναν εξαίρετο γιατρό

ευχαριστώ κ τον ιδιο αλλα κ το προσωπικό του για την τόσο ζεστή αντιμετώπιση :-D:grin::-D

 

Τι πρόβλημα προέκυψε κοριτσάκι μου και με ποιο κεντρο; Αν θέλεις βέβαια μας λες, για να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές. Μα είναι δυνατόν 3 μέρες πριν την ωοληψία να σε κρεμάσουν έτσι; Αυτό δεν το έχω ξανακούσει, είναι τελείως αντιδεοντολογικό να σου το κάνουν επαγγελματίες γιατροί. Αλήθεια ποιο ήταν το αποτέλεσμα της προσπάθειάς σου αυτής;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα θα θελα να πω οτι τη δευτερη προσπάθεια την εκανα στον κυρ.Μαστρομηνά και είμαι πολυ ευχαριστημένη εμεινα εγκυος δυστυχως ειχα παλίνδρομη κυηση με πρόσεξε παρα πολυ είναι πανω απ'ολα ανθρωπος και καλος επιστήμονας. Θα συνεχίσω την επομενη προσπάθεια στον κύριο Μαστρομηνά γιατι τον εμπιστευομαι και σου λεει την αληθεια.Ευχαριστω πολυ τον γιατρο και ολο το προσωπικο της μοναδας που σε κανει να νιωθεις οτι βρισκεσαι σε ζεστο οικογενειακο περιβαλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλή επιτυχία σου εύχομαι στην επόμενη προσπαθεια!!

είχα και γω μια παλλίνδρομη πριν 3 χρόνια από φυσιολογική σύλληψη και καταλαβαίνω τι περνάς. Δεν έχω ξαναμείνει έγκυος από τότε.... Τώρα λόγω ηλικίας σκέφτομαι την εξωσωματική και το κέντρο του Μαστρομηνά μου έκανε καλή εντύπωση. Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τους υπερήχους στους έκανε ο ίδιος ο Μαστρομηνάς, όπως και την ωοληψία και την εμβρυομεταφορά. Η αλήθεια είναι ότι σήμερα το πρωί που είχα πάει είδα πολύ κόσμο...

Link to comment
Share on other sites

Τους υπερηχους πριν την ωοληψια ο συνεργατης του την ωοληψία και την εμβρυομεταφορα ο ιδιος ο Μαστρομηνας.Ειναι πολυ καλος , ηρεμος και συζητησιμος.Σου ευχομαι καλη επιτυχία και ολα να πανε καλα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κοριτσια,

Ειμαι κι εγω αρκετα ταλαιπωρημενη με το θεμα της εγκυμοσυνης. Εχω κανει 7 εξωσωματικες απο τις οποιες οι 4 πετυχαν αλλα δεν προχωρησαν, και γενικως δεν βγαζουμε ακρη για το τι μπορει να φταιει. Εχω αλλαξει 3 γιατρους και ειμαι σε εναν πολυ καλο γιατρο που ο ανθρωπος εχει κανει τα παντα αλλα σκεφτομουν να επισκεφτω και τον Μαστρομηνα γιατι σε σχεση με αλλους γνωστους γιατρους του χωρου, ειναι ο μονος για τον οποιο δεν εχω ακουσει ασχημα λογια. Αληθεια πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο μια επισκεψη εκει?

Ειναι καποια κοπελα που πηγαινοντας εκει ειδε κατι αρνητικο?

Δωστε μου τα φωτα σας;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,

Ειμαι κι εγω αρκετα ταλαιπωρημενη με το θεμα της εγκυμοσυνης. Εχω κανει 7 εξωσωματικες απο τις οποιες οι 4 πετυχαν αλλα δεν προχωρησαν, και γενικως δεν βγαζουμε ακρη για το τι μπορει να φταιει. Εχω αλλαξει 3 γιατρους και ειμαι σε εναν πολυ καλο γιατρο που ο ανθρωπος εχει κανει τα παντα αλλα σκεφτομουν να επισκεφτω και τον Μαστρομηνα γιατι σε σχεση με αλλους γνωστους γιατρους του χωρου, ειναι ο μονος για τον οποιο δεν εχω ακουσει ασχημα λογια. Αληθεια πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο μια επισκεψη εκει?

Ειναι καποια κοπελα που πηγαινοντας εκει ειδε κατι αρνητικο?

Δωστε μου τα φωτα σας;)

 

καλημερα!!!!.....

σου ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου για την επομενη σου προσπαθεια σε οποιον γιατρο κ αν αποφασισεις να πας...

ειχα κανει κ εγω μια επισκεψη στο μαστρομηνα....κ εφυγα κλαιγοντας!!!

πολυ απομακρος...ψυχρος....κ με απογοητευσαι εντελως οτι δεν προκειται να κανω παιδια....

πηγα κ στον μαντουδη,που με κερδισε απο την πρωτη στιγμη!!!!!!

ειναι ανθρωπος πανω απο ολα....συζητησιμος κ τελειος στην δουλεια του..

με τροποποιημενο φυσικο κυκλο εκανα δυο ωαρια κ τωρα εχω δυο αγγελουδια διδυμα 7 μηνων!!!!

κ ηταν η πρωτη μου προσπαθεια....δεν με επιβαρυνε με φαρμακα,ηταν παντα εκει οταν τον χρειαζομουν κ γενικα δεν με κουρασε καθολου!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!.....

σου ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου για την επομενη σου προσπαθεια σε οποιον γιατρο κ αν αποφασισεις να πας...

ειχα κανει κ εγω μια επισκεψη στο μαστρομηνα....κ εφυγα κλαιγοντας!!!

πολυ απομακρος...ψυχρος....κ με απογοητευσαι εντελως οτι δεν προκειται να κανω παιδια....

πηγα κ στον μαντουδη,που με κερδισε απο την πρωτη στιγμη!!!!!!

ειναι ανθρωπος πανω απο ολα....συζητησιμος κ τελειος στην δουλεια του..

με τροποποιημενο φυσικο κυκλο εκανα δυο ωαρια κ τωρα εχω δυο αγγελουδια διδυμα 7 μηνων!!!!

κ ηταν η πρωτη μου προσπαθεια....δεν με επιβαρυνε με φαρμακα,ηταν παντα εκει οταν τον χρειαζομουν κ γενικα δεν με κουρασε καθολου!!

 

 

Oλα είναι τελικά θέμα ψυχολογίας και χημείας με τον κάθε γυναικολόγο. Εγώ για τον Μαντούδη δεν θα έλεγα και τα καλύτερα....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Θα ήθελα κι εγώ να σας αναφέρω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τον κ. Μαστρομηνά και το Κέντρο του.

Πήγα σ' αυτόν μετά από δύο αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής στο κέντρο ΓΕΝΗΜΑ του κ. Μαντούδη, πολύ απογοητευμένη, αγχωμένη και παραιτημένη εντελώς από το όνειρο να γίνω μητέρα. Κι όμως, εκεί ένιωσα μεγάλη ασφάλεια και εμπιστοσύνη και πράγματι όλα πήγαν ανέλπιστα καλά και τώρα έχω δύο αγγελούδια δύο ετών!!!

Αυτό που έχω να πω είναι ότι πρόκειται για ένα Κέντρο πραγματικά οργανωμένο σε όλους τους τομείς, χωρίς καθυστερήσεις, χωρίς ταλαιπωρία, με πολύ ευγενικό προσωπικό και ένα απολύτως άρτιο εργαστήριο. Δε σου πουλάνε ψεύτικους συναισθηματισμούς, αλλά ούτε και σε κοιτάνε στο πορτοφόλι. Και κυρίως είναι αποτελεσματικοί σ' αυτό που κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η γνωμη για τους γιατρούς είναι πολυ υποκειμενική. Ο καλύτερος για την μια κοπέλα είναι ο χειρότερος για την άλλη.

 

Εγω δεν έχω κανει εξωσωματική σε Μαντούδη και Μαστρομηνά. Μονο επισκεψεις και στους 2. Δεν έμεινα ευχαριστημενη ούτε από τον ένα ούτε από τον άλλο. Μου δωσαν και οι δυο μεγαλες δοσεις φαρμακων, ενω τους ειπα ότι δεν έχω ανταπόκριση στα φαρμακα. Ο δε Μαντούδης ήταν υπερ των δανεικών και με αποθαρρυνε. Εφυγα τρεχοντας και απο τους δυο.

 

Καλή γνωμη έχω μονο για το Γενεσις και το Μίτωσις. Για κανενα άλλο. Και για το ιασω δεν έχω καθολου καλή γνωμη.

 

Αλλα αυτα είναι καθαρα προσωπικες απόψεις και δεν ισχύουν για όλες τις κοπέλες. Είμαι σιγουρη ότι σε όλα τα κεντρα θα υπαρχουν καποιες πολυ ευχαριστημενες και το αντίθετο.

 

Γι΄ αυτό κορίτσια ακολουθήστε το ένστικτό σας, επιστρατευστε τις γνωσεις σας και αποφασιστε μονες σε ποιό γιατρο θα κανετε προσπαθεια εξωσωματικής. Σιγουρα βοηθα και η γνωμη των άλλων αλλα εφοσον ο γιατρος μας κανει κλικ και σ' εμας τις ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!!.....

σου ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου για την επομενη σου προσπαθεια σε οποιον γιατρο κ αν αποφασισεις να πας...

ειχα κανει κ εγω μια επισκεψη στο μαστρομηνα....κ εφυγα κλαιγοντας!!!

πολυ απομακρος...ψυχρος....κ με απογοητευσαι εντελως οτι δεν προκειται να κανω παιδια....

πηγα κ στον μαντουδη,που με κερδισε απο την πρωτη στιγμη!!!!!!

ειναι ανθρωπος πανω απο ολα....συζητησιμος κ τελειος στην δουλεια του..

με τροποποιημενο φυσικο κυκλο εκανα δυο ωαρια κ τωρα εχω δυο αγγελουδια διδυμα 7 μηνων!!!!

κ ηταν η πρωτη μου προσπαθεια....δεν με επιβαρυνε με φαρμακα,ηταν παντα εκει οταν τον χρειαζομουν κ γενικα δεν με κουρασε καθολου!!

 

Κι εγώ εκεί έμεινα έγκυος και συμφωνώ με όλα όσα λες!:-P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε κάθε περίπτωση καλό είναι να μην κατηγορούμε γιατρούς δημοσίως.Δεν είναι ότι καλύτερο και για εμάς και για εκείνους γιατί αν δεν είναι κάποια από εμάς ευχαριστημένη από κάποιον γιατρό,μπορεί κάποια άλλη να είναι οπότε δεν έχει νόημα να γίνεται αυτό.

Αν δεν είναι κάποια ευχαριστημένη δεν σημαίνει ότι εγώ ή κάποια άλλη δεν είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...