Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρώιμη διακοπή του θηλασμού πριν την εδραίωσή του


Διέκοψα τον θηλασμό επειδή  

1.081

  1. 1. Διέκοψα τον θηλασμό επειδή

    • δεν μου άρεσε/δεν άντεχα στην ιδέα
      25
    • πόναγα, δεν με ενημέρωσαν σωστά, δεν άντεξα για σωματικούς/ψυχολογικούς λόγους να συνεχίσω
      161
    • δεν μου το επέτρεψε το ωράριο εργασίας και δεν είχα τις γνώσεις ή την θέληση να συνεχίσω με περιορισμένα γεύματα μητρικού γάλακτος.
      42
    • ιατρικοί λόγοι σε μένα/στο μωράκι μου δεν επέτρεψαν στην συνέχισή του
      98


Recommended Posts

Ζητήστε βοήθεια από άτομα που ασχολούνται με το θηλασμό: στο 99% των περιπτώσεων υπάρχει τρόπος να θηλάσουμε και να δώσουμε στα μωράκια μας αυτό το πολύτιμο δώρο.

 

Συμφωνω απόλητα! Βεβαια ΠΡΟΣΟΧΗ στα ατομα που ζητάμε βοήθεια. ακόμα και παιδίατροι - μαιες - γυναικολόγοι μπορεί να δωσουν λάθος οδηγιες. Ειναι προτιμότερο να απευθυνθούμε σε εναν πιστοποιημενο συμβουλο γαλουχιας IBCLC, ή σε μια εθελόντρια συμβουλο θηλασμου LLL, ή ακόμα και σε μια μανούλα που έχει θηλάσει επιτυχως για καιρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ανηκω κι εγω σε αυτές που εκοψαν το θηλασμό νωρίς με δική μου απόφαση.

 

Στους 2 μήνες για την ακρίβεια, αν και ειχα πολυ γάλα και το μωρό μου τρεφόταν με μητρικό γάλα αποκλειστικά μεχρι εκείνο το διάστημα.

 

Ο λόγος ήταν οτι από την πρώτη εβδομάδα δεν τα ειχα καταφερει καλα με το στήθος (ή έτσι νόμιζα τουλάχιστον) και ξεκίνησα πρωτόκολλο αντλήσεων. Αυτό με εξάντλησε ψυχολογικά (και πρακτικά) γιατί ήθελα τόσο πολύ να θηλάσω που το γεγονός οτι δεν τα καταφερνα με το στήθος με γονάτισε.

 

Βοήθεια απο κανέναν ουτε πρακτική αλλά κυριως ουτε ψυχολογική (μόνο ο αντρας μου με στήριζε αλλα ελειπε ολη μερα απο το σπίτι λογω δουλειάς).

 

Τελικά το πόσο "πορωμένη" ήμουν να θηλασω νομιζω οτι ειχε τα τελείως αντίθετα αποτελέσματα. Δεν με ενδιεφερε το γεγονός οτι ειχα το γαλα που χρειαζοταν και καλυπτα το μωρο μου αποκλειστικά με αυτό, με χάλαγε που δεν το έκανα με το στήθος. Κοίταζα το δέντρο και έχασα το δάσος.

 

Τελικά στους 2 μήνες και μετα απο πολύυυυ κλάμα, αποφασισα να σταματήσω για να ειμαι καλά.

 

Στερνή μου γνώση...

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καλησπερα..το μωρακι μου ειναι 34 ημερων..απο την αρχη ηθελα να θηλασω αλλα στη πορεια κολλοσα και προσπαθω να το σταματησω..ειχα γραφτει σε γκρουπ στο φειςμπουκ για το θηλασμο και οταν τους ειπα οτι θελησα να το σταματησω πεσαν να με φανε..δεν ειχα ενημερωσει απο κανεναν για αυτο το θεμα..τελοςπαντων,πως μπορω να το κοψω τελειως χωρις χαπια?μου ειπαν να χρησιμοποιωσω θηλαστρο και αυτο θα μειωθει απο μονο του..ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..το μωρακι μου ειναι 34 ημερων..απο την αρχη ηθελα να θηλασω αλλα στη πορεια κολλοσα και προσπαθω να το σταματησω..ειχα γραφτει σε γκρουπ στο φειςμπουκ για το θηλασμο και οταν τους ειπα οτι θελησα να το σταματησω πεσαν να με φανε..δεν ειχα ενημερωσει απο κανεναν για αυτο το θεμα..τελοςπαντων,πως μπορω να το κοψω τελειως χωρις χαπια?μου ειπαν να χρησιμοποιωσω θηλαστρο και αυτο θα μειωθει απο μονο του..ισχυει?

 

Αν θέλεις να αποθηλασεις χωρίς χάπια μπορείς να κόβεις ένα γεύμα θηλασμου κάθε 5-7 μέρες όπου θα το αντικαταστήσεις με ξένο γάλα. Είναι σταδιακος τρόπος και ασφαλής. Απλα θα παρακολουθείς το στήθος σου! Όταν πρηζεται πολυ θα βγάζεις ελάχιστο γάλα ίσα ίσα να ανακουφιστεις.

Όταν περιορίσεις κατα πολυ τους θηλασμους και το μωρο τρέφεται κυρίως με ξένο γάλα ίσως χρειαστεί να πιεις φασκομηλο.

 

Πόσους θηλασμους κανεις αυτήν την στιγμή; Το μωρο θηλαζει αποκλειστικα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το μωράκι μας γεννήθηκε υγιέστατο μεν, 2440 δε.

Δεν υπήρχε περίπτωση να μην πάρει συμπλήρωμα στην κλινική.

Κάναμε συνεννόηση με τις μαίες και το έφερναν ατάιστο να το βάλουμε στο βυζί πρώτα. Αυτό το καημένο έκανε 4-5 πιπιλιές αδύναμες και μετά έπεφτε για ύπνο. Μισοκοιμισμένη την ταίζαμε με το μπιμπερό.

 

Το ίδιο συνεχίστηκε και μετά στο σπίτι. Η Εύη έβγαζε κάποιες σταγόνες γάλα και μερικές φορές και αρκετό, αλλά ποτέ δεν του έφτανε. Εγώ την ενθάρρυνα και περίμενα να μου πει να κάνω γάλα, δεν περίμενα από πάνω με το μπιμπερό δηλαδή, γιατί καταλαβαίνω ότι είναι σπάσιμο. Τώρα την 15η ημέρα το παιδί τρώει 450 μλ φόρμουλα και 10-20 μητρικό. Παρ όλο που έχει δυναμώσει, δεν θέλει πια το βυζί, μάλλον συνήθισε την ευκολία του μπιμπερό. Πάντως υπάρχει ελπίδα, δεν έχει κοπεί το γάλα.

 

Δεν ψήφισα γιατί δε μας αντιπροσωπεύει καμία επιλογή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξερεις βεβαια πως αν θελει μπορει ακομη να θηλασει κανονικα, ετσι;;)

 

Σας παρακαλώ στείλτε μου πληροφορίες το συντομότερο. Links για να ενημερωθώ. Επαναθηλασμός λέγεται, αν δεν κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ στείλτε μου πληροφορίες το συντομότερο. Links για να ενημερωθώ. Επαναθηλασμός λέγεται, αν δεν κάνω λάθος;

"Επαναγαλακτισμος"

Σου στελνω πμ

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ στείλτε μου πληροφορίες το συντομότερο. Links για να ενημερωθώ. Επαναθηλασμός λέγεται, αν δεν κάνω λάθος;

 

Εχει κι εδω οδηγιες:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

http://pediatros-thes.gr/θηλασμός/οδηγίες-θηλασμού/επαναγαλακτισμός-ή-πως-να-κόψετε-το-συ/

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα κοριτσια κ καλη χρονια!!!!

θα ηθελα την συμβολη σου σε αυτα που θα σας γραψω....

η ξεδερφη μου γεννησε 24 δεκεμβρη...εχει αρκετο γαλα αλλα την πονανε παρα πολυ οι θηλες της...βαζει κρεμα και μητρικο γαλα γιανα επουλωθει η πληγη...δεν βλεπει βελτιωση και ειναι στο αμην...πως θα γινει να επουλωθει η πληγη ????η παιδιατρος της ειπε να αντικαταστησει για 2 μερες καποια γευματα με ξενο γιανα ηρεμισει λιγο και οτι το παιδι δεν θα μαθει το μπουκαλι για 2 μερες λιγης αποχης...τι λετε????

κ εγω μαμα ειμαι..θηλασα 7 μηνες αλλα δεν ειχα τοσο θεμα οσο η ξαδερφη μου και δεν ξερω τι να την συμβουλεψω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια κ καλη χρονια!!!!

θα ηθελα την συμβολη σου σε αυτα που θα σας γραψω....

η ξεδερφη μου γεννησε 24 δεκεμβρη...εχει αρκετο γαλα αλλα την πονανε παρα πολυ οι θηλες της...βαζει κρεμα και μητρικο γαλα γιανα επουλωθει η πληγη...δεν βλεπει βελτιωση και ειναι στο αμην...πως θα γινει να επουλωθει η πληγη ????η παιδιατρος της ειπε να αντικαταστησει για 2 μερες καποια γευματα με ξενο γιανα ηρεμισει λιγο και οτι το παιδι δεν θα μαθει το μπουκαλι για 2 μερες λιγης αποχης...τι λετε????

κ εγω μαμα ειμαι..θηλασα 7 μηνες αλλα δεν ειχα τοσο θεμα οσο η ξαδερφη μου και δεν ξερω τι να την συμβουλεψω...

 

Χρειάζεται καλό αερισμο του στήθους. Να κυκλοφορεί όσο περισσότερο γίνεται γυμνοστηθη.

Να μη δώσει ξένο γάλα, αν δεν αντέχει από τον πόνο καλύτερα ειναι να βάλει είτε ψευδοθηλες είτε να αντλεί με νοσοκομειακο και να δίνει το δικό της μέχρι να επουλωθούν οι θηλές.

 

Το σημαντικότερο ειναι να καταλάβει γιατί πληγωθηκαν οι θηλές. Αν οφείλεται η λάθος στάση θηλασμου δε θα γιατρευτει αν δεν τη διορθώσει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κ καλη χρονια!!!!

θα ηθελα την συμβολη σου σε αυτα που θα σας γραψω....

η ξεδερφη μου γεννησε 24 δεκεμβρη...εχει αρκετο γαλα αλλα την πονανε παρα πολυ οι θηλες της...βαζει κρεμα και μητρικο γαλα γιανα επουλωθει η πληγη...δεν βλεπει βελτιωση και ειναι στο αμην...πως θα γινει να επουλωθει η πληγη ????η παιδιατρος της ειπε να αντικαταστησει για 2 μερες καποια γευματα με ξενο γιανα ηρεμισει λιγο και οτι το παιδι δεν θα μαθει το μπουκαλι για 2 μερες λιγης αποχης...τι λετε????

κ εγω μαμα ειμαι..θηλασα 7 μηνες αλλα δεν ειχα τοσο θεμα οσο η ξαδερφη μου και δεν ξερω τι να την συμβουλεψω...

 

Έχει δίκιο η Nina Nana, αν δεν πιάνει το μωρό σωστά τότε κ να επουλωθεί η πληγή θα ανοίξει πάλι σίγουρα. Να συμβουλευτεί ένα σύμβουλο θηλασμού πιστοποιημένο όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Πού μένει να βρούμε κάποιον κοντά της σχετικά; 2 μέρες είναι υπεραρκετές για να μάθει το μωρό το μπουκάλι..

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια κ καλη χρονια!!!!

θα ηθελα την συμβολη σου σε αυτα που θα σας γραψω....

η ξεδερφη μου γεννησε 24 δεκεμβρη...εχει αρκετο γαλα αλλα την πονανε παρα πολυ οι θηλες της...βαζει κρεμα και μητρικο γαλα γιανα επουλωθει η πληγη...δεν βλεπει βελτιωση και ειναι στο αμην...πως θα γινει να επουλωθει η πληγη ????η παιδιατρος της ειπε να αντικαταστησει για 2 μερες καποια γευματα με ξενο γιανα ηρεμισει λιγο και οτι το παιδι δεν θα μαθει το μπουκαλι για 2 μερες λιγης αποχης...τι λετε????

κ εγω μαμα ειμαι..θηλασα 7 μηνες αλλα δεν ειχα τοσο θεμα οσο η ξαδερφη μου και δεν ξερω τι να την συμβουλεψω...

Καλησπέρα κ καλή χρονιά! Και εγώ στην αρχή για 2βδομάδες περίπου πονούσα τρομερά και είχα κάνει πληγή στη μία μόνο θηλή παρόλο που η μαία μου με είχε κατευθύνει στο πώς να θηλάζω.Είχα πολύ ευαίσθητες θηλές.Οπότε με συμβούλεψε να αερίζω αρκετά ,όσο μπορώ το στήθος και να βάζω στις θηλές (όχι μόνο σε αυτή που είχε την πληγή)αλατόνερο για να ψήθουν πράγμα που με βοήθησε πάρα πολύ και επουλώθηκε πολύ γρήγορα η πληγή.Πές στην ξαδέρφη σου αν θέλει να δοκιμάσει να βάζει αλατόνερο 2-3 λεπτά στις θηλές (πρίν και μετά το θηλασμό) κ μετα να τις ξεπλένει με νεράκι και να βάζει μετά την κρεμούλα της και λίγες σταγονίτσες γάλα. Δε θα τσούξει καθόλουμε το αλατόνερο να της πεις αν έχει ενδοιασμούς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ θήλαζα αποκλειστικά μέχρι 3 μηνών. Τους 2 πρώτους μήνες είχα πολλή ποσότητα. Μετά για ανεξήγητο λόγο είδα λίγο αίμα (δεν ήταν περίοδος) και μειώθηκε πάρα πολύ. Τότε έβγαζα με το θήλαστρο για να το μετρώ, μέχρι και χάπια από μαγιά μπύρας πήρα για να αυξηθεί αλλά τίποτα. Στους τρεις μήνες αναγκάστηκα να του δώσω παράλληλα και ξένο γάλα αφού δεν έβαζε βάρος και μέχρι τους 3,5 μήνες δεν είχα σταγόνα. Ποτέ δεν κατάλαβα τι συνέβηκε αφού όλοι λένε ότι η προσφορά είναι ανάλογη της ζήτησης. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θήλαζα αποκλειστικά μέχρι 3 μηνών. Τους 2 πρώτους μήνες είχα πολλή ποσότητα. Μετά για ανεξήγητο λόγο είδα λίγο αίμα (δεν ήταν περίοδος) και μειώθηκε πάρα πολύ. Τότε έβγαζα με το θήλαστρο για να το μετρώ, μέχρι και χάπια από μαγιά μπύρας πήρα για να αυξηθεί αλλά τίποτα. Στους τρεις μήνες αναγκάστηκα να του δώσω παράλληλα και ξένο γάλα αφού δεν έβαζε βάρος και μέχρι τους 3,5 μήνες δεν είχα σταγόνα. Ποτέ δεν κατάλαβα τι συνέβηκε αφού όλοι λένε ότι η προσφορά είναι ανάλογη της ζήτησης. Καμιά ιδέα;

 

1. Δεν ξέρουμε πως κατάλαβες μείωση γάλακτος.

2. Το να βγάζει η μαμα με το θηλαστρο για να δει πόσο γάλα έχει ή πόσο γάλα πίνει το μωρο δεν ειναι σωστό: κανένα θηλαστρο δεν ειναι τόσο αποτελεσματικό οσο το μωρό και κανένα θηλαστρο δεν δείχνει πόσο γάλα έχει η μαμα. Το μόνο πράγμα που δείχνει η άντληση ειναι το πόσο γάλα μπορεί να αντλήσει η συγκεκριμένη μαμα τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή με το συγκεκριμένο θηλαστρο. Υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν για πολλούς μηνες αλλα δεν μπορούν να αντλήσουν με το θηλαστρο παρα λιγα μόνο μλ.

3. Η δοσολογια της μαγιάς ηταν σωστή; Επαιρνες ολα τα χάπια κι έκανες κανονικά τις διακοπές;

4. Η φράση "δεν έπαιρνε βάρος" ειναι λίγο ασαφής. Το να μην πάρει βάρος 1 μήνα ενα μωρο απο μόνο του δε λέει τίποτα κι εξαρτάται απο πολλα πράγματα. Δεν αναφέρεις πόσο γεννηθήκε το μωρο, πόσο βγήκε απο το μαιευτήριο και πόσο ζύγιζε 3 μηνών.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

καλημέρα..είμαι καινούρια μαμά..γέννησα ένα μωράκι στις 19.4 πρόωρο 34 εβδομάδων με κτ...δεν κατέβηκε φυσιολογικά γάλα, άρχισα όμως από την αρχή να κάνω προσπάθειες με θήλαστρο..πήγαινα ό,τι μάζευα 2 φορές την ημέρα στο Ιασώ όπου το παιδί μου έμεινε 19 μέρες. γεννήθηκε 2420..με συμβουλεύσανε από εκεί όταν το πήρα σπίτι να μην το βάζω καθόλου στο στήθος πράγμα που δεν έκανα για να μην μου κοπεί το γάλα..ωστόσο κατόπιν οδηγιών πήρε από την αρχή συμπλήρωμα..έχουν περάσει 15 ημέρες. ο μικρός είναι 3400 αλλά τρώει πιο πλού συμπλήρωμα και στο στήθος κλαίει και χτυπιέται.. γάλα δεν έχω πολύ 20-30 μλ ανα δίωρο με θήλαστρο..παίρνω μαγιά μπύρας και fenugreek από χτες σε μια απέλπιδα προσπάθεια να αυξήσω το γάλα...ο παιδίατρος μου είπε να σταματήσω το στήθος και να το τραβάω με θήλαστρο για να μην αδυνατίσει ο μικρός!!! τι να κάνω;; έχω απελπιστεί και η ψυχολογία μου δεν είναι καλή

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να δεις άμεσα μια σύμβουλο θηλασμού.

Μην απελπίζεσαι πάντως, τα πας πολύ καλά!

Κι εγώ είχα παρόμοιο πρόβλημα και σήμερα είμαστε ήδη 9 μηνών και συνεχίζουμε με το θηλασμό.

Να πάρεις νοσοκομειακό θήλαστρο όμως, εγώ νοίκιασα το symphony της medela.

Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να επιμένεις να βάζεις το παιδί στο στήθος και όσο κάθεται. Και να συνεχίσεις τις αντλήσεις συστηματικά για να διατηρησεις την παραγωγή σου.

Θα σου στείλω pm μόλις βρω χρόνο!

Κουράγιο και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..είμαι καινούρια μαμά..γέννησα ένα μωράκι στις 19.4 πρόωρο 34 εβδομάδων με κτ...δεν κατέβηκε φυσιολογικά γάλα, άρχισα όμως από την αρχή να κάνω προσπάθειες με θήλαστρο..πήγαινα ό,τι μάζευα 2 φορές την ημέρα στο Ιασώ όπου το παιδί μου έμεινε 19 μέρες. γεννήθηκε 2420..με συμβουλεύσανε από εκεί όταν το πήρα σπίτι να μην το βάζω καθόλου στο στήθος πράγμα που δεν έκανα για να μην μου κοπεί το γάλα..ωστόσο κατόπιν οδηγιών πήρε από την αρχή συμπλήρωμα..έχουν περάσει 15 ημέρες. ο μικρός είναι 3400 αλλά τρώει πιο πλού συμπλήρωμα και στο στήθος κλαίει και χτυπιέται.. γάλα δεν έχω πολύ 20-30 μλ ανα δίωρο με θήλαστρο..παίρνω μαγιά μπύρας και fenugreek από χτες σε μια απέλπιδα προσπάθεια να αυξήσω το γάλα...ο παιδίατρος μου είπε να σταματήσω το στήθος και να το τραβάω με θήλαστρο για να μην αδυνατίσει ο μικρός!!! τι να κάνω;; έχω απελπιστεί και η ψυχολογία μου δεν είναι καλή

 

Καλησπερα καλη μου!

Να σου ζησει το μωρακι σου!

Ειμαι και γω μια νεα μανουλα,οπου θηλαζω οχι ομως αποκλειστικα,αν και ευχομαι να το καταφερω!

Αυτο που μου ειπαν,και η παιδιατρος και πολλες κοπελες εδω στο forum,ειναι πως το θηλαστρο δεν βγαζει ολη την ποσοτητα που εχει το στηθος!

Οποτε να επιμενεις να το βαζεις στο στηθος,εστω και 5 λεπτα να τραβηξει!

Θα παρει την ποσοτητα που χρειαζεται!

Και η δικια μου δεν καθεται πολυ στο στηθος και απο το μπουκαλι τραβαει 30-60ml και απο χθες σχεδον, 60-90ml.Που σημαινει πως απο το στηθος παιρνει αυτο που θελει!

Δεν ειμαι βεβαια ειδημων,μπορεις ομως να βρεις σχετικα θεματα με μητερες πιο εμπειρες στον τομεα αυτο!

Ολα να πανε καλα κοπελα μου!Και οπως μου ευχονται τα κοριτσια...καλο θηλασμο!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα..είμαι καινούρια μαμά..γέννησα ένα μωράκι στις 19.4 πρόωρο 34 εβδομάδων με κτ...δεν κατέβηκε φυσιολογικά γάλα, άρχισα όμως από την αρχή να κάνω προσπάθειες με θήλαστρο..πήγαινα ό,τι μάζευα 2 φορές την ημέρα στο Ιασώ όπου το παιδί μου έμεινε 19 μέρες. γεννήθηκε 2420..με συμβουλεύσανε από εκεί όταν το πήρα σπίτι να μην το βάζω καθόλου στο στήθος πράγμα που δεν έκανα για να μην μου κοπεί το γάλα..ωστόσο κατόπιν οδηγιών πήρε από την αρχή συμπλήρωμα..έχουν περάσει 15 ημέρες. ο μικρός είναι 3400 αλλά τρώει πιο πλού συμπλήρωμα και στο στήθος κλαίει και χτυπιέται.. γάλα δεν έχω πολύ 20-30 μλ ανα δίωρο με θήλαστρο..παίρνω μαγιά μπύρας και fenugreek από χτες σε μια απέλπιδα προσπάθεια να αυξήσω το γάλα...ο παιδίατρος μου είπε να σταματήσω το στήθος και να το τραβάω με θήλαστρο για να μην αδυνατίσει ο μικρός!!! τι να κάνω;; έχω απελπιστεί και η ψυχολογία μου δεν είναι καλή

 

Να σου ζήσει!

 

Το μωρο έχει καλο βάρος ώστε να μην υπάρχει φόβος να αδυνατισει. Στο εξωτερικό μωρα που γεννιούνται 1.500 γραμμάρια θηλάζουν κανονικα!

 

Τα συμπλήρωμα γαλουχιας δε θα έχουν αποτέλεσμα χωρις το σωστό ερέθισμα του στήθους.

Με ποιο θηλαστρο αντλεις;

Χρειάζεσαι νοσοκομειακο θηλαστρο, καλύτερα διπλής άντλησης, και 100 λεπτά άντλησης στο κάθε στήθος μοιρασμένα μέσα στο 24ωρο (δλδ 10 10λεπτα ή 8 13λεπτα το 24ωρο στο καθε στήθος.

Οπωσδήποτε μια βραδινή άντληση μεταξύ 12-5πμ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
καλημέρα..είμαι καινούρια μαμά..γέννησα ένα μωράκι στις 19.4 πρόωρο 34 εβδομάδων με κτ...δεν κατέβηκε φυσιολογικά γάλα, άρχισα όμως από την αρχή να κάνω προσπάθειες με θήλαστρο..πήγαινα ό,τι μάζευα 2 φορές την ημέρα στο Ιασώ όπου το παιδί μου έμεινε 19 μέρες. γεννήθηκε 2420..με συμβουλεύσανε από εκεί όταν το πήρα σπίτι να μην το βάζω καθόλου στο στήθος πράγμα που δεν έκανα για να μην μου κοπεί το γάλα..ωστόσο κατόπιν οδηγιών πήρε από την αρχή συμπλήρωμα..έχουν περάσει 15 ημέρες. ο μικρός είναι 3400 αλλά τρώει πιο πλού συμπλήρωμα και στο στήθος κλαίει και χτυπιέται.. γάλα δεν έχω πολύ 20-30 μλ ανα δίωρο με θήλαστρο..παίρνω μαγιά μπύρας και fenugreek από χτες σε μια απέλπιδα προσπάθεια να αυξήσω το γάλα...ο παιδίατρος μου είπε να σταματήσω το στήθος και να το τραβάω με θήλαστρο για να μην αδυνατίσει ο μικρός!!! τι να κάνω;; έχω απελπιστεί και η ψυχολογία μου δεν είναι καλή

γεια σου καλη μου να σου ζησει........εγω την μικρη την ειχα μαζι μου,μου ματωσε την θηλη και αποφασισα να χρησιμοποιησω θηλαστρο(οχι νοσοκομειακο)και να δωσω συμπληρωμα βιολογικο γαλα....την εβαζα και στο στηθος που και που και επινε κανονικα μεχρι που αρχιζε παλι να με πληγωνει(οσον αφορα για την θηλεα αλω την ειχε ολη μεσα στο στομα της)τωρα πια δεν θελει στηθος με την καμια(ειναι 2μιση μηνων)κι εξακολουθω να αντλω με θηλαστρο(240ml την ημερα)συν συμπληρωμα..καλος ο θηλασμος αλλα πρεπει να ειμαστε κι εμεις καλα...αυτην τη στιγμη που σας μιλαω εχει βηχα(κι ας πινει δικο μου γαλα ,δεν την προστατεψε και πολυ)...κοριτσια, μην τρελλαινεστε αν δεν θηλασετε, δεν σας κανει καλυτερη μανα..οσο μπορει και οτι μπορει η καθε μαμα..και οι υπερμαχες του θηλασμου καλο ειναι ν μην κανουν μ τ τροπο τους ν νιωθουμε τυψεις εμεις που δεν θηλασαμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ..ελεος!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
γεια σου καλη μου να σου ζησει........εγω την μικρη την ειχα μαζι μου,μου ματωσε την θηλη και αποφασισα να χρησιμοποιησω θηλαστρο(οχι νοσοκομειακο)και να δωσω συμπληρωμα βιολογικο γαλα....την εβαζα και στο στηθος που και που και επινε κανονικα μεχρι που αρχιζε παλι να με πληγωνει(οσον αφορα για την θηλεα αλω την ειχε ολη μεσα στο στομα της)τωρα πια δεν θελει στηθος με την καμια(ειναι 2μιση μηνων)κι εξακολουθω να αντλω με θηλαστρο(240ml την ημερα)συν συμπληρωμα..καλος ο θηλασμος αλλα πρεπει να ειμαστε κι εμεις καλα...αυτην τη στιγμη που σας μιλαω εχει βηχα(κι ας πινει δικο μου γαλα ,δεν την προστατεψε και πολυ)...κοριτσια, μην τρελλαινεστε αν δεν θηλασετε, δεν σας κανει καλυτερη μανα..οσο μπορει και οτι μπορει η καθε μαμα..και οι υπερμαχες του θηλασμου καλο ειναι ν μην κανουν μ τ τροπο τους ν νιωθουμε τυψεις εμεις που δεν θηλασαμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ..ελεος!!!!!

 

Συμφωνω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου !!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

καλημέρα κορίτσια θα σας πω και εγώ τον πόνο μου γιατι πραγματικά αισθάνομαι οτι δεν έχω σε ποιον να μιλήσω και να με καταλάβει... έχω μια μικρή μόλις 7 ημερών (η πρώτη μου) και από την πρώτη ημέρα προσπάθησα να θηλάσω. Με το που την έβαζα στο στήθος με πονούσαν πολύ οι θηλές σε σημείο που έκλαιγα από τον πόνο... Επέμεινα πολύ, έχω δική μου μαία που είναι και σύμβουλος θηλασμού, ήρθε στο σπίτι και την βάλαμε μαζί στο στήθος. Μου είπε ότι πιάνει πολύ καλά κ οτι δεν κάνω τίποτα λάθος. Απλά η μικρή σφίγγει πολύ το κάτω σαγονάκι και επίσης έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και θηλές. Συνέχισα την προσπάθεια και οι θηλές μου μάτωσαν. Κάθε θηλασμός ήταν και πόνος και κλάμα μαζί. Πήρα ψευδοθηλές, τα ίδια... Πήρα θήλαστρο και βγάζω δικό μου, το οποίο όμως δεν της φτάνει κ της συμπληρώνω και ξένο. Κατα βάση τρώει ξένο γιατι το δικό μου έιναι 50 με 60 ml την φορά και η μικρή μου τρώει αρκετά..Ακούω κ διαβαζω για τις μαμάδες που θηλάζουν κ αισθάνομαι τύψεις... Είμαι σε group στο facebook για τον θηλασμό και αισθάνομαι την επίκριση από όλες αυτές που θηλάζουν και μπράβο τους δηλαδή, μακάρι και εγώ να μην πονούσα... Θέλω τόσο πολύ να θηλάσω αλλά δεν αντέχω τον πόνο. Ο άντρας μου & οι γονείς μου βλέποντας με σε αυτήν την κατάσταση με υποστηρίζουν πολύ, το ίδιο και η μαία μου. Το θέμα είναι ότι αισθάνομαι τύψεις, ότι δεν είμαι καλή μαμά, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά, ότι επιλέγω την εύκολη λύση... Την Δευτέρα θα επουλωθούν λίγο οι θηλές μου κ θα ξαναπροσπαθήσω... Είχε καμία σας αντίστοιχη εμπειρία;;; Τα κάνω όλα λάθος;;;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια θα σας πω και εγώ τον πόνο μου γιατι πραγματικά αισθάνομαι οτι δεν έχω σε ποιον να μιλήσω και να με καταλάβει... έχω μια μικρή μόλις 7 ημερών (η πρώτη μου) και από την πρώτη ημέρα προσπάθησα να θηλάσω. Με το που την έβαζα στο στήθος με πονούσαν πολύ οι θηλές σε σημείο που έκλαιγα από τον πόνο... Επέμεινα πολύ, έχω δική μου μαία που είναι και σύμβουλος θηλασμού, ήρθε στο σπίτι και την βάλαμε μαζί στο στήθος. Μου είπε ότι πιάνει πολύ καλά κ οτι δεν κάνω τίποτα λάθος. Απλά η μικρή σφίγγει πολύ το κάτω σαγονάκι και επίσης έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και θηλές. Συνέχισα την προσπάθεια και οι θηλές μου μάτωσαν. Κάθε θηλασμός ήταν και πόνος και κλάμα μαζί. Πήρα ψευδοθηλές, τα ίδια... Πήρα θήλαστρο και βγάζω δικό μου, το οποίο όμως δεν της φτάνει κ της συμπληρώνω και ξένο. Κατα βάση τρώει ξένο γιατι το δικό μου έιναι 50 με 60 ml την φορά και η μικρή μου τρώει αρκετά..Ακούω κ διαβαζω για τις μαμάδες που θηλάζουν κ αισθάνομαι τύψεις... Είμαι σε group στο facebook για τον θηλασμό και αισθάνομαι την επίκριση από όλες αυτές που θηλάζουν και μπράβο τους δηλαδή, μακάρι και εγώ να μην πονούσα... Θέλω τόσο πολύ να θηλάσω αλλά δεν αντέχω τον πόνο. Ο άντρας μου & οι γονείς μου βλέποντας με σε αυτήν την κατάσταση με υποστηρίζουν πολύ, το ίδιο και η μαία μου. Το θέμα είναι ότι αισθάνομαι τύψεις, ότι δεν είμαι καλή μαμά, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά, ότι επιλέγω την εύκολη λύση... Την Δευτέρα θα επουλωθούν λίγο οι θηλές μου κ θα ξαναπροσπαθήσω... Είχε καμία σας αντίστοιχη εμπειρία;;; Τα κάνω όλα λάθος;;;

Καλημέρα!

Προσωπικά γονάτισα για 1,5 μήνα. Αν δεν είχα ψυχαναγκαστική προσωπικότητα (αφού είπα ότι θα κάνω κάτι, θα το κάνω) με τόσο πόνο θα είχα σταματήσει στη βδομάδα. Όταν σαράντισα έκανα και μαστίτιδα και είπα "το τερμάτησα, σταματάω τώρα". Τότε κάλεσα 1η φορά σύμβουλο, όχι τόσο για τις συμβουλές (ήξερα τι θα μου προτείνει), πιο πολύ για να ακούσω μια ενθαρρυντική κουβέντα από κάποιον που ξέρει πώς είναι...και καλώς το έκανα γιατί ο πόνος στις θηλές μετά από λίγες μέρες βελτιώθηκε. Συνέχισα λοιπόν, και αν και μπορώ να πω ότι λόγω θηλασμού δε χάρηκα την κόρη μου τους πρώτους 4 μήνες, αντιθέτως κουράστηκα ΠΑΡΑ πολύ, τελικά δεν το μετάνιωσα. Έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι η σημερινή δυσκολία, θα είναι η μελλοντική ευκολία, και αυτό ισχύει γενικά στην ανατροφή του παιδιού (οι δύσκολες λύσεις είναι συχνά καλύτερες από τις εύκολες).

Στο δια ταύτα...γνωρίζεις προφανώς ότι από όλες τις πηγές σίτησης ενός μωρού, ο θηλασμός είναι η καλύτερη. Όμως, αν νιώθεις παρ'ολ'αυτά ότι δεν μπορείς ή δε θέλεις να συνεχίσεις, σταματάς ΧΘΕΣ. Τα μωρά θέλουν πρώτα και κύρια τη μαμά τους, το γάλα έρχεται 2ο. Για τις ομάδες στο facebook δεν έχω προσωπική εμπειρία γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ, μου έχουν πει όμως. Ακόμα και από ιστοσελίδες υποστηρικτικές προς το θηλασμό που τάχα μου δεν κρίνουν καμία μανούλα, διακρίνω την επίκριση αυτή που λες. IGNORE.

Αν θέλεις να το παλέψεις με το θηλασμό (προφανώς αυτό σου προτείνω), άσε στην άκρη το swing ή πάρε νοσοκομειακό. Το swing δεν ενδείκνυται για νεογέννητα, σε συνδυασμό και με το γεγονός ότi δίνεις συμπλήρωμα, διακινδυνεύεις την παραγωγή σου. Eπίσης προσπάθησε να μην κάνεις κατάχρηση του μπιμπερό διότι το μωράκι ακόμα μαθαίνει να θηλάζει. Θα το χρησιμοποιείς ίσα να δώσεις λίγο χρόνο στη θηλή να ηρεμίσει. Μη φοράς σουτιέν, ούτε μπλούζα όσο γίνεται (προτίμησε ρόμπα ανοικτή ή μια ζακέτα) ΚΑΙ μετά το θηλασμό, βάζε λίγες σταγόνες από το γάλα σου στις θηλές, άφηνέ τες να στεγνώσουν και από πάνω άπλωσε κρέμα λανολίνης (προσοχή, 100% λανολίνη, όχι απλώς μια κρέμα που περιέχει λανολίνη) ή κεραλιφή.

Πονάνε και οι 2 θηλές το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια θα σας πω και εγώ τον πόνο μου γιατι πραγματικά αισθάνομαι οτι δεν έχω σε ποιον να μιλήσω και να με καταλάβει... έχω μια μικρή μόλις 7 ημερών (η πρώτη μου) και από την πρώτη ημέρα προσπάθησα να θηλάσω. Με το που την έβαζα στο στήθος με πονούσαν πολύ οι θηλές σε σημείο που έκλαιγα από τον πόνο... Επέμεινα πολύ, έχω δική μου μαία που είναι και σύμβουλος θηλασμού, ήρθε στο σπίτι και την βάλαμε μαζί στο στήθος. Μου είπε ότι πιάνει πολύ καλά κ οτι δεν κάνω τίποτα λάθος. Απλά η μικρή σφίγγει πολύ το κάτω σαγονάκι και επίσης έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα και θηλές. Συνέχισα την προσπάθεια και οι θηλές μου μάτωσαν. Κάθε θηλασμός ήταν και πόνος και κλάμα μαζί. Πήρα ψευδοθηλές, τα ίδια... Πήρα θήλαστρο και βγάζω δικό μου, το οποίο όμως δεν της φτάνει κ της συμπληρώνω και ξένο. Κατα βάση τρώει ξένο γιατι το δικό μου έιναι 50 με 60 ml την φορά και η μικρή μου τρώει αρκετά..Ακούω κ διαβαζω για τις μαμάδες που θηλάζουν κ αισθάνομαι τύψεις... Είμαι σε group στο facebook για τον θηλασμό και αισθάνομαι την επίκριση από όλες αυτές που θηλάζουν και μπράβο τους δηλαδή, μακάρι και εγώ να μην πονούσα... Θέλω τόσο πολύ να θηλάσω αλλά δεν αντέχω τον πόνο. Ο άντρας μου & οι γονείς μου βλέποντας με σε αυτήν την κατάσταση με υποστηρίζουν πολύ, το ίδιο και η μαία μου. Το θέμα είναι ότι αισθάνομαι τύψεις, ότι δεν είμαι καλή μαμά, ότι δεν κάνω τίποτα σωστά, ότι επιλέγω την εύκολη λύση... Την Δευτέρα θα επουλωθούν λίγο οι θηλές μου κ θα ξαναπροσπαθήσω... Είχε καμία σας αντίστοιχη εμπειρία;;; Τα κάνω όλα λάθος;;;

 

 

Έχω παιδί που εγκατέλειψα την προσπάθεια και παιδί που θήλασα μέχρι τα 2,5 χρόνια, οπότε έχω βρεθεί και στη θέση σου.

Αυτό που καταρχήν πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι εσύ τι θες. Θα νιώθεις καλύτερα αν σταματήσεις, ή αν θηλάσεις; Ντροπή δεν είναι ούτε το ένα ούτε το άλλο. Ντροπή και κρίμα είναι να βασανίζεσαι.

Καλώς ή κακώς, στην Ελλάδα ο θηλασμός δεν είναι διαδεδομένος. Δεν είναι κάτι που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε και να ξέρουμε και τις δυσκολίες του. Οπότε το να σου φαίνεται βουνό, δεν είναι περίεργο.

 

Να δίνεις ξένο γάλα και μετά να πηγαίνεις να το συζητάς με μανάδες που θηλάζουν, είναι απλά μαζοχιστικό, δεν έχει νόημα. Αν είσαι εσύ εντάξει να μη θηλασεις, σταμάτα να βασανίζεσαι. Γάλα του δίνεις του παιδιού, όχι κόκα κόλα. Δεν το λιμοκτονείς, και δεν το κακοποιείς, γιατί να νιώθεις τύψεις; Δεν υπάρχει σωστό και ιδανικό, δίνεις μπουκάλι, και δεν το ξανασκέφτεσαι. Οπότε σε αυτή την περίπτωση, σταμάτα να διαβάζει και αυτό το ποστ, μη διαβάσεις το υπόλοιπο. Σοβαρά μιλάω, πάνω από όλα ΜΗΝ βασανίζεις τον εαυτό σου, αγκάλιασε το μωρό σου, και άρχισε να επαναλαμβάνεις στον ευατό σου ότι είσαι καλή μαμά, το αγαπάς και δεν υπάρχει θέμα "διαγωνισμού" στο ποια μάνα είναι πιο "τέλεια"!

 

Αν θέλεις να θηλάσεις, θες να το δοκιμάσεις, τότε μην το αναβάλεις. Η καλύτερη συμβουλή που πήρα μετά το πρώτο παιδί, όσο "σκληρή" και αν ακούγεται, ήταν ότι αν έχεις ήδη μία κακή εμπειρία αλλά είναι κάτι που το θες πολύ, εξαφανίζεις και τα μπυκάλια και τα θήλαστρα και τα ξένα γάλατα. Δε δίνεις στον ευατό σου την επιλογή καν. Θηλάζεις.

Πονάς. Οι θηλές ματώνουν. Είναι φυσιολογικό, θα κρατήσει τις πρώτες 2-3 βδομάδες. Δεν είναι κάτι που συμβαίνει σε εσένα μόνο. Δεν υπάρχουν μανάδες που τις πρώτες φορές με κάθε νέο μωρό δεν πόναγαν. Και δέκα μωρα να θηλάσεις, οι πρώτες μέρες θα είναι επώδυνες. Θα θες να μη φοράς σουτιεν. Να μη φοράς καν μπλούζα. Θα βλαστημάς. Δε θα μπορείς να κοιμηθείς μπρούμυτα. Ειναι αναμενόμενο. Και περνά μετά από 1-2 βδομάδες, εφόσον θηλάζει το μωρό σωστά.

Δεν χρησιμοποεις θήλαστρο σε πονεμενες θηλές, θα τα κάνει 100 φορές χειρεότερα. Παίρνεις μία κρεμα 100% λανολίνη (καμία άλλη, οσο θαυματουργεί και να σου λεει ο φαρμακοποιός ότι είναι, μόνο 100% λανολίνη). Τη βάζεις στο στήθος μετά το θηλασμό και ΔΕΝ την ξεπλένεις πριν θηλάσεις, δεν πειράζει το μωρό καθόλου. Κολλάει, είναι απαίσια, λεκιάζει τα ρούχα, αλλά κάνει θαύματα. Δεν πλένεσαι παρά μόνο με νερό στο στήθος, άντε και χαμομηλάκι, ούτε σαπούνια, ούτε τριψίματα.

Κοιτάς από που έχει αφήσει σημαδάκια το μωρό στη θηλή, και το πιάνεις αλλιώς μέχρι να επουλωθεί. Δοκιμάζεις π.χ να το κρατήσεις όπως θα το έβαζες στο αριστερό στήθος, αλλά το βάζεις στο δεξί, ώστε να είναι ανάποδα και να πιέζει αλλού. Η δοκιμάζεις να θηλάσεις ξαπλωτή στο πλάι. Γενικά πειραματίζεσαι, ώστε να νιώσεις πιο καλά. Οτι γίνεται, ασφαλώς και γίνεται. Αλλα δεν "πρέπει".

Αν όμως είναι να πεθάνεις στις τύψεις και να το σκεφτεσαι 10 χρόνια μετα, και να είσαι ένα μάτσο χάλια αντί να χαλαρώνεις, τότε αποδέχεσαι τον πόνο για λίγο καιρό, και θηλάζεις για να μην το έχεις απωθημένο, όχι γιατί αλλιώς είσαι κακιά μάνα. Εμένα, το καλοπροαίρετο "κανάκεμα" δε με βοήθησε με το πρώτο μου μωρό. Θα ήθελα τελικά να είχα ακούσει ένα "κόψες τις βλακείες, όλες πονάνε" γιατί τελικά κατέληξα να σκέφτομαι ότι μου συμβαίνει κάτι μοναδικό, έχω πρόβλημα και δεν μπορώ. Και όταν κατάλαβα εκ των υστέρων ότι πρόβλημα δεν είχα, υπομονή και γνώσεις δεν είχα, εκεί να δεις τύψεις :( Τύψεις γιατί έχασα μια εμπειρία που εγώ ήθελα να έχω, όχι γιατί θα με κακοχαρακτηρίσει η γειτόνισσα και η άγνωστη στο ίντερνετ.

 

Αν δε θηλάσεις, κάποια θα σου πει ότι ήσουν εγωίστρια. Αν θηλάσεις, κάποια θα σου πει ότι πάλι εγωίστρια είσαι, κάνεις το μωρό "μαμάκια", του προκαλείς οιδιπόδειο, του στερείς την ευκαιρία να δεθεί με άλλους (ναι, τα έχω ακούσει όλα αυτά). Οι μαμάδες τρελαίνονται να κρίνουν η μία την άλλη. Οπότε, κότα τι θες εσύ, όχι οι άλλοι. Ο,τι είναι αυτό που θα σε κάνει να ησυχάσεις, εσένα, ούτε τη μαμά σου, ούτε τον άντρα σου, ούτε τους άγνωστους στα μαμαδογκρουπ, αυτό πρέπει να κάνεις.

 

Α, και αν αποφασίσεις τελικά να θηλάσεις σταμάτα τα μπουκάλια επιτόπου, είναι καταστροφικά για τη φάση που είσαι, γιατί μπερδεύουν το μωρό, και ο,τι θέμα εχει στο πιάσιμο της θηλής το κάνουν πολύ χειρότερο, Περνάς τον πρώτο μήνα/δίμηνο μόνο με στήθος, και μετά πια και κανένα μπουκάλι δεν ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τα κοριτσια.αν ειναι να μην εισαι καλα ψυχολογικα,δωσε ξενο.

Αν θες να προσπαθησεις νοσοκομειακο θηλαστρο για την παραγωγη σου κ ισως καποιο συμπληρωμα αυξησης γαλακτος.αλλα σε συνεννοηση ολα με συμβουλο.εχετε ελεγξει χαλινο;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...