Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

διαιτα αδυνατισματος και εγκυμοσυνη


Recommended Posts

για σας κοριτσια..θελω βοηθεια και γνωμες για αυτο το λογο εφιαξα ενα πιο light θεμα και χαρουμενο θα ηθελα τις γνωμες σας και τις συμβουλες σας νhttp://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=119177&highlight=%EF%EC%EF%F1%F6%E9%E1.......εχετε ορεξη για κους-κους αν ναι μπειτε στο θεμα μου και πειτε εσεις τι κανετε σε αυτο το τομεα...?:P:p:p:p:p:p

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επισης κοριτσια επειδη θελω και γω να γινω μανουλα αλλα πριν να χασω και κανενα κιλακι μιν φουσκωσω αποτομα ανοιξα αυτο το θεμα για να μου πειτε εσεις τι κανατε πριν την εγκυμοσυνη ...η ακομα και τα κοριτσια που προσπαθουν τι διατροφες κανουν εγω κανς μια αλκαλικhttp://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=119179&highlight=%E4%E9%E1%E9%F4%E1+%F0%F1%E9%ED+%E5%E3%EA%F5%EC%EF%F3%F5%ED%E7η περιμενω γνωμες!!ευχαριστω

κανεις δεν ειναι τελειος....μεχρι να τον ερωτευτεις..!!

[/url]

 

XzOfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλες! Εγώ είμαι στην 17η βδομάδα και πήρα ήδη 7 κιλά :(.

Πριν την εγκυμοσύνη είχα μπει σε πρόγραμμα διατροφής και είχα χάσει 7 σε 3 μήνες, αλλά με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος, άρχισα να ικανοποιώ τις λιγούρες μου. Έφαγα πολλά γλυκά, και είχα τρομερές λιγούρες για μακαρόνια και πίτσα. Τίποτε άλλο δε με τραβούσε είναι η αλήθεια..

 

Χτες αποφάσισα να επισκεφτώ ξανά την διατροφολόγο μου, η οποία μου ξέκοψε το γεγονός να κάνω ολιγοθερμιδική δίαιτα προκειμένου να χάσω, διότι πρέπει να τρέφεται σωστά και το μωρό (αν και θεωρεί ότι πήρα αρκετά για το μήνα μου). Γενικά η διατροφή που μου έδωσε έχει πολλά φρούτα (περίπου 4-5 τη μέρα), περίπου δυο σαλάτες με το φαγητό,και γενικά είναι 2 φορές τη βδομάδα κόκκινο κρέας, δυο λευκό,1 όσπρια, 1 ζυμαρικα και 1 λαχανικά.

 

Η αλήθεια είναι ότι τρόμαξα γιατί το βάρος μπήκε ξανά πολύ απότομα, μεσολάβησαν και διακοπές (άντε βρες τίποτα υγιεινό στις διακοπές!)...

 

Ενημερωτικά, μου είπε να αποφεύγω οτιδήποτε έχει ασπαρτάμη και άλλα χημικά γλυκαντικά. Όχι δηλαδή σε προϊόντα που αναφέρουν ότι δεν έχουν ζάχαρη (γιατί έχουν ασπαρτάμη, και καλό είναι να αποφευχθεί αυτό το διάστημα). Πρόταση για καφετέρια είναι το κλασικό Ice Tea (όχι διαίτης!), καφέ μέτριο μια στο τόσο μόνο (με κανονική ζάχαρη!), και φυσικούς χυμούς.

 

Και φυσικά, άσκηση...

 

Μου πρόβλεψε ότι θα πάρω περίπου άλλα τόσα κιλά. Πριν την εγκυμοσύνη ήμουν 55 κιλά μετά τη δίαιτα (1.55 ύψος) και τώρα πήγα ξανά στα 62,εκεί που ήμουν όταν πρωτοξεκίνησα τη διατροφή.... Προσπαθώ να συγκρατήσω τις λιγούρες μου για γλυκά (γιατί η αλήθεια είναι ότι πλεον έχω μικρύνει τις ποσότητες που τρώω), αλλα είναι δύσκολο ειδικά λόγω εποχής (παγωτάκια κλπ!).....

 

*Ο λόγος που "αγχώνομαι" είναι ότι πριν μάθω ότι είμαι έγκυος, ετοιμαζόμουνα για γάμο το Σεπτέμβρη, ο οποίος τελικά - και σύμφωνα με τη συμβουλή του γιατρού - αναβλήθηκε για τέλη Μαϊου. Αλλά είχα προλάβει και αγόρασα το νυφικό (το οποίο ήδη βρίσκεται σπίτι μου και περιμένει να το φορέσω!!!). Υπολογιζεται ότι θα γεννήσω τέλη Δεκέμβρη, αρχές Γενάρη, επομένως μετά μου μένουν μόλις 5 μήνες για να χάσω ο,τι πάρω, προκειμένου να μου κάνει το νυφικό, το οποίο λίγες πιθανότητες έχει να τροποποιηθεί!*.... :?:?

kqKHp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...
Γειά σου Έφη...

 

εγώ όταν ξεκίνησα την εγκυμοσύνη μου ήμουν 77 κιλά... τα πρώτα 2 τρίμηνα είχα πάρει 3-4 κιλάκια... αλλά κατέληξα να γεννήσω 77 κιλά... πως έγινε αυτό το μαγικό;;;

Μετά τη β' επιπέδου λόγω αυξημένου αμνιακού ο γυναικολόγος με έστειλε να δω ενδοκρινολόγο... ο οποίος μου συνέστησε διατροφή... 3 μικρά γεύματα συν 3 snacks... συγκεκριμένες ποσότητες και ομάδες τροφίμων... ομολογώ ότι μετά το πρώτο ζόρι όλα κυλούσαν ομαλά... εγώ έχανα βάρος... το μικρό αναπτυσσόταν κανονικά και όλα καλά...

 

Να πω ότι τη διατροφή την έκανα για 2 μήνες περίπου... και αποτέλεσμα είχε να γεννήσω στα κιλά που ξεκίνησα και μετά τη γέννα να είμαι και -10 κιλά τα οποία δεν ξαναπήρα ποτέ... προς μεγάλη μου χαρά...

 

Αν όντως έχεις θέμα ή και προληπτικά... εμένα προληπτικά μου την έδωσαν... μπορείς να κάνεις... απλά προσέχεις τι τρως και κυρίως το πόσο τρως και φυσικά ούτε λέξη για γλυκά... μόνο φρούτα επιτρέπονται...

 

Τώρα είμαι ξανά έγκυος αλλά δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα... έχω ξεκινήσει πολύ καλά στο βάρος και δεν παίρνω κιλά όπως περίμενα...

 

Αν χρειαστείς κάτι άλλο με ρωτάς...

 

 

 

 

Αχ τι ωραίο ακούγεται,θέλω κι εγώ.... Αν την έχεις αυτήν την δίαιτα τη θέλω κι εγώ...Είναι απίστευτο πόσο γρήγορα μπαίνουν τα κιλά και χωρίς ιδιαίτερες κρεπάλες...Τι θα κάνω??έχω και όλο το καλοκαίρι μπροστα αφού Οκτώβρη γεννάω και με πιάνει πανικός..

Ευχαριστώ και φιλάκια

Μπορείς να με βοηθήσεις κ να μου στείλεις τη διατροφή που έκανες;

Ξεκίνηςε η εγκυμοσύνη μου στα 85 κιλά κ έχω αγχωθεί παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!!

 

Εάν διαθέτετε δύο λεπτά, παρακαλώ συμπληρώστε το παρακάτω ερωτηματολόγιο που διεξάγεται στα πλαίσια μίας πανεπιστημιακής έρευνας για τα ελληνικά forums!! Σας ευχαριστούμε πολύ!!

 

https://goo.gl/forms/BTrEqHa96AtwRHki1

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...