Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ικα και κολπικη καλλιεργεια!


Recommended Posts

εγω είμασι 26 εβδομάδων. θέλω να κάνω καλλιέργεια κολπικού υγρού γιατί έχω έντονες ενοχλήσεις και στο ικα μου είπαν ότι δεν κάνουν καλλιέργειες για όλα τα μικρόβια οπότε για τα υπολοιπα πρέπι να πάω Αλεξάντρα ή Έλενα οπόυ στο ένα ραντεβού βρίκα σε 1,5 μήνα και στο άλλο σε 2 μήνες!!!!!!! δεν θα έπρεπε να παίρνουν τις έγκυες χωρίς ραντεβού? !!!

 

πήρα Λητώ, Ιασώ, Βιοιατρική, Διάγνωση και μου είπαν ότι κοστίζει >175 ευρώ;!! κάποια μικρά συνοικιακά που είναι στα 50ευρώ.δεν αναλαμβάνυον να το παρουν από έγκυους!

 

τρελό δεν είναι?? δηλ. η το χρυσοπληρώνεις έξω ή δεν μπορείς να εξυπηρετηθείς άμεσα από το ταμείο σου??

έχει καμμία κάποια να προτείνει??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Κι εγω θέλω να κάνω κολπική καλλιέργεια μιας και είμαι στην αρχή της εγκυμοσύνης μου..

Που τις έχετε κάνει εσείς και πόσο κόστισαν;

Δε θέλω να τις κάνω στο Μητέρα ή στο Ιασώ...

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 22η εβδομάδα και μόλις σήμερα μου πήρε η γυναικολόγος μου δείγμα για κολπική καλλιέργεια.Το πήγα σε ένα διαγνωστικό κέντρο ιδιωτικό.Δεν ξέρω πόσο θα κοστίσει αλλά πριν 8 μήνες που είχα κάνει θέλανε 20 ευρώ αν είναι αρνητική και 10-20 ευρώ παραπάνω αν είναι θετική και χρειαστεί αντιβιόγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

στο Λητώ πήγες και στην έκαναν ή στην πήρε ο γιατρός σου και την έστειλε στο Λητώ....?? γιατί οι γιατροί παίρνουν καλύτερες τιμές από ότι εμείς απευθείας από το μαιευτήριο.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο ΙΚΑ στην πλατεια θεατρου (Πλατεια θεατρου 18 - Αθηνα) κανουν απ οσο ξερω χωρις ραντεβου (τουλαχιστον η κολπικη τοξοπλασμα κλπ γινεται).

Απλα στηνεσαι απο τις 06:40 για να παρεις νουμερο και τρομαζεις αρκετα για το τι μπορει να κολησεις εκει μεσα.

:evil::evil::evil: Το μονο που χρειαζεται ειναι να στην εχει γραψει γιατρος του ΙΚΑ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα στο Λητώ. Όμως επειδή ο γιατρός μου δουλεύει στο Λητώ, μου πήρε το δείγμα ο ίδιος ο γιατρός μου στο εργαστήριο του Λητώ. Δεν ήξερα ότι αν πάρει το δείγμα ο ίδιος γιατρός, είναι πιο φθηνά...

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στην Κεντρική κλινική Αθηνών όπου έκανα καλλιέργεια για μυκόπλασμα Hominis, ουρεόπλασμα, χλαμύδια και αντιβιόγραμμα πλήρωσα 32 ευρώ. Μου φάνηκαν λίγα, είχα δώσει πολύ περισσότερα στην Βιοϊατρική πριν 3 χρόνια...

 

* Το αντιβιόγραμμα κόστισε 10 ευρώ και μου το έγραψαν - χρέωσαν στην κλινική εξαρχής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ιδιωτική κλινική στην Ασκληπιού 31 στο Κολωνάκι. Η Ασκληπιού είναι παράλληλη στην Ιπποκράτους.

Πρώτη φορά πήγα και μου άφησε καλές εντυπώσεις. Είχε πάρα πολύ κόσμο (όχι όμως στο γυναικολογικό), ήταν όμως πολύ ευγενικοί και ναι ήταν καθαρά όπως συνήθως σε όλες τις ιδιωτικές κλινικές.Σκέφτηκα να πάω εκεί και γιατί με βολεύει και γιατί είχα διαβάσει το θέμα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1517&highlight=%C1%E8%E7%ED%FE%ED

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου φάνηκαν λίγα, είχα δώσει πολύ περισσότερα στην Βιοϊατρική πριν 3 χρόνια...

.

 

Η Βιοιατρικη εχει γινει φαρμακειο. Την αλλαξα μολις ειδα ποσο ακριβοτερη ειναι.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

εγώ έκανα κολπική καλλιέργεια για μύκητες-τριχομονάδες στο ΙΚΑ στον Πειραια. Είχα πάει στο ΙΚΑ της περιοχής μου και μου εγραψε ο γυναικολόγος αυτην την εξεταξη πρώτα. Πήγα Καραολή Δημητρίου 10 στο κέντρο του Πειραια. Είναι απο Δευτέρα εώς Πέμπτη 7:30-9:30... χωρίς ραντεβού. Δέν περίμενα καθόλου...ούτε ουρά είχε ούτε τίποτα!!! Και τα αποτελέσματα βγαίνουν μετά απο 4 μέρες περίπου!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Και εγώ Καραολή Δημητρίου στον Πειραιά πήγα. Ούτε ουρές Ούτε νευρα. Πήγα την Τετάρτη τα αποτελέσματα τη Δευτέρα. 100% κάλυψη του εοπυυ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...