Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Καλησπέρα πάλι! Ρώτησα το γιατρό μου και εκείνος πολύ ευγενικά μου είπε αυτό που μου είχε πει και από την αρχή, ότι δηλαδή ο,τιδήποτε πόνος ακόμα και περιόδου και ο,τιδήποτε δεν πρέπει να μας προβληματίζει στην εγκυμοσύνη. Το μόνο που μας προβληματίζει είναι το αίμα. Γενικά δεν λέω και τον εμπιστεύομαι, ούτε σαν χαρακτήρας με πιάνει 'υστερία' με το παραμικρό. Όμως (και επειδή πιστεύω πως και η γνώμη των γυναικών που έχουν περάσει και γνωρίζουν είναι πολύ σημαντική) αφενός δεν ξέρω αν θα ησυχάσω αν αυτά τα τσιμπήματα που αισθάνομαι επιμείνουν, αφετέρου, αν δεν γίνεται μέτρηση τραχήλου πως είναι σίγουρος ότι όλα είναι οκ? Εν κατακλείδι, αν δεν ησυχάσω μπορώ να πάω κάπου αλλού ζητώντας συγκεκριμένα να κάνω μέτρηση τραχήλου? (ή θα με περάσουν για τρελή???)

Σας ευχαριστώ πολύ.

Υ.Γ. Είπε επίσης ο γιατρός μου πως αν επιμείνουν αυτά να ξεκουραστώ και να πάρω μπουσκοπάν. Ωστόσο, αυτές τις μέρες που τα νιώθω δεν έχω κάνει καμία εργασία.

Τις καλύτερες ευχές σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 225
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα ειμαι στην 29η εβδομαδα πριν μια εβδομαδα εκανα ενα υπερηχο στο μαιευτηριο και ο γιατρος εκει εγραψε οτι ο τραχηλος εχει μηκος 27(+,-)mm,(οταν εκανα το υπερηχο ειμουν 28 εβδομαδων)εχθες λοιπον μου ειπε ο γυναικολογος να ξαναπαω στο μαιευτηριο και να κανω σε τρεις εβδομαδες εναν επανελεγχο λογω οτι ο τραχηλος ειναι 27 mm,εγω απ το αγχος δε ρωτησα τιποτα,γνωριζει καποια κοπελα ποσο ειναι το φυσιολογικο μηκος του τραχηλου σ αυτη την εβδομαδα και γενικως ποσο πρεπει να ειναι μεχρι τον τοκετο;λετε να υπαρχει καποιο προβλημα;Α..να προσθεσω οτι μου ειπε αν νιωσω συσπασεις να τον παρω τηλ.Δε ξερω αν αυτο που νιωθω ειναι συσπασεις.πως να τις καταλαβω;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

πρωτα απο ολα, μην τρελλαινεσαι και μην αγχωνεσαι..

 

το μηκος τραχηλου δεν πρεπει να μικρηνει κατω απο 25 χιλιοστα.. βεβαια ειδικοτερα οσο πλησιαζει η γεννα δεν γνωριζω αν μπορει να μικρηνει, αυτο μονο ο γιατρος θα στο πει..

 

για αυτο και συνηθως στις αποβολες β τριμηνου απο 25 χιλ και κατω εχουμε το φαινομενο της αποβολης (γεννας) και μεχρι τα 25 χιλ επιτρεπεται η περιδεση τραχηλου και οχι κατω απο αυτο το οριο..

 

ετσι σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη κοιταμε να μην υπαρχουν συσπασεις..

 

οι συσπασεις ειναι παροδικοι πονοι περιοδου που συνοδευονται με πετρωμα (σκληρυνση) της κοιλιας

 

αν οι συσπασεις ειναι παροδικες και οχι σε τακτα χρονικα διαστηματα μεσα στην ημερα απλα κοιταμε ν αξεκουραζομαστε και να χουμε το νου μας.. αν ομως υπαρχει χρονικη τακτικη συχνοτητα και διαρκεια πχ ανα μια ωρα, 20 λεπτα κλπ τοτε ειναι σημαδι πιθανης ενεργοποιησης τοκετου.

Παρα αυτα υπαρχει και η περιπτωση λανθανουσας εναρξης τοκετου οπου γινονται οι προπαρασκευαστικες συσπασεις (προετοιμασια του οργανισμου για τον τοκετο εκ φυσεως) που δεν σημαινουν τιποτε..

 

ΑΛΛΑ επειδη ηδη εχεις κοντο τραχηλο (27 χιλ) πρεπει να εχεις το νου σου και αν παρατηρησεις συσπασεις οποιασδηποτε φυσης καλο ειναι να το πεις αμεσα στο γιατρο σου για να προλαβει να σου δωσει καποια αγωγη προφυλαξης και να διατηρηθει η κυηση οσο χρειαζεται.

 

Απλα μην αγχωνεσαι και ΜΗΝ ντρεπεσαι να τον καλεσεις οποιαδηποτε στιγμη να τον ρωτησεις οτι σε προβληματιζει διοτι οτι και να σου πουμε εδω μεσα ΜΟΝΟ ο γιατρος σου μπορει κλινικα να ξερει την εικονα σου και την αναγκαιοτητα που χρηζει η κατασταση σου..

 

ευχομαι τα καλυτερα και καλη λευθερια

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

 

πρωτα απο ολα, μην τρελλαινεσαι και μην αγχωνεσαι..

 

το μηκος τραχηλου δεν πρεπει να μικρηνει κατω απο 25 χιλιοστα.. βεβαια ειδικοτερα οσο πλησιαζει η γεννα δεν γνωριζω αν μπορει να μικρηνει, αυτο μονο ο γιατρος θα στο πει..

 

για αυτο και συνηθως στις αποβολες β τριμηνου απο 25 χιλ και κατω εχουμε το φαινομενο της αποβολης (γεννας) και μεχρι τα 25 χιλ επιτρεπεται η περιδεση τραχηλου και οχι κατω απο αυτο το οριο..

 

ετσι σε πιο προχωρημενη εγκυμοσυνη κοιταμε να μην υπαρχουν συσπασεις..

 

οι συσπασεις ειναι παροδικοι πονοι περιοδου που συνοδευονται με πετρωμα (σκληρυνση) της κοιλιας

 

αν οι συσπασεις ειναι παροδικες και οχι σε τακτα χρονικα διαστηματα μεσα στην ημερα απλα κοιταμε ν αξεκουραζομαστε και να χουμε το νου μας.. αν ομως υπαρχει χρονικη τακτικη συχνοτητα και διαρκεια πχ ανα μια ωρα, 20 λεπτα κλπ τοτε ειναι σημαδι πιθανης ενεργοποιησης τοκετου.

Παρα αυτα υπαρχει και η περιπτωση λανθανουσας εναρξης τοκετου οπου γινονται οι προπαρασκευαστικες συσπασεις (προετοιμασια του οργανισμου για τον τοκετο εκ φυσεως) που δεν σημαινουν τιποτε..

 

ΑΛΛΑ επειδη ηδη εχεις κοντο τραχηλο (27 χιλ) πρεπει να εχεις το νου σου και αν παρατηρησεις συσπασεις οποιασδηποτε φυσης καλο ειναι να το πεις αμεσα στο γιατρο σου για να προλαβει να σου δωσει καποια αγωγη προφυλαξης και να διατηρηθει η κυηση οσο χρειαζεται.

 

Απλα μην αγχωνεσαι και ΜΗΝ ντρεπεσαι να τον καλεσεις οποιαδηποτε στιγμη να τον ρωτησεις οτι σε προβληματιζει διοτι οτι και να σου πουμε εδω μεσα ΜΟΝΟ ο γιατρος σου μπορει κλινικα να ξερει την εικονα σου και την αναγκαιοτητα που χρηζει η κατασταση σου..

 

ευχομαι τα καλυτερα και καλη λευθερια

 

Σ ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωση θα χω το νου μου...

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω την δικη μου εμπειρια,τα εχω περασει αυτα προσφατα.στον 6ο μηνα στην επισκεψη μου στον γυναικολογο ειχα τραχηλο 28 εκ.πρεπει να ημουν 26η εβδομαδα.ο γιατρος μου δεν μου ειπε τιποτα,ολα φυσιολογικα βαση της γενικης μου εικονας φυσικα,ειχα και συσπασεις οι οποιες σ εμενα ξεκινησαν παρα πολυ νωρις στον 5ο περιπου μηνα.φυσικα ακανονιστες.εγω ομως αγχωθηκα παααρα πολυ κ φοβομουν για προωρο τοκετο ,το συζητησα με τον γιατρο μου κ οσο αφορα τις συσπασεις μου ειπε οτι εφοσον δεν εχουν τακτικοτητα να ειμαι ηρεμη ,απλα να μην κουραζομαι υπερβολικα.κ πως αν καταλαβαινα πως ξεκιναει τοκετος μονο στο νοσοκομειο θα μπορουσα να το προλαβω με ειδικα φαρμακα.δεν μου εδωσε ουτε χαπια για τις συσπασεις γιατι θεωρησε οτι θα με ταλαιπωρησουν κ πως δεν τα χρειαζομαι.πηρα μαγνησιο το οποιο ο ιδιος ΔΕΝ θεωρουσε οτι θα με βοηθησει,απλα εγω το ηθελα.εντωμεταξυ οι συσπασεις συνεχιζονταν κ εγω δεν μπορουσα ουτε να περπατησω ...ουτε να σταθω ορθια...χαλια ημουν!με το που μπηκα στον 7ο ολα πηγαν καλυτερα.δεν ξερω τι αλλαξε ισως η θεση του παιδιου?τελοσπαντων ολα πηγαν παρα πολυ καλα και εφτασα και γεννησα 38 κ 6 !καθε οργανισμος διαφερει ο τραχηλος μπορει να ειναι κοντος αλλα να ειναι πιο ελαστικος?ν ακους τον γιατρο σου που εχει την γενικη σου εικονα κ να μην κουραζεσαι.επισης υπαρχει περιπτωση να κανει συσπασεις το εντερο απο το σιδηρο κ να προκαλει συσπασεις.απλα να προσεχεις χωρις ν αγχωθεις.ευχομαι ολοψυχα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες το βραδυ πεθανα απο πονους στην κοιλια δε κοιμηθηκα και το πρωι αφου δεν αντεχα αλλο τον πονο πηρα τον γιατρο.Μου εδωσε κατι φαρμακα και αν σε μια ωρα δε περασει να παω στο μαιευτηριο.Ευτυχως περασε.Βεβαια μου εδωσε μια χουφτα χαπια και μου ειπε οτι κανει συσπασεις η μητρα και να ξαλπλωσω και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Με την ακριβή μέτρηση του μήκους του τραχήλου της μήτρας, ο γυναικολόγος βρίσκεται σε θέση να ξέρει αν μια έγκυος θα γεννήσει… πριν από την ώρα της.

Αυτο τουλαχιστον ειχα ακουσει το γυναικολογο μου να λεει.

Οσο πιο μικρός είναι ο τράχηλος της γυναίκας, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει να γεννήσει πρόωρα. Ειδικά στις γυναίκες με μήκος τραχήλου μικρότερο του 1,5 εκατοστού (η πιθανότητα για πρόωρο τοκετό πριν από τις 34 εβδομάδες πλησιάζει το 10%),

Αυτο ειναι καλο γιατι τουλαχιστον ξερεις τη τρεχει με την κυηση σου.

Εμενα ο γιατρος μου ενω μου χε δωσει πιθανη ημερ. γεννησης εως

της 15 ιουλη μετα τον 5 μηνα κυησης και αφου ειχε ξεκαθαρες μετρισεις του τραχυλου με το που μπηκα στην 35εβδομαδα μου ζηταγε να παω πιο συχνα και μου ειπε οτι το μωρο θαναι ετοιμο νωριτερα και στης 36 γεννησα τον μπεμπαρο:-)

 

Δεν πρεπει να ανησυχεις γιατι πλεον με την μετριση τραχυλου ο γυναικολογος μπορει να βοηθησει περισσοτερο σε ενα τετοιο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια αυτο ειναι ενα θεμα που με καιει........Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ολα ωραια ολα καλα μεχρι την 24 εβδομαδα.Μετα διαπιστωσε ο γιατρος οτι ειχα μηκος τραχηλου 19mm.Πληρης ακινησια,yotopar με τις χουφτες και εφτασα αισιος στις 36 + 1 μερα.Τωρα λοιπον στην δευτερη εγκυμοσυνη ξεκιναω με μηκος τραχηλου 34mm.Μια γιατρος μου ειπε οτι ξεκιναω οριακα και κακως βιαστηκα που εμεινα τοσο γρηγορα εγκυος γιατι η μητρα δεν προλαβε να ξεκουραστει(το μωρο μου ειναι 7 μιση μηνων).Ογιατρος που με ξεγεννησε μου ειπε οτι η πρωτη λεει μ@@$%^ες και οτι ο τραχηλος μου ειναι καλος.Φοβαμαι πολυ γιατι εχω ιστορικο ανεπαρκειας τραχηλου και δεν θα το αντεξω να μεινω παλι καθηλωμενη σε ενα κρεββατι και με ενα μωρο παιδι που ακομα δεν περπαταει.Πειτε μου τη γνωμη σας.Τι μηκος ειχατε εσεις οταν ξεκινησατε?ή καποια παρομοια εμπειρια.........

Link to comment
Share on other sites

:shock:Είμαι πολυ προβληματισμένη κια θα ήθελα την γνωμη σας.

Πήγα στις 21 εβδομαδες για β' επιπέδου και στο τέλος της εξέτασης που μέτρησε τον τράχηλο τον βρήκε 25mm, μου εξήγησε ότι είναι κοντός και να μιλήσω με τον γιατρό μου για να μου δώσει utrogestan υποθετα και απαραίτητα επανήληψη της μέτρησης σε 2 εβδομάδες.

Πήρα αμέσως τον γυναικόλογο που εμπιστεύομαι και συμβουλεύομαι γενικότερα, ο οποίος όμως δεν με παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη μου γιατί δεν θα γεννησω στην Αθήνα, να ζητήσω την γνώμη του και αν κρίνει ότι πρεπει να με δει και αυτός από κοντά γιατί είχα ανησυχήσει....

Του διαβάζω τις μετρησεις και μου εξηγεί ότι δεν το διακινδυνεύει και προτείνει περίδεση άμεσα πριν μικρύνει και αλλο ο τραχηλος καθώς και utrogestan 200 πρωι-βραδυ.Παθαίνω σοκ!Πιθανότητες για πρόωρο τοκετό..

Γυρναω στην πόλη μου και την άλλη μέρα το πρωί πάω στον γυναικολόγο που με παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη.Ακριβως τα αντίθετα.

Με ξαναμετραει, επιβεβαιωνει το μικρο μηκος τραχηλου, βλέποντας τον όμως εντελως κλειστο μου λεει ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ.

Απλά να ξεκουράζομαι και μου έγραψε και κολπικα VASCLOR 8% τα οποία όμως δεν κρίνει απαραίτητα να βάζω.... απλά για καλύψει την ανησυχία μου.

Τι να κάνω ...να πάρω και τρίτη γνώμη? Αποφάσισα να ξεκουραστώ και αφού μετρηθω πάλι σε 10 μέρες να αποφασίσω.....Ελπιζω μονο να μην εχει μικρυνει και αλλο......:cry:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

:shock:Είμαι πολυ προβληματισμένη κια θα ήθελα την γνωμη σας.

Πήγα στις 21 εβδομαδες για β' επιπέδου και στο τέλος της εξέτασης που μέτρησε τον τράχηλο τον βρήκε 25mm, μου εξήγησε ότι είναι κοντός και να μιλήσω με τον γιατρό μου για να μου δώσει utrogestan υποθετα και απαραίτητα επανήληψη της μέτρησης σε 2 εβδομάδες.

Πήρα αμέσως τον γυναικόλογο που εμπιστεύομαι και συμβουλεύομαι γενικότερα, ο οποίος όμως δεν με παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη μου γιατί δεν θα γεννησω στην Αθήνα, να ζητήσω την γνώμη του και αν κρίνει ότι πρεπει να με δει και αυτός από κοντά γιατί είχα ανησυχήσει....

Του διαβάζω τις μετρησεις και μου εξηγεί ότι δεν το διακινδυνεύει και προτείνει περίδεση άμεσα πριν μικρύνει και αλλο ο τραχηλος καθώς και utrogestan 200 πρωι-βραδυ.Παθαίνω σοκ!Πιθανότητες για πρόωρο τοκετό..

Γυρναω στην πόλη μου και την άλλη μέρα το πρωί πάω στον γυναικολόγο που με παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη.Ακριβως τα αντίθετα.

Με ξαναμετραει, επιβεβαιωνει το μικρο μηκος τραχηλου, βλέποντας τον όμως εντελως κλειστο μου λεει ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ.

Απλά να ξεκουράζομαι και μου έγραψε και κολπικα VASCLOR 8% τα οποία όμως δεν κρίνει απαραίτητα να βάζω.... απλά για καλύψει την ανησυχία μου.

Τι να κάνω ...να πάρω και τρίτη γνώμη? Αποφάσισα να ξεκουραστώ και αφού μετρηθω πάλι σε 10 μέρες να αποφασίσω.....Ελπιζω μονο να μην εχει μικρυνει και αλλο......:cry:

Aν διαβασεις τηνεμπειρια μου πριν τη δικη σου, θα δεις μια παρομοια περιπτωση.Στις 21 εβδομαδες ειναι αρκετα μικρο το μηκος του τραχηλου,οχι ομως και τραγικα μικρο! Νομιζω ομως οτι ειναι αρκετα παρακινδυνευμενο να κανεις περιδεση σε αυτες τις βδομαδες, στις αρχες του δευτερου τριμηνου την κανουνε.Εγω στη θεση σου με μικροτερο μηκος τραχηλου στις 24 βδομαδες(19mm)επαιρνα yotopar 4 την ημερα και ξαπλα.Αλλα οταν λεω ξαπλα εννοω μονο τουαλετα αυστηρα.Παρακολουθηση του τραχηλου καθε 2-3 βδομαδες και κανεις τον σταυρο σου!Βεβαια με την ξαπλα απο 19mm πηγε στα 24mm σε ενα μηνα,αλλα κατι ηταν και αυτο.Μην στα πολυλογω μεχρι τις 36 βδομαδες καταφερα να αντεξω,μετα εκανα διαστολη,δεν αντεξε ο τραχηλος.Δοξα το Θεο,ολα καλα.Γνωμη μου μη κανεις τωρα περιδεση,ειναι αρκετα αργα.Και τα κολπικα υποθετα να τα παρεις.Καλη επιτυχια σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:shock:Είμαι πολυ προβληματισμένη κια θα ήθελα την γνωμη σας.

Πήγα στις 21 εβδομαδες για β' επιπέδου και στο τέλος της εξέτασης που μέτρησε τον τράχηλο τον βρήκε 25mm, μου εξήγησε ότι είναι κοντός και να μιλήσω με τον γιατρό μου για να μου δώσει utrogestan υποθετα και απαραίτητα επανήληψη της μέτρησης σε 2 εβδομάδες.

Πήρα αμέσως τον γυναικόλογο που εμπιστεύομαι και συμβουλεύομαι γενικότερα, ο οποίος όμως δεν με παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη μου γιατί δεν θα γεννησω στην Αθήνα, να ζητήσω την γνώμη του και αν κρίνει ότι πρεπει να με δει και αυτός από κοντά γιατί είχα ανησυχήσει....

Του διαβάζω τις μετρησεις και μου εξηγεί ότι δεν το διακινδυνεύει και προτείνει περίδεση άμεσα πριν μικρύνει και αλλο ο τραχηλος καθώς και utrogestan 200 πρωι-βραδυ.Παθαίνω σοκ!Πιθανότητες για πρόωρο τοκετό..

Γυρναω στην πόλη μου και την άλλη μέρα το πρωί πάω στον γυναικολόγο που με παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη.Ακριβως τα αντίθετα.

Με ξαναμετραει, επιβεβαιωνει το μικρο μηκος τραχηλου, βλέποντας τον όμως εντελως κλειστο μου λεει ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ.

Απλά να ξεκουράζομαι και μου έγραψε και κολπικα VASCLOR 8% τα οποία όμως δεν κρίνει απαραίτητα να βάζω.... απλά για καλύψει την ανησυχία μου.

Τι να κάνω ...να πάρω και τρίτη γνώμη? Αποφάσισα να ξεκουραστώ και αφού μετρηθω πάλι σε 10 μέρες να αποφασίσω.....Ελπιζω μονο να μην εχει μικρυνει και αλλο......:cry:

 

Καλησπέρα και από μένα. Εγώ ξεκίνησα μία χαρά με μήκος τραχήλου 44 και στις 16 εβδομάδες η μέτρηση ήταν 33! Επειδή έχω ιστορικό πρόωρου τοκετού στη δεύτερη εγκυμοσύνη, μου είπε η γιατρός μου ότι θα ξανακάνουμε μέτρηση στη β' επιπέδου και αν έχει φτάσει τα 25 θα μου κάνει περίδεση γιατί είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάω για εξάλειψη τραχήλου. Βέβαια, όπως διάβασα και από άλλα ποστ στο φόρουμ με πλήρη ακινησία και φαρμακευτική αγωγή άλλες κοπέλες κατάφεραν να γεννήσουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Το θέμα είναι όμως:το διακινδυνεύεις? Εγώ έχω ήδη δύο παιδιά και ήδη μου είναι δύσκολο να μένω στο κρεβάτι (είχα αίμα και έντονες συσπάσεις). Πόσω μάλλον εάν μικρύνει και άλλο ο τράχηλος. Εγώ θα έλεγα να πάρεις και τρίτη και τέταρτη γνώμη εάν χρειαστεί. Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και το πόση εμπιστοσύνη έχεις στο γιατρό σου.

Ευχές για ό,τι καλύτερο σε όλες μας!

dev355pr___.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα annpan, εκανες την β επιπεδου?πως πας τελικα? Παντως οσον αφορα στο μηκος τραχηλου 3 στους 4 γιατρους που συμβουλευτηκα ειναι κατηγορηματικοι οτι σε αυτη την εβδομαδα δεν προτεινεται η περιδεση και οτι ειναι εξισου επικινδυνη με το να μην την κανεις....Τι να πω? Εγω αποφάσισα να μην την κανω,την στιγμη βεβαια που ο τραχηλος μου ειναι κοντος μεν, κλειστος δε.Μου τόνισαν οτι το μηκος τραχηλου απο μονο του δεν λεει τιποτα.Εχω και εγω την αγωνια μου,ξεκουραζομαι τις περισσοτερες ωρες της ημερας και παιρνω απαραιτητα προγεστερονη και μαγνησιο,και προσπαθω να μην αγχωνομαι. Να φανταστεις ειχα να συνδεθω στο φορουμ μερες γιατι οσο διαβαζα τοσο αγχωνομουν και ειχα τρελαθει στις συσπασεις!!!Θα χαρω να μαθω οτι τελικα εχεις καλα νεα!!!!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα annpan, εκανες την β επιπεδου?πως πας τελικα? Παντως οσον αφορα στο μηκος τραχηλου 3 στους 4 γιατρους που συμβουλευτηκα ειναι κατηγορηματικοι οτι σε αυτη την εβδομαδα δεν προτεινεται η περιδεση και οτι ειναι εξισου επικινδυνη με το να μην την κανεις....Τι να πω? Εγω αποφάσισα να μην την κανω,την στιγμη βεβαια που ο τραχηλος μου ειναι κοντος μεν, κλειστος δε.Μου τόνισαν οτι το μηκος τραχηλου απο μονο του δεν λεει τιποτα.Εχω και εγω την αγωνια μου,ξεκουραζομαι τις περισσοτερες ωρες της ημερας και παιρνω απαραιτητα προγεστερονη και μαγνησιο,και προσπαθω να μην αγχωνομαι. Να φανταστεις ειχα να συνδεθω στο φορουμ μερες γιατι οσο διαβαζα τοσο αγχωνομουν και ειχα τρελαθει στις συσπασεις!!!Θα χαρω να μαθω οτι τελικα εχεις καλα νεα!!!!

 

Καλησπέρα! Δυστυχώς τη Δευτέρα μπήκα στο μαιευτήριο με συσπάσεις ανά 45'. Κατευθείαν μου χορήγησαν ενδοφλέβια το yutopar για να ηρεμήσει η μήτρα και την επόμενη έκανα υπέρηχο και μέτρηση τραχήλου. Το αποτέλεσμα απογοητευτικότατο: μέσα σε μία εβδομάδα ο τράχηλος μίκρυνε από 33 σε 26 χιλιοστά και δεν είχα καν κλείσει τις 20 εβδομάδες. Έτσι σήμερα έκανα περίδεση γιατί δεν ήθελα να το διακινδυνεύσω και λόγω του ιστορικού μου. Φυσικά τώρα παίρνω yutoparv ανά 4ωρο, κολπικά τα utrogestan και 3 trofocard την ημέρα. Φυσικά, είμαι στο κρεββάτι και σηκώνομαι μόνο για τουαλέτα. Τελικά λόγω της περίδεσης θα κάνω την β'επιπέδου σε 2 εβδομάδες για να έχουν περάσει αρκετές μέρες από την επέμβαση.

Βγήκα σήμερα και περιμένω να περάσουν οι μέρες. Ελπίζω κάποια στιγμή να σταματήσω να μετράω γιατί δεν παλεύεται έτσι. :|

dev355pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια οπως κι εσεις εχω κι εγω ενα θεμα με τον τραχηλο βασικα το δικο μου προβλημα ειναι οτι ειναι χαλαρος απο μηκος ηταν 3,2εκ. ικανοποιητικος μονο που ειναι χαλαρος.Γεννησα το πρωτο μου παιδι στις 26 εβδομαδες πολυ πρωορο και το χασαμε ενω στο β επιπεδου ηταν ολα καλα μεσα σε μια εβδομαδα ανοιξε ο τραχηλος.Τωρα διανυω την 2η εγκυμοσυνη και ενω ηθελα να κανω περιδεση μου ελεγαν ολες αυτες τις βλακειες οτι ειναι ενταξει το μηκος και δεν χρειαζετε και εφτασα στις 22 εβδομαδες στο β επιπεδου να δουν οτι εχω μερικη διαστολη τραχηλου.Εφυγα αμεσως για αθηνα με την προυποθεση να κανω περιδεση μονο που εδω μου ειπαν οτι ειχα 99% πιθανοτητα να αποβαλω την ωρα της επεμβασης.Εψαξα λιγο το θεμα οσο προλαβαινα στην κατασταση μου και βρηκα μια καινουργια μεθοδο χωρις επεμβαση χωρις χειρουργεια χωρις πιθανοτητες αποβολης και το δοκιμασα ετσι κι αλλιως ημουν μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Η μεθοδος αυτη λεγετε πεσος ειναι ενας δακτυλιος οπου τον τοποθετουν κατω απο τον τραχηλο δεν πονεσα καθολου στην ουσια κραταει τον τραχηλο ψηλα και μοιραζει το βαρος της μητρας.Τωρα να φανταστητε οτι ειμαι στις 36 εβδομαδες ο τραχηλος μου ηταν στις 23 εβδομαδες 0,9 και ακομη κραταει μεχρι που συζηταμε να βγαλουμε τον δακτυλιο για να μου ρθουν οι πονοι.Ευχομαι να σας βοηθησα λιγακι με την εμπειρια μου καλη επιτυχια σε ολες:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια οπως κι εσεις εχω κι εγω ενα θεμα με τον τραχηλο βασικα το δικο μου προβλημα ειναι οτι ειναι χαλαρος απο μηκος ηταν 3,2εκ. ικανοποιητικος μονο που ειναι χαλαρος.Γεννησα το πρωτο μου παιδι στις 26 εβδομαδες πολυ πρωορο και το χασαμε ενω στο β επιπεδου ηταν ολα καλα μεσα σε μια εβδομαδα ανοιξε ο τραχηλος.Τωρα διανυω την 2η εγκυμοσυνη και ενω ηθελα να κανω περιδεση μου ελεγαν ολες αυτες τις βλακειες οτι ειναι ενταξει το μηκος και δεν χρειαζετε και εφτασα στις 22 εβδομαδες στο β επιπεδου να δουν οτι εχω μερικη διαστολη τραχηλου.Εφυγα αμεσως για αθηνα με την προυποθεση να κανω περιδεση μονο που εδω μου ειπαν οτι ειχα 99% πιθανοτητα να αποβαλω την ωρα της επεμβασης.Εψαξα λιγο το θεμα οσο προλαβαινα στην κατασταση μου και βρηκα μια καινουργια μεθοδο χωρις επεμβαση χωρις χειρουργεια χωρις πιθανοτητες αποβολης και το δοκιμασα ετσι κι αλλιως ημουν μπρος γκρεμος και πισω ρεμα.Η μεθοδος αυτη λεγετε πεσος ειναι ενας δακτυλιος οπου τον τοποθετουν κατω απο τον τραχηλο δεν πονεσα καθολου στην ουσια κραταει τον τραχηλο ψηλα και μοιραζει το βαρος της μητρας.Τωρα να φανταστητε οτι ειμαι στις 36 εβδομαδες ο τραχηλος μου ηταν στις 23 εβδομαδες 0,9 και ακομη κραταει μεχρι που συζηταμε να βγαλουμε τον δακτυλιο για να μου ρθουν οι πονοι.Ευχομαι να σας βοηθησα λιγακι με την εμπειρια μου καλη επιτυχια σε ολες:D

αν θελεις μας δινεις καποιες πληροφοριες παραπανω εστω και με πμ....

Αυτο ειναι που φοβαμαι...μην συμβει κατι....προωρα!

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μας δινεις καποιες πληροφοριες παραπανω εστω και με πμ....

Αυτο ειναι που φοβαμαι...μην συμβει κατι....προωρα!

 

Οτι θες να με ρωτησεις γραψτο μου ξερω πως ειναι τα χω περασει κι εγω και εις διπλουν μαλιστα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικα διανυω αισιως την 27η εβδομαδα, χωρις περιδεση τελικα, με το μηκος τραχηλου να παραμενει σταθερο στα 25.....τουλαχιστον δεν μικρυνε και αλλο!:lol:

Ξεκουραση και χαλαρα!

Θελω τοσο πολυ να τα καταφερω:oops:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικα διανυω αισιως την 27η εβδομαδα, χωρις περιδεση τελικα, με το μηκος τραχηλου να παραμενει σταθερο στα 25.....τουλαχιστον δεν μικρυνε και αλλο!:lol:

Ξεκουραση και χαλαρα!

Θελω τοσο πολυ να τα καταφερω:oops:

 

Μπράβο geonik!! Πολύ ωραία νέα!

Και εμένα ο τράχηλος από 26 έφτασε στα 28 με πολύ ξάπλα. Και εγώ που νόμιζα ότι με την περίδεση μένει στάσιμος ο τράχηλος, αλλά τελικά εξεπλάγην ευχάριστα!!:lol:

dev355pr___.png
Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 26 εβδομαδα.τη δευτερα μετρησα τον τραχηλο και ηταν 15 χιλιοστα.ξαπλα ουτροτζεσταν μαγνησιο και απελπισια.διαβασα και στο ιντερνετ.πειτε μου και εσεισ.....

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 26 εβδομαδα.τη δευτερα μετρησα τον τραχηλο και ηταν 15 χιλιοστα.ξαπλα ουτροτζεσταν μαγνησιο και απελπισια.διαβασα και στο ιντερνετ.πειτε μου και εσεισ.....

Ξαφνικα εφτασες σε αυτο το μηκος? Σε είχαν μετρησει στην β επιπεδου?

οπως και να εχει ακολουθεις οδηγιες γιατρου και σιγουρα ξεκουραση!

Εγω το διαπιστωσα στην 21η εβδομαδα και πηρα 3 γνωμες για να αποφασισω τι θα κανω......:|

Σου ευχομαι να πανε ολα καλα και να μαθαινουμε νεα σου:rolleyes:

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο geonik!! Πολύ ωραία νέα!

Και εμένα ο τράχηλος από 26 έφτασε στα 28 με πολύ ξάπλα. Και εγώ που νόμιζα ότι με την περίδεση μένει στάσιμος ο τράχηλος, αλλά τελικά εξεπλάγην ευχάριστα!!:lol:

πολυ χαρηκα και για σενα!:-P:-P:-P:-P:-P:-P:-P

r1OMp3.png

ts7Bp3.png

Link to comment
Share on other sites

ειμαι στην 26 εβδομαδα.τη δευτερα μετρησα τον τραχηλο και ηταν 15 χιλιοστα.ξαπλα ουτροτζεσταν μαγνησιο και απελπισια.διαβασα και στο ιντερνετ.πειτε μου και εσεισ.....

Απορώ που δε σε ειχαν ξαναμετρήσει... :confused: Όμως με ξαπλα και ουτροτζεσταν θα φτιαξει, μην ανησυχεις. (εγώ θυμαμαι τι εχεις περασει για να φτασεις μεχρι εκει που εισαι) :)

Το ενδεχομενο της περιδεσης το εχεις συζητησει με το γιατρό σου?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...