Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κριτήρια Επιλογής Παιδιάτρου


Recommended Posts

Με το ιδιο σκεπτικό που περιγράφω εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1515622#post1515622

 

αν μπορειτε βοηθήστε στο να δημιουργηθεί εδώ μια λίστα με κριτήρια και τα αντιστοιχά τους ερωτήματα,

 

για να βοηθηθούν όσοι ψάχνουν παιδίατρο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω τους ρωταω για θεματα που ηδη ξερω την σωστη (η αποδεκτη κατ εμε ) απαντηση και ετσι τσεκαρω να δω αν μου κανει (πχ στα αγορακια ρωταω για την φυμωση) .

Επισης :

:arrow: Ποση ωρα αφιερωνει στο παιδι μου κατα την εξεταση,

:arrow:Αν δει κατι οταν ειναι στην αρχη (πχ ειναι κοκκινο το αυτακι αν μουρμουρισει το ξαναβλεπουμε) και με προετοιμασει για αυτο που ερχεται

:arrow: Αν απανταει υπομονετικα στις "χαζες" αποριες μου

:arrow: Ποσο ευκολα τον βρισκω ΣΚ και με τι υφος απανταει (αν με καλει πισω οταν δεν τον βρηκα ειναι ενα + επιπλεον:-D)

:arrow: Ποσο ευκολα δινει φαρμακα (αν ο παγκος της κουζινας μου θυμιζει φαρμακειο συνεχεια ...δεν ειναι καλο)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

1) Εμπειρία ( θεωρώ ότι εύκολα το καταλαβαίνει κάποιος αυτό ).

2) Πόσο εύκολα τον βρίσκεις σε περίεργες ώρες και πως σε αντιμετωπίζει εκείνες τις ώρες.

3) Και φυσικά όπως είπε και η elenik αν δίνει εύκολα φάρμακα είναι στα κατά. Δεν με ενδιαφέρει να γίνει γρήγορα καλά ( εγώ πιστεύω ότι και τον να μη δίνει κάποιος γιατρός εύκολα φάρμακα έχει να κάνει με την εμπειρία.

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ

1) αν έχει μπλα μπλα

2) αν πάω για τυπική εξέταση γίνεται χαμός και εκείνος φαίνεται βιαστικός

3) να μου λέει τα αυτονόητα, ότι δεν καταλαβαίνω ρωτάω.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εδώ που μένω ακούγεται για μια παιδιάτρος ότι είναι πολύ καλή, αλλά έχει τύχει πριν 2 χρόνια περίπου να πάω με την φίλη μου το μωρό της για εμβόλιο και με το που την είδα την αντιπάθησα αφάνταστα!!!μου μίλησε λες και πριν πίναμε καφέ παρέα και κάθε άλλο παρά ευγένική δεν ήταν.

εκτός από αυτή την κυριούλα δεν έχω υπ΄όψιν κανέναν άλλον παιδιάτρο με καλές "κριτικές".

σκέφτομαι σιγά σιγά να πηγαίνω από τα ιατρεία για συνεντεύξεις....θα με πούνε βλαμένη????

 

βέβαια έχω κατά νού δύο πράγματα....

α) την άποψη τους για τον θηλασμό &

β) την άποψη τους για τον σκύλο που έχω και κοιμόμαστε παρέα

 

όποιος μου καταρρίψει τα στανταρ που έχω για αυτά τα δύο πράγματα, θα απορριφθεί και ας είναι ο καλύτερος επιστήμονας του κόσμου...

 

έχω αρχίσει και προβληματίζομαι δεδομένου ότι τις πρώτες κιόλας μέρες που θα έρθει το μωρό σπίτι θα πρέπει να έρθει και ο παιδιάτρος...

 

συμβουλές δεκτές........

 

σας ευχαρτιστώ

Q3V6p3.png

 

Nhh7p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1. να είναι γλυκός με το παιδί (ολο αστειάκια της κάνει)

2. να απαντάει οτι ωρα και να τον χρειάστω (ο δικός μου εχει απαντήσει σε αναρρίχηση, σε μαραθώνιο :lol::lol::lol: στις 2 το πρωϊ, στο κουρείο)

3. Να εξηγεί ΟΤΑΝ χρειάζεται (με αγχώνει να ξέρω ολη την συμπτωματολογία, αναπτυξη και εξελιξη μιας νόσου μονο απο μια υπονοια)

Link to comment
Share on other sites

1.να αφιερώνει χρόνο στην εξέταση

2.να γλικομιλάει στο παιδί μου όσο το εξετάζει

3.να μην δίνει φάρμακα προληπτικά (τα πρότεινε η παιδίατρός μας στα πρώτα εμβόλια)

4.να την βρίσκω οποιαδήποτε ώρα, και αν δεν την βρω να με παίρνει τηλέφωνο μετά.

5. να είναι ενήμερη όχι μόνο για τα συμβατικά προϊόντα -κρέμες-γάλατα, αλλά και για τα βιολογικά και να μην χρειάζεται να έχω διαβάσει κατεβατά για να της εξηγώ αυτά που έπρεπε να έχει διαβάσει εκείνη.

6.να μην προτείνει σε μανούλα που θηλάζει αποκλειστικά ξένο γάλα ως συμπλήρωμα, πρόγραμμα 2ωρο πριν εδραιωθεί η γαλουχία, πιπίλα, κίντερτε, ...ό,τι θυμάται χαίρεται... και αντίο.

7. να έρχεται επίσκεψη στο σπίτι, όταν υπάρχει λόγος, π.χ. το μωρό είναι ασαράντιστο

8. να μην την πέφτει στον άντρα σου

9. να μην την νοιάζει αν το μωρό θα της λερώσει το μπλουζάκι guess με τα σαλάκια, γουλίτσες. συνέβη σε γνωστή μου με την παιδίατρό μας.

10.να προλαβαίνει τις ερωτήσεις μου που αφορούν την εξέλιξη του παιδιού, τί να περιμένουμε, πώς να της συμπεριφερόμαστε.

11. να μου λύνει τις απορίες, όσο χαζές κι αν της φαίνονται και όχι μονολεκτικά

12. να είναι συνεπής στα ραντεβού. δεν μπορεί το μωρό να χάνει το πρόγραμμά του εξαιτίας της ασυνέπειας.

13. να ασχολείται και με άλλες πτυχές της ζωής του μωρού πέραν του βάρους-ύψους-περίμετρου κεφαλής, εμβόλια, φαγητό.π.χ. μουσική, ύπνος, παιχνίδια, κλάμα, ησυχία... κίνηση,..λέω εγώ ...

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας....!!!

 

 

 

 

αυτό sevoula ειλικρινά δεν το είχα σκεφτεί!!!:rolleyes::rolleyes:

μου συνέβη! και όχι τίποτα άλλο, αλλά κολακεύτηκε ο συζυγάτος μου και γίναμε κ..λος στο σπίτι το βράδυ. εγώ θήλαζα τότε και τα κιλά έκαναν παρέλαση στο σώμα μου!

από τότε δεν πήγα ποτέ ατημέλητη στην παιδίατρο.

άσε τώρα που έχω χάσει τα περισσότερα κιλά και ντύνομαι όπως θέλω, πηγαίνω τζιτζί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλλαξα προσφατα παιδιατρο, για τον πιο συνηθισμενο λογο που αλλαζει κανεις παιδιατρο...

 

την επαιρνα τηλ σαββ/κο που το παιδι μου ψηνοταν στον πυρετο, δεν το σηκωνε, μαλιστα μια-δυο φορε μου το εκλεισε στα μουτρα, ετρεχα σαν τρελη στο παιδων, και η τυπισσα δεν απαντησε ποτε στις κλησεις μου...

 

θα με ξαναδει........... ΝΟΤ!!!:evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΑΧ τι ωραία που τα λέτε!!!!! Θέλω έναν τέτοιο παιδίατρο επειγόντως!!! Η παιδίατρος που έχω τώρα εκτός ότι δεν τη βρίσκεις και σου το κλείνει και στα μούτρα και δεν παίρνει πίσω είναι και ειρωνική. Να το βράσω που είναι καλή γιατρός. Θα ήθελα έναν άνθρωπο!!!!! Θέλω βέβαια να είναι και έμπειρος - καλό γιατρός και να μη δίνει εύκολα φάρμακα. 3 πραγματάκια .... τόσο απλά ... τόσο σημαντικά. Μένω Ιλίσια ... θα ήθελα κάπου κοντά μου ή με τα πόδια ή και με το αυτοκίνητο!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Δικαίωμα να επιλέξουν παιδίατρο αλλά και νοσηλεία σε παιδιατρικά νοσοκομεία έχουν οι έφηβοι μέχρι 16 ετών, όπως αποφάσισε την Πέμπτη το υπουργείο Υγείας λαμβάνοντας υπόψη σχετική απόφαση του Κεντρικού Συμβουλίου Υγείας.

 

Η απόφαση ελήφθη με το σκεπτικό ότι οι ειδικές υπηρεσίες για πρόληψη, διάγνωση και αντιμετώπιση των προβλημάτων της εφηβικής ηλικίας είναι περιορισμένες και η εφηβική περίοδος παρουσιάζει ειδικές δυσκολίες, γι' αυτό συχνά οι λειτουργοί υγείας αισθάνονται άβολα και ανεπαρκείς για να τους αντιμετωπίσουν, με αποτέλεσμα να τους παραπέμπουν ή να ασχολούνται επιφανειακά μαζί τους.

 

Ο παιδίατρος, αναφέρει το υπουργείο, είναι εκείνος που με την κατάλληλη εκπαίδευση μπορεί να ασχοληθεί με τον έφηβο έως τουλάχιστον 16 ετών, καθώς γνωρίζει και τα θέματα ψυχοκοινωνικής ανάπτυξης και πρόληψης ατόμων τέτοιας ηλικίας ενώ το περιβάλλον στα παιδιατρικά νοσοκομεία είναι πλέον κατάλληλο για τους έφηβους.

 

Newsroom ΔΟΛ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ένα κριτήριο που δεν έχει σημειωθεί εδώ είναι για τα αγόρια,

 

η πολιτική του γιατρού για την πόσθη κ το τραβηγμα της η οχι απο τον γονεα η τον παιδιατρο.

 

πολυσυζητημένο θέμα, παραθέτω εδώ άρθρο με ερωταπαντήσεις, του κ.Μαρινόπουλου, που θεωρώ πολύ σημαντικό.

 

http://parents.org.gr/health/a409

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

η πολιτική του γιατρού για την πόσθη κ το τραβηγμα της η οχι απο τον γονεα η τον παιδιατρο.

 

Προσωπικά δεν το παρέθεσα διότι θεωρώ ότι θέλει εξειδικευμένο ιατρό και όχι ο παιδίατρος μας όλα τα καλά του κόσμου να έχει...

Τον δικό μου τον παρακολουθούσε παιδοχειρούργος με εξειδίκευση στο συγκεκριμένο θέμα. Μάλιστα γύρω στο Πάσχα ο άνθρωπος έκανε σεμινάρια για το θέμα στους παιδιάτρους..

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...