Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΦΑΠΑΞ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΡΙΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ


athens2006

Recommended Posts

Ρια μην πανικοβαλλεσαι. ο ανταποκριτης του Ογα ξερει να σου απαντησει για την καθε περιπτωση ξεχωριστα. η εγκυκλιος μας βαζει ολους σε ενα τσουβαλι. δυστυχως ο Ογα τωρα ανακαλυψε οτι δινει σε αλλοδαπες παρανομα επιδοματα και μας περναει ολους απο τη μυτη της βελονας. καλα κανει βεβαια, αλλα ρε κρατος τωρα το θυμηθηκες;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πηγα στον ανταπ. του ΟΓΑ και μου ειπε τι χαρτια χρειαζομαι ακομα αλλα μου ειπε πως πρεπει να περιμενω να μου στειλουν χαρτι απο τα κεντρικα που θα μου ζητανε τα χαρτια και επανω θα εχει εναν αριθμο προτ/λου...και με αυτο θα παω να τα καταθεσω...οποτε κλαφτα!!!ποτε θα το στειλουν....ποτε θα μου εγκριθει.....!!!!

εσεις κοριτσια κανενα νεο???

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

πηγα στον ανταπ. του ΟΓΑ και μου ειπε τι χαρτια χρειαζομαι ακομα αλλα μου ειπε πως πρεπει να περιμενω να μου στειλουν χαρτι απο τα κεντρικα που θα μου ζητανε τα χαρτια και επανω θα εχει εναν αριθμο προτ/λου...και με αυτο θα παω να τα καταθεσω...οποτε κλαφτα!!!ποτε θα το στειλουν....ποτε θα μου εγκριθει.....!!!!

εσεις κοριτσια κανενα νεο???

πηγαινε μονη σου ΤΩΡΑ στον ογα, αβερωφ 7 στο γραφειο 202. παρε και βγαλε φωτο επικυρωμενες τα εκκαθαριστικα 10ετιας (απο το 2001) και κατεθεσε τα. μην περιμενεις κανενα χαρτι. εμενα με εκαψε η ανταποκριτρια του ογα και τωρα θα πληρωθω το δεκεμβρη, 14 μηνες μετα τη γεννα!!!! δεν μου ηρθε ποτε κανενα εγγραφο, δεν με ενημερωσε η ανταποκριτρια, μου εστειλε τα μισα χαρτια στον ογα και αν δεν το εψαχνα μονη μου ακομα θα περιμενα.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

το κακο ειναι οτι δεν ειμαι Αθηνα....ειμαι Κερκυρα..

και οχι τιποτα αλλο αλλα ελειπα και 20 μερες οποτε και να μου ηρθε μπορει και να χαθηκε γιατι τα γραμματα μας τα πετανε στο χαλακι της πορτας...αστα!!

ξερει κανεις αν μπορει να μου τα καταθεσει καποιος αλλος τα χαρτια??(αδερφη,μανα..??)

το τηλ. στα κεντρικα ποιο ειναι??θα βγαλω καμια ακρη απο εκει??

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
το κακο ειναι οτι δεν ειμαι Αθηνα....ειμαι Κερκυρα..

και οχι τιποτα αλλο αλλα ελειπα και 20 μερες οποτε και να μου ηρθε μπορει και να χαθηκε γιατι τα γραμματα μας τα πετανε στο χαλακι της πορτας...αστα!!

ξερει κανεις αν μπορει να μου τα καταθεσει καποιος αλλος τα χαρτια??(αδερφη,μανα..??)

το τηλ. στα κεντρικα ποιο ειναι??θα βγαλω καμια ακρη απο εκει??

 

και εχω νεα....:(:(

εστειλα e-mail στον ΟΓΑ στα Γιαννενα και την επομενη μερα με πηραν τηλ.(μπραβο τους πολυ γρηγοροι!!!)και μου ειπαν οτι τα χαρτια τα δικα μου εχουν παει Αθηνα (γιατι εγω ειμαι Κερκυρα)και πρεπει να παρω τηλ.το ΟΓΑ της Αθηνας,της λεω την ιστορια μου και μου λεει:εδω βλεπω οτι απο Αθηνα σας εχουν στειλει καποια αλληλογραφια,εχετε απαντησει ????:shock::shock::shock:

οχι λεω δεν μου εχει ερθει τιποτα......:?:?

αααααα μου λεει αυτη,ισως ειναι το χαρτι που περιμενετε αλλα θα πρεπει να μιλησετε με τα κεντρικα στην Αθηνα.....

μου εδωσε ενα τηλεφ. που οταν περνω η μιλαει συνεχεια η οταν χτυπαει δεν απανταει κανεις......:twisted::twisted:

πραγματικα δεν ξερω τι να κανω,να ταξιδεψω Αθηνα μπας και βγαλω ακρη???παραπαει νομιζω......τι να κανω δεν ξερω.......!!!

και τι ειναι αυτο που μου στειλανε????τα νευρα μου...εχουν περασει 10 μηνες!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια επιτελους!!!!

σημερα το πρωι ηρθε το χαρτι που μου ζητανε τα δικαιολογιτικα των 10 χρονων!!!!

εχθες η μπεμπα μου ειχε γεννεθλια!!!περασε 1 χρονος!!!!

καλιο αργα παρα ποτε ομως!!

ελπιζω να μην κανει αλλον ενα χρονο να μας πληρωσουν!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι περασε ενας χρονος για να μου στειλουν το χαρτι που ζητανε τα δικαιολογιτικα των 10 χρονων!!!!

τωρα αν τα στειλω νωρις θα πληρωθω(μου ειπαν) τον Φεβρουαριο!!!!

μακαρι!!!!

ειναι αναλογα και την περιοχη ισως...κανε ενα τηλ. στον ογα της περιοχης σου!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια επιτελους!!!!

σημερα το πρωι ηρθε το χαρτι που μου ζητανε τα δικαιολογιτικα των 10 χρονων!!!!

εχθες η μπεμπα μου ειχε γεννεθλια!!!περασε 1 χρονος!!!!

καλιο αργα παρα ποτε ομως!!

ελπιζω να μην κανει αλλον ενα χρονο να μας πληρωσουν!!!!

 

ρια,

μπορεις να μου πεις τι χαρτια πηγες????

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

εχω χασει τη μπαλα με τοσα χαρτια που μου ζητανε παλι.

μεχρι κ ποιστοποιητικο γεννησης μου!

ειναι δυνατον???

 

κ αυτοι απο το κεπ, εδω κ πανω απο μια βδομαδα δεν μου εχουν δωσει απαντηση, παρα μονο για το πιστοποιητικο οικ. καταστασης.

 

ουφο ειμαι???

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

εχω χασει τη μπαλα με τοσα χαρτια που μου ζητανε παλι.

μεχρι κ ποιστοποιητικο γεννησης μου!

ειναι δυνατον???

 

κ αυτοι απο το κεπ, εδω κ πανω απο μια βδομαδα δεν μου εχουν δωσει απαντηση, παρα μονο για το πιστοποιητικο οικ. καταστασης.

 

ουφο ειμαι???

γιατι τραβιεσαι με τα κεπ; δεν μενεις Αηνα να πας απο τα κεντρικα; στην τελικη γιατι δεν τους παιρνεις τηλ. εγω εχω καει απο την ασχετη ανταποκριτρια του ογα στο δημο μου και ανακαλυψα τις πατατιες της οταν πηγα στα κεντρικα. τωρα μετα απο 13 μηνες περιμενω να πληρωθω τις επομενες μερες.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

οσο και να περνεις τηλεφωνο στα κεντρικα στην Αθηνα δεν θα πιασει ΠΟΤΕ γραμμη!!!!αντιθετος στον ΟΓΑ στα Γιαννενα ΑΜΕΣΩΣ σηκωσαν το τηλ. ,μου απαντισαν σε ολα και εστειλα και ενα e-mail γιατι ξεχασα να ρωτησω κατι στο τηλ. και σε 2 μερες ειχαν απαντησει!!!!και ας μην ανηκω στον δικο τους ΟΓΑ!!τα καλα να τα λεμε,ενα μεγαλο μπραβο τους!!!

 

τωρα για τα χαρτια μου ζητησαν εκκαθ. απο το 2002 εως 2011,ενα χαρτι απο το σχολειο του μεγαλου(απο το νηπιο),τα υπολοιπα τα ειχα δωσει την πρωτη φορα...αυτα σε εμενα!!!!

 

εχεις καταθεσει χαρτια;;;;

σου ηρθε ενα χαρτι απο τον ογα που να εχει επανω εναν αριθμο και σου ζηταει αυτα που σου ειπα;;;

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

καταλαβα καλα;; μενεις Αθηνα και πηρες Ιωαννινα ή εισαι απο τα αγαπημενα μου μερη; εγω εχω να διηγηθω μια τραγελαφικη ιστορια. ο ογα δεν μου εστειλε ποτε χαρτι με τα δικαιολογητικα. οταν ειδα τοοοση καθυστερηση πηγα απο την αβερωφ και ρωτησα τι συμβαινει και πληρωνονται αλλες που γεννησαν μετα απο εμενα και εγω οχι. τοτε ανακαλυψα οτι η ανταποκριτρια δεν ειχε στειλει ΠΟΤΕ τα δικαιολογητικα μου. τελος παντων μετα απο απιστευτο τρεξιμο τα κατεθεσα εκ νεου απευθειας στα κεντρικα και μου ζητησαν και τα εκκαθαριστικα 10ετιας. χαρτι απο σχολειο δεν ηθελαν γιατι μου ειπαν οτι τους αρκουσαν τα εκκαθαριστικα. μαλιστα οταν ρωτησα ποτε θα πληρωθω γιατι πηγα αρχες σεπτεμβρη και ειπα μηπως προλαβω την πληρωμη οκτωβριου μου ειπε η υπαλληλος οτι δεν προλαβαινα την επιτροπη του οκτωβρη και θα πληρωθω δεκεμβρη.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι τραβιεσαι με τα κεπ; δεν μενεις Αηνα να πας απο τα κεντρικα; στην τελικη γιατι δεν τους παιρνεις τηλ. εγω εχω καει απο την ασχετη ανταποκριτρια του ογα στο δημο μου και ανακαλυψα τις πατατιες της οταν πηγα στα κεντρικα. τωρα μετα απο 13 μηνες περιμενω να πληρωθω τις επομενες μερες.

αθηνα μενω, αλλα δεν μπορω να παω.

ο ανταποκριης του ειχε πει του χασμπανου να παει καλυτερα στα κεντρικα αλλα δενμπορουσε να παει. πηγαινε κ κεσεν περυσι.

 

οσο και να περνεις τηλεφωνο στα κεντρικα στην Αθηνα δεν θα πιασει ΠΟΤΕ γραμμη!!!!αντιθετος στον ΟΓΑ στα Γιαννενα ΑΜΕΣΩΣ σηκωσαν το τηλ. ,μου απαντισαν σε ολα και εστειλα και ενα e-mail γιατι ξεχασα να ρωτησω κατι στο τηλ. και σε 2 μερες ειχαν απαντησει!!!!και ας μην ανηκω στον δικο τους ΟΓΑ!!τα καλα να τα λεμε,ενα μεγαλο μπραβο τους!!!

 

τωρα για τα χαρτια μου ζητησαν εκκαθ. απο το 2002 εως 2011,ενα χαρτι απο το σχολειο του μεγαλου(απο το νηπιο),τα υπολοιπα τα ειχα δωσει την πρωτη φορα...αυτα σε εμενα!!!!

 

εχεις καταθεσει χαρτια;;;;

σου ηρθε ενα χαρτι απο τον ογα που να εχει επανω εναν αριθμο και σου ζηταει αυτα που σου ειπα;;;

δικα σου? ή εχτω κ του συζυγου?

ή λογω του ειμαι ο κυριως δικαιουχος λογ/μου πρεπει να παω τα δικα μου εκκαθαριστικα? γιατι καποιες χρονιες που ειχα μηδενικη δεν εκανα δηλωση. γι αυτο μπλεξαμε με κεπ κ ιστοριες για αγριους.

δεν ειναι κ πολυ προθυμη την κυρια ταδε να δινει πληροφοριες απο το τφ κ δεν την πιεσα κιολας. ουτε καν αριθμος πρωτκλ δεν μου ζητησε.

θα εχει πηξει κ αυτη εκει, λογικο ειναι.

 

καταλαβα καλα;; μενεις Αθηνα και πηρες Ιωαννινα ή εισαι απο τα αγαπημενα μου μερη; εγω εχω να διηγηθω μια τραγελαφικη ιστορια. ο ογα δεν μου εστειλε ποτε χαρτι με τα δικαιολογητικα. οταν ειδα τοοοση καθυστερηση πηγα απο την αβερωφ και ρωτησα τι συμβαινει και πληρωνονται αλλες που γεννησαν μετα απο εμενα και εγω οχι. τοτε ανακαλυψα οτι η ανταποκριτρια δεν ειχε στειλει ΠΟΤΕ τα δικαιολογητικα μου. τελος παντων μετα απο απιστευτο τρεξιμο τα κατεθεσα εκ νεου απευθειας στα κεντρικα και μου ζητησαν και τα εκκαθαριστικα 10ετιας. χαρτι απο σχολειο δεν ηθελαν γιατι μου ειπαν οτι τους αρκουσαν τα εκκαθαριστικα. μαλιστα οταν ρωτησα ποτε θα πληρωθω γιατι πηγα αρχες σεπτεμβρη και ειπα μηπως προλαβω την πληρωμη οκτωβριου μου ειπε η υπαλληλος οτι δεν προλαβαινα την επιτροπη του οκτωβρη και θα πληρωθω δεκεμβρη.

κ εγω καταγωγη, απο εξω απο γιαννενα. μετα απο κονιτσα!!!!!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

misspigi να ρωτισω εσενα κατι? ποσο ινε ο παιδακι σου τορα? εγο ποθ γεννισα τον ιυλιο ποτε πρεπε να περεμενο τιν απανδισιε? μιποσ φα μου δοσιετε τηλ το ΟΓΑ στην Αφινα? να παρω και εγο τελεφονω να ρωτισο... κε αν εγο δεν εχο καφαριστικο κανουμε μαζι με τον ανδρα μου.. λιγο δουλεψα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
μήπως ξέρετε, το πλαφόν των 40000 ευρώ αφορά μόνο το μηνιαίο επίδομα ή και το εφάπαξ των 2000 ευρώ;

 

 

Γέννησες καλή μου;:P:p:p:p

 

Νομίζω μόνο το μηνιαίο...

Αλλά και αυτό των 2000 δεν το καταργήσανε τώρα με τα νέα δεδομένα;

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γέννησες καλή μου;:P:p:p:p

 

Νομίζω μόνο το μηνιαίο...

Αλλά και αυτό των 2000 δεν το καταργήσανε τώρα με τα νέα δεδομένα;

 

 

Πλησιάζω... Δεν ξέρω τι γίνεται με τα 2000, αν το καταργήσανε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβασα πως θα περικοπουν 40 .000.000 ευρω ετησιως απο τα πολυτεκνικα επιδοματα....

Ηξερα οτι για εισοδηματα πανω απο 50.000 ευρω ετησιως ειχε κοπει το επιδομα...

Υπαρχει κατι νεοτερο για το πλαφον στα ετησια εισοδηματα???

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σε όλους-ες. Να πώ και εγώ τα δικά μου. Ίσως βοηθήσω έτσι και λύσω κάποιες απορίες. Είμαι γονιός 3 παιδιών (5,5 ετών-1 μηνών-1 μηνών) Κατέθεσα τα απαιτούμενα δικαολογητικά στον ανταποκριτή του Ο.Γ.Α. πυλαίας θεσσαλονίκης στις 22-2-2012 τα οποία είναι:

1) αίτηση (την παίρνεις απο εκεί)

2) πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

3) εκκαθαριστικά των τελευταίων 10 ετών θεωρημένα (τα θεωρούν και εκεί βλέποντας τα πρωτότυπα)

4) φωτοτυπίες ταυτοτήτων θεωρημένες των δύο γονέων

5) φωτοτυπία βιβλιαρίων ασφάλισης (ΙΚΑ)

6) φωτοτυπία βιβλιαρίου τραπέζης (ΕΘΝΙΚΗΣ)

7) Βεβαίωση νηπιαγωγίου που φοιτά η μεγάλη μου κόρη

:cool: Ληξιαρχική πράξη γάμου

τα οποία τα έστειλα συστημμένα μέσω του ανταποκριτή με τα ΕΛΤΑ στον ΟΓΑ (Παπαναστασίου).Στις 9-3-2012 τηλεφώνησα στον ΟΓΑ(Παπαναστασίου) άν παρέλαβαν τα χαρτιά μου.Μία ΕΥΓΕΝΈΣΤΑΤΗ κυρία μου απάντησε πως δεν μπορούν να μου απαντήσουν γιατί ακόμη επεξεργάζονται τα χαρτιά του 5ου-2011 !!!!!! μου είπε επίσης πως καταβάλουν κανονικά τα επιδόματα χωρίς περικοπές, αλλά πως έχουν εντολή μέχρι στιγμής να μην επεξεργαστούν ακόμη τα του 2012 μέχρι να τους έρθουν νεότερες διαταγές απο τα κεντρικά στην Αθήνα !!!! (με τις αντίστοιχες περικοπές μάλλον).Αυτά........ μακάρι να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...