Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 50% ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βοηθήστε και εμενα την ασχετη.

Εγώ γέννησα 5/2/10, πήρα 31 μέρες αδεια κυοφοριας, τις 63 της λοχειας και 25 απο μεταφορα κυοφοριας, δηλαδή η αδεια μου τελειωνει 4 Μαίου. Πρέπει τότε λογικα να πάρω την άδεια του καλοκαιριου, 1 μηνας, μετά τους 3,5 μηνες του μειωμένου και μετά το εξάμηνο; δηλαδη 5/5-4/6 εχω αδεια, 5/6-20/9 εχω τους 3,5 μηνες και μετά μπαίνω σε 6 μηνο ΟΑΕΔ, δηλαδη 20/9-20/3/11; Εχω υπολογισει σωστα; Και απο το Ικα επιπλεον θα πληρωθω απο 5/5-20/9 τις μειωμένες εισφορες; Γιατι το αφεντικουλη μου κανει το κοροιδο..

 

 

αν καταλάβα σωστά, πάει αφού η άδεια λοχείας σου τελειώνει 4/05 οπότε απο εδώ μετράς 12 μηνές, (ένας χρόνος), όμως απο το 12μηνο αφαιρείς το 3,5 μήνες απο το μειωμένο ωράρειο και το 6 μήνο του οαεδ, οπότε σου μένουν μόνο 2,5 μήνες για να πάρεις τις μειωμένες εισφορές. γιατί το 12μηνο μετράει αμέσως μετά την άδεια λοχείας, οτιδήποτε άδεια πέρνεις μετά χάνεις αυτους τους μήνες. Εγώ αυτό κατάλαβα. να μας πει όμως και μία που τα ξέρει καλύτερα :P

Link to comment
Share on other sites

αν καταλάβα σωστά, πάει αφού η άδεια λοχείας σου τελειώνει 4/05 οπότε απο εδώ μετράς 12 μηνές, (ένας χρόνος), όμως απο το 12μηνο αφαιρείς το 3,5 μήνες απο το μειωμένο ωράρειο και το 6 μήνο του οαεδ, οπότε σου μένουν μόνο 2,5 μήνες για να πάρεις τις μειωμένες εισφορές. γιατί το 12μηνο μετράει αμέσως μετά την άδεια λοχείας, οτιδήποτε άδεια πέρνεις μετά χάνεις αυτους τους μήνες. Εγώ αυτό κατάλαβα. να μας πει όμως και μία που τα ξέρει καλύτερα :P

 

Στους 3,5 μηνες δεν πληρωνοσασταν κανονικά σαν να δουλεύατε?

Αν ναι, τότε πίανονται και αυτοί οι μήνες στην επιστροφη των εισφορων.

το εξαμηνο ναι το αφαιρείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολες.......

εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει να περασει το δωδεκαμηνο απο τη ληξη της αδειας λοχειας για να καταβαλουμε τα χαρτια η αν μπορουμε και νωριτερα......

Μάριος 22/5/09

Χάρης 17/12/10

Κατερίνα 26/7/13

είστε όλη μου η ζωή.............

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολες.......

εγω αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν πρεπει να περασει το δωδεκαμηνο απο τη ληξη της αδειας λοχειας για να καταβαλουμε τα χαρτια η αν μπορουμε και νωριτερα......

 

καλησπερα!

Πιστεύω ότι μπορεις να τα καταθέσεις τα χαρτια σου γιατι και στην αίτησ γραφεί

"Με την παρούσα σας γνωρίζω ότι είμαι μητέρα τέκνου που έχω αποκτήσει την ....................................... και σας δηλώνω υπεύθυνα ότι έχω επιστρέψει στην εργασία μου την .................................. δηλαδή πρίν τη λήξη του 12μηνου που ακολουθεί από τον μήνα του τοκετού. "

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

kalispera!!!tha ithela ti voitheia sas!eimai mitera kai tha ithela na mathw sxetika me tin epistrofi xrimatwn apo to ika!Gennisa 26/9/09,i loxeia elikse 27/11/09, amesws pira tin isoxroni adeia i opoia elikse 15/3/10 kai amesws ksekinise to eksamino tou oaed!!Egw dikaioume epistrofi xrimatwn apo to ika; An nai gia posous mines!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια βοηθείστε και εμένα please. Ρωτάω την λογίστρια και δεν έχει ιδέα...

Γέννησα στις 8/03/2008 και πήρα και την ισόχρονη άδεια και την κανονική και το 6μηνο από τον ΟΑΕΔ. Επέστρεψα για δουλειά 11/04/2009. Δικαιούμαι; και για πόσους μήνες; Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Και κάτι άλλο με βάση ποιον μεικτό μισθό μετράμε; αυτόν που έπαιρνα όταν ήμουν σε άδεια ή με βάση τον σημερινό;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια βοηθείστε και εμένα please. Ρωτάω την λογίστρια και δεν έχει ιδέα...

Γέννησα στις 8/03/2008 και πήρα και την ισόχρονη άδεια και την κανονική και το 6μηνο από τον ΟΑΕΔ. Επέστρεψα για δουλειά 11/04/2009. Δικαιούμαι; και για πόσους μήνες; Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Και κάτι άλλο με βάση ποιον μεικτό μισθό μετράμε; αυτόν που έπαιρνα όταν ήμουν σε άδεια ή με βάση τον σημερινό;

 

έχω την εντύπωση πως δεν δικαιούσαι. :(:(

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια βοηθείστε και εμένα please. Ρωτάω την λογίστρια και δεν έχει ιδέα...

Γέννησα στις 8/03/2008 και πήρα και την ισόχρονη άδεια και την κανονική και το 6μηνο από τον ΟΑΕΔ. Επέστρεψα για δουλειά 11/04/2009. Δικαιούμαι; και για πόσους μήνες; Ειλικρινά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Και κάτι άλλο με βάση ποιον μεικτό μισθό μετράμε; αυτόν που έπαιρνα όταν ήμουν σε άδεια ή με βάση τον σημερινό;

 

δικαιουσαι μαλλον για την ισοχρονη αδεια και για την κανονικη περιπου 4,5 μηνες. πληρωνεσαι με βαση τον μικτο που επαιρνες τοτε, γιατι απο αυτον εγιναν οι κρατησεις.

Link to comment
Share on other sites

εγω γυρισα απο 6μηνο 1/4 ( πηρα 5 μηνες ) ..και εκανα μια νυξη στο αφεντικο ( κορεατης ) ..και χαρηκε γιατι νομιζω οτι θα πληρωνει λιγοτερα λεφτα και θα κραταει αυτος τη διαφορα ...

επειδη δε μπορω να μπω στη λογικη του ..ειπαμε με το λογιστη να μου βαλει κανονικα ολα τα ενσημα ..και να κανω αιτησα να τα παρω πισω απο το ΙΚΑ ..!!! αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι θα τα παρω απο το ΙΚΑ ..μιας και στην αγκυκλιο αναφερει οτι πρεπει να καταβαλλονται απευθειας σε εμενα !! τι γνωμη εχετε εσεις?

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω γυρισα απο 6μηνο 1/4 ( πηρα 5 μηνες ) ..και εκανα μια νυξη στο αφεντικο ( κορεατης ) ..και χαρηκε γιατι νομιζω οτι θα πληρωνει λιγοτερα λεφτα και θα κραταει αυτος τη διαφορα ...

επειδη δε μπορω να μπω στη λογικη του ..ειπαμε με το λογιστη να μου βαλει κανονικα ολα τα ενσημα ..και να κανω αιτησα να τα παρω πισω απο το ΙΚΑ ..!!! αλλα δεν ειμαι καθολου σιγουρη οτι θα τα παρω απο το ΙΚΑ ..μιας και στην αγκυκλιο αναφερει οτι πρεπει να καταβαλλονται απευθειας σε εμενα !! τι γνωμη εχετε εσεις?

 

Δεν το καταλαβαίνω όπως το γράφεις. Μα από το ΙΚΑ παίρνεις τα χρήματα, γιατί οι εισφορές αυτές έχουν παρακρατηθεί από τον εργοδότη όπως αναφέρεται και στην αίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Εγω γεννησα 9/8/2008 και δεν πηρα το 6μηνο μετα. (δηλ. πηρα απλα την αδεια κυησης). Μηπως ξερετε αν τα δικαιουμε και εγω?:confused::confused::confused:

 

Δικαιούσε κανονικότατα. Να πας να καταθέσεις τα χαρτιά σου. :-D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

και εγώ ακόμα περιμένω..τους πήρα 2 φορές και δεν ήξεραν ακόμα τίποτα..την δε πρώτη φορά μου είπαν οτι θα κάνουνε σύσκεψη για να τους ενημερώσουνε και να δούνε τι θα κάνουνε..την δε δεύτερη ..δεν ήξεραν ακόμα κάτι..:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Δώστε μου τα φώτα σας... Γέννησα την κόρη μου 04/10/2008. Πήρα το μειωμένο, άδεια και το 6μηνο της μητρότητας. Μένω έγκυος στο 2ο (δε πρόλαβα να βγω για δουλειά) γέννησα 06/12/2009 και είμαι πάλι στο 6μηνο μητρότητας (πριν πάρω τις άδειες και το μειωμένο). Δικαιούμαι τίποτα;;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

0kEJp3.pngCsbXp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ ακόμα περιμένω..τους πήρα 2 φορές και δεν ήξεραν ακόμα τίποτα..την δε πρώτη φορά μου είπαν οτι θα κάνουνε σύσκεψη για να τους ενημερώσουνε και να δούνε τι θα κάνουνε..την δε δεύτερη ..δεν ήξεραν ακόμα κάτι..:twisted::twisted::twisted::twisted::twisted:

 

 

εγω το εκανα καταθεση στο Ικα χαλκιδας...6/4 για να το στειλουνε στο Ικα αμαρουσιου περνω τηλεφωνο στο Ικα αμαρουσιου αν το λαβανε για να μου δωσουνε νεο αριθμο πρωτοκολου και μου λενε δέν εχει ερθει .....

 

 

ΟΙ Μακακες ... :twisted:

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...