Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tι είναι μια παράλογη πεποίθηση? ( irrational belief )


Recommended Posts

Θεωρώ ότι είναι το κλειδί όλων των προβλημάτων :mad:... :-(!

 

το μεταφράζω αυτη τη στιγμή

 

http://www.livestrong.com/article/14728-handling-irrational-beliefs/

 

εχω φτάσει ώς εδώ

 

 

Τι είναι παράλογες πεποιθήσεις;

 

Παράλογες πεποιθήσεις είναι:

 

* Μηνύματα για τη ζωή που στέλνουμε στους εαυτούς μας που μας εμποδίζουν απο το να εξελιχθούμε συναισθηματικά.

* Σενάρια που έχουμε στο μυαλό μας για το πώς πιστεύουμε ότι η ζωή "θα πρέπει'' να είναι για μας και για τους άλλους.

* Αβάσιμες συμπεριφορές, απόψεις και αξίες που έχουμε που ειναι σε συγχρονισμό/συνάρτηση με τον τρόπο που ο κόσμος είναι πραγματικά.

* Αρνητικά «σέτ» συνηθισμένων αντιδράσεων τα οποία «θέλουμε/μας αρέσει να κρατάμε» για όταν ερχόμαστε αντιμέτωποι με αγχωτικές γεγονότα ή καταστάσεις.

* Στερεότυποι τρόποι επίλυσης προβλημάτων στους οποίους «πέφτουμε» προκειμένου να αντιμετωπίσουμε τις πιέσεις της ζωής.

* Ιδέες, τα συναισθήματα, τις πεποιθήσεις, τρόπους σκέψης, στάσεις, απόψεις, προκαταλήψεις, προκαταλήψεις ή αξίες με τις οποίες μεγαλώσαμε. Έχουμε συνηθίσει να τις χρησιμοποιούμε όταν αντιμετωπίζουμε προβλήματα στην τρέχουσα καθημερινότητά μας, ακόμα και όταν δεν είναι παραγωγικές, ακόμα και οταν δεν μας βοηθούν να καταλήξουμε σε κάτι θετικό, που να ενισχύει την ανάπτυξη νέων λύσεων.

* Αυτοκαταστροφικούς τρόπους δράσης. Επιφανειακά μπορεί να φαίνονται κατάλληλοι για την περίσταση, αλλά στην πραγματικότητα θα οδηγήσουν σε μια ουδέτερη ή αρνητική συνέπεια για μας.

* Τρόπους σκέψης, συναισθήματα ή ενέργειες που έχουμε συνηθίσει, και που πιστεύουμε ότι είναι αποτελεσματικές? Ωστόσο, μακροπρόθεσμα είναι αναποτελεσματικές.

* Αντιπαραγωγικούς τρόπους σκέψης, οι οποίες δίνουν παρηγοριά και ασφάλεια βραχυπρόθεσμα, αλλά είτε δεν επιλύουν ή πράγματι επιδεινώνουν το πρόβλημα μακροπρόθεσμα.

* Αρνητικός ή απαισιόδοξος τρόπος προσέγγισης της απαραίτητες εμπειρίες ζωής, όπως είναι η απώλεια, σύγκρουση, η ανάληψη ρίσκου, την απόρριψη ή την αποδοχή των αλλαγών.

* Υπερβολικά αισιόδοξοι ή ιδεαλιστικοί τρόποι προσέγγισης στις απαραίτητες εμπειρίες ζωής, όπως η απώλεια, σύγκρουση, η ανάληψη ρίσκου, την απόρριψη ή την αποδοχή των αλλαγών.

* «Συναισθηματικά» επιχειρήματα για τη λήψη ή μη ανάληψη δράσης για την αντιμετώπιση μιας πρόκλησης. Όταν ακολουθούνται δεν οδηγούν σε προσωπικό κέρδος, αλλά μάλλον σε μεγαλύτερη προσωπική δυσκολία ή απώλεια.

* Πρότυπα της σκέψης που μας κάνουν να φαινόμαστε στους άλλους σαν πεισματάρηδες, ξεροκέφαλοι, μέθυσοι, διαλεκτικοί ή υπεροπτικοί.

* Τρόποι με τους οποίους σκεφτόμαστε για τους εαυτούς μας, που είναι εκτός επαφής απο τα πραγματικά περιστατικά, με αποτέλεσμα να μας είτε να υποτιμούμε ή να υπερτιμούμε τον εαυτό μας.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αρα ολος ο κοσμος ειναι φουλ παραλογων πεποιθησεων...το θεμα ειναι ο καθενας να το αντιλαμβανεται και να μην μπαινει σε κυκεωνα παραλογων απαιτησεων γιατι χανουμε και τα λογικα μας.

Link to comment
Share on other sites

* Επαννειλλημένες συμπεριφορές της σκέψης που μας κάνουν να φαινόμαστε στους άλλους σαν πεισματάρηδες, ξεροκέφαλοι, μέθυσοι, διαλεκτικοί ή υπεροπτικοί.

* Τρόποι με τους οποίους σκεφτόμαστε για τους εαυτούς μας, που είναι εκτός επαφής απο τα πραγματικά περιστατικά, με αποτέλεσμα είτε να υποτιμούμε ή να υπερτιμούμε τον εαυτό μας.

* Τροπους σκέψης οι οποίοι μας προκαλούν σύγχυση σχετικά με τις προθέσεις των άλλων, όταν είμαστε βασανιζόμαστε από διαπροσωπικά προβλημάτα μαζί τους.

* Διά βίου μηνύματα που εστάλησαν σε μας είτε επίσημα είτε ανεπίσημα από: την κοινωνία, τον πολιτισμό, την κοινότητα, τη φυλή, την εθνική ομάδα αναφοράς, γειτονιά, εκκλησία, τα κοινωνικά δίκτυα, την οικογένεια, τους συγγενείς, ομάδα ομοτίμων, σχολείο, την εργασία ή τους γονείς. Είναι αντιπαραγωγικά για την επίλυση προβλήματος ή τρέχουσα κρίση μας, αλλά είμαστε απρόθυμοι ή αδυνατούμε να ξεφύγουμε από αυτά. Τα μηνύματα αυτά μπορεί να είναι πολύ σαφή σε μας ή μπορούν και να είναι κρυμμένα στο υποσυνείδητό μας.

* Συμπεράσματα για τη ζωή, που έχουμε αναπτύξει με την πάροδο του χρόνου, ζώντας σε ένα παράλογο περιβάλλον το οποίο δεν είχε προσδιορίστεί ως παράλογο (π.χ., πεποίθηση που αναπτύσσεται απο μέλος μιας οικογένειας που βρίσκεται διαρκώς σε υψηλό επίπεδο στρες).

* Πρότυπα, με την οποία έχουμε ανατραφεί από τα οποία έχουμε μάθει πώς να ενεργούμε, τι να πιστεύουμε, και πώς να εκφράζουμε ή να αντιλαμβανόμαστε τα συναισθήματα. Όταν ακολουθούμε, ωστόσο, αυτά τα πρότυπα, αυτά δεν οδηγούν σε ικανοποιητική επίλυση των σημερινών προβλημάτων μας.

* Τελετουργικοί τρόποι με τους οποίους επιδιώκουμε τις σχέσεις μας με τους άλλους, που οδηγούν σε μή αποδοτικές σχέσεις και αυξημένο συναισθηματικό στρες.

* πεπαλαιωμένες, αντιπαραγωγικές, εξωπραγματικές προσδοκίες που έχουμε για τους εαυτούς μας και / ή τους άλλους, που εγγυημένα είναι ανέφικτες και οδηγούν σε διαρκώς αρνητικά σκεπτικά για τον εαυτό μας.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ποια είναι μερικά παραδείγματα από παράλογες πεποιθήσεις;

 

Παράλογες πεποιθήσεις (αρνητική) για αυτο:

 

* Δεν αξίζω θετική προσοχή από τους άλλους.

* Δεν πρέπει ποτέ να τους επιβαρύνω και με άλλα προβλήματα ή τους φόβους μου.

* Είμαι ένα τίποτα/σκουπίδι.

* Είμαι μη δημιουργική/-ος, μη παραγωγική/-ος, αναποτελεσματική/-ος και ατάλαντη/-ος

* Είμαι άχρηστη/-ος.

* Είμαι το χειρότερο παράδειγμα στη γη του προσώπου.

* Είμαι ανίκανη/-ος να λύσει τα προβλήματα μου.

* Έχω τόσα πολλά προβλήματα, θα μπορούσα πλέον να παραιτηθώ από αυτή τη στιγμή.

* Είμαι τόσο χαζή σχετικά με τα πράγματα, δεν μπορώ ποτέ να λύσω τίποτα τόσο περίπλοκο όπως αυτό.

* Είμαι η/ο πιο άσχημη/ος, πιο ελκυστική/-ος, πιο χοντρή/-ος, μη ελκυστική/-ος στον κόσμο.

 

Παράλογες πεποιθήσεις (αρνητικές) για τους άλλους:

* Κανείς δεν νοιάζεται για κανέναν άλλο.

* Όλοι οι άνδρες (ή γυναίκες) είναι ανέντιμοι/ες και δεν είναι ποτέ να είναι αξιοι/ες εμπιστοσύνης.

* Η επιτυχής σχέσεις είναι ένα κόλπο. Δεν έχετε κανένα έλεγχο για το πώς θα εξελιχθούν.

* Οι άνθρωποι είναι εκεί έξω για να πάρουν ό, τι μπορούν από εσάς. Πάντοτε καταλήγετε στο να σας χρησιμοποιούν.

* Οι άνθρωποι είναι δογματικοί. Σε καμία περίπτωση δεν είναι διατεθειμένοι να ακούσουν την άποψη της άλλης πλευράς.

* Είναι σίγουρο ότι θα πληγωθείτε σε μια σχέση. Δεν έχει σημασία πώς θα προσπαθήσετε να το αλλάξετε αυτό.

* Υπάρχει ηττημένος σε κάθε αγώνα, έτσι αποφύγετε να παλέψετε, με κάθε κόστος.

* Όλοι οι άνθρωποι προσπαθούν για την πρωτιά. Πρέπει να ξέρεις ότι πάντα θα είσαι δευτερη/ος, ότι και να γίνει.

* Δεν είναι το ποιος είσαι, αλλά το τι κάνεις, που σε κάνει ελκυστικό σε ένα άλλο πρόσωπο.

* Αυτό που έχει σημασία στη ζωή είναι γνώμες των άλλων για εσάς.

* Υπάρχει ανάγκη να είσαι σε επιφυλακή για να αντιμετωπίσεις τους άλλους έτσι ώστε να διασφαλίσεις ότι δεν θα σου κάνουν κακό.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

τα υπολοιπα τα βαζω εδω οπως τα βγαζει το google και θα συνεχισω αυριο την μετάφραση την υπολοιπη

 

 

Παράλογες πεποιθήσεις για άλλα θέματα

 

* Υπάρχει μόνο ένας τρόπος για να κάνουμε πράγματα.

* Η εργασία είναι ο άνθρωπος τιμωρία πρέπει να υπομείνουν για την παρουσία του ανθρώπου.

* Μια οικογένεια που παίζει (προσεύχεται) σε συνδυασμό πάντα μένει μαζί.

* Πάντα για την προστασία από τις δυνάμεις του κακού στη ζωή είναι ο μόνος τρόπος για να ζήσουν.

* Υπάρχουν πάντα δύο επιλογές: σωστό ή λάθος? Μαύρο ή άσπρο? Κερδίσει ή να χάσει? Επιτυχία ή αποτυχία? Αυξάνονται ή στασιμότητα.

* Μόλις είστε παντρεμένοι και έχουν παιδιά, θα ενταχθούν στην κανονική ανθρώπινη φυλή.

* Ένα άτομο με ειδικές ανάγκες είναι ατελής, να οίκτου και να πέσει στο δρόμο της ζωής.

* Την εισαγωγή προς ένα λάθος ή παράλειψη να είναι ένα σημάδι αδυναμίας.

* Η προβολή κάθε είδους συναίσθημα είναι λάθος, ένα σημάδι αδυναμίας, και δεν είναι επιτρεπτή.

* Ζητήσετε βοήθεια από κάποιον άλλο είναι ένας τρόπος να παραδεχθούμε αδυναμία σας? Αρνείται την πραγματικότητα που μόνο εσείς μπορείτε να λύσει τα προβλήματά σας.

 

 

Πώς μπορούμε να αναγνωρίσουμε παράλογες πεποιθήσεις;

 

Παράλογες πεποιθήσεις μπορεί να παρουσιάσει, εάν:

 

* Βρείτε τους εαυτούς μας παγιδευτεί σε έναν φαύλο κύκλο στην αντιμετώπιση των προβλημάτων μας.

* Βρείτε μια συνεχή σειρά "αλιεύματα 22s''όπου κάθε κίνηση που κάνουμε για την επίλυση ενός προβλήματος αποτελέσματα σε περισσότερα ή μεγαλύτερα προβλήματα.

* Έχουν υποφέρει σιωπηλά (ή δεν είναι τόσο αθόρυβα) με ένα πρόβλημα για μεγάλο χρονικό διάστημα, ακόμη δεν έχουν λάβει μέτρα για να λάβετε βοήθεια για την αντιμετώπιση του προβλήματος.

* Έχετε αποφασίσει για μια δημιουργική επίλυση προβλημάτων λύση, αλλά βρισκόμαστε σε θέση να την εφαρμογή της λύσης.

* Έχετε επιλέξει την επίλυση προβλημάτων πορεία δράσης για να συνεχίσει και να βρείτε ότι είμαστε δυσαρεστημένοι με αυτή την ενέργεια? Ακόμη επιλέγουμε να αποφευχθεί ψάχνουν για εναλλακτικές λύσεις.

* Φοβούνται να επιτευχθεί ένα ορισμένο πορεία δράσης, λόγω της ενοχής θα αισθανθείτε αν το κάνουμε.

* Βρείτε έχουμε εμμονή συνεχώς με ένα πρόβλημα αλλά δεν λαμβάνουν μέτρα για την επίλυσή του.

* Βρείτε είμαστε ακινητοποιημένο εν όψει των προβλημάτων μας.

* Βρείτε ότι ο μόνος τρόπος για την αντιμετώπιση των προβλημάτων είναι η αποφυγή τους, τους αρνούνται, χρονοτριβεί γι 'αυτούς, να αγνοήσουμε τους, τρέχει μακριά από αυτούς, να γυρίσει την πλάτη μας σε αυτούς.

* Βρείτε ότι μπορούμε να υποστηρίξει τις δύο πλευρές του προβλήματος μας, αδυνατεί να λάβει μια απόφαση.

 

Ποια είναι τα οφέλη της αντίκρουση παράλογες πεποιθήσεις μας;

 

Με αντικρούοντας παράλογες πεποιθήσεις μας, είμαστε σε θέση να:

 

* Unblock συγκινήσεις και τα συναισθήματά μας για τους εαυτούς μας και τα προβλήματά μας.

* Γίνετε παραγωγικές, ρεαλιστική λύτες προβλήματος.

* Αποκτήστε μεγαλύτερη αξιοπιστία με τους εαυτούς μας και τους άλλους.

* Σαφήνεια Gain, σκοπό και την πρόθεση για την αντιμετώπιση των σημερινών προβλημάτων μας.

* Μείωση του φόβου της ενοχής ή της πληγώνει τους άλλους για την επίλυση προβλημάτων.

* Προσδιορισμός των φραγμών και των εμποδίων που πρέπει πρώτα να hurdled πριν μας προβλήματα μπορούν να επιλυθούν.

* Ελάτε σε μεγαλύτερη ειλικρίνεια για τους εαυτούς μας και τα προβλήματά μας.

* Βάλτε το πρόβλημά μας σε μια ρεαλιστική προοπτική ως προς τη σημασία του, το μέγεθος και την πιθανότητα να επιλυθούν.

* Χωριστές συναισθήματά μας από το περιεχόμενο του προβλήματος.

* Live πλουσιότερη, πιο αυθεντική ζωή.

* Δείτε τη ζωή μας σε ένα υγιέστερο προοπτική, με μεγαλύτερη σημασία και κατεύθυνση.

* Αποκτήστε αίσθηση του χιούμορ στην παρουσία των προβλημάτων μας και στο ψήφισμά τους.

* Αναγνώριση εαυτό μας-και αξίζει να αυτο-καλοσύνη και να αποδεσμευτεί από τα λάθη και τα λάθη που έχουμε κάνει στη ζωή μας.

* Συγχωρέστε τον εαυτό μας και άλλους για λάθη που έγιναν.

* Δώστε τους εαυτούς μας και τους άλλους καλοσύνη, τρυφερότητα και κατανόηση σε περιόδους μεγάλης πίεσης.

* Αποκτήστε μια αίσθηση του σκοπού και της τάξης στη ζωή μας όπως εμείς την επίλυση των προβλημάτων.

* Feel παραγωγικές όπως εμείς εργασίας μέσω της κοπρίζω και λάσπη των προβλημάτων μας.

* Σεβασμός των δικαιωμάτων μας και τα δικαιώματα των άλλων, όπως εμείς την επίλυση των προβλημάτων.

* Αποσαφήνιση συναισθήματά μας για τη συμπεριφορά των άλλων δεν το εμπόδιο της αυτολογοκρισίας ή ο φόβος της απόρριψης.

* Αποκτήστε ένα "win-win''λύση στα προβλήματα, η οποία περιλαμβάνει τους εαυτούς μας με τους άλλους. Μας ανοίγει για συμβιβασμό.

 

Βήματα για να αναλάβει να ανατρέψει μια παράλογη πίστη

 

Βήμα 1: Είναι η σκέψη και η επίλυση του προβλήματός σας ικανότητα να παρεμποδίζεται από μια παράλογη πίστη; Σκεφτείτε ένα συγκεκριμένο πρόβλημα, όπως μπορείτε να απαντήσετε στις ακόλουθες ερωτήσεις:

 

1. Θα πάω σε κύκλους προσπαθώντας να λύσουμε αυτό το πρόβλημα;

2. Υπάρχει κάτι μέσα μου που εμποδίζει τη διατήρηση ή μου από τη λήψη των αναγκαίων δράσεων σε αυτό το θέμα;

3. Είμαι ενοχλημένος από τις σκέψεις του τι ή άλλοι πρέπει να κάνουν, όπως η πράξη, ή αισθάνονται ότι σε αυτή την κατάσταση;

4. Μπορώ να βρω τον εαυτό μου λέγοντας πως η κατάσταση αυτή "θα πρέπει να είναι," με έναν σκληρό χρόνο που αντιμετωπίζει αυτό τον τρόπο είναι πραγματικά;

5. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τη φαντασία ή μαγική σκέψη στην εξέταση αυτού του προβλήματος; Είμαι πάντα ελπίζοντας ότι από κάποιο θαύμα θα πάει μακριά;

6. Είμαι επιβαρυνθεί με το φόβο του τι άλλοι σκέφτονται για μένα που δουλεύω σε αυτό το πρόβλημα;

7. Μπορώ να γνωρίζω ποια είναι η λύση, αλλά να παραλύσει στην εφαρμογή της;

8. Μπορώ να βρω τον εαυτό μου με πολλά "ναι, αλλά»''στη συζήτηση αυτό το πρόβλημα;

9. Μπορώ να σας διευκολύνει να χρονοτριβεί, αποφεύγουν, τους αποσπάσει την προσοχή μου, να αγνοήσει ή να τρέξει μακριά από αυτό το πρόβλημα;

10. Είναι το πρόβλημα αυτό προκαλεί μεγάλη αγωνία και ταλαιπωρία για μένα και / ή άλλες, και όμως παραμένω stumped στην προσπάθεια για την επίλυσή του;

 

Βήμα 2: Εάν απαντήσατε ναι σε όλα ή μερικά από τα ερωτήματα στο βήμα 1, είστε κατά πάσα πιθανότητα αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα ή μια κατάσταση κατά την οποία αρνησικυρίας παράλογη πίστη είναι δυσκολεύει τις σκέψεις σας. Το επόμενο πράγμα που κάνει είναι να προσπαθήσει να προσδιορίσει το κλείδωμα παράλογη πίστη. Απαντήστε στις ακόλουθες ερωτήσεις στην εφημερίδα σας:

 

1. Είναι κάτι το κλείδωμα πεποίθηση έχω πίστευαν σε όλη τη ζωή μου;

2. Είναι το κλείδωμα πεποίθηση που προέρχονται από τις διδασκαλίες του γονείς, εκκλησία μου, την οικογένεια, συναδέλφους, την εργασία, την κοινωνία, τον πολιτισμό, την κοινότητα, τη φυλή, την εθνική ομάδα αναφοράς ή κοινωνικό δίκτυο;

3. Είναι κάτι το κλείδωμα πεποίθηση ότι επαναλαμβάνεται πάντα όταν προσπαθώ να λύσουν τα προβλήματα παρόμοια με αυτό;

4. Είναι κάτι το κλείδωμα πεποίθηση ότι με έχει βοηθήσει την επίλυση των προβλημάτων με επιτυχία στο παρελθόν;

5. Είναι το κλείδωμα πεποίθηση αυτή που τείνει να με κάνει να ανέντιμοι με τον εαυτό μου σχετικά με αυτό το πρόβλημα;

6. Είναι το κλείδωμα πεποίθηση ενός καθηλώνοντας έννοια ότι σπινθήρες φόβο της ενοχής ή ο φόβος της απόρριψης στο μυαλό μου, όπως έχω αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα;

7. Είναι το κλείδωμα κάτι πεποίθηση ότι μπορεί να αναφέρεται σε μια πρόταση ή δύο;

8. Είναι το κλείδωμα πεποίθηση μια συνεπή δήλωση όπως έχω αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα, ή μήπως τείνει να αλλάξει ως μεταβλητές αυτού του προβλήματος καθίσταται περισσότερο σαφές για μένα;

9. Είναι το κλείδωμα πίστη απτή δήλωση της πίστης ή είναι απλά μια αίσθηση ή διαίσθηση;

10. Μπορώ να αναφέρει το κλείδωμα πίστη; Εάν ναι, να γράψετε στην εφημερίδα σας, "κλείδωμα μου πεποίθηση είναι" και συμπληρώστε την απάντησή σας.

 

Βήμα 3: Μόλις εντοπιστεί το κλείδωμα πίστη στο Βήμα 2, δοκιμή του ορθολογισμού. Απαντήστε στις ακόλουθες ερωτήσεις σχετικά με την πίστη, "ναι" ή "δεν".

 

1. Υπάρχει κάποια βάση στην πραγματικότητα να στηρίξει αυτή την πεποίθηση, όπως πάντα, είναι αλήθεια;

2. Μήπως αυτή η πεποίθηση ενθαρρύνουν την προσωπική ανάπτυξη, συναισθηματική ωριμότητα, την ανεξαρτησία της σκέψης και δράσης, και σταθερή ψυχική υγεία;

3. Είναι αυτό πεποιθήσεων που, αν αποδοθεί, θα σας βοηθήσει να ξεπεραστεί αυτό ή μελλοντικά προβλήματα στη ζωή σας;

4. Είναι αυτή μία πεποίθηση που, αν αποδοθεί, θα έχει ως αποτέλεσμα ότι η συμπεριφορά είναι ανεξάρτητη νικήσει για σας;

5. Μήπως αυτό πίστη σας και να προστατεύσει τα δικαιώματά σας ως άτομο;

6. Μήπως αυτή την πίστη σας βοηθήσει στη σύνδεση ειλικρινά και ανοιχτά με τους άλλους, ώστε υγιή, η οποία επιφέρει την ανάπτυξη διαπροσωπικών σχέσεων αποτέλεσμα;

7. Μήπως αυτή την πίστη σας βοηθήσει στο να είναι ένα δημιουργικό, ορθολογική solver πρόβλημα που είναι σε θέση να προσδιορίσει μια σειρά εναλλακτικών λύσεων από την οποία μπορείτε να επιλέξετε τη δική σας προσωπική λύσεις προτεραιότητα;

8. Μήπως αυτό πεποίθηση καταπνίγουν σκέψης και επίλυσης του προβλήματός σας ικανότητα μέχρι το σημείο ακινητοποίησης;

9. Όταν σας πω άλλα από αυτή την πεποίθηση ότι θα σας υποστηρίξουμε, διότι αυτός είναι ο τρόπος όλοι στην οικογένειά σας, την ομάδα ομοτίμων, την εργασία, την εκκλησία ή κοινότητα πιστεύει;

10. Είναι αυτή μια απόλυτη πίστη; Είναι ένα μαύρο ή άσπρο, ναι ή οχι, κερδίσει ή να χάσει, δεν με τις επιλογές στο κέντρο τύπου της πίστης;

 

Υγιείς απαντήσεις είναι:

 

1-δεν, 2-ναι, ναι-3, 4-μη, 5-ναι, 6-ναι, 7-ναι, 8-μη, 9-μη και 10-δεν.

Αν είστε σε θέση να δώσει απαντήσεις σε υγιείς ένα ή περισσότερα ερώτηση στο Βήμα 2, τότε το κλείδωμα πίστη σας το πιθανότερο είναι παράλογη.

 

Βήμα 4: Αφού έχετε προσδιορίσει ότι το κλείδωμα πεποίθηση είναι παράλογη, είστε έτοιμοι να αντικρούσει αυτή η παράλογη πίστη. Απαντήσουν στα ακόλουθα ερωτήματα στην εφημερίδα σας:

 

1. Πώς μπορώ να αισθάνομαι με συνέπεια όταν σκέφτομαι αυτήν την πεποίθηση;

2.Is υπάρχει τίποτα στην πραγματικότητα για να στηρίξει αυτήν την πεποίθηση ότι είναι αλήθεια;

3. Αυτό που στην πραγματικότητα, υποστηρίζει η έλλειψη απόλυτης αλήθειας σε αυτή την πίστη;

4. Μήπως η αλήθεια αυτής της πίστης υπάρχουν μόνο στον τρόπο που μιλάμε, πράξη ή αισθάνονται σχετικά με αυτό το πρόβλημα;

5. Ποιο είναι το χειρότερο που θα μπορούσε να μου συμβεί αν δεν διαθέτουν επί του παρόντος πεποιθήσεων;

6. Ποια θετικά πράγματα μπορεί να συμβεί σε μένα αν δεν διαθέτουν επί του παρόντος πίστη;

7. Ποια θα ήταν η κατάλληλη, ρεαλιστική πεποίθηση θα μπορούσε να αντικαταστήσει αυτή παράλογη πίστη;

8. Πως θα αισθανόμουν αν θα αντικατασταθεί αυτή η νέα πίστη για το κλείδωμα πεποίθησή μου;

9. Πώς θα αναπτυχθεί και πώς θα τα δικαιώματά μου και τα δικαιώματα των άλλων που προστατεύονται από αυτήν την πεποίθηση υποκατάστατο;

10. Τι είναι η διατήρηση μου από την αποδοχή αυτής της εναλλαγής πεποιθήσεων;

11. Μόλις απαντήσετε σε αυτές τις ερωτήσεις, να υποκαταστήσει μια ορθολογική πίστη και στην πράξη αυτό.: «Υποκατάστατο ορθολογική μου πεποίθηση είναι υγιείς."

 

Βήμα 5: Εάν εξακολουθείτε να αντιμετωπίζετε δυσκολίες επίλυσης προβλημάτων, επιστρέψτε στο βήμα 1 και να αρχίσει ξανά.

Σχετικά με τον παρόντα

 

James J Messina, PhD, είναι ο αδειούχος ψυχολόγος με περισσότερα από 35 χρόνια εμπειρίας παροχή συμβουλών ατόμων και των οικογενειών. Μεσίνα, που ειδικεύεται σε ενήλικες και παιδιά ψυχοθεραπεία, Δ / ντής της ψυχολογικές υπηρεσίες σε Αγίου Ιωσήφ Νοσοκομείο Παίδων στην Τάμπα, Fla Έχει ένα ιδιωτικό ιατρείο στην Τάμπα και είναι επίσης μέλος του American Psychological Association.

Τελευταία ενημέρωση στις: 11/18/09

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Αυτο εδω με τον φαυλο κυκλο μου θυμιζει .....κατι!!!!

Ενω προσπαθουμε παντα να τα ξαναβρουμε μετα απο εναν καυγα, βλεπω οτι επαναλαμβανεται το σκηνικο και υπαρχει μια εικονα, του ενος που κουραζεται και δεν αντεχει αλλλο να προσπαθει και γυριζει την πλατη, και μολις συμβει αυτο, ο αλλος αναλαμβανει δραση και με τροπους του στυλ "δεν εντεχω μακρυα σου", "δε θελω να χωρισουμε", "θελω να ειμαστε μαζι", προσπαθει να κρατησει αυτον που παραδινει τα οπλα. Και επειδη μια ζωη δεν πετιεται στα σκουπιδια, ουτε με ενα διαζυγιο λυνονται τα προβληματα (ειμαι της αποψης οτι το διαζυγιο λυνει καποια προβληματα και δημιουργει αυτοματα μυρια αλλα), παραμενουμε μαζι και κανουμε συνεχως τα ιδια σκηνικα για τους ιδιους λογους, με τις ιδιες αντιδρασεις και τις ιδιες συνεπειες. Μονο που χρονο με το χρονο, οι συνεπειες ειναι πιο οδυνηρες και δυσβασταχτες. Και πλεον ....δυστυχως .... συμμετεχουν και τα παιδια!!!

Dum spiro spero!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι "παράλογες πεποιθήσεις" συνιστούν την ψυχοπαθολογία του κάθε ενός από εμάς, μικρή ή σχεδόν ανύπαρκτη, μεγαλύτερη ή πολύ μεγάλη.

 

Και επειδή πολλές φορές με ρωτούν "ε, και σιγά τί μπορεί να σου κάνει ένας ψυχολόγος;;;" Η απάντηση είναι ότι ο επιστήμονας αυτός εντοπίζει αυτές τις "παράλογες πεποιθήσεις" που βασανίζουν πιο πολύ τη ζωή ενός ανθρώπου και προσπαθεί να τις εξαλείψει, δείχνοντας στον άλλον το άλλο, το "λογικό" μονοπάτι σκέψης!

 

Είναι μια μακρόχρονη διεργασία που οδηγεί τελικά σε έναν πιο παραγωγικό και υγιή τρόπο σκέψης, αντίδρασης σε καταστάσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι ολοι οι ανθρωποι ΘΕΛΟΥΜΕ να εχουμε υγιεις σχεσεις αλλα δε γνωριζουμε τον ΤΡΟΠΟ για να τις διαχειριστουμε, κανοντας τελικα και επαναλαμβανοντας τα ιδια λαθη.

Dum spiro spero!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...