Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΡΤΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ


ANDEDANTINOS

Recommended Posts

Δηλαδή μόνο στον Δήμου του Αμαρουσίου πρέπει να κάνουμε τα χαρτιά; Αν θέλω να τα κάνω στον Δήμου του Χαλανδρίου δεν γίνεται;

Μαριαλένα 11/12/09

Εμμελεια 16/01/12

Στεφανος 8/5/15

 

23/3/2012 ήρθε και ο ανηψιός!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν για το ληξιαρχείο Αμαρουσίου που βρίσκεται μέσα στο Ιασώ χρειάζονται μόνο ταυτότητες και των δύο γονέων και ληξιαρχική πράξη γάμου όσο παλιά και να είναι.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Ο δήμος Αμαρουσίου ζητάει νταβατζιλίκι απ' τους ανυποψίαστους γονείς που γεννάνε στο Ιασώ 15 ευρώ για να τους φέρει στο Ιασώ σε 2 μέρες 5 αντίτυπα της ληξιαρχικής πράξης γέννησης. Ρωτώντας για τις εναλλακτικές, σου λένε ή ότι πρέπει να περάσεις απ΄ το δημαρχείο (μια απόσταση 10' το πολύ με το αυτοκίνητο) ή να κάνεις αίτηση στα ΚΕΠ όπου θα πάρει 7-10 εργάσιμες. Αυτό είναι και το μέγιστο ψέμα μιας έκανα αίτηση στα ΚΕΠ και πήρα όσες ληξιαρχικές πράξεις ήθελα μέσα σε 2 μέρες. Το ΚΕΠ στέλνει την αίτηση με Fax στο δήμο Αμαρουσίου και αυτός στέλνει τη ληξ. πράξη επίσης με fax οπότε η όλη διαδικασία γίνεται πολύ γρήγορα.

ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν σε όσους γεννάνε στο Ιασώ να ΜΗΝ πληρώνουν το τζάμπα νταβατζιλίκι του δήμου Αμαρουσίου, που ζητάει 15 ευρώ για να κάνει τον ταξιτζί μεταξύ Ιασώ και δημαρχείου. Ακόμα και αν είστε από επαρχία, πάτε με την ησυχία σας αφού γυρίσετε στο ΚΕΠ και κάνετε τη δουλειά σας τσάμπα!

 

κοριτσια εμεις απο την επαρχια ειμαστε .

δηλαδη δηλωνω την γεννηση του παιδιου στο ΙΑΣΩ(αυτο το κανει ο αντρας μου αφου γεννησω σωστα?) και μετα φευγουμε και την ληξιαρχικη πραξη παιρνω απο το ΚΕΠ του τοπου μου??? καλα το καταλαβα?(μη τυχον και δεν καταλαβα και θα πρεπει να ξανατρεχουμε στην Αθηνα για τα χαρτια)

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΜΑΣ ΚΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΑΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
κοριτσια εμεις απο την επαρχια ειμαστε .

δηλαδη δηλωνω την γεννηση του παιδιου στο ΙΑΣΩ(αυτο το κανει ο αντρας μου αφου γεννησω σωστα?) και μετα φευγουμε και την ληξιαρχικη πραξη παιρνω απο το ΚΕΠ του τοπου μου??? καλα το καταλαβα?(μη τυχον και δεν καταλαβα και θα πρεπει να ξανατρεχουμε στην Αθηνα για τα χαρτια)

πολύ σωστά

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας!!!

ειμαι ανυπαντρη και δεν ξερω τι χαρτια χρειαζετε μετα τη γεννα,μενω αθηνα και θα γεννησω στο ελενα!!ξερει κανεις να

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα...γενναω στο Ελενα .ξερει καμια που θα παει ο αντρας μου για να δηλωσει το μωρο.Θα γεννουσα στο Μητερα και εκει ξερω οτι το ληξιαρχειο ειναι στο Μητερα κ δεν χρειαζεται τρεξιμο.

Ευχαριστω!!!;);)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το ληξιαρχειο δεν ειναι στο Μητερα.. απλα εκει υπαρχει ενα γραφειο για να δηλωσεις το παιδι οπως στα περισσοτερα μεγαλα μαιευτηρια. Τις ληξιαρχικες πραξεις τις παιρνεις λιγες μερες μερα απο το αρμοδιο ληξιαρχειο που ανηκει το μητερα. Τωρα για το Ελενα

θα σας πουν στο μαιευτηριο σε πιο ληξιαρχειο πρεπει να πατε. Λογικα στο ληξιαρχειο Αθηνων..

 

teddy-tedi λογικα επειδη εισαι ανυπαντρη θα χρειαζεται μονο η ταυτοτητα σου..

Παντως απ΄οσο ξερω αν ο συντροφος σου θελει να το αναγνωρισει το παιδι, μπορει να το κανει απευθειας, με την παρουσια ενος συμβολαιογραφου στο μαιευτηριο. δεν ορκιζομαι κιολας..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Λοιπόν κορίτσια Επειδη πήγα σήμερα για τα χαρτιά, χρειαζόμαστε ταυτότητες, ληξιαρχική πράξη γάμου και πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης. Στην περίπτωση που ανήκετε εσείς κ ο αντρας σας σε διαφορετικό δήμο βγάζετε ο καθένας στον δήμο του από ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης και εκεί θα φαίνεται ο άλλος ενδεικτικά. Και οταν δηλωθεί το παιδί θα φαίνεται κανονικά στην οικογενειακή μερίδα του μπαμπά στον δήμο του, και στης μαμάς φαίνεται ενδεικτικά! Ελπίζω να βοήθησα. Με το καλό!!!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω που γενναω στο αρεταιειο θα χρειαστω ολα αυτα τα χαρτια?και σε ποιο ληξιαρχειο θα παω αυτο που ανηκει στο αρεταιειο η σαυτο που μενουμε?

Στο ληξιαρχείο που ανήκει το αρεταίειο θα παει ο άντρας σου τη βεβαίωση του γιατρού και τα άλλα χαρτιά, την ίδια ή μια από τις επόμενες μέρες, το συντομότερο δυνατό. Μην πας εσύ λεχώνα γυναίκα.

Καλύτερα πήγαινε σε ένα ΚΕΠ πριν γεννήσεις και κάνε αίτηση για ό,τι χαρτιά χρειάζονται και τα παραλαμβάνεις επίσης από το ΚΕΠ, για να μην τρέχεις μετά.

Link to comment
Share on other sites

Στο ληξιαρχείο που ανήκει το αρεταίειο θα παει ο άντρας σου τη βεβαίωση του γιατρού και τα άλλα χαρτιά, την ίδια ή μια από τις επόμενες μέρες, το συντομότερο δυνατό. Μην πας εσύ λεχώνα γυναίκα.

Καλύτερα πήγαινε σε ένα ΚΕΠ πριν γεννήσεις και κάνε αίτηση για ό,τι χαρτιά χρειάζονται και τα παραλαμβάνεις επίσης από το ΚΕΠ, για να μην τρέχεις μετά.

ετσι κι αλλιως δεν θα παω εγω.τον γιατρο μοθ που τον ρωτησα χτες μου ειπε πως θελει τισ ταυτοτητες μας και την ληξιαρχικη πραξη του γαμου για να το δηλωσουμε στο αρεταιειο.μετα απο κει φανταζομαι οτι πας στο δημο σου και το δηλωνεις στο ληξιαρχειο.

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε εμάς έγινε ως εξής. Πήγε ο άντρας μου τη βεβαίωση του γιατρού στο Ληξιαρχείο Αθηνών (γιατί γέννησα στην Αθήνα) αν και μένουμε σε προάστιο. Στο δήμο μας πήγε ο άντρας μου τη ληξιαρχική πράξη γέννησης , όχι στο ληξιαρχείο του δήμου, αλλά για να μπει η μπουμπού στην οικογενειακή μας μερίδα και να αναγράφεται στο πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια, Εγώ γεννάω στο Λητώ μήπως ξέρετε αν θέλουν ληξιαρχική πράξη γάμου μεσα στο 6μηνο ή κ παλιά?

 

Καλημέρα. Στο Λητώ θέλουν Ληξιαρχική πράξη γάμου του τελευταίου 6μηνου. Γεννάω και γω εκεί και τους είχα ρωτήσει.

PuMep3.png?UOeroVFC
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα. Στο Λητώ θέλουν Ληξιαρχική πράξη γάμου του τελευταίου 6μηνου. Γεννάω και γω εκεί και τους είχα ρωτήσει.

 

 

Ναι. Η ληξιαρχική πράξη γάμου πρέπει να 'εχει εκδοθεί μέσα στο εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε 2 οικογενειακες μεριδες μια δικη μου κ μια του αντρα μου που θα το βαλουμε το παιδι ?Πρεπει να παω να ρωτησω τι θα γινει

 

 

Πώς γίνεται αυτό΄;;; Είστε παντρεμένοι;;; Γιατί αν είστε, η οικογενειακή μερίδα είναι μία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Πώς γίνεται αυτό΄;;; Είστε παντρεμένοι;;; Γιατί αν είστε, η οικογενειακή μερίδα είναι μία!

εγω ανηκω στην χιο κ εχω ολα μου τα χαρτια στην χιο κ ο συζηγος ανηκει στο αιγαλεω κ τωρα ειμαι σε διλλημα εγω θελω το παιδι μου να ανηκει στην χιο θα παω στο κεπ να ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι, πρεπει να δηλωσω την μπεμπε μου στο ληξιαρχειο Αθηνων. Ποσο καιρο περιθωριο εχω? το χαρτι γραφει "μετα την παροδο 10 εργασιμων ημερων", εγω γιατι καταλαβαινω οτι πρεπει να περασουν οι 10 μερες?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι, πρεπει να δηλωσω την μπεμπε μου στο ληξιαρχειο Αθηνων. Ποσο καιρο περιθωριο εχω? το χαρτι γραφει "μετα την παροδο 10 εργασιμων ημερων", εγω γιατι καταλαβαινω οτι πρεπει να περασουν οι 10 μερες?

 

να σου ζησει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι, πρεπει να δηλωσω την μπεμπε μου στο ληξιαρχειο Αθηνων. Ποσο καιρο περιθωριο εχω? το χαρτι γραφει "μετα την παροδο 10 εργασιμων ημερων", εγω γιατι καταλαβαινω οτι πρεπει να περασουν οι 10 μερες?

 

Καλά το καταλαβαίνεις! Πρέπει να περάσουν οι 10 μέρες, ώστε να προλάβουν να κάνουν και τα μαιευτήρια τα γραφειοκρατικά τους πριν πας εσύ στο ληξιαρχείο. Από την άλλη, νομίζω ότι δεν πρέπει να περάσουν 45 μέρες από την γέννηση, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Link to comment
Share on other sites

Πώς γίνεται αυτό΄;;; Είστε παντρεμένοι;;; Γιατί αν είστε, η οικογενειακή μερίδα είναι μία!

 

Δεν είναι μία απαραίτητα η οικογενειακή μερίδα, μπορεί ο κάθε σύζυγος να ανοίξει όπου θέλει και γίνεται αναφορά στην μερίδα του άλλου συζύγου. Εμείς πχ ανοίξαμε στην Γλυφάδα και στην Αθήνα. Ο μικρός πάλι γράφτηκε μεν στο ληξιαρχείο Αθηνών γιατί γεννήθηκε σε μαιευτήριο που ανήκει στο δήμο Αθηναίων, αλλά ανήκει στην οικογενειακή μερίδα του μπαμπά του (Γλυφάδα)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...