Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμη κύηση εβδομάδα τοκετού και βάρος παιδιών!


ELED

Recommended Posts

Εγώ γέννησα την 1η μέρα της 35ης εβδομάδας, με καισαρική, επειδή ο μικρός ειχε πέσει στην 1η εκατοστιαία θέση ανάπτυξης, δηλαδή μεγάλωνε με πολύ χαμηλό ρυθμό. Τελικά η μικρή γενήθηκε 1900 γρ, και ο μικρός 1780 γρ. Η μικρή έμεινε στην απλή παρακολούθηση ενώ ο μικρος θερμοκοιτίδα 3 εβδομάδες.

Τώρα απ ότι βλέπω Maroylaki θα έχεις γεννήσει. Να σου ζήσουν τα ζουζούνια σου, να είναι γερά και τυχέρα...

[sIGPIC][/sIGPIC]Χάρης και Αλεξάνδρα 27/01/2008

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Κορίτσια βρίσκομαι στην 31 εβδομάδα με δίδυμα και αναρωτιέμαι πότε περίπου γεννιούνται τα δίδυμα. Μου έχουν πει ότι συνήθως ο τοκετός διδύμων είναι μεταξύ 35ης και 37ης εβδομάδας. Τα δικά μου αγοράκια ήταν στην 30η εβδομάδα 1.650 γρ. , αρκετά μεγάλα όπως σχολίασε ο γιατρός. Λόγω τραχήλου (είναι 2,4) και συσπάσεων με πέτρωμα κοιλιάς έκανα τις ενέσεις κορτιζόνης για την ανάπτυξη των πνευμόνων των μωρών μου και είμαι πολλές ώρες ξαπλωμένη. Ανησυχώ όμως μήπως γεννήσω πρόωρα. Εσείς σε ποια εβδομάδα γεννήσατε και πόσο ζύγιζαν τα μωράκια σας?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο αναρωτιέμαι κι εγω! Καλησπέρα!! Είμαι στην 30η εβδομάδα και εχθές είχα πονους και συσπασεις και μπήκα στην κλινική και μου βάλανε μια ένεση κορτιζονης και όρο. Σήμερα βγήκα αλλά ανησυχώ πολύ!!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

εγω γέννησα τα διδυμάκια μου στην 36+1 εβδομάδα με καισαρικη με προγραμματισμενο ραντεβου. Το βαρος τους ηταν 2.950 και 2.750 αντίστοιχα. Με το καλό τα μωρακια σας και μην ανυσηχειτε ολα θα πανε καλα....

WnBPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

καλημερα μανουλες είμαι στην 31 εβδομαδα κυησης σε διδυμακια διαφορετικου φύλου.Στις 30 w το κορίτσι ήταν 1370 και το αγόρι 1450.Η γιατρός μου είπε οτι είναι μια χαρά.Σήμερα θα ξαναπάω να μας δει.Εγώ νομίζω πως είναι λίγο μικρούλια:confused: ισως γιατι φοβομαστε για προωροτητα:?.Καμια διδυμομανουλα (και οχι μόνο)να μας πει την εμπειρία της;;;;;;;;;:lol::lol::lol::lol:

lMz8p3.png[
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπερα κοριτσια. ειμαι εγκυος σε διδυμακια σε ξεχωριστους σακους και ξεχωριστους πλακουντες. ειμαι 32 εβδομαδων+4 ημερων. τα μικρα ειναι 1550 περιπου και η δευτερη ειναι 1670. θα ηθελα να μου πειτε τις εμπειριες σας..

:);)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σε σενα!! Εμενα σημερα ειναι 1 ετους για την ακριβεια την Κυριακη 2/1 εχουμε γενεθλια τα αγορια μου.Γεννησα στην 37 εβδομαδα με καισαρικη και ηταν ο ενας 2450 και ο αλλος 2250. Ολα πηγαν πολυ καλα.Μην αγχωνεσαι!! Ποτε με το καλο σου ειπε ο γιατρος σου?

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω κοριτσια!

διδυμομανουλα να χαιρεσαι τα αγορακια σου και να τα δεις οπως ονειρευεσαι!!!!!

με εχουν βαλει ΠΗΤ 19-2 αλλα δεν το κοβω τοσο πολυ..εκανα και ποεριδεση στις 26 περιπου εβδομαδες,γιατι ο τραχηλος ανοιγε και ημουν σε ενα σταδιο πριν σπασουν τα νερα..

:);)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια. ειμαι εγκυος σε διδυμακια σε ξεχωριστους σακους και ξεχωριστους πλακουντες. ειμαι 32 εβδομαδων+4 ημερων. τα μικρα ειναι 1550 περιπου και η δευτερη ειναι 1670. θα ηθελα να μου πειτε τις εμπειριες σας..

Μια χαρα εισαι Ελενη! Μη φοβασαι τιποτα! Ολα θα πανε καλα...

Εγω ειχα ηδη γεννησει στο τελος στην 32η εβδομαδα, 1500 ο Αποστολος και 1700 η θεοδωρα ( και μενα ετεροζυγωτικα),...οποτε...εισαι τελεια!

Με το καλοοοοοοο!!!!!!

4XDDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εισαι Ελενη! Μη φοβασαι τιποτα! Ολα θα πανε καλα...

Εγω ειχα ηδη γεννησει στο τελος στην 32η εβδομαδα, 1500 ο Αποστολος και 1700 η θεοδωρα ( και μενα ετεροζυγωτικα),...οποτε...εισαι τελεια!

Με το καλοοοοοοο!!!!!!

 

Aκριβως, μα ακριβως το ιδιο και εμεις!

 

eleni, καλη συνεχεια και με το καλο να γεννησεις στο μηνα σου!

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχωνεσαι Ελενη.Ολα καλα θα πανε!

Εγω γεννησα 36+3 και ειχαν βαρος 2490 και 2250.

Ουτε θερμοκοιτιδα ουτε τιποτα!

Με το καλο να ειναι και ολα θα πανε καλα!

Αλλωστε αυτα θα αποφασισουν ποτε θα βγουν!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα κοριτσακια! μου ειπε και ο γαιτρος οτι ειναι μικρα και θελω να δω και αλλες περιπτωσεις διδυμων γιατι ως γνωστον τα διδυμα ειναι παντα πιο μικρα..

:);)
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνας πως εχεις δυο μωρα οποτε ειναι αναμενομενο να ειναι λιγο μικροτερα.

Και συνηθως γεννιουνται και νωριτερα.

Σημασια εχει να ειναι καλα τα μωρακια μας και ολα τα αλλα ερχονται!!!

Και το βαρος τους και ολα!!!!

Να σκεφτεσαι θετικα!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα 37 κ 2 ημ. η μια μου 2800 κ η άλλη κοντα στα 3. Με προγραμματισμένη καισαρική κ με το ζορι καθως ο γιατρος μου ηθελε να με αφησει και άλλο....αλλα δεν άντεχα. Ειχα δει κ μια κουκιδα αιμα...!

Ελενη με το καλο κοπέλα μου να κρατήσεις τα μωράκια σου! Κανε υπομονη όσο μπορεις κ ξεκουραση!:P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ χρονια πολλα!γεννησα τα διδυμακια μου 7/2/2009 στισ 34 εβδομαδες κ 5 ημερες,η μικρη μου ηταν 2340 κ ο μικρος μου 2480!εμενα μπηκαν θερμοκοιτιδες λογω προωροτητας ο μικρος για 3 μερες αλλα η μικρη μου για 22 γιατι κολλησε ενδωνοσοκομειακη λοιμωξη!τωρα ομως ειναι 2 γερα θηρια κ τα καμαρωνω οσο τιποτε αλλο στον κοσμο αν κ δεν μενουν μαζι μου!ελενη μην ανησθχεις για τιποτα ολα θα πανε καλα!τα διδυμακια μας παντα ειναι μικροτερα αλλα οπως μου ελεγε ο γιατρος μου κ μου εδινε κουραγιο ειναι πιο ανθεκτικα!να ειστε ολες καλα!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

να ειστε καλα κοριτσακια μου. να ρωτησω: θυμαται καμια ποσο τι βαρος ειχαν τα παιδακια σας στις 32 εβδομαδες;

Τα δικά μου ήταν γύρω στα 2100.

Γεννήθηκαν όμως και 3350 ο ένας και 3200 ο άλλος στις 38 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! τι κανετε; χρονια πολλα και καλη πρωτοχρονια να εχουμε!!να χαιρεστε τα παιδακια σας και με το καλο και σε εμας τις εγκυμονουσες!!!!!

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ!!!!

:);)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε όλες τις μανούλες και στις μέλλουσες μανούλες!Μόλις έχω μπει στο δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης μου σε δίδυμα και οι απορίες μου είναι πολλές!Σε τελευταία συνάντηση που έιχα με το γιατρό μου μου μίλησε για πιθανό πρόωρο τοκετό ,όταν με το καλό έρθει αυτή η ώρα ,και για να πω την αλήθεια με άγχωσε λίγο.Διαφωτίστε με διδυμομανούλες του forum εσείς σε ποιά εβδομάδα γεννήσατε και με ποιά μέθοδο(φυσιολογικά ή καισαρική)?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εγω γεννησα 36 και 6 αλλα με παρα πολυ προσπαθεια το φτασαμε μεχρι εκει να φανταστεις 2 μηνες πριν γεννησω ξεκινησα και εκανα ενεσεις για τα πνευμονια τους.γεννησα με καισαρικη και αφου εκανα επισκληριδιο και δεν με επιασε μετα μου εκαναν ολικη ναρκωση και να φανταστεις ειχα δικο μου αναισθησιολογο:shock:

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙΑ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...