Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγες συνηθειας υπνου μωρού


pitsikoki

Recommended Posts

Στο παράδειγμα που δίνεις τώρα, ξυπνάει στις 16.00 και τρώει, ξανατρώει στις 19.00, μετά τον βάζεις για βραδινό ύπνο κι αν πεινάσει το παιδάκι σου θα ξυπνήσει για να φάει. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 684
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 6 λεπτά , krakenaki είπε:

Είναι τελείως διαφορετικό τα μωρά που θηλάζουν με τα μωρά που πίνουν φόρμουλα, στα πρώτα δεν είναι απαραίτητο το πρόγραμμα γιατί το μητρικό είναι πολύ ελαφρύ και εύπεπτο γάλα, ενώ στα δεύτερα χρειάζεται οπωσδήποτε τήρηση κάποιων κανόνων ειδικά σε περιπτώσεις ΓΟΠ, που άμα θυμάμαι καλά το δικό σου Λίλουμ έχει. 

 

Είχαμε θέμα αλλεργικό αλλά πλέον όχι.  Πίνουμε κανονικό γαλα εδώ κ 3 εβδομάδες περίπου.

Link to comment
Share on other sites

λιλουμ μην αγχώνεσαι που δεν έχει ξυπνήσει για να φάει...εάν θέλει να φάει θα ξυπνήσει....το πρόγραμμα το φτιάχνει εκείνος...μπορείς να τον καθυστερήσεις εάν αντέξει μέχρι τις 8..και μετά κάντον μπάνιο και μπορεί να κοιμηθεί στις 8:30 και να μην ξυπνήσει για φαγητό το βράδυ...εάν είναι τον ταίζεις στις 7 και μετά δώστου στισ 9μιση και κοιμησέ τον!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , λιλουμ είπε:

Ωχ Παναγιά μου τι άγχος...

Κατάλαβα! Βλέπω... και αναλόγως πράττω!

Εφόσον πίνει κανονικό γάλα ας πιει όσο θέλει λιγότερο στο ένα γεύμα περισσότερο στο άλλο και πάει λέγοντας. Άφηνε απλά να περνάει ένα τρίωρο από την στιγμή που ξυπνάει το απόγευμα μέχρι να κοιμηθεί το βράδυ αναλόγως και πόσο αντέχει και όταν θα γίνουν 2 οι ημερήσιοι υπνοί και μετά ένας θα δείς ότι θα αλλάξει και το πρόγραμμα. Με άλλα λόγια κράτα κάποια βασικά και στα υπόλοιπα θα σε καθοδηγήσει το μωρό είναι και πολύ μικρό άλλωστε.

Επεξεργάστηκαν by krakenaki
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξύπνησε 17:00 κ 17:15 έφαγε το γάλα του αλλά όχι όλο. Μετά πήγαμε βόλτα κατά της 19:15 κ 20:00 κοιμόταν στο καρότσι. Κοιμήθηκε μέχρι της 20:30 μετά κάναμε μπάνιο, φαγητό κ μετά το 20 λεπτό για να ρευτεί κοιμήθηκε αμέσως. Μέσα σε 10 λεπτά! Δεν το περίμενα φανταζόμουν ότι επειδή κοιμήθηκε αρκετά καλά στην διάρκεια της ημέρας κ κοιμήθηκε 30 λεπτά το απόγευμα ότι θα αργήσει να κοιμηθεί για βράδυ.

Βέβαια χάσαμε ένα γεύμα. 

Ο άντρας μου μου λέει ότι εάν το παιδί το είχε ανάγκη Αυτό το γεύμα Δεν θα κοιμόταν μέχρι της 17:00 

Μάλλον είχε ανάγκη από ύπνο! ! !

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, λιλουμ είπε:

 

Σε λίγες μέρες θα γίνει 5 μηνών.

Δεν ξυπνάει το βράδυ για φαγητό. Τρώγαμε 09:00 12:00 15:00 18:00 21:00

Έχουμε ένα θέμα ότι κάποιες φορές θέλει να κοιμηθεί λίγο πριν το φαγητό(γάλα)!

Βέβαια κάπως πάει να βελτιωθεί αυτό αλλά θα δούμε... γιατί εχθές το απόγευμα πάλι το έκανε. 

 

Κ κάτι ακόμα μου έχουν πει ότι καλά είναι το πρωί να πίνει το γάλα του στις 08:00 εμένα όμως συνήθως ξυπνάει 08:00(σπάνιες φορές) κ το πιο πιθανόν 08:30 οπότε γαλα πίναμε 09:00

2-3 μέρες τώρα τον ξυπνούσα 07:45 για γαλα. Σήμερα είπα να μην τον ξυπνήσω για να δω εάν μόνος του ξυπνήσει. Κ ξυπνησε 08:30 φάγαμε 09:00

Τι να κάνω; να τον ξυπνάω μέχρι να του γίνει συνήθεια ή να το αφήσω έτσι;

Καλησπέρα και από μένα!

εμενα τώρα είναι κοντά 17 μηνων

στην ηλικία σας και εμένα ήταν ( κ είναι) πολύ καλοβολη και πολύ καλή στον ύπνο. 

Έκανα το ΛΑΘΟΣ να την ξυπνάω για το γεύμα το πρώτο το πρωί γιατί αυτή ξυπνούσε πιο αργά και μετά υποτίθεται ότι δεν έβγαιναν τα γεύματα.

Για την ακρίβεια ο Παιδιατρος μου είπε να το κάνω έτσι ώστε όταν ξεκινούσαν τα γεύματα φρούτα κλπ να μπαίνει το γάλα στις 8 φρούτα 11:00 κλπ 

εγω όμως της χαλαγα τον ύπνο.

μη ξυπνάς το μωρό σου άσε το να ξυπνήσει μόνο του.

μη χαλάς τον ύπνο για μένα είναι πιο σημαντικός!Αυτο εννοείται αν δεν έχετε πρόβλημα βάρους που δε νομίζω.

Τον παιδίατρο τον άλλαξα για πολλούς λόγους όμως!!!

 

Αν έκανα δεύτερο δε θα το ξύπναγα για να φάει!!!

 

Φιλικά, 

καλη συνέχεια :)

Επεξεργάστηκαν by Euoulinitsa
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ξυπνησε 08:10 φάγαμε 08:30 κοιμήθηκε 10:15 με 10:45 κ φάγαμε 12:00 μετά κοιμήθηκε 13:00 με 13:30 φάγαμε 15:00 κοιμήθηκε 16:00 με 17:45 φάγαμε 18:00 κάναμε βόλτα 19:00 με 20:00 φάγαμε 21:00 κ κοιμήθηκε. Δεν κοιμήθηκε το απόγευμα. 

Αλλά όλα πήγα καλά.  

Προσπαθώ να μην αγχώνομαι. Όταν θελήσει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί δεν το ξυπνάω! Όσο μπορούμε θα τηρούμε  ένα πρόγραμμα αλλά εάν κάτι γίνει διαφορετικά δεν έγινε κ κάτι. 

Έχω την εντύπωση ότι χθες κ σήμερα που ήμουν πιο χαλαρή με το πρόγραμμα(αν κ πήγε σήμερα ακριβώς!) Ότι το παιδί είναι πιο ήρεμο. Μπορεί κ απλά να έτυχε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , λιλουμ είπε:

Σήμερα ξυπνησε 08:10 φάγαμε 08:30 κοιμήθηκε 10:15 με 10:45 κ φάγαμε 12:00 μετά κοιμήθηκε 13:00 με 13:30 φάγαμε 15:00 κοιμήθηκε 16:00 με 17:45 φάγαμε 18:00 κάναμε βόλτα 19:00 με 20:00 φάγαμε 21:00 κ κοιμήθηκε. Δεν κοιμήθηκε το απόγευμα. 

Αλλά όλα πήγα καλά.  

Προσπαθώ να μην αγχώνομαι. Όταν θελήσει να κοιμηθεί θα κοιμηθεί δεν το ξυπνάω! Όσο μπορούμε θα τηρούμε  ένα πρόγραμμα αλλά εάν κάτι γίνει διαφορετικά δεν έγινε κ κάτι. 

Έχω την εντύπωση ότι χθες κ σήμερα που ήμουν πιο χαλαρή με το πρόγραμμα(αν κ πήγε σήμερα ακριβώς!) Ότι το παιδί είναι πιο ήρεμο. Μπορεί κ απλά να έτυχε!

Πόσο σε καταλαβαίνω...Ότο έχει να κάνει με το προγραμμα, ειδικά με τον ύπνο, είμαι κ εγώ αγχωτική ακόμα κ τώρα ( 17 μηνών)

πχ σήμερα το μεσημέρι δε κοιμήθηκε, ενώ ήθελε , κ εγώ ήμουν μες την ανασφάλεια κ το άγχος ( δεν υπάρχει λόγος πραγματικά , δεν είναι ρομποτάκια ) σκέφτομαι 

αλλα κάθε φορά που βγαίνουμε εκτός προγράμματος χωρίς να ξέρω το λόγο εγώ τρελαίνομαι όπως σήμερα που άνω νυσταζε δε κοιμήθηκε :(

 

τραγικο!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Euoulinitsa είπε:

Πόσο σε καταλαβαίνω...Ότο έχει να κάνει με το προγραμμα, ειδικά με τον ύπνο, είμαι κ εγώ αγχωτική ακόμα κ τώρα ( 17 μηνών)

πχ σήμερα το μεσημέρι δε κοιμήθηκε, ενώ ήθελε , κ εγώ ήμουν μες την ανασφάλεια κ το άγχος ( δεν υπάρχει λόγος πραγματικά , δεν είναι ρομποτάκια ) σκέφτομαι 

αλλα κάθε φορά που βγαίνουμε εκτός προγράμματος χωρίς να ξέρω το λόγο εγώ τρελαίνομαι όπως σήμερα που άνω νυσταζε δε κοιμήθηκε :(

 

τραγικο!!!!

 

Η λογική λέει: είναι δυνατόν κάθε μέρα να θέλεις να κοιμηθείς την ίδια ώρα;;; 

Όχι βέβαια! Άρα πως θα το κάνει το παιδί; έλα όμως που σε πιάνει πανικός καθώς βλέπεις τα λεπτά να περνάνε, δεν κοιμάται κ λες ποτέ θα κοιμηθεί;;; Πότε θα φαει;;; πως θα βάλω σε τάξη το πρόγραμμα;;; ! ! ! 

Η όταν βλέπεις ότι θέλει να κοιμηθεί αλλά δεν κοιμάται κ δεν ξέρεις πως να το βοηθήσεις. Το ακούς να κλαίει κ σου φεύγουν κ εσένα τα δάκρυα.

Η λογική κ εδώ λεει: γιατί εμεις σαν ενήλικες δεν μας έτυχε να θέλουμε να κοιμηθούμε κ να μην μπορούμε; 

Το παιδί γιατί να είναι εξαίρεση;

 

Έλα όμως που εκείνη την ώρα που έχουμε θέμα με το παιδί μας η λογική μας πάει περίπατο....

Link to comment
Share on other sites

To υπεραναλύεις. Το σταθερό πρόγραμμα είναι κάτι αφύσικο για τα μωρά, είναι κάτι που υπάρχει κυρίως σε βιβλία. Ναι, υπάρχουν μωρά με πρόγραμμα, αλλά δεν έχουν όλα τα μωρά το ίδιο πρόγραμμα, ούτε το ίδιο μωρό το ίδιο πρόγραμμα συνέχεια. Μπορεί το ένα μωρό να κοιμάται 8 ώρες το βράδυ, το άλλο να ξυπνάει άνα ώρα, το τρίτο να κοιμάται πιο πολύ τη μέρα. Ένα μωρό να τρώει ανά τρίωρο τη μέρα, ένα άλλο ανά ώρα μέρα νύχτα. Η το ίδιο μωρό να είχε τη μία ρουτίνα στους 3 μήνες, και την άλλη στους 5. Οσο σκέφτεσαι ότι  το μωρό "έπρεπε" να κοιμάται την τάδε ώρα ή δεν "έπρεπε" να πεινάει ξανά στη μία ώρα, εσύ αγχώνεσαι και αγχώνεις και το μωρό σου, και στεναχωριέστε άδικα. Πήγαινε με τα νερά του και ξέχνα το ρολόι

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κορίτσια!!!

με τον βρεφονηπιακό όλο μου αρρωσταίνει...κ κόλλησε κ μένα τώρα και ξανά πάλι τα ίδια...:-(

το σκ μου σηκώθηκε 6&30 το πρωί και μετά δεν ήθελε να κοιμηθεί...:-(

έχει χαλάσει τελείως το πρόγραμμα του από τον σταθμό.....κοιμάται το βράδυ στις 11:30 με προσπάθειες γιατί ενώ θέλει να κοιμηθεί θέλει και να παίξει και το πρωί ξυπνάει από τα χαράματα!!!!!!

ελπίζω να φτιάξει!!!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Renaki1988<3 είπε:

καλημέρα κορίτσια!!!

με τον βρεφονηπιακό όλο μου αρρωσταίνει...κ κόλλησε κ μένα τώρα και ξανά πάλι τα ίδια...:-(

το σκ μου σηκώθηκε 6&30 το πρωί και μετά δεν ήθελε να κοιμηθεί...:-(

έχει χαλάσει τελείως το πρόγραμμα του από τον σταθμό.....κοιμάται το βράδυ στις 11:30 με προσπάθειες γιατί ενώ θέλει να κοιμηθεί θέλει και να παίξει και το πρωί ξυπνάει από τα χαράματα!!!!!!

ελπίζω να φτιάξει!!!

 

Πόσο είναι το μωρακι σου;

για τον βραδυνο ύπνο ίσως μια ώρα πριν την ώρα που κοιμάται να χαμηλώνετε πολύ τους τόνους και το φωτισμό και να ασχολείστε εσείς μαζί του με Χαδάκια καμία αγκαλίτσα σε ένα ησυχο μέρος του σπιτιού χωρίς τηλεόραση και πολύ φως.

Αν ακόμα έχει πιπίλα να του τη δίνατε μαζί με κάποιο πανάκι που ίσως κοιμάται και να αρχίσετε τα Χουζούρια ή να διαβάσετε ( και καλά) κανα βιβλιαράκι παιδικό 

καντε το ένα μπανάκι μετά και τσουπ στο δωμάτιο του 

δε ξέρω πολλά για το μωρακι σου ούτε ηλικία αλλά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο θα σε βοηθούσε.

Τωρα λέω και εγώ τα δικά μου αλλά δε ξέρεις ποτέ μπορεί να σε βοηθήσει 

όσο για το κρύωμα είναι αναπόφευκτο :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 23 λεπτά , Euoulinitsa είπε:

Πόσο είναι το μωρακι σου;

 

Ο μικρός μου τώρα θα γίνει 10 μηνών..τον τελευταίο καιρό (επειδή δεν κοιμάται μόνος του στην κούνια,θέλει εμάς για να κοιμηθεί)μόλις τον πάμε στο κρεβάτι για ύπνο σηκώνεται και πιάνεται από το προσκεφάλι του κρεβατιού και προσπαθεί να περπατήσει..οπότε από ότι καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να κοιμηθεί όσο και να το παλεύουμε..του δίνω το γαλατάκι του ηρεμεί κλείνει τα μάτια του & μετά πάλι τα ίδια...στο μεταξύ τώρα κατά τις 2 τ βράδυ ενώ κοιμάται & έχει κλειστά τα μάτια του προσπαθεί να σηκωθεί & να πιαστεί..και κάνει ένα κλαματάκι..μόλις τον πιάσουμε του βάλουμε πιπίλα κοιμάται ξανά..

και λέω μήπως έχει τόσο έντονα στο μυαλό του ότι πρέπει να περπατήσει??

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Renaki1988<3 είπε:

καλημέρα κορίτσια!!!

με τον βρεφονηπιακό όλο μου αρρωσταίνει...κ κόλλησε κ μένα τώρα και ξανά πάλι τα ίδια...:-(

το σκ μου σηκώθηκε 6&30 το πρωί και μετά δεν ήθελε να κοιμηθεί...:-(

έχει χαλάσει τελείως το πρόγραμμα του από τον σταθμό.....κοιμάται το βράδυ στις 11:30 με προσπάθειες γιατί ενώ θέλει να κοιμηθεί θέλει και να παίξει και το πρωί ξυπνάει από τα χαράματα!!!!!!

ελπίζω να φτιάξει!!!

 

 

πρίν από 18 λεπτά , Renaki1988<3 είπε:

Ο μικρός μου τώρα θα γίνει 10 μηνών..τον τελευταίο καιρό (επειδή δεν κοιμάται μόνος του στην κούνια,θέλει εμάς για να κοιμηθεί)μόλις τον πάμε στο κρεβάτι για ύπνο σηκώνεται και πιάνεται από το προσκεφάλι του κρεβατιού και προσπαθεί να περπατήσει..οπότε από ότι καταλαβαίνεις είναι πολύ δύσκολο να κοιμηθεί όσο και να το παλεύουμε..του δίνω το γαλατάκι του ηρεμεί κλείνει τα μάτια του & μετά πάλι τα ίδια...στο μεταξύ τώρα κατά τις 2 τ βράδυ ενώ κοιμάται & έχει κλειστά τα μάτια του προσπαθεί να σηκωθεί & να πιαστεί..και κάνει ένα κλαματάκι..μόλις τον πιάσουμε του βάλουμε πιπίλα κοιμάται ξανά..

και λέω μήπως έχει τόσο έντονα στο μυαλό του ότι πρέπει να περπατήσει??

 Περνάτε την κρίση ύπνου των 8-10 μηνών (αν θες, ψάξε στο google 8-10 month sleep regression και θα καταλάβεις), η οποία συνέπεσε με την έναρξη του σταθμού και έχει δέσει το πράγμα.

 

Ποιο είναι το πρόγραμμα ύπνων του μέσα στο 24ωρο?

Πώς αποκοιμιέται? Με ποιον τρόπο?

 

Να ξέρεις ότι όσο πιο αργά κοιμάται το βράδυ, τόσο νωρίτερα θα σου ξυπνάει το πρωί. Όσο λιγότερο κοιμάται στους ημερήσιους ύπνους, τόσο λιγότερο και πιο ανήσυχα θα κοιμάται τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Deena είπε:

 

 Περνάτε την κρίση ύπνου των 8-10 μηνών (αν θες, ψάξε στο google 8-10 month sleep regression και θα καταλάβεις), η οποία συνέπεσε με την έναρξη του σταθμού και έχει δέσει το πράγμα.

 

Ποιο είναι το πρόγραμμα ύπνων του μέσα στο 24ωρο?

Πώς αποκοιμιέται? Με ποιον τρόπο?

 

Να ξέρεις ότι όσο πιο αργά κοιμάται το βράδυ, τόσο νωρίτερα θα σου ξυπνάει το πρωί. Όσο λιγότερο κοιμάται στους ημερήσιους ύπνους, τόσο λιγότερο και πιο ανήσυχα θα κοιμάται τη νύχτα.

ο μικρός μου τώρα με τον σταθμό ξυπνάει 7παρά10 τον πάω κατά τις 8παρά15 μπορεί να κοιμηθεί καμιά ώρα 10-11 κ μετά δεν κοιμάται ούτε μεσημέρι στον σταθμό..

την ώρα που θα πάμε σπίτι θα τον κάνω μπάνιο κατά τις 5μιση και μετά γύρω στις 6μιση-7 τρώει κ κοιμάται...θα κοιμηθεί όταν θα ξαπλώσουμε και θα παίξουμε με το κινητό..παραμύθι ακόμα δεν μπορεί να κάτσει να του διαβάσω γιατί το παίρνει από τα χέρια μου και παίζει!

ή μπορεί να τον πάρω στην αγκαλιά μου να δει τηλεόραση και να κοιμηθεί..

Deena  πραγματικά δεν το ήξερα αυτό για τον ύπνο...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Renaki1988<3 είπε:

ο μικρός μου τώρα με τον σταθμό ξυπνάει 7παρά10 τον πάω κατά τις 8παρά15 μπορεί να κοιμηθεί καμιά ώρα 10-11 κ μετά δεν κοιμάται ούτε μεσημέρι στον σταθμό..

την ώρα που θα πάμε σπίτι θα τον κάνω μπάνιο κατά τις 5μιση και μετά γύρω στις 6μιση-7 τρώει κ κοιμάται...θα κοιμηθεί όταν θα ξαπλώσουμε και θα παίξουμε με το κινητό..παραμύθι ακόμα δεν μπορεί να κάτσει να του διαβάσω γιατί το παίρνει από τα χέρια μου και παίζει!

ή μπορεί να τον πάρω στην αγκαλιά μου να δει τηλεόραση και να κοιμηθεί..

 

 Στις 19.00 κοιμάται σαν ημερήσιο ύπνο ή για βράδυ?

 

Το μωρό είναι πολύ μικρό για να κοιμάται τόσο λίγο και φυσικά είναι πολύ μικρό για οθόνες, κόψε τις άμεσα γιατί χαλάνε τον ύπνο.

 

Απαραίτητα βήματα :

  • Να προστεθεί μεσημεριανός ύπνος στον σταθμό.
  • Να μάθει να κοιμάται κατά το δυνατόν πιο αυτόνομα. Ξεκίνα με το να ξαπλώνετε μαζί και να κοιμάται με λίγο χάδι και αγκαλιά, σταδιακά μπορείς να τον βάζεις κατευθείαν στην κούνια και να κάθεσαι δίπλα του μέχρι να κοιμηθεί.

Όσον αφορά στην κινητικότητα που έχει στην κούνια, εγώ στην κόρη μου στην αντίστοιχη ηλικία που συνέχεια προσπαθούσε να μπουσουλήσει και να ανασηκωθεί την ώρα που την έβαζα για ύπνο, έκανα δύο πράγματα :

 

α) Έβαλα μια ψηλή πάντα γύρω - γύρω στο το κρεβάτι, για να της μειώσω τα ερεθίσματα.

β) Την έβαλα σε υπνόσακο (σεντονένιο γιατί ήταν καλοκαίρι) που της μείωσε πολύ την κινητικότητα.

Link to comment
Share on other sites

ναι κοιμάται για βράδυ..

στον σταθμό τον βάζουν για ύπνο κ δεν κοιμάται το μεσημέρι..κάθεται και παίζει...δεν ξέρω πραγματικά έχει αλλάξει πάρα πολύ η συμπεριφορά του...μπορεί βέβαια να είναι κ αντίδραση ότι τον πάω στον σταθμό..

τον έχω δίπλα μου τον χαϊδεύω και πραγματικά του τραβάει την προσοχή το προσκεφάλι για να σηκωθεί...έχεις δίκιο με αυτό το αυτόνομο γιατί δεν κοιμάται καθόλου μόνος του και αυτό δεν είναι καλό κ για μας...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Renaki1988<3 είπε:

ναι κοιμάται για βράδυ..

στον σταθμό τον βάζουν για ύπνο κ δεν κοιμάται το μεσημέρι..κάθεται και παίζει...δεν ξέρω πραγματικά έχει αλλάξει πάρα πολύ η συμπεριφορά του...μπορεί βέβαια να είναι κ αντίδραση ότι τον πάω στον σταθμό..

τον έχω δίπλα μου τον χαϊδεύω και πραγματικά του τραβάει την προσοχή το προσκεφάλι για να σηκωθεί...έχεις δίκιο με αυτό το αυτόνομο γιατί δεν κοιμάται καθόλου μόνος του και αυτό δεν είναι καλό κ για μας...

 

Μπερδεύτηκα λίγο γιατί σε προηγούμενο μήνυμα γράφεις ότι κοιμάται στις 23.30 με προσπάθειες, εκτός αν ήταν μεμονωμένη περίπτωση.

 

Και πάλι οι ώρες που κοιμάται σε σύνολο μέσα στην ημέρα είναι λίγες για την ηλικία του (αν αναλογιστείς μάλιστα ότι ο ύπνος στον σταθμό δεν θα είναι τόσο "ποιοτικός" όσο αν τον έκανε στο σπίτι, κυρίως λόγω της αναπόφευκτης φασαρίας, του όχι χαμηλού φωτισμού κλπ), αλλά τουλάχιστον σώζεται κάπως το πράγμα αν κοιμάται νωρίς το βράδυ.

 

Θα σου πρότεινα να του βάλεις σεντονένιο υπνόσακο και να τον βάλεις ξύπνιο στην κούνια, με πολύ χαμηλό φωτισμό (γιατί όχι και σκοτάδι) και white noise. Γενικώς αφαίρεσέ του κατά το δυνατόν ερεθίσματα, θα έχεις λίγη γκρίνια και κλάμα βέβαια, αλλά θα είσαι δίπλα του να τον καθησυχάζεις, ξαναξαπλώνεις αν σηκώνεται κλπ και αν είσαι σταθερή θα τα καταφέρεις. Αν καταφέρει να μπαίνει ξύπνιος στην κούνια και να αποκοιμιέται εκεί, θα έχει και πιο καλό βραδυνό ύπνο.

 

Πιστεύω επίσης ότι πρέπει στον σταθμό να προσπαθήσουν περισσότερο να τον κοιμίσουν το μεσημέρι, εν ανάγκη ας τον κουνήσουν λιγάκι, στα χέρια ή σε καρότσι, κάτι τέλος πάντων, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ το μωρό να μην νυστάζει καθόλου από τις 11.00 που ξυπνάει έως την ώρα που τον παίρνεις.

 

Έχουν καλές συνθήκες ύπνου στον σταθμό? Στοιχειώδη ησυχία και σκοτάδι?

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ώρα κοιμάται το σκ....τις καθημερινές επειδή κουράζεται από το πρωινό ξύπνημα και όλη μέρα στο σταθμό κοιμάται τόσο νωρίς...

μα αυτό μου κάνει περιέργεια ότι δεν τους κοιμάται...λέω γιατί?λέει δεν θέλει..και τον κουνάνε και σε τύπου ρηλάξ τον βάζουν...

για το white noise ρε αγάπη επειδή έχω βάλει τέτοιου είδους μουσική όντως ηρεμεί τα παιδιά??

θα προσπαθήσω να αλλάξω τον τρόπο που τον κοιμίζω...

είσαι πάρα πολύ γλυκιά και δίνεις πραγματικές συμβουλές!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Renaki1988<3 είπε:

Τέτοια ώρα κοιμάται το σκ....τις καθημερινές επειδή κουράζεται από το πρωινό ξύπνημα και όλη μέρα στο σταθμό κοιμάται τόσο νωρίς...

μα αυτό μου κάνει περιέργεια ότι δεν τους κοιμάται...λέω γιατί?λέει δεν θέλει..και τον κουνάνε και σε τύπου ρηλάξ τον βάζουν...

για το white noise ρε αγάπη επειδή έχω βάλει τέτοιου είδους μουσική όντως ηρεμεί τα παιδιά??

θα προσπαθήσω να αλλάξω τον τρόπο που τον κοιμίζω...

είσαι πάρα πολύ γλυκιά και δίνεις πραγματικές συμβουλές!!!

 

Δεν είναι ότι τα ηρεμεί, είναι ότι απομονώνει κάθε άλλο ήχο και συμβάλλει κι αυτό στην αφαίρεση των γύρω-γύρω ερεθισμάτων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Deena είπε:

 

Δεν είναι ότι τα ηρεμεί, είναι ότι απομονώνει κάθε άλλο ήχο και συμβάλλει κι αυτό στην αφαίρεση των γύρω-γύρω ερεθισμάτων.

θα το κάνω δοκιμή και σήμερα να δω τι θα γίνει.....

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα!! και εγω ειμαι της αποψης οτι κατα τη διαρκεια της ημερας δε χρειαζετε να ειμαστε με ενα ρολοι στο χερι αλλα πρεπει να προσαρμοζομαστε και να πηγενουμε με τους ρυθμους του μωρου..!!!! το μονο προγραμμα που ειχα και εχω στον γιο μου ειναι ο βραδυνο υπνος απο 40 ημερον καθιερωσα γυρω στης 9 το βραδακι μπανιο χαμηλος φωτισμος γαλα και κρεβατι εαν ειχε ξυπνησει γυρω στις 8 και μιση απο υπανοκο τον ειχα στο δωματιο και ειμουν και εγω εκει αν χρειαζοταν μεχρι να τον παρει ο υπνος απο 3 μηνων μεχρι κ τωρα που ειναι 19 μηνων 9 η ωρα κοιματε και το ζηταει και ο ιδιος.. και ακομα κ τωρα κοιματε το πρωι καμια ωρα και το μεσημερι εως και τριωρο..!!!!αλλα ποτε μα ποτε κατα τη διαρκεια της ημερας δεν ελεγα τωρα πρεπει να κοιμηθει τωρα πρεπει να φαει τον αφηνα μονο του να αποφασιζε(δλδ παρατηρουσα τα σημαδια ) αν και ηταν και απο τα λεμαργα μωρακια και επινε γαλα σχεδον καθε δυωρο

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...