Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμμετέχετε στο Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του παιδιού σας;;


Recommended Posts

Το διδακτικό έργο δεν παρεμποδίζεται όταν ο σύλλογος συνεδριάζει εκτός σχολικού ωραρίου. Επομένως αυτό (που επικαλέστηκε ο διευθυντής) δεν ευσταθεί.

 

Σίγουρα το πόσο συνεργάσιμος είναι ένας διευθυντής παίζει σημαντικό ρόλο όχι μόνο για τη λειτουργία του συλλόγου, αλλά και για την επιτυχημένη ή μη λειτουργία του σχολείου γενικότερα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 82
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα κυρίως θα με ενδιέφεραν οι στόχοι του συλλόγου ...

Αυτοί πιστεύω καθορίζουν και την συμμετοχή...

Οι στόχοι που στηρίζονται στον εθελοντισμό θα ήταν τοι σωστοί και θα αφήναν γονείς

ντροπαλούς και μη να ασχοληθούν νοιώθοντας ότι ασχολούνται με τα παιδιά τους ...

Υπάρχει όμως πολύ καχυποψία απέναντι σε κάθε τύπου συλλόγους κλπ που πρέπει να ξεπεραστεί είτε με τα λόγια ενός χαρισματικού ανθρώπου που είναι δύσκολο είτε κάπως αλλιώς που δεν το έχω βρει και εκεί λίγο απογοητεύομε ...

πρώτα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας.....πολυ ενδιαφερον το θεμα για εμενα που ο γυιος μου παει στην πρωτη δημοτικου και αποφασησα να ασχοληθω ενεργα οχι με τιτλους αλλα με την βοηθεια που μπορω να προσφερω...η αληθεια ειναι οτι συναντησα ολα αυτα που αναφερατε παραπανω,αδιαφορια γονεων ακομα και για σοβαρα ζητηματα του σχολειου..δεν μιλαω για τις εκλογες που εκει ειρθαν 30-40 ανθρωποι....

και στην πρωτη συνελευση που εγινε περιμενα οτι απο τους γονεις της πρωτης ταξης θα ερχοντουσαν ολοι για να γνωρισουν το σχολειο,το συλλογο να μαθουν αν λειτουργει σωστα......παρολα αυτα ειμασταν μονο 3-4...λυπηρο!

εγω το εχω βαλει πεισμα παντως οτι θα βοηθησω με οποιον τροπο μπορω για να εχουν τα παιδια καλες σχολικες χρονιες χωρις προβληματα...αλλωστε και το σχολειο ειναι καινουργιο και θα ηταν κριμα να υπολειτουργει

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης θα βρεις αρκετούς να σας λένε πως όλα αυτά που κάνετε είναι συμβατικές υποχρεώσεις του κράτους και μπουρου μπουρου μπουρου και μπλα μπλα μπλα .

Θεωρητικά έχουν δίκιο , στην πράξη όμως ( γνώμη μου) κρύβονται πίσω από μικροπολιτικές σκοπιμότητες που σήμερα συμφέρουν τους μεν και αύριο τους δε ;)

 

Το παιδί μου σήμερα πάει σχολείο και δεν μπορώ να περιμένω το κράτος πότε θα βελτιώσει τον περιβάλοντα χώρο του σχολείου ή την κατάσταση της αίθουσας διδασκαλίας!!!!!!!!

almak τα ειπες ολα με λιγα λογια!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης αισθανομαι τρομερη ικανοποιηση οταν απο το νηπιαγωγειο του γυιου μου μας περνουν τηλεφωνο και ζητουν τη βοηθεια μας..ακομα......και εμεις την προσφερουμε απλοχερα γιατι εχουμε να κανουμε με παιδια......ετσι νομιαζω οτι θα επρεπε να λειτουργουν οι περισσοτεροι γονεις χωρις να περιμενουν το κουτσο κρατος που δεν προκειτε να ορθοποδηση ποτε....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμμετέχω χωρίς να έχω βάλει υποψηφιότητα για εκλογή γιατί δουλεύω μέχρι το απόγευμα και στο σπίτι έχω και τα δύο τα παιδάκια μου, οπότε μου είναι δύσκολο να εγγυηθώ να είμαι απίκο. Ωστόσο, έχω δώσει τη διαθεσιμότητά μου για πράγματα που μπορώ να κάνω από το σπίτι μου ή από το γραφείο, όπως για παράδειγμα να βρω στο ίντερνετ τυπογραφεία για το σχολικό ημερολόγιο, να πάρω προσφορές για εκδρομές, να γράψω κείμενα στον υπολογιστή, να τα διανέμω μέσω μέιλ κτλ. Νομίζω ότι κάθε έμπρακτη βοήθεια για τα παιδιά μας είναι καλύτερη από μία εκλογή στο σύλλογο που σε πολλές περιπτώσεις καταλήγει σε αδράνεια. Εμάς ο ρόλος του σύλλογου γονέων του σχολείου του παιδιού μου είναι πολύ ισχυρός και γι' αυτό χρειάζεται τη συμμετοχή όλων. Κι εγώ όμως απογοητεύτηκα όταν μας είπαν στη συνέλευση (είμαστε καινούριοι) ότι πέρυσι υπήρχαν γονείς που δεν είχαν εμφανιστεί ΠΟΤΕ, παρά μόνο για να παραπονεθούν για αποφάσεις που είχαν παρθεί. Αφού απουσίαζαν πώς να εκφέρουν γνώμη. Και εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ λυπηρό να υπάρχει αδιαφορία και ο ωχαδελφισμός, ωχ μωρέ θα το κάνουν οι άλλοι...

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι μέλος στο Σύλλογο του Νηπιαγωγείου. Υπάρχει γραμματεας που κρατάει τα πρακτικά δηλ οι συναντήσεις κ οι αποφάσεις που παίρνονται καταγράφονται.

Όσοι είναι μέλοι του Συλλόγου κ δεν έχουν παρεβρεθεί σε συνάντηση μπορούν κ πρέπει να διαβάζουν τα πρακτικά γιατί μετά υπογράφονται κ ταυτοχρόνα ενημερώνονται για τις εξελίξεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Συμμετέχω ενεργά στο σύλλογο γονέων & κηδεμόνων του σχολείου που πηγαίνουν τα παιδιά μου, τέσσερα χρόνια σαν ταμίας και από φέτος σαν πρόεδρος. Κάνω δύο δουλειές, τρέχω από το πρωί ως το βράδυ, όπως πιστεύω οι περισσότεροι από εμάς, αλλά πάντα μπορεί να βρεθεί λίγος χρόνος για να προσπαθήσουμε να καλυτερέψουμε την σχολική καθημερινότητα των παιδιών μας. Δυστυχώς ζούμε σε ένα ανύπαρκτο κράτος, που είναι ανίκανο να φροντίσει για τα αυτονόητα, γι' αυτό πρέπει να προσπαθήσουμε να αναπληρώσουμε μόνοι μας, στο μέτρο του δυνατού, όλα αυτά που θα έπρεπε να κάνει εκείνο για τα παιδιά. Έχουν δει τα μάτια μου πολλά, έχουν ακούσει τα αυτιά μου πολλά περισσότερα, αλλά πιστέψτε με, αν καταφέρετε να βοηθήσετε τα παιδιά σας έστω και λίγο, πραγματικά, αξίζει τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

alcyon βλέπεις μην απελπίζεσαι.Κι εγώ ήμουν ενεργό μέλος του συλλόγου απο την πρώτη μέρα που πήγε η μικρή μου στο νηπιαγωγείο, με την έννοια ότι συμμετείχα σε όλες τις γενικές συνελεύσεις, στήριξα και βοήθησα τον σύλλογο σε όλες τις δράσεις του. Τώρα πλέον που και η δεύτερη μικρή μου πήγε σχολείο αποφάσισα να βάλω υποψηφιότητα για το ΔΣ και εκλέχτηκα.Αναλαμβάνω τα καθήκοντά μου απο 01/01/2011 και έχω ενθουσιαστεί.Ελπίζω να βρω ανταπόκριση και να μην πέσω απο τα σύννεφα.Εδώ θα είμαστε και θα τα λέμε!!!!!

Πάντως σε ότι αφορά τη συμμετοχή της πλειοψηφίας δυστυχώς θα συμφωνήσω.Να φανταστείται ότι η τελευταία δράση του συλλόγου μας ήταν η ομιλία γιατρού με τίτλο " Παιδικά ατυχήματα στο σχολείο και όχι μόνο και πως τα αντιμετωπίζουμε" και η συμμετοχή ήταν 20 γονείς.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και εγώ συμμετέχω στο Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου που πηγαίνει ο γιος ο μεγάλος, πάει Α' Γυμνασίου και ασχολήθηκα με τον Σύλλογο γιατί στην πρώτη συνάντηση που διοργάνωσε η Διευθύντρια του Γυμνασίου μίλησε και η πρόεδρος του απερχόμενου Δ.Σ. του Συλλόγου και είπε ότι ΄πρεπε να μπουν νέοι γονείς στο Δ.Σ. γιατί πλέον τα παιδιά τους είχαν αποφοιτήσει από το Γυμνάσιο! Η απερχόμενη γραμματέας του Συλλόγου ήταν και συμμαθήτρια μου κατά τα σχολικά μας χρόνια και με πίεσε να βάλω υποψηφιότητα γιατί ήξερε ότι είχα ασχοληθεί και στο Δημοτικό στον Σύλλογο κατά το παρελθόν! Μετά από αυτούς τους πρώτους μήνες ενασχόλησης μου με τον Σύλλογο (είμαι ο Πρόεδρος) έχω κάνει μία διαπίστωση, ήταν ΤΡΑΓΙΚΟ λάθος μου που ασχολήθηκα με τον Σύλλογο κατά τα χρόνια του Δημοτικού (το λέω υπερβολικά), διαπίστωσα ότι στο Δημοτικό όλα αυτα τα χρόνια τα προβλήματα ήταν ασήμαντα! Στο Γυμνάσιο είναι τρομερά τα προβλήματα και καλείσαι πολλές φορές να βρεις την χρυσή λύση, το κυριότερο πρόβλημα έχει να κάνει με την συμπεριφορά των παιδιών μας προς τους καθηγητές (γι' αυτό φταίμε εμείς!!!) αλλά και το αντίθετο βέβαια αλλά σε πολύ μικρότερη κλίμακα, την συμπεριφορά των παιδιών μας μέσα στο προαύλιο (σύσταση συμμοριών), συνήθως στα 15μελή συμβούλια των μαθητών (μεγάλη πληγή!!!) εκλέγονται τα "καλά" παιδιά του Σχολείου ... ξέρετε τι είναι επειδή του "κατέβηκε" το βράδυ ότι το κυλικείο δεν πουλάει Κόκα-Κόλα να πηγαίνεις το πρωί στο σχολείο και να το έχει κλειδώσει με αλυσίδε3ς και λουκέτα???

 

Αυτά για αρχή και εδώ θα είμαστε να τα λέμε!!!

Εάν η συμμετοχή των γονιών στους Συλλόγους Γονέων & Κηδεμόνων των Δημοτικών Σχολείων είναι απαραίτητη τότε η συμμετοχή τους στα Γυμνάσια & Λύκεια είναι ...

ε-πι-βε-βλη-μέ-νη !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σας και πάλι

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν οργανώνεται αποκριάτικο πάρτυ στο σχολέιο σας.Αν ναι μπορούμε να μοιραστούμε τις ιδέες μας!!!!

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι

Θα ήθελα να σας ρωτήσω εαν οργανώνεται αποκριάτικο πάρτυ στο σχολέιο σας.Αν ναι μπορούμε να μοιραστούμε τις ιδέες μας!!!!

 

να τις μοιραστουμε συμφωνω αλλα σε εμας κλεινουμ εμονο ενα κεντρο με εναν κλοουν η κατι τετοιο και κανουμε λαχειοφορο αγορα..τιποτ ααλλο...και δεν μπορω ν ασκεφτω σαν τι θ αμπορουσαμε να κανουμε..

να σημειωσω οτι η λαχειοφορος αγορα εχει μεγαλο σουξε γιατι μαζευουμε μεγαλα δωρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς δεν επιβαρυνόμαστε με το κόστος του χώρου γιατί είναι δωρεά, έχουμε DJ και κληρώνουμε 3 ποδήλατα.Στους γονείς προσφέρουμε εδέσματα που θα ετοιμάσουμε τα μέλη του ΔΣ και στα παιδάκια σαντουιτσ,κρουασαν και χυμό.Αποφασίσαμε να μην έχουμε κλοουν γιατί τα παιδάκια δεν συμμετέχουν.

Γιαννούλα:P

Link to comment
Share on other sites

Ο συλλογος μας θα κανει αποκριατικο παρτι για τα παιδια στον χωρο του σχολειου.

Πηγε σε γνωστη αλυσιδα με πιτσες και πηραν ενα μεγαλο αριθμο δωρεαν πιτσες, οπως και αναψυκτικα απο αλλου.

Θα εχει και κλοουν με εξοδα του συλλογου κτλ.

Επισης τελος του μηνος θα κανουμε και τον ετησιο χορό μας σε μεζεδοπωλειο με μουσικη οπου φυσικα θα υπαρχουν και λαχνοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς τώρα προσπαθούμε να δημιουργήσουμε έναν Σύλλογο στον παιδικό σταθμό. Το δύσκολο είναι τόσο να μαζευτεί ένας σεβαστός αριθμός γονέων όσο και όλοι αυτοί να συμφωνήσουν μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Και εμείς το ίδιο.... δεν είναι και τόσο ευκολο γιατί δεν υπάρχει συννενόηση δυστυχώς, δεν σκεφτεται κανένας ότι είναι για το καλό των παιδιών. Στο δημοτικό της κόρης μου είμαι στο σύλλογο και εκεί ευτυχώς είναι καλά!!! έχουμε καταφέρει πολλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμμετέχω χωρίς να έχω βάλει υποψηφιότητα για εκλογή γιατί δουλεύω μέχρι το απόγευμα και στο σπίτι έχω και τα δύο τα παιδάκια μου, οπότε μου είναι δύσκολο να εγγυηθώ να είμαι απίκο. Ωστόσο, έχω δώσει τη διαθεσιμότητά μου για πράγματα που μπορώ να κάνω από το σπίτι μου ή από το γραφείο, όπως για παράδειγμα να βρω στο ίντερνετ τυπογραφεία για το σχολικό ημερολόγιο, να πάρω προσφορές για εκδρομές, να γράψω κείμενα στον υπολογιστή, να τα διανέμω μέσω μέιλ κτλ. Νομίζω ότι κάθε έμπρακτη βοήθεια για τα παιδιά μας είναι καλύτερη από μία εκλογή στο σύλλογο που σε πολλές περιπτώσεις καταλήγει σε αδράνεια. Εμάς ο ρόλος του σύλλογου γονέων του σχολείου του παιδιού μου είναι πολύ ισχυρός και γι' αυτό χρειάζεται τη συμμετοχή όλων. Κι εγώ όμως απογοητεύτηκα όταν μας είπαν στη συνέλευση (είμαστε καινούριοι) ότι πέρυσι υπήρχαν γονείς που δεν είχαν εμφανιστεί ΠΟΤΕ, παρά μόνο για να παραπονεθούν για αποφάσεις που είχαν παρθεί. Αφού απουσίαζαν πώς να εκφέρουν γνώμη. Και εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ λυπηρό να υπάρχει αδιαφορία και ο ωχαδελφισμός, ωχ μωρέ θα το κάνουν οι άλλοι...

 

καλημέρα....δεν ξέρω τι γίνεται στο δικό σας σύλλογο....αλλά στον παιδικό που πηγαίνει η κόρη μου.....ο σύλλογος κατα την δική μου άποψη ειναι για σφαλιάρες....εγω τα εχω πάρει μαζι τους....γιατι απο ότι διαφαίνεται μάλλον πίσω απο όλα αυτά βρίσκεται πάντα το συμφέρον....και δεν ξέρω με ποιο τρόπο γινεται αλλά αν ανακαλύψω ότι τρώνε απο τα λεφτά που δίνουμε θα τους πάρει και θα τους σηκώσει όλους....

πρωτα απο όλα έγινε μια γενική συνευλευση μονο απο την αρχή της χρονιάς....και ταυτόχρονα εκλεχθεικε το ΔΣ.Όταν η συνέλευση γίνεται στις 4 το μεσημέρι δηλαδη μετά την λήξη του ωραρίου εγω που εργάζομαι στον Ιδιωτικο τομέα.....και είμαι υπάλληλος πως θα συμμετέχω....?Ένα το κρατιούμενο....δευτερον αρκετοι γονείς ζητήσαμε απέκταση του ωραριου απο 4 να γίνει 5 και σύμφωνα με το ερωτηματολόγιο που μας έδωσαν να συμπληρώσουμε τι θα θέλαμε απο το σχολείο.....το 65% ζήτησε να τελειωνει ο παιδικός στις 5 και η Διευθυντρια μαζί με το ΔΣ απέκριψαν την ανάγκη του κόσμου....και ένα 75% ζητησε το σχολικο να παραταθει επίσης απο τις 1: 30 να πάει μέχρι τέλος......ειπαν με φοβερό θράσσος πως δεν μπορουν να ζητησουν απο τον Δήμαρχο για 3 άτομα να γίνει προκήρυξη για θέση βρεφονηπιαγωγου.....:shock::shock::shock:....απο ότι έμαθα απο άλλη μαμα που ήταν παρόν.....ξεσηκώθηκαν κάποιοι γονεις και όταν τέθηκε το θεμα....έγινε ένας κακός χαμός με φωνες......για πεσμου εσυ τώρα.....

έχουμε άδικο...?Ενημερωνόμαστε γραπτός για βλακειές.....και δεν κοιτάμε την ουσια.....κάθε μηνα πληρώνουμε 160 ευρω για την τροφεια που είναι πολλά λεφτά σε σχεση με αυτο που προσφέρουν......εννοώ φαγητο και παροχές στα παιδιά....πάμε απο μόνοι μας παιχνίδια.....και βιβλία.....

επίσης προεκλογικά όταν με πλησιάσε ο πρώην Δήμαρχος για ψήφο....του τα έχωσα κανονικά και του ειπα στην ψυχρα κάνε το ωράριο μέχρι τις 5 και θα σε ψηφίσω....αλλά κάντο.....και μου απάντησε πως πέρυσι το ειχε στο πρόγραμμα γιατι και η δικη του γυναικα εργοζόταν σε ιδιωτική εταιρεια και πως δεν προχωρησε...γιατι ΤΟ ΔΣ ΕΚΑΝΕ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΙ ΞΕΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΧΑΜΟΣ......όταν εγω βλέπω αυτά......όταν βλέπω πωσ στο ΔΣ πρόεδρος ειναι η Δημόσιος υπάλληλος που ξίνεται όλη μερα....και κάνει συνελευση με βάση το δικό της ωράριο?

για ποιο ΔΣ μιλάμε.....?μάλλον ειναι ανυπαρκτο.....?και που να πάω να μπλέξω....θα με αφήσουν πιστευεις αν βάλω του χρόνου υποψηφιότητα....?

Σε πληροφορώ...το σάββατο κάναμε πάρτυ για τα παιδάκια και όλες οι γαιδουρες του ΔΣ ήταν πίσω απο τον μπουφε και τρώγανε τα φαγητά που εμεις οι γονεις προσφέραμε....για τα παιδάκια....?μπήκαν σε κάποια φάση μια δυο δασκάλες και η διευθυντρια και ήταν όλες μάτσ μουτσ..... και τρώγανε και πίνανε......εμένα γιατι δεν με ξέρει τοσο καλα η διευθυντρια που με βλέπει κάθε μέρα....όταν πάω κάθε πρωι την μικρη στο σχολείο....?

πήγαινανε τα παιδάκια μετα απο τον χωρο και το παιχνίδι και τους δίνανε τα απομιναρια....εννοειτε πως δεν πρόκειτε να ξαναπάω φαγητο και χυμους για εκδήλωση.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα....δεν ξέρω τι γίνεται στο δικό σας σύλλογο....αλλά στον παιδικό που πηγαίνει η κόρη μου.....ο σύλλογος κατα την δική μου άποψη ειναι για σφαλιάρες....εγω τα εχω πάρει μαζι τους....γιατι απο ότι διαφαίνεται μάλλον πίσω απο όλα αυτά βρίσκεται πάντα το συμφέρον....και δεν ξέρω με ποιο τρόπο γινεται αλλά αν ανακαλύψω ότι τρώνε απο τα λεφτά που δίνουμε θα τους πάρει και θα τους σηκώσει όλους....

πρωτα απο όλα έγινε μια γενική συνευλευση μονο απο την αρχή της χρονιάς....και ταυτόχρονα εκλεχθεικε το ΔΣ.Όταν η συνέλευση γίνεται στις 4 το μεσημέρι δηλαδη μετά την λήξη του ωραρίου εγω που εργάζομαι στον Ιδιωτικο τομέα.....και είμαι υπάλληλος πως θα συμμετέχω....?Ένα το κρατιούμενο....δευτερον αρκετοι γονείς ζητήσαμε απέκταση του ωραριου απο 4 να γίνει 5 και σύμφωνα με το ερωτηματολόγιο που μας έδωσαν να συμπληρώσουμε τι θα θέλαμε απο το σχολείο.....το 65% ζήτησε να τελειωνει ο παιδικός στις 5 και η Διευθυντρια μαζί με το ΔΣ απέκριψαν την ανάγκη του κόσμου....και ένα 75% ζητησε το σχολικο να παραταθει επίσης απο τις 1: 30 να πάει μέχρι τέλος......ειπαν με φοβερό θράσσος πως δεν μπορουν να ζητησουν απο τον Δήμαρχο για 3 άτομα να γίνει προκήρυξη για θέση βρεφονηπιαγωγου.....:shock::shock::shock:....απο ότι έμαθα απο άλλη μαμα που ήταν παρόν.....ξεσηκώθηκαν κάποιοι γονεις και όταν τέθηκε το θεμα....έγινε ένας κακός χαμός με φωνες......για πεσμου εσυ τώρα.....

έχουμε άδικο...?Ενημερωνόμαστε γραπτός για βλακειές.....και δεν κοιτάμε την ουσια.....κάθε μηνα πληρώνουμε 160 ευρω για την τροφεια που είναι πολλά λεφτά σε σχεση με αυτο που προσφέρουν......εννοώ φαγητο και παροχές στα παιδιά....πάμε απο μόνοι μας παιχνίδια.....και βιβλία.....

επίσης προεκλογικά όταν με πλησιάσε ο πρώην Δήμαρχος για ψήφο....του τα έχωσα κανονικά και του ειπα στην ψυχρα κάνε το ωράριο μέχρι τις 5 και θα σε ψηφίσω....αλλά κάντο.....και μου απάντησε πως πέρυσι το ειχε στο πρόγραμμα γιατι και η δικη του γυναικα εργοζόταν σε ιδιωτική εταιρεια και πως δεν προχωρησε...γιατι ΤΟ ΔΣ ΕΚΑΝΕ ΚΟΜΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΑΣΚΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ ΚΑΙ ΞΕΣΗΚΩΘΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΧΑΜΟΣ......όταν εγω βλέπω αυτά......όταν βλέπω πωσ στο ΔΣ πρόεδρος ειναι η Δημόσιος υπάλληλος που ξίνεται όλη μερα....και κάνει συνελευση με βάση το δικό της ωράριο?

για ποιο ΔΣ μιλάμε.....?μάλλον ειναι ανυπαρκτο.....?και που να πάω να μπλέξω....θα με αφήσουν πιστευεις αν βάλω του χρόνου υποψηφιότητα....?

Σε πληροφορώ...το σάββατο κάναμε πάρτυ για τα παιδάκια και όλες οι γαιδουρες του ΔΣ ήταν πίσω απο τον μπουφε και τρώγανε τα φαγητά που εμεις οι γονεις προσφέραμε....για τα παιδάκια....?μπήκαν σε κάποια φάση μια δυο δασκάλες και η διευθυντρια και ήταν όλες μάτσ μουτσ..... και τρώγανε και πίνανε......εμένα γιατι δεν με ξέρει τοσο καλα η διευθυντρια που με βλέπει κάθε μέρα....όταν πάω κάθε πρωι την μικρη στο σχολείο....?

πήγαινανε τα παιδάκια μετα απο τον χωρο και το παιχνίδι και τους δίνανε τα απομιναρια....εννοειτε πως δεν πρόκειτε να ξαναπάω φαγητο και χυμους για εκδήλωση.....

 

Σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο αλλά θα κάνω λίγο το "δικηγόρο του διαβόλου" λοιπόν ... θα σου ότι πάντα υπάρχει το συμφέρον, μπορεί να είναι συμφέρον προσωπικό, π.χ. αυτοί που ασχολούνται με τα κοινά έχουν σκοπό να μπούνε σε δημοτικά συμβούλια, μπορεί να θέλουν την προβολή τους για άλλα θέματα, αλλά θα σου πω και για το εαυτό μου (είμαι πρόεδρος σε γυμνάσιο), μπήκα για το συμφέρον των παιδιών μου, γιατί και τα 238 παιδιά τα αισθάνομαι παιδιά μου, τι εννοείς να "τρώνε" τα λεφτά σας(?) ... πράγμα διόλου απίθανο βέβαια γιατί δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων, αλλά και πόσα λεφτά έχουν να διαχειριστούν πια που θα τρώνε και εάν κρίνω από το δικό μας ΔΣ πρέπει να "συνεννοηθούμε" και οι 7 να "φάμε" τα 2380 ? που θα έπρεπε να έχουμε εισπράξει από τις συνδρομές των γονέων ... ξαναλέω που θα έπρεπε να έχουμε εισπράξει ... 1550 με το ζόρι έχουμε εισπράξει ... και ήδη θα σου πω ότι έχουμε βοηθήσει περίπου 10 παιδιά σε κάθε εκδρομή να τους πληρώνουμε τα έξοδα (χωρίς να το ξέρει κανένας εκτός από τους καθηγητές και το ΔΣ του συλλόγου), θέλανε τα παιδιά να κάνουν ένα πρόγραμμα ανακύκλωσης μέσα στο σχολείο εάν και "χτυπήσαμε" πόρτες στον Δήμο δεν είχαν να μας δώσουν μικρούς κάδους παρά μόνο τους γνωστούς μεγάλους μπλέ που είναι για τον δρόμο, αγοράσαμε (4Χ69=276 ?) ειδικούς μικρούς εσωτερικού χώρου, κόψαμε βασιλόπιτα (160 ?) και τους πήραμε 3 mp3 player για δώρο στα φλουριά (3Χ26=78), έχουμε πάρτι αποκριάτικο την Παρασκευή (dj & μηχανήματα 100 ? & σουβλάκια για τα παιδιά 238Χ0.50= 119 ?), και για να μην πολυλογώ πολλά ακόμη και εγώ σαν πρόεδρος έχω βάλει τουλάχιστον 200 ? από την τσέπη μου!

 

Ξέρεις τι έχω ακούσει εγώ σε αυτούς τους μήνες που είμαι πρόεδρος? Σε μία από τις γενικές συνελεύσεις κάποιος γονέας που απλά ήθελε "κάτι να πει" με ρώτησε ποιος είναι ο μισθός μου ... και οι μισοί γονείς πιστεύανε ότι είναι έμμισθη η θέση ... βέβαια σε αυτό "φταίω" και εγώ γιατί κάθε πρωί είμαι στο σχολείο και στην πόρτα και υποδέχομαι παιδιά και γονείς και ρωτάω συνεχώς εάν είναι όλα καλά ... πράγμα που δεν το είχαν ξαναδεί ποτέ ... απλά μου έχει ταιριάξει το ωράριο μου και μπορώ κάθε πρωί να είμαι σχολείο όχι ότι κάνω καμία υπέρβαση εκτός από το ότι ξυπνάω 1 ώρα νωρίτερα απ' ότι πριν!

 

Δυστυχώς η ώρα των ΓΣ δεν μπορεί να μας βολεύει όλους, και εμείς που τις κάνουμε στις 7 μμ ζήτημα εάν θα παρευρεθούν 50-60 γονείς από τους 238 και όλοι έχουν μία παρόμοια "δικαιολογία" να πουν! Αλλά μπορείς να βρεθείς με μερικούς γονείς και να δώσετε εγγράφως το αίτημα σας στον Σύλλογο ή να ζητήσετε να συζητηθεί στην ΓΣ και να παρθεί απόφαση από την ΓΣ τι ώρα θα γίνονται οι ΓΣ και έτσι αυτό θα είναι και απόλυτα δεσμευτικό γαι το ΔΣ του Συλλόγου.

Συνήθως σε ότι έχει να κάνει με Σύλλογο στην Ελλάδα μας είναι ζήτημα εάν ασχολούνται πάντως 2-3 μέλη του ΔΣ και οι υπόλοιποι έχουν μπει "έτσι".

 

Αυτό που σου είπε ο Δήμαρχος δεν πιστεύω ότι έλεγε αλήθεια ... εμένα μου κάνει περισσότερο ότι δεν είχε την πολιτική βούληση να πάρει μία τέτοια απόφαση. Εάν το ΔΣ του Συλλόγου Γονέων "έθαψε" την ανάγκη για ακόμη μία νηπιαγωγό τότε θα πρέπει να το κάνετε θέμα στη ΓΣ και να τους κάνετε και πρόταση μομφής για να φύγουν από τις θέσεις αυτές! Απλά πρόσεξε αυτά που έχεις "ακούσει" να είναι πραγματικότητα και όχι απλά διαδόσεις, ζήτα συνάντηση με την πρόεδρο οι δυό σας χωρίς να είναι άλλοι μπροστά και σε φιλικό τόνο πες της να σου δέιξει τις απαντήσεις της έρευνας ... είναι υποχρεωμένη να το κάνει και πράξε αναλόγως!!!

 

Το εάν θα σε αφήσουν να βάλεις υποψηφιότητα ΔΕΝ είναι στο χέρι τους αλλά αποκλειστικά και ΜΟΝΟ στη δική σου βούληση ... το εάν θα εκλεγείς αυτό είναι ένα θέμα που έχει να κάνει με πολλά πράγματα. Πρώτη φορά πήγα στην 1η ΓΣ που έκανε το απερχόμενο ΔΣ κράτησε 3 ώρες μιλήσαμε αρκετοί γονείς, μετά από 1 εβδομάδα έγιναν οι εκλογές ψήφισαν 174 γονείς και πήρα 173 ψήφους και ο 2ος πήρε 125 ... και αυτό κάτι σημαίνει, σημαίνει ότι αυτά που είπα τα άκουσαν "σωστά" οι γονείς! Τώρα στις επόμενες εκλογές εάν θα "βρω" την ψήφο είναι άλλο θέμα!!!!! :lol::lol::lol:

 

Για τα ματς-μουτς μην τα παρεξηγείς ... όσοι είναι στο Σύλλογο πρέπει να έχουν πολύ καλή ... μα πάρα πολύ καλή επικοινωνία με τους δάσκαλους-καθηγητές αλλά και με όσους εμπλέκονται με το σχολείο, όπως είναι ο Δήμος!!! Το εκάστοτε ΔΣ πρέπει συνεχώς να ζητάει πράγματα από τον Δήμο, και επειδή ζούμε στην Ελλάδα μας πολλά πράγματα γίνονται (δυστυχώς) από τις γνωριμίες!!! Μοιραία όταν είμαι συνέχεια στο σχολείο και μιλάω κάθε μέρα με τους καθηγητές για τα προβλήματα του σχολείου με κάποιους από αυτούς τυχαίνει για κάποια θέματα να μιλάμε και εκτός σχολείου αναπτύσετε μία σχέση εμπιστοσύνης, αλληλοεκτίμησης και γιατί όχι και φιλικότητας!!! Εσένα η δασκάλα σε βλέπει μεν κάθε μέρα αλλά σε βλέπει αποκλειστικά σαν γονέα που αφήνει το παιδί του και μετά "εξαφανίζεται" για την δουλειά του, μπορεί στο φινάλε να μην ταιριάζουν και τα "χνώτα" σας!!!

 

Εάν μπορείς πάντως ασχολήσου με τον Σύλλογο!!! Είναι πολύ δημιουργικό!!!

Εάν η συμμετοχή των γονιών στους Συλλόγους Γονέων & Κηδεμόνων των Δημοτικών Σχολείων είναι απαραίτητη τότε η συμμετοχή τους στα Γυμνάσια & Λύκεια είναι ...

ε-πι-βε-βλη-μέ-νη !!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή power 22 επειδη ειναι ετσι το ΔΣ το δικο μας δεν σημαινει πως ειναι όλοι....

1τον η ανακοινωση για την ΓΣ μας δωθηκε γραπτώς μια μερα πριν....τι να προλάβω να κανονισω και με ποιον.....θα ΄λεγα στον Άγγλο που έρχεται μια φορά στο meeting που έχουμε κάθε εβδομάδα ξέρεις εγω θα λείψω και όταν η θέση μου στο γραφειο της Αθήνας ειναι βοηθός του?

από οτι έμαθα....και απο τις φίλες τις κουνιάδας μου που πάνε τα παιδιά τους στο ίδιο σχολειο....αυτές που εκλέχτηκαν ήταν και περυσι....η ομιλια τους ήταν 5-10 λεπτα ο καθενας....και μετά έγινε η ψηφοφορία....οι περισσότερες ειναι ντοπιες και γνωρίζονται μεταξύ τους.....οι περισσότερες ειναι δημόσιοι υπάλληλοι και το λέω με την έννοια πως2,5-3 η ώρα σχολάνε...δεν με νοιάζει καν τι επαγγέλονται....με νοιάζει πως όταν ο προεδρος ή άλλο μέλος του ΔΣ εκπροσωπει εμένα......στον Δήμο ή όπου αλλού.....να ακούγεται το άιτημα μου....εγω προσωπικά όπως και άλλες 2-3 μαμάδες που τυχαίνει να ξέρω γιατι δεν ειμαι απο Αθήνα απλά εκει τις γνώρισα τα πρωινά στο σχολειο.....έχουμε φοβερό θέμα με το ωράριο....μπορει να ειναι και άλλοι 100 ή αλλοι 50 δεν το ξέρω.....

εγω δεν έχω άνθρωπο να πάρει το παιδι μου στις 4 απο το σχολειο....για φέτος με εξυπηρετεί η κουνιάδα μου....έχει όμως και εκεινη το δικό της παιδι που πρεπει να το τρεχει αγγλικά και άλλες δραστηριοτητες....να το διαβάσει.....δεν μπορω να της γίνομαι βάρος....

οσο για το ποσοστο που ανεφερα μας έδωσαν πάλι σε γραπτή ανακοίνωση τα αιτήματα μας που ήταν κατα κυριο λογω το ωραριο το σχολικο μετα τα χρήματα που πληρώνουμε τον μηνα και τέλος η ποσότητα του φαγητου στα παιδιά....

ίσα ισα δεν έχω προβλημα να συνησφαιρω αν δεν ξέρω ποια ειναι τα προβλήματα όμως δεν θα βοηθησω....ισα ισα θα έπρεπε η πρόεδρος να πει ειναι 160 παιδιά απο 10-20ευρώ αν αυξηθουν τα χρηματα που δινουμε τον μηνα νατος ο μισθός της νηπιαγωγου....τόσο δυσκολο ειναι?κάθε μηνα φερνουν τα κοριτσάκια που κάνουν πρακτική και τραβάνε την λέζα....γιατι οι παλιές ειναι μαο τσε...όπως και σε κάθε δουλειά....ενα απο αυτά τα κοριτσάκια γιατι δεν το προσλαμβάνουν?

εγω εκει έχω προβλημα στο πρακτικο μέρος....και δεν ανέχομαι να στο πω και πολυ απλά να με κοροιδευουν....δοξα το θεο μορφωμένη ειμαι και μπορω να σκεφτώ και λογικά και πονηρά αν θέλω δεν ειμαι κοριτσακι ουτε καμία που δεν βγηκε απο το σπίτι της....

όσο για το άν θα επέλεγαν αν έβαζα υποψηφιότητα...το ξέρω δεν θα με επέλεγαν όχι γιατι ειμαι χαζή...ισα...ίσα γιατι αυτο που ειδα στο πάρτι και γενικά τα ψουψου και να μην τους ακουσει κανεις και όλα....ξέρεις ποσες φορες τις βλέπω στο σχολειο τις καλημερίζω προσπαθω να τους μιλησω και φευγουν....?δεν το κάνουν μονο με έμενα....με τις περισσότερες μαμάδες...δεν είμαι στην κλικα τους...και ουτε θέλω...εγώ θέλω να βλέπουν το παιδι μου όπως τα δικά τους.....

δεν θέλω...να πιάσω την πρόεδρο γιατι δεν θέλω να δίνω στόχο πως ειμαι αυτός που φωνάζει συνέχεια..... μια απο αυτες δικηγόρος που έβαζε και υποψηφιότητα στις δημοτικές κάποια στιγμή που ηρθε να μου ζητησει ψηφο και με ρώτησε αν έχω κάποιο θέμα της έθεσα το θέμα και τα μάσαγε....της αιτιολογισα πολλά στα λεγομενα μου και επειδη τα ψάχνω και ειχα επιχειρηματα...πολυ ηρεμα και πολυ πολιτισμένα....της ειπα το προβλημα μου...αλλά ειπε την ίδια δικαιολογία ε...ειστε 2-3 που το θέλετε.... και όποτε με βλέπει με χαιρετά αλλά τρέχει να κρυφτεί....

δεν με νοιάζει αν φιλιουνται σταυρωτα ή οτιδήποτε άλλο ουτε ζηλευω....θέλω να ειμαστε άνθρωποι πάνω απο όλα....κοντευει να περάσει μια ολόκληρη χρονιά και μια φιλανθρωπική κινηση δεν έγινε.....περυσι που έστελνα την μικρη σε ιδιωτικο αρκετά συχνά μας έδιναν χαρτί για να προσφέρουμε σε άπορες οικογένειες, να μαζεψουμε τροφιμα, να δινουμε χρηματα και να επιστρεφει η απόδειξη....αυτές τι κάνουν?

το μόνο που τους ένοιαζε ηταν να πουλησουν τα ημερολογια και να σπάνε τα τηλέφωνα?πήρα 4 πόσα να πάρω....?ειναι πολλά τα πράγματα που μπορεις να δωσεις στα παιδιά.....

1129643tvsq1yiqpw.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα,

έχω ξεκινήσει να δραστηριοποιούμαι ενεργά στο σύλλογο του σχολείου και ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μερικές εμπειρίες και να ακούσω απόψεις.

1) Μετά από πρόταση, ξεκινήσαμε δειλά-δειλά να διοργανώνουμε ποδηλατοβόλτα με γονείς και παιδιά σε κοντινές διαδρομές από το σχολείο. Την τελευταία Κυριακή ήταν τουλάχιστον 40 ποδήλατα!

2) Η καθηγήτρια φυσικής αγωγής του σχολείου προσφέρθηκε (αφού συμμετέχει ενεργά και στην ποδηλατοβόλτα) να κάνει γυμναστική σε μαμάδες 2 φορές την εβδομάδα δωρεάν.

3) Κάθε Σάββατο απόγευμα (ή κάθε δεύτερο) αποφασίσαμε να προβάλλεται παιδική ταινία στο σχολείο και μαζευόμαστε και οι γονείς και τα λέμε (Δωρεάν φυσικά)

4) Προχωράμε σε κοινή δράση με άλλους συλλόγους γονέων και πολιτιστικούς συλλόγους της περιοχής για να προτείνουμε (και να πιέσουμε) διάφορα έργα ανάπλασης στη γειτονιά μας (δεν έχει πεζοδρόμια, δεν έχει φανάρια, για ποδηλατόδρομους ούτε λόγος)

5) Σκεφτόμαστε την διοργάνωση εκδρομών στο δάσος Κυριακές με τα αυτοκίνητά μας για πικ-νικ

6) Προσπαθούμε να παρακολουθούμε τα διάφορα προγράμματα που βγαίνουν για να πετύχουμε κάποια βιοκλιματική-ενεργειακή αναβάθμιση του σχολείου (η κατανάλωση πετρελαίου έχει φτάσει στα ύψη)

7) Προσπαθούμε να βρούμε κάποιο τρόπο ώστε να βοηθήσουμε κάποιες τυχόν οικογένειες παιδιών που έχουν σοβαρά οικονομικά προβλήματα χωρίς βέβαια να προσβληθεί κανείς

8 ) Σκέφτομαι κάποιες ημερίδες/σεμινάρια για γονείς-δασκάλους-μαθητές που να αφορούν σε αντιδράσεις σε περίπτωση σεισμού, στα ναρκωτικά, στην περιβαλλοντική παιδεία και στην εξοικονόμηση ενέργειας

9) Σκεφτόμαστε, σε συνεργασία με τον Δήμο και με το Δασαρχείο της περιοχής να προβούμε σε δεντροφύτευση ενός συγκεκριμένου χώρου

 

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για αυτά και πιθανόν άλλες ιδέες!

Ευχαριστώ.

Καλό Κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Πολύ καλή δραστηριότητα του συλλόγου!! Μπράβο!!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλημερα σας, η καινουρια σχολικη χρονια αρχιζει και στο σχολειο εχουμε εκλογες για το νεο Σ.Γ.Κ. Σκεφτομαι να βαλω υποψηφιοτητα αλλα θα ηθελα πρωτα να σας ρωτησω καποια πραγματα

1. Στην αυλη του σχολειου των παιδιων σας εχει παιχνιδια? Με τι παιζουν τα παιδια στα διαλειματα?

2.Οταν ο συλλογος οργανωνει γυμαναστικη , θεατρικο,ζωγραφικη κ.τ.λ τα απογευματα με καποια συνδρομη, πώς μαζευετε τα χρηματα ? Στο προηγουμενο Δ.Σ. τους εβγαινε η ψυχη για να μαζεψουν την ετησια συνδρομη των 15 ευρω . Φανταζομαι τι θα γινει αν χρειαζεται να μαζευεις καθε μηνα . Εσεις τί κάνετε?

3.Οταν κανετε συνελευσεις εχετε συμμετοχη απο γονεις ? Εμεις απο τους 120 ζητημα αν ερθουν οι 30. Μηπως εχετε βρει καποιο τροπο να προσελκυσετε το ενδιαφερον των γονιων?

4. Γιαννης74 υπαρχει ευκολα συμμετοχη στην προβολη ταινιων και στη ποδηλαταδα?

Πώς τα καταφερατε?

Θα το εκτιμουσα αν καποιος μπορουσε να μου απαντησει.

Γενικοτερα υπαρχει η αποψη μπες στο συλλογο για να δεις και εσυ τη γλυκα και να μην ξαναβαλεις ή να σταματησεις να κανεις ονειρα για ενα καλυτερο σχολειο για τα παιδια μας. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι για το ενδιαφέρον σου ως προς το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων. :)

Ειδικά αυτές τις δύσκολες εποχές, η δραστηριοποίησή μας, είναι σημαντική.

 

Δε μπορώ να σε βοηθήσω περισσότερο στις ερωτήσεις σου, μιας και τα παιδιά μου μόλις θα ξεκινήσουν τη σχολική τους ζωή. Αν βρω κάτι, θα επανέλθω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

είχαμε κι εμεις εχθες την πρωτη συναντηση του συλλογου γονεων, αλλά ηρθαν πολυ λίγα άτομα κι ετσι θα ξαναγίνει την άλλη Κυριακή. Ομολογώ ότι απογοητεύτηκα πολύ από τη μη συμμετοχή και ιδιαιτέρως από την αποχή των γονέων της α' ταξης...

Θα ήθελα να μαθω τι απαιτείται σε κόπο, χρόνο και είδος από ένα μελος του ΔΣ του συλλογου, δηλαδή ποια είναι τα θέματα που μπορεί να απασχολησουν εναν συλλογο και πόσο χρόνο απαιτούν οι συναντησεις των μελων του

Και κάθε παραπάνω πληροφορία δεκτή

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...