mimika

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ

1.267 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Caramelaki γεννησα πριν ενα χρονο τα διδυμα μου σε ιδιωτικο. Για τα παιδια -αφου ειναι ιδιωτικο- θα χρειαστεις μοναχα τα φορμακια εξοδου τους και πετσετακια για γουλιες και κουβερτακοα αγκαλιας για να μην ακουμπανε στα ρουχα σας. Γαλα αν χρειαστουν εχουν εκει.

Για σενα -κρινω απο εμενα- παρε εσωρουχα μιας χρησης να εχεις και στο σπιτι οταν επιστρεψεις με το καλο γιατι προσωπικα τα δικα μου εσωρουχα επεφταν πανω στην τομη κ με ενοχλουσαν. Προσωπικα σου ειδη παρε, ολα τ αλλα στα παρεχουν.ωτοασπιδες πολυ καλη ιδεα, εχει φασαρια και τη νυχτα εκει μεσα.

Με το καλο τα μωρα σου καλη δυναμη!

Μπες online να παραγγειλεις πανες να εχετε μποοοολικες, λανολινη για τις θηλες αν εχεις σκοπο να θηλασεις, και κατωσεντονα...ολο γουλιες βγαζουν τα γλυκουλια και λερωνεται το συμπαν!

b5Zrp2.png

Για τη μαμά:

Ρόμπα και νυχτικό ή φόρμα ή πιτζάμες

σουτιέν θηλασμού

Παντόφλες

Πετσέτες (αν δεν τις παρέχει το μαιευτήριο)

Νεσεσέρ με προσωπικά είδη (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαμπουάν-αφρόλουτρο, χτένα, κοκαλάκια, ενυδατική κρέμα, κλπ)

Επιθέματα στήθους

Εσώρουχα

Άνετα Ρούχα-παπούτσια για την επιστροφή στο σπίτι

Έγγραφα μαιευτηρίου, βιβλιάριο και ταυτότητες

Φορτιστής

(κάλυμμα λεκάνης μιας χρήσης, υγρά απολυμαντικά μαντηλάκια)

Χρήματα

Για τα μωρά:

Πανάκια για τις γουλιές

Πάνες αγκαλιάς

Ρούχα εξόδου

Καλτσάκια

Αυτά θυμάμαι είχα πάρει εγώ πάνω-κάτω. Όμως γέννησα σε ιδιωτικό στην Αθήνα.

Ξέρω ότι σε ιδιωτικά της επαρχίας δεν καλύπτουν κάποια πράγματα, οπότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους, γιατί μπορεί να σου ζητήσουν να φέρεις εσύ π.χ. φορμάκια ή κουβέρτες για τα μωρά, ή σερβιέτες για σενα για όσο καιρό θα είστε μέσα. Κάποια δίνουν και σχετική λίστα.

Με το καλό να γεννήσεις!!!

Για τη μαμά:

σουτιέν θηλασμού

Παντόφλες

Νεσεσέρ με προσωπικά είδη (οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, σαμπουάν-αφρόλουτρο, χτένα, κοκαλάκια, ενυδατική κρέμα, κλπ)

Επιθέματα στήθους

Εσώρουχα

Φορτιστής

Χρήματα

Για τα μωρά:

Πανάκια για τις γουλιές

Πάνες αγκαλιάς

Ρούχα εξόδου

Καλτσάκια

Ξέρω ότι σε ιδιωτικά της επαρχίας δεν καλύπτουν κάποια πράγματα, οπότε καλύτερα να επικοινωνήσεις μαζί τους, γιατί μπορεί να σου ζητήσουν να φέρεις εσύ π.χ. φορμάκια ή κουβέρτες για τα μωρά, ή σερβιέτες για σενα για όσο καιρό θα είστε μέσα. Κάποια δίνουν και σχετική λίστα.

Ευχαριστω!!!!!

bsglp2.png[/url]

Για τη μαμά:

σουτιέν θηλασμού

Παντόφλες

Επιθέματα στήθους

Εσώρουχα

Φορτιστής

Χρήματα

Για τα μωρά:

Πανάκια για τις γουλιές

Πάνες αγκαλιάς

Ρούχα εξόδου

Καλτσάκια

Μια ένσταση μόνο στις πιτζάμες, από τη στιγμή θα πραγματοποιηθεί καισαρική, διότι δε θα βολέψουν. Και λόγω ζέστης είναι προτιμότερο είναι το νυχτικό, στα μαιευτήρια βράζει ο τόπος. Έχε όμως και μια ρόμπα πιο πολύ για το περπάτημα στους διαδρόμους. Με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ, δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι άλλο.

4500? σε 5κλινο:shock:? Προφανώς συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γυναικολόγου, έτσι δεν είναι?

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

Μια ένσταση μόνο στις πιτζάμες, από τη στιγμή θα πραγματοποιηθεί καισαρική, διότι δε θα βολέψουν. Και λόγω ζέστης είναι προτιμότερο είναι το νυχτικό, στα μαιευτήρια βράζει ο τόπος. Έχε όμως και μια ρόμπα πιο πολύ για το περπάτημα στους διαδρόμους. Με όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ, δε νομίζω πως χρειάζεται κάτι άλλο.

4500? σε 5κλινο:shock:? Προφανώς συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή του γυναικολόγου, έτσι δεν είναι?

η αμοιβη του γιατρου 800 αναισθησιολογος 250 κ τα υπολοιπα η κλινικη αλλα για 5κλινο μου φαινοντ παρα πολλα

με το νυχτικο θα νιωθω αβολα να κυκλοφορισ

bsglp2.png[/url]

η αμοιβη του γιατρου 800 αναισθησιολογος 250 κ τα υπολοιπα η κλινικη αλλα για 5κλινο μου φαινοντ παρα πολλα

Ίσως λόγω τριδυμων να είναι τόσο υψηλή η τιμή. Ρώτησέ τους, αν κάτι δε σου αρέσει, δεν είναι κακό!

Έχει δίκιο η poulxeria, εφόσον θα κάνεις καισαρική δε βολεύει η πιτζάμα. Το λάστιχο του παντελονιού της θα σε ενοχλεί στην τομή. Αν φορέσεις επάνω από το νυχτικό ρόμπα δεν υπάρχει λόγος να αισθάνεσαι άσχημα. Άσε που όλες έτσι θα κυκλοφορούν, δε θα είσαι η μόνη! ;)

Σου φαίνονται πάρα πολλά γιατί είναι πάρα πολλά. Δηλαδή και έτσι όπως το λες, δίνεις 3450 για να μείνεις σε 5κλινο...Μη σου πω πόσα έδωσα για 2κλινο το '15, πολύ λιγότερα από αυτά που σας ζητούν...

Κι εγώ δεν είμαι του νυχτικού, αλλά παίζει να είσαι πολύ καλύτερα με αυτό. Στην τελική πάρε ένα μαζί κι ας μην το φορέσεις.

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

Kαι όμως το νυχτικό είναι αυτό που βολεύει, θυμάμαι και εγώ δεν το ήθελα με τίποτα όμως δεν μπορούσα με τίποτα να φορέσω κάτι άλλο.

Καραμελάκι όντως πάρα πολλά λεφτά σου ζητούν...αν επιτρέπεται θα γεννήσεις εδώ αθήνα?

Mm3Yp3.png

Νυχτικο εννοειται, με μια μακρια ζακετα απο πανω. Μη σου πω βολευει και για οταν θελεις να πας τουαλετα. Αντε σκυψε να κατεβασεις το παντελονι και μετα αντε σκυψε να το σηκωσεις. Νυχτικο και παλι νυχτικο.

Μπορεις να παραγγειλεις ενα online για να μην τρεχεις στα καταστηματα...να φανταστεις εγω με τεραστια κοιλια με τα διδυμα πηρα ενα απο τα h&m (οχι εγκυμοσυνης) μεγεθος medium και ξεμπερδεψα.

b5Zrp2.png

Γινόμαστε γονείς σε κάτι λιγότερο από 2 μήνες και το άγχος μας τώρα είναι για τη βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω βρει αρκετές λίστες στο ίντερνετ, forum, post και από συγγενείς αλλά κανένας δε μας λέει πως πρέπει να αποστειρώσουμε τη βαλίτσα.

Τα πράγματα του μωρού αλλά και της γυναίκας μου θα πρέπει να είναι πλυμένα σιδερωμένα αλλά δε θα πρέπει να είναι και η βαλίτσα που θα τα βάλουμε μέσα;

Με τι να καθαρίσω τη βαλίτσα και πως μπορώ να την αποστειρώσω; Μήπως υπάρχει καμία αποστειρωμένη σακούλα που μπορώ να προμηθευτώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα είναι έτοιμα και καθαρά τη κατάλληλη στιγμή;

Γινόμαστε γονείς σε κάτι λιγότερο από 2 μήνες και το άγχος μας τώρα είναι για τη βαλίτσα μαιευτηρίου. Έχω βρει αρκετές λίστες στο ίντερνετ, forum, post και από συγγενείς αλλά κανένας δε μας λέει πως πρέπει να αποστειρώσουμε τη βαλίτσα.

Τα πράγματα του μωρού αλλά και της γυναίκας μου θα πρέπει να είναι πλυμένα σιδερωμένα αλλά δε θα πρέπει να είναι και η βαλίτσα που θα τα βάλουμε μέσα;

Με τι να καθαρίσω τη βαλίτσα και πως μπορώ να την αποστειρώσω; Μήπως υπάρχει καμία αποστειρωμένη σακούλα που μπορώ να προμηθευτώ για να είμαι σίγουρος ότι όλα θα είναι έτοιμα και καθαρά τη κατάλληλη στιγμή;

Παίρνετε βαθειές ανάσες, επαναλαμβανετε δυνατά μέχρι να το εμπεδώσετε ότι το μωρό δεν θα γεννηθεί αποστειρωμένο, και χαλαρώνετε :)

Ούτε θα αποστειρώνει η μαμά το στήθος για να θηλάσει, ούτε θα βράζει τα ρούχα της για να αγκαλιάσει το παιδί, ούτε θα κυκλοφορείτε με ένα απολυμαντικό στο χέρι. Το μόνο πράγμα που αποστειρώνεται είναι τα μπουκάλια αν το μωρό πίνει από μπουκάλι (και αυτό για να μην αναπτυχθούν βακτήρια στο γάλα που έχει μείνει), το νερό αν δώσετε γάλα σε σκόνη και δεν είστε σίγουροι για την ποιοτητα του νερού σας, και ό,τι αντικείμενο έχει αφημένα σάλια και πιθανόν μετά κολλημένα πράγματα επάνω (βλέπε πιπίλα που ανα τακτά διαστήματα εκσφενδονίζεται στο πάτωμα).

Από εκεί και πέρα ψυχραιμία, γιατί σε ένα χρόνο το μικρό θα μπουσουλάει και θα προσπαθεί να χώσει στο στόμα από ψόφια έντομα μέχρι χώμα, και θα σας έρθει εγκεφαλικό :)

Ενα σακοβαγιαζ μπορεις να το πλυνεις απλα μην εχει πχ απτο καλοκαιρι αμμους ενα πλησιμο αρκει η γυναικα σου δεν θα αποστειρωσει τα ρουχα της δεν εχει καμια χρησιμοτητα αυτο!! Αν θες τα ρουχαλακια του μωρου να τα εχεις ξεχωριστα απτα δικα σας μπορεις να τα βαλεις σε σακουλιτσες πολυμπαγκ ή κατι τετοιο για να μην ακουμπανε με τα δικα σας αν δεν θες. Κατα τα αλλα χαλαρα δεν θα μετακομισετε στο νοσοκομειο οτι χρειαστει το φερνεις κ μετα.

Η βαλιτσα που χρησιμοποιησα ηταν καινουρια κ την περασα εσωτερικα με ενα μωρομαντηλο.την ειχα αφησει κ ανοιχτη να μη μυριζει.το πολυ να βαλεις τα ρουχα σε σακουλα.κτ παραπανω ειναι υπερβολη.(πηρα βαλιτσα γτ δ ειχα,δ πειραζει κ παλια,κ σακβουαγιαζ βολευουν)

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Η βαλιτσα που χρησιμοποιησα ηταν καινουρια κ την περασα εσωτερικα με ενα μωρομαντηλο.την ειχα αφησει κ ανοιχτη να μη μυριζει.το πολυ να βαλεις τα ρουχα σε σακουλα.κτ παραπανω ειναι υπερβολη.(πηρα βαλιτσα γτ δ ειχα,δ πειραζει κ παλια,κ σακβουαγιαζ βολευουν)

z05y1ebwohf5jra3.pngkk3v7ypa2n0kj0uy.png

Δημοσιεύτηκαν (επεξεργάστηκε)

Η βαλίτσα δεν χρειάζεται να είναι αποστειρωμένη, μπορείς να τυλίξεις τα ρούχα με ένα καθαρό σεντονάκι.

Εγώ τα ρούχα του παιδιού τα είχα βάλει στην τσάντα του, την οποία είχα πλύνει με πράσινο σαπούνι (αρκάδι) και την είχα σιδερώσει όσο γινόταν. Και φυσικά όλα του παιδιού πλυμμένα με πράσινο σαπούνι και σιδερωμένα, αυτό εννοείται.

Σίδερο θέλουν επίσης τα σουτιέν και τα εσώρουχα της συζύγου, το επισημαίνω γιατί ξέρω πολύ κόσμο που δεν σιδερώνει τα εσώρουχα και γενικά ό,τι δεν θεωρεί τσαλακωμένο. Το σίδερο είναι απαραίτητο σε όλα!!!

Υ.Γ. Αν έχετε ατμοκαθαριστή, μπορείς να περάσεις τη βαλίτσα εσωτερικά, αλλά μετά πρέπει να αεριστεί καλά για να φύγει η υγρασία.

Επεξεργάστηκαν by nat2308
προσθήκη

Υποθέτοντας ότι τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής (δε μένουν π.χ. τα ρουχα να μουχλιάζουν ή δεν αφήνει η μαμά τα σουτιέν μουλιασμένα με γάλα μέχρι να βρωμίσουν), δε χρειάζεται τίποτα περισσότερο από πλύσιμο. Ούτε το στηθος αποστειρώνεται, ούτε υπάρχει λόγος ανησυχίας για ρούχα ή οτιδηποτε άλλο έρθει σε επαφή με το μωράκι. Εκτός φυσικά αν υπάρχει κάποια ασθένεια στην οικογένεια. Οσο για το σίδερο, στη θερμοκρασία και την ώρα που θα έχουν σκοτωθεί τα μικρόβια (γύρω στα 10-120 λεπτά σε πάνω από 100 βαθμούς) δε θα υπάρχουν πια τα ρούχα ;) Το πέρασμα από το σίδερο όπως και το απλό περασμα από βραστό νερό, δεν αποστειρώνουν.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

Θα καθαρίσουμε τις βαλίτσες μας με σαπουνάκι και μέχρι εκεί. απλώς θα πάρουμε δύο βαλίτσες στο μαιευτήριο, μια για τη μαμά και μία για το μωρό.

Ίσως χρειάζομαι και εγώ μια αλλαξιά μαζί μου, να μη τρέχω σπίτι να αλλάζω αν συμβεί το οτιδήποτε.

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα