Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Κορίτσια, πότε ετοιμάσατε τη βαλίτσα για το μαιευτήριο και τι περιείχε? Κάπου άκουσα ότι πρέπει να την ετοιμάσω μετά το τέλος του 6ου μήνα και αγχόθηκα λίγο. :? Δεν είναι λίγο νωρίς? :roll:

 

Ωχ θα αρχίσω να αγχώνομαι κι εγώ τώρα :oops::oops:

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ πάντως την ετοίμασα όταν μπήκα στον όγδοο ...

3 ζευγάρια πυτζάμες , παντοφλίτσες , βούρτσα για τα μαλλιά , μωρουδιακά ( όχι οτι τα χρειάστηκα αλλά έτσι επειδή ήθελα) και οτι άλλο νομίζετε οτι θα σας χρειαστεί ...

νομίζω το τι θα περιέχει η βαλίτσα έχει να κάνει με το τι σκοπεύει να κάνει κάθε μανούλα ....ας πούμε μπορεί να πάρει μαζί της κάποια καλωπιστικά αντικείμενα ...εγώ δεν πήρα ....

βάλτε και κανα σαμπουάν & αφρόλουτρο ...αποσμητικό οπωσδήποτε...

και δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ μπαίνω στις 20 του μηνός στον 8ο και λέω να ξεκινήσω τότε να τη φτιάχνω! νομίζω στον 6ο είναι πάρα πολύ νωρίς εκτός κι αν ο γιατρός σου έχει υποψίες για πρόορο τοκετο!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα λεγα είναι νωρίς.Αν προκύψει κάτι απρόοπτο,κάποιος θα βρθει να ου φέρει μια πυτζάμα.

Εγώ μπαινω στον 8ο την άλλη εβδομάδα κα μάλλον στα μισα του 8ου θα ασχοληθώ.

Απλώς έχω κάνει ήδη τη λίστα με αυτά που εγώ θεωρώ απαραίτητα.

Α πήρα και μια νυχτικιά αλλά περισσόερο γιατί έπεσε το άτι μου και μου άρεσε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι θα λεγα είναι νωρίς.Αν προκύψει κάτι απρόοπτο,κάποιος θα βρθει να ου φέρει μια πυτζάμα.

Εγώ μπαινω στον 8ο την άλλη εβδομάδα κα μάλλον στα μισα του 8ου θα ασχοληθώ.

Απλώς έχω κάνει ήδη τη λίστα με αυτά που εγώ θεωρώ απαραίτητα.

Α πήρα και μια νυχτικιά αλλά περισσόερο γιατί έπεσε το άτι μου και μου άρεσε.

 

Και εγώ της ίδιας λογικής είμαι :lol::lol::lol:

Την προηγούμενη εβδομάδα έφτιαξα τη λίστα και ξεκίνησα να ψωνίζω :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, πότε ετοιμάσατε τη βαλίτσα για το μαιευτήριο και τι περιείχε? Κάπου άκουσα ότι πρέπει να την ετοιμάσω μετά το τέλος του 6ου μήνα και αγχόθηκα λίγο. :? Δεν είναι λίγο νωρίς? :roll:

 

Να μην αγχώνεσαι καθόλου...εγώ σε 5 μέρες μπαίνω στον μήνα μου κι ακόμη δεν έχω κάνει τίποτε :roll::roll::shock::shock:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

3 νυχτικα

εσωρουχα

σερβιετες αυτες που εχουν ειναι τεραστιες κ εισαι σαν χεσμενη αμα σηκωνεσαι :lol:

επιθεματα θηλασμου

σελτεδακια

οινοπνευμα καθαρο κ βαμβακι δεν ειχαν κ ηταν κ ιδιωτικο :!:

παντοφλες

σαμπουαν

περιοδικα

βουρτσα

εγω την ετοιμασα οταν μπηκα στο μηνα μου

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω γενναω ιουλιο και ακομα δεν ετοιμασα τιποτα.να αγχωθω κι εγω δηλαδη?

 

Καλέ εγώ γεννάω πρίν από σένα και δεν την έχω κάνει ακόμη και δεν έχω αγχωθεί κιόλας :lol::lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι, καλά. εγώ γεννάω σε λίγες μέρες, και μόλις μπήκα στον 9ο ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΩ... :lol:

Και υποτίθεται ότι είμαι πολύ οργανωτικό και οργανωμένο άτομο!

 

μην βιάζεστε γιατί δε θα θυμάστε μετά τι βάλατε μέσα, και θα την αδειάζετε και θα την ελέγχετε κάθε λίγο και λιγάκι...

1Iik.png
Link to comment
Share on other sites

ναι, καλά. εγώ γεννάω σε λίγες μέρες, και μόλις μπήκα στον 9ο ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΩ... :lol:

Και υποτίθεται ότι είμαι πολύ οργανωτικό και οργανωμένο άτομο!

 

μην βιάζεστε γιατί δε θα θυμάστε μετά τι βάλατε μέσα, και θα την αδειάζετε και θα την ελέγχετε κάθε λίγο και λιγάκι...

 

:lol::lol::lol::lol: κι εγώ υποτίθεται ότι είμαι πολύ οργανωτικό και οργανωμένο άτομο, αλλά σ΄αυτήν την φάση απέδειξα το αντίθετο :lol::P

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω αγορασει τιποτα, σκεφτομαι να αρχισω οταν μπω στον 8 μηνα, μετα το dopler.

 

Jenny γενναμε μαζι μου φενεται :) , εχουμε ακριβως το ιδιο tiker!Που γεννας??

 

Δεν εχω αγορασει και τιποτα για το μωρο η γαιδουρα :oops::roll: ουτε για το δωματιακι του δεν εχω κοιταξει. αλλα η πεθερα μου και η μαμα μου μου λενε οχι ακομα γιατι ειναι γρουσουζια :?

Δεν τα πολυ πιστευω αυτα αλλα για να αποφυγω την μουρμουρα...κανω τουμπεκι... :lol::lol::lol:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

εσωρουχα

σερβιετες αυτες που εχουν ειναι τεραστιες κ εισαι σαν χεσμενη αμα σηκωνεσαι :lol:

οινοπνευμα καθαρο κ βαμβακι δεν ειχαν κ ηταν κ ιδιωτικο :!:

 

εσώρουχα μόνο κανονικά ή και μιας χρήσης?

με τις κανονικές σερβιέτες δε λερώνεσαι?Τα λόχεια είναι παραπάνω από περίοδο?

τον αφαλό του εσύ τον περιποιήθηκες?Που γέννησες?

 

Μια από τα ίδια:απόλυτα οργανωτικό άτομο καταφέρνω να γίνω καταπιεστική για τους γύρω μου! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω δεν εχω αγορασει τιποτα, σκεφτομαι να αρχισω οταν μπω στον 8 μηνα, μετα το dopler.

 

Jenny γενναμε μαζι μου φενεται :) , εχουμε ακριβως το ιδιο tiker!Που γεννας??

 

Δεν εχω αγορασει και τιποτα για το μωρο η γαιδουρα :oops::roll: ουτε για το δωματιακι του δεν εχω κοιταξει. αλλα η πεθερα μου και η μαμα μου μου λενε οχι ακομα γιατι ειναι γρουσουζια :?

Δεν τα πολυ πιστευω αυτα αλλα για να αποφυγω την μουρμουρα...κανω τουμπεκι... :lol::lol::lol:

όντως μαζί γεννάμε εγώ τα έχω πάρει όλα και για τομωρό αλλ΄΄α δεν τα έχω ετοιμάσει είναι όλα σε σακούλες! από την άλλη εβδομάδα θια ξεκινήσω να φτιάχνω. θεωρώ όχι μόνο ότι δεν είναι γουρσουζιά αλλά και είναι μια ευχάριστη διαδικασία, άσε που πλέον δεν έχω τις ίδιες αντοχές που έιχα! ας τα τελειώνω να είμαι έτοιμη! εγώ θα γε΄ννήσω θεσσαλονίκη στο γέννεσις, αλλά μάλλον μέχρι 10 Ιουλπίου θα έχω γεννήσει!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Jenny elenna

 

δεν κανονίζουμε μια μαζική γέννα να γνωριστούμε κι όλας?? :lol::lol:

 

Τα ψώνια για το μωρό δεν τα θεωρώ γρουσουζιά,αλλά μια ευχάριστη απολαυστική διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Jenny elenna

 

δεν κανονίζουμε μια μαζική γέννα να γνωριστούμε κι όλας?? :lol::lol:

 

Τα ψώνια για το μωρό δεν τα θεωρώ γρουσουζιά,αλλά μια ευχάριστη απολαυστική διαδικασία!

εγώ έιμαι θεσσαλόνίκη, εσείς που είστε;

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 8ο ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΛΕΩ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΤΑ ΝΥΧΤΙΚΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙΝΙ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙΡΟ! ΚΟΡΙΤΣΙΑ...ΧΑΛΑΡΑ :):):)

5om2p2.png

 

sCPfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενναω Αθηνα στο ΙΑΣΩ με ΠΗΤ 20 Ιουλιου.

Μακρια ειμαστε βρε κοριτσια!

Jenny γιατι τοσο νωρις?Εχει παρει θεση η μπουμπου σου?

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

3 νυχτικα

εσωρουχα

σερβιετες αυτες που εχουν ειναι τεραστιες κ εισαι σαν χεσμενη αμα σηκωνεσαι :lol:

επιθεματα θηλασμου

σελτεδακια

οινοπνευμα καθαρο κ βαμβακι δεν ειχαν κ ηταν κ ιδιωτικο :!:

παντοφλες

σαμπουαν

περιοδικα

βουρτσα

εγω την ετοιμασα οταν μπηκα στο μηνα μου

 

ας κάνω κι εγώ τώρα μιά χαζή ερώτηση...το οινόπνευμα γιατί το χρειάζομαι; Και τα σελτεδάκια; Δεν είναι αυτά τα αδιάβροχα κρεβατιού για το μωρό; Τί τα χρειάζομαι;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

3 νυχτικα

εσωρουχα

σερβιετες αυτες που εχουν ειναι τεραστιες κ εισαι σαν χεσμενη αμα σηκωνεσαι :lol:

επιθεματα θηλασμου

σελτεδακια

οινοπνευμα καθαρο κ βαμβακι δεν ειχαν κ ηταν κ ιδιωτικο :!:

παντοφλες

σαμπουαν

περιοδικα

βουρτσα

εγω την ετοιμασα οταν μπηκα στο μηνα μου

 

ας κάνω κι εγώ τώρα μιά χαζή ερώτηση...το οινόπνευμα γιατί το χρειάζομαι; Και τα σελτεδάκια; Δεν είναι αυτά τα αδιάβροχα κρεβατιού για το μωρό; Τί τα χρειάζομαι;

 

 

Το οινόπνευμα μάλλον για τους επισκέπτες? Δεν είμαι σίγουρη,εγώ πήρα πανάκια detol. Τα σελτεδάκια όντως είναι αυτά που λες,ούτε τέτοια έχω πάρει,έχω πάρει απλές πανούλες(μικρά σεντονάκια) για την αγκαλιά...

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Sardelaki για γέννα σε ιδιωτικό μαιευτήριο αυτά δε χρειάζονται, για δημόσιο δεν ξέρω...

 

Gerakina εσώρουχα πήρα κανονικά αλλά χρησιμοποιήσα και τα μιας χρήσης που μας έδωσαν στο μαιευτήριο (ΙΑΣΩ) - πληρωμένα τους τα είχαμε...

 

Όσο για τις σερβιέτες, την 1η-2η μέρα χρησιμοποίησα του μαιευτηριου (βέβαια έιναι ΧΧΧL :D ), μετά και οι απλές έκαναν τη δουλειά τους.... Τα λόχεια δεν έιναι τα ίδια σε κάθε λεχώνα, εγώ δεν έιχα πολλά, να φανταστεις σε 10 μέρες δεν έιχα καθόλου, μια φίλη μου είχα 40 μέρες φουλ :cry:

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...