Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΨΑΡΟΣΟΥΠΑ


Γαριδούλα

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι-ες μου. Σε λιγο καιρο θα αρχισουμε να τρωμε ψαροσουπα. Μου ειπε η παιδιατρος να παρω βακαλαο. Πειτε μου καμια ιδεα (συνταγη) για να μαγειρεψω. Θα την φαει αραγε?:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ θα σου προτεινω πεσκαντριτσα φρέσκια, φτηνη και δεν μυρίζει καθολου ψαριλα (σορυ κιολας εισαι και γαριδουλα ντε και βρωμοκοπάς χααχα) Την βρισκεις ευκολα στη λαικη και στα ψαράδικα ειναι η εποχή της τωρα εως το μαιο!

Εμενα δεν τον έφαγε το μπακαλάο ποτε...της βρωμαέι

τρωει μονο πεσκαντριτσα και τσιπουρα!

Καντον αλλα δεν το κοβω να το τρωει!

Συνταγη μπορεις να βαλεις πατατούλα, καροτάκι λιγο σέλινο λιγο κρεμμυδάκια και να τα βρασεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι το αγαπημένο μας φαγητό…. την τρώει παρά πολύ ευχαρίστα

 

Την κάνω κλασική με καρότο-πατάτα –κολοκυθάκι- κρεμμυδάκι- σέλινο .

 

Από ψαρί πάντα πελαγίσια αν και ποιο ακριβά η ποιότητα με ενδιαφέρει πολύ ποτέ ιχθυοτρόφου καλύτερα να πάρεις κατεψυγμένο ωκεανού πάρα ιχθυοτροφείου με βαριά μέταλλα και μόλυβδο

περά από μπακάλικο περνώ δράκαινα σκορπινα λουτσο ανάλογα τι έχει να μου πρωτινή ο ψαράς ως ποιο φρέσκο πολλές φόρες μου λέει δεν έχω για τον μικρό και δεν μου δίνει .. να ψάξεις να βρεις καλό ψαρά και έμπιστο….

 

και συχνά προσθέτω και γαρίδες για έξτρα ζωμό .

καλή όρεξη στο μωράκι σου

.....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, με τα αγκάθια τι κάνετε? πώς τα βγάζετε? Κι αν διαλυθεί το ψάρι καθώς βράζει? (είμαι εντελώς άσχετη:?)

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζω κανονικά τα ψάρια και το βράζω μονό τουσ για 10-15 λεπτά μετά το σουρώνω με ένα μεγάλο σουρωτήρι και στον ζωμό βράζω τα λαχανικά καθαρίζω καλά από τα αγκάθια και αφού βράσουν τα λαχανικά ρίχνω μέσα το ψάρι καθαρισμένο

Ελπίζω να σε κατατόπισα

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, με τα αγκάθια τι κάνετε? πώς τα βγάζετε? Κι αν διαλυθεί το ψάρι καθώς βράζει? (είμαι εντελώς άσχετη:?)

 

εγω περνω φιλετα κοριτσια γιατι μια φορα οταν ηταν μωρο η κορη μου,μου ξεφυγε ενα αγκαθι κ της εκατσε στο λαιμο κ παλι καλα που εκανε εμετο αλλιως θα πνιγοταν το παιδι.απο τοτε μονο φιλετο κατεψυγμενο κ καθαρισμενο να εχω το κεφαλι μου ησυχο.το βραζω με κρεμμυδι καροτο πατατα σελινο.βαζω κ λιγο ρυζακι καμιαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω του δινω περκα η οποια δεν εχει κοκκαλα και κανω την κλασσικη συνταγη....καροτο-σελινο-πατατα-κολοκυθι-κρεμμυδι (σαν την μαμαλευτερακι).

Αλλα μερικες φορες του εχω δωσει και βακαλαο.....

Παντως την τρωει οτι ψαρι κ να εχει!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζω κανονικά τα ψάρια και το βράζω μονό τουσ για 10-15 λεπτά μετά το σουρώνω με ένα μεγάλο σουρωτήρι και στον ζωμό βράζω τα λαχανικά καθαρίζω καλά από τα αγκάθια και αφού βράσουν τα λαχανικά ρίχνω μέσα το ψάρι καθαρισμένο

Ελπίζω να σε κατατόπισα

 

ναι. ευχαριστώ:D

...άνθρωπέ μου τί ξεφτύλα,να σου χαλάνε το όνειρο κι εσύ να τους αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η χυτρα εχει ενα καλαθακι γι αυτη τη δουλεια...βραζεις κανονικα τα ζαρζαβατικα κ εκει που ειναι οι βιδες απο τα χερουλια στεκεται το καλαθακι κ βαζεις τα ψαρια...βραζουν κανονικα!!!!!

Ισως να βρεις ενα τετοιο καλαθακι σε καταστηματα κουζινικων αναλογα με το μεγεθος της κατσαρολας σου να σε διευκολυνει!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Giota τι χυτρα εχεις?

 

Εχω μια Τεφαλ αλλα οχι το τελευταιο μοντελο....την κλασσικη χυτρα που βιδωνεις απο πανω...την αγορασα φεβρουαριο του 08,για να καταλαβεις ποιο μοντελο...αλλα πλεον υπαρχουν πιο εξελιγμενες,που απλα πατας κουμπι κ σφραγιζει!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

κ εμενα εχει καλαθακι η χυτρα (fissler) αλλα κ να μην εχει πασ κ περνεις το καλαθακι με την βαση του , μου ειπε ο παιδιατρος ψαρι στο χρονο .. δεν θυμαμαι ομως αν πρεπει να του δωσουμε το ψαρι να το φαει με τα λαχανικα μαζι , η χρεισιμοποιουμε μονο το ζουμι (μονο το ζουμι βαζω τοσα χρονια στη μεγαλη γιατι δεν το τρωει με τιποτα) (α!! μονο το παγγασιους τρωει , κ της λεω οτι ειναι κρεας )ασχετο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, με τα αγκάθια τι κάνετε? πώς τα βγάζετε? Κι αν διαλυθεί το ψάρι καθώς βράζει? (είμαι εντελώς άσχετη:?)

 

 

για το συγκεκριμενο, στην αρχή και εγώ αν το άφηνα να παραβράσει κ διαλυόταν το ψάρι, σούρωνα το ζουμί.

μέχρι που κάπου διάβασα κ απο τότε το εφαρμόζω πλέον πάντα και βάζω το ψάρι μέσα σε ένα τούλι κ το βράζω έτσι.

απο τότε έχω βρει την υγεία μου!!

το να εχεις εμπιστο ψαρα ειναι πααρα πολυ καλό!

αφου εμενα μου εκανε εντυπωση που πηγαινα σε μεγαλα σουπερ μαρκετ καποιες φορές και οταν ελεγα οτι θελω ψαρι για μωρο τις περισσότερες φορές δεν μου δίνανε.ή αν ζητουσα ενα ειδος ψαριου μου λεγανε δεν σου δινω αυτο παρε το άλλο ( κ πιο φτηνό κιόλας)

απο τοτε το εκοψα κ παω μονο σε ψαρά.

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Τι ψάρια δίνετε συνήθως? Εγώ φτιάχνω μία φορά την εβδομάδα ψαροσουπα. Βραζω σε σουρωμενο ζουμακι τα λαχανικά και πολλές φορές δεν του δίνω το ψάρι γιατί φοβάμαι. Εχετε κανένα  tip για να μην μένει κανενα κοκκαλακι στο φαγητό του μωρου? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Τι ψάρια δίνετε συνήθως? Εγώ φτιάχνω μία φορά την εβδομάδα ψαροσουπα. Βραζω σε σουρωμενο ζουμακι τα λαχανικά και πολλές φορές δεν του δίνω το ψάρι γιατί φοβάμαι. Εχετε κανένα  tip για να μην μένει κανενα κοκκαλακι στο φαγητό του μωρου? 

 

Bραζεις το ψάρι, σουρώνεις για να κάνεις τα λαχανικά, και μετά ξεψαχνίζεις το ψάρι με το χέρι και το προσθέτεις στο τέλος, δε γίνεται αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Με καλο καθαρισμα δ φοβαμαι κ δινω κανονικα,απο 10μηνων

Κ εχουμε φαει διαφορα

Ο μικρος μπακαλιαρο,βακαλαο,κοκκινοψαρο,φαγκρι,τσιπουρα,περκα,βατο,γλωσσα

Κ ψητα στο φουρνο

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ το ίδιο με τη Βίκυ. Στα ψητά βάζω λαδολεμονο. Δίνω κ σολωμό φιλέτο στον ατμό κ της αρέσει πολύ αλλά πιο αραιά γιατι τον φοβάμαι λόγω βαρέων μετάλλων.

 

 

Επίσης να σου πω γλώσσα φιλετο στο φουρνο με λαδακι λεμόνι κ μουστάρδα τρελαίνεται! Δοκίμασε το, βάλε κ πατατουλες μαζί.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Ωραια για ψαροσουπα ειναι χριστοψαρο, φαναρι και με λιγα κοκκαλα μπακαλιαρος, τσιπουρα και βατος. Τον βατο δεν τον εχω βαλει σε σουπα, προτιμω να τον κανω αχνιστο με μουσταρα και λεμονι, αλλα επειδη δεν εχει κοκκαλα μπορει ανετα να μπει και στη ψαροσουπα.

 
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες ξεκιναμε ψαροσουπα και είμαι τελείως άσχετη φοβάμαι πάρα πολύ για τα αγκάθια πως να τα καθαρίσω χωρίς να μου ξεφύγει καποιο? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Elena28@ είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες ξεκιναμε ψαροσουπα και είμαι τελείως άσχετη φοβάμαι πάρα πολύ για τα αγκάθια πως να τα καθαρίσω χωρίς να μου ξεφύγει καποιο? Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Θα ζητησεις ψαρι που εχει λιγα κοκαλα οπως μπακαλιαρακι. Κ θα σουρωσεις με λεπτο σουροτηρι το νερο της σουπας. Το ψαρι θα διαλεξεις τα μερη που εχουν λιγα κοκκαλα . Δεν ειναι δυσκολο. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...