Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby led weaning ή Το μωρό μας τρώει μόνο του


Recommended Posts

ενταξει δεν τρωει ποσοτητες για να χορτασει για να μη του δωσω αλλο φαγητο.
Ουτε ο δικος μου τρωει μεγαλες ποσοτητες με αυτον τον τροπο, αλλα μεχρι την ηλικια του ενος ετους καλυπτεται απ'το θηλασμο (νομιζω οτι το ιδιο ισχυει και για το γαλα φορμουλα...δεν το εχω ψαξει γιατι θηλαζουμε μονο,αμα θελετε πειτε μου να κοιταξω στο βιβλιο να σας πω)!

 

Μελινα22 καποια στιγμη, πριν γεννησω ακομα, ειχα διαβασει σ'ενα περιοδικο για γονεις, ενα αρθρο για τη μεθοδο και μου φανηκε αρκετα ενδιαφερον. Μετα το ξεχασα μεχρι που ηρθε η ωρα του κυριου να ξεκινησει στερεες. Ξαναβρηκα το αρθρο, το οποιο εξηγουσε απλα την ιδεα. Θελωντας να μαθω περισσοτερα, αρχισα να ψαχνω στο ιντερνετ. Μου αρεσε παρα πολυ και αποφασισα να ξεκινησουμε ετσι χωρις αλεσμενα, γι αυτο πηρα και το βιβλιο για να ειμαι σιγουρη οτι δε θα κανω καποιο λαθος. Το βιβλιο ειναι αυτο http://www.amazon.co.uk/Baby-led-Weaning-Helping-Your-Baby/dp/0091923808/ref=sr_1_2?s=books&ie=UTF8&qid=1341482790&sr=1-2

δυστυχως υπαρχει μονο στα αγγλικα και το παρηγγειλα απ'το αγγλικο αμαζον. Ειναι γραμμενο σε πολυ απλη γλωσσα παντως, δηλαδη και αν ξερεις αγγλικα σε μετριο επιπεδο πιστευω μπορεις ευκολα να το διαβασεις.

Βοηθεια δεν ειχα καμια. Αντιθετα επεσαν ολοι να με φανε. Λογικο, αν φανταστεις οτι ολοι τους ετσι εχουν μεγαλωσει οι ιδιοι αλλα και τα παιδια τους. Απλα εξηγουσα και ξαναεξηγουσα...ενταξει τσακωθηκα και λιγο...και αφου βλεπουν το μωρο να μεγαλωνει και να ειναι υγιεστατο δε μας ενοχλουν πια. Ναι αυτο μη σε αγχωνει. Αυτο σου δειχνει οτι ο οργανισμος του δουλευει για να λυσει το προβλημα. Οταν πνιγεται το μωρο, συνηθως ειναι ησυχο γιατι αυτο που του εχει κολλησει στο λαιμο δεν αφηνει τον αερα να περασει. Η αντιδραση του τα λεει ολα!!

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 106
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμεις τωρα ξεκινησαμε τις στερεες..τρωμε καροτο-πατατα(αυριο κολοκυθι) κ σε 2 βδομαδες θα φαμε κ φρουτακια..ποτε θα μπορω να της δινω τηνς μπουμπους να τρωει?? περα απο καροτο σε λαχανικα τι μπορω να δωσω?? σε φροτακια φανταζομαι μπανανα,αχλαδι κ οτι ειναι πολυ ωριμο..σωστα?? δεστε τα φωτα σας!! το βιβλιο μ'αρεσει κ εφοσον ειναι γραμμενα σε απλα αγγλικα θελω να το παρω!!! συγνωμη τι ακριβως σου ελεγαν οι γυρω γι'αυτην την μεθοδο..ρωταω για να περιμενω τι βλακειες θα ακουσω παλι:cool:;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εσυ αληθεια πως το ανακαλυψες?

 

Μου είχε βάλει το μικρόβιο η μαία μου (την οποία εκτιμώ πολύ σαν άνθρωπο) λίγες μέρες μετά τη γέννα σε μια συζήτηση που είχαμε κ απλά μου ανέφερε ότι με την πολτοποίηση χάνεται η ομορφιά του να τρώει κάποιος κ μου είχε εξηγήσει το γιατί. Εκείνη τη στιγμή δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία γιατί δεν με έκαιγε αλλά όταν ήρθε η ώρα για την εισαγωγή των στέρεων άρχισα να το ψάχνω περισσότερο κ νομίζω από το φόρουμ το βρήκα ως μέθοδο με συγκεκριμένη ονομασία πρώτη φορά.

Γενικά κάτι με χάλαγε στο θέμα του πολτού, το ένιωθα λάθος χωρίς να μπορώ να περιγράψω ακριβώς το γιατί..

 

Εσύ δηλαδή δεν έδωσες καθόλου πολτό ε; Αυτό σημαίνει ότι μια χαρά εφαρμόζεται αν το θέλει κάποιος απλά όλοι έχουν συνηθίσει την άλλη μέθοδο. Εγώ δεν είχα προετοιμαστεί τόσο καλά κ ακολουθώ ανάμεικτο σύστημα. Όσο περνάει ο καιρός όμως όλο κ περισσότερο ξεθαρρεύω! :lol: Αν κάνω κ δεύτερο παιδάκι θα ξέρω από την αρχή.;):D

 

Και εγώ έχω παρατηρήσει ότι τρώει λιγότερο έτσι αλλά δεν με πειράζει γιατί κ εγώ τον θηλάζω κ είναι κ ψηλά στις καμπύλες ανάπτυξης. Επίσης απ' ότι έχω διαβάσει με το να μασάει κ να χρησιμοποιεί το σάλιο του βοηθάει το πεπτικό του σύστημα κάτι που επίσης θεωρώ πολύ θετικό.

 

Σου αξίζουν συγχαρητήρια πάντως γιατί ξέρω κ απ' τις αντιδράσεις του δικού μου περίγυρου ότι δεν είναι εύκολο αυτό. Όλοι (επειδή δεν το γνωρίζουν) το βρίσκουν επικίνδυνο:evil:

 

Υ.Γ Το βιβλίο φαίνεται πολύ ενδιαφέρον από το λίγο που διάβασα...Ευχαριστώ!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

ποτε θα μπορω να της δινω τηνς μπουμπους να τρωει?? περα απο καροτο σε λαχανικα τι μπορω να δωσω?? σε φροτακια φανταζομαι μπανανα,αχλαδι κ οτι ειναι πολυ ωριμο..σωστα?? δεστε τα φωτα σας!! το βιβλιο μ'αρεσει κ εφοσον ειναι γραμμενα σε απλα αγγλικα θελω να το παρω!!! συγνωμη τι ακριβως σου ελεγαν οι γυρω γι'αυτην την μεθοδο..ρωταω για να περιμενω τι βλακειες θα ακουσω παλι:cool::wink: 05-07-12 17:32

Κοιτα υπαρχουν γονεις που αρχιζουν κατευθειαν απ'τον εκτο και δινουν στο μωρο απ'το δικο τους και ισχυριζονται πως δουλευει μια χαρα και πως το μωρο καταφερνει να πιασει/παιξει/βαλει στο στομα του το φαγητο (ας μην ξεχναμε πως μαθαινει απ'την αρχη μονο του να ταιζει τον εαυτο του...θα περασει λιγος χρονος μεχρι να βαλει πραγματικα κατι στο στομαχι του). Εκτος αυτου στο βιβλιο λενε οτι απ'τη στιγμη που εχεις φτασει μεχρι τον εκτο χωρις αλλες τροφες εκτος απ'το γαλα, εχεις ηδη μειωσει σημαντικα τον κινδυνο αλλεργικων αντιδρασεων. Παρ'ολα αυτα αποφασισα να του δινω τροφες με διαφορα 4 ημερων για να ειμαι σιγουρη σε τι θα παρουσιαζε αντιδραση, εαν παρουσιαζε (σε τιποτα μεχρι στιγμης).

Απο λαχανικα το μπροκολο και το κουνουπιδι εχουν ενα φυσικο χερουλι και ειναι πολυ ευκολο να τα πιασει το μωρο στην αρχη, αλλα ειναι δυστυχως εκτος εποχης. Μπορεις να διαλεξεις λαχανικα εποχης (μελιτζανες,φασολακια,πιπερια,αγγουρι και ντοματα ωμα,κολοκυθι,παντζαρι) και να τα κανεις στον ατμο, να τα βρασεις ή να τα ψησεις σε μπαστουνακια για να της ειναι πιο ευκολο να τα πιασει. Για τα φρουτα οπως το πες!

Οτι ειναι πολυ μικρος για να τρωει ετσι και οτι θα πνιγει/ θα υποσιτιστει/ θα μου στειλουν κοινωνικο λειτουργο να μου τον παρει(ναι, το ακουσα ΚΑΙ αυτο)...ο,τι και να ακουτε κοριτσια μην πτοειστε...αν δεν ενδιαφερομασταν για τα μωρα μας δε θα ειμασταν εδω να ανταλλαζουμε αποψεις και να μοιραζομαστε τις γνωσεις μας, ετσι δεν ειναι?

 

Μελινα22 και γω αν κανω αλλο παιδακι θελω τι μαια σου :):)!!!

Ναι δεν εχω δωσει καθολου πολτοποιημενα και ειναι μια χαρα ο μιστερ! Μαλιστα συμβουλευτηκα και αλλον παιδιατρο απ'αυτον που μας κανει τα εμβολια (δεν τον πολυεμπιστευομαι τον εχω μονο για τα εμβολια γιατι ειναι με ταμειο), για το θεμα της διατροφης επειδη ειμαστε και χορτοφαγοι μηπως χρειαζεται καποιο συμπληρωμα και μου ειπε πως μεχρι το χρονο ειναι οκ με το θηλασμο. Θα του κανουμε εξετασεις αιματος στο χρονο πανω και βλεπουμε.

Οντως η χωνεψη ξεκινα απ'το στομα με τα ενζυμα που υπαρχουν στο σαλιο και ειναι σημαντικο να μασαμε πολυ καλα (μαλλον αδυνατον για τα μωρα και τα μικρα παιδια...εχουν καιρο μεχρι να μαθουν).

Ατοιμοι συγγενεις και φιλοι μας κανουν τη ζωη δυσκολη γκρρρρρ:evil:!!!

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Galanodel κάποιες φορές που πεινάει κ του έχω δώσει να φάει ολόκληρο το φαγητό κ όχι αλεσμένο τρώει λίγο μετά κουράζεται κ τα παρατάει. Να του δίνω όταν δεν πεινάει πολύ; Εσένα αρχικά πώς ήταν; Εννοώ πόσο καιρό πήρε για να καταλάβει ότι χορταίνει; Βέβαια δεν είναι το ίδιο γιατί εσένα έφαγε μόνο με αυτόν τον τρόπο, δεν μπερδεύτηκε όπως εμένα.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Galanodel κάποιες φορές που πεινάει κ του έχω δώσει να φάει ολόκληρο το φαγητό κ όχι αλεσμένο τρώει λίγο μετά κουράζεται κ τα παρατάει. Να του δίνω όταν δεν πεινάει πολύ; Εσένα αρχικά πώς ήταν; Εννοώ πόσο καιρό πήρε για να καταλάβει ότι χορταίνει; Βέβαια δεν είναι το ίδιο γιατί εσένα έφαγε μόνο με αυτόν τον τρόπο, δεν μπερδεύτηκε όπως εμένα.

 

Melina ίσως θα ήταν καλύτερα να έχει θηλασει καμία ωριτσα πιο πριν δώσεις κάτι μη αλεσμενο.. Και η κόρη μου ακόμα και τώρα που "μεγάλωσε" δεν αντιδρά καλα όταν πειναει πολυ..

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν τον βαζω ποτε εντελως νηστικο γιατι συγχιζεται. Καλο ειναι να εχει φαει ειτε νωριτερα οπως ειπε και η Νινα-Νανα, ή αλλιως με ενα γρηγορο θηλασμο πριν τον βαλεις στο καρεκλακι του την κανεις τη δουλεια σου! Βασικα, δε νομιζω πως εχει καταλαβει οτι χορταινει με το φαγητο...ακομα μαθαινει. Σημερα πριν φαμε, τον εβαλα να κατσει πανω στο τραπεζι και του εδωσα ενα φυλλο σαλατας. Το επιασε κι αρχισε να το μασουλαει. Μου εδωσε και μενα λιγο και με παρατηρουσε πως το μασουσα. Πολυ γελιο! Κοιτα εγω το εχω παρει πολυ χαλαρα το θεμα...δεν εχω αντικαταστησει καποιο γευμα θηλασμου με στερεες και του δινω μονο μια-δυο φορες τη μερα στερεες. Τωρα θελω να του δινω σιγουρα δυο και να αρχισουμε και τρεις. Παντως εχω παρατηρησει πως αν πειναει ή νησταζει ή γενικα δεν ειναι και πολυ κεφατος και τον βαλω να φαει στερεες θυμωνει. Το βλεπουν σαν παιχνιδι και για να παιξουν πρεπει ολες οι αλλες αναγκες τους να ειναι καλυμενες:).

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα τις ίδιες ακριβώς αντιδράσεις έχει, έχεις δίκιο. Το βλέπουν όντως ως παιχνίδι κ πειραματισμό οπότε με νύστα ή έντονη πείνα δεν γίνεται να υπάρχει τέτοια διάθεση. Εγώ του δίνω 3 φορές στέρεες αλλά ενδιάμεσα (ή κ πριν το γεύμα ακριβώς) θηλάζει αν μου ζητήσει. Κάποιες φορές πίνει 2,3 γουλιές κ μετά τρώει κανονικά. Ο ίδιος με έχει καθοδηγήσει σε αυτό. Οπότε δεν ξέρω για αντικατάσταση...νομίζω σιγά σιγά γίνεται η διαδικασία κ εφόσον έχω την πολυτέλεια να μην δουλεύω ακόμα δεν ανησυχώ καθόλου.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

καλημερα!! λοιπον η μπουμπου την σουπα κ την κρεμουλα την τρωει καλα τις περισσοτερες φορες ομως με την φρουτοκρεμα εχω φοβερο προβλημα..ενω στην αρχη κατι καναμε εδω κ 2 βδομαδες δεν τρωει για κανεναν λογο..κανω ενα σωρο κολπα αλλα δεν τρωει πανω απο 2-3 κουταλακια..της δινω λοιπον 1 μικρο αχλαδακι η' βανιλια η' καποιο αλλο μικρο κ ωριμο φρουτακι το οποιο το ψιλοτρωει..ομως ετσι παιρνει τις βιταμινες?? ποσα φρουτακια πρεπει να της δωσω για να πω οτι χορτασε?? δεν μπορω να περιμενω να μου δειξει οτι πειναει γιατι πργματικα ειναι το τελευταιο πραγμα που την απασχολει..συνηθως εχει να μπουσουλησει,να παιξει,να ακουσει τραγουδια,να κουτσομπολεψει κτλ:lol::lol: ουφ,ανυσηχω

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! λοιπον η μπουμπου την σουπα κ την κρεμουλα την τρωει καλα τις περισσοτερες φορες ομως με την φρουτοκρεμα εχω φοβερο προβλημα..ενω στην αρχη κατι καναμε εδω κ 2 βδομαδες δεν τρωει για κανεναν λογο..κανω ενα σωρο κολπα αλλα δεν τρωει πανω απο 2-3 κουταλακια..της δινω λοιπον 1 μικρο αχλαδακι η' βανιλια η' καποιο αλλο μικρο κ ωριμο φρουτακι το οποιο το ψιλοτρωει..ομως ετσι παιρνει τις βιταμινες?? ποσα φρουτακια πρεπει να της δωσω για να πω οτι χορτασε?? δεν μπορω να περιμενω να μου δειξει οτι πειναει γιατι πργματικα ειναι το τελευταιο πραγμα που την απασχολει..συνηθως εχει να μπουσουλησει,να παιξει,να ακουσει τραγουδια,να κουτσομπολεψει κτλ:lol::lol: ουφ,ανυσηχω

 

Βιταμίνες παίρνει με τα ολόκληρα φρούτα, ίσως και περισσοτερες απο την φρουτοκρεμα.

 

Μην ανησυχείς, απλα προσπάθησε να κανεις το φαγητο να μην της φαίνεται χαμένος χρόνος.. Φάτε στο πάρκο, στη βεράντα, βαλτης φαγητο μπροστά της, ίσως ένα πιάτο με βεντουζα, ένα κουταλι ή πιρουνι, ωραία μουσική, ένα βιβλίο.. Κάτι ίσως βοηθήσει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Βιταμίνες παίρνει με τα ολόκληρα φρούτα, ίσως και περισσοτερες απο την φρουτοκρεμα.

 

Μην ανησυχείς, απλα προσπάθησε να κανεις το φαγητο να μην της φαίνεται χαμένος χρόνος.. Φάτε στο πάρκο, στη βεράντα, βαλτης φαγητο μπροστά της, ίσως ένα πιάτο με βεντουζα, ένα κουταλι ή πιρουνι, ωραία μουσική, ένα βιβλίο.. Κάτι ίσως βοηθήσει!

σ'ευχαριστω πολυ!! οντως αυτο μου δειχνει οτι το φαι ειναι χαμενος χρονος..κ τις περισσοτερες φορες θελει να πιασει το κουταλι μονη της κ να βαλει τα χερια μεσα στο πιατο αλλα εγω το αποφευγω γιατι λεω ετσι θα παιξει κ δεν θα φαει...θα την αφησω να δω οπως λες!!!! απλα σκεφτομαι οτι ποσο πια θα φαει ετσι?μ'εχουν τρελλανει κιολας οτι το μωρο δεν τρωει,του κανω ολα τα χατηρια κ την κακομαθαινω.με επιρεαζουν κ με αγχωνουν με τις βλακειες τους:evil:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ!! οντως αυτο μου δειχνει οτι το φαι ειναι χαμενος χρονος..κ τις περισσοτερες φορες θελει να πιασει το κουταλι μονη της κ να βαλει τα χερια μεσα στο πιατο αλλα εγω το αποφευγω γιατι λεω ετσι θα παιξει κ δεν θα φαει...θα την αφησω να δω οπως λες!!!! απλα σκεφτομαι οτι ποσο πια θα φαει ετσι?μ'εχουν τρελλανει κιολας οτι το μωρο δεν τρωει,του κανω ολα τα χατηρια κ την κακομαθαινω.με επιρεαζουν κ με αγχωνουν με τις βλακειες τους:evil:

 

Μπορει να μην φάει ποσότητα τις πρωτες φορές αλλα θα γνωριστεί με το φαγητο της κι οσο περνάει ο καιρος θα αγαπήσει τη διαδικασία του φαγητού γιατι θα είναι κάτι που κάνει μόνη της. Έτσι κι αλλιώς τα παιδια μέσα απο το παιχνίδι μαθαίνουν.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το 1/3 περίπου της ποσότητας της κρέμας, σε στερεή μορφή, χορταίνει και τρέφεται σωστά

αχ αληθεια??? ενταξει πραγματικα ηρεμησα,γιατι εγω μονιμως χορτατη την βλεπω..ολο νερο πινει λες κ εφαγε κανενα γουρουνοπουλο!!!:D

Μπορει να μην φάει ποσότητα τις πρωτες φορές αλλα θα γνωριστεί με το φαγητο της κι οσο περνάει ο καιρος θα αγαπήσει τη διαδικασία του φαγητού γιατι θα είναι κάτι που κάνει μόνη της. Έτσι κι αλλιώς τα παιδια μέσα απο το παιχνίδι μαθαίνουν.

οπως τα λες ειναι..να δεις χαρα που κανει κ με τι ορεξη τρωει το φρουτακι ολοκληρο..δεν το τρωει ολο αλλα κ παλι..εβγαλε κ 2 δοντακια τωρα κ ολο αφηνει τα ιχνη της πανω στα φρουτα:D:D καπου ειχα διαβασει οτι η κορη σου δεν εφαγε σχεδον ποτε πολτοποιημενα..δεν θυμαμαι ομως αν μιλουσες για φρουτα η' γενικα..τωρα πως ειναι με τα φαγητα??τα τρωει κανονικα η' παιδευεστε?? ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια..με ξεαγχωνεται!!!!!!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

αχ αληθεια??? ενταξει πραγματικα ηρεμησα,γιατι εγω μονιμως χορτατη την βλεπω..ολο νερο πινει λες κ εφαγε κανενα γουρουνοπουλο!!!:D

 

οπως τα λες ειναι..να δεις χαρα που κανει κ με τι ορεξη τρωει το φρουτακι ολοκληρο..δεν το τρωει ολο αλλα κ παλι..εβγαλε κ 2 δοντακια τωρα κ ολο αφηνει τα ιχνη της πανω στα φρουτα:D:D καπου ειχα διαβασει οτι η κορη σου δεν εφαγε σχεδον ποτε πολτοποιημενα..δεν θυμαμαι ομως αν μιλουσες για φρουτα η' γενικα..τωρα πως ειναι με τα φαγητα??τα τρωει κανονικα η' παιδευεστε?? ευχαριστω παρα πολυ κοριτσια..με ξεαγχωνεται!!!!!!!!!

 

Δεν έφαγε καθόλου αλεσμενα κανένα φαγητο.

Τρώει μόνο όταν είναι χαρούμενη, ακούει ωραία μουσική, είναι σε ωραία ατμόσφαιρα, κτλ. Φυσικα πάντα μόνη της με κανονικο μεγααααλο πιρουνι απο 1 έτους και με πολυ καμάρι :-D θαρρείς και κάνει κάτι σπουδαίο!

Της αρέσει η διαδικασία και πολλα φαγητά. Στις διακοπές κόντεψε να φάει κι εμάς αλλα εκει γενικώς ήταν άλλο παιδι οπότε ας μην συγκρινω καλύτερα :P

Πάντως ουσιαστικά φαγητο σε ποσότητα ξεκίνησε να τρώει περίπου στον χρόνο (αλλα και πάλι μην φανταστείς ότι τρώει πολυ). Αλλα τι να κάνω; Προσπαθω να της δίνω αρκετές φορές μέσα στην ημέρα ευκαιρία να φάει κάτι (3 γεύματα και 2 ή 3 "σνακ") και να αποδεκτώ το γεγονός ότι θα μείνει πετσί και κόκαλο!:rolleyes:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

mariazerta μην αγχωνεσαι καθολου τα μωρακια τρωνε οσο χρειαζονται. Και ο δικος μου δεν εφαγε ποτε αλεσμενα, ειναι μικροτερος βεβαια 10,5 μηνων και τα παει μια χαρα. Ειναι αδυνατος, αλλα οχι ελλιποβαρης, μαλλον προσεχει τη σιλουετα του :lol:.

Μας ειχε πει ο γιατρος, αμα του κοπει η ορεξη τωρα που ειναι καλοκαιρι, να του δωσουμε βιταμινες. Αλλα τον τελευταιο καιρο, ο,τι του δωσεις το τσακιζει. Δεν υπολογιζω τις ποσοτητες που θα ''επρεπε'' να τρωει, απλα του προσφερω ποικιλια τροφων πολλες φορες τη μερα οπως ειπε και η Nina-Nana και επιλεγει τι και ποσο θα φαει αναλογα με την ορεξη του. Βλεπω την κοιλιτσα του γεματη και ειναι ευτυχισμενος, αυτο μου αρκει.

Καποιοι γονεις πιστευουν οτι αυτο που εκαναν στα παιδια τους, ειναι το ιδανικο (ή ισως και το μοναδικο) και πιεζουν και τους αλλους να κανουν το ιδιο. Ας μην ξεχναμε οτι το καθε παιδι και ο καθε γονιος ειναι διαφορετικος, δεν μπορει το ιδιο πραγμα να ταιριαζει σε ολους. Παρε ωτοασπιδες...βγαζε τις μονο για να ακους το μωρο σου :wink:

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

mariazerta μην αγχωνεσαι καθολου τα μωρακια τρωνε οσο χρειαζονται. Και ο δικος μου δεν εφαγε ποτε αλεσμενα, ειναι μικροτερος βεβαια 10,5 μηνων και τα παει μια χαρα. Ειναι αδυνατος, αλλα οχι ελλιποβαρης, μαλλον προσεχει τη σιλουετα του :lol:.

Μας ειχε πει ο γιατρος, αμα του κοπει η ορεξη τωρα που ειναι καλοκαιρι, να του δωσουμε βιταμινες. Αλλα τον τελευταιο καιρο, ο,τι του δωσεις το τσακιζει. Δεν υπολογιζω τις ποσοτητες που θα ''επρεπε'' να τρωει, απλα του προσφερω ποικιλια τροφων πολλες φορες τη μερα οπως ειπε και η Nina-Nana και επιλεγει τι και ποσο θα φαει αναλογα με την ορεξη του. Βλεπω την κοιλιτσα του γεματη και ειναι ευτυχισμενος, αυτο μου αρκει.

Καποιοι γονεις πιστευουν οτι αυτο που εκαναν στα παιδια τους, ειναι το ιδανικο (ή ισως και το μοναδικο) και πιεζουν και τους αλλους να κανουν το ιδιο. Ας μην ξεχναμε οτι το καθε παιδι και ο καθε γονιος ειναι διαφορετικος, δεν μπορει το ιδιο πραγμα να ταιριαζει σε ολους. Παρε ωτοασπιδες...βγαζε τις μονο για να ακους το μωρο σου :wink:

σ'ευχαριστω πολυ!!!! τις ωτοασπιδες τις πηρα..τις χρειαζομαι συνεχεια γιατι ολοι ειναι φωτεινοι παντογνωστες!!!!:lol::lol: εγω αυτο ηθελα να μαθω εαν το μωρο μπορει οντως να χορτασει με σκετα φρουτακια(που να μην ειναι 3-4 φρουτα μαζι αλεσμενα) γιατι εμενα θα φαει ας πουμε μισο αχλαδακι κ 3/4 ροδακινο κ φοβαμαι μηπως δεν της φτανει..εκεινη δεν ζηταει εντομεταξυ ποτε σχεδον να φαει κ νιωθω οτι την βαζω με το ζορι!!!! αλλα βλεπεω οτι οσα μωρακια ακολουθουν αυτη τη μεθοδο ειναι μια χαρα,θα ακολουθησω κ εγω το μωρακι μου κ δεν θα αγχωνομαι....βεβαια κ εμενα ειναι πολυ λιτοδιαιτη..το εχω ξαναπει θελει να μου γινει Καγια!!!:lol::lol::lol:

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έφαγε καθόλου αλεσμενα κανένα φαγητο.

Τρώει μόνο όταν είναι χαρούμενη, ακούει ωραία μουσική, είναι σε ωραία ατμόσφαιρα, κτλ. Φυσικα πάντα μόνη της με κανονικο μεγααααλο πιρουνι απο 1 έτους και με πολυ καμάρι :-D θαρρείς και κάνει κάτι σπουδαίο!

Της αρέσει η διαδικασία και πολλα φαγητά. Στις διακοπές κόντεψε να φάει κι εμάς αλλα εκει γενικώς ήταν άλλο παιδι οπότε ας μην συγκρινω καλύτερα :P

Πάντως ουσιαστικά φαγητο σε ποσότητα ξεκίνησε να τρώει περίπου στον χρόνο (αλλα και πάλι μην φανταστείς ότι τρώει πολυ). Αλλα τι να κάνω; Προσπαθω να της δίνω αρκετές φορές μέσα στην ημέρα ευκαιρία να φάει κάτι (3 γεύματα και 2 ή 3 "σνακ") και να αποδεκτώ το γεγονός ότι θα μείνει πετσί και κόκαλο!:rolleyes:

nina nana βλεπω η κορη μου ακολουθει τα χναρια της δικης σου!!!!! με βλεπω σε λιγο καιρο να σε ρωταω ποιο πιρουνι της εδινες κ ποσο μεγαλο ειναι για να δωσω το ιδιο!!!!:lol::lol::lol: σ'ευχαριστω πολυ!!!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα και από εμένα!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τα κορίτσια που ακολουθούν εδώ και καιρό τη μέθοδο και τώρα τα μωράκια τους έχουν μεγαλώσει κάπως.

 

Σε γενικές γραμμές τι εξέλιξη είχαν ως προς το φαγητό? Πότε άρχισαν να τρώνε σχετικά ικανοποιητική ποσότητα (βλέπω γύρω στο χρόνο από τις περισσότερες)?

 

τι γίνεται με το πιρούνι/κουτάλι? σε ποιά ηλικία περίπου καταφέρνουν να το χειρίζονται ικανοποιητικά?

 

και τέλος τι γίνεται με φαγητά τύπου φακές, ρύζι, γιαούρτι...? μόνο με κουτάλι όταν τα κατάφεραν?

 

Εγώ ξεκίνησα να δίνω κομμάτια γιατί απλά από τα αλεσμένα έτρωγε και τρώει το πολύ 3 κουταλιές...¨Αρα άρχισα να δοκιμάζω τα πάντα...Μόνος του τρώει κάτι. Δεν έχω αντικαταστήσει γεύμα θηλασμού αλλά γενικά είναι θετικός στις νέες γεύσεις και αυτό με κάνει να αισιοδοξώ! Μόνο που σε λίγο κλείνει χρόνο και νομίζω ότι μετά θα αρχίσω να αγχώνομαι εάν δεν αυξήσει λίγο την ποσότητα...

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τα κορίτσια που ακολουθούν εδώ και καιρό τη μέθοδο και τώρα τα μωράκια τους έχουν μεγαλώσει κάπως.

 

Σε γενικές γραμμές τι εξέλιξη είχαν ως προς το φαγητό? Πότε άρχισαν να τρώνε σχετικά ικανοποιητική ποσότητα (βλέπω γύρω στο χρόνο από τις περισσότερες)?

 

τι γίνεται με το πιρούνι/κουτάλι? σε ποιά ηλικία περίπου καταφέρνουν να το χειρίζονται ικανοποιητικά?

 

και τέλος τι γίνεται με φαγητά τύπου φακές, ρύζι, γιαούρτι...? μόνο με κουτάλι όταν τα κατάφεραν?

 

Ακριβώς δεν θυμάμαι πότε ξεκίνησαν, αλλά βλέποντας τώρα το αποτέλεσμα, θα συνεχίσουμε έτσι και στο επόμενο:) Δεν εφάρμοζα αυστηρά μια μέθοδο, αλλά γενικά δεν μαγείρευα πολύ έξτρα και τους άφηνα την πρωτοβουλία.

Για τις φακές όταν ήταν σούπα δεν θυμάμαι τι ακριβώς έκανα, μπορεί και να έδινα εγώ λίγες με το κουτάλι. Ειδικά η μικρή όμως επιμένει πολύ να τα κάνει όλα μόνη της, οπότε δεν θα ανεχόταν πολλή ώρα να την ταΐζω. Αλλά αν ήταν πηχτή η σούπα, μπορούσαν λίγο λίγο μόνες τους. Το ρύζι στην αρχή με το χέρι το έτρωγαν, σπυρί σπυρί. Λέρωναν αρκετά, αλλά από νωρίς ήθελαν να καθαρίζουν το τραπέζι μόνες τους με ένα βρεγμένο πανάκι. Σιγά σιγά μπορούσαν όλο και καλύτερα να χειρίζονται το πηρούνι και το κουτάλι.

Στην αρχή είναι ίσως πιο δύσκολο - λέω ίσως, γιατί εμένα θα με άγχωνε να προσπαθώ με ένα σωρό κόλπα να ταΐσω ένα μωρό και να μπαίνω σε αμφιβολίες για το πόσο τρώει, τι κάνω λάθος και δεν τρώει περισσότερο, κτλ. Είναι πιο ευχάριστο να κάθονται όλοι στο τραπέζι και να τρώει ο καθένας όσο θέλει. Μεσοπρόθεσμα είναι σίγουρα πιο εύκολο για τη μαμά, γιατί μαθαίνουν νωρίς μια σωστή διατροφική κουλτούρα, τρώνε ισορροπημένα ανάλογα με τις ανάγκες τους, και αυτοεξυπηρετούνται.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και από εμένα!

 

θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τα κορίτσια που ακολουθούν εδώ και καιρό τη μέθοδο και τώρα τα μωράκια τους έχουν μεγαλώσει κάπως.

 

Σε γενικές γραμμές τι εξέλιξη είχαν ως προς το φαγητό? Πότε άρχισαν να τρώνε σχετικά ικανοποιητική ποσότητα (βλέπω γύρω στο χρόνο από τις περισσότερες)?

 

τι γίνεται με το πιρούνι/κουτάλι? σε ποιά ηλικία περίπου καταφέρνουν να το χειρίζονται ικανοποιητικά?

 

και τέλος τι γίνεται με φαγητά τύπου φακές, ρύζι, γιαούρτι...? μόνο με κουτάλι όταν τα κατάφεραν?

 

Εγώ ξεκίνησα να δίνω κομμάτια γιατί απλά από τα αλεσμένα έτρωγε και τρώει το πολύ 3 κουταλιές...¨Αρα άρχισα να δοκιμάζω τα πάντα...Μόνος του τρώει κάτι. Δεν έχω αντικαταστήσει γεύμα θηλασμού αλλά γενικά είναι θετικός στις νέες γεύσεις και αυτό με κάνει να αισιοδοξώ! Μόνο που σε λίγο κλείνει χρόνο και νομίζω ότι μετά θα αρχίσω να αγχώνομαι εάν δεν αυξήσει λίγο την ποσότητα...

 

Γύρω στο χρόνο άρχισε να τρώει περισσότερο αλλα ακόμα και τώρα ειναι ολιγοφαγο παιδι (πολλα και μικρα γεύματα-νομίζω καλύτερα έτσι).

 

Αν θυμάμαι καλα εχει 3 μήνες που χρησιμοποιεί πιρουνι και κουταλι πολυ καλα.

 

Τις φακες τις κάνω χυλωμένες οπότε τις τρώει είτε με το χέρι είτε με κουταλι, το ρύζι κυρίως με χέρια (το μπασματι κολλάει οπότε ειναι εξαιρετικά εύκολο να πιάσει μπουκιά μεγάλη είτε με το χέρι είτε με κουταλι), το γιαούρτι το τρώει με κουταλι ή με το δάχτυλο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου δεν ειναι πολυ μεγαλος (12,5 μηνων) αλλα μια αλφα εμπειρια την εχουμε βρε αδεφε.

Ακολουθουμε τη μεθοδο απο 6μιση μηνων, απ'οταν αρχισε δηλαδη στερεες. Στην αρχη μπορω να πω οτι ΔΕΝ ετρωγε. Επαιζε και εξερευνουσε. Μετα απο μερικες μερες αρχισα να βλεπω κομματακια τροφης στα κακα του->σημαδι οτι κατι μπαινει τελικα σ'αυτο το στομαχι. Η αλλαγη σε μας εγινε στους 10 μηνες, αλλα ναι, συνηθως στο χρονο ξεκινουν να τρωνε ποσοτητα, πιο πριν τσιμπολογημα θα το 'λεγα.

 

Ακομα δεν τρωει μονος του το φαγητο του με κουταλι/πιρουνι. Αυτο που κανω ειναι να του δινω ενα κουταλι, γεμισμενο απο μενα με καποιες ρευστες τροφες (μαυρη μελασσα, χουμους, πατε ηλιοσπορου κλπ.). και το τρωει ετσι. Του εχω παντα ενα κουταλι στο δισκο του σε περιπτωση που θελησει να μας μιμηθει. Μου φαινεται πως πρεπει να αρχισω να του δινω και πιρουνι, εχω την εντυπωση πως τους ειναι πιο ευκολο να πιασουν το φαγητο.

 

Το ρυζι δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο θα φανταζοταν κανεις. Το γιαουρτι μπορεις να το δινεις σε προγεμισμενο κουταλι ή/και με φρουτα/λαχανικα/κρακερς για να τα βουταει μεσα. Τις φακες και γενικα τις σουπες, του τις δινω σε μπωλ, το οποιο σηκωνει με τα χερια του κι αρχιζει να πινει!!! Μετα βουταει και το χερι του μεσα και αρχιζει να τρωει τα πιο στερεα κομματια.

 

Εχω ενα μπλογκ στο οποιο γραφω και μερικες baby led weaning εμπειριες μας. Ειναι στα αγγλικα αλλα εχει πολλες φωτος. Αν θελει καποια να της στειλω με πμ το λινκ γιατι δεν ξερω αν επιτρεπεται να το γραψω εδω.

bj0Ip3.png

0cvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πως πρεπει να αρχισω να του δινω και πιρουνι, εχω την εντυπωση πως τους ειναι πιο ευκολο να πιασουν το φαγητο.

 

Αυτή την εντύπωση έχω κι εγώ. Τουλάχιστον δεν χρειάζεται να ισορροπούν, όπως με το κουτάλι. Βέβαια συχνά μπορεί να πιάνουν το φαγητό με το χέρι και να το μπήγουν στο πηρούνι :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...