Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθολική Βάφτιση


Recommended Posts

Γειά σας!

 

Θα ήθελα να μάθω μερικές λεπτομέρειες σχετικά με την καθολική βάφτιση. Πού υπάρχουν καθολικές εκκλησίες στην Αθήνα κατά προτίμηση στα βόρεια προάστεια? Γνωρίζω μόνο αυτή στο κέντρο της Αθήνα,ς στην Πανεπιστημίου. Υπάρχει πρόβλημα εάν οι γονείς του παιδιού δεν έχουν τελέσει θρησκευτικό γάμο? Οι νονοί μπορεί να είναι ορθόδοξοι? Το μυστήριο είναι αντίστοιχο της ορθόδοξης βάφτισης ή κάτι πιο απλό? Γενικά τι συνηθίζεται να κάνουν στη βάφτιση (π.χ. σταυρός, καλαθούνα με τα βαφτιστικά, μαρτυρικά, λαμπάδες, μπουμπουνιέρες...κτλ)?

 

Ευχαριστώ

CGeop2.png

c8Z1p1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι καθολικοί παπάδες απο την μικρή εμπειρία που έχω σε αυτό το θέμα ειναι πολύ εξυπηρετικοί. Γιατί δε παίρνεις τηλεφωνο στην εκκλησία που ξέρεις να σου πουνε και για άλλους ναους, να ρωτήσεις τα σχετικά με το μυστήριο; Αλλά δε νομίζω να αλλάζει κάτι όσο αφορά το μυστήριο.

pECmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!

 

Θα ήθελα να μάθω μερικές λεπτομέρειες σχετικά με την καθολική βάφτιση. Πού υπάρχουν καθολικές εκκλησίες στην Αθήνα κατά προτίμηση στα βόρεια προάστεια? Γνωρίζω μόνο αυτή στο κέντρο της Αθήνα,ς στην Πανεπιστημίου. Υπάρχει πρόβλημα εάν οι γονείς του παιδιού δεν έχουν τελέσει θρησκευτικό γάμο? Οι νονοί μπορεί να είναι ορθόδοξοι? Το μυστήριο είναι αντίστοιχο της ορθόδοξης βάφτισης ή κάτι πιο απλό? Γενικά τι συνηθίζεται να κάνουν στη βάφτιση (π.χ. σταυρός, καλαθούνα με τα βαφτιστικά, μαρτυρικά, λαμπάδες, μπουμπουνιέρες...κτλ)?

 

Ευχαριστώ

 

ξεχασε τα μαρτυρικα,λαμπαες,μπουμπουνιερες..μονο οι ορθοδοξοι εχουν αυτο το λειτουργικο...η βαφτιση ηκαθολικη ειναι πολυ απλη,,,τι ακριβως χρειαζεται ρωτα ..εχω δει στο εξωτερικο καθολικη βαφτιση πολλες φορες ..μαλιστα πολλες φορες γινονται πολλαπλες ..δηλ την ιδια ωρα βαφτιζονται πολλα μωρακια...θα σου πω τι ειχα δει εγω....πας στην εκκλησια οι νονοι,γονεις και οι καλεσμενοι,σε καθε στασιδι περιπου στην εκκλησια ητανε και μια οικογενεια (ενταξει μιλαω για χωρα καθολικη οποτε εχει πολλους πιστους εκει καθολικους) κανει τη λειτουργια ο παπας την αναλογη,παει κοντα στα μωρα λενε το ονομα ,τα βρεχει λιγο με αγιασμο στο κεφαλι και αυτο ειναι πανω κατω η ταλαιπωρια των μωρων,,,οχι κολυμπηθρες,οχι βουτιες σε νερα,οχι λαμπαδες,οχι μπουμπουνιερες κλπ κλπ για αυτο και βαφτιζονται και μικρα....τωρα περισσοτερες λεπτομερειες παρε τηλ για το τι χαρτομανι θελει, κλπ αν και νομιζω οτι οπως στην ορθοδοξη βαφτιση ο νονος πρεπει να ειναι ορθοδοξος ετσι και στην καθολικη το ιδιο θα ισχυει...

 

επισης πρεπει να ξερεις οτι γενικοτερα και το πασχα δεν εχουνε στο εξωτερικο μιλαω το συστημα φερνει ο νονος λαμπαδα και τα σχετικα...ειναι αλλο δογμα εχει αλλα εθιμοτυπικα....απλα αναφερω για να ξερεις....βεβαια αυτο δεν εμποδιζει την μανα μου (ειναι καθολικη) καθε πασχα να πηγαινει στην ορθοδοξη εκκλησια και να κραταει λαμπαδες κλπ:)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Καθολική εκκλησία στα Βόρεια προάστια υπάρχει και στο Ηράκλειο, ο Άγιος Λουκάς. Επί της Λεωφόρου Ηρακλείου είναι.

Α, ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.cathecclesia.gr/hellas/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=10

 

Ελπίζω να βοήθησα. Πάρε ένα τηλ να ενημερωθείς

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καθολική εκκλησία στα Βόρεια προάστια υπάρχει και στο Ηράκλειο, ο Άγιος Λουκάς. Επί της Λεωφόρου Ηρακλείου είναι.

Α, ρίξε μια ματιά εδώ

http://www.cathecclesia.gr/hellas/index.php?option=com_content&view=article&id=6&Itemid=10

 

Ελπίζω να βοήθησα. Πάρε ένα τηλ να ενημερωθείς

Είναι πολύ ωραία εκκλησία. Την είχαμε κλείσει για τον γάμο μας αλλά τελικά το μυστήριο έγινε στον Αγ.Φραγκίσκο (Αγ.Ανάργυροι) γιατί δεν βόλευε η μέρα (δεν βρίσκαμε αίθουσα για τραπέζι μετά).

Όσον αφορά στο νονό, νομίζω ότι πρέπει να είναι ίδιου δόγματος, γιατί ο άντρας μου που είναι καθολικός βάφτισε την ανιψιά του μιας και δεν ήταν εύκολο να βρει ο αδερφός του κουμπάρο καθολικό. Πάντως στα βαφτίσια είχε λαμπάδες απ' ότι θυμάμαι. Απλά δεν κάνεις τρελούς στολισμούς κλπ. Μπορώ να σου βρω και περισσότερες λεπτομέρειες αν ακόμα έχεις απορίες

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μου ζήτησαν να γίνω νονά σε μωρό που θα βαφτιστεί σε καθολική εκκλησία. Εγώ είμαι ΧΟ και παρότι έχω πάει σε καθολική βάφτιση δεν θυμάμαι πολλά πράγματα και δεν ξέρω τίποτα για το σχετικό εθιμοτυπικό. Μήπως υπάρχει καμία καθολική μανούλα να με βοηθήσει; Παίρνω σταυρό; Βαφιστικά; Πόσο συμμετέχω στο μυστήριο; Κάθε βοήθεια δεκτή!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι τα ίδια απλώς απ' ότι θυμάμαι το μωρό το κρατάς εσύ και ο παπάς βρέχει μόνο το κεφαλάκι του.Δεν το βουτάει στη κολυμπήθρα.Γιατί δεν πας σε μια καθολική εκκλησία να ρωτήσεις τον παπά?Θα στα πεί πιο λεπτομερειακά.Επίσης οι γονείς δε μπορούν να σ' ενημερώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προϋπόθεση στην καθολική εκκλησία να είναι και ο νονός καθολικός; Δεν είναι όπως στην ορθόδοξη που ο νονός θεωρείται ως αυτός που θα κατηχήσει το παιδί και σε θεολογικά ζητήματα;

 

Απορίες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε παιδί μου, το ξέρω αυτό, αλλά και ο παπάς και οι γονείς μένουν μακριά (σε άλλη πόλη) και όπως είπα το έμαθα μόλις τώρα ότι θα γίνω νονά και δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνω ερωτήσεις και μάλιστα τηλεφωνικώς! Γι' αυτό ρωτάω εδώ αν γνωρίζει κάποιος να μου πει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδί μου, το ξέρω αυτό, αλλά και ο παπάς και οι γονείς μένουν μακριά (σε άλλη πόλη) και όπως είπα το έμαθα μόλις τώρα ότι θα γίνω νονά και δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή να κάνω ερωτήσεις και μάλιστα τηλεφωνικώς! Γι' αυτό ρωτάω εδώ αν γνωρίζει κάποιος να μου πει.

 

Δεν είναι απαραίτητο να ρωτήσεις το ίδιο παπά.Στην πόλη σου έχει εκκλησία καθολική?Αν όχι τότε άκυρα αυτά που σου λέω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι προϋπόθεση στην καθολική εκκλησία να είναι και ο νονός καθολικός; Δεν είναι όπως στην ορθόδοξη που ο νονός θεωρείται ως αυτός που θα κατηχήσει το παιδί και σε θεολογικά ζητήματα;

 

Απορίες.....

 

Όχι, στην καθολική βάπτιση ο/η νονός/α μπορεί να είναι οποιουδήποτε δόγματος, είτε καθολικός είτε ορθόδοξος. Στην ορθόδοξη βάπτιση "απαγορεύεται" ο/η νονός/α να είναι άλλου δόγματος. Και μιλάμε για διαφορά δόγματος γιατί έτσι κι αλλιώς, καθολικοί και ορθόδοξοι είναι και οι δύο χριστιανοί.

Όσον αφορά τα διαδικαστικά, όπως είπε και η klouzeau, είναι τα ίδια με την ορθόδοξη βάπτιση, απλά το μωρό δεν το βουτάνε στην κολυμπήθρα, απλά "ραίνουν" το κεφαλάκι του με νερό και λάδι. Για μένα είναι πολύ πιο "ανθρώπινη" βάπτιση απ'ότι η ορθόδοξη. Και συνήθως οι καθολικοί τα βαπτίζουν πολύ μικρά τα παιδάκια τους, μέχρι 3-4 μηνών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι προϋπόθεση στην καθολική εκκλησία να είναι και ο νονός καθολικός; Δεν είναι όπως στην ορθόδοξη που ο νονός θεωρείται ως αυτός που θα κατηχήσει το παιδί και σε θεολογικά ζητήματα;

 

Θεωρητικά είναι προϋπόθεση, στην πράξη όμως υπάρχουν πολλά περιθώρια διαφορετικής ερμηνείας, οπότε είναι σε ποιον παπά θα πέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και συνήθως οι καθολικοί τα βαπτίζουν πολύ μικρά τα παιδάκια τους, μέχρι 3-4 μηνών.

Άκυρο αυτό, η μελλοντική βαφτιστήρα μου θα είναι 14 μηνών στη βάφτισή της!

 

Ευχαριστώ για τις υπόλοιπες πληροφορίες.

 

Δεν μου είναι εύκολο να βρω καθολικό παπά εδώ που είμαι για να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά είναι προϋπόθεση, στην πράξη όμως υπάρχουν πολλά περιθώρια διαφορετικής ερμηνείας, οπότε είναι σε ποιον παπά θα πέσεις.

Η φίλη μου που ρώτησε τον παπά που θα βαφτίσει το μωρό της είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να είναι η νονά ΧΟ και μάλιστα του έκανε εντύπωση που αναρωτηθήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

Η φίλη μου που ρώτησε τον παπά που θα βαφτίσει το μωρό της είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να είναι η νονά ΧΟ και μάλιστα του έκανε εντύπωση που αναρωτηθήκαμε.

 

Έτσι ακριβώς είναι, η καθολική εκκλησία δέχεται επισήμως - και όχι θεωρητικά - και νονούς αλλά και κουμπάρους ορθόδοξους, γιατί πολύ απλά είναι χριστιανοί και οι μεν και οι δε.

Link to comment
Share on other sites

Στους Ορθόδοξους υπάρχει και διαβάζεται από τον ανάδοχο στη βάφτιση. Αυτό είναι και το βασικό κώλυμα στο να γίνει κάποιος χριστιανός άλλου δόγματος νονός σε ορθόδοξη βάφτιση.

 

Στους Καθολικούς φαντάζομαι πως όχι (δεν υπάρχει, δεν διαβάζεται, δεν αποτελεί κώλυμα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...