Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΟΝΕΩΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΝΟΜΗ ΚΑΤΑΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ


Recommended Posts

Σχετικά με την πολιτική στα επισκεπτήρια στις ΜΕΝΝ. Βρήκα κάποια στοιχεία για τις ΗΠΑ και το Ηνωμένο Βασίλειο. Δεν υπάρχει κάποιο άρθρο διαθέσιμο με τέτοια στοιχεία για πολλές χώρες, αλλά πιστεύω είναι αρκετά έγκυρες οι πρακτικές αυτών των χωρών.

 

"Τι προβλέπεται για τα επισκεπτήρια όσο το μωρό είναι στη μονάδα;

 

 

Οι γονείς συνήθως επιτρέπεται να είναι με το μωρό τους οποιαδήποτε ώρα, μέρα ή νύχτα. Τα αδέλφια συχνά ενθαρρύνονται να επισκεφθούν το νεογνό, επίσης. Μπορεί να γίνουν δεκτοί και άλλοι επισκέπτες, αλλά όχι πολλοί μαζί. Σε γενικές γραμμές, δεν είναι καλή ιδέα το επισκεπτήριο όταν κάποιος έχει ίωση. Χρειάζεται επικοινωνία με κάθε μονάδα, καθώς ισχύουν διαφορετικές πρακτικές σε καθεμία."

 

Και κάποια που επίσης δεν εφαρμόζονται εδώ, αν και ξεφεύγουν λίγο από το θέμα που συζητάμε, είναι τα παρακάτω:

 

Kangaroo care. Once your baby is strong enough, one very good way to help her development is called kangaroo care. You simply hold your baby inside your shirt, against your bare skin. Kangaroo care is soothing for your baby, and can improve her health and development (Ruiz-Pelaez et al 2004; Ohgi S et al 2002). Staff on the unit can show you how to hold your baby when she is ready.

 

Do the usual baby care tasks. It may take some time, but as your baby gets stronger you can start doing all those ordinary things that most parents take for granted, like changing her nappy and giving her a bath.

 

Πηγή:

http://www.babycentre.co.uk/baby/prembaby/scbu/

 

Επίσης, αρκετές ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες, στα αγγλικά

 

http://allnurses.com/nicu-nursing-forum/nicu-visitation-policy-99315.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σας πω 1-2 πραγματα για το νοσοκομιο που γεννησα στο Βελγιο... Λοιπον ειχε 2-3θερμοκιτιδες μονο για τα ελιποβαρη μωρακια. Οταν ρωτησα τον γιατρο μου μου ειπε οτι αν υπαρχει προβλημα μεταφερουν την μητερα πριν γεννησει σε πανεπιστημιακο νοσοκομιο το οποιο εχει εξοπλισμενες μοναδες.

Οντως επιτρεπεται να επισκευτουν τα μωρα τα αδελφακια τους (οπως και αν ειναι στο δωματιο - δεν υπαρχει το οριο 12-14 χρονων οπως στην Ελλαδα).

Για τον ικτερο εχουν φορητες λαμπες και τις φερνουν στο δωματιο γιατι εδω τα μωρα ειναι με τη μαμα τους...

Βεβαια και εδω τις εξετασεις αιματος τις κανουν στην αιθουσα νεογνων και δεν επιτρεπεται να συνοδευσεις το μωρακι σου εκει..

Βγαινοντας απο το νοσοκομιο σου δινουν μια πολυ μικρη περιλιψη των εξετασεων (δεν ξερω τι γινεται αν υπαρχει προβλημα). Τον φακελο πρεπει να κανεις ειδικη αιτηση για να τον παρεις..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παρομοια εμπειρια ειχα,βεβαια εγω πηγα σπιτι με το μωρο και γυρισα την επομενη ξανα στο μαιευτηριο οπου μπηκε στη ΜΕΝΝ!Φυσικα και υποψιαζομαι ποιο μαιευτηριο ειναι, 300 η θερμοκοιτιδα και 150 η απλη παρακολουθηση φυσικα χωρις επεξηγηση του λογου, αφου καθε μερα μας ενημερωνε αλλος "γιατρος"....ΑΙΣΧΟΣ! Ακομα δε μπορω να ειμαι στο σπιτι μου ουτε μια ωρα χωρις να ειναι και το παιδι μου εκει, αυτο το ψυχολογικο μερος της υποθεσης θα το ξεπληρωσει κανεις ποτε σε οποιαδηποτε μανα εζησε τετοια κατασταση??????

 

Να σημειωσω οτι λιγες μερες μετα η κορη μου ξανανοσηλευτηκε σε απλο δωματιο στο ΔΗΜΟΣΙΟ παιδων και οι καλυτεροι και εμπειροτεροι γιατροι του νοσοκομειου εδιναν ρεπορτ καθημερινα εκαναν συμβουλιο μπροστα μας,εδωσαν εντελως διαφορετικες οδηγιες σιτισης του παιδιου απο οτι στο ιδιωτικο και φυσικα δεν θεωρησαν οτι χρειαζεται θερμοκοιτιδα......

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δε μπορω να ειμαι στο σπιτι μου ουτε μια ωρα χωρις να ειναι και το παιδι μου εκει, αυτο το ψυχολογικο μερος της υποθεσης θα το ξεπληρωσει κανεις ποτε σε οποιαδηποτε μανα εζησε τετοια κατασταση??????

 

Το ίδιο έχω πάθει κι εγώ, δεν μπορώ να το ξεπεράσω με τίποτα..Ο γιος μου τώρα είναι 16 μηνών κι ακόμα σηκώνομαι τα βράδια να δω αν είναι καλά..

 

Παρόμοια εμπειρία είχαμε κι εμείς από τη ΜΕΝΝ ιδιωτικού μαιευτηρίου (όχι του ΙΑΣΩ). Το παιδί έμεινε μέσα 15 ημέρες λόγω ΣΑΔ (σύνδρομο αναπνευστικής δυσχέρειας) και από τις πρώτες μέρες που μπήκε στη θερμοκοιτίδα τραβούσε τον αναπνευστήρα να τον βγάλει, μπροστά στα μάτια μας. Το ένστικτο μου, μου έλεγε ότι το παιδί είναι καλά και ότι πιο πολύ κακό του κάνει που δεν είναι στην αγκαλιά μου. Αλλά ποιος παίρνει την ευθύνη να ζητήσει εξιτήριο; Εμείς φοβόμασταν..Κι αν όντως το παιδί δεν είναι καλά..;

Δεν θέλω να "δαιμονοποιήσω" τις ΜΕΝΝ των ιδιωτικών μαιευτηρίων, στο κάτω κάτω τι θα γινόντουσαν τόσα περιστατικά αφού το Παίδων δεν μπορεί να τα εξυπηρετήσει όλα; Αλλά δεν μπορώ και να μην αναφέρω δύο πράγματα που μου έκαναν εντύπωση:

 

1. Μόλις τους είπαμε ότι σκεφτόμαστε να μεταφέρουμε το παιδί στο Παίδων, το ίδιο βράδυ μας τηλεφώνησαν στο σπίτι και μας είπαν ότι το παιδί παίρνει εξιτήριο. Τυχαίο; Μπορεί..

 

2. Πήγαμε λοιπόν να τον πάρουμε..Και μου λέει η προϊσταμένη: "Είσαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις με το παιδί; Μήπως θέλεις να τον αφήσεις λίγο ακόμα; Όχι, σου το λέω για να μην ξαναέλθεις μετά και μας ρωτάς διάφορα". (όχι, δεν αστειευόταν)

 

:evil::evil::evil:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ. ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΠΑΡΧΙΑΚΗΣ ΠΟΛΗΣ (ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ), ΤΗΝ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ, ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ,2800.ΜΠΗΚΕ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΑ 12 ΩΡΕΣ ΛΟΓΩ ΤΑΧΥΠΝΟΙΑΣ. ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΦΕΡΑΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΤΟΝΙΚΗ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙ,ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΤΗΣ...ΛΕΩ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΙΣΧΥΡΙΖΟΝΤΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΣΤΙΣ 3 ΜΕΡΕΣ(ΣΗΜΕΙΩΣΤΕ ΕΔΩ ΟΤΙ ΣΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΣΕ ΧΡΕΩΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΤΕ ΜΕΙΝΕΙΣ 5, ΕΙΤΕ 4 ,ΕΙΤΕ 3 ΜΕΡΕΣ). ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΜΕΤΟΥΣ.ΑΛΛΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΗΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΟΧΛΕΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ:shock::shock::shock: ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΧΑΖΑ.ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ 550 ΓΡΑΜ. ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΑΜΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,ΣΕ ΚΩΜΑΤΩΔΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΠΟΥ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΖΕΙ. ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΠΑΝΙΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ,ΠΟΥ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΧΑΜΠΑΡΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ, ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕ ΟΛΑ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΑΝΑ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΕΛΕΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ.ΑΝ ΟΛΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Ή ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΟΥΝ ΚΥΡΙΕ ΓΙΑΤΡΕ ΘΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,ΟΠΩΣ Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ.

ΤΟ ΕΠΙΜΥΘΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΖΩ ΑΛΛΟ.

Δ Η Μ Ο Σ Ι Ο Ν Ο Σ Ο Κ Ο Μ Ε Ι Ο:!::!::!:ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΣΩΣΑΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΑΝ Α Π Ο Λ Υ ΤΩ Σ ΤΙΠΟΤΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΑΜΕΡΙΣΤΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κ εγώ το ίδιο αναρωτιέμαι... Ο ασθενής δεν έχει καθόλου δικαιώματα;

Δεν υπάρχουν τρόποι να αποφύγουν οι γονείς αυτές τις καταστάσεις; eleftheriak (κ οποιοσδήποτε άλλος γνωρίζει) εσύ που το έχεις ζήσει από μέσα τι θα έκανες αν σου τύχαινε κάτι τέτοιο; Πώς θα το αντιμετώπιζες; Δεν υπάρχει τρόπος να αντιδράσεις αποτελεσματικά ή να προνοήσεις; Π.χ δεν μπορέις να έχεις εκ των προτέρων τον δικό σου παιδίατρο εκεί;

Επειδή εκρεμμει ακόμα μυνησή μου κατα των 2 πρώην νεογνολωγων του μαιευτηριου δεν μπορώ να πω ακόμα κάτι , πάντως το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι οι 2 γιατροί διωχθηκαν απο το μαιευτήριο και στον έναν μάλιστα αφαιρεθηκε και η άδεια
Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Το θέμα είναι παλαιό, αλλά το επαναφέρω / ποστάρω, γιατί παραμένει άκρως επίκαιρο.

Τα ίδια περάσαμε και εμείς πριν από 1+μηνα που γεννήσαμε στο πιο μεγάλο/δημοφιλές ιδιωτικό της Αθήνας: κάθε μέρα εύρισκαν και μια άλλη γελοιότητα η οποία διαψευδόταν την επόμενη (ταχύπνοιες, θηλαστικά προβλήματα, ίκτερο) για να κρατήσουν το μωρό στην ΜΕΝΝ. Το μωρό δεν είχε απολύτως τίποτα, γεννήθηκε τελειόμηνο με φυσιολογικό τοκετό και 3.5 κιλα. Αλλά, με φοβέρες και ψυχολογικούς εκβιασμούς (δεν γράφω λεπτομέρειες μην κουράσω) μας το κράτησαν 8 μέρες μέσα. 2000+ευρώ το εξτρά κόστος (για την νοσηλεία του μωρού), εμείς δεν είχαμε ασφάλεια, οπότε πήγε όλο από την τσέπη. Κανονικά δεν δικαιούσαι να πάρεις το μωρό από μόνος, χωρίς να δώσουν εξιτήριο, αλλά επειδή είμασταν ανασφάλιστοι (και δεν κάλυπτε το δημόσιο τα 300ε+ΦΠΑ της ημερήσιας νοσηλείας) αυτό δεν ίσχυε, όταν τους είπα ότι θα το πάρω και θα φύγω,έφτασε η υποδιευθύντρια να μου λέει ότι το κρίμα στο λαιμό μου αν το παιδί παιθάνει (!!?), απίστευτα πράγματα. 

Πήγαμε σε ιδιωτικό για να έχουμε μια πιο ξένοιαστη και εύκολη γέννα. Αντί αυτού, ήταν οι χειρότερες δύο εβδομάδες της ζωής μας. Δεν με νοιάζει τόσο για τα έξτρα λεφτά που έφαγαν, αλλά για την ψυχολογική ταλαιπωρία στην οποία μας υπέβαλλαν, η γυναίκα μου έκλαιγε κάθε βράδυ με αυτά που μας έλεγαν κάθε μέρα και με την ταλαιπωρία στην οποία έβαζαν το μωρό. Το ίδιο πέρασαν και άλλα ζευγάρια, ίδια καραμέλα. Θελω να κινηθώ εναντίων της κλινικής, αλλά δεν ξέρω πώς. Άν κάποιος πέρασε παρόμοια και έχει άποψη, παρακαλώ ενημερώστε με.

 

Ζήτησα φάκελο του παιδιού με υπογεγραμμένες γνωματέυσεις κατά την νοσηλεία, και αρνήθηκαν να δώσουν, είπαν μόνο μετά το εξιτήριο του μωρού και την εξόφληση. Οπότε περίμενα, και έκανα την αίτηση μετά από αυτά, υποτίθεται ότι τον στέλνουν με κούριερ σπίτι, και ακόμα δεν έχω λάβει τίποτα (1μήνας+). Τους κάλεσα, και επικαλέστηκαν 'φόρτο εργασίας'. Επίσης στο βιβλιάριο του παιδιού δεν γράφτηκε τίποτα, φαίνονται ότι όλα ήταν φυσιολογικά.

 

Τα γράφω εδώ, μήπως τα διαβάσει κανένας και γλιτώσει την ταλαιπωρία αυτή. Μακριά από την συγκεκριμένη ΤΟΠ ιδιωτική κλινική (αν επιτρέπεται από το φόρουμ, δεν έχω πρόβλημα να αναφέρω και το όνομα), προτιμήστε είτε δημόσιο, είτε κάποια μικρότερη ιδιωτική κλινική άν εμπιστεύεστε κάποιον εκεί προσωπικά. Οι άνθρωποι είναι αλήτες.

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ επιτρέπεται να γράψετε επωνυμία

ευχαριστούμε

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...