Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποτε να ξαναγινω μανουλα?(μετά από καισαρική)


Recommended Posts

Η περίπτωσή μου είναι ίδια με της Τινας...είμαι μεγαλύτερη απο τον αδελφό μου 7 χρόνια,άψογη σχέση,και σήμερα πολύ δεμένοι και οι καλύτεροι φίλοι :D έτυχε,θα μου πείτε.

 

Ηθελα πάντα σχετική διαφορά στα παιδιά μου,γιατί,ναι,θα είχα καταλήξει κάπου περίεργα να τα είχα κάνει στο καπάκι :roll: αυτή είμαι εγώ βέβαια,με άλλους λειτουργεί αλλιώς.

 

Περίμενα λοιπόν και τα μωρά μου έχουν 5 χρόνια διαφορά και προς το παρόν δουλεύει τέλεια. Είχα χρόνια στο ενδιάμεσο που κοιμόμουν και χόρταινα :D ,βγαίναμε και διασκεδάζαμε,ένα παιδί "ανεξάρτητο¨πια (ποτέ δεν είναι,αλλα καταλαβαίνετε τί εννοώ),με δικές του ασχολίες,χόμπυ και ενδιαφέροντα. Σε εμας είχε λείψει ένα μωρό και το ήθελα με λαχτάρα,όντας "ξεκούραστη"

 

αυτά!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας....

ποτε πιστευετε οτι ειναι η καταλληλη περιοδος για να κανεις το δευτερο παιδακι?

σιγουρα θελουμε και δευτερο παιδακι καποια στιγμη με τον αντρα μου βεβαια ακομα δεν εχει γεννηθει ουτε το πρωτο ειμαι σχεδον στον 5ο μηνα.

απλα ρωταω για να δω τη γνωμη εχετε περι του θεματος.

ειστε της γνωμης να ειναι κοντα στην ηλικια για να τα παιρνας ολα τα σταδια μαζι σχεδον ταυτοχρονα ή να ξεπεταχτει το πρωτο 2-3 χρονια τουλαχιστον και μετα?

.png
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας....

ποτε πιστευετε οτι ειναι η καταλληλη περιοδος για να κανεις το δευτερο παιδακι?

σιγουρα θελουμε και δευτερο παιδακι καποια στιγμη με τον αντρα μου βεβαια ακομα δεν εχει γεννηθει ουτε το πρωτο ειμαι σχεδον στον 5ο μηνα.

απλα ρωταω για να δω τη γνωμη εχετε περι του θεματος.

ειστε της γνωμης να ειναι κοντα στην ηλικια για να τα παιρνας ολα τα σταδια μαζι σχεδον ταυτοχρονα ή να ξεπεταχτει το πρωτο 2-3 χρονια τουλαχιστον και μετα?

 

Εγώ με την αδερφή μου έχω 4 χρόνια διαφορά και δυστυχώς δεν μπορούσαμε να τα βρούμε πουθενά στην παιδική μας ηλικία, μπορεί να έτυχε αλλά θα έλεγα πως καλό είναι να υπάρχει μικρότερη διαφορά ανάμεσα στα παιδιά, στα 2 χρόνια πιστεύω είναι το ιδανικό. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 3 αδέλφια με διαφορά 1 1/2 χρόνο ο ένας από τον άλλο (ούτε χρονοδιακόπτη να είχε η μαμά μου :lol: ) Μεγαλώσαμε μαζί, παίξαμε μαζί, πήγαμε βόλτες μαζί ..... Εγώ πάντως θα ήθελα να έχουν τα παιδάκια μου τέτοια διαφορά :lol: Μόνο ο Θεούλης όμως ξέρει, γιατί αυτά τα πράγματα δεν μπορείς να τα προγραμματίσεις έτσι απλά :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα καισαρική πριν σχεδόν 3 μήνες κ ο γιατρός μου είπε ότι σε 4-6 μήνες μπορώ να ξαναμείνω έγκυος. Νομίζω όμως εξαρτάται από την κατάσταση της μήτρας της κάθε γυναίκας κ το είδος της ραφής που κάνει ο μαιευτήρας [δεν έχουν όλοι την ίδια πρακτική].

Επίσης, έχω διαβάσει ότι καλό θα ήταν τα κιλά της εγκυμοσύνης να τα χάνεις πριν την επόμενη για λόγους υγείας δικούς σου κ του μωρού.

Από κοινωνικής άποψης, εννοείται ότι δεν είναι καλό να είναι μόνο του ένα παιδί. Όταν 'φεύγουν' οι γονείς καλό είναι να έχουν ένα στήριγμα. Εγώ με την αδερφή μου έχουμε 6 χρόνια διαφορά [εκείνη μικρότερη] και τα πάμε μια χαρά. Θα ήθελα όμως να ήμασταν πιο κοντά στην ηλικία...

Από πρακτικής άποψης, εγώ σκέφτομαι να περιμένω να γίνει 2,5 χρ. η μικρή, να μπορεί ως ένα βαθμό να αυτοεξυπηρετείται, πριν κάνω 2ο. Κάποιες γνωστές που τα έκαναν απανωτά τα 'έφτυσαν' στην αρχή και τώρα είναι πιο άνετες γιατί ουσιαστικά ξεμπερδεύεις. Εξαρτάται και από το πόση βοήθεια έχεις [αν έχεις]. Εμείς δεν έχουμε οπότε δεν το σκεφτόμαστε για τώρα...

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

butterfly τι φοβερή φατσούλα είναι αυτή στη φωτογραφία σου!!!

 

Δεν έχω κάνει ακόμη ούτε το πρώτο παιδί αλλά από τώρα σκέφτομαι οτι θα ήθελα να κάνω κοντά και το δεύτερο να μην έχουν πάνω από 2 χρόνια διαφορά.Εμείς είμαστε 3 αδέλφια.Τον αδελφό μου τον περνάω 4 χρόνια και την αδελφή μου 17!Με τον αδελφό μου τα τελευταία 3 χρόνια έχουμε ένα κοινό σημείο επαφής αφού πάντα ήμασταν σε άλλη φάση (δημοτικό-γυμνάσιο,παιδάκι-εφηβεία κλπ).Την αδελφή μου τη λατρεύω αλλά περισσότερο σαν κόρη,σαν...κουκλίτσα πως να το πω χωρίς να παρεξηγηθεί δεν ξέρω,τη βλέπω.Περνάμε πολύ όμορφα και δημιουργικά ΟΤΑΝ βρισκόμαστε αλλά δεν είμαστε ακόμα οι αδελφές που θα συζητήσουν και θα εμπιστευτούν τα πάντα η μία στην άλλη.Δεν ξέρω βέβαια όταν μεγαλώσει κι εκείνη 6-7 χρόνια (τώρα είναι μόλις 10 ετών) πως θα είμαστε..αλλά πολύ φοβάμαι οτι εγώ πάλι θα είμαι "σε άλλη φάση"...

Ε ας κάνω το πρώτο και βλέπουμε!:D

Link to comment
Share on other sites

butterfly τι φοβερή φατσούλα είναι αυτή στη φωτογραφία σου!!!

Σ' ευχαριστώ gerakina! Κι εγώ τη βλέπω και δεν το πιστεύω ότι είναι η κόρη μου!!! :D:D:D:D [δηλώνω χαζομαμά, πριν το πείτε εσείς]

3ig4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τα δύο χρόνια είναι μία τέλεια διαφορά στα αδέλφια. Με συμφέρει κιόλλας γιατί τόση διαφορά θα έχουν τα παιδιά μου, αν όλα πάνε καλά. Λένε ότι σε λίγο το πρώτο παιδί δεν έχει καν αναμνήσει ότι ήταν κάποτε μόνο, και αυτό είναι πολύ καλό. Βέβαια ο τέλειος χρόνος είναι αυτός που θα είναι έτοιμο το ζευγάρι!

Link to comment
Share on other sites

buterrfly, είναι μία κούκλα η κορούλα σου. Να την χαίρεσαι! Πάντως κι εγώ σαν την gerakina ακόμη δεν έκανα το 1ο και σκέφτομαι το επόμενο. Από την μία δεν θέλω να ξαναπεράσω εγκυμοσύνη γιατί όπως έχω πει και σε άλλα Posts ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ :) , είναι και η γέννα την οποία την φοβάμαι πολύ μιας και δεν ξέρω τι θα συναντήσω, αλλά από την άλλη θέλω να κάνω γρήγορα 2ο γιατί δεν θέλω το παιδάκι να το αφήσω μόνο του. Εγώ είμαι η μικρότερη από 3 αδερφές, η μεγάλη με περνάει 14 χρόνια και η μεσαία 10. Πάντα ήμουν σχεδόν μόνη μου. Τίποτα κοινό.Με έβλεπαν πάντα σαν το μικρό τους μωρό. Τα τελευταία 5 χρόνια αισθάνομαι σαν να έχω αδερφές. Δεν θέλω και ο γιός μου να νιώθει μόνος του.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω θα ηθελα να κανω συντομα δευτερο παιδακι,αν το θελει κι ο Θεος.

Εχω ομως και παλι την ιδια φοβια που ειχα και πριν μεινω εγκυος στο πρωτο: οτι δηλαδη κατι θα συμβαινει και δε θα μπορω. Αν κι εχω ακουσει οτι μετα την πρωτη συλληψη ειναι πιο ευκολο για μια γυναικα να ξανακανει παιδι. Εσεις τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και απο μενα ,

εγω ειμαι μοναχοπαιδι μεγαλωμενη απο αρκετα μεγαλους ηλικιακα γονεις και με μια μαμα οπου ναι μεν αγαπαει πολυ τα παιδακια αλλα ειναι του ενος και μονο . Ειμαι το μοναδικο παιδι αναμεσα σε 4 αδελφια που ηταν η μαμα μου και γενικως δεν τα πολυπηγαινανε καλα με τα μικρα αν και τα αγαπουσανε δεν θελανε να θυσιασουνε προσωπικες απολαυσεις . Εγω ειμαι εντελως διαφορετικη , παντα μου ελειπε ενασ αδελφος ή μια αδελφουλα , ενας εντελως δικος μου ανθρωπος . Παντρευτικα εγκυος περυσι , γεννησα 10 μαρτιου, με φυσιλογικο τοκετο , και φετος 10 Μαρτιου ειμαι ξανα εγκυος :) με τον πανο θελουμε 3 παιδια και μεταξυ μας αμα μπορουμε και 4ο δεν θα λεγαμε οχι , γενικως ειμαι εντελως διαφορετικης αποψης απο τη μανα μου και το σοι της , λατρευω τα παιδια τοσο και θελω να γινω μαμα πολλες φορες αμα μας αξιωσει ο Θεος .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ δεν έχώ κάνει ακόμη το πρώτο (είμαι στον 6ο μήνα) και σκέφτομαι για το 2ο. Βασικά θέλω να κάνω 3 παιδιά (είμαι 29 ετών) γιατί αγαπώ πολύ τα παιδιά αλλά από την άλλη σκέφτομαι και την κούραση όταν τα μεγαλώνεις κοντά σε ηλικία. Θα προτιμούσα να αφήσω κενό 2 χρόνια για το επόμενο. Απλά ανυπομονώ να κάνω το επόμενο γιατί το όνειρό μου ήταν να κάνω αγόρι και τελικά περιμένω κόρη και να πω την αμαρτία μου απογοητεύτηκα λίγο (σαν δεν ντρέπομαι).

0KUFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ Εύη, για αγόρι πήγαινα κορίτσι βγήκε. Και που να με έβλεπες όταν το έμαθα, κλάμμα; απίστευτο κλάμμα, τρομάξανε να με συνεφέρουν. Τώρα βέβαια που είναι ήδη 10 μηνών δεν την αλλάζω με τίποτα και χαίρομαι πολύ που δεν έκανα αγόρι... :D

Link to comment
Share on other sites

Αγορι ηθελα κι εγω και μαλιστα σαν τρελη!!! Για να ειμαι απολυτα ειλικρινης ποτε δε συμπαθουσα ιδιαιτερα τα κοριτσακια,μου την εσπαγε καπως αυτο το ναζι και η προσκολληση στον πατερα αλλα και το γεγονος οτι οι αντρες τρωνε τρελλο κολλημα με τις κορες κανοντας ενιοτε τη συντροφο τους να αισθανεται "καπως". Δεν ειναι υπερβολη αυτο,το εχω δει να συμβαινει. Ισως να μην ειναι τυχαιες οι περιβοητες κοντρες μανας-κορης που ακουμε κατα καιρους!!!

Ηθελα λοιπον αγορι σαν παλαβη κι οταν εμαθα οτι εχω κοριτσι,τα εχω ξαναγραψει κι αλλου,αισθανομουν πολυ περιεργα για το μωρο,ντρεπομαι πολυ που το λεω αλλα ειναι η αληθεια. :oops::oops::oops:

Τελικα τωρα που γεννησα,πραγματικα δεν αλλαζω το κοριτσακι μου με ΤΙΠΟΤΑ,με κανενα αγορακι,κι ειμαι τρελλη και παλαβη για 'κεινην και μονο!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειμαι 28 χρονων και το κοριτσάκι μου σε 15 μέρες έχει τα πρώτα του γενέθλια.

Οταν γέννησα έλεγα ότι σίγουρα θα της κανω αδελφάκι, αλλά με το που σαράντησε αντιμετωπίσε προβλημα υγείας και μετά απο 3 απανωτά χειρουργεία, τρομερή κούραση, περισσότερο ψυχολογική, ξενύχτια, ταλαιπωρία και στεναχώρια για το μωράκι μας, το σκέφτομαι πάρα πολύ για δεύτερο , πιο πολυ απο φόβο, μήπως και το δεύτερο μικρό μου έχει κάποιο πρόβλημα, σκέφτομαι ότι σε όλη την εγκυμοσύνη θα με φάει το άγχος. Να φανταστείτε ότι στην 1η εγκυμοσύνη είχα τέτοια φοβία για να βγει το παιδί γερό που ούτε έναν καφέ δεν είχα πιει. Πρόσεχα υπερβολικά πολυ, δεν είχα καπνίσει ποτέ μου, δεν μου αρέσει καθόλου το αλκόολ (μιλάω γι' αυτά που είναι πιο κοινές βλαβερές συνήθειες) κι όμως, απο ότι είπε ο γιατρός ήταν εντελώς τυχαίο γεγονός, τραβήξαμε λαχείο, σαν την περίπτωσή μας είναι καταγεγραμμένη μόνο άλλη μια στα ιατρικα χρονικά στην Ελλάδα. Πάντως απο ιατρικής άποψης ξέρω πως πρέπει να περάσει σίγουρα 1 χρόνος μετά απο καισαρική για δεύτερη εγκυμοσύνη για να επανέλθει το σώμα στην αρχική του κατάσταση. Αυτό είναι το ιδανικό. Έχω γνωστές όμως που έχουν μείνει έγκυες νωρίτερα και όλα κύλισαν ομαλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,γέννησα πριν 3 εβδομάδες με καισαρική και ρώτησα τον γιατρό μου πότε να μπορώ κάνω το δεύτερο.Μου απάντησε οτι το ιδανικό είναι να περάσει ένας τουλάχιστον χρόνος πριν την επόμενη εγκυμοσύνη για να μπορέσει να επανέλθει το σώμα στην προηγούμενη κατάσταση.Οπότε σε 2 χρόνια πιστεύω να πάω για το δεύτερο είναι νομίζω και η καλύτερη διαφορά ηλικίας ανάμεσα στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια εχω μια απορια: αληθευει οτι αν εχεις συλλαβει ηδη μια φορα ειναι πολυ πιο ευκολο να συλλαβεις ξανα μετα; Δηλαδη,θεωρητικα,το δευτερο παιδι ερχεται γρηγοροτερα απο το πρωτο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μαλλον είμαι έγκυος. εχω καθυστερηση και δεν έχω κάνει ακόμα το τεστ. προσπαθούμε για αρκετους μήνες με τον άντρα μου . Ελπιζω αυτη την φορά να είμαστε τυχεροι και να γίνουμε για δεύτερη φορά γονείς.Εχω ήδη μια κορούλα 21 μηνών που την λένε Βασιλική. Σοφία

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η κόρη μου είναι 19 μηνων...σκεφτόμαστε μέσα στο καλοκαίρι να προσπαθήσουμε για δευτερο.έχω μια απορία και κυρίως απευθύνομαι σε όσες έχουν κάνει πάνω απο 1 καισαρικές.Τη μικρή τη γέννησα με καισαρική όχι προγραμματισμένη έπειτα απο προκληση φυσυκού τοκετού που τελικά δεν είχα καθόλου διαστολή κτλ...τώρα το δεύτερο θα είναι σίγουρα με καισαρική,όπως μου είπε και ο γιατρός.Αυτό που δε ξέρω είναι αν η δευτερη καισαρική η οποία θα είναι και προγραμματισμένη αυτή τη φορα,θα γίνει νωρίτερα απο την πιθανή ημερομηνία τοκετού λόγω του ιστιρικού καισαρικής τομής που έχω και για να μην επιβαρυνθεί η μητρα απο το βάρος του μωρού το τελευταίο μήνα.Υπάρχει δηλαδή ενδεχόμενο να με βάλει μέσα με το που θα κλείσω τον

8ο μήνα????

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω την δευτερη καισαρικη την εκανα μετα απο 19 μηνες στις 38 βδομαδες και δεν ειχα και κανενα προβλήμα. Και μαλιστα οι μεταεγχειρητικοι πονοι ηταν λιγοτεροι απο την πρωτη.

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε ξανα κάνει καισαρική ..τι σας έλεγε ο γιατρός?? πρέπει να είμαστε πιο προσεχτικές τη δεύτερη φορά στη διαρκεια της εγκυμοσύνης?? κινδυνεύει να πάθει τίποτα η μητρα λόγω των ραμμάτων απο τη πρώτη καισαρική?? φαντάζομαι ότι για αυτό το λόγω γεννήσατε στις 38 εβδομάδες..για να μην τεντωθούν πολύ τα ράμματα. σίγουρα η δεύτερη φορά στο χειρουργίο πρέπει να είνια πιο απλή υπόθεση..ξέρεις τι να περιμένεις..αλλά μήπως έχεις και περισσότερο άγχος ??

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...