Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Miracle μου,

 

Δεν θέλω να σε προϊδεάσω αλλά να σε υποψιάσω λιγουλάκι.. Η σαλπιγγογραφία είναι απαραίτητη εξέταση για να μπορέσεις να προχωρήσεις σε εξωσωματική. Εδώ ο γυναικολόγος μου όταν του είπα ότι σκέφτομαι να ξεκινήσω να το ψάχνω το θέμα γιατί προσπαθούσαμε 1 1/2 χρόνο χωρις αποτέλεσμα να μείνω έγκυος, η δεύτερη εξέταση που μου έδωσε μετά τις ορμονολογικές ήταν η σαλπιγγογραφία. Δεν λέω είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά οπωσδήποτε απαραίτητη!!!

 

Νομίζω ότι ο συγκεκριμένος εξωσωματικός δεν κάνει για σένα...

 

Η Επιτροπή τη θέλει για συγκεκριμένους λόγους. Βέβαια εδώ ζητάνε σαλπιγγογραφία από γυναίκες που έχουν κάνει χειρουργική αφαίρεση σε νοσοκομείο και μάλιστα όταν ρητά στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ αναφέρεται ότι εάν έχουν υποστεί χειρουργική αφαίρεση σαλπίγγων δεν απαιτείται σαλπιγγογραφία...

 

Μια κοπέλα που περίμενε μαζί μου στην Επιτροπή τη σειρά της μου είπε ότι σ' αυτές τις περιπτώσεις ζητάνε σαλπιγγογραφία για να βεβαιωθούν ότι έχει γίνει η αφαίρεση... Άβυσσος η ψυχή των μελών της Επιτροπής..

 

Να την κάνεις κοπέλα μου οπωσδήποτε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά από 1,5 χρόνο προσπαθειών είχα ήδη κλείσει ραντεβού για σαλπιγγογραφία. Προηγήθηκε όμως το σπερμοδιάγραμμα όπου το αποτέλεσμα ήταν το απόλυτο 0. Πια ποιο νόημα έχει η σαλπιγγογραφία είπα, και το ακύρωσα. Έμεινα με την εντύπωση ότι χρειάζεται για να δουν τη βατότητα των σαλπίγγων και δεν την έκανα αφού η εξωσωματική ήταν μονόδρομος. Ο γυναικολόγος μου είπε πως από τον υπέρηχο φαίνονται όλα καλά, καλό θα ήταν να υπάρχει η σαλπιγγο, αλλά αφού δεν έχεις δεν αξίζει να σε βάλω στην ταλαιπωρία. Τώρα με έβαλες σε σκέψεις μήπως όντως δεν είναι ο κατάλληλος για εξωσωματικές μιας και εξειδικεύεται στην ενδοκρινολογία αναπαραγωγής, είναι top σε χειρουργικές επεμβάσεις και απλά κάνει και εξωσωματικές :roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

Πιναρίφα μου,

 

Νομίζω ότι το αποτέλεσμα της δικής σου σαλπιγγογραφίας (αν είναι επίσημη μετάφραση από την μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις θέμα) σε συνδυασμό με το πρόβλημα του άνδρα σου είναι αρκετό για να περάσεις την Επιτροπή. Αν πάλι δεν θες να το ρισκάρεις, πάρε αύριο τηλέφωνο, ακύρωσε το ραντεβού και πες να σου κλείσουν ραντεβού για τέλος μαρτίου ούτως ώστε τον Απρίλιο που θα ξεκινήσεις να έχεις τα φάρμακα στα χέρια σου.

 

Ότι κι αν αποφασίσεις σου εύχομαι το καλύτερο!

 

Φιλικά,

Δομνίνα

 

Μόλις μίλησα με την επιτροπη! Τι ωραία!! Να περιμενεις το ραντεβου σου 40 μέρες και να σου λένε οτι 24/2 θα ειναι κλειστα διοτι θα έχουν απεργία! :twisted: Και σου κλείνουν καινούργια ημερομηνία - μετα απο ενα μήνα, εννοείται.

Καλα, που εγω ετσι και αλλιως δεν θα μπορουσα να ερθω μεθαυριο, αλλα τα αλλα κοριτσια? Εχω απορια, θα τις ειδοποιήσουν να μην ερθουν?

Link to comment
Share on other sites

και εμενα μολις ειπα στο γυναικολογο για αζωοσπερμια τελικα τη πρωτη εξεταση που μου ζητησε ηταν σαλπιγγογραφια απο αυτην ειπε φαινονται διαφορα και εαν εχω συμφησεις καπως ετσι μου το ειπε μπορει να χρειαστει να γινει υστεροσκοπηση/ λαπαροσκοπηση για να αφαιρεθουν διοτι εαν δεν αφαιρεθουν μπορει να ειναι αιτια αποβολης!! ευτυχως ομως η σαλπιγγογραφια ηταν καθαρη.

σκεψου λοιπον να μη το ηξερες και να εμενες αγκυος με τη εξωσωματικη και τελικα να απεβαλες γιαυτο το λογο. (κριμα δε θα ηταν??)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κορίτσια!!είμαι καινούργια κι εγώ στο forum τώρα θα ξεκινήσουμε διαδικασίες με τον άντρα μου για εξωσωματική.ο γιατρός μου μου έδωσε ένα κατεβατό με εξετάσεις που πρέπει να κάνω.αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν το ικα εκτός από τα φάρμακα καλύπτει και κάποιες εξετάσεις.μήπως ξέρετε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκια!

Θα ήθελα να μου λύσετε μια "απορία" που έχω. Πήγε ο άντρας μου και έκανε 28/1 σπερμοδιάγραμμα(με 10 μέρες αποχή- νόμιζε ότι θα το δυναμώσει έτσι...το αντίθετο βέβαια έγινε) και έδειξε 600.000 σπερματοζωάρια, με κινητικότητα στο πρώτο μισάωρο 0%,μετά 10%. Το ξανα επανέλαβε πριν μερικές μέρες με 3 μέρες αποχή για να δούμε εμείς τι διαφορά θα υπήρχε και βγήκε 5.000.000 σπερματοζωάρια με 0% , και 5% κινητικότητα. Ανέβηκε η ποσότητα..αλλά κινητικότητα χάλι μαύρο!

Η ερώτηση είναι η εξής....αφού κρατάω σαν 1ο σπερμοδιάγραμμα το πρώτο (για να μην χάνω μέρες) ....όταν θα κάνει τον Μάιο το 2ο που χρειάζεται για την επιτροπή αν πάει πάλι στις 10 μέρες αποχή ...δεν θα χρειαστεί έγκριση απο ουρολόγο αφού είναι κάτω απο 1.000.000 σωστά??? οπότε θα εγκριθεί και δεν θα με καθυστερήσουν με σπερματέγχυση.. Κάνω κάπου λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Μαρινάκι,

 

Ναι το ΙΚΑ καλύπτει κάποιες εξετάσεις αλλά αυτές είναι οι ορμονολογικές. Για να τις καλύψει όμως θα πρέπει να πας σε γυναικολόγο του ΙΚΑ να στις γράψει και μετά να πας στα εργαστήρια του ΙΚΑ να τις κάνεις. Δεν ξέρω όμως κατά πόσον είναι έγκυρες.

 

Σαλπιγγογραφία δεν ξέρω αν τις καλύπτει.

 

 

Ντινάκι,

 

Αν ο άνδρας σου είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ τότε το ένα σπερμοδιάγραμμα θα πρέπει να γίνει οπωσδήποτε στο ΙΚΑ. Θα πρέπει να πάει σε ουρολόγο να του το γράψει και μετά να κλείσει ραντεβού στο ΙΚΑ (Πλατεία Θεάτρου 18, Αθήνα) και να το κάνει εκεί.

 

Αν πάλι δεν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ τότε το ένα από τα δύο σπερμοδιαγράμματα θα πρέπει να γίνει σε δημόσιο νοσοκομείο και μόνο.

 

Μην το αφήσεις και πάλι να έχει 10 μέρες αποχή. Το σωστό είναι 3-4, αλλά και πάλι με τα αποτελέσματα που σας βγήκαν ούτως ή άλλως θα έχει πρόβλημα οπότε θα σε εγκρίνουν κατευθείαν.

Αν πας στην ιστοσελίδα του ΙΚΑ έχει ξεχωριστή ενότητα για την εξωσωματική και θα δεις επακριβώς τι χαρτιά χρειάζεσαι και τι καλύπτει..

 

Με αυτά τα νούμερα η σπερματέγχυση αποκλείεται κοριτσάκι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή διάβασα τα χαρτιά του ΙΚΑ και λέει ότι πάνω απο 1.000.000 θέλει χαρτιά απο ουρολόγο για θεραπείες κτλ. Αν και δεν λέει και πόση κινητικότητα...

Για να αποφύγω αυτήν την διαδικασία το λέω... ούτως ή άλλως και το 1ο χαρτί 3 μέρες αποχή γράφει άσχετα αν ήταν 10...:? Αν δηλ. είναι απλά και μόνο γραφειοκρατικό... γιατί να μην το κάνω έτσι? Φοβάμαι μην με απορρίψουν .

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα χαρτί από ουρολόγο στο οποίο έγραφε αναλυτικά τη θεραπεία που ακολουθήσαμε και την έκβαση. Αλλά δεν μου το ζητήσανε καθόλου. Τι να σου πω; κάνε ότι νομίζεις εσύ σωστό... Εγώ πάντως στο υπογράφω πως με αυτά τα νούμερα δεν πρόκειται να σε κόψουν..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας. Μπαίνω εμβόλιμα στην παρέα σας γιατί θέλω να σας ενημερώσω για κάτι, μπορεί βέβαια να έχει ξαναγραφτεί αλλά τέλοσπάντων. Πήγα πριν λίγες μέρες στο κέντρο, ξεκινάω νέα προσπάθεια περίπου 20 Μαρτίου. Μου έγραψαν να πάρω 2 κουτιά Γκονάλ. Τους είπα δεν έχω περάσει από επιτροπή ΙΚΑ κτλ. οπότε αποκλέιεται σε 20 μέρες να προλάβαινα να περάσω επιτροπή, χαρτούρα κτλ. Μου λένε στο κέντρο κοίτα αυτά τα φάρμακα (γκονάλ) τα γράφουν και για άντρες για ενδυνάμωση σπέρματος. Μας γράφουν λοιπόν ένα χαρτί που έλεγε διάγνωση ολιγοασθενοσπερμία, μια λέξη μόνο! ΚΑι μια σφραγίδα από το κέντρο. Χτες πήγε ο άντρας μου σε έναν ουρολόγο του ΤΕΒΕ μόνο με αυτό το χαρτάκι και του τα έγραψε στο βιβλιάριο και αυτό ήταν! Οϋτε επιτροπές,ούτε χαρτιά ούτε τίποτα! Τόσο εύκολα! Απλά θα έχουμε μια συμμετοχή 25%, ενώ από το ΙΚΑ αν περνούσα την επιτροπή θα τα είχα δωρεάν. Αλλά ξαλάφρωσα που δεν πέρασ όλο αυτό, δεν φαντάζεστε πόσο! Έχετε κατά νου και αυτή την διαδικασία... Φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΠΗΚΑ ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΦΑΓΑ ΟΛΟ ΤΟ ΤΡΕΞΙΜΟ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΤΗΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΗΓΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΠΕΡΑΣΑ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΚΛΟ 10 ΜΗΝΩΝ.

ΑΠΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑΤΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΚΑΛΟ ΜΙΑ ΟΧΙ ΠΡΙΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΒΡΑΔΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ Η ΑΠΟΧΗ ΤΩΝ 4 ΗΜΕΡΩΝ. ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΝΑΓΚΑΖΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΕΛΠΙΖΕΣΤΕ!

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΑΣ!

marikaki

Link to comment
Share on other sites

Επίσης καθόλου δεν γνώριζα ότι πρέπει να είσαι παντρεμένη για να περάσεις από την επιτροπή. Τι να πω? Είναι ντροπή τους. Εγώ δεν είμαι παντρεμένη και ούτε πρόκειται. Ευτυχώς που ακολούθησα άλλο δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

Κυριακή μου,

 

Ευτυχώς που υπήρχε και αυτή η λύση στο πρόβλημά σου.. Χαίρομαι που ήταν ανώδυνο όλο αυτό για σένα..

 

Η Επιτροπή και γενικά το ΙΚΑ ασχολούνται μόνο με παντρεμένα ζευγάρια γιατί δεν θέλουν να προκύψει μετά πρόβλημα νομικής φύσεως με παιδί που οι γονείς του δεν είναι παντρεμένοι. Έχει μια βάση αυτή η άποψη.

 

Να σου πω πως το δικό μου κέντρο μου ζήτησε ληξιαρχική πράξη γάμου (επειδή έχει ψηφιστεί καινούργιος νόμος και θέλουν να είναι κατοχυρωμένοι) καθώς επίσης ότι μου έδωσε να υπογράψω εγώ και ο άνδρας μου και έντυπο συναίνεσης για την υποβολή μας στη διαδικασία εξωσωματικής γονιμοποίησης.

 

Όλο αυτό το κάνουν για να προστατέψουν αφενός τον εαυτό τους σε περίπτωση προσβολής πατρότητας και αφετέρου για να μην υπάρξει πρόβλημα στο παιδί στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για την επιτροπή είναι υποχρεωτική η σαλπιγγογραφία ακόμα και αν ο λόγος της εξωσωματικής είναι το σπέρμα?

 

 

 

Μόλις σήμερα πέρασα απο την "περιβόητη" επιτροπή του ΙΚΑ. Ούτε καν κοίταξαν τα χαρτιά μου.Μόνο το παραπεμπτικο του γιατρού του Ικα και νομίζω ταυτότητα και βιβλιάριο....Έκανα κι εγώ την σαλπιγγογραφία χωρίς καν να χρειάζεται (το πρόβλημά μας ειναι ολιγοασθενοσπερμία) και ο φάκελος δεν ανοίχτηκε απο ΚΑΝΕΝΑ. Ακόμη και ο γιατρός του Ικα μου είπε πως δεν χρειαζόταν.Εγώ βέβαια τα ξόδεψα τα 350 ευρώ και ας παραλείψω το άγχος και του πόνους...Ας προσθέσουμε και άλλα 250 για αιματολογικές και ορμονικές...όλα τα χαρτιά άθικτα...

Τι να πω...τουλάχιστον ξέρω εγώ πως χαίρω άκρας υγείας!Και ας χρειάστηκε να ανοιγω τα πόδια μου σε όλους αυτούς...

Πολύ οργάνωση το ασφαλιστικό μας κορίτσια..Αλλά αναγκαστικά θα το περάσουμε και θα έχουμε και όλα τα χαρτιά μας γιατί κάποιος μπορεί να τα ζητήσει..

Οταν γεννήσω όμως τα υγιή μου παιδάκια μέσα από την ψυχή μου θα πω "ΧΑΛΑΛΙ"

"Θάρρος είναι το να προχωράς ενώ φοβάσαι"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ammimar μου,

 

καταλαβαίνω ότι νιώθεις πως ταλαιπωρήθηκες.. Όμως σίγουρα τα χαρτιά σου εξετάστηκαν μετά το τέλος της Επιτροπής. Αλλοίμονο αν καθόντουσαν να εξετάζουν λεπτομερώς όλους τους φακέλους εκείνη την ώρα. Ούτε σε 3 μέρες δεν θα τελείωνε κάθε κοπέλα.

 

Γι' αυτό άλλωστε κάνουν 2 μέρες για να σου δώσουν τα αποτελέσματα. Καλώς έκανες όλες αυτές τις εξετάσεις διότι ούτως ή άλλως στην πορεία θα ήταν απαραίτητες.

 

Εντάξει, δεν είναι και το καλύτερο ταμείο το ΙΚΑ ούτε το ασφαλιστικό μας σύστημα φυσάει αλλά μην τα βλέπουμε και όλα μαύρα..

 

Κι εγώ έκανα όλες αυτές τις εξετάσεις, κι εγώ έδωσα ένα σωρό λεφτά αλλά με το που πήρα την έγκριση μια μεγάλη ανακούφιση αισθάνθηκα και είπα: Ωραία.. όλα καλά , προχωράμε ακάθεκτοι!

Link to comment
Share on other sites

Domnina mou kat'arxin s'euxaristw gia thn amesi apantisi.Alla t fakelo mou den mou ton kratisan...Kala den kollaw se leptomereies simasia exei pws i ekswswmatiki EΓΚΡΙΘΗΚΕ!!!M'aresei pou eisai thetikos anthrwpos.Telika ekanes ekswswmatiki?

"Θάρρος είναι το να προχωράς ενώ φοβάσαι"

Link to comment
Share on other sites

Ammimar μου εντύπωση μου κάνει αυτό που λες γιατί σε μένα μου κρατήσαν όλα τα χαρτιά που ζητάγανε. Απλά είχα βγάλει και αντίγραφα και έτσι δεν με ένοιαξε καθόλου.

 

Τέλος καλό όλα καλά πάντως!!! Ναι είμαι στη διαδικασία της πρώτης εξωσωματικής. Μέχρι αυτή τη στιγμή έχουμε 8 ωάρια που μεγαλώνουν και αύριο θα πάμε να δούμε την εξέλιξή τους.

 

Την άλλη βδομάδα (το πιθανότερο Τετάρτη - Πέμπτη) θα κάνουμε την ωοληψία.

 

Καλή αρχή και σε σένα κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το σκέφτομαι σαν να αγχώθηκα.Λες να έκαναν λάθος ή να τα πήρα μέσα στο άγχος μου?

Όποια κοπέλα πέρασε από επιτροπή ΙΚΑ μπορεί να μας πει αν της κράτησαν τον φάκελο με σαλπιγγογραφίες, σπερμοδιαγράμματα και εξετάσεις? Ή είμαι η μόνη? Αλλά μου έδωσαν και την έγκριση αμέσως...Ουφ

"Θάρρος είναι το να προχωράς ενώ φοβάσαι"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...