Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

Λοιπόν Ντινάκι μου,

 

Να τα πάρουμε από την αρχή.

 

1. Ο σύζυγος κάνει σπερμοδιάγραμμα με αυστηρά 4 μέρες αποχή και περιμένεις το αποτέλεσμα. Αναλόγως του αποτελέσματος είτε πας σε ανδρολόγο - ουρολόγο για να διερευνήσει την αιτία του προβλήματος και να σας δώσει ανάλογη θεραπεία και μετά από τρίμηνο κλείνει ο σύζυγος ραντεβού σε ουρολόγο του ΙΚΑ για να του δώσει παραπεμπτικό για να κάνει το σπερμοδιάγραμμα στα κεντρικά του ΙΚΑ στην Αθήνα (Πλ. Θεάτρου 18).

 

2. Εσύ κάνεις σαλπιγγογραφία και υπέρηχο τα οποία και τα δύο πρέπει να έχουν ιατρική γνωμάτευση και να είναι υπογεγραμμένα από ακτινολόγο και γυναικολόγο αντίστοιχα.

 

3. Αν είσαι 39 χρονών και πάνω πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε και ορμονικές εξετάσεις τις οποίες σου τις γράφει ο γυναικολόγος σου και τις κάνεις οπουδήποτε.

 

Στη συνέχεια αφού έχεις μαζέψει όλα αυτά τα χαρτιά (2 σπερμοδιαγράμματα με 3 μήνες διαφορά μεταξύ τους, το ένα από το ΙΚΑ ή Δημόσιο Νοσοκομείο αν ο σύζυγος δεν είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, υπερηχογράφημα, σαλπιγγογραφία, ορμονικές εξετάσεις) κλείνεις ραντεβού σε γυναικολόγο του ΙΚΑ που ανήκεις για να σου δώσει το παραπεμπτικό. Αφού σου δώσει το παραπεμπτικό περνάς από Επιτροπή [σημείωση: τα ραντεβού στην Επιτροπή δίνονται συνήθως 40 μέρες μετά από την ημερομηνία που θα πάρεις τηλέφωνο οπότε κλείσε το όσο πιο νωρίς γίνεται].

 

Στην Επιτροπή πας με το παραπεμπτικό του γυναικολόγου και όλες τις πρωτότυπες εξετάσεις και ένα αντίγραφο από όλες τις εξετάσεις που το κρατάς για σένα.

 

Επίσης στην Επιτροπή πρέπει να έχεις το βιβλιάριό σου εν ισχύ και την ταυτότητά σου.

 

Ληξιαρχική πράξη γάμου θα ζητήσεις από τα ΚΕΠ δύο βδομάδες πριν πας στην Επιτροπή για να στην επικυρώσουν με σύγχρονη ημερομηνία.

 

Να υπολογίζεις ένα τετράμηνο μέσα στο νερό. Εμείς ξεκινήσαμε να το ψάχνουμε Σεπτέμβρη του 2009 και μόλις τώρα Φλεβάρη 2010 πήραμε την έγκριση και ξεκινάμε προσπάθειες..

 

Η συμβουλή μου είναι να πάει ο σύζυγός σου να κάνει σπερμοδιάγραμμα με 4 μέρες αυστηρά αποχή γιατί τα αποτελέσματα σίγουρα θα είναι διαφορετικά και μετά σε συνεργασία με το γυναικολόγο σου αποφασίζεται ποιο δρόμο θα ακολουθήσετε.

 

Ότι χρειάζεσαι και μπορώ να βοηθήσω στη διάθεσή σου.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Tετράμηνο ε????Βουνό μου φαίνεται ...αλλά γλιτώνεις λεφτά.Μου αρέσει που όταν ρώτησα τον γιατρό στο Αττικό πόσο καιρό θα πάρει αυτή η διαδικασία..και λέω 3-4 μήνες ?μου λέει ''Ε, όχι τόσο!":confused:

Σήμερα μου ήρθε περίοδος οπότε έκλεισα ραντεβού για την άλλη Παρασκευή για σαλπιγγογραφία και υπέρηχο στις 5/3.Στον γιατρό του ΙΚΑ να πάω όταν θα έχω και τα δυο σπερμοδιαγράμματα?Αρχές Μάη δηλ.? Ή μπορώ να πάω μόλις πάρω εγώ τις απαντήσεις μου ,να πάρω το παραπεμπτικό και μετά να κάνει και το 2ο που χρειάζεται η επιτροπή?

Ευχαριστώ πολύ...για οτιδήποτε άλλο μου έρθει θα σε ρωτήσω.

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!!

Link to comment
Share on other sites

Ντίνα μου,

 

Για να σου δώσει το παραπεμπτικό πρέπει να έχεις και τα δύο πλήρη σπερμοδιαγράμματα. Μόνο έτσι εξασφαλίζεται ότι υπάρχει ή όχι πρόβλημα στο σπέρμα και σε ποιά μορφή. Και ο γυναικολόγος του ΙΚΑ χρειάζεται τα δύο σπερμοδιαγράμματα, όχι μόνο η Επιτροπή. Οπότε αναγκαστικά θα πας αρχές τον Μάϊο. Κουράγιο κοπέλα μου, ο καιρός περνάει εξαιρετικά γρήγορα.. θα το δεις..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω εγώ να σου προτείνω είναι όταν ξέρεις πότε περίπου θα έχεις τα αποτελέσματα του 2ου σπερμοδιαγράμματος να κανονίσεις εκεί γύρω να πας και στο γυναικολόγο του ΙΚΑ για να σου δώσει το παραπεμπτικό και 20 μέρες πριν το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα να πάρεις τηλέφωνο να σου κλείσουν ραντεβού στην Επιτροπή.

 

Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Domnina, ευχαριστω που γραφεις ολα αυτα, ειναι πολυ χρησιμο! Εχεις γινει expert στο θεμα επιτροπης!! :)

Διάβασα ολα προσεκτικά μια αλλη φορα και κατάλαβα, οτι εχω κατι κενά στα χαρτια μου. Ευτυχώς, εχω ακόμα μια εβδομάδα μπροστα.

 

Μια απορια! Αν το σπερμαδιαγραμμα εχει πανω απο 3 μηνες μήνες διαφορά μεταξύ τους, λες να υπάρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Pinarifa μου,

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα μην ανησυχείς. Ίσα ίσα που είναι και καλύτερο να έχουν λίγη περισσότερη διαφορά. Απλώς όπως σου είπα το ένα πρέπει να είναι οπωσδήποτε από το ΙΚΑ ή από Δημόσιο Νοσοκομείο και το άλλο από Ιδιωτικό εργαστήριο.

 

Ότι άλλο θες στη διάθεσή σου.

 

Φιλικά,

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια περασα και εγω σημερα απο επιτροπη και το εγκριναν!!!η domnina το ξερει!!!

ειδα ομωs πως ηταν αυστηροι. εκοψαν μια κοπελα επηδη δεν ειχε τη ληξιαρχικη πραξη γαμου.

και εκοψαν και αλλη μια επειδη ο αντρας τησ ειχε εναν αριθμο σπερματοζωαριων (δε θυμαμε) απλα της ειπαν πως με αυτον το αριθμο μπορεις να κανεις πρωτα σπερματενχυση και εαν δεν πετυχει τοτε βλεπουμε!!

 

dinad μην ανυσηχειs ο χρονος περναει νερο δεν θα το καταλαβεις καθολου. εμεις το μαθαμε το σεμπτεμβριο με τοσες εξετασεις και τοσο τρεξιμο εφτασε η ωρα της εξωσωματικης στο μπαμ!! παντα κατι στη πορεια ξεφυτρωνε!!

οσο για τις διαδικασιες και τα χαρτια που χρειαζετε το ικα τα εχω γραψει και εγω στη προηγουμενη σελιδα η' 1 η' 2.

τα γραφω αναλυτικα οπως η domnina!!

καλο κουραγιο σε ολες μας!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα μου

 

Και από εδώ συγχαρητήρια!!! Καλή αρχή και σε σένα και σύντομα να χουμε κι οι δύο μας ευχάριστα νέα να μοιραστούμε με τις φιλενάδες μας εδώ μέσα!!!

 

Κουράγιο κορίτσια, μη μασάτε... ότι απορίες έχετε εδώ είμαστε για να σας τις λύσουμε οι παλαιότερες και πιο κατιρτισμένες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια περασα και εγω σημερα απο επιτροπη και το εγκριναν!!!η domnina το ξερει!!!

ειδα ομωs πως ηταν αυστηροι. εκοψαν μια κοπελα επηδη δεν ειχε τη ληξιαρχικη πραξη γαμου.

και εκοψαν και αλλη μια επειδη ο αντρας τησ ειχε εναν αριθμο σπερματοζωαριων (δε θυμαμε) απλα της ειπαν πως με αυτον το αριθμο μπορεις να κανεις πρωτα σπερματενχυση και εαν δεν πετυχει τοτε βλεπουμε!!

 

Συγχαριτηρια, dimitra!! Χαιρομαι για σενα και σου ευχομαι καλη αρχη!

 

Εγω τελικα δεν θα παω την Τεταρτη στην επιτροπη. :(

Πηγαμε χθες στον ανδρολογο για να μας δωσει παραπεμπτικο που θελει η επιτροπη και μας ειπε οτι τα τελευτεα αποτελεσματα του συζηγου ειναι πολυ καλα και γενικος πολυ διαφερουν απο ολα τα αλλα. (το εχει κανει στο Ελενα) Ομως με το προβλημα που εχει αδυνατων να ειναι τοσο καλα. Και μπορει να πει η επιτροπη οτι πρεπει να κανουμε την σπερματενχυση. Ενω η μονη μας ελπιδα - εξοσωματικη. Και ετσι κι αλλιως δεν εχουν γραψει για την μορφολογια - αυτο ειναι σημαντικο. Οποτε θα πρεπει να περιμενουμε καμια ευδομαδα και να ξανακανουμε σπερμοδιαγραμμα. Και βλεπουμε. Το περιμενα οτι κατι λαθος κανανε στο Ελενα.... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Pinarifa μου είσαι σίγουρη κορίτσι μου;

 

Εννοείς ότι στο Έλενα τα αποτελέσματα βγήκαν super και στο άλλο εργαστήριο τα αποτελέσματα ήταν χάλια; Αυτό κατάλαβα.. Πόσος καιρός έχει περάσει στο ενδιάμεσο από το ένα σπερμοδιάγραμμα στο άλλο;;;

 

Θα ακυρώσεις το ραντεβού;;;; Κρίμα ρε κοπέλα μου να πας 40 μέρες πίσω...

 

Απ' ότι θυμάμαι όλες οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ή κάνω λάθος.. Αν έχεις κι εσύ το προβληματάκι σου μπορεί να περάσετε από την Επιτροπή...

 

Για ξανασκέψου το κι εγώ εδώ είμαι ότι θες στη διάθεσή σου!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννα κορίτσι μου, συγνώμη, τώρα μόλις είδα το μήνυμά σου!

 

Ξεκινάς από το ΙΚΑ της περιοχής που ανήκεις. Κλείνεις ραντεβού σε γυναικολόγο και πας για να σου δώσει αναλυτικά την κατάσταση των δικαιολογητικών που χρειάζεσαι. Αφού μαζέψεις όλα αυτά τα χαρτιά κλείνεις ραντεβού πάλι μαζί του για να σου δώσει το παραπεμπτικό.

 

Ότι άλλο χρειαστείς στη διάθεσή σου!

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites

δικαιολογιτικα για επιτροπη

1. βιβλιαριο υγειας

2. πιστοποιητικο οικογενιακης καταστασης

3. ληξιαρχικη πραξη γαμου (τελαιυτεου εξαμηνου)

4. αστυνομικη ταυτοτητα επικυρωμενη

5. πληρη σπερματοδιαγραμμα (με υπογραφη μικροβιολογου)

6. δευτερο πληρη σπερματοδιαγραμμα(με διαφορα τριων μηνων απο το πρωτο)-(απο το ικα η' απο δημοσιο νοσοκομειο.

7. σαλπιγγογραφια (των τελαιυτεων 5 ετων)

8. υπερηχογραφημα μητρας/ωοθηκων τελαιυτεου εξαμηνου (απο γυναικολογο η' ακτινολογο)

9. τελος το παραπεμπτικο του γιατρου του ικα!!

10. και ενοητε μαζι την αστυνομικη ταυτοτητα σαs.

κοριτσια τα παραπανω ειναι ολα απαραιτητα. εαν λειπει κατι σας κοβουν κατευθειαν.

 

επισης εαν το προβλημα που εχτε δεν ειναι πολυ μεγαλο ισως σας ζητηθει απο την επιτροπη : γνωματευση ουρολογου/ενδοκρινολογου, λαπαροσκοπηση(αλλα αυτα προς το παρων δεν ειναι απαραιτητα)

 

καλη επιτυχια σε ολες!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι σε φάση που μαζεύω δικαιολογητικά. Μου λείπει όμως η σαλπιγγογραφία και μου τη σπάει ότι θα πρέπει να την κάνω μόνο και μόνο επειδή τη θέλει η επιτροπή. Ρώτησα το γυναικολόγο μου και είπε ότι δε χρειάζεται η σαλπιγγογραφία αφού δε μας ενδιαφέρει η βατότητα των σαλπίγγων και η εξωσωματική είναι μονόδρομος στο πρόβλημά μας (αζωοσπερμία).

 

Ρε κορίτσια τη φοβάμαι τη σαλπιγγογραφία πολύ. Δεν είμαι σε φάση να ταλαιπωρηθώ άσκοπα μόνο και μόνο για να πάρω την έγκριση της επιτροπής. Ήδη έχω ένα βουνό μπροστά μου ... Σκέφτομαι να πάω στην επιτροπή χωρίς τη σαλπιγγογραφία προφασιζόμενη αλλεργία στο σκιαγραφικό υγρό και ότι γίνει έγινε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

miracle η σαλπιγγογραφια ειναι μια απο τις ποιο ευκολες εξετασεις!! εγω δε πονεσα καθολου!! μονο για μια μερα ειχα σαν ελαφρυ πονο περιοδου και αυτο ηταν. να φανταστεις ουτε παυσιπονο δε πηρα. εδω θα κανουμε ολοκληρη μικρογονιμοποιηση η σαλπιγγογραφια θα μας πειραξει???

θα σε κοψουνε στην επιτροπη χωρις σαλπιγγογραφια. εκτος εαν καποιος γνωστος σου γιατρος σου υπογραψει χαρτι πως εχεις αλεργια στο σκιαγραφικο.

Link to comment
Share on other sites

Μα να την κάνω για διαγνωστικούς λόγους ΟΚ το καταλαβαίνω. Να την κάνω όμως χωρίς να τη θέλει ο γιατρός και το κέντρο εξωσωματικής μόνο και μόνο επειδή το θέλει η επιτροπή; Το έχω πάρει με φόβο γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις πονάει και κάποιες έχουν πει ότι πόνεσαν πολύυυυυ. Και είναι αλήθεια ότι έχω αλλεργίες. Δε θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία, αρνούμαι. Αν με κόψουν με έκοψαν, α μα πια.

Link to comment
Share on other sites

Μα να την κάνω για διαγνωστικούς λόγους ΟΚ το καταλαβαίνω. Να την κάνω όμως χωρίς να τη θέλει ο γιατρός και το κέντρο εξωσωματικής μόνο και μόνο επειδή το θέλει η επιτροπή; Το έχω πάρει με φόβο γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις πονάει και κάποιες έχουν πει ότι πόνεσαν πολύυυυυ. Και είναι αλήθεια ότι έχω αλλεργίες. Δε θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία, αρνούμαι. Αν με κόψουν με έκοψαν, α μα πια.

Κοριτσάκι έχεις απόλυτο δίκιο που τσαντίζεσαι με την σαλπιγγογραφία. Εμένα όμως μου την είχαν ζητήσει κι από το κέντρο εξωσωματικής που πήγα (Αλεξάνδρας) για να δουν κάτι άσχετο με τις σάλπιγγες, αλλά σχετικό με την εξωσωματική. Δεν θυμάμαι όμως τι. Κάνε κουράγιο γλυκιά μου. Σκέψου το σαν το τελευταίο πράγμα που θα κάνεις για να αποκτήσεις το μωράκι σου. Καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.

Link to comment
Share on other sites

και εμενα κοριτσια μου την ζητησε ο γυναικολογος!! και νομιζω πως εχει καποια σχεση και με την εξωσωματικη. (δε θυμαμε τι? θα σας γελασω)

νομιζω πως μπορει να βρουν κατι που να επηρεαζει τη γονιμοτητα της γυναικας!! και οσο ποιο ενταξει ειναι η γυναικα τοσο ποιο ευκολα θα πετυχει η εξωσωματικη....κατι τετοιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εμένα μου τη ζήτησε τη σαλπιγγογραφια και ο γυναικολόγος μου και το κέντρο εξωσωματικής.

Νομίζω πως δεν έχει να κάνει μόνο με τις σάλπιγγες το θέμα, αλλά γενικότερα με την διάπλαση της μήτρας , αν είναι μονόκερη... δίκερη , αν έχει κάποια κλίση προς τα πίσω.

Ετσι κατάλαβα εγώ πάντως χωρίς να είμαι και γιατρός, της έδωσαν πολύ σημασία στο κέντρο εξωσωματικής, προφανως αυτοί μπορούν να καταλάβουν πράγματα τα οποια εμείς ίσως όχι..

Πάντος να μην τη φοβάσαι καθόλου, στο λέω εγώ που την έτρεμα..! Ναι κάποιες έχουν πονέσει αλλά υπάρχουν κι οι άλλες που δεν πόνεσαν καθόλου!! Οπως εγώ, τίποτα...σαν εναν πόνο περιόδου και τέλος! Μη σου πω ότι στην περίοδο έχω πονέσει πολύ περισσότερο!

Κάντην κοριτσάκι, για να είσαι οκ και με τα χαρτιά σου.. κρίμα είναι να κοπείς για αυτό.

Είναι μια εξέταση ούτε 10 λεπτων... και θα δεις ότι όλα θα πάνε μιά χαρα!

Εδώ πρώτα ο θεός ... θα κάνουμε μωρά την Σαλπιγγό θα φοβηθούμε??

Link to comment
Share on other sites

Α και για τις αλλεργίες... εγώ είμαι υπέρ αλεργική... κάτι βγάζω συνέχεια, φαντάσου ότι έχω πάθει αλεργία μέχρι απο γυαλιά ηλίου...(στα ματια)

Σε ρωτάνε πριν στην κάνουν και τους ενημερώνεις ότι είσαι πολύ αλεργικό άτομο, εμένα με ρωτήσανε και δεν έπαθα τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Στη σαλπιγγογραφία απεικονίζεται ακριβώς η μήτρα (σχήμα, μέγεθος κλπ), και οι σάλπιγγες. Είναι πολύ σημαντική εξέταση γιατί και στην εξωσωματική πρέπει να ξέρουν ακριβώς την ιδιαιτερότητα της μήτρας σου. Πάντα υπάρχει περίπτωση να έχεις κι εσύ πρόβλημα και να μην το ξέρεις και ο μόνος τρόπος για να το ανακαλύψεις είναι αυτή η εξέταση..

 

Είσαι διατεθειμένη να υποβληθείς σε τόσες άλλες εξετάσεις και ταλαιπωρίες, εκεί θα κολλήσεις;;; ναι δεν λέω, υπάρχει μια μικρή ενόχληση αλλά σκέψου το θετικό αποτέλεσμα που θα προκύψει από όλα αυτά.. ένα νινί.. και μόνο με τη σκέψη αυτή, εγώ τα έχω ξεχάσει όλα!

Link to comment
Share on other sites

Pinarifa μου είσαι σίγουρη κορίτσι μου;

 

Εννοείς ότι στο Έλενα τα αποτελέσματα βγήκαν super και στο άλλο εργαστήριο τα αποτελέσματα ήταν χάλια; Αυτό κατάλαβα.. Πόσος καιρός έχει περάσει στο ενδιάμεσο από το ένα σπερμοδιάγραμμα στο άλλο;;;

 

Θα ακυρώσεις το ραντεβού;;;; Κρίμα ρε κοπέλα μου να πας 40 μέρες πίσω...

 

Απ' ότι θυμάμαι όλες οι δικές σου εξετάσεις είναι καλές ή κάνω λάθος.. Αν έχεις κι εσύ το προβληματάκι σου μπορεί να περάσετε από την Επιτροπή...

 

Domnina, kαλα καταλαβες. Ο ανδρας μου ειχε παντα χαλια αποτελεσματα λογω αρρωστιας που εχει περασει. Και η διαγνωση ηταν ολιγοσπερμια. Τωρα με τα καινουργια δεδομενα ο ανδρολογος εγραψε αστενοσπερμια. Αν θα προσθεσουμε οτι γ σαλπιγυογραφια μου εινιαι τελεια καταλαβενετε οτι η επιτροπη μπορει να μου πει να παω πρωτα για την σπερματεγχυση που στην δικη μου περιπτωση ειναι χασιμο χρονου. Η λαπαρασκοπηση (τοτε βρεθηκε το δικο μου προβλημα) εγινε εκτακτα στο εξωτερικο και πολυ φοβαμαι πως δεν θα την αναγνωρησει η επιτροπη αν και ειναι μεταφρασμενη.

 

Ο γυναικολογος μου ειπε οτι τελικα θα ξεκινησουμε τον Απριλη οποτε ευτυχως εχω μερες μπροστα μου

Link to comment
Share on other sites

Πιναρίφα μου,

 

Νομίζω ότι το αποτέλεσμα της δικής σου σαλπιγγογραφίας (αν είναι επίσημη μετάφραση από την μεταφραστική υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών δεν νομίζω ότι θα αντιμετωπίσεις θέμα) σε συνδυασμό με το πρόβλημα του άνδρα σου είναι αρκετό για να περάσεις την Επιτροπή. Αν πάλι δεν θες να το ρισκάρεις, πάρε αύριο τηλέφωνο, ακύρωσε το ραντεβού και πες να σου κλείσουν ραντεβού για τέλος μαρτίου ούτως ώστε τον Απρίλιο που θα ξεκινήσεις να έχεις τα φάρμακα στα χέρια σου.

 

Ότι κι αν αποφασίσεις σου εύχομαι το καλύτερο!

 

Φιλικά,

Δομνίνα

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια ο εξωσωματικός που επισκέφτηκα είπε ότι δεν τη θέλει. Δεν είμαι σίγουρη ότι θα καταλήξω σε αυτόν. Αφού γενικώς τη ζητάνε εννοείται πως θα την κάνω. Η ένστασή μου ήταν ως προς το να την κάνω μόνο και μόνο για την επιτροπή. Με βλέπω λοιπόν τον επόμενο μήνα να πηγαίνω για σαλπιγγογραφία. Μπρρρρρ φοβάααααμαι αλλά τι να κάνουμε; Θα περάσει και αυτό. Θα το δω ως ένα βηματάκι πιο κοντά στο όνειρό μου ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...