Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επίδομα Αλληλεγγύης


UFO

Recommended Posts

ευχαριστω!

Αυτο που καταλαβα ειναι οτι δεν το δικαιουνται οσες γεννησαν πρωτη φορα φετος...ακυρο δηλαδη.... :-(

 

Αχ, κι εγώ το τρίτο το έκανα το 2009 και με τα δύο δεν καλύπτεται το κατώτατο οικογενειακό εισόδημα (δουλεύουμε και οι δύο). Λοιπόν υπάρχει ένα πράγμα που έχουν κάποιοι από εμάς που το ονομάζω "κακό κάρμα δημοσίου". Το έχω σίγουρα και εγώ αποδεδειγμένα. Όποτε εμφανίζεται ένα επίδομα, μια επιδότηση, μία διευκόλυνση ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει μια μικρή λεπτομέρεια, ένα παραθυράκι και εγώ δεν θα το δικαιούμαι. Αντίθετα έχω μια φίλη που λες και όλες οι παροχές έχουν δημιουργηθεί για να τις πάρει εκείνη. Ακόμα και παροχές που κανονικά και λογικά δεν θα έπρεπε να δικαιούται, στο τέλος βρίσκεται ένα παραθυράκι και τα παίρνει. Είναι αυτό που σου είπα με τους άνεργους. Η φίλη μου δεν έχει ακόμα παιδιά, δεν δούλεψε ποτέ, ο άντρας της έχει πολύ μεγάλο εισόδημα, αλλά η ίδια γράφτηκε στον ΟΑΕΔ "έτσι για την πλάκα" όταν έδωσαν ένα επίδομα στους ανέργους πριν από λίγους μήνες. Και τώρα θα το πάρει το επίδομα αλληλεγγύης. :!: Και άλλες φίλες μας έσπευσαν να γραφτούν ήδη στον ΟΑΕΔ. Εσύ casperaki δουλεύεις;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κάτι άκουσα και όποιος έχει γραφτεί στον ΟΑΕΔ εως 3 Νοεμβρίου θα το πάρει... διπλό! έλεος με αυτήν την ημερομηνία! Αν τα παιδιά υπολογίζονται μόνο πέρσυ, έτσι να είναι και οι άνεργοι! Διαβάζω και ειδήσεις στο ίντερνετ και δε διαβάζω πια το "όσοι κατά το οικονομικό έτος 2009 βαρύνονταν" αλλά "Φορολογούμενοι με μέλη που τους βαρύνουν"... λέτε να έχουμε ελπίδες;;;;:cry:

Link to comment
Share on other sites

εγω περνω επιδομα ανεργιας με σουταραν απο την δουλεια γιατι εκανα παιδι...μαλλον θα το παρω...αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι στις κατηγοριες λενε ενα ποσο στην φορολογικη..το φορολογουμενο εισόδημα η το ολικο?

Link to comment
Share on other sites

οι ανήπαντρες μητέρες με μη αναγνωρισμένο τέκνο σε ποιά κατηγορία μπαίνουν ?

και ποιο ποσό θα πάρουν ?

ανήκουν στις 3τεκνες?

στις πολύτεκνες ?

ή σε αυτες με ενα παιδι ?

εχει σχεση αν ειναι αναγνωρισμενο ή οχι? Ειναι μητερα ενος παιδιου (ή οσων εχει τσπα). Τελος

 

 

το παιδι μιας ανύπαντρης μητερας (μη αναγνωρισμένο ) δηλώνεται στην εφορία ως προστατευόμενο μέλος ...!

μιας μονογονοικής που δηλώνεται (διαζευγμένο ζευγάρι ) ?

σε οποιον εχει την επιμελεια του (συνηθως η μητερα)

 

μιας ανύπαντρης ,μεν μητέρας ,αλλα με αναγνωρισμένο τέκνο επίσης ποιος το δηλώνει ? η μητέρα ή ο πατέρας στην δήλωση του ?
Οι ανυπαντρες μητερες κανουν μονες τους δηλωση και δηλωνουν το παιδι τους(μη αναγνωρισμενο)..Αρα λογικα θα υπολογιστει το επιδομα σαν οικογενεια με ενα παιδι..

Σε ενα διαζευμενο ζευγαρι το παιδι δηλωνεται σε οποιον εχει την επιμελεια...

Οσο για τα παιδια που ειναι αναγνωρισμενα στην δηλση τα δηλωνεο πατερας...

Για να δηλωθει το παιδι πρωτη φορα στην δηλωση ο λογιστης θα ζητησει το πιστοποιητικο γεννησης η οικογενειακης καταστασης..Εκει φαινεται αν υρχει η οχι το ονομα του πατερα...Αν το παιδι αναγνωριστει αργοτερα για το διαστημα μεχρι την αναγνωριση το δηλωνει η μητερα και μετα ο πατερας...

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια μιας και ασχολειστε με το θεμα: ακομη δεν εχω καταφερει να βγαλω καρτα ανεργιας αυριο θα παω λετε να το δικαιουμε?εχω και ενα παιδακι αλλα γεννηθεις το 2009 και το εχει ασφαλισμενο ο αντρας μου.ονειρα...........!

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια που εχετε παιδια εκτος γαμου. την επιμελεια την εχει η μητερα ειτε ειναι αναγνωρισμενα ειτε οχι, σε περιπτωση αναγνωρισης απο τον πατερα βαζει το εκτος γαμου παιδι στην δηλωση του χωρισ σημασια ομως. οι μανες εχουν την επεμελεια του παιδιου χωρισ να χρειαζεται να το αποδειξουν, και ναι θεωρειται οικογενεια , τι να κανουμε δηλαδη επειδη δεν παντρευτηκαμε δεν εχουμε και οικογενεια; το παιδι μας δεν ειναι η οικογενεια μας;:roll:

Link to comment
Share on other sites

και εγω παλι ρωταω, το επιδομα ποιος απο τους γονεις το παιρνει? ο αντρας που δουλευει ή η γυναικα που ειναι ανεργη οαεδ? ή και οι 2 δηλ. 2 επιδοματα?

 

 

Αυτήν την απορία έχω και εγώ……………

 

εγώ είμαι άνεργη 26 μήνες και ασφαλισμένο το Παιδί σε εμένα μέχρι το 2011 λόγο του ταμείου άνεργης μου και βάση τον ενσήμων ο άντρας μου είναι διπλά ασφαλισμένος και στην επιχείρηση

που δουλεύει ΣΤΟ ΙΚΑ και στον ΟΓΑ καθότι αγρότης βιβλιάριο έχει ΟΓΑ

 

ΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΓΩ 700 ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ?

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ 400 ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ?

 

Η ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΡΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ 1100 ?

 

ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ?

.....

Link to comment
Share on other sites

μόλις άκουσα στην τηλ. ότι πιέζουνε να δοθεί στους ανέργους που γράφτηκαν μετά τις 3 Νοεμβρίου και σε αυτούς που κάναμε παιδί φέτος. Μακάρι γιατί είναι ανάγκη. Ναι, συμφωνώ, τα επιδόματα δε θα λύσουν τα οικονομικά προβλήματα του κόσμου αλλά αφού υπάρχει ανάγκη, τι να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

αν μια μητερα ειναι συμβασιουχος στο δημοσιο και ο πατερας ελ.επαγγελματιας μπορουν να παρουν το επιδομα...?στο ονομα της μητερας δηλ να γινει η αιτηση?

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια να ρωτήσω κάτι? Είμαι άνεργη και έχω κάρτα ανεργίας απο τον Οκτώβρη. Δεν παίρνω επίδομα ανεργίας. Δεν έκανα φορολογική δήλωση πέρυσι λόγω μηδενικού εισοδήματος. Έχω ένα παιδάκι 14 μηνών, αναγνωρισμένο, αλλά δεν είμαι παντρεμένη. Θεωρούυμαι μονογονεϊκή οικογένεια απ' ότι ξέρω. Απο ποιά "πηγή" (εφορία ή ΟΑΕΔ) θα πάρω εο επίδομα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ποιον να βρισω δηλαδη?????

 

Μονογονεικη με διδυμα, χαμηλο εισοδημα και ....ελευθερη επαγγελματιας!!!

Αρα ....φοροφυγας για αυτους και δε παιρνω τιποτα!!!!

 

Το οτι για 5 μηνες ημουνα ανεργη αλλα πληρωνα ανελιπεστατα τις εισφορες στον ΟΑΕΕ δε μετρα πουθενα!!!!

 

Μουτζες δεν εχουμε , κανα εμοτικον αναλογο , πλιιιιιιιιιζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζζ

 

 

 

 

 

ΑΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ξερεις τοσα πολυ και μας εχεις γραψει τοσα

Πως γινεται ρε να εχεις μπερδευτει??? Μονογονεικη με ενα παιδι ισον οικογενεια με ενα παιδι! Στο Δημοσιο, ανυπαντρη με ενα παιδι παιρνει αυτοματα, το επιδομα γαμου 10% και το επιδομα τεκου 5%!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ποιον να βρισω δηλαδη?????

 

Μονογονεικη με διδυμα, χαμηλο εισοδημα και ....ελευθερη επαγγελματιας

Εμεις Γατουλα δεν εχουμε αναγκη....τρομαρα μας!

Θα μας κακοπηγαιναν δηλαδη 1000 ευρω;;

Εμεις με τρια παιδια και οι επιχειρησεις μας πανε απο το κακο στο χειροτερο τα τελευταια 3 χρονια κι ομως ειμαστε πλουσιοι δεν εχουμε αναγκη!

4

Link to comment
Share on other sites

ρε γατα αυτα τα ξερω

το θεμα ειναι οτι ειμαι ανεργη =

θα το παρω ως ανεργη ή ως μονογονεικη ?

υπαρχει διαφορα στο μπικινινι ....

 

επίσης

τα αρχικα ερωτηματα ηταν και φυσολοσοφικα εν μερη

 

απαξ και δεν υπαρχει κοινωνικό κρητηριο σε καμια περιπτωση

και απαξ απο 5000 ειμαστε ποια 14000 ανηπαντρες μητερες ειναι τοσο λογικό..... να μην υπαρχει ΟΥΔΗΣ διαχωρησμός !!! και καμια διαφοροποίηση !!!! (δεν συμφερουμε )

αρα θα πάρουμε ολες......τα τρίγωνα καλαντα ..>!:lol:

με το συμπαθειο κι ολας για τα καλαντα :D

Link to comment
Share on other sites

μη χε..... ο Γιωργακης παρον στο συνεδριο των μονογονεικων αλλα εμεις ειπαμε.....φοροφυγαδες.....αει σιχτηρ ...το λιγοτερο

 

 

Αρια με μπερδεψες μαρη με τα φιλοσοφικα σου χαχαχαχαχα

 

 

Και αυτο με τα παιδια σε ευπαθης ομαδες ειαι αυτες που παιρνουν ηδη το επιδομα των ....40 ευρω!!!!! Ρε σεις μη το ψαχνετε.....γιατι μου αναβουν λαμπακια ...και οχι αυτα του δεντρου μου!!!!!

 

 

ΑΡΙΑ αν εχεις επιλογη κιολας (λεμε τωρα πλακα κανουμε) την καλυτερη!!!!!

...και καλοφαγωτα σε οποια τα παρει χαχαχαχαχαχα

800 = περιπου 4 μηνες πανες?????? τα νευρα μουυυυυυυυυυυυυυυυυυ

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τελικα βγηκαν οι ημερομηνιες που θα το δωσουν; μονο για τον ογα ακουσα απο 27-31 δεκ. για τις εφοριες;;;;;;;;;;για τις οικογενειες ποτε θα ανακοινωθει;

και ηθελα να ρωτησω αν ξερει καμμια σας αν δεν ειμαστε εδω τις ημερομηνιες που θα το δωσουν θα το χασουμε;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οι ημερομηνίες δεν έχουν βγει μια που δεν έχει δημοσιευθεί ακόμη στην εφημερίδα της κυβέρνησης (προκειμένου να αναγνωριστεί σαν νόμος). Εξάλλου από ότι ξέρω τα λεφτά που χρειάζονται να δώσουν δεν έχουν εκταμιευτεί ακόμη, οπότε μάλλον με τον καινούριο χρόνο το βλέπω, άντε στις 31/12 στην καλύτερη. Α, παρεπιπτώντος όσον αφορά το οικονομικό κριτήριο: επειδή δεν προλαβαίνουν να ελέγξουν το ποιοι είναι δικαιούχοι για την πρώτη δόση θα το δώσουν σε όλους και ύστερα θα κάνουν τον έλεγχο , και όσους βρουν ότι δεν το δικαιούνται θα τους ζητούν τα χρήματα πίσω. Άκουσον, άκουσον!!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Loipon ....δεν βγαζω ακρη....Ειμαι ανεργη αλλα καρτα ΟΑΕΔ δεν εχω.Δεν πειραζει.Παρακατω.Η φορολογικη δηλωση του 08(η τελευταια δηλαδη)ειναι 13.000

Γεννησα φετος ενα; παιδακι.ΕΙμαι ανυπαντρη....

( με βαση τους πινακες με ενα παιδι και φορολογικη κατω των 15 χιλιαδων ειμαι καλα)

ΤΟ δικαιουμαι τελικα η οχι????ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ.και ΠΟΥ τα δινουν αυτα???ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ????

Link to comment
Share on other sites

Καθορίζονται οι λεπτομέρειες για την καταβολή της ενίσχυσης κοινωνικής αλληλεγγύης καθώς εκδόθηκε σήμερα η σχετική Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) των υπουργών Οικονομικών, Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας, Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης, Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

 

Η καταβολή της πρώτης δόσης της ενίσχυσης θα γίνει έως τις 31/12/2009 και η δεύτερη δόση έως τις 30/6/2010. Στην ΚΥΑ ορίζεται ότι η καταβολή της ενίσχυσης θα γίνει από τις τράπεζες για τους δικαιούχους με εισοδηματικά κριτήρια, από τα ασφαλιστικά ταμεία για τους συνταξιούχους, από τις Νομαρχίες για όσους δικαιούνται προνοιακών επιδομάτων και από τον ΟΑΕΔ ή άλλον φορέα για όσους είναι εγγεγραμμένοι άνεργοι.

 

Σε περίπτωση που το ίδιο πρόσωπο δικαιούται από περισσότερες πηγές την ενίσχυση κοινωνικής αλληλεγγύης, αυτή θα καταβάλλεται από τον φορέα ο οποίος υποχρεούται να καταβάλλει το μεγαλύτερο ποσό ή από το ασφαλιστικό ταμείο του δικαιούχου, εάν το ύψος της ενίσχυσης είναι το ίδιο και από τις δύο πηγές.

 

Οι δικαιούχοι με εισοδηματικά κριτήρια θα καθοριστούν ύστερα από ενέργειες της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (ΓΓΠΣ) του υπουργείου Οικονομικών, η οποία θα δημιουργήσει (με βάση τις φορολογικές δηλώσεις για το οικονομικό έτος 2009) ηλεκτρονικό αρχείο δικαιούχων που θα αποσταλεί στις τράπεζες, ενώ και οι δικαιούχοι θα λάβουν σχετική ειδοποίηση. Εάν οι δικαιούχοι έχουν δηλώσει αριθμό τραπεζικού λογαριασμού, οι λογαριασμοί αυτοί θα πιστωθούν αυτομάτως.

 

Εάν υπάρχουν περιπτώσεις όπου, για τον οποιοδήποτε λόγο, οι δικαιούχοι δεν έλαβαν την πρώτη δόση της ενίσχυσης έως τις 31/12/2009 (π.χ. δεν ήταν υπόχρεοι υποβολής φορολογικής δήλωσης για το οικονομικό έτος 2009 και έτσι δεν ήταν δυνατή η καταγραφή τους ως δικαιούχων από τη ΓΓΠΣ), θα πρέπει να υποβάλλουν αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά έως τις 28/2/2010 στους αρμόδιους φορείς, προκειμένου να εισπράξουν την πρώτη δόση της ενίσχυσης έως τις 31/3/2010 ή μαζί με τη δεύτερη δόση.

 

Τυχόν συνταξιούχοι που εντάχθηκαν στα μητρώα μετά την έναρξη της ισχύος του νόμου 3808/2009, θα λάβουν την πρώτη δόση της ενίσχυσης μαζί με την πρώτη σύνταξη που θα τους καταβληθεί.

 

πηγή http://www.tvxs.gr/v28172

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβα που πρεπει να δηλωσεις τραπεζικο λογαριασμο

επισης εγω κανω κοινη με τον αντρα μου.αλλα ειναι πολυ πανω απο τα 15000.εγω που ειμαι χαμηλομισθη δεν δικαιουμαι τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης: ποιοι και πόσα παίρνουν

 

epidoma-thermansis-100x80.jpg Το έκτακτο επίδομα αλληλεγγγύης για την ανακούφιση των χαμηλών στρωμάτων θα κυμανθεί από 300 έως 1.300 ευρώ και θα καταβληθεί σε δύο ισόποσες δόσεις, με την πρώτη πριν τα Χριστούγεννα και τη δεύτερη το 2010.

Για την χορήγηση του έκτακτου επιδόματος αλληλεγγύης χρειάζονται δικαιολογητικά οικογενειακής κατάστασης και ετήσιου εισοδήματος.

Οι δικαιούχοι του επιδόματος είναι περίπου 2,5 εκ. πολίτες και θα πρέπει να έχουν ανώτατο συνολικό οικογενειακό εισοδήμα από 14.000 – 21.500 ευρώ. Όσοι δεν έχουν παιδί δεν δικαιούνται έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης. Το συνολικό κόστος της παρέμβασης θα ξεπεράσει το 1 δισ. ευρώ. Ανάλογα με την οικογενειακή κατάσταση θα χορηγείται και το ύψος της ενίσχυσης:

- Με ένα παιδί το ύψος ενίσχυσης θα είναι 700 ευρώ, εφόσον το ανώτατο όριο συνολικού οικογενειακού επιδόματος φθάνει τις 15.000 ευρώ.

- Με δύο παιδιά το ύψος της ενίσχυσης θα είναι 800 ευρώ, εφόσον το συνολικό οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνά τις 16.500 ευρώ.

- Με τρία παιδιά το ύψος της ενίσχυσης θα είναι 1.000 ευρώ, εφόσον το συνολικό οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνά τις 22.000 ευρώ.

- Με τέσσερα παιδιά, το ύψος της ενίσχυσης θα είναι 1.100 ευρώ, εφόσον το οικογενειακό εισόδημα δεν ξεπερνά τις 23.500 ευρώ.

- Με πέντε παιδιά το ύψος της ενίσχυσης θα ανέλθει στα 1.200 ευρώ, εφόσον το οικογενειακό επίδομα δεν ξεπερνά τις 25.000 ευρώ.

- Με έξι παιδιά το ύψος της ενίσχυσης θα ανέλθει στα 1.300 ευρώ, εφόσον το οικογενειακό επίδομα δεν ξεπερνά τις 26.500 ευρώ.

.....

Link to comment
Share on other sites

Επίδομα αλληλεγγύης για άνεργους-συνταξιούχους

 

neoi-anergia-100x80.jpg Απογοήτευση σε πολλούς νέους καθώς δεν παίρνουν έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης όσοι δεν έχουν παιδί, τα ζευγάρια, οι ελεύθεροι επαγγελματίες, οι εργαζόμενοι στα stage και όσοι έχουν μπλοκάκι. Ενισχύονται όμως συνταξιούχοι και άνεργοι.

Το επίδομα αλληλεγγύης κυμαίνεται από 300 έως 1.300 ευρώ και θα δοθεί σε δύο ισόποσες δόσεις, η πρώτη κοντά στα Χριστούγεννα και η άλλη εντός του 2010. Διαβάστε πόσα χρήματα είναι το επίδομα αλληλεγγύης για όσους έχουν παιδιά. Ανεξαρτήτως παιδιών το επίδομα αλληλεγγύης παίρνουν:

1. Συνταξιούχοι: Όσοι δεν υπερέβαιναν κατά το 2009 τα εισοδηματικά όρια χορήγησης του Επιδόματος Κοινωνικής Αλληλεγγύης Συνταξιούχων (ΕΚΑΣ), εφόσον λαμβάνουν ή δικαιούνται σύνταξη από:

- Τον Οργανισμό Γεωργικών Ασφαλίσεων (ΟΓΑ).

- Οποιονδήποτε άλλο ασφαλιστικό οργανισμό κύριας ασφάλισης, συμπεριλαμβανομένου του Δημοσίου εφόσον δικαιούνται το ΕΚΑΣ.

- Οποιονδήποτε ασφαλιστικό οργανισμό κύριας ασφάλισης, και του Δημοσίου, εφόσον δεν δικαιούνται το ΕΚΑΣ λόγω ηλικίας.

2. Ευπαθείς ομάδες: Όσοι, δεν υπερέβαιναν κατά το 2009 τα εισοδηματικά όρια χορήγησης του ΕΚΑΣ, εφόσον:

- Λαμβάνουν προνοιακά επιδόματα ως Άτομα με Αναπηρίες (ΑμεΑ).

- Λαμβάνουν διατροφικό επίδομα ως νεφροπαθείς, ή μεταμοσχευμένοι καρδιάς, ήπατος, πνευμόνων ή μυελού των οστών.

- Λαμβάνουν την ενίσχυση απροστάτευτων παιδιών.

- Είναι κάτοχοι βιβλιαρίου ανασφαλίστου. Αν στην ίδια οικογένεια είναι κάτοχοι βιβλιαρίου ανασφαλίστου περισσότερα από ένα μέλη της, η οικονομική ενίσχυση καταβάλλεται μόνο μια φορά.

- Είναι αλλοδαποί ανασφάλιστοι και οικονομικά αδύναμοι, εφόσον δικαιούνται δωρεάν ιατροφαρμακευτικής και νοσοκομειακής περίθαλψης.

3. Άνεργοι: Όσοι κατά την 3η Νοεμβρίου 2009:

- Είναι εγγεγραμμένοι ως μακροχρονίως άνεργοι στον Οργανισμό Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ),

- Επιδοτούνται λόγω ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, εφόσον το ύψος του επιδόματος δεν υπερβαίνει το ποσό του βασικού επιδόματος ανεργίας.

- Είναι άνεργοι και δικαιούνται για το 2009 το ειδικό βοήθημα.

- Είναι εγγεγραμμένοι ως άνεργοι στους καταλόγους προσφερομένων προς εργασία του Γραφείου Ευρέσεως Ναυτικής Εργασίας και των παραρτημάτων του και δικαιούνται επιδότησης για το λόγο αυτό.

.....

Link to comment
Share on other sites

Διπλασιάζεται το επίδομα αλληλεγγύης για ανέργους

 

xrimata-100x80.jpg Περισσότερα χρήματα θα πάρουν με το έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης οι άνεργοι που έχουν παιδιά, ενώ αυξάνονται περαιτέρω οι δικαιούχοι. Τι προβλέπει ο νόμος προς ψήφιση;

Με τις αλλαγές που ανακοίνωσε ο υπουργός Οικονομικών, Γιώργος Παπακωνσταντίνου, όσοι έχουν παιδί, εργάζονταν το 2008 με χαμηλό εισόδημα και έμειναν άνεργοι έως τις 3 Νοεμβρίου 2009, θα πάρουν δύο επιδόματα κοινωνικής αλληλεγγύης: το εισοδηματικό (από 700-1.300 ευρώ ανάλογα με τον αριθμό των παιδιών), και της ανεργίας (400 ευρώ). Διαβάστε πώς διαμορφώνεται η κλίμακα για το εισοδηματικό επίδομα αλληλεγγύης και πώς για το επίδομα αλληλεγγύης για ανέργους.

Το επίδομα αλληλεγγύης θα δοθεί στους δικαιούχους ανεξαρτήτου ηλικίας. Έτσι, αποκλείσθηκε ο περιορισμός της ηλικίας που υπήρχε για τους χαμηλοσυνταξιούχους που δεν δικαιούνται το ΕΚΑΣ. Διαβάστε πόσο είναι το επίδομα αλληλεγγύης για συνταξιούχους.

Το έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης είναι ίσως το μόνο θετικό μέτρο της νέας κυβέρνησης στον τομέα της οικονομίας, καθώς υπόσχεται αναδιανομή εισοδημάτων σε 2,5 εκατ. πολίτες σε μία δύσκολη εποχή για τα δημοσιονομικά. Η ΝΔ υποστηρίζει όμως ότι το νομοσχέδιο δεν φέρνει τίποτε το καινούργιο, ούτε επιλύει τα υπάρχοντα προβλήματα. ΠΑΣΟΚ και ΛΑΟΣ υπερψήφισαν το νομοσχέδιο, ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ εξέφρασαν επιφυλάξεις να τοποθετηθούν στην ψηφοφορία επί της αρχής και το ΚΚΕ το καταψήφισε.

Για την διαδικασία χορήγησης του επιδόματος, το επίδομα θα καταβάλλεται από τα ασφαλιστικά Ταμεία, τις νομαρχίες, και τις εφορίες, ανάλογα με την κατηγορία των δικαιούχων και τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Η διαδικασία υποβολής των δικαιολογητικών, και η προθεσμία λήξης των αιτήσεων θα ανακοινωθούν σύντομα. Η καταβολή θα γίνει σε δύο ισόποσες δόσεις, η πρώτη μέχρι 31 Δεκεμβρίου του 2009 και η δεύτερη μέχρι 30 Ιουνίου του 2010.

.....

Link to comment
Share on other sites

Έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης: διαδικασία-δικαιολογητικά

 

euros-100x80.jpg Πώς θα πάρετε τα χρήματα από το έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης, τι δικαιολογητικά πρέπει να καταθέσετε, σε ποιον φορέα και ποια η προθεσμία; Επειδή μας κατακλύζετε με ερωτήματα για την διαδικασία κατάθεσης δικαιολογητικών, διευκρινίζουμε τα πράγματα.

Η ανακοίνωση της διαδικασίας αίτησης για το έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης παρουσιάζει μεγάλη αργοπορία, καθώς το νομοσχέδιο βρίσκεται ακόμα υπό συζήτηση στη βουλή. Στο παρόν νομοσχέδιο προβλέπεται ποιοι παίρνουν το επίδομα αλληλεγγύης και πόσα χρήματα, αλλά δεν περιγράφεται αναλυτικά ο τρόπος και οι προθεσμίες κατάθεσης των δικαιολογητικών. Αυτά θα καθοριστούν με υπουργική απόφαση μετά την υπερψήφιση του νομοσχεδίου από τη βουλή.

Συγκεκριμένα, το νομοσχέδιο για το έκτακτο επίδομα αλληλεγγύης στο Άρθρο 7, παράγραφος 1 αναφέρει επί της διαδικασίας: «Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομικών, Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης ρυθμίζονται οι ειδικότερες προϋποθέσεις, οι τίτλοι πληρωμής, τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, ο φορέας και η διαδικασία καταβολής της ενίσχυσης κοινωνικής αλληλεγγύης στις κατηγορίες των δικαιούχων, καθώς και ο χρόνος καταβολής της ενίσχυσης και κάθε αναγκαία λεπτομέρεια στους δικαιούχους.»

Είναι απορίας άξιο πώς θα προλάβει το υπουργείο να δώσει την πρώτη δόση του έκτακτου επιδόματος αλληλεγγύης πριν τις 31 Δεκεμβρίου 2009, όταν δεν έχει ακόμα ανακοινώσει τη διαδικασία κατάθεσης δικαιολογητικών. Βέβαια, ο νόμος αφήνει ένα παραθυράκι στο Άρθρο 1, παράγραφος 5 με τη διάταξη οτι κάποιοι θα πάρουν την πρώτη δόση χωρίς να γίνει εισοδηματικός έλεγχος, ο οποίος θα γίνει κατά την καταβολή της δεύτερης δόσης το 2010.

.....

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας κλικ πάνω στα γράμματα με μπλε χρώμα θα βρείτε άλλες τις πληροφορίες ανάλογα με την κατηγορία που ανήκετε……….

 

Εύχομαι του χρόνου να μην το δικαιούμαστε καμία αυτό το επίδομα και να έχουν αυξηθεί τα εισοδήματα μας ….!!!!!

.....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...