Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οι «δέκα εντολές» καλής συμπεριφοράς


gavrias

Recommended Posts

Οι«δέκα εντολές» καλής συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο, όπως τις προτείνει η Society for Healthcare Epidemiology of America(SHEA) και τις οποίες υιοθετούν οι περισσότερες ομάδες.Προσωπικά τις θεωρώ ένα καλό συμπλήρωμα των όρων χρήσης του forum.

8)8)8)8)

 

1. Μην ξεχνάς ότι απευθύνεσαι σε ανθρώπους

2. Ακολούθησε στο Διαδίκτυο τα πρότυπα συμπεριφοράς που ακολουθείς στην πραγματική σου ζωή

3. Έχε επίγνωση του περιβάλλοντος στο οποίο βρίσκεσαι. Οι κανόνες συμπεριφοράς διαφέρουν από ομάδα σε ομάδα

4. Σεβάσου το χρόνο και το εύρος διασύνδεσης των άλλων

5. Πρόσεχε την εικόνα σου στο Διαδίκτυο. Δεν σε βλέπουν αλλά σε διαβάζουν

6. Μοιράσου τις εξειδικευμένες γνώσεις σου με τους άλλους

7. Βοήθησε να διατηρηθεί υπό έλεγχο η επιθετικότητα στο πλαίσιο της ομάδας

8. Σεβάσου την ιδιωτική ζωή των άλλων

9. Μην κάνεις κατάχρηση της εξουσίας σου

10. Μάθε να συγχωρείς τα λάθη των άλλων .

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Υπάρχει και βιβλίο σχετικά :"Η επικοινωνία στο Διαδίκτυο", εκδόσεις Ελληνικά Γράμματα, σελ 174.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ απόλυτα γλυκειά μου. Το πρόβλημα είναι με την

2. Ακολούθησε στο Διαδίκτυο τα πρότυπα συμπεριφοράς που ακολουθείς στην πραγματική σου ζωή

 

αν και στην προσωπική σου ζωή λειτουργείς προσβλητικά, κυριαρχικά ή ... ή... τότε έτσι θα λειτουργείς και στο internet

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα γλυκειά μου. Το πρόβλημα είναι με την

2. Ακολούθησε στο Διαδίκτυο τα πρότυπα συμπεριφοράς που ακολουθείς στην πραγματική σου ζωή

 

αν και στην προσωπική σου ζωή λειτουργείς προσβλητικά, κυριαρχικά ή ... ή... τότε έτσι θα λειτουργείς και στο internet

 

Σωστά, αλλά όπως θα απέφευγα κάποιον με αυτή τη συμπεριφορά στην πραγματική μου ζωή ,με τον ίδιο τρόπο δε με αφορά και στην εικονική επίσης :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρέσει που μπορείτε να φιλοσοφείτε όλες τις ώρες της ημέρας!!! :D:P:wink:

 

Κληρονομικό χάρισμα :lol::lol::lol::lol::lol::lol::P:P:P:P:lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω εγω παντως για αυτην σου την δημοσιευση....

με βοηθησε πολυ να κατανοησω καποια πραγματα.....στην συμπεριφορα μου αλλα και να ανγνωρησω και να καταλαβω καλυτερα τους αλλους

 

σε ευχαριστω

 

ΥΣ

γιατι δεν το ειχες γραψει νωρίτερα.......?????

ax gavrias ΠΑΛΙΟΑΘΛΙΟ...ΧΑΧΑΧΑΧ

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με την δημοσιευση σου αυτη gavrias μου..μα ειλικρινα στενοχωριεμαι πολυ με ολη την κατασταση !τι πραγμα κιαυτο με τα αρχηγιλικια ...ειμαι πολυ μπερδεμενη και στενοχωρημενη που εφτασαν εδω τα πραγματα...

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

aria146, πίστευα ότι είναι αυτονόητα για όλους,ξανθιά γαρ, στην πορεία κατάλαβα ότι δεν... :roll::roll:

IOKASTH, σίγουρα δεν έιναι να χαίρεται κανείς αλλά δεν έιναι και τραγικό,αναμενόμενο θα έλεγα :):)

chiquititas,μπάς και γλιιτώσουμε καμιά Τρίτη :lol::lol::lol::lol::lol:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγώ θα συμφωνήσω. για αυτό το λόγο δεν είναι κανείς διαχειριστής μέλος του φόρουμ.

και δεν γίνεται και να είναι.

 

όλα τα μέλη είναι ίσα.

 

πιστεύω ότι πάντα όπως και σε κανονικές παρέες μεταξύ ανθρώπων θα υπάρχουν κάποιοι που θέλουν να παίρνουν πρωτοβουλίες, και κάποιοι που τους αρέσει να ακολουθούν και αρκούνται σε αυτό.

 

δεν νομίζω ότι το ένα ή το άλλο είναι το ένα καλύτερο απο το άλλο.

απλώς όσοι παίρνουν πρωτοβουλίες, πρέπει να γνωρίζουν ότι μπορεί να κατηγορηθούν για την πρωτοβουλία τους αυτη, πολύ εύκολα.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο φυσιολογικό, κατά την άποψή μου.

Έτσι λοιπόν, κάποιος που προτίθεται να πάρει μια πρωτοβουλία, δεν γίνεται να έχει και την αυταπάτη, ότι επειδή πηρε μια πρωτοβουλία δεν θα βρεθεί κάποιος που θα διαφωνήσει, ίσα ίσα η λήψη πρωτοβουλίας είναι εγγύηση, για το ότι θα βρεθεί κάποιος να διαφωνήσει ή να πεί μια αντίθετη άποψη. Πρέπει δηλαδή να είναι έτοιμος κάποιος που παίρνει πρωτοβουλία, να αντιμετωπίσει όχι μόνο τους υποστηρικτές αλλά και τους επικριτές, εξαρχής, by default που λένε.

 

Σε αυτό το φόρουμ απο τη στιγμή που όλοι μπορούν να πάρουν μια πρωτοβουλία, όταν κάποιος διαφωνεί με κάτι μπορεί και ο ίδιος να πάρει μια πρωτοβουλία που να του αρέσει καλύτερα.

Πχ, δεν μου αρέσει η πρόταση, για εκδρομή στην Μαλακάσα, οπότε, γράφω ένα τόπικ για την Λειβαδιά ή το Σούνιο, αν δε μου αρέσει το βουνό και προτιμώ θάλασσα.

 

δεν υπάρχει τίποτα πιο εύκολο στα φόρουμ απο το να παρεξηγηθεί κανείς.

Νομίζω ότι είναι φυσιολογικό να δημιουργούνται παρέες, με άτομα που το ένα με το άλλο ταιριάζουν καλύτερα. και οι δύο παρέες να κανονίσουν μια συνάντηση για την ίδια μέρα σε άλλο μέρος.

είναι λοιπόν απαραίτητο απο όλους να μην απαιτούμε ότι όλοι θα πρέπει να συναντηθούν στο ίδιο μέρος.

(ούτε και να μας δυσαρεστεί εάν κάποιος δεν θέλει να έρθει στο μέρος που προτείναμε).

 

νομίζω ότι έχει γίνει κάποια παρεξήγηση, η οποία λόγω του γραπτού λόγου, έχει ενταθεί, κάτι που γίνεται και στα καλύτερα φόρουμ.

 

όσον αφορά την ομάδα συντονισμού συναντήσεων, όπως έγραψα και σε διάφορες δημοσιεύσεις δεν είναι δυνατόν να γίνει μια επίσημη ομάδα συναντήσεων, και για πρακτικούς (εταιρεία και όχι σύλλογος) και για δεοντολογικούς λόγους - ότι δεν θα έχει καλό αποτέλεσμα ανάμεσα στα μέλη - διαχωρισμός τους, σε κάποιους που έχουν περισσότερα δικαιώματα απο άλλους που δεν τα έχουν.

 

και επίσης έχει και αυτό το αρνητικό ότι προυποθέτει ότι όλα τα μέλη θα θέλουν να συναντηθούν με τα ίδια μέλη - δηλαδή δεν λαμβάνει υπόψη το ότι υπάρχουν παρέες που κολλάνε καλύτερα μεταξύ τους, (κάτι που δεν μπορεί ποτέ να είναι κατακριτέο)

και το ότι αυτές οι παρέες, μπορεί να θέλουν η καθεμιά να κάνει τα δικά της σχέδια.

καλό θα είναι να μην εθελοτυφλούμε, λογικό είναι, κάποιος να δενεται περισσότερο ή λιγοτερο με τον έναν ή τον άλλον.

Όσα μέλη/αναγνώστες τυχαίνει και αν μένουν στην ίδια πόλη, ή στην ίδια γειτονιά, σαφώς, θα τους τύχει κάτι τέτοιο.

Ενώ άλλα μέλη απο την άλλη, μπορεί να μην έχουν προτιμήσεις και να είναι στον τύπο τους να μην δένονται με μια ομάδα αλλά με όλους ξεχωριστά.

ίσως αυτά τα μέλη θα εξυπηρετούσε πχ ένας τέτοιος συντονισμός.

αλλά όπως βλέπετε δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, και για αυτό, καλύτερα, ο καθένας να παίρνει την πρωτοβουλία που του ταιριάζει,

και να έχει κατανόηση για μια ενδεχομένως διαφορετική πρωτοβουλία του άλλου.

 

και έτσι όλοι έχουν ευκαιρία να κάνουν αυτό που θέλουν όταν το θέλουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ποσταρα σε λάθος ενότητα μπράβο μου.

ας το αλλάξουν οι διαχειριστές πλεαζ

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Συγνωμη αν ειναι η λαθος ενοτητα για να γραψω αλλα δεν βρηκα αλλο ξεκλειδωτο θεμα διαχειριστων για να απευθυνθω.Θα ηθελα να κανω μια αναφορα σε ενα μελος το οποιο μπαινει στο chat με ψευτικο λογαρσιαμο και ας μην αναφερω αυτα που λεει (χυδαιου περιεχομενου). Σε ποιον θα μπορουσα να απευθυνθω?

Link to comment
Share on other sites

Στείλε πμ στον administrator γιατί εδώ που το'γραψες δεν θα το δει κανείς.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
×
×
  • Δημιουργία νέου...