Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κυστική αδενωματώδη δυσπλασία του πνεύμονα (CCAM)


Recommended Posts

Βρίσκομαι στην 18η εβδομάδα και εντοπίστηκε ΚΥΣΤΙΚΗ ΑΔΕΝΩΜΑΤΩΔΗ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο γυναικολόγο στην Αθήνα που να έχει την εμπειρία πάνω στο ccam για να μπορέσει να μας παρακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 64
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πριν έξι μήνες γέννησα ένα πανέμορφο κοριτσάκι που δε θα είχα χωρίς τη βοήθεια του Θεού, αλλά και την επιστημονική θέση του παιδοχειρουργού κ. Σπύρου Σπυράκου! Ευχαριστώ τις κοπέλες του forum, γιατί χάρη σε σας φτάσαμε στον καταπληκτικό αυτό γιατρό κ άνθρωπο!

 

Στη β επιπέδου διαγνώστηκε το μωρό μας με CCAM. Δεν το είχαμε ξανακούσει καν και καταλαβαίνετε τη στενοχώρια μας όταν τρεις γυναικολόγοι μας προέτρεψαν σε διακοπή κύησης με τρομερά λόγια –τρομοκρατίας– για το τί θα συνέβαινε εάν συνεχίζαμε, δε θα ήθελα καν να αναφερθώ!

 

Μετά από πληροφορίες που βρήκαμε στο forum, βρεθήκαμε μπροστά στον κ. Σπυράκο, όπου με δάκρυα στα μάτια, ακούγαμε ότι «σε καμία περίπτωση η εν λόγω δυσπλασία δεν αποτελεί λόγο διακοπής κύησης» κ πραγματικά κέρδισε αμέσως την εμπιστοσύνη μας. Μας εξήγησε ότι αν οι κύστες δεν έχουν απορροφηθεί πλήρως μέχρι το παιδί να γίνει έξι μηνών, τότε θα χρειαστεί να χειρουργηθεί (που θα οδηγήσει σε πλήρη θεραπεία). Τα πράγματα βελτιώθηκαν ήδη πολύ από την 32η εβδομάδα, όπως συχνά συμβαίνει με το CCAM, το κοριτσάκι μας γεννήθηκε φυσιολογικά κ τώρα θα του κάνουμε την αξονική για να δούμε αν θα χρειαστεί επέμβαση. Η γιατρός που μας έκανε τα υπερηχογραφήματα και συστήνουμε ανεπιφύλακτα είναι η κα Αθηνά Σούκα.

 

Όπως και να έχει, η επιλογή μας δικαιώθηκε κ όλο αυτό ήταν ένα απίστευτο μάθημα ζωής για μας. Κορίτσια, μην παίρνετε βιαστικές αποφάσεις για τόσο σοβαρά ζητήματα! Η κόρη μου είναι η απόδειξη! Ελπίζω να βοήθησα όπως με βοηθήσατε όλες! Να είναι γερά τα παιδάκια όλου του κόσμου!

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι στην 18η εβδομάδα και εντοπίστηκε ΚΥΣΤΙΚΗ ΑΔΕΝΩΜΑΤΩΔΗ ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΟΝΑ. Θα μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο γυναικολόγο στην Αθήνα που να έχει την εμπειρία πάνω στο ccam για να μπορέσει να μας παρακολουθήσει.

 

Sunsine δεν γνωρίζω αν υπάρχουν γυναικολόγοι που να έχουν τέτοια εξειδίκευση. Προσωπικά όμως πιστεύω ότι αυτό που είναι σημαντικο είναι να παρακολουθείτε την εξέλιξη με υπερηχους σε έναν πιστοποιημένο υπερηχογραφιστή αφού σε πολλές περιπτώσεις οι κύστες αυτές μικραίνουν ή και εξαφανίζονται μέχρι τη γεννηση. Επίσης αν συνεχίσουν να υπάρχουν, μόνο ο κ. Σπυράκος είναι κατάλληλος, όπως έχουν αναφέρει αρκετες κοπέλες, να σε συμβουλεύσει και να σε κατευθύνει.

 

 

Ενακι μου κάνει εντύπωση που σου μίλησαν για διακοπή. Εμάς από την πρώτη στιγμη που έγινε η διάγνωση μας ειπαν ότι ειναι κάτι που αντιμετωπίζεται και ότι το παιδι θα εχει μια φυσιολογική ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ήσασταν πιο τυχεροί, γιατί πέσατε σε γνώστες. Εμάς μας τα παρουσίασαν μαύρα, πραγματικά δε θέλω καν να θυμάμαι τα λόγια τους και την ψυχολογία μας μέχρι να βρούμε τον κ. Σπυράκο..δεν έχει και σημασία να τα πω ακριβώς γιατί δε θα ήθελα μα κοπέλα με το ίδιο θέμα καν να τα βάλει στο νου της. Το σίγουρο από την εμπειρία μου είναι οτι οι γυναικολόγοι- με εξαιρέσεις φυσικά- δε γνωρίζουν και πολλά. Οφείλω, βέβαια, να τους αναγνωρίσω ότι αφού είδαν τη διάθεσή μας να το ψάξουμε περαιτέρω, μας τηλεφώνησαν αλλάζοντας την αρχικά απόλυτα στάση τους κ προσπαθώντας να μας δώσουν πληροφορίες( υποθέτω ότι το έψαξαν κι εκείνοι στο μεταξύ). Δεν κατηγορώ κανέναν, εύχομαι,όμως, να είναι πιο προσεκτικοί σε ενδεχόμενες μελλοντικες καταστάσεις. Πάντως η κ. Σούκα που παρακολουθούσε την εξέλιξη αφού βρήκαμε τον κ. Σπυράκο είναι εξαιρετική κ γνωρίζει τα πάντα για το CCAM. Μπορείς κάλλιστα να συνεχίσεις εκεί, sunshine! Όλα θα πάνε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ενακι εμείς είχαμε κάνει τη Β επιπέδου στον κ. Ελευθεριάδη ο οποίος μας ενημέρωσε εξαρχής για την πάθηση και μας εξήγησε αναλυτικά όλα τα πιθανά σενάρια. Μας ανέφερε φυσικά και τον κ. Σπυράκο. Ο γυναικολόγος μου συμφώνησε με όσα μας είπε ο Ελευθεριάδης. Εγω φυσικά ήθελα και δευτερη γνώμη και έκανα πάλι την Β επιπέδου σε άλλη γιατρό η οποία μας είπε ακριβώς τα ίδια. Ίσως, ναι να είμασταν τυχεροι. Φυσικά το άγχος υπήρχε. Πάντως θα συμφωνήσω ότι για την ψυχολογια της μητερας όλα αυτά είναι πολύ άσχημα. Δεχομαι ότι καποιος γιατρός μπορεί να μην έχει ενημέρωση για κάποιο θέμα, αλλα καλύτερα να το ψαξεις πρώτα παρα να τρομοκρατήσεις τους γονείς και να τους βαζεις σε διαδικασίες χωρίς λόγο.

 

Sunshine ελπιζω να είστε τυχεροί και να ανηκετε στην κατηγορία που οι κύστες θα αποροφηθούν. Καλή συνεχεια και αισιοδοξία. Μην αγχώνεσαι. Μπορεί να σου φαίνεται δύσκολο, αλλα η καλη ψυχολογια της μαμας παίζει σπουδαίο ρόλο.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω ότι επειδή είναι αρκετά σπάνιο να μην υπάρχει και η σχετική εμπειρία. Ο γυναικολόγος μου, μου έχει συστήσει τον κ. Μ. Ελευθεριαδη. Πρώτη φορά ακούω τωρα από εδώ για την κ.Σούκα. Απο ότι καταλαβαίνω εμεινες ευχαριστημένη από τον κ Ελευθεριαδη?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κοριτσακι μας θα πρεπει να χειρουργηθει οταν γινει ενος ετους..παιρνω κουραγιο απο οσες μαμαδες αλλα κ μπαμπαδες το εχουν περασει κ μπηκαν στον κοπο να γραψουν τις ιστοριες τους..ειναι σα μια σκυταλη..ηδη κραταω ενα θαυμα στην αγκαλια μου..

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το κοριτσακι μας θα πρεπει να χειρουργηθει οταν γινει ενος ετους..παιρνω κουραγιο απο οσες μαμαδες αλλα κ μπαμπαδες το εχουν περασει κ μπηκαν στον κοπο να γραψουν τις ιστοριες τους..ειναι σα μια σκυταλη..ηδη κραταω ενα θαυμα στην αγκαλια μου..

 

Ενανι ελπίζω να πάνε όλα καλά για την μικρή και στο τέλος όλα να είναι μόνο μια μακρινή ανάμνηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Γεια σας και από εμένα.

Και εμείς ανακαλύψαμε CCAM στον Β' επιπέδου, και εμάς μας πρότειναν διακοπή κύησης (3 γιατροί), και εμείς διαβάσαμε για τον κ. Σπυράκο εδώ, και τώρα κρατάμε στα χέρια μας ένα πανέμορφο αγγελούδι.

 

Η διάγνωση έγινε στο εξωτερικό, όπου ζούμε, και επιβεβαιώθηκε στην Ελλάδα. Οι γιατροί και στις δυο χώρες μας πρότειναν διακοπή της κύησης... Χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Ζήσαμε μερικές πολύ δυστυχισμένες εβδομάδες. Όλα και όλοι γύρω μας φαίνονταν να δείχνουν προς αυτό που άρχιζε να μοίαζει αναπόφευκτο...

 

Ευτυχώς ανακαλύψαμε αυτό το thread. Διαβάσαμε για τον κ. Σπυράκο και αποφασίσαμε να τον επισκεφτούμε. Εκεί τα δάκρυα άρχισαν να δίνουν τη θέση τους στην ελπίδα. Μας εξήγησε, ο κ. Σπυράκος, ότι το CCAM δεν αποτελεί λόγω διακοπής κύησης. Στις περισσότερες περιπτώσεις υποχωρεί, είτε εντελώς, είτε αρκετά ώστε να γεννηθεί ένα υγιές παιδί το οποίο πιθανώς να χρειαστεί μια επέμβαση όταν γίνει 1 έτους. Μετά την επέμβαση αυτή το παιδί θα αναρρώσει και θα έχει μια απόλυτα φυσιολογική ζωή. Φυσικά, υπάρχουν διάφορες περιπτώσεις, και υπάρχει και η πιθανότητα τα πράγματα να μην πάνε καλά και το CCAM να μεγαλώσει, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών τα πάνε περίφημα! Μας είπε με τα πολλά, ότι είναι ένα μικρό ρίσκο το οποίο άξιζε να πάρουμε, και ότι όλες οι πιθανότητες ήταν με το μέρος μας!!! Έτσι και κάναμε. Την επιβράβευση της επιλογής μας την κρατάμε σήμερα στην αγκαλίτσα μας και τη χαϊδεύουμε!

 

Τι συμπεράναμε εμείς από αυτή τη δοκιμασία;

- Πάρα πολλοί γυναικολόγοι δεν έχουν καλή ενημέρωση για το CCAM (άλλωστε δεν είναι κάτι σύνηθες) και το εύρημα είναι τόσο εντυπωσιακό (με την κακή έννοια) που τους πανικοβάλει και τους οδηγεί λανθασμένα να προτείνουν διακοπή κύησης.

- Το CCAM δεν αποτελεί σοβαρό λόγο διακοπής της κύσης.

- Ο κύριος Σπυράκος, πέρα από άριστος γνώστης του θέματος, είναι ΑΝΘΡΩΠΟΣ. Ευγενέστατος, ειλικρινής και με καλοσύνη που σε καθηλώνει. Είμαστε τόσο ευτυχισμένοι που μιλήσαμε μαζί του τότε...

- Αν βρεθείτε στην ίδια κατάσταση μην απογοητευτείτε. Απευθυνθείτε στους ειδικούς (σε αυτήν την περίπτωση ο γυναικολόγος σας μάλλον δεν είναι ειδικός), κάντε την προσευχή σας, και μάλλον όλα θα πάνε καλά!!!

 

Ελπίζω αυτό το thread να βοηθήσει και άλλους γονείς, όπως βοήθησε εμάς και το μωρό μας....

Link to comment
Share on other sites

Συγκινήθηκα και χάρηκα πάρα πολύ!!! Να σας ζήσει!

 

Ενάκι μου σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ συγκινήθηκα διαβάζοντας την περιπέτεια σου, μιας και ήταν σα να διάβαζα για τη δικιά μας. Ας μην περάσουν άλλοι γονείς ότι περάσαμε εμείς λόγω παραπληροφόρησης.

 

Χάρηκα πολύ για το αγγελούδι σου και ευχομαι από καρδιάς να πάνε όλα καλά και στην επεμβασούλα (είμα σίγουρη ότι θα πάνε!!!). Και εμείς κάναμε ακτινογραφία μετά τη γέννηση η οποία ήταν καθαρή, και περιμένουμε να κάνουμε αξονική στους 6 μήνες για να δούμε τι θα χρειαστεί... Θα χαρώ να ακούσω τα καλά σου νέα μετά την επέμβαση! Όπως είπες, είναι μια σκυτάλη...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

 

Είμαι και εγώ νέα στο forum και είχα το ίδιο πρόβλημα στη μικρή μου μπουμπού. Στη β' επιπέδου ανακαλύψαμε ότι η μικρή μας είχε ccam μακροκυστικού τύπου στο δεξί πνεύμονα. Τρομάξαμε πάρα πολύ. Ευτυχώς ο γιατρός που μας είχε κάνει την εξέταση είχε ξανασυναντήσει την συγκεκριμένη πάθηση και μας καθησύχασε αμέσως. Μας είπε ότι δεν είναι λόγος να ρίξουμε το παιδί και ότι στην χειρότερη περίπτωση θεραπεύεται χειρουργικά. Σε κάποιες περιπτώσεις απορροφούνται και μόνες τους. Βεβαία από τότε μας παρακολουθούσε κάθε δύο εβδομάδες για να μην μεγαλώσουν οι κύστες και να μην δημιουργηθεί υγρό σε κάποιο άλλο όργανο γύρω από τον πνεύμονα. Ίδρωπας όπως τον ονομάζουν οι γιατροί. Οι κύστες ήταν πολύ μεγάλες σε σημείο που πίεζαν την καρδιά πάρα πολύ και την είχαν μετατοπίσει προς τα αριστερά. Είχε αλλάξει και η κλίση της από 45 μοίρες στις 90!!!! Έτσι κάναμε υπέρηχο καρδιάς εμβρύου μέσα από την μήτρα. Ευτυχώς όμως δεν παρουσίαζε πρόβλημα στη λειτουργία της. Δύο μήνες πριν τη γέννα γνώρισα μέσα από το forum εδώ τον κ. Σπυράκο. Έτσι τον πήρα τηλ να μιλήσουμε. Ήταν πολύ ήρεμος και μας τα εξήγησε όλα. Επειδή είμαστε και από επαρχία μας είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να πάμε από εκεί και ότι όλα θα πάνε καλά! Δεν μπορούσαμε όμως να ησυχάσουμε και έτσι κλείσαμε ένα ραντεβού μαζί του και πήγαμε και τον βρήκαμε. Μας είπε οτι όλα θα πάνε καλά. Στους έξι μήνες θα κάναμε μια αξονική και στο χρόνο θα κάναμε την εγχείρηση θωρακοσκοπικά. Ομολογώ ότι μας κέρδισε αμέσως σαν άνθρωπος. Τέτοιο γιατρό δεν είχα ξαναγνωρίσει. Πάνω απ' όλα είναι άνθρωπος και σε βλέπει σαν άνθρωπο και σε αγαπάει. Αφού μας ηρέμησε φύγαμε από το νοσοκομείο όπου δουλεύει ήρεμοι. Σε συνεννόηση με τον γυναικολόγο αποφασίσαμε να κάνω και δύο ενέσεις κορτιζόνης οι οποίες βοηθούν στην ωρίμανση των πνευμόνων του εμβρύου έτσι ώστε να αντεπεξέλθει στη γέννα. Αποφασίσαμε να γεννήσω με καισαρική γιατί ο γιατρός φοβόταν μήπως και δεν πάρει αμέσως ανάσα το μωρό. Έτσι προγραμματίστηκε η καισαρική στις 21 Μαρτίου στο Ιασώ Θεσσαλίας. Στο χειρουργείο υπήρχε νεογνολόγος για να διασωληνώσει το παιδί εαν χρειάζονταν και πνευμονολόγος με ειδικό μηχάνημα διάνοιξης της τραχείας σε περίπτωση που οι κύστες πίεζαν και την τραχεία. Τελικά το παιδί έκλαψε αμέσως αλλά μπήκε στη θερμοκοιτίδα όπου χρειαζόταν λίγη υποβοήθηση σε οξυγόνο για να αναπνεύσει. Μόλις σηκώθηκα απο το κρεβάτι και μπηκα στην εντατική να το δω έπαθα σοκ που το είδα μόνο του με τόσα καλώδια επάνω του. Δεν άντεξα ούτε 1 λεπτό. Βγήκα αμέσως έξω με κλάματα και ότι και να μου έλεγε ο άντρας μου δεν σταματούσα. Ο γυναικολόγος μου άρχισε να φοβάται μην πάθω κατάθλιψη. Τελικά έφτασε η μέρα να βγω από το μαιευτήριο. Εκεί να δείτε κλάμα που έφυγα από το μαιευτήριο χωρίς τη μικρή μου μπουμπού. Με το που μπήκα στο σπίτι έκλεισα αμέσως το δωμάτιο που είχα έτοιμο για τη μικρή και δεν ήθελα κανένας να μπει. Μάταια προσπαθούσε ο άντρας μου να με ηρεμήσει. Τελικά μετά από 13 ημέρες παρακολούθησης στην εντατική βγήκε το μικρό μας σταθεροποιημένο στο οξυγόνο του. Το χειρότερο βέβαια ήταν που στην εντατική ο παιδίατρος μας είπε βγαίνοντας να βάλουμε το παιδί σε γυάλα!! Να μην το πλησιάζει κανείς ούτε οι παππούδες και πάντα όλοι με μάσκα. Με κατέστρεψε τελείως ψυχολογικά αυτό που μας είπαν. Ευτυχώς ο άντρας μου επικοινώνησε αμέσως με τον κ. Σπυράκο ο οποίος πάλι μας καθησύχασε και μας παρηγόρησε έτσι ώστε ξαναπήρα λίγο τα πάνω μου. Το αστείο της υπόθεσης ήταν ότι κανένας μα κανένας δεν ήξερε για αυτήν την πάθηση!!!! Δυστυχώς όμως η αναπνοή του δεν ήταν και η καλύτερη. Ήταν πολύ γρήγορη και κουράζονταν πάρα πολύ στο θηλασμό. Βλέπετε το κάνω αποκλειστικό θηλασμό. Στον υπέρηχο καρδιάς που έγινε μέσα στην εντατική η καρδιά είχε επιστρέψει ελαφρώς προς την κανονική της θέση αλλά πάλι πιέζονταν. Τελικά λίγο πριν γίνει 2 μηνών ξανακάνουμε υπέρηχο καρδιάς γιατί βλέπαμε την κατάστασή του να χειροτερεύει. Εκεί ανακαλύψαμε αρκετή ποσότητα υγρού ανάμεσα στον προβληματικό πνεύμονα και στην καρδιά, το οποίο δυσκόλευε πάρα πολύ την καρδιά να δουλέψει. Χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Επικοινωνήσαμε πάλι με τον κ. Σπυράκο ο οποίος μας είπε να κατέβουμε Αθήνα για αξονική στο Μητέρα. Έτσι λοιπόν μετά από μία εβδομάδα κάνουμε την αξονική η οποία βγάζει εκτεταμένη βλάβη στον τελευταίο λοβό του δεξιού πνεύμονα με πολύ μεγάλες κύστες οι οποίες πίεζαν όλο τον πνεύμονα προς τα πάνω με αποτέλεσμα να αρχίζει να μαζεύει υγρό μέσα του όλος ο πνεύμονας. Με το που είδε τις εξετάσεις ο κ. Σπυράκος μας λέει επειγόντως χειρουργείο. Έτσι σε ηλικία σχεδόν 2,5 μηνών μπήκε η μικρή μας να χειρουργηθεί στο Νοσοκομείο παίδων Αγλαΐα Κυριακού. Ο κ. Σπυράκος ήλθε να μας καθησυχάσει οτι όλα θα πάνε καλά και το βράδυ πριν το χειρουργείο αλλά και την επομένη το πρωί. Έτσι μας πήραν τη μικρή στις 9 το πρωί και βγήκαν στις 5 το απόγευμα!!! Πρέπει να έχασα 20 χρόνια από τη ζωή μου εκείνη την ημέρα. Ήταν το πρώτο χειρουργείο που έγινε στην Ελλάδα με θωρακοσκοπική μέθοδο σε αυτήν την ηλικία!!! Η μικρή μας έμεινε στην εντατική 10 ημέρες και 4 ημέρες μετά στο θάλαμο. Εγώ όσο ήταν εκεί έβγαζα το γάλα με θήλαστρο για να της το δίνουν από το σωληνάκι. Αχχ!!! Είχε τόσα καλώδια πάνω της που το μικρό της προσωπάκι δεν ξεχώριζε καθόλου!!! Από το άγχος μου, μου μειώθηκε και το γάλα που έβγαζα!!!! Τελικά μετά από 2 ολόκληρες εβδομάδες στην Αθήνα επιστρέψαμε εχθές στο σπίτι μας. Επιτέλους δεν άντεχα άλλο. Σε όλη την διάρκεια που ήταν η μικρή μας στην εντατική ο μοναδικός ο οποίος μας έδινε ακριβώς την κατάσταση της μικρής ήταν ο κ. Σπυράκος. Κάθε μέρα πήγαινε από εκεί αμέσως μετά έπαιρνε τον άντρα μου τηλ και μας έλεγε την εξέλιξη της πορείας της. Τελικά όλα πήγαν καλά. Πέρασα τόσο άγχος από την ημέρα που διαγνώστηκε το πρόβλημα που πραγματικά δεν χάρηκα ούτε εγκυμοσύνη ούτε γέννα ούτε τις ημέρες που είχα την μπουμπού μου σπίτι. Ήμουν διαρκώς μέσα σε ένα άγχος. Μην πάθει τίποτα, μην αρρωστήσει, πως τρώει, πως αναπνέει. Πραγματικά ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου, και εγώ αλλά και ο άντρας μου, τον κ. Σπυράκο. Κορίτσια μην φοβάστε την συγκεκριμένη πάθηση!! Θα γίνει καλά το μικρό σας. Τώρα 12 μέρες μετά την εγχείρηση η μικρή μου γελάει και τρώει σαν να μην είχε συμβεί τίποτα! Ότι και να χρειαστείτε πάντως επικοινωνίστε με αυτόν τον υπέροχο άνθρωπο τον κ. Σπύρο Σπυράκο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ, ποσο σε νιωθω κι ας μη σε ξερω καν!!!

 

Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου απο δω κ στο εξης η μπουμπου σου να σε γεμιζει μονο χαρες!!! Εγω λεω οτι τα παιδακια μας ειναι μαχητες κ το πιστευω..

 

Προσπαθησε να το αφησεις πισω σου κ τι να πω κ γι αυτο το γιατρο.. ο θεος να τον εχει καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα μανούλες κ μπαμπάδες,

 

Είμαι κ εγώ μια μαμά που περάσαμε τις ίδιες ανησυχίες-φόβους-αγωνία-τρόμο-θλίψη κ γενικά όποιο συναίσθημα αρνητικό γεννιέτε στο άκουσμα της πάθησης αυτής κ του χειρουργίου!!!είναι όλα όπως ακριβώς τα αναφέρουν οι μαμάδες!!Εμείς ζήσαμε το χειρουργίο πέρσυ 10/6/13 στον 18 μηνών Νικόλα μας!!!!Ο Άνθρωπος-Γιατρός Κος Σπυράκος είναι αυτός που του δώσαμε το παιδάκι μας στην αγκαλιά του κ με την τόση αγάπη,ανθρωπιά κ γνώσεις που έχει μετά απο 4 ώρες χειρουργίου μας τον έφερε σώο κ ασφαλής πια στην αγκαλιά μας!Ο Νικόλας μας είναι φοβερός,δυνατός και με τόση ζωντάνια όπως όλα τα παιδάκια της ηλικίας του !!Για όλους μας είναι δύσκολο το χειρουργίο κ σαν σκέψη αλλά τα παιδάκια μας είναι τόσο δυνατά κ όταν είναι κ σε σωστά χέρια βγαίνουν ακόμα πιο δυνατά.Αν μπορώ να βοηθήσω κάποια μανούλα περισότερο χαρά μου.Αν κ είμαι σίγουρη πως κ οι μαμάδες νωρίτερα τα είπαν ΟΛΑ όπως ακριβώς είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

Έχω διαβάσει όλα τα μηνύματα του θέματος και θέλω να σας πω και την δική μας περίπτωση.

Στην β επιπέδου στην 22η εβδομάδα βρέθηκε στο

μωράκι μας η λεγόμενη κυστικη αδενωματωδη δυσπλασία του πνεύμονα. Στον αριστερό κάτω λοβο. Στον επανελεγχο στην 23η εβδομάδα (όχι από τον ίδιο γιατρό) στην Θεσσαλονίκη μας είπε ότι η δυσπλασία είναι στα 2/3 του πνεύμονα. Στον μεσαίο και στον κάτω λοβο. Κάναμε αμνιοπαρακεντηση, και θα έχουμε τα αποτελέσματα σε 8 ημέρες. Είναι τύπου 3 μας είπαν. Μένουμε επαρχία, έχουμε χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μας και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε. Μας είπαν ότι θα το παρακολουθουμε τακτικά για να δούμε αν υπάρξει κάποια εξέλιξη. Τώρα εγώ θέλω να ρωτήσω η βελτίωση υπάρχει περίπτωση να υπάρξει και αφού γεννηθεί το μωράκι μας? Πρέπει από τώρα να μιλήσουμε έστω στο τηλέφωνο με τον κύριο Σπύρο? Παρακαλώ ας μου πει κάποια - ος τι κινήσεις πρέπει να κάνω για να προστατεψουμε το μωράκι μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ μπραβο που το αντιμετωπιζεις ετσι! Επειδη το εχω περασει, θελω να σου πω οτι εμας στη β επιπεδου η βλαβη καταλαμβανε ολο το θωρακα κ δε φαινοταν καν αν ο αριστερος πνευμονας ειναι υγιης! Ειχαμε μετατοπιση καρδιας κ μια πολυ ασχημη εικονα..σιγα σιγα αρχισε να συρρικνωνεται κ στην 30η εβδομαδα φανηκε ακριβως η βλαβη στο δεξιο πνευμονα, μεσαιο κ κατω λοβο. Ο αριστερος υγιης. Στην αξονικη που καναμε οταν η μικρουλα ηταν εξι μηνων, η βλαβη βρισκοταν μονο στο δεξιο κατω λοβο, αρα, ναι, μπορει να βελτιωθει κ μετα τη γεννα, μονο τους πρωτους εξι μηνες, μετα οχι. Θα μπορουσε να εχει εξαφανιστει τελειως, να χειροτερεψει αποκλειεται. Η γνωμη μου ειναι οτι το να μιλουσατε απο τωρα με το Σπυρακο θα ηταν καλο, γιατι θα σας τα εξηγουσε πολυ καλυτερα απο ολες μας κ θα σας ξεαγχωνε σημαντικα. Ευχομαι ο,τι καλυτερο απο καρδιας, καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης κ ολα θα πανε καλα..

Link to comment
Share on other sites

ενακι σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Τώρα εσύ ήοποια - ος ξέρει, έχω καιμια αακόμη απορία. Υπάρχει περίπτωση σε έναν από τουςδδύο πνεύμονες να είναι ποιο ήπια περίπτωση? Η είτε στον αριστερό είτεστο δεξί είναι το ίδιο πράγμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ni + nou μην αγχώνεσαι καθόλου!!!!! Δεν ξέρω εάν διάβασες τη δική μας περιπέτεια. Ο γιατρός που μας είχε κάνει τη Β επιπέδου ( με πολλά χρόνια στην Αγγλία) μας είπε ότι τόσο βαριά μορφή όσο τη δική μας δεν είχε ξανασυναντήσει. Δεν παίζει ρόλο σε πιο πνεύμονα είναι το πρόβλημα. Αυτό που κάνει την κατάσταση σοβαρή ή όχι είναι το μέγεθος της βλάβης. Εμείς είχαμε μετατόπιση καρδιάς στις 90 μοίρες!!!! Η πιθανότητα να μεγαλώσει το πρόβλημα είναι μέχρι την 32 εβδομάδα. Από εκεί και μετά ή θα παραμείνει αμετάβλητο ή θα μικρύνει. Εμείς είχαμε πάει και βρήκαμε τον κ. Σπυράκο από τον 7ο μήνα! Ηρέμησε και κοίτα να χαρείς την εγκυμοσύνη σου! Όλα θα πάνε καλά. Ο καιρός αυτός δεν γυρνάει πίσω!!!! Ότι θες είμαι στη διάθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα σας χαιρομαι που βρηκα εμπειριες απο μανουλες εδω που μου εδωσαν κουραγιο.θα ηθελα καποια μανουλα να μου στειλει σε πμ τα στοιχεια του γιατρου διευθυνση τηλ κτλ καθως κ μερικες πληροφοριες σχετικα με την αμοιβη του κοστος επεμβασης κτλ σας ευχαριστω εκ των προτερων κ ανυπομονω για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μανουλες κ μπαμπαδες! Ειμαστε δοξα τω Θεω σε θεση να γραψουμε τα ευχαριστα νεα μας..γυρισαμε απο το νοσοκομειο, αφου ολοκληρωθηκε το χειρουργειο της μικρουλας μας..δε θα σας πω ψεματα, πολυ δυσκολες καταστασεις..εντατικη, αρκετες μερες νοσηλεια, κλαματα..τιποτα, ομως, απο ολα αυτα δε θα μεινει τελικα. Ο κος Σπυρακος με την ανθρωπια αλλα κ τον επαγγελματισμο που τον διακρινουν, θεραπευσε το κοριτσακι μας. Τωρα ολα ειναι σαν πρωτα..

 

Αν βρεθειτε στη θεση μας, μιληστε οπωσδηποτε μαζι του! Ευχομαι ο Θεος να του δινει τα αγαθα ολου του κοσμου κ υγεια στην οικογενεια του γιατι τετοιοι ανθρωποι σπανιζουν!!

Ευχαριστω κ ολες εσας για τις πληροφοριες. Αν χρειαζεστε περισσοτερες λεπτομερειες, ειμαι εδω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας και απο εμένα. Είμαι καινούρια στο φόρουμ και ζητω την κατανόηση σας για τυχόν λάθη μου. Πριν απο περιπου δυο μηνες διαγνωστηκε στο μωρακι μου κυστική αδενωματωδης δυσπλασία μεικτού τύπου στον αριστερό πνεύμονα. Υπάρχει μετατόπιση της καρδιάς προς τα δεξια. Σήμερα διανυω την 27η εβδομαδα της κυησης. Η εικόνα του μωρού δεν έχει βελτιωθεί. Έχω κανει σχεδόν πεντε φορες Β επιπέδου, και εχω παρει πεντε διαφορετικές γνώμες. Μίλησα και με τον Κο Σπυράκο ο οποίος με έπεισε να μην προβω σε διακοπη κυησης.Δεν σας κρύβω οτι είμαι τρομοκρατημενη σχετικα με το αν θα αντεπεξέλθει το μωρο στη γέννα.:-( Αν υπάρχει κάποια που να μπορεί να βοηθήσει με την εμπειρία της θα το εκτιμούσα...καθώς είναι μια πολύ σπάνια ασθένεια και οι απόψεις των γυναικολογων διίστανται.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...