Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΓΙΑ ΜΠΥΡΑΣ


Recommended Posts

Τη μαγιά τη σταματάς στις δυο βδομάδες. Μου κάνει εντύπωση η πληγή στις θηλές χωρίς να θηλάζει το μωρό. Εξέτασε την περίπτωση η χοάνη να είναι μικρή για τη θηλή σου - δεν πρέπει να τρίβεται στα τοιχώματα. Την ώρα που αντλείς νιώθεις κάποιον πόνο; Επίσης, υπάρχει περίπτωση να έχεις κάντιντα και η μαγιά να επιδεινώνει την κατάσταση. Πιστεύω ότι είναι καλό να έχεις μια συνάντηση με μια πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού, για να αξιολογήσει την κατάσταση. Νομίζω ότι θα κερδίσεις πολύ χρόνο και κόπο.

 

 

amaretto ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Οι πληγες δημιουργηθηκαν τις τελευταιες μερες απ'το μωρακι μου. Την εβαζα στο στηθος και χαζευε,εγω επεμενα κ αυτη μου τις τραβουσε και καπως εγιναν. Εχω πάρει την μεγαλύτερη χοάνη σε μέγεθος,κ εχω πολυ μικρο στηθος φαντασου.

Τώρα η καντίνα που λες δε ξέρω τι είναι,πρώτη φορα το ακούω.

Θα το ψάξω όμως.. ΄Κ εχω σκοπό να πάρω αύριο τηλ μια συμβουλο θλασμου να δω τι θα μου πει κ αυτη.

Σ ευχαριστω πολυ πάντως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 311
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

amaretto σ' ευχαριστώ πολύ.. με φώτισες πραγματικα

πρέπει να έχω κάντιντα. τα συμπτώματα μοιάζουν πολύ με αυτό που νοιώθω

έχω στεναχωρηθεί πάρα πολύ,φοβάμαι μήπως κολλήσει το μωρό κάτι,ακόμα κι αν βγάζω το γάλα με θήλαστρο

Θα μιλήσω αυριο με σύμβουλο θηλασμου, γυναικολόγο και παιδίατρο και ελπίζω να μη μου πουν να σταματήσω τον θηλασμο. Αν και πονάω πάρα πολύ, δε ξέρω πόσο θ' αντέξω ακόμα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα!το μωράκι μου είναι 37ημερων κ θηλαζω αλλά παίρνει την ημέρα κ ένα γεύμα ξένο των120-150ml!γενικα την υπόλοιπη μέρα ειναι κολλημενη στο στηθος μου σχεδόν όλες τις μέρες κ ενω την ακουω να καταπινει να ρευεται ποτε δεν την βλεπω-εκτος απο το βραδυ-τελειως χορτατη.θελω να κόψω το ξένο τελείως κ ξεκίνησα χαπια μαγείας μπύρας!θα με βοηθήσουν?να πάρω κ κάποιο θηλαστρο?με τα χαπια ποτε θα δώσει αποτελέσματα?τις τελευταίες 2μερες παίρνω μόνο μεσημέρι κ βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!το μωράκι μου είναι 37ημερων κ θηλαζω αλλά παίρνει την ημέρα κ ένα γεύμα ξένο των120-150ml!γενικα την υπόλοιπη μέρα ειναι κολλημενη στο στηθος μου σχεδόν όλες τις μέρες κ ενω την ακουω να καταπινει να ρευεται ποτε δεν την βλεπω-εκτος απο το βραδυ-τελειως χορτατη.θελω να κόψω το ξένο τελείως κ ξεκίνησα χαπια μαγείας μπύρας!θα με βοηθήσουν?να πάρω κ κάποιο θηλαστρο?με τα χαπια ποτε θα δώσει αποτελέσματα?τις τελευταίες 2μερες παίρνω μόνο μεσημέρι κ βράδυ.

 

Σε τι δοσολογια τα παίρνεις;

 

Βασικά δεν σου χρειάζονται. Τα 120-150μλ ειναι μικρη ποσότητα, μπορείς να το μειώσεις σταδιακά: μειωνεις κατα 10μλ κάθε μέρα (δλδ σήμερα 120, αύριο 110 κτλ) ή κατα 30μλ ανά 2-3 μέρες (δλδ σήμερα, αύριο και μεθαύριο 120 και μετα για 3 μέρες 90 κτλ).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημερα κι απο μενα...εχθες καλεσα κ ηρθε στο σπιτι μια συμβουλος θηλασμου να με βοηθησει κι εμενα...μου προτεινε να παιρνω 10 χαπια μαγιας 4 φορες την ημερα...η αληθεια ειναι οτι διστασα...κ ετσι αποφασισα να παρω 7 χαπια 3 φορες την ημερα...αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν πρεπει να προσεχουμε τωρα κατι ιδιαιτερο στην διατροφη μας...τωρα που παιρνω μαγια δλδ πρεπει να αποφευγω την ζαχαρη...οπου κι αν βρισκεται αυτη?(Φρουτα,χυμους,γλυκα)

Μακαρι να τα καταφερω κι εγω γτ δεν εχω τραβηξει κ λιγα τον τελευταιο μηνα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο μενα...εχθες καλεσα κ ηρθε στο σπιτι μια συμβουλος θηλασμου να με βοηθησει κι εμενα...μου προτεινε να παιρνω 10 χαπια μαγιας 4 φορες την ημερα...η αληθεια ειναι οτι διστασα...κ ετσι αποφασισα να παρω 7 χαπια 3 φορες την ημερα...αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν πρεπει να προσεχουμε τωρα κατι ιδιαιτερο στην διατροφη μας...τωρα που παιρνω μαγια δλδ πρεπει να αποφευγω την ζαχαρη...οπου κι αν βρισκεται αυτη?(Φρουτα,χυμους,γλυκα)

Μακαρι να τα καταφερω κι εγω γτ δεν εχω τραβηξει κ λιγα τον τελευταιο μηνα...

 

Η δοσολογια ειναι αυτή που σου έδωσε 10 χάπια 4 φορές την ημέρα δλδ 40 την ημέρα.

Γιατι να αποφευγεις τη ζάχαρη;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μπορει και να ειναι χαζομαρα η ερωτηση μου...επειδη ειναι μαγια...κ μηπως με την ζαχαρη μπορει να δημιουργηθει κανενα προβλημα..(μυκητιαση....ας πουμε) Συγχωρεστε με αν ρωταω βλακειες...αν δεν ρωτησεις δεν θα μαθεις ομως... ;)

Δλδ η δοση αυτη ειναι οκ?εγω φοβηθηκα να παρω τοσα πολλα και παιρνω 3 φορες την ημερα 7 χαπια...κανω και περισσοτερα λεπτα αντληση(20-30 λεπτα)...ανα 3ωρο ομως γτ κουραστηκα με τα 2ωρα...σκεφτηκα να παρω κ το συστημα SNS....αλλα απ'οτι διαβασα ειναι λιγο μπελαλιδικο...κ δεν τα καταφεραν τα κοριτσια που το πηραν...αντε να δουμε...προσπαθω 1 μηνα τωρα με διαφορα που μας ετυχαν...μπηκαμε μια εβδομαδα νοσοκομειο γτ εχασε πολυ βαρος...κ προσπαθω τοσο καιρο με οοολους τους τροπους να αυξησω το γαλα μου...αρχιζω να πιστευω ομως πως ειμαι απο αυτες τις λιγες γυναικες που δεν μπορουν να εχουν αρκετο γαλα...με τοση προσπαθεια επρεπε να εχω εστω μια μικρη αυξηση...τι να πω...αντε λιγο ακομη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω μπορει και να ειναι χαζομαρα η ερωτηση μου...επειδη ειναι μαγια...κ μηπως με την ζαχαρη μπορει να δημιουργηθει κανενα προβλημα..(μυκητιαση....ας πουμε) Συγχωρεστε με αν ρωταω βλακειες...αν δεν ρωτησεις δεν θα μαθεις ομως... ;)

Δλδ η δοση αυτη ειναι οκ?εγω φοβηθηκα να παρω τοσα πολλα και παιρνω 3 φορες την ημερα 7 χαπια...κανω και περισσοτερα λεπτα αντληση(20-30 λεπτα)...ανα 3ωρο ομως γτ κουραστηκα με τα 2ωρα...σκεφτηκα να παρω κ το συστημα SNS....αλλα απ'οτι διαβασα ειναι λιγο μπελαλιδικο...κ δεν τα καταφεραν τα κοριτσια που το πηραν...αντε να δουμε...προσπαθω 1 μηνα τωρα με διαφορα που μας ετυχαν...μπηκαμε μια εβδομαδα νοσοκομειο γτ εχασε πολυ βαρος...κ προσπαθω τοσο καιρο με οοολους τους τροπους να αυξησω το γαλα μου...αρχιζω να πιστευω ομως πως ειμαι απο αυτες τις λιγες γυναικες που δεν μπορουν να εχουν αρκετο γαλα...με τοση προσπαθεια επρεπε να εχω εστω μια μικρη αυξηση...τι να πω...αντε λιγο ακομη....

 

Όχι η δοσολογια ειναι 40 χάπια την ημέρα. Με λιγότερα δε θα δεις αποτέλεσμα.

 

Το να κόψεις τη ζάχαρη μόνο κακό δεν κάνει! Αλλα προληπτικα δεν ειναι απαραίτητο εκτός αν έχεις συμπτώματα μυκητιασης.

 

Καλύτερα ειναι να κανεις ανά 2 ώρες άντληση κι ας ειναι και λιγότερα λεπτα παρα κάθε 3 με περισσότερα λεπτα άντληση.

 

Θα σου γράψω και στο άλλο ποστ.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

οκ λοιπον...τα ξεκινησα τα 40 την μερα κ ο Θεος βοηθος...αλλη μια βδομαδα δινω στον εαυτο μου και μετα θα με ξεκουρασω...εχω κανει αρκετη προσπαθεια...μονο να δω μια διαφορα στο στηθος...μια μικρη αυξηση στο γαλα και τπτ αλλο δεν θελω...θα συνεχισω την προσπαθεια...για να δουμε.... :/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας, θέλω να σας εκθέσω την δύσκολη κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει προσπαθώντας να θηλάσουμε το κοριτσάκι μας μήπως μας βοηθήσουν οι συμβουλες σας. Στις 6/11/2013 γεννήθηκε το Μαρινάκι μας. Τις πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο τη βάλαμε κανονικά στο στήθος αλλα τράβαγε πρωτόγολα κάθε περίπου 5 ώρες. Οι μαίες επέμεναν να πάμε στις 3-4 ώρες αλλα ήταν αδύνατο αφού δεν ξυπνούσε. Φεύγοντας η παιδίατρος μας είπε να την ταιζουμε όποτε ξυπνάει και να μη δώσουμε τίποτε ξένο (είχε ίκτερο 10.5). Το προηγούμενο Σάββατο 9/11 πήγαμε σπίτι και προσπαθούσαμε να θηλάζει. Καταφέραμε να θηλάζει σταθερά ανα 5 ώρες ενώ το στήθος ήταν τρομερά πρησμένο, με μαλλάξεις κομπρέσες κτλπ. αυτη η κατάσταση κράτησε εως και την Παρασκευη 15/11 οπότε και η μικρή άρχισε να χτυπάει το στήθος με τα χέρια της να κλαίει και να μην θηλάζει με τίποτα. Κάτι λίγο έκανε ξημερώματα Παρασκευής θηλάζοντας 20 λεπτά μετα απο 1,5 ώρα μάχης. Το Σάββατο το πρωί πήγαμε στο Παιδων οπου μας είπαν οτι το παιδί είχε αφυδατωθεί και έχει ίκτερο 15. Της έδωσαν εκεί γάλα και ήπιε 70 ml μετα απο 8 ώρες νηστική. Αφου γυρίσαμε σπίτι πήραμε θηλαστρο (swing medela) διοτι αρνειτο πεισματικα να θηλάσει. Δυστυχώς οι αντλήσεις έβγαλαν 160 ml γαλα ημερησίως. 25 μλ περιπου ανα τρίωρο.Έτσι της δώσαμε συμπλήρωμα μαζι με οτι μαζευουμε με το θήλαστρο.ετσι ωστε να τρωει 50-60 ml ανα γευμα. Εχτες ξεκίνησαμε τη μαγιά μπύρας μήπως αυξηθεί η παραγωγή (21 χαπια την ημέρα). Δυστυχως αν και δοκιμάζουμε να την ταισουμε και με τη θηλη calma της medela αλλα και στο στηθος δεχεται μόνο μπιμπερό. Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε και φοβομαστε μήπως ο θηλασμός που τόσο επιθυμούσαμε έληξε η θα λήξει άδοξα. Βεβαια γνώμονας θέλουμε να είναι η υγεία του παιδιού. Η παιδίατρος που είναι φανατικη του θηλασμού θα μας δει σε λίγο για να δουμε πως θα πορευτούμε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας, θέλω να σας εκθέσω την δύσκολη κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει προσπαθώντας να θηλάσουμε το κοριτσάκι μας μήπως μας βοηθήσουν οι συμβουλες σας. Στις 6/11/2013 γεννήθηκε το Μαρινάκι μας. Τις πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο τη βάλαμε κανονικά στο στήθος αλλα τράβαγε πρωτόγολα κάθε περίπου 5 ώρες. Οι μαίες επέμεναν να πάμε στις 3-4 ώρες αλλα ήταν αδύνατο αφού δεν ξυπνούσε. Φεύγοντας η παιδίατρος μας είπε να την ταιζουμε όποτε ξυπνάει και να μη δώσουμε τίποτε ξένο (είχε ίκτερο 10.5). Το προηγούμενο Σάββατο 9/11 πήγαμε σπίτι και προσπαθούσαμε να θηλάζει. Καταφέραμε να θηλάζει σταθερά ανα 5 ώρες ενώ το στήθος ήταν τρομερά πρησμένο, με μαλλάξεις κομπρέσες κτλπ. αυτη η κατάσταση κράτησε εως και την Παρασκευη 15/11 οπότε και η μικρή άρχισε να χτυπάει το στήθος με τα χέρια της να κλαίει και να μην θηλάζει με τίποτα. Κάτι λίγο έκανε ξημερώματα Παρασκευής θηλάζοντας 20 λεπτά μετα απο 1,5 ώρα μάχης. Το Σάββατο το πρωί πήγαμε στο Παιδων οπου μας είπαν οτι το παιδί είχε αφυδατωθεί και έχει ίκτερο 15. Της έδωσαν εκεί γάλα και ήπιε 70 ml μετα απο 8 ώρες νηστική. Αφου γυρίσαμε σπίτι πήραμε θηλαστρο (swing medela) διοτι αρνειτο πεισματικα να θηλάσει. Δυστυχώς οι αντλήσεις έβγαλαν 160 ml γαλα ημερησίως. 25 μλ περιπου ανα τρίωρο.Έτσι της δώσαμε συμπλήρωμα μαζι με οτι μαζευουμε με το θήλαστρο.ετσι ωστε να τρωει 50-60 ml ανα γευμα. Εχτες ξεκίνησαμε τη μαγιά μπύρας μήπως αυξηθεί η παραγωγή (21 χαπια την ημέρα). Δυστυχως αν και δοκιμάζουμε να την ταισουμε και με τη θηλη calma της medela αλλα και στο στηθος δεχεται μόνο μπιμπερό. Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε και φοβομαστε μήπως ο θηλασμός που τόσο επιθυμούσαμε έληξε η θα λήξει άδοξα. Βεβαια γνώμονας θέλουμε να είναι η υγεία του παιδιού. Η παιδίατρος που είναι φανατικη του θηλασμού θα μας δει σε λίγο για να δουμε πως θα πορευτούμε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

Να σου ζήσει το κοριτσακι σου. Η παιδιατρος πιστευω ειναι η καταλληλοτερη να σε βοηθησει. Γνωμη μου ειναι να επιμεινεις να του δινεις στηθος καθε φορα που πειναει κ πριν του δοσεις μπουκαλι. Ετσι κ δεν θα του στερεις γαλατακι και θα ενερηοποιεις το στηθος σου να παραγει. Καποια στιγμη θα αυξηθει το γαλα σου αλλα θελει υπομονη. Παντως κυριως μην αγχωνεσαι, τα κανει ολα χειροτερα. Ειμαι της αποψης πως καλο ειναι να προσπαθουμε κ να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας για το θηλασμο αλλα αν τελικα δεν βγει δεν χαθηκε κ ο κοσμος. Τα μωρακια μας χρειαζονται πανω απο ολα ηρεμες μανουλες...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας, θέλω να σας εκθέσω την δύσκολη κατάσταση στην οποία έχουμε περιέλθει προσπαθώντας να θηλάσουμε το κοριτσάκι μας μήπως μας βοηθήσουν οι συμβουλες σας. Στις 6/11/2013 γεννήθηκε το Μαρινάκι μας. Τις πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο τη βάλαμε κανονικά στο στήθος αλλα τράβαγε πρωτόγολα κάθε περίπου 5 ώρες. Οι μαίες επέμεναν να πάμε στις 3-4 ώρες αλλα ήταν αδύνατο αφού δεν ξυπνούσε. Φεύγοντας η παιδίατρος μας είπε να την ταιζουμε όποτε ξυπνάει και να μη δώσουμε τίποτε ξένο (είχε ίκτερο 10.5). Το προηγούμενο Σάββατο 9/11 πήγαμε σπίτι και προσπαθούσαμε να θηλάζει. Καταφέραμε να θηλάζει σταθερά ανα 5 ώρες ενώ το στήθος ήταν τρομερά πρησμένο, με μαλλάξεις κομπρέσες κτλπ. αυτη η κατάσταση κράτησε εως και την Παρασκευη 15/11 οπότε και η μικρή άρχισε να χτυπάει το στήθος με τα χέρια της να κλαίει και να μην θηλάζει με τίποτα. Κάτι λίγο έκανε ξημερώματα Παρασκευής θηλάζοντας 20 λεπτά μετα απο 1,5 ώρα μάχης. Το Σάββατο το πρωί πήγαμε στο Παιδων οπου μας είπαν οτι το παιδί είχε αφυδατωθεί και έχει ίκτερο 15. Της έδωσαν εκεί γάλα και ήπιε 70 ml μετα απο 8 ώρες νηστική. Αφου γυρίσαμε σπίτι πήραμε θηλαστρο (swing medela) διοτι αρνειτο πεισματικα να θηλάσει. Δυστυχώς οι αντλήσεις έβγαλαν 160 ml γαλα ημερησίως. 25 μλ περιπου ανα τρίωρο.Έτσι της δώσαμε συμπλήρωμα μαζι με οτι μαζευουμε με το θήλαστρο.ετσι ωστε να τρωει 50-60 ml ανα γευμα. Εχτες ξεκίνησαμε τη μαγιά μπύρας μήπως αυξηθεί η παραγωγή (21 χαπια την ημέρα). Δυστυχως αν και δοκιμάζουμε να την ταισουμε και με τη θηλη calma της medela αλλα και στο στηθος δεχεται μόνο μπιμπερό. Δεν ξέρουμε τι να κάνουμε και φοβομαστε μήπως ο θηλασμός που τόσο επιθυμούσαμε έληξε η θα λήξει άδοξα. Βεβαια γνώμονας θέλουμε να είναι η υγεία του παιδιού. Η παιδίατρος που είναι φανατικη του θηλασμού θα μας δει σε λίγο για να δουμε πως θα πορευτούμε.Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

 

Πως τα πάτε; Έχετε δει σύμβολο θηλασμου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια σας& συντροφικους χαιρετισμούς σε όλες. Το μικρό μου ειναι 5 εβδομάδων. Θηλαζουμε αποκλειστικά εξ αρχής αλλα την τριτη εβδομάδα αρχίσαμε κολικους με συνέπεια να έχουμε προβλήματα στο θηλασμό. Το μικρό δεν πήρε το αναμενόμενο βαρος και έκτοτε ανησυχώ για την ποσοτητα γάλατος. Έκανα πετρώματα συχνα&ξεκίνησαν έπειτα οι μαραθωνιοι θηλασμοι μέχρι και σημερα. Το μικρό μου κοιμάται μολις 8 ώρες στο 24ωρο. Εκκενώσεις κανονικές. Στην Τετάρτη εβδομάδα μου είπαν για τη μαγια μπύρας χωρίς όμως σωστη ενημέρωση. Έτσι έπαιρνα 2 ταμπλέτες μεσημέρι βραδυ και το άλλαξα σε 4 ταμπλέτες το βραδυ. Ειδα διαφορα στο μικρό που ηρεμησε λίγο πήρε και το οριακό βαρος& το στήθος δεν πετρωνει. Είναι placebo, ετυχε να συμπέσει με βελτίωση του μικρού (σύμπτωση) η μπορει και σε αυτές τις δοσολογίες να βοηθάει? Ευχαριστ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας& συντροφικους χαιρετισμούς σε όλες. Το μικρό μου ειναι 5 εβδομάδων. Θηλαζουμε αποκλειστικά εξ αρχής αλλα την τριτη εβδομάδα αρχίσαμε κολικους με συνέπεια να έχουμε προβλήματα στο θηλασμό. Το μικρό δεν πήρε το αναμενόμενο βαρος και έκτοτε ανησυχώ για την ποσοτητα γάλατος. Έκανα πετρώματα συχνα&ξεκίνησαν έπειτα οι μαραθωνιοι θηλασμοι μέχρι και σημερα. Το μικρό μου κοιμάται μολις 8 ώρες στο 24ωρο. Εκκενώσεις κανονικές. Στην Τετάρτη εβδομάδα μου είπαν για τη μαγια μπύρας χωρίς όμως σωστη ενημέρωση. Έτσι έπαιρνα 2 ταμπλέτες μεσημέρι βραδυ και το άλλαξα σε 4 ταμπλέτες το βραδυ. Ειδα διαφορα στο μικρό που ηρεμησε λίγο πήρε και το οριακό βαρος& το στήθος δεν πετρωνει. Είναι placebo, ετυχε να συμπέσει με βελτίωση του μικρού (σύμπτωση) η μπορει και σε αυτές τις δοσολογίες να βοηθάει? Ευχαριστ εκ των προτέρων!

 

Πιθανόν εσυ χαλαρωσες κι ετσι ειχε βελτίωση και το μωρο.

Δεν σου χρειαζεται η μαγια μπυρας, τα πάτε καλα, λίγη υπομονη χρειαζεται!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την υποστήριξη. Σημερα σαρσντισαμε και δυο μέρες τωρα τρωει&από τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα&δεν τον προλαβαίνω. Αγχώνομαι όντως πολυ γιατι όλοι γυρω μου λένε ότι το γαλα μου δεν του φτάνει... Προσπαθω να μην τους ακουω. Σημερα περιμενουμε τον παιδίατρο να δουμε πως ειμαστε&να ελέγξουμε βαρος. Το κακό ειναι ότι ξανάρχισαν οι κολικοι! Εύχομαι νάχει πάρει το απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για την υποστήριξη. Σημερα σαρσντισαμε και δυο μέρες τωρα τρωει&από τα δυο στήθη σε κάθε γεύμα&δεν τον προλαβαίνω. Αγχώνομαι όντως πολυ γιατι όλοι γυρω μου λένε ότι το γαλα μου δεν του φτάνει... Προσπαθω να μην τους ακουω. Σημερα περιμενουμε τον παιδίατρο να δουμε πως ειμαστε&να ελέγξουμε βαρος. Το κακό ειναι ότι ξανάρχισαν οι κολικοι! Εύχομαι νάχει πάρει το απαραίτητο!

 

Είστε σε άλμα αναπτυξης. Τι είπε ο παιδίατρος;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

41 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Β. Το φύλο του βρέφους

ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε στις 8/2/2014 με βάρος 3300

Στις 12/2/2014 είχε βάρος 3190 (όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο)

Στις 28/2/2014 είχε βάρος 3540

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι κολικοί και ξεκίνησα τα προβιοτικά.

Στις 8/3/2014 είχε βάρος 3670

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι παλινδρομήσεις (γουλιές-αναγούλες), πνίξιμο, βήχας στον ύπνο Η διάγνωση έγινε από τα συμπτώματα όχι με υπέρηχο)

Στις 20/3/2014 είχε βάρος 3920

Στις 11/4/2014 είχε βάρος 4300.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΑΝΑ 2ΩΡΟ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΟΧΙ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΟΧΙ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΟΧΙ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

ΟΧΙ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 ΦΟΡΕΣ.

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

6-8 ΕΚΚΕΝΩΣΕΙΣ (ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ)

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Το μικρό μου έκλεισε τους 2 μήνες. Ο γιατρός που τον εξέτασε θεωρεί ότι δεν παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου συνέστησε συμπλήρωμα. Εγώ ήμουν αρνητική εκείνος επέμενε.

Ο γιατρός θεωρεί ότι είναι λιποβαρές και ότι το πρόβλημα είναι η παλινδρόμηση για αυτό να ξεκινήσω 2 γεύματα με αντιαναγωγικό.

Εγώ δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα αλλά φοβάμαι ότι υποσιτίζεται.

Είμαι πολύ κουρασμένη από τα ξενύχτια και του πολύωρους θηλασμούς αλλά εδώ που έχουμε φτάσει δεν θέλω να το χαλάσω.

Περάσαμε περιόδους μαραθώνιου θηλασμού και γενικά δεν κοιμόμαστε πολύ (8-10 ώρες το 24ωρο συν όση ώρα θα τον πάρει ο ύπνος στο στήθος).

Προβιοτικά παίρνει 1,5 μήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχω γράψει σε διάφορα μέρη αλλα είναι από το αγχος μου&την έλλειψη χρόνου. Συγγνώμη

Link to comment
Share on other sites

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

41 ΕΒΔΟΜΑΔΑ

Β. Το φύλο του βρέφους

ΑΓΟΡΙ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

ΟΧΙ

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Γεννήθηκε στις 8/2/2014 με βάρος 3300

Στις 12/2/2014 είχε βάρος 3190 (όταν βγήκαμε από το νοσοκομείο)

Στις 28/2/2014 είχε βάρος 3540

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι κολικοί και ξεκίνησα τα προβιοτικά.

Στις 8/3/2014 είχε βάρος 3670

Κάπου εδώ ξεκίνησαν οι παλινδρομήσεις (γουλιές-αναγούλες), πνίξιμο, βήχας στον ύπνο Η διάγνωση έγινε από τα συμπτώματα όχι με υπέρηχο)

Στις 20/3/2014 είχε βάρος 3920

Στις 11/4/2014 είχε βάρος 4300.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

ΑΝΑ 2ΩΡΟ

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

ΣΕ ΟΛΑ

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

ΟΧΙ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

ΟΧΙ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

ΟΧΙ

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

ΟΧΙ

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 8 ΦΟΡΕΣ.

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

6-8 ΕΚΚΕΝΩΣΕΙΣ (ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ. ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ)

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Το μικρό μου έκλεισε τους 2 μήνες. Ο γιατρός που τον εξέτασε θεωρεί ότι δεν παίρνει όσο βάρος πρέπει και μου συνέστησε συμπλήρωμα. Εγώ ήμουν αρνητική εκείνος επέμενε.

Ο γιατρός θεωρεί ότι είναι λιποβαρές και ότι το πρόβλημα είναι η παλινδρόμηση για αυτό να ξεκινήσω 2 γεύματα με αντιαναγωγικό.

Εγώ δεν θέλω να του δώσω ξένο γάλα αλλά φοβάμαι ότι υποσιτίζεται.

Είμαι πολύ κουρασμένη από τα ξενύχτια και του πολύωρους θηλασμούς αλλά εδώ που έχουμε φτάσει δεν θέλω να το χαλάσω.

Περάσαμε περιόδους μαραθώνιου θηλασμού και γενικά δεν κοιμόμαστε πολύ (8-10 ώρες το 24ωρο συν όση ώρα θα τον πάρει ο ύπνος στο στήθος).

Προβιοτικά παίρνει 1,5 μήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εχω γράψει σε διάφορα μέρη αλλα είναι από το αγχος μου&την έλλειψη χρόνου. Συγγνώμη

 

Το βάρος ειναι μεσα στα κατώτερα αλλα φυσιολογικά πλαίσια. Απο τις μετρήσεις φαινεται οτι παει και προς το καλύτερο τον τελευταίο μήνα.

Εγω θα έπαιρνα γνώμη παιδιάτρου-συμβούλου θηλασμου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Kαλησπέρα! Από χθες παρατήρησα απότομη μείωση της παραγωγής μου σε γάλα. Το μωρό (37 ημερών) δε χορταίνει, με αποτέλεσμα να μην κοιμάται σχεδόν καθόλου και να κλαίει. Πήρα ταμπλέτες των 300 μαγιά μπύρας, μήπως και αυξηθεί η παραγωγή μου. Η συσκευασία αναγράφει πως η ημερήσια δόση είναι 6 ταμπλέτες (2 σε κάθε γεύμα). Στη συζήτηση αυτή διάβασα για 21 ταμπλέτες την ημέρα. Μήπως πρόκειται για άλλες ταμπλέτες;

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως παρατηρησες κ νομιζεις οτι μειωθηκε το γαλα σου;μεχρι χθες ετρωγε κ αφηνε ευχαριστημενο το στηθος κ κοιμοταν;μηπως φταιει κτ αλλο που κλαει;

Απο βρεγμενες πανες πως πατε;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαίνω πως μειώθηκε το γάλα μου από τα εξής: 1) Άλλαξε η συμπεριφορά του μωρού, καθώς δείχνει ανικανοποίητο όταν θηλάζει και την περισσότερη ώρα που είναι στο στήθος δεν καταπίνει, παρά μόνο πιπιλάει. 2) Το στήθος μου, που ήταν μέχρι χθες σκληρό και γεμάτο γάλα, τώρα είναι πάρα πολύ μαλακό. 3) Με το θήλαστρο βγάζω 15-20 ml (ανά στήθος) σε 15 λεπτά, ενώ μέχρι χθες έβγαζα 50 ml (ανά στήθος) με μόνο 3 λεπτά θήλαστρο. Γενικά είχα πολύ γάλα, σε σημείο που έσταζε και λέρωνα τα ρούχα μου με γάλα. Τώρα το πιέζω και αν βγάλει, θα βγάλει μια σταγόνα. 

Από πάνες, κάνει όπως έκανε σε ποσότητα, αλλά δεν είναι το ίδιο βαριές. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ειχα ανοιξει παλιοτερα και εγω ένα τετοιο θεμα  στο πρωτο μου παιδι:

Για τη ιστορια ποτε δεν εκοψα την μαγια και στα δυο παιδια μου. Δε ξερω αν ηταν η ιδεα αλλα ενιωθα ότι περισσοτερο γαλα και ενεργεια.

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα θέλω να ρωτήσω για τη μαγιά μπύρας!!! Συγκεκριμένα της lanes η οδηγία που δίνει είναι 6 ταμπλέτες ημερησίως 2 με κάθε κύριο γεύμα! Εσείς εδώ λέτε για 21  ταμπλέτες,κάνω κάτι λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...