Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάργηση του ασύλου?


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

Ενω αυτο δεν ειναι αλητεια? Σα δε ντρεπομαστε λεω εγω καλυτερα! Και μην αρχισεις οτι λες την γνωμη σου και πρεπει να τη σεβαστω. Δε θα το κανω.

 

 

Καταρχην ΠΣΚ ειναι το Παρασκευοσαββατοκυριακο. Τεσπα....Σου ξεφυγε, δε πειραζει.

Οσον αφορα το αλλο με τη ΔΑΠ απλα γελαω....Γιατι η ΔΑΠ κλπ οχι δε τα σπαει....Απλα δολοφονει!

 

χαχαχαχα!!!!!παρασκευοσαββατοκυριακο....χαχαχαχαχ !!!!!

 

εγω ακομα περιμενω την συγνωμη......δεν μπορει χωρις να με ξερεις να με λες αλητισσα!!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγγνώμη, μα για ποιό άσυλο διαρρυγνύετε τα ιμάτιά σας να μην καταργηθεί?

 

Το άσυλο της φούντας και των εμπορων ναρκωτικών?

Το άσυλο των κοτσιδάκηδων "ιδεολόγων" αιώνιων φοιτητών?

Το άσυλο του πλιάτσικου υπολογιστών, εκτυπωτών κλπ?

Το άσυλο των μολότωφ και της λειτουργίας ιστοσελίδας οργάνωσης επιθέσεων στον "έξω κόσμο?"

Το άσυλο/γκέτο του κάθε λογής αποβράσματος που μαζευόταν σε ομάδες και κυνηγούσε με μαδέρια τους "φασίστες" φοιτητές που δεν ήταν "δικοί" τους? Διότι ως γνωστόν, όποιος δεν είναι "δικός τους" είναι φασίστας...

Το άσυλο που σου'καναν εξακρίβωση στοιχείων κι έλεγχο πολιτικών φρονημάτων κάτι χασικλήδες, αν τύχαινε να'σαι εκεί γύρω πριν το "πανηγύρι" και δεν τους άρεσαν τα μούτρα σου για να δούν "αν είσαι μπάτσος?"

Το άσυλο των λαθρομεταναστών που τους έμπασαν εκεί πέρα με το έτσι θέλω οι "φιλελεύθεροι ιδεολόγοι?"

Το άσυλο του "δεν θα γράψετε εξετάσεις γιατί έτσι θέλουμε εμείς?"

 

Συγγνώμη, μα τέτοιο άσυλο να μας λείπει! Ας πάρουν επιτέλους δρόμο και τα κομματικά κατηχητικά μπας και ξεβρωμίσει ο τόπος λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα ήταν να ΜΗΝ υπήρχαν καν φοιτητικές (πολιτικές) παρατάξεις στα πανεπιστήμια που λύνου και δένουν!
Πόσο συμφωνώ μαζί σου δεν λέγεται...

Τελείωσα τη Νομική κι έχω απτά παραδείγματα από ΔΑΠ-ΠΑΣΠ και το συνάφι τους να διακόπτουν το μάθημα για να μας καλέσουν σε μάζωξη, να βγάζουν λόγους έξω απ'το αμφιθέατρο, με συνέπεια να μην μπορούμε ν'ακούσουμε τον καθηγητή απο κάτω κι άλλα τέτοια ωραία...

Στο εξωτερικό που πήγα για μεταπτυχιακά, γιατί δεν αντίκρυσα πουθενά αυτό το χάλι? Γιατί τα ΑΕΙ να γίνονται εκκολαπτήρια φανατισμένων?

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση για την κατάργηση του ασύλου εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια γίνεται σκόπιμα, έτσι ώστε να αποκρύπτεται από την κοινή γνώμη το πραγματικό έλλειμμα, που είναι η ίδια η παιδεία και η ανυπαρξία της διακίνησης ιδεών μέσα στα πανεπιστήμια. Ακούμε διάφορες παρατάξεις να υπερασπίζονται το άσυλο από τη μια, να μην προτείνουν τίποτε για την εκπαίδευση, που είναι το αντικείμενο του πανεπιστημίου, από την άλλη.

 

Το άσυλο καταργείται διότι σταμάτησε να βολεύει το σύστημα ως μανδύας “δημοκρατίας”. Διότι είναι ηλίου φαεινότερο πως οι συγκρουσιακοί διαδηλωτές θα αυξηθούν με γεωμετρική πρόοδο και προληπτικά το κράτος θα επιχειρήσει να περιορίσει κάθε πλεονέκτημα τους στις πόλεις. Όμως, θυμόμαστε κάποια εξέγερση που ξεκίνησε μέσα από…”άσυλα”; Μήπως οι Τυνήσιοι και Αιγύπτιοι εξεγερμένοι είχαν ως ορμητήριο κάποιο άσυλο; Αντί να μοιρολατρούμε για την κατάργηση του ασύλου, ας οργανώσουμε ένα ισχυρό κίνημα μέσα στα πανεπιστήμια.

 

Η δημιουργία ενός φοιτητικού κινήματος που συλλογικά θα αυτοπροσδιορίζεται μέσα από ιδεολογικές ζυμώσεις είναι ο δικός μας στόχος.Προτείνουμε την κατάργηση των κομματικών παρατάξεων στα πανεπιστήμια και τη δημιουργία ενός ενιαίου φοιτητικού συλλόγου που θα αντιπροσωπεύει ιδέες και όχι πρόσωπα. Προτείνουμε την τακτική συγκρότηση συνελεύσεων ανά Σχολή, όπου θα ψηφίζονται οι ίδιες οι ιδέες των φοιτητών, οι προτάσεις τους για κάθε επίκαιρο και μη ζήτημα. Δικαίωμα κατάθεσης προτάσεως θα έχουν όλοι ανεξαιρέτως οι φοιτητές, δίνοντας τους την δυνατότητα να συμμετέχουν ενεργά στο φοιτητικό κίνημα, δίνοντας τους το κίνητρο να ασχοληθούν με τα κοινωνικά προβλήματα και να επεξεργαστούν ατομικά και συλλογικά λύσεις. Για να αντικρούσουμε την πιθανή διαφωνία «και αν όλοι οι φοιτητές θέλουν να καταθέσουν πρόταση τι θα γίνεται; Θα συζητάμε για μέρες, μήνες ολόκληρους;»…Όχι, είναι δυνατή η δημιουργία του ανάλογου θέματος στην ιστοσελίδα του κάθε πανεπιστημίου, όπου θα τίθενται για ψηφοφορία μεταξύ των εγγεγραμμένων φοιτητών όλες οι προτάσεις, ώστε να αποφασιστεί δημοκρατικά ποιες θα συζητηθούν διεξοδικά στη συνέλευση. Κατόπιν, οι ιδέες αυτές θα έρχονται για συζήτηση στις τακτικές συνελεύσεις και θα ακολουθεί ψηφοφορία, χωρίς την αναφορά του εμπνευστή ή των εμπνευστών της πρότασης-ιδέας. Έτσι, δεν θα κρίνονται οι παρασκηνιακές συνδιαλλαγές, οι κομματικές ταμπέλες, οι προσωπικές γνωριμίες, αλλά η ίδια η ιδέα. Αποτελεί δηλαδή στην ουσία, μια μεταφορά της άμεσης δημοκρατίας στη λειτουργία του φοιτητικού κινήματος.

 

Η αχίλλειος πτέρνα του συστήματος εκμετάλλευσης στο οποίο ζούμε δεν είναι και δεν ήταν τα “άσυλα”. Το αδύναμο σημείο, αυτό το οποίο δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ούτε με κλομπ, ούτε με δακρυγόνα, είναι η συλλογική παραγωγή νέων προτάσεων, νέων ιδεών, νέων δράσεων.

http://eagainst.com/articles/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85/

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη, μα για ποιό άσυλο διαρρυγνύετε τα ιμάτιά σας να μην καταργηθεί?

 

Το άσυλο της φούντας και των εμπορων ναρκωτικών?

Το άσυλο των κοτσιδάκηδων "ιδεολόγων" αιώνιων φοιτητών?

Το άσυλο του πλιάτσικου υπολογιστών, εκτυπωτών κλπ?

Το άσυλο των μολότωφ και της λειτουργίας ιστοσελίδας οργάνωσης επιθέσεων στον "έξω κόσμο?"

Το άσυλο/γκέτο του κάθε λογής αποβράσματος που μαζευόταν σε ομάδες και κυνηγούσε με μαδέρια τους "φασίστες" φοιτητές που δεν ήταν "δικοί" τους? Διότι ως γνωστόν, όποιος δεν είναι "δικός τους" είναι φασίστας...

Το άσυλο που σου'καναν εξακρίβωση στοιχείων κι έλεγχο πολιτικών φρονημάτων κάτι χασικλήδες, αν τύχαινε να'σαι εκεί γύρω πριν το "πανηγύρι" και δεν τους άρεσαν τα μούτρα σου για να δούν "αν είσαι μπάτσος?"

Το άσυλο των λαθρομεταναστών που τους έμπασαν εκεί πέρα με το έτσι θέλω οι "φιλελεύθεροι ιδεολόγοι?"

Το άσυλο του "δεν θα γράψετε εξετάσεις γιατί έτσι θέλουμε εμείς?"

 

Συγγνώμη, μα τέτοιο άσυλο να μας λείπει! Ας πάρουν επιτέλους δρόμο και τα κομματικά κατηχητικά μπας και ξεβρωμίσει ο τόπος λίγο!

 

Πόσο συμφωνώ μαζί σου δεν λέγεται...

Τελείωσα τη Νομική κι έχω απτά παραδείγματα από ΔΑΠ-ΠΑΣΠ και το συνάφι τους να διακόπτουν το μάθημα για να μας καλέσουν σε μάζωξη, να βγάζουν λόγους έξω απ'το αμφιθέατρο, με συνέπεια να μην μπορούμε ν'ακούσουμε τον καθηγητή απο κάτω κι άλλα τέτοια ωραία...

Στο εξωτερικό που πήγα για μεταπτυχιακά, γιατί δεν αντίκρυσα πουθενά αυτό το χάλι? Γιατί τα ΑΕΙ να γίνονται εκκολαπτήρια φανατισμένων?

 

Ακριβώς. Κι εγώ ΑΣΟΕΕ τέλειωσα και τα είδα... Και επίσης όλοι την ίδια μούρη έχουν, μόνο το όνομα της παράταξης αλλάζει.

 

Δεν νομίζω ότι συμβαίνει πουθενά αλλού αυτό το πράγμα, ελληνική πρωτιά βλέπεις...

 

Αυτά τα άτομα λύνουν και δένουν. Κινούν τα νήματα. Εκτός του ότι παίρνουν πτυχία χωρίς να πατάνε σε μάθημα και μετά φεύγουν και για κάτι ξεγυρισμένα μεταπτυχιακά στο εξωτερικό με τις πλάτες των καθηγητάδων. Τυχαίο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον εννοεί την δολοφονία του καθηγητή Τεμπονέρα. Δες εδώ http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AF%CE%BA%CE%BF%CF%82_%CE%A4%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CE%BD%CE%AD%CF%81%CE%B1%CF%82

 

Χμμμμ... επίκαιρο. Και δεν είχε να κάνει με φοιτητές.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ... επίκαιρο. Και δεν είχε να κάνει με φοιτητές.

 

Χμ επικαιρο? Και? Πρεπει να το ξεχασουμε? Περασμενα ξεχασμενα? :confused:

 

Εχει να κανει με τα καθως πρεπει παιδια της δαπ που ανεφερε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως βα κάνουμε αναφορά και στον εμφύλιο;;;;

 

Η ΔΑΠ ειναι οργάνωση φοιτητών. Ο τεμπ δολωφονηθηκε από οννεδιτη.

 

Ασχετο λοιπόν

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

ο συσχετισμος του ασυλου με τις κομματικες παραταξεις ειναι ακυρος, οι κομματικες παραταξεις θα συνεχισουν να δρουν με ή χωρις το ασυλο...

οσο μπορουν να εμπορευονται διευκολυνσεις....

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites

ο συσχετισμος του ασυλου με τις κομματικες παραταξεις ειναι ακυρος, οι κομματικες παραταξεις θα συνεχισουν να δρουν με ή χωρις το ασυλο...

οσο μπορουν να εμπορευονται διευκολυνσεις....

 

Α αυτό ξαναπές το. Προσωπικά θεωρώ ότι το χάλι στη 3θμια οφείλεται στη κομματικοποίηση.

 

Από την άλλη όμως θεωρώ ότι οποιαδήποτε επέμβαση στη καθεαυτό οργάνωση των φοιτητικών κινημάτων είναι επίφοβη και κακό θα κάνει παρά καλό.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως βα κάνουμε αναφορά και στον εμφύλιο;;;;

 

Η ΔΑΠ ειναι οργάνωση φοιτητών. Ο τεμπ δολωφονηθηκε από οννεδιτη.

 

Ασχετο λοιπόν

 

τι να κανουμε ρε Rea_1971, που πρεπει να επικαλουμαστε και την ιστορια καμια φορα για να εξηγουμε καποια πραγματα? Πως το λεει μια φραση? Λαος χωρις μνημη, κατι τετοιο δε το θυμαμαι τωρα.

Οσον αφορα τον εμφυλιο, αν θες , πολυ ευχαριστως , οχι να κανουμε αναφορα ομως , γιατι αναλωσιμες ατακες ολοι εχουν ετοιμες επι παντως θεματος. Να το αναλυσουμε ενδελεχως το θεμα. Κανενα προβλημα. Δεν αλλαζουν πολυ οι καταστασεις, μη νομιζεις. Και οι καταβολες του καθενος δεν ειναι τυχαιες.

 

Καλα, το αν ειναι ασχετο, μεχρι και ενα παιδι μπορει να το κρινει.:rolleyes:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν αρχίσουμε να επικαλούμαστε τα αρνητικα της ιστορίας μο΄νο και μόνο για εντυπώσεις αυτό μόνο επικ/κό δεν είνα.

 

Καλώς ή κακώς οι καιροί αλλάζουν οι άνθρωποι αλλάζουν.

 

Αν οι Αμερικανοι είχαν προσκολληθει στον Αμερικάνικο εμφύλιο δεν θα είχαν πρόεδρο έναν έγχρωμο.

 

Αν κοιτάμε συνέχεια πίσω το πολύ πολύ να στραβωλεμιάουμε. Αλλιώς όλοι θα εχουν να πουν για όλους. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ;;;;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Οι αριστεροί είναι κακοί. Οι δεξιοί είναι κακοί.

 

Καραμελίτσες. ιαχωρισμοί που εξυπηρετο΄ν συμφέροντα ολίγων.

 

ΤΙ και αν ο εργαζόμενος Α είναι δεξιός; Τι και αν ο φοιτητής Β είναι αριστερός;

Και όμωςςςς. Μια χαρά τους βολεύουμε να βγάλουν τα ματάκια τους. Γιατί ο παππούς του ένα έκαψε τον παππού του άλλου στον ασβέστη. Στον εμφύλιο.

 

Ας σφαχτούν λοιπόν στο όνομα του ένδοξου παρελθοντος!!!!!!!!

 

ΟΛΕ::::::::::::::

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση για την κατάργηση του ασύλου εδώ και τουλάχιστον 20 χρόνια γίνεται σκόπιμα, έτσι ώστε να αποκρύπτεται από την κοινή γνώμη το πραγματικό έλλειμμα, που είναι η ίδια η παιδεία και η ανυπαρξία της διακίνησης ιδεών μέσα στα πανεπιστήμια. Ακούμε διάφορες παρατάξεις να υπερασπίζονται το άσυλο από τη μια, να μην προτείνουν τίποτε για την εκπαίδευση, που είναι το αντικείμενο του πανεπιστημίου, από την άλλη.

 

Το άσυλο καταργείται διότι σταμάτησε να βολεύει το σύστημα ως μανδύας “δημοκρατίας”. Διότι είναι ηλίου φαεινότερο πως οι συγκρουσιακοί διαδηλωτές θα αυξηθούν με γεωμετρική πρόοδο και προληπτικά το κράτος θα επιχειρήσει να περιορίσει κάθε πλεονέκτημα τους στις πόλεις. Όμως, θυμόμαστε κάποια εξέγερση που ξεκίνησε μέσα από…”άσυλα”; Μήπως οι Τυνήσιοι και Αιγύπτιοι εξεγερμένοι είχαν ως ορμητήριο κάποιο άσυλο; Αντί να μοιρολατρούμε για την κατάργηση του ασύλου, ας οργανώσουμε ένα ισχυρό κίνημα μέσα στα πανεπιστήμια.

 

Η δημιουργία ενός φοιτητικού κινήματος που συλλογικά θα αυτοπροσδιορίζεται μέσα από ιδεολογικές ζυμώσεις είναι ο δικός μας στόχος.Προτείνουμε την κατάργηση των κομματικών παρατάξεων στα πανεπιστήμια και τη δημιουργία ενός ενιαίου φοιτητικού συλλόγου που θα αντιπροσωπεύει ιδέες και όχι πρόσωπα. Προτείνουμε την τακτική συγκρότηση συνελεύσεων ανά Σχολή, όπου θα ψηφίζονται οι ίδιες οι ιδέες των φοιτητών, οι προτάσεις τους για κάθε επίκαιρο και μη ζήτημα. Δικαίωμα κατάθεσης προτάσεως θα έχουν όλοι ανεξαιρέτως οι φοιτητές, δίνοντας τους την δυνατότητα να συμμετέχουν ενεργά στο φοιτητικό κίνημα, δίνοντας τους το κίνητρο να ασχοληθούν με τα κοινωνικά προβλήματα και να επεξεργαστούν ατομικά και συλλογικά λύσεις. Για να αντικρούσουμε την πιθανή διαφωνία «και αν όλοι οι φοιτητές θέλουν να καταθέσουν πρόταση τι θα γίνεται; Θα συζητάμε για μέρες, μήνες ολόκληρους;»…Όχι, είναι δυνατή η δημιουργία του ανάλογου θέματος στην ιστοσελίδα του κάθε πανεπιστημίου, όπου θα τίθενται για ψηφοφορία μεταξύ των εγγεγραμμένων φοιτητών όλες οι προτάσεις, ώστε να αποφασιστεί δημοκρατικά ποιες θα συζητηθούν διεξοδικά στη συνέλευση. Κατόπιν, οι ιδέες αυτές θα έρχονται για συζήτηση στις τακτικές συνελεύσεις και θα ακολουθεί ψηφοφορία, χωρίς την αναφορά του εμπνευστή ή των εμπνευστών της πρότασης-ιδέας. Έτσι, δεν θα κρίνονται οι παρασκηνιακές συνδιαλλαγές, οι κομματικές ταμπέλες, οι προσωπικές γνωριμίες, αλλά η ίδια η ιδέα. Αποτελεί δηλαδή στην ουσία, μια μεταφορά της άμεσης δημοκρατίας στη λειτουργία του φοιτητικού κινήματος.

 

Η αχίλλειος πτέρνα του συστήματος εκμετάλλευσης στο οποίο ζούμε δεν είναι και δεν ήταν τα “άσυλα”. Το αδύναμο σημείο, αυτό το οποίο δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ούτε με κλομπ, ούτε με δακρυγόνα, είναι η συλλογική παραγωγή νέων προτάσεων, νέων ιδεών, νέων δράσεων.

http://eagainst.com/articles/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%B1%CF%83%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85/

Πολλά like από εμένα, γλυκιά culte!

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

πολλα like και απο μενα culte!!!

κυριως για αυτό:

''Η αχίλλειος πτέρνα του συστήματος εκμετάλλευσης στο οποίο ζούμε δεν είναι και δεν ήταν τα “άσυλα”. Το αδύναμο σημείο, αυτό το οποίο δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί ούτε με κλομπ, ούτε με δακρυγόνα, είναι η συλλογική παραγωγή νέων προτάσεων, νέων ιδεών, νέων δράσεων.''

l86Tp3.png d6AUp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι αριστεροί είναι κακοί. Οι δεξιοί είναι κακοί.

 

Καραμελίτσες. ιαχωρισμοί που εξυπηρετο΄ν συμφέροντα ολίγων.

 

ΤΙ και αν ο εργαζόμενος Α είναι δεξιός; Τι και αν ο φοιτητής Β είναι αριστερός;

Και όμωςςςς. Μια χαρά τους βολεύουμε να βγάλουν τα ματάκια τους. Γιατί ο παππούς του ένα έκαψε τον παππού του άλλου στον ασβέστη. Στον εμφύλιο.

 

Ας σφαχτούν λοιπόν στο όνομα του ένδοξου παρελθοντος!!!!!!!!

 

ΟΛΕ::::::::::::::

 

Ο,τι να' ναι....

 

 

Link to comment
Share on other sites

κι όμως πρώτο το ΚΚΕ και ο ΣΥΝ βάζουν ταμπελίτσες. Έχει πει κάτι το ΚΚΕ ή ο ΣΥΝ για τους ιδιωτικούς υπαλλήλους που χάνουν τη δουλειά τους; ΟΧΙ.Ολοι κόπτονται τώρα για να μην χαθούν θέσεις εργασίας στο Δημόσιο. Γιατί; Γιατί απλά για κάθε αριστερό ο ιδιωτικός υπάλληλος υπηρετεί το ιμπερεαλιστικό κτλ κτλ κεφάλαιο (άσχετα αν έχει μικρότερο μισθό από τους δημοσίους υπαλλήλους)

 

Όμως το πρόβλημα είναι ότι το Δημόσιο και οι Φοιτητικές παρατάξεις είναι το φυτώριο παραγωγής στελεχών. Αν κάποια στιγμή σταματήσουν οι καταλήψεις, κάψιμο σχολών, φοιτητικές συνελεύσεις κτλ, θα υπάρχει πρόβλημα στο φυτώριο στελεχών. Ποιός θα στελεχώσει το ΠΑΜΕ; Μα οι φοιτητές που έχουν τριφτεί στις καταλήψεις και έχουν έρθει σε επαφή με τη βία μέσα στα Πανεπιστήμια. Αυτός και μόνο αυτός είναι ο λόγος που κάποιοι διαμαρτύρονται κατά του ασύλου.

 

Από κει και πέρα, τα προσωπικά μου βιώματα μέσα στο πολυτεχνείο του 1990 της Θεσσαλονίκης δυστυχώς για τους αριστερούς, ταυτίζουν τις αριστερές οργανώσεις με συμπεριφορές αλητών. Τώρα το αν λέγεται ΠΚΣ ή ΠΣΚ ή ΣΚΠ ή ΣΠΚ ή ότι άλλο, ποσώς με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι ότι έχασα ένα χρόνο σπουδών από καταλήψεις για συμπαράσταση στους αριστερούς της Νικαράγουας, και αυτές τις καταλήψεις τις επέβαλαν οι αριστερές παρατάξεις με παράνομες Γενικές συνελεύσεις και με κλείδωμα των σχολών με λουκέτο (στις καταλήψεις δεν επιτρέπεται να μπαίνουν μέσα όλοι οι φοιτητές; Αφου αυτοί κάνουν την κατάληψη)

 

Από κει και πέρα, όποιος θέλει να συνεχίσει το σπορ του καψίματος και της καταστροφής, να πληρώνει κιόλας τα σπασμένα, αλλιώς να κάνει καταναγκαστική εργασία μέχρι να ξεπληρώσει. Δεν είναι δικές μου ιδέες. Οι αριστεροί μπορούν κάλλιστα να αναγνωρίσουν την πατρότητα τέτοιων ιδεών στον τρόπο διακυβέρνησης του πατερούλη (ένας είναι ο πατερούλης, ο Στάλιν)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Τώρα που πέρασαν τα χρόνια και το άσυλο καταργήθηκε και η αστυνομία δεν έχει λόγους να μην επέμβει με κάθε αφορμή, εντός του πανεπιστημιακού χώρου, το ερώτημα είναι απλό:

 

  • Είναι πιο ασφαλές το περιβάλλον στα πανεπιστήμια σήμερα;
  • Μειώθηκε η εγκληματικότητα;
  • Απομακρύνθηκαν οι δραστηριότητες διακίνησης και εμπορίας ουσιών;
  • Απομακρύνθηκαν οι χρήστες;
  • Απλούστερα: κυκλοφορείς νιώθοντας ασφαλής εντός του πανεπιστημιακού χώρου;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...