Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατάργηση του ασύλου?


ΜΠΟΥΚΙΤΣΑ

Recommended Posts

7. Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι. επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής.

 

 

μια απορια λυστε μου!!!

Γιατι τα βαζετε με το ασυλο και οχι με τον αρμοδιο (εχω την εντυπωση πως ειναι εισαγγελεας) που δεν κανει χρηση της διαταξης??

Ωστε και να μην γινονται τα οσα γινονται και να διατηρησεις κατι που απεκτησες με αιμα????

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πείτε μου 1 [μία] - όχι 2 - φορά που τα τελευταία 35 χρόνια κινδύνεψε ουσιαστικά η ελεύθερη διακίνηση ιδεών και ο νόμος περί ασύλου έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην προστασία των ιδεών.

Προσωπικά, δε γνωρίζω τέτοια περίπτωση τα τελευταία 12 χρόνια.

 

 

Εγώ πάλι, βλέπω μέσα στα πανεπιστήμια παιδιά που αγωνίζονται για τις σπουδές τους, αγχωμένα και αβέβαια για τα πάντα.

Αποσπασματικά, βλέπω και κάτι ʽτύπουςʼ, που αμφιβάλλω αν είναι ʽεπί της ουσίαςʼ φοιτητές.

 

Κατά κύριο λόγο, οφείλουμε να προστατέψουμε τους ενεργούς φοιτητές και την υλικοτεχνική υποδομή που υποστηρίζει την εκπαίδευσή τους.

Με την ανεξέλεγκτη είσοδο των πάντων στους ακαδημαϊκούς χώρους, αυτό δεν μπορεί να επιτευχθεί.

Το να διαφυλάξουν οι ενεργοί φοιτητές και οι Πρυνατικές αρχές τους χώρους, είναι ουτοπικό έως και επικίνδυνο για τους ίδιους. Και γιατί να διακινδυνεύει ο φοιτητής την σωματική του ακεραιότητα, αυτός είναι υπεύθυνος για τη φοίτησή του και την προαγωγή της επιστήμης του. Δεν είναι υπεύθυνος για την ασφάλεια του χώρου. Άλλος πρέπει να μεριμνήσει γιʼ αυτό.

Και δεν αναφέρομαι στην αστυνομία, φυσικά. Αυτή καλά θα κάνει να κάτσει απʼ έξω. Όμως η είσοδος στους ακαδημαϊκούς χώρους πρέπει να είναι ελεγχόμενη, φοιτητές και οι άμεσα εμπλεκόμενοι με τη εκπαίδευση, έρευνα και διοίκηση. Οι υπόλοιποι, απʼ έξω.

Τότε θα δούμε, κατά πόσο οι βάνδαλες πράξεις υποκινούνται από μέσα (φοιτητές) ή από ακαδημαϊκά εξωγενείς παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά και από μένα.

Νομίζω ότι η συζήτηση έχει ξεφύγει σε άλλα επίπεδα και το θέμα έχει πάει εντελός αλλού!!!!!!!!!!

Μιλούσαμε αρχικά για το άσυλο, μπήκαν στη μέση οι καταλήψεις (άσχετες) στη συνέχεια οι "μπάτσοι" - "αστυνομικοί" και καυγάς γιατί ονομάστηκαν "μπάτσοι" και όχι "αστυνομικοί" (πάλι άσχετο), στη συνέχεια τα υπόλοιπα κεκτημένα και ετοιμόρροπα πλέον στην κοινωνία και το κράτος που ψηφίζουμε και ζούμε (πάλι άσχετα αν και όχι πολύ κατά τη δική μου πάντα γνώμη).

Τα μαθήματα που χάνονται στα πανεπιστήμια από απεργίες καθηγητών (πάλι άσχετο), νομίζω ότι χάσαμε τη συζήτηση μας εντελός.

 

Για μένα το άσυλο μπορεί να ξεκίνησε από το Μεσαίωνα όπως είπε η μπουκίτσα αλλά ξεκίνησε με σκοπό την προάσπιση της ελευθερίας της σκέψης, της προάσπισης της δημοκρατίας, την ελευθερία του λόγου και των ιδανικών. Προσπάθησα να είμαι περιεκτική στο τι σημαίνει το άσυλο μια που δεν δόθηκε ξεκάθαρη απάντηση εν μέσω διαφωνιών σας. Και ναι εγώ θέλω να υπάρχει ακόμη το άσυλο γιατί η ιστορία έχει το "κακό" να επαναλαμβάνεται, να κάνει κύκλους και δεν θέλω να καταργηθεί το άσυλο για το οποίο στο πρόσφατο παρελθόν της χώρας μας αγωνιστήκαν και πεθάναν άνθρωποι. Όσο για τις καταλήψεις, απεργίες καθηγητών, αστυνόμοι - μπάτσοι, κλπ κλπ δεν ευθύνεται το άσυλο για αυτά!!!!!! Σε λίγο θα πούμε ότι φταίει και για την οικονομική κρίση !!!!!!!!!!!

Υ.Γ.: Δεν προσπαθώ να πείσω κάποιον να αλλάξει την άποψή του, απλά είδα μία επίθεση προς τη vouraikos που δεν της άξιζε. Δεν την ξέρω προσωπικά τη κοπέλα για να μη παρεξηγηθώ από τις άλλες κοπέλες, αλλά σε αυτά που διάβασα (μαζεμένα μια και τόσες μέρες έκανα διακοπές!!!) σας είδα με λίγο αγριεμένες διαθέσεις και μου έκανε εντύπωση γιατί δεν πίστευα ότι ο λόγος της κοπελιάς είναι προσβλητικός ή εριστικός απλά διαφορετικής άποψης. Αν παρεξήγησα συγχωρέστε με και καλημέρα σας.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα θεμα που θα επρεπε να λέμε απλώς την άποψή μας εμείς προσπαθούμε να επιβάλλουμε ο ένας την γνώμη του στον άλλον. Δεν εγινε καμία εσκεμένη επιθεση σε κανεναν άλλωστε δεν υπάρχει τίποτα προσωπικο. Οταν όμως απο μια κουβέντα για το άσυλο φτασαμε να λέγονται για μπάτσους και Χουντοχοιιδιδες ( δεν υπερασπιζομαι τον Χρυσοχοιδη, άλλωστε δεν πρόσκειται στα πολιτικα μου πιστευω) νομιζω πως είναι αρκετο για να πυροδοτηθεί η συζητηση. Και οποως έδωσαν καποιοι το αίμα τους για να υπάρχει το ασυλο έτσι και κάποιοι άλλοι (και περισσοτεροι) εδωσαν το αίμα τους για την απλουστερη μορφη ελευθεριας, να ζουμε ελευθερα, για τα ιδανικα που πρεσβευει η σημαία μας και που έχει φτάσει να είναι ερμαιο και να καίγετε απο κάποιους που εκμεταλεύονται το άσυλο. Δε λέω οτι φταίει το άσυλο για όλα. Αφού λοιπον δε μπορεί κανεις να προστατέψει την προσωπική μου ακεραιότητα και τη περιουσια μου απο ατομα που σπανε καινε καταστηματα και αυτοκινητα και μετα ταμπουρωνονται στο ασυλο δε θέλω τετοιο ασυλο, καλύτερα να μην υπάρχει. Να υπάρχει δηλαδή αυτη η μορφή δημοκρατιας και ελευθεριας της εκφρασης ή οποια καταπατά τη δικια μου ελευθερια δημοκρατιας κ ελευθεριας εκφρασης. Αν φοβαστε οτι πρέπει να υπαρχει το ασυλο μηπως παρ' ελπίδα αλλάξει κάτι στο πολίτευμα μας, να είστε σιγουροι πως ενα κακο πολιτευμα δε θα είχε την ευεσθισια να διατηρισει το ασυλο απλά για συναισθηματικους λόγους. Θα το κατέλυε την επομενη μέρα. Τελος ξαναλέω πως δεν εγινε πειθεση σε κανεναν πρωτου αναφερθούν υποτιμητικα σχολια.αλλά ακόμη δεν εχω καταλάβει για ποια αιτία εγινε το σχόλια περι χουντοχοιδη.

 

Προσωπικη αποψη για πολιτικες αποφασεις εξεφρασα και δεν καταλαβαινω τι πυροδοτει αυτο.

Εξηγω λοιπον για πολλοστη φορα επειδη παει και ερχεται οτι ζουμε σε μια ελευθερη χωρα. Τονισα το προσαφατο παραδειγμα του εν λογου υπουργου, ο οποιος πηρε και συγχαρητηρια για τις τοοοσες πολλες προσαγωγες του Δεκεμβριου.

ας δουμε λιγο αυτο :

 

" Και μέσα σε όλα αυτά, το ΠΑΣΟΚ φαίνεται ότι απέκτησε το δικό του Βύρωνα Πολύδωρα. «Αν χρειαστεί θα κάνουμε και 2.000 προσαγωγές», δήλωσε στο τηλεοπτικό του διάγγελμα ο κ. Χρυσοχοΐδης προσθέτοντας ότι «… η προσαγωγή είναι πράξη δημοκρατική, την προβλέπει το Σύνταγμα και η ποινική δικονομία».

Δεν μπορώ να αντισταθώ στον πειρασμό να σχολιάσω το προφανές ψέμα του ισχυρισμού. Το Σύνταγμα φυσικά δεν προβλέπει τίποτα σχετικό, ο δε Κώδικας Ποινικής Δικονομίας περιλαμβάνει διατάξεις για τη βίαιη προσαγωγή ενώπιον δικαστηρίου και για τις διαδικασίες έκδοσης εντάλματος βίαιης προσαγωγής, που είναι εντελώς άλλα πράγματα από τις προσαγωγές της ΕΛΑΣ.

Αλλά ας μείνουμε στην ουσία. Είναι νόμιμες οι 800-900 προσαγωγές της Κυριακής και της Δευτέρας; Και ποιο το πολιτικό πρόσημο αυτής της ιστορίας αλλά και των δεκάδων συλλήψεων στο Κερατσίνι, στην Αθήνα και στη Θεσσαλονίκη τις τελευταίες ημέρες;

Το νομικό κομμάτι της ιστορίας έχει πλέον γίνει σχετικά γνωστό. Το ζήτημα των προσαγωγών ρυθμίζεται από ένα προεδρικό διάταγμα του 1991 και όχι από τυπικό νόμο, γεγονός που κατά μία (σοβαρή) άποψη θέτει έτσι κι αλλιώς ζήτημα τυπικής συνταγματικότητας του σχετικού πλαίσιου.

Αλλά ας δούμε τι λέει επί της ουσίας αυτό το διάταγμα. Το άρθρο 74§15 περίπτωση θ΄ του ΠΔ 141/91 ορίζει ότι το αρμόδιο όργανο «οδηγεί στο αστυνομικό κατάστημα για εξέταση άτομα τα οποία στερούνται στοιχείων αποδεικτικών της ταυτότητάς τους ή τα οποία, εξαιτίας του τόπου, του χρόνου, των περιστάσεων και της συμπεριφοράς τους δημιουργούν υπόνοιες διάπραξης εγκληματικής ενέργειας». Σύμφωνα επομένως με τη διάταξη αυτή, δύο είναι (διαζευκτικά) οι νόμιμες προϋποθέσεις της προσαγωγής σε αστυνομικό τμήμα: α) η έλλειψη δελτίου αστυνομικής ταυτότητας και β) η ύποπτη συμπεριφορά σε σχέση και με τον τόπο, το χρόνο και τις περιστάσεις.

Στο ίδιο άρθρο ορίζεται ότι «τα προσαγόμενα στο αστυνομικό κατάστημα άτομα δέον όπως μη παραμένουν σʼ αυτό πέραν του χρόνου ο οποίος είναι απολύτως αναγκαίος για το σκοπό για τον οποίο προσήχθησαν».

Πηγη: http://www.epohi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=4101&Itemid=1

 

αυτο λοιπον δεν το θεωρω ελευθερια , δεν το θεωρω δημοκρατια και βαση τετοιων παραδειγματων δεν θεωρω οτι το ασυλο ειναι αχρηστο ειδικα οταν υπαρχει ισχυουσα διαταξη ........ΠΟΥ ΕΧΩ ηδη ΒΑΛΕΙ και κανεις δεν βλεπω να λαμβανει υποψιν του!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου άποψη μου είναι κάπου στη μέση..

Δεν είμαι υπέρ της κατάργησης του ασύλου αλλά δεν με καλύπτει και η

μορφή που έχει πάρει σήμερα.

Η λύση είναι κάπου στη μέση ούτε μπάτε σκύλοι αλέστε αλλά ούτε και κυνήγι μαγισσών.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να δω τα πανεπιστήμια να αστυνομοκρατούνται να

φοβάσαι να κουνηθείς και να μιλήσεις μέσα όπως συμβαίνει σε άλλες χώρες..

 

πχ η βρετανική αστυνομία συνέλαβε φοιτητή στο πανεπιστήμιο του Νότινγχαμ ο

οποίος θεωρήθηκε ύποπτος εξτρεμιστής επειδή «κατέβασε» από το ίντερνετ ένα

εγχειρίδιο της Αλ Κάιντα που θα χρησιμοποιούσε στην διδακτορική του διατριβή. Ο

φοιτητής αφέθηκε ελεύθερος μετά από μερικές μέρες μετά τις έντονες αντιδράσεις

που εξέφρασε το διδακτικό προσωπικό και οι φοιτητικοί σύλλογοι.

 

Αν θέλουν μπορούν να εφαρμόσουν τον νόμο ή να τον κάνουν πιο σκληρό αλλά

όλοι φοβούνται να αναλάβουν το πολιτικό κόστος αυτής της υπόθεσης.

Μην ξεχνάμε ότι τρεις φορές έχουν την απόφαση για την άρση του ασύλου άρα όταν

θέλουν μπορούν και στην τελική θεωρώ πιο σοβαρή την κατάργηση της βουλευτικής

ασυλίας....

 

Aναφέρω για όσους δεν θυμούνται τις τρεις περιπτώσεις που δόθηκε η άδεια για επέμβαση της αστυνομίας στην

2η περίπτωση όπως θα διαβάσετε ακόμη και που μπήκαν οι αστυνομικές δυνάμεις

πάλι λίμπα γίνανε όλα άρα για μένα δεν φταίει το άσυλο αλλά κάτι εντελώς διαφορετικό...

 

-Η πρώτη φορά που δόθηκε άδεια για επέμβαση δημόσιας δύναμης ήταν το 1985 στην

κατάληψη του Xημείου Αθηνών. Tην απόφαση έλαβε η Eπιτροπή Aσύλου επί

πρυτανείας του κ. Μιχάλη Σταθόπουλου.

- Το 1995 λόγω επεισοδίων στο ιστορικό

κτίριο του ΕΜΠ, επί πρυτανείας Νίκου Mαρκάτου, δόθηκε για δεύτερη φορά στην

ιστορία του θεσμού του πανεπιστημιακού ασύλου άδεια επέμβασης. Aκολούθησαν

μαζικές συλλήψεις και εκτεταμένες καταστροφές εντός του Iδρύματος και στους γύρω

δρόμους.

- Το 2002 στην Κρήτη οργανώθηκε η άτυπη σύνοδος των υπουργών Eθνικής Αμυνας της

Eυρωπαϊκής Ενωσης. Ελικόπτερο της Αστυνομίας, το οποίο διενεργούσε περιπολία στο

πλαίσιο των μέτρων ασφαλείας για τη σύνοδο, εντόπισε χασισοφυτεία σε δασώδη

έκταση στο Pέθυμνο, ιδιοκτησίας του Πανεπιστημίου Kρήτης. Δόθηκε άμεσα από τις

αρχές του Ιδρύματος άδεια προκειμένου άνδρες της Aσφάλειας να εισέλθουν στον χώρο

και να ξεριζώσουν τα 620 δενδρύλλια, ύψους έως και 2,20 μέτρων…

 

 

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

]_44677758_greece_afp466.jpg

Στην Ελλάδα το πανεπιστημιακό άσυλο είναι σχεδόν ταυτισμένο με τη νομοθετική ρύθμιση που αποκλείει ή δυσχεραίνει την επέμβαση της αστυνομίας σε πανεπιστημιακούς χώρους. Στην Ευρώπη και στις Ηνωμένες Πολιτείες έχει διαφορετική έννοια. Εκεί δεν σημαίνει ότι ο πανεπιστημιακός χώρος είναι ένα άβατο για τα όργανα της τάξεως, αλλά ότι διασφαλίζεται η ακαδημαϊκή ελευθερία και η ελεύθερη διακίνηση ιδεών.

 

Δεν είναι τυχαίο ότι ο διευθυντής του London School of Economics Χάουαρντ Ντέιβις δυσκολεύθηκε να κατανοήσει την ερώτηση που του ετέθη από έλληνα δημοσιογράφο. «Δεν υπάρχει κανένας παρόμοιος νόμος στην Βρετανία. Η αστυνομία μπορεί να μπει στο χώρο του πανεπιστημίου όπως και οπουδήποτε αλλού. Δεν υπάρχει καν συζήτηση ή διαφωνία για αυτό το ζήτημα».

 

Η τήρηση της έννομης τάξης θεωρείται αυτονόητη. Οι ταραχές που ξέσπασαν στα ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα στα τέλη της δεκαετίας του ʼ60 ήταν η αφορμή να τεθούν σε εφαρμογή αυστηρότεροι κανόνες ασφάλειας.

 

Στις Ηνωμένες Πολιτείες δημιουργήθηκαν ειδικές υπηρεσίες ασφαλείας ενώ τα μεγάλα πανεπιστήμια έχουν ακόμη και δικά τους αστυνομικά τμήματα. Τα κρούσματα βίας – με αποκορύφωμα το μακελειό στο Πανεπιστήμιο της Βιρτζίνια το 2007 –στο οποίο 32 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους από επίθεση ενόπλου - συγκλόνισαν την κοινή γνώμη. Η συντριπτική πλειοψηφία των δημόσιων πανεπιστημίων περιφρουρείται πλέον από ένοπλους αστυνομικούς.

 

Στη Γαλλία αρκεί μια απλή έκκληση της πρυτανείας για να επέμβει η αστυνομία. Το πιο πρόσφατο παράδειγμα τον Μάρτιο του 2006 όταν η αστυνομία χρησιμοποιώντας δακρυγόνα εισέβαλε στο ιστορικό πανεπιστήμιο της Σορβόννης για να τερματίσει βιαίως την κατάληψη φοιτητών που διαμαρτύρονταν για τις μεταρρυθμίσεις που προωθούσε η κυβέρνηση.

 

Παρόμοια είναι η κατάσταση στη Γερμανία. Ισχύει ο βασικός κανόνας ότι η αστυνομία έχει δικαίωμα κάθε φορά που αυτή το κρίνει αναγκαίο να αστυνομεύει και να επεμβαίνει στους χώρους του πανεπιστημίου.

 

Η περιφρούρηση της έννομης τάξης θεωρείται αυτονόητη. Πόσο διασφαλισμένη είναι όμως η ελεύθερη διακίνηση ιδεών και η ακαδημαϊκή ελευθερία που είναι αναπόσπαστα κομμάτια της έννοιας του πανεπιστημιακού ασύλου;

 

Τα τελευταία χρόνια -και στις δυο ακτές του Ατλαντικού - αυξάνονται οι καταγγελίες για ωμή παρέμβαση των διωκτικών αρχών στα πανεπιστήμια λόγω της αυξημένης ευαισθησίας σε θέματα τρομοκρατίας.

 

Στις Ηνωμένες Πολιτείες πολλοί πανεπιστημιακοί που έχουν διαφορετικές απόψεις για την εξωτερική πολιτική της χώρας ή για το Ισραήλ χαρακτηρίζονται «εχθροί του έθνους» και απαξιώνονται. Από το 2002 η ιστοσελίδα Campus Watch κατονομάζει πανεπιστημιακούς που «έχουν το θράσος» να υιοθετούν απόψεις πέρα από την «πεπατημένη». Κατηγορούνται ως απολογητές των βομβιστών αυτοκτονίας και υποστηρικτές του ακραίου Ισλάμ. Δεν μπορεί βέβαια να γίνει σύγκριση με τις σκοτεινές εποχές του Μακαρθισμού, αλλά οι τάσεις είναι ανησυχητικές.

Η ακαδημαϊκή ελευθερία υπονομεύεται και από την παρέμβαση των μεγάλων επιχειρήσεων που σε πολλές περιπτώσεις χρηματοδοτούν συγκεκριμένα προγράμματα έρευνας. Η πανεπιστημιακή κοινότητα πολλές φορές δίνει «μάχη» για να μην υποταχθεί στις επιδιώξεις ιδιωτικών συμφερόντων.

 

πηγή

Foreign press

 

Δεν θέλω το πανεπιστήμιο όπως στην περίπτωση της φωτο αυτό και μόνο

δεν δείχνει ίχνος ελευθερίας κατά την προσωπική μου εκτίμηση και αν σε

κυνηγάνε για τις απόψεις σου βλέπε πιο πάνω Αμερική δεν βλέπω πως προάγεται

η ελεύθερη διακίνηση ιδεών άρα το άσυλο χρειάζεται όπως χρειάζεται και η άμεση

επέμβαση της αστυνομίας όταν υπάρχει κίνδυνος εγκληματικής ενέργειας..

 

Υ.Σ θεωρώ αυτονόητο ότι καταπάτηση του ασύλου γίνεται και από τους

γνωστούς-αγνώστους από τη στιγμή που ούτε φοιτητές ούτε η σύγκλητος

δεν μπορεί -φοβάται να μπει στο πανεπιστημιακό χώρο τις ημέρες που υπάρχουν επεισόδια.

 

 

 

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

7. Επέμβαση δημόσιας δύναμης χωρίς την άδεια του αρμοδίου οργάνου του Α.Ε.Ι. επιτρέπεται μόνον εφ' όσον διαπράττονται αυτόφωρα κακουργήματα ή αυτόφωρα εγκλήματα κατά της ζωής.

 

 

μια απορια λυστε μου!!!

Γιατι τα βαζετε με το ασυλο και οχι με τον αρμοδιο (εχω την εντυπωση πως ειναι εισαγγελεας) που δεν κανει χρηση της διαταξης??

Ωστε και να μην γινονται τα οσα γινονται και να διατηρησεις κατι που απεκτησες με αιμα????

 

Γι αυτο που τονισα. Δεν ειναι μονο τα αυτοφορα εγκληματα που θετουν σε κινδυνο την ζωη ή την ψυχη αυτων που ειναι μεσα.

 

Δεν επιτιθομαι σε κανεναν προσωπικα απλα λεω λιγο εντονα την γνωμη μου (το ξεκαθαριζω για να μην υπαρχει καν υπονοια).

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Mπουκίτσα πολύ πιθανό να είναι ελληνική η φώτο αλλά εμένα μου δημιουργεί

αρνητικές εντυπώσεις για αυτό και την έβαλα...

 

Η αρχή πρέπει να γίνει από αλλού δεν θεωρώ ότι με την κατάργηση του ασύλου θα σταματήσουν τα επεισόδια

ή οτιδήποτε άλλο ίσα ίσα έχω την εντύπωση πως οι ζαρτινιέρες και τα πράσινα σταράκια θα βρίσκονται σε ημερήσια διάταξη...

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλούμε να εκφράζετε την άποψη ή την αντίθεσή σας χωρίς να κατακρίνετε,να ειρωνέυεστε ή να χρησιμοποιέιτε χαρακτηρισμούς για τους συνομιλητές σας , τις αποφάσεις ή την προσωπικότητά τους.

Μια τέτοια αντιμετώπιση απο πλευράς σας, δε βοηθάει στην ενημέρωση των αναγνωστών, ούτε προάγει το διάλογο αλλά αντίθετα πυροδοτεί διενέξεις και αποπροσανατολισμό.

 

Απαγορέυεται,να χρησιμοποιούνται εκφράσεις απαξίωσης, υπονοώντας ομάδες ασθενών ή άλλων κοινωνικών ομάδων εν'ειδει χιούμορ.

Απαγορέυονται οποιασδήποτε μορφής ραστιστικά σχόλια.

 

Σε περίπτωση μη συμμόρφωσής σας με τους κανόνες του φόρουμ θα αναγκαστούμε να κλειδώσουμε το θέμα.

Απαγορεύεται η χρήση προσβλητικών εκφράσεων, η παράθεση χυδαίου , άσεμνου ή προστατευόμενου απο νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας υλικού και οι προσωπικές επιθέσεις.Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ

Link to comment
Share on other sites

Tο σημερινό νόημα του πανεπιστημιακού ασύλου – Γνώμες

Χρύσανθος Λαζαρίδης – Γ.Γ. Δικτύου 21

i374327_panepistimiopeiraia.jpg

Αλήθεια, τι ακριβώς είναι το «Πανεπιστημιακό άσυλο»;

Ένα «κατάλοιπο παρωχημένης εποχής», που δεν στέκει πολιτικά, δεν στέκει λογικά, δεν εξυπηρετεί τίποτε, δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο, που αποτελεί εστία παρανομίας και παράγοντα ανωμαλίας. Όλοι το γνωρίζουν, κι όμως, ουδείς τολμά να το αγγίξει – είναι θρησκευτικό «ταμπού», μέτρο υπανάπτυξης της κοινωνίας μας, μέτρο παραλυσίας της δημοκρατίας μας, μέτρο αναπηρίας της πολιτικής μας ελίτ.

 

* Δεν στέκει πολιτικά, διότι θεσπίστηκε σε εποχές αυταρχισμού, όταν υπήρχε ποινικοποίηση απόψεων μέσα στην κοινωνία. Κι έτσι τα Πανεπιστήμια είχαν ανάγκη ένα χώρο ευρύτερης ανοχής στην έκφραση απόψεων. Σήμερα, που καθένας μπορεί να υποστηρίξει ό,τι θέλει, όπου θέλει, τι νόημα έχει το «άσυλο»;

* Ούτε λογικά στέκει: Δεν περιφρουρεί χώρο ελευθερίας ιδεών από την αστυνόμευση της σκέψης. Δημιουργεί μια νησίδα μέσα στην πόλη, όπου καταλύεται κάθε αστυνόμευση. Κι όπου απουσιάζει η αστυνόμευση δεν ανθεί η Ελευθερία ούτε η Δημοκρατία – ανθεί η παρανομία.

 

* Το άσυλο είναι πλέον χώρος παρανομίας: Προωθείται η πρέζα, ενδημούν οι βανδαλισμοί, δρουν ελεύθερα συμμορίες εκβιαστών που εισπράττουν «προστασία» για να ΜΗΝ καίνε γειτονικά μαγαζιά, μετά από κάθε πάρτι στους πανεπιστημιακούς περιβόλους. Ρωτήστε τους καταστηματάρχες (όσους έχουν απομείνει) στην Στουρνάρα, στην Πατησίων, στην Πειραιώς…

 

* Πόσο «ιερό» είναι το άσυλο, όταν αποτελεί χώρο ασυλίας, για ομάδες που βανδαλίζουν τις περιουσίες περιοίκων; Εκατοντάδες καταστηματάρχες – μικροί και μεσαίοι – έχουν δει, όλα αυτά τα χρόνια, τις περιουσίες τους να καταστρέφονται ξανά και ξανά και ξανά. Ποιος θα τους εκπροσωπήσει; Τα δικαιώματά τους ποιος θα τα προστατέψει; Η δημοκρατία μας προφανώς δεν τους «χωράει»…

Τους βανδάλους, που παριστάνουν τα «επαναστατημένα παιδιά», τους σέβονται, συνομιλούν μαζί τους, ενίοτε τους «μαλώνουν» με τρυφερότητα – αλλά ποτέ δεν τους τιμωρούν. Αντίθετα, τα ανυποψίαστα θύματα τους, όσους είδαν τόσες φορές τους κόπους μιας ζωής να καταστρέφονται, ουδείς τους συμπαραστάθηκε, ουδείς τους υποστήριξε, ουδείς τους προστάτεψε. Η δημοκρατία μας «ανταμείβει» όσους φοράνε μάσκες, κρατάνε λοστούς και πετάνε μολότοφ. Αντίθετα, τιμωρεί όσους πασχίζουν με ένα μαγαζί ή ένα περίπτερο να βγάλουν μεροκάματο. Αυτό είναι το «άσυλο» σήμερα: Σύμβολο ηρωοποίησης του περιθωρίου και συντριβής της μεσαίας τάξης. Το άσυλο συμβολίζει τον εξανδραποδισμό του μεσαίου χώρου της κοινωνίας από την αχαλίνωτη ακρότητα…

 

* Το πανεπιστημιακό άσυλο απειλεί την ίδια την πανεπιστημιακή κοινότητα – δεν την προστατεύει. Όταν η Σύγκλητος αναγκάζεται να συνεδριάσει εκτός περιβόλου του Πολυτεχνείου, διότι οι έγκλειστοι αναρχικοί της απαγορεύουν την είσοδο – το άσυλο έχει καταλυθεί. Όταν καίνε έργα Τέχνης, όταν καταστρέφουν τερματικά υπολογιστών με διδακτορικές διατριβές και ερευνητικές προσπάθειες ετών, και συζητάμε ακόμα για «άσυλο», πάει να πει ότι είμαστε ανυπόφορα ανόητοι και αθεράπευτα άρρωστοι ως κοινωνία…

 

Θέλετε να αναβαθμίσετε τα Πανεπιστήμια, θέλετε να μετακαλέσετε σοβαρούς καθηγητές από τη Διασπορά, θέλετε να προάγετε την έρευνα, θέλετε να κρατήσετε αξιόλογους φοιτητές από την «απορρόφηση εγκεφάλων» στο εξωτερικό, θέλετε να αξιοποιήσετε το μεγαλύτερο κεφάλαιο του τόπου – το πνευματικό – ξέρετε από πού να ξεκινήσετε: Καταργήστε το άσυλο. Άλλωστε, τέτοιο έκτρωμα δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο…

 

Γκρεμίστε τα είδωλα μιας παρωχημένης εποχής, σαρώστε τα κυκλώματα που τα υποστηρίζουν από ιδιοτέλεια ή τα ανέχονται από φόβο. Ακραίοι δεν είναι όσοι θέλουν να εξυγιανθεί ο χώρος της Παιδείας, αλλά όσοι υποστηρίζουν τους κουκουλοφόρους με τους λοστούς, όσοι υπερασπίζονται τους βανδάλους με τις μολότοφ.

Αν η Κυβέρνηση θέλει να εκπροσωπήσει τυς Ελληνες, πρέπει να απελευθερώσει την κοινωνία από την τρομοκρατία των συμμοριών, από την αυθαιρεσία των ακραίων, από τη θεσμοθετημένη ασυλία του βανδαλισμού και της απρόκλητης επιθετικότητας. Η κοινωνία είναι έτοιμη να συσπειρωθεί γύρω από τη Κυβέρνηση, αν η ίδια τολμήσει ό,τι δεν τόλμησαν οι προηγούμενες κυβερνήσεις.

Η ευκαιρία είναι ανεπανάληπτη: Καταργήστε το άσυλο – εδώ και τώρα!

 

http://www.pare-dose.net/blog/?p=1718

 

Ο μονος λογος που με τα σημερινα δεδομενα θα υπερασπιζομουν ποτε την υπαρξη του ασυλου θα ηταν να μην πω σε εκεινα τα παιδια οτι πεθαναν αδικα. Αυτο ειναι το μονο που αυτη την στιγμη πρεσβευει το ασυλο για μενα. Μια αναμνηση στο οτι καποτε υπηρχαν ανθρωποι που παλεψαν για να μας δωσουν εμας ενα καλυτερο αυριο. Ενα αυριο που εμεις καταπατησαμε και εκμεταλευτηκαμε. Οταν ομως αυτη η αναμνηση αμαυρωνεται και χανει την σημασια της.....και το ονειρο γινεται εφιαλτης.... τι ειναι πιο σωστο αραγε?

Μακαρι να ημασταν αξιοι να διατηρησουμε αυτο που τοτε εκεινοι πρεσβευαν χωρις να το εξεφτελιζουμε.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ευτυχως τελικά δεν φοιτησα σε δημόσιο πανεπιστήμιο. Ευτυχως γιατι με πηγαν σηκωτή στο deree και ενω το επαιζα αλανακι ειδα οτι το εκπαιδευτικό σύστημα των "Χαζων" Αμερικάνων βγάζει ικανότατα στελέχη ενω οι αντίστοιχες σχολές των δημοσίων πανεπιστημιων δουλευουν οπου λάχει :(

Κανα δυο φορες που πάτησα το ποδι μου σε δημοσιο πανεπιστημιο ή ΤΕΙ δεν πιστευα στα ματια μου οτι απο εκει μέσα βγαίνουν "Επιστήμονες"! Χαος παντου, κομματα ΠΑΝΤΟΥ και τα γνωστα χάλια. Εμενα προσωπικά με θλίβει αυτη η εικόνα και εχοντας ακουσει και τις ιστορίες περι βιαστών, καταστροφών, καταλήψεων ειμαι υπερ της καταργησης.

 

Αλλα θα ηθελα ομως να ξερω τι εστι άσυλο για οσους το υπερασπίζονται. Γιατι οκ εγω βλέπω μονο μια πλευρα του νομισματος και δεν ξέρω πχ τι εστι ασυλο για την vouraikos που το υπερασπιζεται.

 

Εγώ ευτυχώς φοίτησα σε δημόσιο Πανεπιστήμιο, όπου όμως δεν αφήναμε ο ένας να αντιράφει από τον άλλο, πιέζαμε τους καθηγητές μας για να κάνουμε επιπλέον μαθήματα για ασκήσεις πριν από τις εξετάσεις, ψηφίζαμε μαζικά κατά των καταλήψεων που ήθελε η ΠΣΚ ώς συμπαράσταση στους αγωνιστές της Νικαράγουας, προστατεύαμε τα εργαστήρια, πιέζαμε το τμήμα να λειτουργεί περισσότερες ώρες τη βιβλιοθήκη στην οποία ήταν υπάλληλος η γυναίκα ενός καθηγητή και την άνοιγε όποτε ήθελε, αγωνιούσαμε μην γίνει κάποια ζημιά στη σχολή όταν η θεολογική είχε κατάλειψη, και πηγαίναμε μαζικά όχι στις καταλήψεις αλλά στα μαθήματα, σε βαθμό που δεν χωρούσαμε στις αίθουσες γιατί το τμήμα δεν είχε προβλέψει ότι το 90% των φοιτητών θα παρακολουθεί καθημερινά τα μαθήματα.

Η σχολή που περιγράφω είναι το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών ΗΥ του ΑΠΘ όπως λειτουργούσε στην περίοδο 1991-1997

 

Η γενιά μου είδε το Πανεπιστήμιο ώς Πανεπιστήμιο, ώς χώρο κατάκτησης όχι της γνώσης αλλά του τρόπου να φτάσεις στη γνώση. Το διάβασμα που έκανα ήταν απίστευτο. Δεν είχα χρόνο να σκεφτώ τίποτε άλλο γιατί για να καταφέρεις να τελειώσεις τη σχολή έπρεπε να διαβάζεις, μετά πάλι να διαβάζεις και στη συνέχεια να ξαναδιαβάσεις. Οι σημερινές γενιές που έχουν χρόνο να κόπτονται για το άσυλο αντί να διαβάζουν, βλέπουν το Πανεπιστήμιο ώς μέσο ανέλιξης στην κομματική ιεραρχία.

Τα υπόλοιπα πρόβατα πάνε και κάνουν καταλήψεις, χάνουν εξάμηνα, δηλαδή χάνουν το μέλλον τους απλά γιατί κάποιοι τους εκμεταλεύονται. Από τη στιγμή όμως που τα πρόβατα είναι πάνω από 18, είναι υπεύθυνοι για το μέλλον τους, κάνουν τις επιλογές τους τις οποίες κάποια στιγμή πρέπει να υποστούν. Αντίθετα όμως έχουν τον μπαμπά και τη μαμά που πάντα ξελασπώνουν τα παιδάκια τους και δεν τα αφήνουν ποτέ να φάνε σκ...α για να μάθουν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΕΞΑΡΘΡΩΘΗΚΕ ΚΥΚΛΩΜΑ ΔΙΑΚΙΝΗΣΗΣ ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ, ΣΥΝΕΛΗΦΘΗΣΑΝ 4 ΙΡΑΝΟΙ.... ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΜΕΝΟΙ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΑΣΥΛΟ

Αναρτήθηκε από http://eglimatikotita.blogspot.com/ στις 11:59 π.μ.

 

 

Συνελήφθησαν Ιρανοί, οι οποίοι διακίνουσαν μέσα από τη φοιτητική εστία 200 κιλά ηρωίνης περίπου τον χρόνο, εκμεταλλευόμενοι το πανεπιστημιακό άσυλο.

 

Για πάνω από πέντε χρόνια έκαναν εισαγωγές σε ρολόγια τοίχου,που μέσα σε αυτά είχαν κρυμμένη ηρωίνη.

 

 

Τη θέα στις πλαγιές του Υμηττού από το δωμάτιο της Πολυτεχνειούπολης Ζωγράφου, άλλοτε ως φοιτητής της Φιλοσοφικής και άλλοτε της Σχολής Αγρονόμων - Τοπογράφων του ΕΜΠ, απολάμβανε ένας άντρας 31 ετών από το Ιράν που συνελήφθη, μαζί με άλλους τρεις, και φέρεται αναμεμειγμένος σε διακίνηση ποσοτήτων ηρωίνης μέσα σε ρολόγια τοίχου.

 

Εδώ και περίπου ένα χρόνο, οι τουρκικές αρχές ασφαλείας είχαν ενημερώσει τις ελληνικές για τη δράση ενός κυκλώματος το οποίο διακινούσε ηρωίνη -άγνωστες ποσότητες- μέσα σε ρολόγια τοίχου. Η διαδρομή των ρολογιών, περιγραφόταν ως εξής: Ιράν, τουρκική επαρχία Βαν, Κωνσταντινούπολη, Αθήνα, Ολλανδία, Καναδάς, Ελβετία και άλλες χώρες της Ε.Ε. Οι πληροφορίες που έδωσαν οι τουρκικές αρχές στην ΥπΕΕ ανέφεραν αριθμούς ταχυδρομικών θυρίδων στους οποίους είχαν αποσταλεί 17 δέματα συνολικού βάρους 22 κιλών, που αποτελούνταν από ρολόγια και ηρωίνη. Κατόπιν δικαστικής εντολής ακολούθησε άρση απορρήτου και έτσι οι ελληνικές αρχές πληροφορήθηκαν ότι ενοικιαστές των θυρίδων φέρονται Ιρανοί πολίτες που δήλωναν διεύθυνση μόνιμης κατοικίας τη φοιτητική εστία της Πολυτεχνειούπολης Ζωγράφου.

Στις 5 Ιανουαρίου 2010, έφτασαν στο αεροδρόμιο του Μπαχρέιν δύο ρολόγια τοίχου από την Μπάσρα του Ιράκ. Μέσα τους είχαν 2,1 κιλά ηρωίνης και τελικός προορισμός ήταν η Ελλάδα. Εδώ τα έφεραν κατόπιν συνεννόησης δύο τελωνειακοί από το Μπαχρέιν και τα παρέδωσαν στα στελέχη της ΥπΕΕ τα οποία τα προώθησαν στον τελικό αποστολέα που ήταν κάποιος Ζαν Αχμέντ, κάτοικος ενός ξενοδοχείου στην Αχαρνών. Το πρόσωπο αποδείχτηκε ανύπαρκτο και στο ξενοδοχείο αφέθηκε ειδοποίηση ότι το δέμα θα βρίσκεται στα γραφεία εταιρείας ταχυμεταφορών στην περιοχή του Συντάγματος.

Έπειτα από την σύλληψη του ακολούθησε έρευνα στη φοιτητική εστία καθώς αυτή υπάγεται στο Εθνικό Ιδρυμα Νεότητας και ως εκ τούτου, σύμφωνα με τον πρύτανη, δεν τέθηκε θέμα παραβίασης του πανεπιστημιακού ασύλου. Χθες εμφανίστηκαν στην εταιρεία δύο άντρες ιρανικής καταγωγής 31 και 30 ετών για να παραλάβουν το δέμα και συνελήφθησαν. Στο χώρο της εστίας της Πολυτεχνειούπολης όπου ζούσε ο ένας από τους δύο, βρέθηκαν, έπειτα από έρευνα παρουσία εισαγγελέα, 3 κινητά τηλέφωνα, ένα τραπεζικό αποδεικτικό έγγραφο παραλαβής 2.700 ευρώ από το Ελσίνκι, έγγραφο ανάληψης 4.000 ευρώ από ελληνική τράπεζα, τρεις πιστωτικές κάρτες. Υπήρχαν ακόμα σημειώσεις με πολλά ποσά, ένα δελτίο ταυτότητας της Φιλοσοφικής Σχολής με τη φωτογραφία του αλλά με άλλα στοιχεία από τα πραγματικά, μία ανάγλυφη σφραγίδα του ΕΜΠ και δύο πιστοποιητικά σπουδών της Σχολής Αγρονόμων - Τοπογράφων του Πολυτεχνείου για τα οποία ο συλληφθείς παραδέχτηκε ότι είναι πλαστά. Ο φερόμενος ως φοιτητής αναγνωρίστηκε και από υπαλλήλους του Ταχυδρομείου Ζωγράφου ως ο άνθρωπος που παραλάμβανε διάφορα δέματα από τη θυρίδα του ενώ τα πραγματικά του στοιχεία περιλαμβάνονταν στις αρχικές πληροφορίες που είχαν διαθέσει οι Τούρκοι στους Ελληνες. Οι άλλοι τρεις συλληφθέντες Ιρανοί είναι 30, 32 και 22 ετών. Και οι τρεις είχαν ταξιδιωτικά έγγραφα από διάφορες χώρες και με διάφορα στοιχεία εκτός από τα πραγματικά τους, Τα μόνα αληθή ήταν οι φωτογραφίες τους. *

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

«Τελεσίγραφο» για το πανεπιστημιακό άσυλο έστειλε χθες η υπουργός Παιδείας κυρία Αννα Διαμαντοπούλου στους πρυτάνεις των πανεπιστημίων της χώρας, καλώντας τους να απαντήσουν άμεσα για τα μέτρα που έχουν λάβει ώστε να τερματιστούν οι καταλήψεις κτιρίων από φοιτητές ή εξωπανεπιστημιακά άτομα. Συγκεκριμένα, η κυρία Διαμαντοπούλου ζητεί λίστα με τα κτίρια που βρίσκονται υπό κατάληψη, καθώς και αποκατάσταση της επικοινωνίας των διοικήσεων των πανεπιστημίων με τις αρμόδιες αρχές (εισαγγελικές και αστυνομικές) σε περίπτωση επεισοδίων και καταγραφή όλων των χώρων που καλύπτονται από το πανεπιστημιακό άσυλο.

 

Στην ερώτηση αν αποτελούν τα Προπύλαια του Πανεπιστημίου Αθηνών χώρο ασύλου που τίθεται όλο και πιο συχνά, οι πρυτανικές αρχές του Ιδρύματος φαίνεται ότι έχουν ήδη απαντήσει, καθώς απέστειλαν έγγραφο προσφάτως στη Βουλή στο οποίο τονίζουν ότι «τα πεζοδρόμια και οι γύρω δρόμοι από το κεντρικό κτίριο της Πρυτανείας δεν αποτελούν άσυλο», φωτογραφίζοντας έτσι τον χώρο των Προπυλαίων ως συνταγματικά... προστατευόμενο.

 

Η επιστολή της κυρίας Διαμαντοπούλου διαβιβάστηκε στους πρυτάνεις εν όψει της επόμενης συνόδου τους που θα γίνει την άνοιξη (πιθανότατα τον Απρίλιο) στη Μυτιλήνη. Στη σύνοδο αυτή η υπουργός περιμένει να ακούσει πώς έλυσαν τα πανεπιστήμια όλα τα θέματα καταλήψεων και παραβίασης ακαδημαϊκών χώρων από άτομα άσχετα με τον χώρο των ΑΕΙ. «Είναι σημαντικό να μην ακολουθούμε τα γεγονότα, αλλά να τα προλαμβάνουμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο» αναφέρεται στην επιστολή της κυρίας Διαμαντοπούλου. «Εκτιμώ ότι το αμέσως προσεχές διάστημα μπορούν να κατατεθούν σχετικές προτάσεις, ώστε να αρχίσει η συζήτηση μέσα σε καθορισμένο χρονοδιάγραμμα για την προστασία του ακαδημαϊκού ασύλου ως συνώνυμου της ελεύθερης έκφρασης ιδεών» καταλήγει η υπουργός Παιδείας.

 

Οι πρυτάνεις κεντρικών πανεπιστημίων από την πλευρά τους μίλησαν χθες για «επικοινωνιακό τρικ». «Εμείς έχουμε κανονίσει τα του οίκου μας και έχουμε καθορίσει ότι από το πανεπιστημιακό άσυλο καλύπτονται όλοι οι χώροι του Ιδρύματος που είναι περιφραγμένοι» δήλωσε ο πρύτανης του Εθνικού Μετσοβίου Πολυτεχνείου κ. Κ. Μουντζούρης μιλώντας στο «Βήμα». «Ολα τα κτίρια του Πανεπιστημίου Αθηνών είναι χώροι εκπαίδευσης ή έρευνας με την ευρύτερη έννοια» δήλωσε ο πρύτανης του Πανεπιστημίου Αθηνών κ. Δ. Ασημακόπουλος .

 

Σήμερα υπό κατάληψη είναι αίθουσες στη Νομική Αθηνών του Πανεπιστημίου Αθηνών και στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου. Στο Πολυτεχνείο της Αθήνας υπάρχουν καταλήψεις στο κτίριο Πλαστικής Ζωγραφικής (Πατησίων) και σε χώρο της Σχολής Χημικών Μηχανικών (Πολυτεχνειούπολη). Στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθήνας υπάρχει στέκι φοιτητών αλλά και αντιεξουσιαστών στο κτίριο των οδών Δεριγνύ και Μαυρομματαίων. Καταλήψεις υπάρχουν και στο Πάντειο Πανεπιστήμιο, στο Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, καθώς και στο Πανεπιστήμιο και στο Πολυτεχνείο Κρήτης.

 

Πηγή: http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artId=312312&dt=29/01/2010

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Σύμφωνα με την αστυνομία γύρω στις 2:20 τα ξημερώματα έγινε καταγγελία από τον πρύτανη του Πολυτεχνείου Κωνσταντίνο Μουτζούρη ότι σημειώνονται καταστροφές σε κτίρια της Πολυτεχνειούπολης Ζωγράφου κατά τη διάρκεια ενός πάρτι.

Τότε επενέβη η αστυνομία με μέλη της ομάδας Δέλτα και διμοιρία των ΜΑΤ και προχώρησε σε προσαγωγές 30 ατόμων από τη σχολή Χημικών Μηχανικών της Πολυτεχνειούπολης Ζωγράφου. Πρόκειται για 5 σπουδαστές, 8 αλλοδαπούς και 17 άτομα εκτός του Πολυτεχνείου.

 

Οι προσαγωγές έγιναν στον προαύλιο χώρο της Πολυτεχνειούπολης μετά από άδεια που έδωσε ο πρύτανης του Πολυτεχνίου. Επί της ουσίας είναι πρώτη φορά που εφαρμόζεται ο νόμος για να σπάσει το άσυλο σε περίπτωση που προκαλούνται φθορές σε κτίρια του πανεπιστημίου αφού όμως πρώτα δώσει την άδεια ο πρύτανης.

 

Πάντως και οι 30 αφέθηκαν ελεύθεροι λίγο μετά τις 10:00 το πρωί.

Πηγή: http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=15510&catid=4&la=1

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

 

Έτυχε και διάβασα μερικά posts του thread και έχω σοκαριστεί!

Είμαι φοιτήτρια του Ε.Μ.Π. και μένω στις Ν.Ε.Ε.Μ.Π.(φοιτητικές εστίες Πολ/πολης).Δεν έγινε γνωστό το συμβάν με τον Ιρανό,εδώ στις εστίες και έχω μείνει άναυδη!

Μέχρι τώρα είχαμε "ψιλοπράγματα",όπως σε κάθε κοινότητα ανθρώπων.Αλλά τα πράγματα έχουν ξεφύγει πια.Πριν μερικούς μήνες μαχαίρωσαν ένα παιδί εδώ στις εστίες.Πότε δε μάθαμε τι ακροβώς έγινε.Μόνο φήμες.Και τώρα διακίνηση ναρκωτικών???Είμαστε 500-600 φοιτητές και θα πρέπει να φοβόμαστε?Απέναντί μας είναι τα ΜΑΤ(όχι πως μπαίνουν μέσα)άλλα ένα στοιχειώδες άγχος δεν έχουν αυτά τα άτομα?

Στο σημείο που φθάσαμε πώς να μη γίνει και άρση του ασύλου?Είμαι υπέρ του ασύλου, αλλά μέσα σε πλαίσια. Πώς να μη γίνει άρση αν ανόητοι δεν νοιάζονται για τον χώρο που ζουν πολλές ώρες της μέρας δεκάδες φοιτητές και εργαζόμενοι,καταστρέφοντας τον?

Και τώρα κάποιοι κάνουν συμβολική κατάληψη της Πρυτανείας για να ζητήσουν το λόγο!!! Όλες τις ώρες κυκλοφορούν 20χρονα παιδια στο χώρο της Πολυτεχνειούπολης,είναι δυνατόν να φοβόμαστε???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγινε και δεύτερο ντου στο άσυλο!

Ξεκάθαρη αλλαγή στη στάση των πρυτανικών αρχών απέναντι σε όσους επιχειρούν να προκαλέσουν καταστροφές στην περιουσία των ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων δείχνει η άρση του πανεπιστημιακού ασύλου για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις ημέρες.

Μετά την επέμβαση της αστυνομίας στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου τα ξημερώματα της περασμένης Κυριακής, την Τετάρτη ήταν η σειρά του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης να άρει το άσυλο προκειμένου να απομακρύνει ομάδα νεαρών που ήθελαν να κόψουν τις μπάρες στις εισόδους του ιδρύματος!

Σύμφωνα με την αστυνομία και τη διοίκηση του ΑΠΘ, μια ομάδα περίπου τριάντα ατόμων εξοπλισμένη με φορητή γεννήτρια ρεύματος και ηλεκτρικά σιδεροπρίονα συγκεντρώθηκε ξαφνικά το μεσημέρι της Τετάρτης στην οδό Αγίου Δημητρίου και άρχισε να κόβει τις μπάρες στο σημείο ελέγχου εισόδου και εξόδου από το ΑΠΘ. Λίγο αργότερα το ίδιο έγινε και από το άλλο σημείο εισόδου στο ΑΠΘ, απέναντι από την πύλη εμπορευμάτων της ΔΕΘ. Υπό τον κίνδυνο να ξεφύγει από τον έλεγχο η κατάσταση και να γίνουν εκτεταμένες καταστροφές, οι πρυτανικές αρχές έδωσαν το πράσινο φως και παρουσία εισαγγελέα αστυνομικές δυνάμεις πέρασαν το κατώφλι της Πανεπιστημιούπολης για να συλλάβουν τους ταραξίες. Στη θέα των αστυνομικών οι νεαροί που επιχειρούσαν τις καταστροφές διασκορπίστηκαν. Λίγο αργότερα, πάντως, μια ομάδα ατόμων -ενδέχεται να ήταν οι ίδιοι- μπήκε στο κτίριο διοίκησης και προχώρησε σε κατάληψη της Πρυτανείας.

Ο πρύτανης του ΑΠΘ Αναστάσιος Μάνθος δήλωσε ότι για την παρέμβαση των δυνάμεων ασφαλείας δεν απαιτήθηκε προηγούμενη απόφαση του πρυτανικού συμβουλίου, καθώς βρίσκονται σε ισχύ δύο πάγιες και ομόφωνες αποφάσεις της Συγκλήτου που προβλέπουν την άμεση προστασία των ανθρώπων και των υποδομών του πανεπιστημίου στην περίπτωση που υφίστανται απειλές, επίθεση ή καταστροφές.

Στην Αθήνα, μικρής έκτασης φθορές άφησαν πίσω τους οι νεαροί που είχαν προχωρήσει σε κατάληψη της Πρυτανείας του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, η οποία έληξε την Τρίτη.

Η άρση του ασύλου στο ΕΜΠ θα συζητηθεί σε ειδική συνεδρίαση της Συγκλήτου που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 5 Μαρτίου.

Πηγή: http://www.inews.gr/21/egine-kai-deftero-ntou-sto-asylo.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Βιώνουμε μια περίοδο όπου η κυβέρνηση προχωρά σε ολομέτωπη επίθεση ενάντια στα δικαιώματα της νεολαίας και των εργαζομένων. Απέναντι σ’ αυτά έχει ήδη γίνει εμφανής η κοινωνική δυσαρέσκεια η οποία αποτυπώνεται στους μαζικούς αγώνες και τις απεργίες όλου του τελευταίου διαστήματος.

Η επίθεση στο άσυλο αποτελεί κομμάτι της κυβερνητικής πολιτικής και εντάσσεται στο σχέδιο άρσης των κοινωνικών κεκτημένων.

Το άσυλο αποτελεί ιστορικό κεκτημένο και έπαιξε καθοριστικό ρόλο στους αγώνες από τη μεταπολίτευση και μετά. Ως τέτοιο είναι αδιαπραγμάτευτο για το σύνολο της ακαδημαϊκής κοινότητας και γι αυτό είναι καταδικαστέα, από οποιοδήποτε κομμάτι της Ακαδημαϊκής Κοινότητας, η αστυνομική παρέμβαση σε χώρους ασύλου βάσει του νόμου Γιαννάκου.

Η Πολυτεχνειακή Κοινότητα με πλήρη επίγνωση της πολιτικής ευθύνης που της αναλογεί και με δεδομένο ότι έχει υπερασπιστεί το άσυλο σε οριακές και κρίσιμες καταστάσεις, τόσο στο Συγκρότημα της Πατησίων όσο και στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου, μετά τα πρόσφατα γεγονότα της Κυριακής 21 Φλεβάρη, δηλώνει ότι:

Α. Η πρόσκληση των αστυνομικών δυνάμεων δεν αντιμετωπίζει τις υποτιθέμενες πράξεις βίας που συντελούνται εντός των ιδρυμάτων από αγνώστους. Αντιθέτως, αναβαθμίζει το αίσθημα φόβου εντός των ΑΕΙ και ΤΕΙ και συμβάλλει στην αναβάθμιση της καταστολής και της συζήτησης περί ανάγκης κατάργησης του ασύλου.

Β. Οι αποφάσεις για την άρση του πανεπιστημιακού ασύλου απαιτούν τη συναίνεση της Συγκλήτου (συλλογικού εκφραστή της πανεπιστημιακής κοινότητας). Η εκχώρηση του δικαιώματος στα Πρυτανικά Σχήματα από τον Νόμο Πλαίσιο Γιαννάκου είναι παγίδα και δεν πρέπει να εφαρμόζεται.

Γ. Η συγκεκριμένη απόφαση της Πρυτανείας, δεν μπορεί και δεν πρέπει να δημιουργήσει προηγούμενο. Διότι υπάρχει κίνδυνος να φθάσουμε σε ότι βίωσαν πρόσφατα τα Γερμανικά Πανεπιστήμια, δηλαδή να χρησιμοποιείται η κατάλυση του ασύλου εναντίον του φοιτητικού και λαϊκού κινήματος και της ελεύθερης διακίνησης ιδεών.

Δ. Η πολυτεχνειακή κοινότητα δεν θα ανεχθεί καμία συζήτηση για κατάργηση ή περιορισμό του Ασύλου.

Πηγή:

http://www.ntua.gr/announcements/general/uploads/2010-03-15_108703_asylo.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Προηγήθηκε σκληρό παζάρι αλλά και τηλεφωνική επικοινωνία Παπανδρέου - Σαμαρά

- Συμφώνησαν για πλήρη κατάργηση του ασύλου και εκλογή πρύτανη από την ακαδημαϊκή κοινότητα

- Σε εξέλιξη πανεκπαιδευτικό συλλαλητήριο

ΣΥΝΕΧΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

 

 

Τα μιλήσανε τα συμφωνήσανε. Κυβέρνηση και αξιωματική αντιπολίτευση έκαναν πράξη την συναίνεση σε ένα κρίσιμο νομοσχέδιο όπως αυτό του εκσυγχρονισμού στην λειτουργία ΑΕΙ και ΤΕΙ.

 

Τα δυο κόμματα διαφωνούσαν σε τρία σημεία και τελικά συμφώνησαν σε 2 από αυτά με αποτέλεσμα ο υπεύθυνος για θέματα παιδείας της ΝΔ Αρης Σπηλιωτόπουλος να δηλώνει στη Βουλή: "Η ΝΔ θα ψηφίσει επι της αρχής του το νομοσχέδιο".

 

Νωρίτερα, ο κ. Παπανδρέου διέκοψε το υπουργικό συμβούλιο για να τηλεφωνήσει στον κ. Σαμαρά και να τον πείσει να κάμψει τις αντιρρήσεις του και να ψηφίσει το νομοσχέδιο επι της αρχής του.

 

Επικοινωνία υπήρξε και μεταξύ της υπουργού Παιδείας με τον 'Αρη Σπηλιωτόπουλο.

 

Και ενώ όλα αυτά ηταν σε εξέλιξη ο βουλευτής της ΝΔ, Κυριάκος Μητσοτάκης, τάχθηκε υπέρ του νομοσχε΄διου.

 

Ο εισηγητής του κόμματος Αρ. Σπηλιωτόπουλος σε παρέμβασή του αμέσως μετά την τοποθέτηση του κ. Μητσοτάκη διευκρίνισε «για την πρόοδο της συζήτησης», όπως είπε και «προκειμένου να καταστεί εφικτός ένας συμβιβασμός ώστε να φύγουμε από αυτή την αίθουσα έχοντας επιτύχει για πρώτη φορά την συναίνεση στο μείζον θέμα της Παιδείας», ότι «μια παρεξηγημένη έννοια όπως αυτή του συμβιβασμού στην σημερινή ημέρα έχει διαφορετικό νόημα».

 

«Στο θέμα της Παιδείας πρέπει να φύγουμε λίγο ή πολύ σε μια βάση συμβιβασμού. Να κάνουμε αμοιβαίες υποχωρήσεις προκειμένου να συναντηθούμε», ανέφερε, επισημαίνοντας τις «πολλές φιλότιμες προσπάθειες» που έχουν γίνει και από την πλευρά της υπουργού Παιδείας κυρίας Άννας Διαμαντοπούλου και από την πλευρά της αξιωματικής αντιπολίτευσης, όπως σημείωσε. Για το τελικό αποτέλεσμα πάντως παρέπεμψε στον Πρωθυπουργό κ. Γ. Παπανδρέου, λέγοντας ότι «είναι στο δικό του χέρι αν θα υπάρξει πεδίο συναίνεσης». «Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν», ανέφερε ο κ. Σπηλιωτόπουλος καταθέτοντας μια μίνιμουμ «ατζέντα» τριών σημείων για να υπερψηφίσει το κόμμα του το νομοσχέδιο:

 

1. Πλήρη κατάργηση του ασύλου. «Να αφήσουμε τα όποια κατάλοιπα υπάρχουν. Δεν μπορεί το πανεπιστήμιο να παραμένει χώρος φιλοξενίας εγκληματικών στοιχείων. Τέρμα τα μισόλογα. Επαναφέρουμε την παλαιότερη πρόταση νόμου που καταθέσαμε για το θέμα», είπε.

 

2. Νέος τρόπος διοίκησης: «Θα είμαστε μαζί σας υπό την προϋπόθεση ότι το Συμβούλιο του Ιδρύματος θα έχει λόγο και θα προεπιλέγει όμως η ακαδημαϊκή κοινότητα δεν μπορεί να είναι αποκλεισμένη από το δικαίωμα συμμετοχής και ψήφου για τον πρύτανη», σημείωσε όσον αφορά την προωθούμενη διαδικασία ανάδειξης του πρύτανη από το θεσπιζόμενο Συμβούλιο του Ιδρύματος. Όπως διευκρίνισε ο κ. Σπηλιωτόπουλος «κατάργηση υφιστάμενων πρυτανικών αρχών δεν έχει γίνει ποτέ στην ιστορία παρά μόνο σε άλλα σκοτεινά καθεστώτα της ιστορίας μας» και πρότεινε «να μπορεί η ακαδημαϊκή κοινότητα να ψηφίζει ποιος είναι ο πιο κατάλληλος».

 

3. Συμμετοχή των φοιτητών: «Κανείς δεν θέλει να υπάρχει η υφιστάμενη συναλλαγή μεταξύ φοιτητών και ακαδημαϊκής κοινότητας», τόνισε ο εισηγητής της ΝΔ και πρότεινε «συμβολικό ρόλο σε ποσοστό 5% των φοιτητών».

Εξήγησε δε ότι «σε όλα τα άλλα έχουμε πάρα πολλές ενστάσεις. Αλλά προκειμένου να συμφωνήσουμε θα τις κάνουμε πέρα».

 

 

 

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=92613&catid=9

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι υπέρ της κατάργησης του άσυλου, και όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα. Δεν είναι δυνατόν να καταφεύγει ο κάθε αλήτης και ο κάθε κακοποιός μέσα σε ένα δημόσιο κτήριο και η αστυνομία να μην μπορεί να επέμβει. Είμαι σίγουρη πως σε καμία άλλη χώρα του κόσμου δεν γίνεται αυτό, γιατί να γίνεται στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρη πως σε καμία άλλη χώρα του κόσμου δεν γίνεται αυτό, γιατί να γίνεται στην Ελλάδα;

 

Γιατί σε άλλες χώρες του κόσμου δεν μπήκανε τανκσ μέσα στο Πολυτεχνείου κάνωντας λιώμα τους φοιτητές που ήταν στα κάγκελα.

Και επίσης σε άλλες χώρες εάν δεν έχεις φοιτητική ταυτότητα δεν κυκλοφορείς σε χώρους του πανεπηστιμίου.

Άλλο οι άλλες χώρες και άλλο η Ψωροκώσταινα.

 

Πάντως εγώ έχω άλλη απορία, όποις ξέρεις ας με διαφωτίσει.

 

Απ όσο ξέρω (αν γνωρίζω καλά) ένα ο πρύτανης του εκάστοτε Πανεπιστημίου δώσει το οκ, τότε μπαίνει μέσα η αστυνομία.

 

Γιατί οι εκάστοτε πρυτάνεις λοιπόν του Πολυτεχνείου, αφήνουν να γίνεται ΤΟ μπάχαλο κάθε 17Ν, όταν με ένα απλό οκ, μπορεί η αστυνομία να επέμβει?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε άλλες χώρες του κόσμου δεν μπήκανε τανκσ μέσα στο Πολυτεχνείου κάνωντας λιώμα τους φοιτητές που ήταν στα κάγκελα.

Και επίσης σε άλλες χώρες εάν δεν έχεις φοιτητική ταυτότητα δεν κυκλοφορείς σε χώρους του πανεπηστιμίου.

Άλλο οι άλλες χώρες και άλλο η Ψωροκώσταινα.

 

Πάντως εγώ έχω άλλη απορία, όποις ξέρεις ας με διαφωτίσει.

 

Απ όσο ξέρω (αν γνωρίζω καλά) ένα ο πρύτανης του εκάστοτε Πανεπιστημίου δώσει το οκ, τότε μπαίνει μέσα η αστυνομία.

 

Γιατί οι εκάστοτε πρυτάνεις λοιπόν του Πολυτεχνείου, αφήνουν να γίνεται ΤΟ μπάχαλο κάθε 17Ν, όταν με ένα απλό οκ, μπορεί η αστυνομία να επέμβει?

 

Καταρχήν εξαρτάται για ποιους χώρους του πανεπιστημίου μιλάς για το εξωτερικό. Οι κοινόχρηστοι χώροι (προαύλια κλπ) είναι ελεύθεροι και για το κοινό, δεν ελέγχει κανείς αν είσαι φοιτητής ή όχι αν θες π.χ. να πας να κάνεις πικνίκ με το παιδί σου στο γκαζόν του πανεπιστημίου. ΟΜΩΣ, υπάρχει ιδιωτική φύλαξη, που όταν βλέπει ανάρμοστες συμπεριφορές, φροντίζει και επεμβαίνει.

 

Ως προς τα κτίρια, τις αίθουσες και τις βιβλιοθήκες, εδώ και πάααααρα πολλά χρόνια, εφαρμόζεται η λειτουργία της κάρτας, όλοι οι φοιτητές έχουν ηλεκτρονική κάρτα και μπαίνουν όπου αυτή τους δίνει πρόσβαση. Π.χ. ο φοιτητής της Νομικής δεν μπορεί να μπει στις εγκαταστάσεις της Ιατρικής.

 

Πιστεύετε λοιπόν ότι όοοοολα αυτά τα χρόνια δεν θα μπορούσε να εφαρμοστεί κάτι αντίστοιχο και στα ελληνικά πανεπιστήμια, ώστε να διαφυλαχτεί και η δημόσια περιουσία; εμένα όλη αυτή η ανούσια συζήτηση περί ασύλου, μου κάνει λίγο άλλα λόγια να αγαπιόμαστε και σε δουλειά να βρισκόμαστε....

 

όσο γιατί οι πρυτάνεις δεν τολμούν να δώσουν το ΟΚ στην αστυνομία, πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ότι θα τους λιθοβολήσουν αμέσως στο Σύνταγμα γιατί δεν σέβονται το δικαίωμα των φοιτητών στο άσυλο κλπ κλπ, όλα αυτά που ακούμε και λέμε και ξαναλέμε τα τελευταία 40 χρόνια στην Ελλάδα κάθε χρόνο σχεδόν...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι υπέρ της κατάργησης του άσυλου, και όσο πιο γρήγορα τόσο καλύτερα. Δεν είναι δυνατόν να καταφεύγει ο κάθε αλήτης και ο κάθε κακοποιός μέσα σε ένα δημόσιο κτήριο και η αστυνομία να μην μπορεί να επέμβει. Είμαι σίγουρη πως σε καμία άλλη χώρα του κόσμου δεν γίνεται αυτό, γιατί να γίνεται στην Ελλάδα;

 

Οι καθε αλητες και οι καθε κακοποιοι που καταφευγουν σε χωρους εκτος ασυλου ειναι πολυ περισσοτεροι απο αυτους (ποιους ? για να ξερουμε και για ποιους μιλαμε δλδ....) που καταφευγουν στους χωρους με ασυλο (πανεπιστημια).

Επισης, να σου επισημανω οτι οι βιασμοι, οι φονοι, η διακινηση ναρκωτικων κ.ο.κ. ειναι συντρηπτικα περισσοτεροι εκτος ασυλου.

Η ,δε, παρεμβαση της αστυνομιας δεν εχει εμποδισει την διενεργεια τετοιων πραξεων...

Αρα, το να λεμε οτι φταιει το ασυλο για τα παραπανω ειναι -τουλαχιστον- ατοπο.

Το οτι δε γινεται(?) σε αλλη χωρα δε το θεωρω καν επιχειρημα της θεσης σου.

Αναρωτιεμαι ποσοι απο αυτους που παιρνουν θεση -ελαφρα τη καρδια- υπερ της καταργησης του ασυλου, εχουν διαβασει καν τον νομο που τον οριζει...:rolleyes:.

 

Προσωπικα, πιστευω οτι το ασυλο, οχι μονο πρεπει να διατηρηθει στα παν/μια, αλλα και να επεκταθει και στα σχολεια και στους χωρους εργασιας. Η ελευθερη διακινηση ιδεων (επιστημονικων, εργασιακων, πολιτικων) ειναι θεμελιωδες δικαιωμα των πολιτων καθως και απαραιτητη προυποθεση για να παμε μπροστα σ' αυτα τα επιπεδα....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα, πιστευω οτι το ασυλο, οχι μονο πρεπει να διατηρηθει στα παν/μια, αλλα και να επεκταθει και στα σχολεια και στους χωρους εργασιας. Η ελευθερη διακινηση ιδεων (επιστημονικων, εργασιακων, πολιτικων) ειναι θεμελιωδες δικαιωμα των πολιτων καθως και απαραιτητη προυποθεση για να παμε μπροστα σ' αυτα τα επιπεδα....

 

Νομίζω ότι το τελευταίο πράγμα που προασπίζει το άσυλο στην εποχή μας ειναι η ελεύθερη διακίνηση ιδεών :rolleyes::rolleyes:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

 

Απ όσο ξέρω (αν γνωρίζω καλά) ένα ο πρύτανης του εκάστοτε Πανεπιστημίου δώσει το οκ, τότε μπαίνει μέσα η αστυνομία.

 

Γιατί οι εκάστοτε πρυτάνεις λοιπόν του Πολυτεχνείου, αφήνουν να γίνεται ΤΟ μπάχαλο κάθε 17Ν, όταν με ένα απλό οκ, μπορεί η αστυνομία να επέμβει?

 

Γιατι θελουν να συντηρειται ενα δυσμενες κλιμα εναντια στο ασυλο. Να χρησιμοποιηθει ως δουρειος ιππος για την καταργηση του. Θα το δεις και στη συνεχεια της συζητησης αυτο;)

 

Επισης, σε κακουργηματα (δε ξερω ποια ακριβως ειναι) και σε αδικηματα κατα της ζωης η αστυνομια μπορει να παρεμβει χωρις την αδεια της Πρυτανειας

 

 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το τελευταίο πράγμα που προασπίζει το άσυλο στην εποχή μας ειναι η ελεύθερη διακίνηση ιδεών :rolleyes::rolleyes:

 

το πρωτο πιο νομιζεις οτι ειναι;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...