Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ εμπειριες/γιατροι


eleni210

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις έστω και αργά. Τα απαιτούμενα ένσημα τα έχω αλλά εργάζομαι στην επιχείρηση του άντρα και αν και πληρώνω κανονικά το ΙΚΑ δε δικαιούμαι κανένα επίδομα...ελληνικό κράτος!

Τέλος πάντων, είχα ανέβει να με δει ο γιατρός μες στην εβδομάδα και πήγα και ρώτησα στο ταμείο και μου είπαν ότι για φτ είναι 870 σε 5κλινο και δεν καλύπτει τίποτα το ΙΚΑ, και για κτ είναι 1560 και τα καλύπτει όλα το ΙΚΑ. Αν θέλω 3κλινο +15 , 2κλινο +30 και 1κλινο +60.

Δεν ξέρω αν θα ισχύουν αυτά μέχρι να γεννήσω γιατί έχω ακόμα περίπου 10 εβδομάδες, θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


Καλησπερα! Είμαι 16 εβδομαδων και σκεπτομαι ν' αλλαξω γιατρο και να γεννησω σε δημοσιο Νοσοκομειο (Αλεξανδρας), γιατι με τις περικοπές, δυστυχως, δεν με παιρνει πλεον το ιδιωτικο και ο γιατρος μου ειναι στο ΡΕΑ. Θελω τις αποψεις -εμπειριες απο κοπέλες που γεννησαν προσφατα εκει και ειδικά τις εξης πληροφοριες:

Ποιον γιατρο θα μου προτεινατε και αμοιβη που ζηταει (σε π.μ ο,τι αφορα την επισκεψη κ.λ.π)

Εξοδα τοκετου γενικά (θα προτιμουσα δικλινο, η τρικλινο αξιοπρεπες, δεν ξερω αν γινεται εφοσον ειναι δημοσιο, οχι πολυτελειες, αλλα καθαρο χωρο, ησυχο με τα στοιχειωδη)

Συνθηκες νοσοκομειου γενικοτερα (οσες γεννησατε εκει)

 

Σας ευχαριστω πάρα πολύ για την προσοχη και το χρονο σας!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, πολύ ενδιαφέρουσα η ερώτηση σου, και εγώ στο Αλεξάνδρα θα γεννήσω, για να δούμε τι θα μας πούνε τα υπόλοιπα κορίτσια..πότε με το καλό γεννάς?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα psi :-)

Θα γεννησω γυρω απο τις 20 Ιουλιου . Ευχομαι να απαντησει καποια κοπέλα που γεννησε προσφατα εκει να μου λυσει τις αποριες και την ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!

ΥΓ Ευχαριστω thomai1979 που μας απαντησες. Εσυ ειχες γιατρο το Δασκαλακη;

Διαβασα τα θεματα που λες, γιαυτο εξειδικευσα τις ερωτησεις. Απο οσα εχουν πει τα κοριτσια κι εγω βλεπω οτι πολλες κοπέλες ειναι ευχαριστημενες απο τους Πρωτοπαππα, Δασκαλακη και Αντσακλη αλλα και αλλους καλους γιατρους. Αλλα μια προσωπικη εμπειρια προσφατη, εμενα θα με βοηθουσε ακομα πιο πολύ!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω δεν γεννησα εκει αλλα η κουμπαρα μου.οχι προσφατα οποτε δεν μπορω να βοηθησω.

απο οτι μου ειπε ειναι νεος , ομιλητικος, και εχει ολοκληρο οροφο στη διαθεση του.....η κουμπαρα μου εμεινε στη κονσολα που ειναι καινουργια πτερυγα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Κορίτσια δεν θέλω να σας απογοητεύσω αλλά πλέον τα πράγματα στο Αλεξάνδρας είναι τραγικά! Νοσηλευτικα πολύ πρόσφατα από 2 φορές με αιμοραγία λόγω του επιπωματικού πλακούντα που έχω, την πρώτη φορά έμεινα 4 μέρες και την δεύτερη 3. Δεν είχαν ούτε καν σερβιέτα να μου βάλουν. Κι όχι μόνο αυτό. Δεν είχαν καν σεντόνια να στρώσουν κρεβάτια, ούτε φυσικά να αλλάξουνε, δεν είχαν ούτε χαρτί υγείας στην τουαλέτα! Η καθαρίστρια της περισσότερες φορές καθάριζε το μπάνιο με σκέτο νερό. Έχουν κάνει περικοπές στο προσωπικό και τρέχει μια νοσηλεύτρια πανικόβλητη. Το πρώτο βράδυ δεν μου επιτρεπόταν να σηκωθώ ούτε για τουαλέτα χτυπούσα μια ώρα το κουδουνάκι να μου δώσει την παπια. Κάποια στιγμή ήρθε και μόνο που δεν μ' έβρισε που δεν είχα δίπλα μου την πάπια λες και μπορούσα να σηκωθώ να την πάρω. Το καλύτερο ήταν όταν ήρθε ένας να μου πάρει αίμα και μου είπε πως αν δεν μ' αρέσει το Αλεξάνδρας να πάω να πεθάνω σπίτι μου! Ναι ναι όπως τ' ακούτε! Φυσικά υπάρχουν και πολύ καλές νοσηλεύτριες, προισταμένες και γιατροί. Ευτυχώς έχω τον Δασκαλάκη και αισθάνομαι μια σιγουριά. Θα γεννήσω στο τέλος του μήνα αν όλα πάνε καλά και δεν έχω κάποια αιμοραγία που δεν θα σταματάει με τίποτα. Με το καλό να γεννήσουν όλες οι μανούλες!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Κ εγώ γέννησα στο Αλεξάνδρα πριν περίπου ένα μήνα και ομολογώ πως ήμουν ευχαριστημένη με αρκετά πράγματα, και με κάποια δυσαρεστημένη!

 

καταρχήν, η εμπειρία τοκετού ήταν πολύ καλή, καθώς οι μαίες εκεί ήταν μία ζεστή αγκαλιά!!! Και βοήθησαν πρακτικά και υποστήριζαν ψυχολογικά! Κάποιες από τις πιό παλιές εκεί θα τις θυμάμαι για πάντα για την βοήθεια τους!!!

 

Μετά τον τοκετό εμεινα σε 2κλινο στην πτέρυγα Κόνσολα και ομολογώ πως δεν είχε τίποτα να ζηλέψει από ένα ιδιωτικό μαιευτήριο! Έλειπαν οι καναπέδες στους διαδρόμους για το επισκεπτήριο, αλλά καλύτερα, που χρόνος για επισκέψεις με το μωράκι συνεχώς δίπλα μας!

 

Οι μαίες στην Κόνσολα καλές, πρόθυμες να βοηθήσουν σε θέματα θηλασμού και αποριών, αν και πέτυχα μία σε βραδινή βάρδια που ήταν αγενέστατη και απαράδεκτη, σχεδόν παραπονέθηκε που την ξύπνησα!! Από άποψη καθαριότητας θα μπορούσαν όλα να είναι καλύτερα, τελικά μόνες μας καθαρίζαμε το μπανιο, και έπρεπε να πιέσουμε για να μας αλλάξουν σεντόνια,ειδικά εμείες που κάναμε φ.τ. και οι διαρροές ήταν λιγότερες! Την επόμενη φορά θα είμαι πιο προετοιμασμένη και εξοπλισμένη με τα απαραίτητα.

 

Οι κοπέλες της τραπεζαρίας πολυ ευγενικές και το φαγητό σε γενικές γραμμές καλούτσικο!

 

Θα ξαναπάω στο Αλεξάνδρα για το δεύτερο παιδί μου όταν έρθει με το καλό, θα έχω όμως άλλο γιατρό.

 

Με το καλό όσες κοπέλες ετοιμάζονται να γεννήσουν!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ποιό γιατρό είχες και απογοητεύτηκες? Εγώ έχω τον Δασκαλάκη και σε αυτό το forum έχω διαβάσει και καλά και κακά και έχω μπερδευτεί...Είμαι στον 6ο και δεν ξέρω τι να κάνω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια εγω γέννησα το πρώτο μου παιδι το 2010 στο Αλεξάνδρα στην Κονσολα ζήτηστε αυτή την πτερυγα (εχει συνολικά μια διαφορά περιπου 80 ευρώ από αυτά που κάλυπτει το ικα ), με τον δασκαλάκη και εκτός από την καθαριότητα στο μπάνιο...κατα τα αλλα ηταν καλά και τωρα στο δευτερο παλι εκεί θα πάω...οσο για τον δασκαλακη εκτός από καλός γιατρός εγώ καποια στιγμή που χρειαστηκα την βοηθεια του ηταν εκεί ,,,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Αλεξάνδρας , τον Απρίλιο 2011. ημουν στην πτέρυγα ΚΟΝΣΟΛΑ , όλα ηταν πολυ καλά. το προσωπικο σε γενικές γραμμές εξυπηρετικο (παντα θα υπαρχει και καποιος στρυφνος), οι κοπέλες που εφερναν το φαγητο πολυ ευγενικές , αν και εγω ετρωγα φιδε λόγω καισαρικής..παντως την τελευταία μερα που φαγαμε κοτοπουλο με πατατες , εφεραν και στην μαμα μου

 

Εμεινα πολυ ευχαριστημένη !

 

Με το καλο τα μωράκια σας !

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στις 20 Φλεβάρη με καισαρικη και όλοι ήταν αψογοι απέναντι μου. Απο το γιατρό μέχρι τις νοσηλεύτριες και τον τραυματιοφορεα. Επισης η αναισθησιολογος καταπληκτικη. Νοσηλευτηκα στη πτέρυγα κονσόλα. Όλα ήταν καθαρά και καινουρια. Οι μαιες μια χαρα. Για θηλασμο δε ζήτησα βοήθεια το προσπαθούσα μονή μου και κατάφερα αποκλειστικό θηλασμο μέχρι και σήμερα που κοντευουμε 6 μηνών. Το μόνο αρνητικό που συμβαίνει στα περισσότερα δημόσια ήταν ότι ενω ειχα παει στο δωματιο μετα την ανανηψη άργησαν να μου ανεβάσουν το μωρακι περίπου 4 ώρες έκαναν. Η δικαιολογία ήταν ότι οι παιδιατροι είχαν πολλά μωρά να εξετάσουν. Πάντως δεν πρέπει

να του είχαν δώσει ξένο γιατί έπιασε κατευθείαν το στήθος. Θα ήθελα και το δεύτερο να κάνω εκεί. Αν θέλει κάποια κοπέλα λεπτομερείες ας μου στείλει πμ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα στις 20 Φλεβάρη με καισαρικη και όλοι ήταν αψογοι απέναντι μου. Απο το γιατρό μέχρι τις νοσηλεύτριες και τον τραυματιοφορεα. Επισης η αναισθησιολογος καταπληκτικη. Νοσηλευτηκα στη πτέρυγα κονσόλα. Όλα ήταν καθαρά και καινουρια. Οι μαιες μια χαρα. Για θηλασμο δε ζήτησα βοήθεια το προσπαθούσα μονή μου και κατάφερα αποκλειστικό θηλασμο μέχρι και σήμερα που κοντευουμε 6 μηνών. Το μόνο αρνητικό που συμβαίνει στα περισσότερα δημόσια ήταν ότι ενω ειχα παει στο δωματιο μετα την ανανηψη άργησαν να μου ανεβάσουν το μωρακι περίπου 4 ώρες έκαναν. Η δικαιολογία ήταν ότι οι παιδιατροι είχαν πολλά μωρά να εξετάσουν. Πάντως δεν πρέπει

να του είχαν δώσει ξένο γιατί έπιασε κατευθείαν το στήθος. Θα ήθελα και το δεύτερο να κάνω εκεί. Αν θέλει κάποια κοπέλα λεπτομερείες ας μου στείλει πμ.

 

 

εγω γέννησα 5 45 το πρωι ( επεσα και σε αλλαγη βάρδια ) , και το μωρο το εφεραν στις 11 30. θα ηθελα βεβαια να τον φερουν νωρίτερα , αλλα δεν το κατέταξα στα αρνητικά:-)

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

εγω γέννησα 5 45 το πρωι ( επεσα και σε αλλαγη βάρδια ) , και το μωρο το εφεραν στις 11 30. θα ηθελα βεβαια να τον φερουν νωρίτερα , αλλα δεν το κατέταξα στα αρνητικά:-)

 

Ναι δεν είναι ακριβώς αρνητικό απλα αν κάποια κοπέλα θέλει να θηλάσει όσο πιο γρήγορα βάλει το μωρο στο στήθος τόσο το καλύτερο. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κανείς βάλει τον εαυτό του σε δεύτερη θέση και δώσει προτεραιότητα στο νεογέννητο αυτό πλάσμα που βγαίνει τόσο ξαφνικά και βιαιά απο μια φωλιά όλο γαλήνη και ασφάλεια και σκεφτεί για μια στιγμή πως μπορεί αυτό το μωρό να νιώθει και πόσο έχει ανάγκη την αγκαλιά, το στήθος, τη μυρωδιά, την ασφάλεια της μανούλας του τότε ίσως το θεωρήσει όχι απλά αρνητικό αλλα τραγικό να αποχωρίζουν το νεογέννητο απο την μάνα του όχι για ώρες αλλά ακόμα και για μια στιγμή...

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Ναι δεν είναι ακριβώς αρνητικό απλα αν κάποια κοπέλα θέλει να θηλάσει όσο πιο γρήγορα βάλει το μωρο στο στήθος τόσο το καλύτερο. :wink:

 

συμφωνώ , απλά προφανώς δεν μπορείς να κανεις κατι αν κάνουν εξετάσεις στο παιδί

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Αν κανείς βάλει τον εαυτό του σε δεύτερη θέση και δώσει προτεραιότητα στο νεογέννητο αυτό πλάσμα που βγαίνει τόσο ξαφνικά και βιαιά απο μια φωλιά όλο γαλήνη και ασφάλεια και σκεφτεί για μια στιγμή πως μπορεί αυτό το μωρό να νιώθει και πόσο έχει ανάγκη την αγκαλιά, το στήθος, τη μυρωδιά, την ασφάλεια της μανούλας του τότε ίσως το θεωρήσει όχι απλά αρνητικό αλλα τραγικό να αποχωρίζουν το νεογέννητο απο την μάνα του όχι για ώρες αλλά ακόμα και για μια στιγμή...

 

δηλαδή , τι προτείνεις ? να μην κανει το παιδί εξετάσεις ?:shock:

και φυσικά μιλάμε για το Αλεξάνδρας , που το εχεις ετσι κι αλλιώς μαζί σου το μωρό

 

ειναι αυτονόητο οτι το μωρό εχει προτεραιότητα

τι θες να πεις ? επειδη δεν το κατεταξα στα αρνητικά , δεν σκεφτόμουν πως ήταν αυτές τις ώρες ?

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
δηλαδή , τι προτείνεις ? να μην κανει το παιδί εξετάσεις ?:shock:

και φυσικά μιλάμε για το Αλεξάνδρας , που το εχεις ετσι κι αλλιώς μαζί σου το μωρό

 

ειναι αυτονόητο οτι το μωρό εχει προτεραιότητα

τι θες να πεις ? επειδη δεν το κατεταξα στα αρνητικά , δεν σκεφτόμουν πως ήταν αυτές τις ώρες ?

δηλαδή από τις 5.45 έως τις 11.30 έκαναν στο παιδι εξετάσεις επειδή ηταν αλλαγή βάρδιας ? :shock:

 

για το δευτερο σκέλος που αφορα τα υπαρξιακα σου δεν είμαι αρμόδια να σου απαντήσω

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή από τις 5.45 έως τις 11.30 έκαναν στο παιδι εξετάσεις επειδή ηταν αλλαγή βάρδιας ? :shock:

 

για το δευτερο σκέλος που αφορα τα υπαρξιακα σου δεν είμαι αρμόδια να σου απαντήσω

 

- Δεν ξερω αν ήταν πολλές ή λιγες ωρες γιατι ειναι το πρωτο μου παιδάκι. απλά το ανέφερα για την αλλαγη βάρδιας.

 

- εγω δεν σου έδωσα καποιο χαρακτηρισμό , αλλά προφανώς εσύ τετοια παιδεία εχεις. οσο για το ποια έχει υπαρξιακά , φαινεται απο το παραπάνω ποστ σου.

Μην ανησυχείς όμως , εχεις χρόνια μπροστά σου , να τα λυσεις

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

- Δεν ξερω αν ήταν πολλές ή λιγες ωρες γιατι ειναι το πρωτο μου παιδάκι. απλά το ανέφερα για την αλλαγη βάρδιας.

 

- εγω δεν σου έδωσα καποιο χαρακτηρισμό , αλλά προφανώς εσύ τετοια παιδεία εχεις. οσο για το ποια έχει υπαρξιακά , φαινεται απο το παραπάνω ποστ σου.

Μην ανησυχείς όμως , εχεις χρόνια μπροστά σου , να τα λυσεις

 

έχεις πολύ πλάκα :lol::lol::lol:

και τώρα που με καθυσηχασες δεν ανησυχώ πια, ελπίζω πως κάποτε θα τα λύσω, :lol::lol::lol: εύχομαι κ σε σένα το ίδιο, και να μην εχεις πια τοση αναγκη να ασχολούνται μαζί σου :wink:

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
έχεις πολύ πλάκα :lol::lol::lol:

και τώρα που με καθυσηχασες δεν ανησυχώ πια, ελπίζω πως κάποτε θα τα λύσω, :lol::lol::lol: εύχομαι κ σε σένα το ίδιο, και να μην εχεις πια τοση αναγκη να ασχολούνται μαζί σου :wink:

 

καλυτερα να εισαι αστειος παρα γελοίος !!!!!!!!!!!!!!!

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το Νοέμβριο γέννησα την κόρη μου σε εφημερία του Αλεξάνδρα. Οι εμπειρία και οι εντυπώσεις οι καλύτερες! Παρά τις όποιες δυσκολίες που παρουσίασε ο τοκετός οι γιατροί ανταποκρίθικαν άψογα και με μεγάλη συνέπεια και υπευθυνότητα παρόλο [που πήγα στην εφημερία και δεν ειχα κάποιο γιατρό να με παρακολουθεί απο μέσα. Όταν χρειαστηκε ήρθαν και δύο ειδικευμένοι γιατροί. Ο θάλαμος νοσηλείας ήταν καθαρός και φροντισμένος και το λοιπό προσωπικό στην πλειοψηφία του ήταν φιλικό και εξυπηρετικό. Αναμφισβήτητα θα το συνιστούσα ως νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κορίτσια και γω γεννησα το 2008 το κοριτσακι μου στο αλεξανδρας και η εμπειρια μου πανω-κατω οπως τα ειπαν οι περισσοτερες κοπελες. φαγητο ειλικρινα δεν θυμαμαι, σε 4κλινο γιατι βαριομουνα μετα να αλλαζω δωματιο, το μπανιο ηταν ψιλοδιαλυμενο, αλλα δεν με πειραζουν αυτα. δεν θυμαμαι βρωμα. με το καλο τον μαρτη θα κανω εκει παλι τον γιο μου, με τον ιδιο γιατρο.

αυτο που με απασχολει και με ρωτανε βεβαια μαμαδες-φιλες που γεννησαν σε ιδιωτικα, εχει αλλαξει κατι λογω κρισης στον δημοσιο τομεα? οσον αφορα το υλικο στα χειρουργεια, στις πτερυγες με τα νεογνα? τη μεγαλη την εκανα με φ.τ. και δεν εφυγε στιγμη απο κοντα μου. τωρα με τον μικρο αν τυχον χρειαστει οτιδηποτε μην διακινδυνευσουμε καταστασεις. να ρωτησω το γιατρο? τι 8α μου πει! μονο εκει ξεγενναει.

 

αν καποια μαμα εχει προσφατη εμπειρια με το αλεξανδρας αν εχει χρονο ας μας πει. αμαν αυτη η κριση!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, γεννησα και εγώ εκεί το 2010 με το Σύνδο γιατρό ήταν όλα πολύ καλά , τώρα γεννάω πάλι εκεί είμαι 39w ελπίζω να πάνε πάλι όλα καλά με το νέο μου γιατρό Ναμπίλ Αρεφέτζ γνωρίζει καμιά σας αυτό το γιατρό να μου πείτε τίποτα?

age.png

CfYbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...