Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΩΡΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΚΙΛΑ!!!


Recommended Posts

η μικρη μου γεννηθηκε 8ο μηνα 1890γρ... κατεβηκε στα 1700 και φυσικα μας ειχε πιασει πανικος... μετα απο 15 μερες στην θερμοκοιτιδα την πηραμε σπιτι 2130γρ.. πολυ μικρουλα ηταν ολα τα φορμακια που της φορουσα ηταν τεραστια πανω της... τωρα ειναι μια κορακλα φυσιολογικη κλεινει τα 4 τον Σεπτεμβρη και δεν μπορω ακομα και γω να πιστεψω οτι ειναι το ιδιο παιδι που γεννησα!!! μην ανησυχειτε τα προωρα μεγαλωνουν πολυ πιο γρηγορα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια καλησπερα και απο εμενα. οταν γεννησα τον πρωτο μου γιο 38 εβδομαδων 3500 κιλα νομιζα οτι θα τα κανει ολα γρηγορα και οτι θα γινει ενα τεραστιο παιδι. το αντιθετο. με ταλαιπωρησε μεχρι να θηλασει. ενα παιδι πολυ δυσκολο στο φαγητο και τωρα ενα παιδι πολυ αδυνατο. να φανταστειτε θα γινει 4 τον οκτωβριο και ειναι 14500 κιλα. ο δευτερος μου γιος γεννηθηκε στις 36 εβδομαδες 3000 κιλα τωρα ειναι4,5 μηνων θηλαζει και ειναι 8000 κιλα. οποτε ολα ειναι σχετικα. απλα υπομονη και κουραγιο γιατι και να παιρνεις ενα παιδι μια σταλια στο σπιτι δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα....

Link to comment
Share on other sites

ας ειναι γερη κι ας αργησουμε να την παρουμε σπιτι... πηρε λιγα γραμμαριακια... αλλαζει τρομερα η εικονα τους οταν παιρνουν λιγο! μακαρι οποιος βρισκεται εκει ψηλα να προσεχει ολα τα προωρακια

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

ας ειναι γερη κι ας αργησουμε να την παρουμε σπιτι... πηρε λιγα γραμμαριακια... αλλαζει τρομερα η εικονα τους οταν παιρνουν λιγο! μακαρι οποιος βρισκεται εκει ψηλα να προσεχει ολα τα προωρακια

 

Κοπέλα μου κατ' αρχήν να σου ζήσει.

Κι ο δικός πρόωρος. 30 βδομάδων, 1620kgr και στην ΜΕΝΝ έχασε 220γρ μιας και τρεφόταν μόνο απο το σωληνάκι το οποίο κάθε τόσο φρόντιζε, μια σταλιά σκατούλι και το έβγαζε από το στόμα του. Πολύ φυσιολογικό λοιπόν το ότι έχασε βάρος.

Σας αφήνουν να την επισκέπτεστε? Αν ναι, να πηγαίνετε και να τη στηρίζετε!

Να της μιλάτε, να της χαϊδεύετε το χεράκι, την πλατούλα. Ξέρεις πόσο καλό τους κάνει αυτό? Σε ένα μέρος που όλοι οι άλλοι τα ακουμπούν για να τα εξετάσουν και να του πάρουν αίμα, ένα άλλο χέρι, της μανούλας τα ακουμπάει για να τα χαϊδέψει.

Εύχομαι να πάρει γρήγορα το βάρος της και να μάθει να θηλάζει.

Τότε θα την πάρεις και στο σπίτι!

Να σου ζήσει και πάλι.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την maeleni.Αν σας αφήνουν να πας την χαιδέψεις.Εμάς μας άφηναν 2 φορές την ημέρα απο 10 λεπτά.Με το που του χάιδευα το χεράκι,άνοιγε τα δαχτυλάκια του και μου έπιανε το δάχτυλο......Καταλαβαίνουν πολλά......

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγαινουμε 2 φορες την μερα και την βλεπουμε αλλα δεν μας αφηνουν να την ακουμπησουμε ειναι πολυ μικρουλα ακομα... ο αντρας μου της μιλαει και ηρεμει... εγω το αποφευγω λιγο γιατι κανα 2 φορες με το που με ακουει τα χουν παιξει ολες οι μετρησεις της και αγχωνομαι... της μιλαω πολυ λιγο και οσο πιο ηρεμα μπορω... μας λενε οτι οταν της δινουν γαλα στις κενωσεις τις βγαζει κατι σαν πηκτα κομματακια και τις το ξανακοβουν... οταν λεμε γαλα μιλαμε για 1ml την ωρα... καμια εξεταση ομως δεν κανουν μηπως απλα την ενοχλει το συγκεκριμενο γαλα η αν εχει κατι... απλα της το κοβουν και της το ξαναξεκινανε... πως να παρει ετσι βαρος το παιδι?

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

πηγαινουμε 2 φορες την μερα και την βλεπουμε αλλα δεν μας αφηνουν να την ακουμπησουμε ειναι πολυ μικρουλα ακομα... ο αντρας μου της μιλαει και ηρεμει... εγω το αποφευγω λιγο γιατι κανα 2 φορες με το που με ακουει τα χουν παιξει ολες οι μετρησεις της και αγχωνομαι... της μιλαω πολυ λιγο και οσο πιο ηρεμα μπορω... μας λενε οτι οταν της δινουν γαλα στις κενωσεις τις βγαζει κατι σαν πηκτα κομματακια και τις το ξανακοβουν... οταν λεμε γαλα μιλαμε για 1ml την ωρα... καμια εξεταση ομως δεν κανουν μηπως απλα την ενοχλει το συγκεκριμενο γαλα η αν εχει κατι... απλα της το κοβουν και της το ξαναξεκινανε... πως να παρει ετσι βαρος το παιδι?

 

Tρελένονται οι μετρήσεις γιατί αναγνωρίζει τη φωνή σου;)Μην ξεχνάς οτι τη δική σου φωνή και μυρωδιά τα γνωρίζει απο την κοιλιά.........

Το εντεράκι της είναι ακόμα ανώριμο κι έτσι της δίνουν λίγο-λίγο για να συνηθίσει ο οργανισμός της.Πιστεύω οτι της δίνουν ειδικό γάλα για πρόωρα μωράκια όπως στα περισσότερα.Όσο μπορείς κάνε κουράγιο.Θα πάρει βάρος η μικρή και θα της αυξήσουν την ποσότητα σταδιακά

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στη ζωή! Σε παρακαλώ,θέλω να ζήσεις''. Ητανε τα πρώτα λόγια

που είπα όταν είδα την μόλις 615 γραμμάρια κόρη μου και βλέπωντας να

φτάνει μέχρι και τα 500 γραμμάρια.Η πίστη η θετική σκέψη και η απεριόριστη

υπομονή που είχα καθ'όλη τη διάρκεια αυτής της δοκιμασίας ήταν τα πιο σημαντικά στηριγματά μου. Θέλω να δώσω κουράγιο σε όλες τις μανούλες που καρδιοχτυπούν

για τα μωρά της θερμοκοιτίδας .Ανδρομέδα ευχή μου ειναι να παρεις γρήγορα το

μωράκι σας στη αγκαλία σας και η σκέψη σου να είναι ότι όλα θα πάνε καλά!!!!!!

Helen

Link to comment
Share on other sites

πηγαινουμε 2 φορες την μερα και την βλεπουμε αλλα δεν μας αφηνουν να την ακουμπησουμε ειναι πολυ μικρουλα ακομα... ο αντρας μου της μιλαει και ηρεμει... εγω το αποφευγω λιγο γιατι κανα 2 φορες με το που με ακουει τα χουν παιξει ολες οι μετρησεις της και αγχωνομαι... της μιλαω πολυ λιγο και οσο πιο ηρεμα μπορω... μας λενε οτι οταν της δινουν γαλα στις κενωσεις τις βγαζει κατι σαν πηκτα κομματακια και τις το ξανακοβουν... οταν λεμε γαλα μιλαμε για 1ml την ωρα... καμια εξεταση ομως δεν κανουν μηπως απλα την ενοχλει το συγκεκριμενο γαλα η αν εχει κατι... απλα της το κοβουν και της το ξαναξεκινανε... πως να παρει ετσι βαρος το παιδι?

 

Κοπελιά μου μη σε παίρνει από κάτω. Εσύ έχεις γαλατάκι? Αν έχεις κι έχεις θέληση, πάρε ένα θήλαστρο, βγάζε το δικό σου γαλατάκι και πήγαινέ το στο μωράκι σου. Εγώ έτσι έκανα για ένα μήνα που το είχα στη θερμοκοιτίδα. Λίγο λίγο έπινε και φυσικά το μητρικό είναι το καλύτερο για το κάθε μωράκι και πολύ περισσότερο για το κάθε προωράκι. Συνεννοήσου με τις κοπέλες εκεί και κάνε μια προσπάθεια.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

σημερα ζυγιστηκαμε και ειμαστε 860 γραμμαρια [ισως να ναι και λιγο απο πρηξιματακια αλλα σιγουρα ειναι πιο πανω απο τα 678 της παρασκευης!]... αρχισαμε να τρωμε και να κανουμε κανονικα κακακια! βγαλαμε και τον αναπνευστηρα και ανοιξαμε και τα ματακια μας και ειδαμε την μαμα μας που μας μιλαγε και καναμε χαρουλες! αχ σημερα πηρα μια καλη ανασα... απο αυριο βλεπουμε παλι... δεν την θηλαζω το κοψα το γαλα γιατι θα κατσει μεσα αν ολα πανε καλα 2-3 μηνες και για να αποφυγουμε τυχον αλλεργιες σε τροφες και να υπαρχει ελεγχος στα συστατικα που παιρνει της δινουν ετοιμο... εκτος αυτου ψυχολογικα δεν ειμαι να βγαζω και γαλα... προσπαθω να συνελθω απο αυτο που εγινε και να αρχισω να σκεφτομαι θετικα για την μπεμπουλα μας....

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανδρομεδα οπλισου με υπομονη και θετικη ενεργεια και ολα καλα θα πανε, θα δεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Θα ερθει η μερα που θα ερθει στο σπιτι η μπουμπου σου και δεν θα το πιστευεις.

Link to comment
Share on other sites

σημερα ζυγιστηκαμε και ειμαστε 860 γραμμαρια [ισως να ναι και λιγο απο πρηξιματακια αλλα σιγουρα ειναι πιο πανω απο τα 678 της παρασκευης!]... αρχισαμε να τρωμε και να κανουμε κανονικα κακακια! βγαλαμε και τον αναπνευστηρα και ανοιξαμε και τα ματακια μας και ειδαμε την μαμα μας που μας μιλαγε και καναμε χαρουλες! αχ σημερα πηρα μια καλη ανασα... απο αυριο βλεπουμε παλι... δεν την θηλαζω το κοψα το γαλα γιατι θα κατσει μεσα αν ολα πανε καλα 2-3 μηνες και για να αποφυγουμε τυχον αλλεργιες σε τροφες και να υπαρχει ελεγχος στα συστατικα που παιρνει της δινουν ετοιμο... εκτος αυτου ψυχολογικα δεν ειμαι να βγαζω και γαλα... προσπαθω να συνελθω απο αυτο που εγινε και να αρχισω να σκεφτομαι θετικα για την μπεμπουλα μας....

 

Μπα πιο σύντομα από 3 μήνες προβλέπω θα την πάρεις στο σπίτι! Η μικρή παίρνει πολύ γρήγορα τα πάνω της :) Ολα θα πάνε υπέροχα θα δεις! Να δεις όταν θα σας αφήσουν να την ακουμπάτε πως θα αρχίσει να ζουμπουρλεύει! Θα καταλαβαίνει ότι κάποιος την λατρεύει!

Ξαναρώτησέ τους γι' αυτό το θέμα! Αν κάνεις όλη την απολύμανση των χεριών που πρέπει μήπως και μπορείς να της χαϊδέψεις λίγο την πλατούλα από το πορτάκι.

932708c9ku0fnaz0.gif
Link to comment
Share on other sites

αν ολα πανε καλα και μεινουμε σταθεροι σε αυτη την καλη κατασταση θα τους το ζητησω απο βδομαδα... μεχρι τοτε φοβαμαι και εγω λιγο τα μικροβια κλπ... μια πισινα με μπεταντιν που εχει να βουτηξω μην της κολλησουμε τπτ? :)

Despoina 27/5/2010

Dimitris 12/6/2011

Marilou 9/8/2013

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα, μολις γυρισα απο το μαιευτηριο που εκλεισα ραντεβου για την επομενη εβδομαδα (καισαρικη). Η μικρη μας θα ειναι τοτε 37 εβδομαδων, σιγουρα 2.800Kg αλλα μας ειπαν οτι θα την βαλουν σε θερμοκοιτιδα. Ειναι φυσιολογικο? Εχει τυχει σε καποια μαμα στις 37 εβδομαδες να μπει θερμοκοιτιδα? Και αν ναι, απο την εμπειρια σας, ποσο λετε να μεινει εκει? :(:cry:

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα, μολις γυρισα απο το μαιευτηριο που εκλεισα ραντεβου για την επομενη εβδομαδα (καισαρικη). Η μικρη μας θα ειναι τοτε 37 εβδομαδων, σιγουρα 2.800Kg αλλα μας ειπαν οτι θα την βαλουν σε θερμοκοιτιδα. Ειναι φυσιολογικο? Εχει τυχει σε καποια μαμα στις 37 εβδομαδες να μπει θερμοκοιτιδα? Και αν ναι, απο την εμπειρια σας, ποσο λετε να μεινει εκει? :(:cry:

 

Υπάρχει λόγος που θα γεννήσεις στις 37 εβδομάδες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχει λόγος που θα γεννήσεις στις 37 εβδομάδες?

 

ναι ναι πολυ σοβαρος, υγειας! οχι του μωρου, λογος υγειας δικος μου ευτυχως...

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου. Θα το βάλουν σε θερμοκοιτίδα για παρακολούθηση λόγω του δικού σου προβλήματος υγείας? Γιατί και εγώ γέννησα με καισαρική στις 37 εβδομάδες ο μπέμπης μου γεννήθηκε 2890 και δεν μπήκε σε θερμοκοιτίδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω γεννησα 35+3 δεν 2500γρ και δεν μπηκε θερμοκοιτιδα το μονο που τοθ δωσανε ηταν οξυγονο με ενα Head box για μια μερα γιατι παρουσιασε ταχυπνια κατι που ειναι πολυ συνηθισμενο( το επαθε και μωρακι φιλης μου εννιαμηνιτικο) και μετα το κρατησαν στα κουνακια για παρακολουθηση μεχρι να κλεισει την 37 και πηγαινα και τον ταϊζα εγω. Σου ειπαν γιατι θα μπει θερμοκοιτιδα γιατι και τα κιλα του φαινονται καλα και στον εννατο εισαι.

Link to comment
Share on other sites

οχι...Ο λογος που θα γεννησω προωρα (37 εβδομαδες) ειναι οτι εχω σοβαρο προβλημα υγειας ΕΓΩ. ασχετο με το οτι θα μπει σε θερμοκοιτιδα η μικρη μου.... απλα μου φαινεται περιεργο που ενω θα γεννησω 37 εβδομαδων και θα εχει τοτε φτασει τα 3.100 κιλα περιπου, θα μπει θερμοκοιτιδα!

"Εννέα μήνες στην κοιλιά σου και μια ζωή στην αγκαλιά σου...

Σ΄ ευχαριστώ! Kαι σ'αγαπώ!!! Mα ένα μονάχα σου ζητώ,

μάθε μου τρόπο να αγαπώ, όπως εσύ έμενα...

και όταν θα δίνω αγκαλιά να δίνω σαν και σένα...

και να αγαπώ τον κόσμο μου όπως εσύ εμένα..."

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις γεννηθηκαμε 27 εβδομαδα 1.100 γραμ. τωρα ειμαστε 8 μηνων(διορθωμενη 6 μηνων) κ ειμαστε 7.200 κ 69 εκ.Δεν καθεται ακομα καθιστος αλλα θελει συνεχεια να τον κραταμε ορθιο κ να κανει βηματακια.Εσεις????????

Link to comment
Share on other sites

εμεις γεννηθηκαμε 36+2 3100 κ 50 ποντους μπηκε θερμοκοιτιδα γιατι πηρε μικροβιο κατσαμε μεσα 1 μηνα γιατι μετα κολησε αλο μικροβιο κ καθε τοσο της εκοβαν το φαγητο εφτασε τα 2780 κ την πηρα απο το νοσοκομειο 3350

την πρωτη μου κορη την εκανα στις 38 βδομαδες 3520 κ παλι μπηκε θεροκοιτιδα με ταχυπνια 8 μερες

παλι της ειχαν κοψει κ αυτης το φαι κ την πηρα 3350

αν κανω τριτο ξερω οτι σιγουρα θα περασουμε απο θερμοκοιτιδα το χει η μοιρα μου

κ δεν θα κανω σαν υστερικο

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

εμείς στην 35η εβδομάδα 2570 κιλά και 49 πόντοι, νοσηλευτήκαμε στην ΜΕΝΝ για 18 ημέρες περίπου και βγήκαμε ακριβως 2 κιλά. Το αντράκι μου ήταν σαν ένα μικρό γατάκι, τώρα 12 μηνών 10.500 κιλά και 83 πόντοι θηριάκι.............

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ απο μια αλλη σκοπια εμεις γεννηθηκαμε την 36 εβδομαδα 4700{φυσιολογικα}και 54 ποντους!!!!κατσαμε ενα 24ωρο στην παρακολουθηση ευτηχως δεν ειχαμε ζαχαρο η κατι αλλο απλως ειμαστε γιγαντακι!!

123379gbkck5awnc.gif

71653r1qw0j5654.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...