Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αδεια επαπειλουμενης κυησης (νεοδιοριστεα δημοσια υπαλληλος)


Recommended Posts

Ειμαι νεοδιοριστεα δημ. υπαλλ. και δεν δικαιουμε αναρρωτικη. Απο το νοσοκομειο μου δίνουν αδεια επαπειλουμενης κυησης ανα 15 μερες αλλά μου βγαζουν την ψυχή. Υπαρχει αλλος τροπος να παρω αδεια; Μου ανεφερε ο γιατρος μου οτι με δικο του χαρτί και σφραγίδα απο τον Ιατρικό Συλλογο μπορω να παρω. Το εχει κανει καμια κοπελα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα.Οταν εμεινα εγκυος εργαζομουν 6 μηνες στο δημ τομεα.Αναρρωτικη πηρα 1 μηνα και μετα με την αδεια-διαγνωση του ιατρου μου πηγαινε ο συζυγος μου καθε 20 μερες περιπου και επαιρνε υπογραφη διευθυντη γυν.κλινικης.Μεγαλη ταλαιπωρια...Σε αλλη περιπτωση ομως η αδεια μου θα ηταν ανευ αποδοχων.Δυστυχως δεν νομιζω να υπαρχει αλλη διαδικασια απλουστερη.Κανε ομως και μια ερωτηση στο αρμοδιο γρ.προσωπικου.Ευχομαι να γνωριζουν και η απαντηση να ειναι θετικη!Με το καλο το μωρακι σου και μην αγχωνεσαι...

://lilypie.com]IBAGp3.png[///lilypie.com]lWptp3.png[/url]url]

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να στην υπογραψει διευθυντης γυναικολογικης- μαιευτικης κλινικης δημοσιου νοσοκομειου. Λεγεται αδεια κυοφοριας και πληρωνεσαι κανονικα.

Παρε το χαρτι του γιατρου σου και πηγαινε σε καποιον διευθυντη μπας και συνυπογραψει.

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι στη Θεσ/νικη δίνουν αδεια ανα 15 μερες και στο Παπαγεωργειου που παω πρεπει να πας τη μια μερα για να σου την γραψουν (οπου καθε γιατρος το παιζει και καλα ποιος ειμαι εγω) και την αλλη μερα πας να το παρεις διοτι ο διευθυντης δεν μπορει να το υπαογραψει την ιδια μερα. Δυο μερες στους δρομους και να ακους και την καθε εξυπναδα ττου καθένος. Χθες που πηγα με ρωτησε ο ειδικευομενος ποτε ειχα τελευταια περιοδο. Του λεω 16/7 και τη μου λεει: ¨Κατι δεν μας λες σωστα , μπερδεμενα τα λες" και πεταγεται και ο καθηγητης και μου λεει λες και ειμαι καμια αγραμματη " Ξερτεις ποσο μηνων εισαι"; "Ξερω ακριβως ποτε συνελλαβα του λεω, και ειμαι 19 εβδομαδων). Τι το ηθελκα εκατσε και εψαξε την καρτελα μου για να διασταυρωσει την πληροφορια και παραλληλα με ειρωνευόταν κιολας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χθες που πηγα με ρωτησε ο ειδικευομενος ποτε ειχα τελευταια περιοδο. Του λεω 16/7 και τη μου λεει: ¨Κατι δεν μας λες σωστα , μπερδεμενα τα λες" και πεταγεται και ο καθηγητης και μου λεει λες και ειμαι καμια αγραμματη " Ξερτεις ποσο μηνων εισαι"; "Ξερω ακριβως ποτε συνελλαβα του λεω, και ειμαι 19 εβδομαδων). Τι το ηθελκα εκατσε και εψαξε την καρτελα μου για να διασταυρωσει την πληροφορια και παραλληλα με ειρωνευόταν κιολας.

 

Και πάλι κλασικοί γιατροί. Καμία έκπληξη.....

 

Φοβάμαι όμως ότι δε μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο. Από το δημοσιοϋπαλληλικό κώδικα προβλέπεται αυτή η διαδικασία και μόνο. Χαρτί με υπογραφή από διευθυντή δημόσιου νοσοκομείου.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλα απο ειρωνια αλλο τιποτα! Κι εμενα μου βγαζουν την ψυχη μεχρι να μου τη δωσουν! Τι να κανεις? Αν στειλεις τον αντρα σου και πει οτι εισαι στο κρεβατι με εντολη γιατρου, τι μπορουν να πουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω ειμαι νεοδιοριζομενη κ εγκυος κ το μονο που μου ζητησαν ηταν χαρτια απο τον διευθυντη της γθναικολογικης κλινικης του νοσοκομειου κ σφραγιδα κ απο τον υποδιευθυντη1 δεν μου καναν μα κ μου κ καθε μηνα θα το ανανεωνω... θα πληρωνομα κανονικα μου ειπαν

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι νεοδιοριζομενη κ εγκυος κ το μονο που μου ζητησαν ηταν χαρτια απο τον διευθυντη της γθναικολογικης κλινικης του νοσοκομειου κ σφραγιδα κ απο τον υποδιευθυντη1 δεν μου καναν μα κ μου κ καθε μηνα θα το ανανεωνω... θα πληρωνομα κανονικα μου ειπαν

 

να το ανανεωνεις αλλιως δεν φαινεσαι σε αδεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι κι εμενα με παρακολουθει εξω γιατρος αλλα δεν εδωσαν καμια σημασια στο χαρτι! ουτε καν το διαβασαν! με ρωτουσαν απο την αρχη γτ θελω αδεια κ τι εχω κ εκριναν με δικη τους εξεταση αν τη χρειαζομαι την αδεια! το κακο ειναι πως ουσιαστικα μετα θελουν να σε παρακολουθουν κιολας μερικοι! εμενα ειναι κ το περιστατικο ιδιαζον γτ εχω ενα προβλημα με το νεφρο μου κ ουτε καν με ρωτησαν ποιος ειναι ο γιατρος μου! αποφασισαν να με παρακολουθησουν εξολοκληρου

Link to comment
Share on other sites

εχω αγχωθει πολυ με αυτο το θεμα κι εγω..ειμαι στον εβδομο μηνα και δουλευω σε καταστημα με ρουχα ως πωλητρια..επειδη εχω αρχισει να ζοριζομαι,εχω αρχισει να ανεβαζω λιγο πιεση και οσο να ναι φοβαμαι τωρα με το εορταστικο τον κοσμο που θα πλακωσει(αν ειναι δυνατον να σε βλεπουν με την κοιλια τουρλα και να βηχουν/φτερνιζονται πανω σου:evil:) ειπαμε με τον γιατρο μου(ιδιωτικος σε δημοσιο νοσοκομειο) να μου γραψει μια αδεια επαπειλουμενης κυησης(μαλλον προωρες συσπασεις) και να σταματησω 20 μερες νωριτερα απο την αδεια τοκετου..φοβαμαι ομως πως ο γιατροος του ικα θα μου δημιουργησει θεμα...τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Αν ο γιατρος σου ειναι σε δημοσιο νοσοκομειο θα σου δωσει χαρτι απο το νοσοκομειο οποτε το ΙΚΑ δεν νομιζω να σου δημιουργησει προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι δεν μπορω να παρω χαρτι απο το νοσοκομειο γιατι πρεπει να εχω νοσηλευτει..ενα απλο χαρτι θα μου δωσει το οποιο θα εχει απλα την υπογραφη και την σφραγιδα του..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ΣΟΣ. Πηγα σημερα να παρω αδεια απο το νοσοκομειο(μου ειπαν χθες οτι και σημερα μπορουσα γιατι θα δουλευε το νοσοκομειο)αλλα τελικα το πρωι αποφασισαν να πανε διακοπες. Πηγα και στο Ιπποκρατειο αλλα εκει δεν μου δωσανε διοτι δεν με παρακολουθουν αυτοι. ΤΙ μπορω να κανω για τις μερες απο 25-27; Διοριστικα πριν 4 μηνες οποτε δεν μπορω να παρω αναρρωτική. Ο γιατρος του δημοσιου μπορει να δικαιολογισει 3-4 μερες χωρις να εχω προβλημα με την υπηρεσια;

Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιώτης γιατρός μπορεί να σου δώσει μέχρι 3 μέρες το πολύ. Καλή τύχη, είναι πολύ αγχωτικό, το ξέρω. Ο γιατρός σου δεν έχει κανένα γνωστό του στο νοσοκομείο να σε εξυπηρετήσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου ειπε κατι οποτε ισως οχι. Αλλα αν μπορει να μου δωσει 3 μερες ειμαι οκ. Την Δευτερα θα ξαναπαω στο νοσοκομειο και ελπιζω να δουλευουνε.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

οι περισσοτεροι γιατροι εχουν καποιο γνωστο σε νοσοκομειο οποτε ρωτα τον για την επομενη φορα... δεν γινεται να ανοιξεις καρτελα και στο ιπποκρατειο? δηλαδη αν πραγματικα σου συωεβαινε μια επιπλοκη δεν θα σουν διναν χαρτι? μαλλον για δικαιολογια μου κανει αυτο που ειπαν στο ιπποκρατειο. στο π"γεωργιου σου δινουν με ευκολια? βασικα εχεις καποιο προβλημα ή λογω τησ γνωμοδοτησης του γιατρου σου , σου την δινουν?

Link to comment
Share on other sites

Στο Παπαγεωργειου την περνω ευκολα, αρκει να παω νωρις διοτι δινουν 15 αδειες τη μερα. Προβλημα σοβαρο δεν εχω, απλά η υπηρεσια μου ειναι Αθηνα και εγω μενω Θεσ/νικη, εχω τρια παιδια και μου ειναι δυσκολο να παω.

Link to comment
Share on other sites

ditop πως σε καταλαβαίνω.....όχι μόνο είναι δύσκολο να πας Αθήνα αλλά ακατόρθωτο.Εγώ που δοκίμασα να το κάνω(με τρία παιδιά και έγω) στους πρώτους μήνες κατέρευσα.Αχ τι μου θύμισες....είμαι και έγω από Βόρειο Ελλάδα και διορισμένη στην Αθήνα έφευγα από το σπίτι μου την κύριακη και γυρνούσα την Παρασκευή το βράδυ πως μου έλειπαν τα ζουζούνια μου...Τέλος πάντων έκτος θέματος είμαι.....Οσο για τις επαπειλούμενες όπως είπαν και τα αλλά κορίτσια χρειάζεται χαρτί από δημόσιο νοσοκομείο με δύο υπόγραφές του γυναικολόγου και του Διευθυντή της Γυναικολογικής κλινικής καθώς και το χαρτί αυτό μου το υπέγραφε μετά και ο Διευθηντης του νοσοκομείου.Ασε έχανα ένα ολόκληρο πρωινό να μαζέυω υπόγραφές.......αλλά έτσι είσαι καλυμένη και κανείς δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα και ο μισθός μπαίνει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Κλαρα, ασ' τα να πανε.Στο Παπαγεωργειου δε, πρεπει να πας την μια μερα στο γιατρό και την αλλή να παρεις το χαρτι απο τον Διευθυντή. 2 μερες ανα 15μερο. Τελικα πηρες μεταθεση και ήρθες στον τοπο σου;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα κι εγώ. Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο της Αθήνας που να χορηγεί εύκολα τέτοιες άδειες; Γιατί όταν είχα πάει στο Έλενα Βενιζέλου σε ένα γιατρό στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έτρεμε να μου γράψει άδεια επαπειλούμενης κύησης.

Link to comment
Share on other sites

Ιβι

 

Εγω ειμαι στον δημοσιο τομεα αλλα επαπειλουμενη επαιρνα παντα απο την γιατρο μου που ειναι ιδιωτης.

Μου εγραφε σε ενα χαρτι τους λογους που ειχα επαπειλουμενη το πηγαινα στην υπηρεσια μου. Αυτο το εκανα καθε μηνα απο 1η του μηνος. Καθε 2 με 3 μηνες περνουσα απο την υπηρεσια μου απο επιτροπη η οποια ελεγχε αν ορθως επαιρνα επαπειλουμενη. ΔΕν ειχα ποτε προβλημα....παντα την επαιρνα και στην επιτροπη εμφανιζοταν ο συζυγος. Αλλα ειχα οντως επαπειλουμενη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...