Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΩ ΓΙΑ ΛΗΨΗ ΤΡΟΦΟΒΛΑΣΤΗ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 109
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βρε Ντολη μου μεσυγχωρεις κιολας γιατι στην κατασταση που εισαι δεν θελω να σου ξυνω πληγες ΑΛΛΑ εκανες ληψη τροφοβλαστη και εδειξε οτι ειναι ενας παλλικαρος και τωρα σου λενε για διακοπη?μα μουρχεται τρελα τοτε...ο υπερηχος πιο εμπιστος απο τα αποτελεσματα της ληψης αμνιακου υγρου?

δεν ξερω πραγματικα τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

οσο για την διακοπη θα κοιμηθεις θα ξυπνησεις και ολα θα εχουν τελειωσει..

αν οντως το παιδακι εχει προβλημα ειναι η καλυτερη λυση..εχω δουλεψει σαν φυσιοθεραπευτρια σε παιδια με ειδικες αναγκες (βαρια περιστατικα)και πιστεψε με ηταν μια κολαση για ολους...

Link to comment
Share on other sites

βρε Ντολη μου μεσυγχωρεις κιολας γιατι στην κατασταση που εισαι δεν θελω να σου ξυνω πληγες ΑΛΛΑ εκανες ληψη τροφοβλαστη και εδειξε οτι ειναι ενας παλλικαρος και τωρα σου λενε για διακοπη?μα μουρχεται τρελα τοτε...ο υπερηχος πιο εμπιστος απο τα αποτελεσματα της ληψης αμνιακου υγρου?

δεν ξερω πραγματικα τι να πω...

Δεν είναι σύνδρομο που οφείλεται σε χρωμοσωμική ανωμαλία γι αυτό και η τροφοβλάστη έδειξε φυσιολογικό αποτέλεσμα....Δυστυχώς τα σύνδρομα είναι πάρα πολλά και μόνο ο παθολογοανατόμος που θα το εξετάσει μετά....σε συνδυασμό με την ανάλυση DNA θα μπορέσει να μας διαφωτίσει..άλλωστε εκτός από τις ενδείξεις στα οστά των ποδιών φάνηκε και υγρό στον εγκέφαλο που σημαίνει αρχόμενη υδροκεφαλία και πιθανόν να υπάρχει και μικρογναθία γεγονότα που επιβεβαιώνουν πια τις υποψίες για σύνδρομο
4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

οσο για την διακοπη θα κοιμηθεις θα ξυπνησεις και ολα θα εχουν τελειωσει..

αν οντως το παιδακι εχει προβλημα ειναι η καλυτερη λυση..εχω δουλεψει σαν φυσιοθεραπευτρια σε παιδια με ειδικες αναγκες (βαρια περιστατικα)και πιστεψε με ηταν μια κολαση για ολους...

Δυστυχώς καλή μου demi στην εβδομάδα που είμαι δεν γίνεται απόξεση...Θα το γεννήσω κανονικά με πρόκληση τοκετού...κι αυτό είναι κάτι που με έχει τρελάνει.....

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς καλή μου demi στην εβδομάδα που είμαι δεν γίνεται απόξεση...Θα το γεννήσω κανονικά με πρόκληση τοκετού...κι αυτό είναι κάτι που με έχει τρελάνει.....

 

Ntoli mou eimai toso suglonismeni me auto pou sou sumvainei ...to mono pou sou euxomai einai i panagia na sou dinei dunami kai upomoni kai na ta antimetopiseis ola oso to pio dunaton anodina....

Tin dinami tha tin vreis mesa apo to paidi sou....auto na skeftesai ton gio sou!!!

Kouragio Ntoli mou kai i panagia mazi sou!!!

Xaritini

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες σας...με έχετε συγκινήσει πάρα πολύ...σήμερα πήρα κάτι χάπια τα οποία προετοιμάζουν τον τράχηλο και τον μαλακώνουν...αύριο θα κάνω εισαγωγή και θα βγω το Σάββατο. Ευτυχώς ο γιατρός μου είπε ότι θα μου κάνει επισκληρίδιο...τουλάχιστον να μειωθεί ο σωματικός πόνος...όταν μπορέσω πάλι... θα σας γράψω

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλες σας...με έχετε συγκινήσει πάρα πολύ...σήμερα πήρα κάτι χάπια τα οποία προετοιμάζουν τον τράχηλο και τον μαλακώνουν...αύριο θα κάνω εισαγωγή και θα βγω το Σάββατο. Ευτυχώς ο γιατρός μου είπε ότι θα μου κάνει επισκληρίδιο...τουλάχιστον να μειωθεί ο σωματικός πόνος...όταν μπορέσω πάλι... θα σας γράψω

 

ντολη το περασα τον ιουνιο...δυστηχως ημουν 22 εβδομαδων...με κλωτσαγε...αλλα ειχε καταστραφει το κεφαλακι του...δεν μπορω να σου πω κουραγιο γιατι εγω δεν ειχα....ξερω οτι εστειλα την μπεμπα που τοσο αγαπησα στην παναγια αλλα δεν θα ειχε ζωη εδω...δεν το ξεπερασα κ ουτε προκειτε,....ωρες ωρες νομιζω οτι θα ξυπνησω κ θα ειναι ενα ονειρο...τι να σου πω...απλα σε νιωθω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο πόνος είναι πολύ μεγάλος....τόσος όσο και το απέραντο κενό που νοιώθω...μου λένε ότι δεν μπορώ να επέμβω πλήρως στα συναισθήματα μου λόγω των ορμονών. Εχθές μόλις ήρθα στο σπίτι έπαθα την πρώτη κρίση πανικού στη ζωή μου...πνιγόμουν, ήθελα να φύγω, ένοιωθα ότι μου τελείωνε το οξυγόνο...Ευτυχώς δεν κράτησε πολύ... Γέννησα τον γιο μου μετά από 8,5 ώρες...μόνο που τον γέννησα για να πεθάνει, όχι για να του δώσω ζωή...δεν τον είδα φυσικά..γέννησα ένα μωρό που ποτέ δεν είδα και που ποτέ δεν θα πάρω στην αγκαλιά μου...Στο δωμάτιο μια κυρία μου έλεγε να μην κλαίω γιατί οι λεχώνες δεν κάνει να κλαίνε. Της είπα ότι εγώ δεν είμαι λεχώνα, οι λεχώνες κρατάνε το μωρό τους στην αγκαλιά τους και εμένα η δική μου αγκαλιά είναι άδεια...Περιμένω να περάσει ο καιρός...ξέρω ότι θα πονάει λιγότερο με τον καιρό...άλλωστε με περιμένει και ο Μιχάλης μου στο σπίτι...όμως όλα αυτά κάποιες στιγμές δεν με βοηθάνε...Θέλω να μείνω ξανά έγκυος και θα το προσπαθήσω μετά από τρεις μήνες..νομίζω ότι αυτό θα με βοηθήσει να το ξεπεράσω πιο γρήγορα. Εν τω μεταξύ περιμένουμε σε 15 με 20 τα αποτελέσματα από την παθολογοανατομική εξέταση και ίσως γίνει και εξέταση του DNA το οποίο έχουμε φυλάξει για να δούμε τι ήταν τελικά αυτό που συνέβει στο μωράκι μας...Να μας βοηθήσει η Παναγία όλες εμάς τις μανούλες που έχουμε ζήσει κάτι τέτοιο να σταθούμε στα πόδια μας και να βγούμε πιο δυνατές μέσα από αυτή την εμπειρία...Σας φιλώ και πάω να κλάψω για μια ακόμη φορά...

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

ντολυ πραγματικα λυπαμαι παρα πολυ για αυτο που σου συνεβει.......πραγματικα δεν εχω λογια.......ελπιζω ο χρονος να γιατρεψει τις πληγες σου και να ξεπερασεις και συ και η οικογενεια σου αυτη την ασχημη εμπειρια.κουραγιο κοριτσι μου....

Link to comment
Share on other sites

Ntolh mou kali,den uparxoun logia parigorias gia sena,mono kane tin proseuxi sou stin Panagitsa na exei esena kai tin oikogeneia sou kala kai tha kaneis pali paidaki suntoma.Eimai ki ego egkuos ki euxomai na pane ola kala.Mou thumises ti manoula mou,eimai monaxopaidi ki ego.Meta apo mena exase allo ena ston ekto logo kapoion provlimaton pou eixe episis kai meta pali allo ena koritsaki pou to gennise ston evdomo kai ezise mono treis mines sti thermokitida kai meta pethane.Esu gia to Theo exeis idi kanei duo paidakia ,merikes fores einai grafto na travame toso pono.Poios kserei gia poio logo.Na exeis dunami gia to gio sou kai euxomai o xronos na giatrepsei tis pliges sou.Imoun 10 xronon otan pethane i aderfoula mou kai thumamai ti mama mou pou elege mi stenaxoriesai,exeis emas pou s'agapame.dose oli tin agapi sou sto gio sou:)

Perastika glukia mou.:-)

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι πραγματικα για οτι σου συνεβει ...

καποια παιδια γινονται αγγελουδια τοσο νωρις ..και δυστυχως δεν εχουμε ουτε μια απαντηση στα " γιατι" μας...

ο χρονος κυλαει αργα μετα απο ολο αυτο για σενα ..κυλαει ομως !!!!!

καθε μερα σου ευχομαι να εισαι καλυτερα και ο πονος σου λιγοτερος ..ξερω ποσο δυσκολο ειναι για σενα ολο αυτο αλλα οσο μπορεις προσπαθησε να εισαι εστω και λιγο καλυτερα ..να εισαι κοντα στο παιδακι σου θα σε βοηθησει να το ξεπερασεις ...

σου ευχομαι σε τρεις μηνες να εισαι και παλι εγκυος ..

ο θεος να σου δινει καθε μερα δυναμη...

Link to comment
Share on other sites

Η ειρωνία..Μου τηλεφώνησε η γραμματέας από το εργαστήριο που έκανα την τροφοβλάστη και μου είπε:¨"Συγχαρητήρια, ολοκληρώθηκε ο έλεγχος καρυότυπου και τα τελικά αποτελέσματα έδειξαν ένα φυσιολογικό και υγιέστατο αγοράκι...με το καλό...."

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ντόλη μου μόλις έκανα εγγραφή στο forumμόνο και μόνο για να σου γράψω δυο λόγια..

Ξέρω πως ότι και να πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος, σʼ αυτή τη φάση που περνάς δεν πρόκειται να σου προσφέρει μεγάλη ανακούφιση.

Απλώς πήρα το θάρρος ως ομοιοπαθούσα, για να σου πω ότι κάπου στο βάθος υπάρχει φώς, παρότι δεν το βλέπεις τώρα. Πέρασα μια παρόμοια ιστορία (αν και ίσως στη λίγο χειρότερη εκδοχή της) πριν από λιγότερο από ένα χρόνο. Λέω λίγο χειρότερη παρότι ξέρω ότι σʼ αυτά τα πράγματα δεν μπορεί να βάλει κανείς μεζούρα, γιατί ήμουν σε πολύ πολύ πιο προχωρημένη ηλικία κύησης. Δεν έφταιγαν ούτε η γιατροί ούτε κανένας που δεν το πήραμε χαμπάρι νωρίτερα. Για την ακρίβεια θα μπορούσαμε να μην το έχουμε διαγνώσει καθόλου. Θα μπορούσα αυτή τη στιγμή να έχω ένα φαινομενικά υγιέστατο αγοράκι 10 μηνών και τα προβλήματα θα άρχιζαν μετά τον 2ο ή 3ο χρόνο…

Πέρασα και εγώ όλο το άγχος των εξετάσεων τη μια μετά την άλλη, από τη στιγμή που πρωτοφάνηκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά (μετά το βʼ επιπέδου) μέχρι τη στιγμή που βεβαιωθήκαμε για το πρόβλημα. Το διάστημα αυτό ήταν ενάμισης μήνας, όχι και μικρό αν σκεφτείς ότι τις 2 τελευταίες εβδομάδες είχα πάρει τα γρήγορα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης, τα οποία καταδείκνυαν το πρόβλημα με την αμείλικτη βεβαιότητα του 99%.. Παρόλα αυτά περίμενα άλλες 2 εβδομάδες μέχρι να βγουν και τα αποτελέσματα της καλλιέργειας, για να αποκλείσω ακόμα και αυτό το 1% του λάθους.

Για να μην πολυλογώ, καταλαβαίνω απόλυτα το τι περνάς. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σου φαίνεται σαν ψέμα. Καταλαβαίνω όλο τον πόνο και την απώλεια. Πραγματικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει μεγαλύτερος πόνος από το να χάνεις ένα παιδί, ακόμα και όταν δεν το έχεις ζήσει ούτε μια στιγμή. Και ίσως ο πόνος να είναι ακόμα μεγαλύτερος όταν περνάς όλη αυτή την αγωνία και τελικά καλείσαι να αποφασίσεις εσύ για την «απώλεια». Σʼ εκείνη τη φάση αυτό που κράτησε εμένα στα πόδια μου ήταν ο γιος μου (3,5 τώρα) και η βεβαιότητα ότι πήρα τη σωστή απόφαση. Απʼ ότι βλέπω έχεις και ʽσυ έναν κούκλο και σίγουρα θα έχεις διαπιστώσει πόση δύναμη μπορεί να σου δώσει. Τα υπόλοιπα είναι, όπως λένε πολύ στερεότυπα, «θέμα χρόνου». Στη φάση που βρίσκομαι εγώ τώρα, 11 μήνες μετά, μου φαίνεται σαν όνειρο, σαν να μην ήταν αληθινή αυτή η εγκυμοσύνη. Φυσικά και θυμάμαι και την παραμικρή οδυνηρή λεπτομέρεια, αλλά Ντόλη μου θα διαπιστώσεις ότι έχεις τόση δύναμη μέσα σου.. και όταν κάποια στιγμή θα ξαναμείνεις έγκυος, όπως καλή ώρα εγώ τώρα, θα δεις ότι θα αρχίσει να εξαφανίζεται το μαύρο συννεφάκι από επάνω σου.

Είμαι τώρα 11 εβδομάδων και μεθαύριο θα πάω για λήψη τροφοβλάστης, αφού θεωρούμαι ότι έχω «ιστορικό» πλέον. Την προηγούμενη φορά είχα κάνει άμνιο και δεν ξέρω τίποτα για την CVS, μπήκα να το ψάξω και έτσι διάβασα την ιστορία σου. Τώρα να πω την αλήθεια πιο πολύ με ανησυχεί η εξέταση καθαυτή, παρά τα αποτελέσματα. Ξέρω ότι χειρότερο δεν μπορεί να μου συμβεί..

Και κλείνω με αυτό. Επειδή διάβασα και διάφορα για γιατρούς που σε βάζουν σε ανούσιες διαδικασίες μόνο και μόνο για να τα πάρουν κλπ κλπ. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν. Αλλά από αυτό που έζησα εγώ διαπίστωσα το εξής. Πρώτα απʼ όλα όσο και να αγχωνόμαστε όσο και να χτυπιόμαστε, πάντα θα υπάρχουν αρρώστιες οι οποίες δεν θα μπορούν να βρεθούν με τις συνήθεις εξετάσεις και δεν μιλάω για τις με πιθανότητα 1:1.000.000.000. Η δικιά μου περίπτωση ήταν 1:1000 και παρόλα αυτά δεν δίνει ενδείξεις ούτε στη αυχενική ούτε πουθενά, παρά μόνο με αμνιο ή τροφοβλάστη. Κανένας όμως δεν μου το είπε αυτό όταν ήμουν στο τρίμηνο και κατέληξα ότι το ζήτημα είναι όντως οικονομικό αλλά από την ανάποδη. Δηλ έχεις μια στις 1000 για την συγκεκριμένη ανωμαλία (όσο δηλ μια γυναίκα 30 χρονών για Down), αλλά η αμνιο είναι αρκετά ακριβή εξέταση για να την κάνεις χωρίς ενδείξεις από υπέρηχο. Πόση εμπιστοσύνη έχεις στις πιθανότητές σου? Φυσικά οι 999 γυναίκες σʼ αυτή την περίπτωση θα έκαναν μια αμνιο χωρίς λόγο και κάποιες ίσως να έχαναν ένα υγιές παιδί από την διαδικασία αυτή. Εγώ πάντως ξέρω ότι μετά απʼ όλα αυτά, θα το ρίσκαρα. Ίσως να φυσάω και το γιαούρτι από ʽδώ και στο εξής…

 

Συγνώμη αν κούρασα.

 

Ντόλη, έχουμε πολύ περισσότερη δύναμη μέσα μας απʼ ότι φανταζόμαστε. Θα την βρεις και ʽσυ και θα πάς παρακάτω.

Link to comment
Share on other sites

αχ μωρε Ντολη...πολυ στεναχωρεθηκα...κανε κουραγιο καλη μου και να δεις οτι σε λιγους μηνες η Παναγια θα σου χαρισει εναν αγγελο..αυτον τον ηθελε διπλα της..

αναβω το καντηλι μου και προσευχομαι για σενα ...

δεν ξερω να σου πω τα σωστα λογια..αυτα που θα σε κανουν να αισθανθεις λιγο καλυτερα..απλα πρεπει να βρεις το κουραγιο ..πρεπει να βρεις την δυναμη να συνεχισεις για να μεγαλωσεις το αλλο σου παιδι....μονο αν εσυ εισαι καλα τοτε και εκεινο θα ειναι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Ντόλη μου μόλις έκανα εγγραφή στο forumμόνο και μόνο για να σου γράψω δυο λόγια..

Ξέρω πως ότι και να πω εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος, σʼ αυτή τη φάση που περνάς δεν πρόκειται να σου προσφέρει μεγάλη ανακούφιση.

Απλώς πήρα το θάρρος ως ομοιοπαθούσα, για να σου πω ότι κάπου στο βάθος υπάρχει φώς, παρότι δεν το βλέπεις τώρα. Πέρασα μια παρόμοια ιστορία (αν και ίσως στη λίγο χειρότερη εκδοχή της) πριν από λιγότερο από ένα χρόνο. Λέω λίγο χειρότερη παρότι ξέρω ότι σʼ αυτά τα πράγματα δεν μπορεί να βάλει κανείς μεζούρα, γιατί ήμουν σε πολύ πολύ πιο προχωρημένη ηλικία κύησης. Δεν έφταιγαν ούτε η γιατροί ούτε κανένας που δεν το πήραμε χαμπάρι νωρίτερα. Για την ακρίβεια θα μπορούσαμε να μην το έχουμε διαγνώσει καθόλου. Θα μπορούσα αυτή τη στιγμή να έχω ένα φαινομενικά υγιέστατο αγοράκι 10 μηνών και τα προβλήματα θα άρχιζαν μετά τον 2ο ή 3ο χρόνο…

 

Πέρασα και εγώ όλο το άγχος των εξετάσεων τη μια μετά την άλλη, από τη στιγμή που πρωτοφάνηκε ότι κάτι δεν πήγαινε καλά (μετά το βʼ επιπέδου) μέχρι τη στιγμή που βεβαιωθήκαμε για το πρόβλημα. Το διάστημα αυτό ήταν ενάμισης μήνας, όχι και μικρό αν σκεφτείς ότι τις 2 τελευταίες εβδομάδες είχα πάρει τα γρήγορα αποτελέσματα της αμνιοπαρακέντησης, τα οποία καταδείκνυαν το πρόβλημα με την αμείλικτη βεβαιότητα του 99%.. Παρόλα αυτά περίμενα άλλες 2 εβδομάδες μέχρι να βγουν και τα αποτελέσματα της καλλιέργειας, για να αποκλείσω ακόμα και αυτό το 1% του λάθους.

Για να μην πολυλογώ, καταλαβαίνω απόλυτα το τι περνάς. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σου φαίνεται σαν ψέμα. Καταλαβαίνω όλο τον πόνο και την απώλεια. Πραγματικά δεν πιστεύω ότι μπορεί να υπάρχει μεγαλύτερος πόνος από το να χάνεις ένα παιδί, ακόμα και όταν δεν το έχεις ζήσει ούτε μια στιγμή. Και ίσως ο πόνος να είναι ακόμα μεγαλύτερος όταν περνάς όλη αυτή την αγωνία και τελικά καλείσαι να αποφασίσεις εσύ για την «απώλεια». Σʼ εκείνη τη φάση αυτό που κράτησε εμένα στα πόδια μου ήταν ο γιος μου (3,5 τώρα) και η βεβαιότητα ότι πήρα τη σωστή απόφαση. Απʼ ότι βλέπω έχεις και ʽσυ έναν κούκλο και σίγουρα θα έχεις διαπιστώσει πόση δύναμη μπορεί να σου δώσει. Τα υπόλοιπα είναι, όπως λένε πολύ στερεότυπα, «θέμα χρόνου». Στη φάση που βρίσκομαι εγώ τώρα, 11 μήνες μετά, μου φαίνεται σαν όνειρο, σαν να μην ήταν αληθινή αυτή η εγκυμοσύνη. Φυσικά και θυμάμαι και την παραμικρή οδυνηρή λεπτομέρεια, αλλά Ντόλη μου θα διαπιστώσεις ότι έχεις τόση δύναμη μέσα σου.. και όταν κάποια στιγμή θα ξαναμείνεις έγκυος, όπως καλή ώρα εγώ τώρα, θα δεις ότι θα αρχίσει να εξαφανίζεται το μαύρο συννεφάκι από επάνω σου.

Είμαι τώρα 11 εβδομάδων και μεθαύριο θα πάω για λήψη τροφοβλάστης, αφού θεωρούμαι ότι έχω «ιστορικό» πλέον. Την προηγούμενη φορά είχα κάνει άμνιο και δεν ξέρω τίποτα για την CVS, μπήκα να το ψάξω και έτσι διάβασα την ιστορία σου. Τώρα να πω την αλήθεια πιο πολύ με ανησυχεί η εξέταση καθαυτή, παρά τα αποτελέσματα. Ξέρω ότι χειρότερο δεν μπορεί να μου συμβεί..

Και κλείνω με αυτό. Επειδή διάβασα και διάφορα για γιατρούς που σε βάζουν σε ανούσιες διαδικασίες μόνο και μόνο για να τα πάρουν κλπ κλπ. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν. Αλλά από αυτό που έζησα εγώ διαπίστωσα το εξής. Πρώτα απʼ όλα όσο και να αγχωνόμαστε όσο και να χτυπιόμαστε, πάντα θα υπάρχουν αρρώστιες οι οποίες δεν θα μπορούν να βρεθούν με τις συνήθεις εξετάσεις και δεν μιλάω για τις με πιθανότητα 1:1.000.000.000. Η δικιά μου περίπτωση ήταν 1:1000 και παρόλα αυτά δεν δίνει ενδείξεις ούτε στη αυχενική ούτε πουθενά, παρά μόνο με αμνιο ή τροφοβλάστη. Κανένας όμως δεν μου το είπε αυτό όταν ήμουν στο τρίμηνο και κατέληξα ότι το ζήτημα είναι όντως οικονομικό αλλά από την ανάποδη. Δηλ έχεις μια στις 1000 για την συγκεκριμένη ανωμαλία (όσο δηλ μια γυναίκα 30 χρονών για Down), αλλά η αμνιο είναι αρκετά ακριβή εξέταση για να την κάνεις χωρίς ενδείξεις από υπέρηχο. Πόση εμπιστοσύνη έχεις στις πιθανότητές σου? Φυσικά οι 999 γυναίκες σʼ αυτή την περίπτωση θα έκαναν μια αμνιο χωρίς λόγο και κάποιες ίσως να έχαναν ένα υγιές παιδί από την διαδικασία αυτή. Εγώ πάντως ξέρω ότι μετά απʼ όλα αυτά, θα το ρίσκαρα. Ίσως να φυσάω και το γιαούρτι από ʽδώ και στο εξής…

 

Συγνώμη αν κούρασα.

 

Ντόλη, έχουμε πολύ περισσότερη δύναμη μέσα μας απʼ ότι φανταζόμαστε. Θα την βρεις και ʽσυ και θα πάς παρακάτω.

Από τη μία νιώθω ότι δεν είμαι μόνη, ότι υπάρχουν γύρω μου άνθρωποι που μπορούν να καταλάβουν αυτό που περνάω μετά από μια τέτοια εμπειρία, από την άλλη κάθε φορά που διαπιστώνω ότι υπάρχει ακόμη μία μανούλα που πέρασε αυτόν τον γολγοθά λυπάμαι ακόμη περισσότερο...είναι κάτι που δεν αξίζει σε κανέναν άνθρωπο. Σαφώς ο χρόνος είναι το καλύτερο φάρμακο, καθώς επίσης και τα μάτια του παιδιού που ορισμένες από εμάς έχουμε την τύχη να κρατάμε ήδη στην αγκαλιά μας...Θα ανακάμψω..άλλωστε είναι πολύ πρόσφατο ακόμη..μόνο 20 ημέρες. Εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να κρατήσεις σύντομα στα χέρια σου το αγγελούδι σου. Όσο για την τροφοβλάστη..Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη έκανα άμνιο γιατί είχαμε δει μια μικρή ένδειξη στην καρδούλα του και παρόλο που ο γιατρός μου επέμενε ότι είναι υπερβολή να την κάνω, εγώ πήρα την απόφαση,την έκανα και όλα καλά.. Τώρα στο δεύτερο μωρό, ο γιατρός μου μου είπε ότι η τροφοβλάστη είναι καλύτερη από την αμνιοπαρακέντηση για τους εξής λόγους. Πρώτον πάντα υπάρχει η πιθανότητα παρά την αντισηψία να εισχωρήσει κάποιο μικρόβιο στον αμνιακό σάκο ο οποίος δεν έχει λευκά αιμοσφαίρια με αποτέλεσμα να μην μπορέσει να το καταπολεμήσει επαρκώς..αντίθετα ο πλακούντας είναι γεμάτος από λευκά και ότι περάσει θα το εξαφανιστεί μέσα σε λίγες ώρες..Επιπλέον στην αμνιοπαρακέντηση πάντα υπάρχει ο πολύ μικρός κίνδυνος να τρυπήσει ο αμνιακός σάκος κάτι που δεν υφίσταται στην τροφοβλάστη..Ο κίνδυνος αποβολής και στις δύο εξετάσεις είναι σχεδόν μηδενικός όταν γίνεται από έμπειρο και καταρτισμένο επιστήμονα..οπότε μη φοβάσαι για τίποτα..προχώρησε και όλα θα πάνε καλά. Αν θέλεις μπορώ να σου προτείνω δύο κορυφαίους του είδους. Τον Μαλιγιάννη στο ΕΜΒΡΥΟ και την Σούκα στο ΛΗΤΩ και την ΕΜΒΡΥΟΜΗΤΡΙΚΗ ΙΑΤΡΙΚΗ. Σ'ευχαριστώ που με σκέφτηκες.
4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

αχ μωρε Ντολη...πολυ στεναχωρεθηκα...κανε κουραγιο καλη μου και να δεις οτι σε λιγους μηνες η Παναγια θα σου χαρισει εναν αγγελο..αυτον τον ηθελε διπλα της..

αναβω το καντηλι μου και προσευχομαι για σενα ...

δεν ξερω να σου πω τα σωστα λογια..αυτα που θα σε κανουν να αισθανθεις λιγο καλυτερα..απλα πρεπει να βρεις το κουραγιο ..πρεπει να βρεις την δυναμη να συνεχισεις για να μεγαλωσεις το αλλο σου παιδι....μονο αν εσυ εισαι καλα τοτε και εκεινο θα ειναι καλα..

Και μόνο το γεγονός ότι υπάρχω στη σκέψη σου καλή μου, με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα...Σ'ευχαριστώ για τα όμορφα λόγια σου. Θα φανώ δυνατή..πρέπει να φανώ δυνατή... Προσεύχομαι κι εγώ για τον άγγελο που έχασα και περιμένω να έρθει ένας νέος να γεμίσει την αγκαλιά μου που έμεινε άδεια τόσο απότομα.....

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Ντόλη μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Έκανα χτές λήψη τροφοβλάστης στο Ιασώ. Την Σούκα που μου πρότεινες την ξέρω, είναι αυτή που επισήμανε τα πρώτα αρνητικά ευρήματα την προηγούμενη φορά και όντως έχω ακούσει πολύ καλά λόγια απ' όλους. Απλώς στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, άλλαξα γυναικολόγο μετά την διαπίστωση του προβλήματος, για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω εδώ. Ο καινούργιος μου γυναικολόγος είναι στο Ιασώ και έτσι εκεί έκανα και την CVS, με γιατρό που επέλεξε αυτός. Η εξέταση καθαυτή δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, με είχαν προετοιμάσει για περισσότερο πόνο σε σχέση με την αμνιο. Μόνο την τοπική κατάλαβα λίγο και μετά τίποτα. Μεγαλύτερη ενόχληση αισθάνθηκα κατά την επιστροφή στο σπίτι. Πόνους στην κοιλιά, σαν της περιόδου, κράμπες και μια γενική αδιαθεσία και τάση για εμετό. Μόλις έφτασα σπίτι και ξάπλωσα πάντως μου πέρασαν όλα. Από χτές δεν έχω κάποια άλλη ενόχληση, οπότε θεωρώ ότι όλα πάνε καλά. Τα αποτελέσματα θα βγούν τη Δευτέρα, αλλά αυτό περιέργως δεν με αγχώνει τόσο πολύ. Πιο πολύ με άγχωνε η διαδικασία. Τα αποτελέσματα είμαι σίγουρη ότι θα είναι καλά (δεν μπορώ να διαννοηθώ τέτοια γκαντεμιά για δεύτερη φορά!!) και απλά είμαι πολύ πολύ περίεργη για το φύλο. Μέχρι τώρα ήμουν αρκετά επιφυλακτική και λίγο συγκρατημένη όσον αφορά την εγκυμοσύνη μου, το ίδιο και ο άντρας μου. Θεωρώ ότι μετά την Δευτέρα θα αρχίσουμε να συνειδητοποιούμε την κατάσταση και θ' αρχίσουμε να το χαιρόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ντόλη μου, σ' ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου. Έκανα χτές λήψη τροφοβλάστης στο Ιασώ. Την Σούκα που μου πρότεινες την ξέρω, είναι αυτή που επισήμανε τα πρώτα αρνητικά ευρήματα την προηγούμενη φορά και όντως έχω ακούσει πολύ καλά λόγια απ' όλους. Απλώς στην προηγούμενη εγκυμοσύνη, άλλαξα γυναικολόγο μετά την διαπίστωση του προβλήματος, για λόγους που δεν χρειάζεται να αναφέρω εδώ. Ο καινούργιος μου γυναικολόγος είναι στο Ιασώ και έτσι εκεί έκανα και την CVS, με γιατρό που επέλεξε αυτός. Η εξέταση καθαυτή δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, με είχαν προετοιμάσει για περισσότερο πόνο σε σχέση με την αμνιο. Μόνο την τοπική κατάλαβα λίγο και μετά τίποτα. Μεγαλύτερη ενόχληση αισθάνθηκα κατά την επιστροφή στο σπίτι. Πόνους στην κοιλιά, σαν της περιόδου, κράμπες και μια γενική αδιαθεσία και τάση για εμετό. Μόλις έφτασα σπίτι και ξάπλωσα πάντως μου πέρασαν όλα. Από χτές δεν έχω κάποια άλλη ενόχληση, οπότε θεωρώ ότι όλα πάνε καλά. Τα αποτελέσματα θα βγούν τη Δευτέρα, αλλά αυτό περιέργως δεν με αγχώνει τόσο πολύ. Πιο πολύ με άγχωνε η διαδικασία. Τα αποτελέσματα είμαι σίγουρη ότι θα είναι καλά (δεν μπορώ να διαννοηθώ τέτοια γκαντεμιά για δεύτερη φορά!!) και απλά είμαι πολύ πολύ περίεργη για το φύλο. Μέχρι τώρα ήμουν αρκετά επιφυλακτική και λίγο συγκρατημένη όσον αφορά την εγκυμοσύνη μου, το ίδιο και ο άντρας μου. Θεωρώ ότι μετά την Δευτέρα θα αρχίσουμε να συνειδητοποιούμε την κατάσταση και θ' αρχίσουμε να το χαιρόμαστε.
Κοριτσάκι μου χαίρομαι που πήγαν όλα καλά...όντως η τροφοβλάστη είναι λίγο πιο επώδυνη από την αμνιοπαρακέντηση...πάίζει ρόλο βέβαια και η θέση του πλακούντα...όσο για τη Σούκα και μένα ήταν αυτή που βρήκε το πρόβλημα..είναι πάρα πολύ καλή ...την αμνιο την είχα κάνει στον Μαλιγιάννη και αν με αξιώσει η Παναγίτσα να ξαναμείνω έγκυος στον Μαλιγιάννη θα πάω...όχι ότι είμαι προληπτική αλλά δεν θέλω να ξαναζήσω τον εφιάλτη..Τα αποτελέσματα θα είναι τέλεια γιατί όπως μου είπε και κάποια κοπέλα από το forum ο κεραυνός δεν χτυπάει ποτέ στο ίδιο σημείο..περιμένω νέα σου σχετικά με το φύλο του μωρού σου ..φιλιά
4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αν και με παίδεψαν για να μου δώσουν απάντηση, ευτυχώς όλα καλά προς το παρόν..."φυσιολογικό θήλυ". Τα αποτελέσματα της καλλιέργειας θα άργήσουν, αλλά απ'ότι φαίνεται τουλάχιστόν τις τρισωμίες τις σκαπουλάραμε!

Link to comment
Share on other sites

κανονικα όχι γιατι την αυχενική διαφάνεια την κάνεις πριν την λήψη.Αν εσύ έχεις αποφασίσει να κάνεις την λήψη κατευθείαν δεν χρειάζεται γιατί υπερέχει της αυχενικής που τα αποτελέσματά της είναι απλά στατιστικά..

labc81

Link to comment
Share on other sites

να ροτισω και εγω κατι,εαν κανουμε ληψη τρομφοβλαστη,χριαζετε να κανουμε και την αυχενικη διαφανια?

 

Σχετική ερώτηση είχα κάνει κι εγώ στον γιατρό μου. Στο υπερηχογράφημα που γίνεται για την μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας, γίνεται έλεγχος επίσης για την ανάπτυξη του εμβρύου και των οργάνων του ,έχει δηλαδή να κάνει και με άλλα ευρήματα εκτός των χρωμοσωμικών ανωμαλιών. Αρκεί να σου πω ότι εμένα η αυχενική διαφάνεια του μωρού ήταν μια χαρά, όπως επίσης και τα αποτελέσματα του τροφοβλάστη. Όμως το μωρό μου είχε κάποιες δυσπλασίες στα κάτω άκρα που φάνηκαν στο συγκεκριμένο υπερηχογράφημα και με οδήγησε στην διακοπή της κύησης. Αν δεν είχα κάνει την αυχενική θα το βλέπαμε πια στο β'επιπέδου και η εγκυμοσύνη θα ήταν σαφώς πιο προχωρημένη.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...