Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ (ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ...)


Recommended Posts

Από τότε λύθηκαν τα προβλήματα, ρωτάνε απλά γιατί έχουμε διαφορετικό επώνυμο, εξηγούμε ότι τα ελληνικά επώνυμα είναι κλιτά και όλα καλά.

.

 

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις ακριβώς στα αγγλικά τί τους λές ώστε να μπορέσουν να καταλάβουν, όταν τους εξηγείς ότι τα ελληνικά επώνυμα είναι κλιτά?:rolleyes: Thanks!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 89
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παντως σοβαρα τωρα. Εχετε μαζι σας ληξιαρχικη πραξη γεννησης των παιδιων? Γιατι μονο εκει φαινεται το ονομα της μητερας. Εδω στο Βελγιο υπαρχει η κατασταση "συστασης νοικοκυριου" αλλα δεν αναφερεται η σχεση μεταξυ των κατοικοων του διαμερισματος. Σρο χαρτι αυτο εγω εχω το ιδιο επωνυμο με την μητερα μου, και τα παιδια με τον συζυγο.

Πλεων τα στοιχεια των γονιων ουτε στο διαβατηριο αναγραφονται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όχι, δεν έχω ταξιδέψει ποτέ με έξτρα έγγραφα και έχουμε κάνει πολλά ταξίδια οι δυο μας (εγώ και ο μικρός). Αλλά έχω δει άλλους που έχουν μαζί το πιστοποιητικό γέννησης και το δείχνουν όταν τους το ζητάνε (στην Αγγλία πάντα, στην Ελλάδα δεν έχω δει να ζητάνε τίποτα, ούτε εμάς μας έχουν σταματήσει ποτέ).

 

Τα δικά σου παιδιά είναι μεγάλα πια. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ποτε δεν μου ζήτησαν τιποτα ουτε αγγλια ουτε ελλαδα και εχω περάσει απο έλεγχο μονη με τον μπεμπη!!

Μεγαλη μ****ια παντως το ελληνικό να μην μας αφήνουν να αλλάξουμε το επώνυμο μας... Συνέχεια ρωτάνε εδω γιατι εχω διαφορετικό ονομα απο το παιδι μου, νομίζουν οτι ειμαι single mum... Ημαρτον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα τα στοιχεια αλλαζουν μερα με την ημερα

εαν γονιος με παιδί φευγει απο ελλαδα για το εξωτερικο με ελληνικα διαβατηρια, στον ελεγχο διαβατηριων υπαρχιε περιπτωση να ζητησουν συγκαταθεση του αλλου γονιού και πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης. Φοβούντια μηπως απαγαγει ο ενας γονιος το παιδί και φυγει στο εξωτερικο... πολλα γινονται

υπαρχει ακομη περιπτωση εαν εχετε Transit σε ευρωπαική πόλη να το ζητησουν κι εκει... οποτε μια επισημη μεταφραση θα σας σωσει.

 

κι εγω τηλεφωνησα στον ελεγχο διαβατηριων του ελ. βενιζέλου και στην αεροπορική εταιρεια που θα ταξιδέψω, αλλα οι πληροφοριες δεν ηταν σαφης. εξαρταται σε ποιον security θα πεσεις... ετσι μου ειπαν...

 

ανεξαρτητα λοιπον σεγκεν ή οχι, καλό ειναι να υπαρχουν πιστοποιημενα χαρτιά (πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης και συγκαταθεση γονεα)

 

αυτα οταν οι ταξιδιώτες εχουν ελληνικο διαβατηριο και αναχωρούν απο ελληνικο αεροδρομιο

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλη μ****ια παντως το ελληνικό να μην μας αφήνουν να αλλάξουμε το επώνυμο μας... Συνέχεια ρωτάνε εδω γιατι εχω διαφορετικό ονομα απο το παιδι μου, νομίζουν οτι ειμαι single mum... Ημαρτον!

Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ, μπορείς να το αλλάξεις όπως ακριβώς το αλλάζουν οι Αγγλίδες. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καν διαβατήριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ, μπορείς να το αλλάξεις όπως ακριβώς το αλλάζουν οι Αγγλίδες. Δεν χρειάζεται να αλλάξεις καν διαβατήριο.

 

Πως; Αυτες το αλλάζουν αμεςως με τον γαμο

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θέλεις μπορείς να το αλλάξεις. Απλά ανακοινώνεις σε όλους όσους έχεις συναλλαγές την αλλαγή του ονόματός σου. Αν σου ζητήσουν πιστοποιητικό γάμου το καταθέτεις, αλλά συνήθως δεν ζητάνε.

 

Εννοείται ότι το διαβατήριό σου παραμένει στο κανονικό σου όνομα - εκτός αν βγάλεις βρετανικό - αλλά για όλες τις άλλες συναλλαγές (κοινωνικές, επαγγελματικές κλπ) έχεις το επώνυμο του άντρα σου.

Link to comment
Share on other sites

Όποτε θέλεις μπορείς να το αλλάξεις. Απλά ανακοινώνεις σε όλους όσους έχεις συναλλαγές την αλλαγή του ονόματός σου. Αν σου ζητήσουν πιστοποιητικό γάμου το καταθέτεις, αλλά συνήθως δεν ζητάνε.

 

Εννοείται ότι το διαβατήριό σου παραμένει στο κανονικό σου όνομα - εκτός αν βγάλεις βρετανικό - αλλά για όλες τις άλλες συναλλαγές (κοινωνικές, επαγγελματικές κλπ) έχεις το επώνυμο του άντρα σου.

 

Καλα ολα αυτα θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί αν μας άφηναν να τα αλλάζουμε οταν παντρευομαστε... Τωρα να αλλάξεις ενα ονομα...ιστορίες για αγρίους!!!

Εχω και το βρετανικό αλλα να εχω άλλο στο ελληνικό και άλλο στο αγγλικό με φοβίζει

Τεσπα δεν ξερω καν γιατι δεν επιτρέπεται να το αλλάξουμε , τόσα θέματα δημιουργεί ..... Υποπτεύομαι οτι μονο στην Ελλαδίτσα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πάρα πολύ εύκολο να αλλάξεις επώνυμο στην Αγγλία. Και στην Ελλάδα μπορείς να το αλλάξεις αν θέλεις, απλά η διαδικασία είναι πιο πολύπλοκη (χρειάζεται πολλή χαρτούρα, πιστοποιητικό ποινικού μητρώου, δημοσίευση σε εφημερίδα κλπ).

 

Για την Αγγλία δες εδώ: http://www.adviceguide.org.uk/england/relationships_e/relationships_birth_certificates_and_changing_your_name_e/changing_your_name.htm

 

Προσωπικά μου αρέσει που δεν αλλάζουμε επώνυμο στην Ελλάδα. Θεωρώ την αλλαγή επωνύμου μια άκρως φαλλοκρατική συνήθεια και χαίρομαι που στη δική μου χώρα είμαστε πιο μπροστά σε αυτό το θέμα.

 

Άλλωστε και στην Αγγλία πλέον υπάρχει κίνημα κατά της αλλαγής των επωνύμων των γυναικών (ειδικά στην ακαδημαϊκή κοινότητα) και γνωρίζω αρκετές γυναίκες που δεν έχουν πάρει το επώνυμο του συζύγου τους, όπως και περιπτώσεις συζύγων (ανδρών) που έχουν πάρει το επώνυμο των γυναικών τους.

 

Ξέρω επίσης και γυναίκες με διαφορετικά επώνυμα στο κάθε διαβατήριο εκ γενετής, αλλά αυτό είναι δύσκολο να γίνει πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πάρα πολύ εύκολο να αλλάξεις επώνυμο στην Αγγλία. Και στην Ελλάδα μπορείς να το αλλάξεις αν θέλεις, απλά η διαδικασία είναι πιο πολύπλοκη (χρειάζεται πολλή χαρτούρα, πιστοποιητικό ποινικού μητρώου, δημοσίευση σε εφημερίδα κλπ).

 

Για την Αγγλία δες εδώ: http://www.adviceguide.org.uk/england/relationships_e/relationships_birth_certificates_and_changing_your_name_e/changing_your_name.htm

 

Προσωπικά μου αρέσει που δεν αλλάζουμε επώνυμο στην Ελλάδα. Θεωρώ την αλλαγή επωνύμου μια άκρως φαλλοκρατική συνήθεια και χαίρομαι που στη δική μου χώρα είμαστε πιο μπροστά σε αυτό το θέμα.

 

Άλλωστε και στην Αγγλία πλέον υπάρχει κίνημα κατά της αλλαγής των επωνύμων των γυναικών (ειδικά στην ακαδημαϊκή κοινότητα) και γνωρίζω αρκετές γυναίκες που δεν έχουν πάρει το επώνυμο του συζύγου τους, όπως και περιπτώσεις συζύγων (ανδρών) που έχουν πάρει το επώνυμο των γυναικών τους.

 

Ξέρω επίσης και γυναίκες με διαφορετικά επώνυμα στο κάθε διαβατήριο εκ γενετής, αλλά αυτό είναι δύσκολο να γίνει πλέον.

 

Ειναι πια πολυ αργα για αλλαγη, πρεπει να το αλλάξω σε χίλια μέρη αλλα ευχαριστω για τις πληροφορίες

Καλο που δεν εχεις πρόβλημα, βολικό για σενα... Εγω το βρίσκω γελειο ειδικα οταν μένεις σε χώρα που δεν συνηθίζεται και πρεπει να απαντας συνεχεια οτι το άλλο ήμισυ δεν ειναι ο σύντροφος αλλα ο σύζυγος!!!

Και οταν κοπέλες εδω έχουν πρόβλημα στα αεροδρόμια αυτο αποδεικνύει μια ακομα φορά οτι κάνουμε εμεις του κεφαλιού μας και παμε αντίθετοι σε όλους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι λειτουργούμε διαφορετικά από τους Άγγλους δεν σημαίνει ότι πάμε αντίθετα σε όλους. Είναι πολλές οι χώρες που δεν ακολουθούν το πατερναλιστικό πρότυπο αλλαγής του επωνύμου της γυναίκας, όχι μόνο η Ελλάδα. Στους τραπεζικούς κύκλους στην Αγγλία κυκλοφορεί ένα έγγραφο που εξηγεί πώς λειτουργούν τα επώνυμα σε κάθε χώρα (προς ενημέρωση των υπαλλήλων που πρέπει να κάνουν πιστοποίηση ταυτότητας). Το έγγραφο αυτό είναι καμιά 30αριά σελίδες - είναι πολλές οι περιπτώσεις που δεν ακολουθούν την πεπατημένη.

 

Επίσης για την Αγγλία ίσως να μην το ξέρεις, αλλά δεν υπάρχει καμία νομική υποχρέωση για αλλαγή επωνύμου στις παντρεμένες γυναίκες. Ο καθένας, άνδρας ή γυναίκα, μπορεί να αλλάξει το επώνυμό του οποιαδήποτε στιγμή με συνοπτικές διαδικασίες. Αν εσύ πας αύριο στη δουλειά σου και τους πεις "θέλω από εδώ και στο εξής να με λέτε Mrs Kokovikou" είναι υποχρεωμένοι να το δεχτούν. Άσχετα με το πώς λένε τον άντρα σου.

 

Οι κοπέλες που έχουν πρόβλημα στα αεροδρόμια δεν θα το έλυναν αν είχαν το επώνυμο του άντρα τους γιατί η ελληνική γλώσσα είναι κλιτή. Κι εγώ που έχω το ίδιο επώνυμο με το γιο μου, πάλι μας σταματάνε και ρωτάνε γιατί έχουμε διαφορετικό όνομα (εγώ είμαι Kokovikou και ο γιος μου είναι Kokovikos). Ε δεν θα απαρνηθώ και την ελληνική μου ταυτότητα επειδή οι Βρετανοί που δουλεύουν στον έλεγχο εισιτηρίων δεν είναι ενημερωμένοι. Είναι η δουλειά τους να το γνωρίζουν. Κι αν δεν το γνωρίζουν, ευχαρίστως τους το εξηγώ.

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν μιληςα ειδικα για Αγγλια!! Λειτουργούμε ανάποδα σε όλους και οχι μονο απέναντι στους Άγγλους!!

Το πρόβλημα στα αεροδρόμια δεν ειναι μονο γιατι τα επίθετα ειναι κλιτα αλλα και γιατι το επώνυμο δεν ειναι ιδιο!!

Και εννοείται ξερω οτι εδω δεν χρειάζεται να πάρεις το ονομα του συζύγου (15 χρόνια στη χώρα με δυο υπηκοότητες και παντρεμένη με Άγγλο πως να μην το ξερω :-) ) αλλα σου δίνουν την επιλογή τουλαχιςτον!!

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία δεν σου δίνουν την επιλογή να αλλάξεις επώνυμο επειδή παντρεύτηκες. Σου δίνουν την επιλογή να αλλάξεις επώνυμο γιατί έτσι σου αρέσει. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Πρέπει για να αλλάξεις επώνυμο να έχεις κάποιο σημαντικό λόγο και να κάνεις αίτηση στις αρχές η οποία μπορεί να μην εγκριθεί. Άλλη νομοθεσία. Τι να κάνουμε.

 

Και δεν είναι μόνο η Ελλάδα. Γίνεται και σε άλλες χώρες το ίδιο (Ιταλία, Βραζιλία, Ισπανία, Ολλανδία είναι μερικές από τις χώρες που μου έρχονται στο μυαλό που οι γυναίκες δεν αλλάζουν αυτόματα το επώνυμό τους με το γάμο).

 

Το πρόβλημα στα αεροδρόμια δεν θα λυθεί αν οι Ελληνίδες πάρουν το όνομα του συζύγου. Εκτός αν ο σύζυγος είναι ξένος από χώρα που τα ονόματα δεν κλίνονται ή έχει ελληνικό όνομα που τελειώνει σε -ου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην Αγγλία δεν σου δίνουν την επιλογή να αλλάξεις επώνυμο επειδή παντρεύτηκες. Σου δίνουν την επιλογή να αλλάξεις επώνυμο γιατί έτσι σου αρέσει. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αυτή η επιλογή. Πρέπει για να αλλάξεις επώνυμο να έχεις κάποιο σημαντικό λόγο και να κάνεις αίτηση στις αρχές η οποία μπορεί να μην εγκριθεί. Άλλη νομοθεσία. Τι να κάνουμε.

 

Και δεν είναι μόνο η Ελλάδα. Γίνεται και σε άλλες χώρες το ίδιο (Ιταλία, Βραζιλία, Ισπανία, Ολλανδία είναι μερικές από τις χώρες που μου έρχονται στο μυαλό που οι γυναίκες δεν αλλάζουν αυτόματα το επώνυμό τους με το γάμο).

 

Το πρόβλημα στα αεροδρόμια δεν θα λυθεί αν οι Ελληνίδες πάρουν το όνομα του συζύγου. Εκτός αν ο σύζυγος είναι ξένος από χώρα που τα ονόματα δεν κλίνονται ή έχει ελληνικό όνομα που τελειώνει σε -ου.

 

Αν στην αγγλια σου δίνουν την επιλογή να αλλάξεις το ονομα σου γενικως ακομα καλύτερα!!!!!!!! Οσο περισσότερος επιλογές τοςο καλύτερα, οι περιορισμοί δημιουργούν προβλήματα!

Και εννοείται οτι υπαρχουν άλλες χώρες που ακόλουθουν αυτη την πρακτική, οι πιο αναπτυγμένες χώρες του κόσμου ομως σου δίνουν την επιλογή!!

Και στην τελική οτι πρόβλημα υπαρχει στα αεροδρόμια θα ειναι πολυ μικρότερο αν ειναι μονο θέμα γένους και οχι δυο εντελως διαφορετικα επίθετα... Καμμια σχέση το πρόβλημα που μπορει να δημιουργήσει

Όπως και να το κάνουμε πιθηκακι οι συζητηςεις αυτες βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες, και τα τελευταια 10 χρόνια που ειμαι παντρεμένη δεν υπαρχει άνθρωπος που να μην εκανε νύξη για το διαφορετικό ονομα - δεν το καταλαβαινουνε!! Και τωρα με τα παιδια το πρόβλημα εγινε χειρότερο!!!

Αν εσυ δεν αντιμετώπισης πρόβλημα μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

Και εννοείται οτι υπαρχουν άλλες χώρες που ακόλουθουν αυτη την πρακτική, οι πιο αναπτυγμένες χώρες του κόσμου ομως σου δίνουν την επιλογή!!

Ποιες είναι οι πολιτισμένες χώρες που σου δίνουν την επιλογή? Αλλά να είναι επιλογή, έτσι; Όχι να σε υποχρεώνουν (άμεσα ή έμμεσα) να πάρεις το επώνυμο του συζύγου.

 

Όπως και να το κάνουμε πιθηκακι οι συζητηςεις αυτες βασίζονται σε προσωπικές εμπειρίες, και τα τελευταια 10 χρόνια που ειμαι παντρεμένη δεν υπαρχει άνθρωπος που να μην εκανε νύξη για το διαφορετικό ονομα - δεν το καταλαβαινουνε!! Και τωρα με τα παιδια το πρόβλημα εγινε χειρότερο!!!

Αν εσυ δεν αντιμετώπισης πρόβλημα μπράβο σου!

Εγώ είμαι παντρεμένη περισσότερα χρόνια από σένα και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Περισσότερο πρόβλημα είναι το επώνυμο του παιδιού επειδή δεν είναι 100% ίδιο με το δικό μου παρά το τελείως διαφορετικό επώνυμο του άντρα μου.

 

Ίσως το θέμα είναι ότι εσύ το βλέπεις σαν πρόβλημα, αλλά αν πραγματικά σε ενοχλεί τόσο πολύ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το αλλάζεις. Η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες είναι οι πολιτισμένες χώρες που σου δίνουν την επιλογή? Αλλά να είναι επιλογή, έτσι; Όχι να σε υποχρεώνουν (άμεσα ή έμμεσα) να πάρεις το επώνυμο του συζύγου.

 

 

Εγώ είμαι παντρεμένη περισσότερα χρόνια από σένα και πραγματικά δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα. Περισσότερο πρόβλημα είναι το επώνυμο του παιδιού επειδή δεν είναι 100% ίδιο με το δικό μου παρά το τελείως διαφορετικό επώνυμο του άντρα μου.

 

Ίσως το θέμα είναι ότι εσύ το βλέπεις σαν πρόβλημα, αλλά αν πραγματικά σε ενοχλεί τόσο πολύ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το αλλάζεις. Η διαδικασία είναι πάρα πολύ απλή.

 

Αμερική Καναδάς αγγλια και βάλε!!!

Για μένα πρόβλημα ειναι και τα δυο - το οτι για σενα δεν ειναι πρόβλημα δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει πρόβλημα :-)

Link to comment
Share on other sites

Οι αγγλόφωνες που κοπιάρουν η μία την άλλη :P

 

Αν και για τον Καναδά δεν είμαι σίγουρη μιας και έχουμε Καναδέζα στην οικογένεια, η οποία στην Αγγλία χρησιμοποιεί διπλό όνομα (το δικό της και του συζύγου) αλλά το διαβατήριό της είναι στο πατρικό της γιατί δεν μπορεί να το αλλάξει.

 

Πρόβλημα, αντικειμενικά, δεν υπάρχει. Καταλαβαίνω βέβαια ότι εσύ το βλέπεις ως πρόβλημα, αλλά η λύση είναι μπροστά σου.

 

Εγώ από την άλλη πήρα γράμμα από το σχολείο του γιου μου στο οποίο αποφάσισαν ότι με λένε Mrs Kokovikos παρόλο που έχουν όλα τα χαρτιά μου με το σωστό τίτλο και το σωστό επώνυμο. Σου λέει Mstr Kokovikos ο γιος, Mrs Kokovikos η μάνα :roll:

 

Με το γεγονός ότι ο μπαμπάς έχει τελείως διαφορετικό επώνυμο δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα, το -ou του δικού μου επωνύμου τους μάρανε...

Link to comment
Share on other sites

Οι αγγλόφωνες που κοπιάρουν η μία την άλλη :P

 

Αν και για τον Καναδά δεν είμαι σίγουρη μιας και έχουμε Καναδέζα στην οικογένεια, η οποία στην Αγγλία χρησιμοποιεί διπλό όνομα (το δικό της και του συζύγου) αλλά το διαβατήριό της είναι στο πατρικό της γιατί δεν μπορεί να το αλλάξει.

 

Πρόβλημα, αντικειμενικά, δεν υπάρχει. Καταλαβαίνω βέβαια ότι εσύ το βλέπεις ως πρόβλημα, αλλά η λύση είναι μπροστά σου.

 

Εγώ από την άλλη πήρα γράμμα από το σχολείο του γιου μου στο οποίο αποφάσισαν ότι με λένε Mrs Kokovikos παρόλο που έχουν όλα τα χαρτιά μου με το σωστό τίτλο και το σωστό επώνυμο. Σου λέει Mstr Kokovikos ο γιος, Mrs Kokovikos η μάνα :roll:

 

Με το γεγονός ότι ο μπαμπάς έχει τελείως διαφορετικό επώνυμο δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα, το -ou του δικού μου επωνύμου τους μάρανε...

 

Ο άντρας σου εχει διαφορετικό επώνυμο απο τον γιο; Πως ετσι?

By the way πες μου οτι δεν σε λένε Κοκοβικου!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν με λένε Κοκοβίκου :D

 

Ο γιος πήρε το δικό μου επώνυμο ενώ ο σύζυγος κράτησε το δικό του.

 

Για αυτο δεν εχεις μεγαλο πρόβλημα, το ιδιο επώνυμο έχετε πανω κατω!!

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως, αυτό σου λέω. Με σταματάνε συνέχεια στον έλεγχο διαβατηρίων με ερωτήσεις του στυλ "γιατί έχετε διαφορετικό επώνυμο". Είτε ταξιδεύω μόνη μου με το παιδί, είτε είναι μαζί μας και ο σύζυγος. Όταν είναι μαζί μας ο σύζυγος οι ερωτήσεις είναι "ποια είναι η μεταξύ σας σχέση?" "γονείς και παιδί" "και γιατί έχετε τρία διαφορετικά επώνυμα?" :roll:

 

Το πρόβλημα με τα 3 επώνυμα το λύσαμε όταν αρχίσαμε να περνάμε έλεγχο χωριστά (εγώ με το γιο, και ο μπαμπάς μόνος του). Το πρόβλημα με τη διαφορά μεταξύ επωνύμου δικού μου και του γιου (εγώ -ou, ο γιος -os) είναι άλυτο! Απλά εξηγούμε κάθε φορά ότι υπάρχει αντρική και γυναικεία κλίση στα ελληνικά επώνυμα...

 

Κι εσείς αν έχετε πρόβλημα μπορείτε να δοκιμάσετε να περνάτε χωριστά, ο μπαμπάς με τα παιδιά κι εσύ μόνη σου.

Link to comment
Share on other sites

Παντως ουτε εγω στο Βελγιο εχω προβλημα με το διαφορετικο επωνυμο (ουτε οσες φορες ταξιδεψαμε μεχρι τωρα). Ισα ισα που καταλαβαινω στο τηλεφωνο ποτε ειναι call center ή εχω δωσει εγω τον αριθμο. Στο σχολειο ειμαι η μαμα του Κ ή του Δ (και ο μπαμπας το ιδιο αλλα δεν μιλαει οποτε δεν πιανεται). Οταν με πουν με το επιθετο του συζυγου/παιδιων απλα αναφερω το δικο μου και συνεχιζω. Οταν πχ τους παω στο γιατρο και θελω χαρτι για την δουλεια μου ζητανε ταυτοτητα και γραφουν το ονομα οπως το γραφει εκει..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ταξιδέψει πολλές φορές μόνη μου με τον γιο μου, εντός Σένγκεν (Ελλάδα-Ελβετία). Μόνο με τα διαβατήριά μας, και κανένα άλλο έγγραφο, δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Βέβαια ο μικρός έχει διπλό επώνυμο, δηλαδή ο άντρας μου λέγεται Χρήστος Παπαδόπουλος, εγώ Μαρία Κοκοβίκου, και ο μικρός Μπόμπος Παπαδόπουλος-Κοκοβίκος (*). Οπότε έχουμε κατά το ήμισυ κοινό επώνυμο.

 

(*) παραδείγματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...