Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ & ΧΟΡΙΑΚΗ


ESTHIR

Recommended Posts

Καλησπερα και παλι!

Τα φωτα σας παρακαλω! Οπως ειχα γραψει

13/2 γονιμοποιηση

28/2 χοριακη 87

2/3 χοριακη 192

 

Σε 12 ημερες14/3 χοριακη δυστυχως μονο 2409. Πηγα στο ωιατρο ειδε σακο οχι εμβρυικα στοιχεια μου εδωσε αντιπηκτικες κ με προετοιμασε για παλλινδρομη.

 

Σημερα 6 μερες αργοτερα χοριακη 3828.. θα ημουν κανονικα εξι εβδομαδες κ εξι μερες..

 

Μιλησα με τον εξωσωματικο δεν μπορει να μου πει.. περιεργο λεει.. ανεβηκε μεν αλλα οχι κανονικα.. δεν μπορουμε ομως να παρουμε αποφαση ετσι (για αποξεση εννοει)

 

καμια ιδεα; λετε να αρχισω να ελπιζω παλι;

Θα παω βεβαια για υπερηχο αλλα μεχρι να ερθει αυτη η ωρα θα σκασω...

Υπαρχει καμια περιπτωση να προχωρησει;;;

 

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακαλω πείτε μου τη γνωμη σας..

Μετα από την χοριακή 3828 που σας έγραψα, πήγα στο δικο μου το γιατρό (6 εμβομάδων πλέον και 3 ημερες) και εκεί που περιμέναμε να μας πει για απόξεση κλπ, ακούσαμε καρδιακό παλμό! Φανταζεστε τη χαρά μας! σα να εγινε ενα μικρό θαύμα νιώσαμε! Μέγεθος εμβρυου 3,7 χιλιοστα. 3 περιπου ημερες πισω στην αναπτυξη. Δεν ειναι τιποτα αυτο λεει ο γιατρος, προχωραμε. Προληπτικά μου έδωσε αντιπηκτικές.

 

Τρεις μερες μετά ξαναεκανα χοριακή και ηταν 5020. δεν αυξηθηκε αρκετα αλλά δεν μειωθηκε κιολας. Οπότε λεω το έμβρυο είναι εκεί, ήμουν αισιοδοξη.

 

Χτες ξαναπήγαμε για υπέρηχο (μια εβδομαδα μετα δηλαδη) και ηρθε η νεα απελπισια.. Χτυπάει η καρδούλα του μεν, αλλά είναι πλέον αρκετά πίσω στην αναπτυξη.. μια εβδομαδα και 3 ημερες.. δεν μεγαλωσε δηλ σχεδόν καθόλου .. πήρε μόνο τρια χιλιοστά.. Ο γιατρός ήταν σκεπτικός, προσπάθησε να μου δώσει λίγο θάρρος (είναι πολύ καλός), αλλά δεν έπιασε. Μου συνταγογράφησε και κορτιζόνη και είπε να ξαναπάω σε μια εβδομάδα.

Αυτά.. και από χτες κλαίω.

Έχει τύχει ποτέ, γίνεται να πάρει μπρος τώρα;

Ευχαριστώ πολύ !!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακαλω πείτε μου τη γνωμη σας..

Μετα από την χοριακή 3828 που σας έγραψα, πήγα στο δικο μου το γιατρό (6 εμβομάδων πλέον και 3 ημερες) και εκεί που περιμέναμε να μας πει για απόξεση κλπ, ακούσαμε καρδιακό παλμό! Φανταζεστε τη χαρά μας! σα να εγινε ενα μικρό θαύμα νιώσαμε! Μέγεθος εμβρυου 3,7 χιλιοστα. 3 περιπου ημερες πισω στην αναπτυξη. Δεν ειναι τιποτα αυτο λεει ο γιατρος, προχωραμε. Προληπτικά μου έδωσε αντιπηκτικές.

 

Τρεις μερες μετά ξαναεκανα χοριακή και ηταν 5020. δεν αυξηθηκε αρκετα αλλά δεν μειωθηκε κιολας. Οπότε λεω το έμβρυο είναι εκεί, ήμουν αισιοδοξη.

 

Χτες ξαναπήγαμε για υπέρηχο (μια εβδομαδα μετα δηλαδη) και ηρθε η νεα απελπισια.. Χτυπάει η καρδούλα του μεν, αλλά είναι πλέον αρκετά πίσω στην αναπτυξη.. μια εβδομαδα και 3 ημερες.. δεν μεγαλωσε δηλ σχεδόν καθόλου .. πήρε μόνο τρια χιλιοστά.. Ο γιατρός ήταν σκεπτικός, προσπάθησε να μου δώσει λίγο θάρρος (είναι πολύ καλός), αλλά δεν έπιασε. Μου συνταγογράφησε και κορτιζόνη και είπε να ξαναπάω σε μια εβδομάδα.

Αυτά.. και από χτες κλαίω.

Έχει τύχει ποτέ, γίνεται να πάρει μπρος τώρα;

Ευχαριστώ πολύ !!

 

 

Γεια σου κοριτσάκι!! Πολύ χάρηκα όταν διάβασα ότι ακούσατε καρδούλα! Προσπάθησε να μην στεναχωριέσαι και να είσαι θετική!Σκέψου ότι και την άλλη φορά φαινόταν ότι κατι δεν πήγαινε καλά αλλά το μωράκι σου μεγάλωνε. Μπορεί να μεγαλώνει πιο αργά αλλά τελικά να πάνε όλα καλά. Δεν έχω πείρα από μωράκια για να σου πω άλλη γνώμη αλλά σου εύχομαι τα καλύτερα για το μωράκι σου!

1UEbp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!

Σας παρακαλω πείτε μου τη γνωμη σας..

Μετα από την χοριακή 3828 που σας έγραψα, πήγα στο δικο μου το γιατρό (6 εμβομάδων πλέον και 3 ημερες) και εκεί που περιμέναμε να μας πει για απόξεση κλπ, ακούσαμε καρδιακό παλμό! Φανταζεστε τη χαρά μας! σα να εγινε ενα μικρό θαύμα νιώσαμε! Μέγεθος εμβρυου 3,7 χιλιοστα. 3 περιπου ημερες πισω στην αναπτυξη. Δεν ειναι τιποτα αυτο λεει ο γιατρος, προχωραμε. Προληπτικά μου έδωσε αντιπηκτικές.

 

Τρεις μερες μετά ξαναεκανα χοριακή και ηταν 5020. δεν αυξηθηκε αρκετα αλλά δεν μειωθηκε κιολας. Οπότε λεω το έμβρυο είναι εκεί, ήμουν αισιοδοξη.

 

Χτες ξαναπήγαμε για υπέρηχο (μια εβδομαδα μετα δηλαδη) και ηρθε η νεα απελπισια.. Χτυπάει η καρδούλα του μεν, αλλά είναι πλέον αρκετά πίσω στην αναπτυξη.. μια εβδομαδα και 3 ημερες.. δεν μεγαλωσε δηλ σχεδόν καθόλου .. πήρε μόνο τρια χιλιοστά.. Ο γιατρός ήταν σκεπτικός, προσπάθησε να μου δώσει λίγο θάρρος (είναι πολύ καλός), αλλά δεν έπιασε. Μου συνταγογράφησε και κορτιζόνη και είπε να ξαναπάω σε μια εβδομάδα.

Αυτά.. και από χτες κλαίω.

Έχει τύχει ποτέ, γίνεται να πάρει μπρος τώρα;

Ευχαριστώ πολύ !!

 

Μου έχει τύχει και το μόνο που μπορώ να σου πω είναι αυτό που μου είχε πει τότε ο γιατρός : Ελπίζουμε για το καλύτερο, αλλά προετοιμαζόμαστε για το χειρότερο. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα τελικα τα νεα μου ειναι ασχημα δυστυχως.Σημερα πηγα στο γιατρο και δυστυχως αυριο παω για αποξεση!7. εβδομαδων και 5 ημερων και καρδιακη λειτουργια δεν ακουσαμε ποτε και το εμβρυο ειναι μικροτερο απο τη προηγουμενη φορα.Ευχομαι η δικη μου να ειναι η τελευταια παλλινδρομη και καμια μανουλα να μη περναει αυτο που ζω τωρα!Ευτυχως εχω αλλα δυο παιδακια και μου δινουν κουραγιο!Ομως φοβαμαι την αποξεση μηπως κατι δε παει καλα....Γενικα ειμαι ηρεμη και πολυ θετικη!οτι εγινε ηταν για καλο οποτε κοιταμε μπροστα!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, τις ευχές σας και το θάρρος που μου δώσατε.

Δυστυχώς όμως παλλινδρόμησε.. Μόλις γύρισα από το γιατρό, η καρδιά σταμάτησε. :(

Λυπάμαι τόσο πολύ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είναι ότι παίρνω πολύ θάρρος όταν βλέπω ότι δεν είμαι μόνη. Τον Δεκέμβρη έκανα και εγώ μια απόξεση στις 11εβδομάδες (η ανάπτυξη του εμβρύου είχε σταματήσει 2 βδομάδες πριν). Παρ' όλ' αυτά απορρώ με αυτά που βλέπω!!! Είναι δυνατόν να σας στέλνουν έτσι ωμά για απόξεση;;; ο δικός μου μού είπε ένα ψέμα ότι ίσως κοιμάται το μωρό ή είχε φοβηθεί από τα μπουζούκια που είχα πάει πριν λίγες μέρες για να μην έχω καμιά επιπλοκή πολύ πιο άσχημη κατά τη διάρκεια της νύχτας, αφού το πρωί είχα ραντεβού για πιο "καλό" υπέρηχο. Και στην τελική, καλά μου έκανε!!! Γιατί όταν την επόμενη μέρα είδα την αλήθεια από την στεναχώρια μου είχα και τα πρώτα αίματα!!! Είμαι 21 χρονών, φανταστείτε το σοκ που θα πάθαινα αν βραδιάτικα είχα αιμοραγία!!!!! Έχω να πώ ωστόσο στις ομοιοπαθούσες το εξής: κλάψτε!! Αν το νιώθετε κάντε το!! Κλάψτρ πολύ, φωνάξτε, ξεσπάστε!! Όλο αυτό που νιώθετε, το πολύ πολύ έντονο, να ξέρετε ότι είναι πιο πολύ ορμονικό! Εγώ όταν μου τέλειωσε και η πρώτη περίοδος ηρέμησα... Είναι πολύ σημαντικό αυτό να το ξέρετε!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι παίρνω πολύ θάρρος όταν βλέπω ότι δεν είμαι μόνη. Τον Δεκέμβρη έκανα και εγώ μια απόξεση στις 11εβδομάδες (η ανάπτυξη του εμβρύου είχε σταματήσει 2 βδομάδες πριν). Παρ' όλ' αυτά απορρώ με αυτά που βλέπω!!! Είναι δυνατόν να σας στέλνουν έτσι ωμά για απόξεση;;; ο δικός μου μού είπε ένα ψέμα ότι ίσως κοιμάται το μωρό ή είχε φοβηθεί από τα μπουζούκια που είχα πάει πριν λίγες μέρες για να μην έχω καμιά επιπλοκή πολύ πιο άσχημη κατά τη διάρκεια της νύχτας, αφού το πρωί είχα ραντεβού για πιο "καλό" υπέρηχο. Και στην τελική, καλά μου έκανε!!! Γιατί όταν την επόμενη μέρα είδα την αλήθεια από την στεναχώρια μου είχα και τα πρώτα αίματα!!! Είμαι 21 χρονών, φανταστείτε το σοκ που θα πάθαινα αν βραδιάτικα είχα αιμοραγία!!!!! Έχω να πώ ωστόσο στις ομοιοπαθούσες το εξής: κλάψτε!! Αν το νιώθετε κάντε το!! Κλάψτρ πολύ, φωνάξτε, ξεσπάστε!! Όλο αυτό που νιώθετε, το πολύ πολύ έντονο, να ξέρετε ότι είναι πιο πολύ ορμονικό! Εγώ όταν μου τέλειωσε και η πρώτη περίοδος ηρέμησα... Είναι πολύ σημαντικό αυτό να το ξέρετε!

 

Εχεις απόλυτο δίκιο για το ξέσπασμα και εγώ μέτα την περίοδο ηρέμησα.Ομως στην δική μου περίπτωση δεν είδα ποτέ αίμα και ασ είχε παλλινδρομήσει.Καλά είναι ο γιατρός να σε προετοιμάζει είτε για απόξεση ή χάπια ή ακόμα και αν αποβληθεί μόνο του γιατί η κάθε μέθοδος εξαρτάται από τη βδομάδα που βρισκεσαι και άλλους παράγοντες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απόλυτο δίκιο για το ξέσπασμα και εγώ μέτα την περίοδο ηρέμησα.Ομως στην δική μου περίπτωση δεν είδα ποτέ αίμα και ασ είχε παλλινδρομήσει.Καλά είναι ο γιατρός να σε προετοιμάζει είτε για απόξεση ή χάπια ή ακόμα και αν αποβληθεί μόνο του γιατί η κάθε μέθοδος εξαρτάται από τη βδομάδα που βρισκεσαι και άλλους παράγοντες.

Καλά εννοείται πώς κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική!!! Και ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός... Πάντως γενικά ο φόβος δεν ξέρω πότε θα μου φύγει.. Κάθε φορά θα φοβάμαι.. Φαντάζομαι όπως όλες λίγο πολύ

Link to comment
Share on other sites

Ααα και κάτι ακόμα!!! Όσεε θέλετε πολύ να σας τύχει πάλι να πιάσετε παιδί μετά από την δυσάρεστη αυτή περιπέτειά σας, και ενώ δεν έχετε κάποιο πρόβλημα υγείας ένας και μόνο ένας είναι ο πιο σίγουρος τρόπος!!! Να μην το σκέφτεστε! Όσο πιο πολύ το σκέφτεστε τόσο πιο πολύ θα αγχώνεστε και δε θα το καταλαβαίνετε. Και το άγχος, όπως πάντα, δε βοηθάει! Απλά ξεχάστε το και να έρχεστε σε επαφή με το σύντροφό σας απλά γιατί θέλετε. Είναι εγγυημένο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...