Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αιμάτωμα κοντά στο σάκο....


Recommended Posts

Γεια σας, κορίτσια... Να πω και εγώ την ιστορία μου μπας και βγάζοντας τα σώψυχά μου ηρεμήσω καθόλου.... Λοιπόν, ας ξεκινήσουμε. Μετά από 2 χρόνια προσπαθειών τελικά βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να δω ΘΕΤΙΚΟ τεστ.... Ωστόσο ένιωθα αρκετά πονάκια χαμηλά και ειδικότερα από τη δεξιά πλευρά. Πήγα σε ένα εφημερεύον νοσοκομείο στο οποίο με καθησύχασαν ότι όλα είναι φυσιολογικά μετά από ένα κολπικό υπέρηχο που μου έκανε ένας ειδικευόμενος ιατρός και αφού είδε και σάκο αν και ήμουν μόλις 4 εβδομάδων.... Εχτές πήγα όμως στη γιατρό που σκέφτομαι να με αναλάβει και όταν της εξήγησα ότι πονάω κοίταξε καλύτερα με τον κολπικό υπέρηχο και είδε πολύ κοντά στο σάκο ένα αιμάτωμα μεγαλύτερο από το σάκο.... Αμέσως μου είπε να προσέχω και να μείνω ξάπλα για 2 βδομάδες μέχρι να ξανακάνω υπέρηχο και μου έδωσε utrogestan πρωί βράδυ και κολπικά υπόθετα crinone για το βράδυ.... Μου είπε ότι το αιμάτωμα μπορεί να προήρθε από κάτι βαρύ που σήκωσα ή από το μηχανάκι ή από διάφορους λόγους...

Εσείς τι γνωρίζετε? Να αρχήσω να πανικοβάλομαι?:cry::cry::cry:

έχει συμβεί σε καμιά σας? τι εξέλιξη είχε και τι με συμβουλεύει?:?:-?:?

ευχαριστώ για το χρόνο σας........:!::!::!:

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοπελα μου μην αγχωνεσαι..εω μεχρι να καταλαβω οτι ημουν εγκυος ,τον πρωτο μηνα δηλαδη σηκωνα πολλα βαρη στη δουλεια..και οταν πηγα στο γιατρο μου την εκτη εβδομαδα για τον πρωτο κολπικο υπερηχο μου ειπε οτι ειναι ερεθισμενη η μητρα μου..και μαλλον θα βγαλω αιμα αλλα να μην ανησυχησω..εντω μεταξυ χαπια προτου εχω αιμα δεν μου εδωσε και καλυτερα γιατι αιμα δεν ειδα ποτε!τωρα ειμαι στην 11η εβδομαδα ολα καλα και την αλλη τεταρτη θα παω να δω ποσο μεγαλωσε το μπεμπε και να κανω αυχενικη..παντως θεωρω οτι η γιατρος σου σε τρομοκρατησε πολυ..:-D

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί νε είναι όπως τα λες... Πάντως προσπαθώ όσο μπορώ να μένω στο κρεβάτι.... τα ποναλάκια επανήλθαν και με ταλαιπωρούν... άρα το μπεμπέ μου μεγαλώνει...

Θετική σκέψη....

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

Ριτσα καλημερα!τα πονακια ειναι στανταρ κοριτσι μου στην αρχη καθε εγκυμοσυνης και οφειλονται στο οτι μεγαλωνει η μητρα σου.Καλα κανεις και προσεχεις και μεινε ξαπλωμενη.Αυτο που δε καταλαβα,η γιατρος σου ειδε το αιματωμα,αφου της ειπες εσυ οτι εχεις πονακια;Νωριτερα δε το ειχε δει,αφου ειναι και μεγαλυτερο απο το σακο;

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ριτσα καλημερα!τα πονακια ειναι στανταρ κοριτσι μου στην αρχη καθε εγκυμοσυνης και οφειλονται στο οτι μεγαλωνει η μητρα σου.Καλα κανεις και προσεχεις και μεινε ξαπλωμενη.Αυτο που δε καταλαβα,η γιατρος σου ειδε το αιματωμα,αφου της ειπες εσυ οτι εχεις πονακια;Νωριτερα δε το ειχε δει,αφου ειναι και μεγαλυτερο απο το σακο;

Καλημέρα κοπελιά.... ήταν η πρώτη μου επίσκεψη στο γιατρό και κατευθείαν μπήκε στο ψητό κοιτώντας και μετρώντας το σάκο και τη μικρή καμπύλη που κάνει μέσα... τότε της λέω που ακριβώς πονάω και λέει τώρα θα κοιτάξουμε για να δούμε και τις ωοθήκες σου και είδε το αιμάτωμα....

εκεί πάθαμε και το αμόκ με το σύζυγο και έκτοτε δεν με αφήνουν να σηκωθώ από το κρεβάτι....

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οκ,καταλαβα!Λοιπον ακολουθεις τις συμβουλες τηα γιατρου σου,και θα δεις που σιγα σιγα το αιματωμα θα απορροφηθει!ολα θα πανε καλα!Καλη συνεχεια!!!

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

Οκ,καταλαβα!Λοιπον ακολουθεις τις συμβουλες τηα γιατρου σου,και θα δεις που σιγα σιγα το αιματωμα θα απορροφηθει!ολα θα πανε καλα!Καλη συνεχεια!!!

Ευχαριστώ γλυκιά μου...

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, κορίτσια... Να πω και εγώ την ιστορία μου μπας και βγάζοντας τα σώψυχά μου ηρεμήσω καθόλου.... Λοιπόν, ας ξεκινήσουμε. Μετά από 2 χρόνια προσπαθειών τελικά βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να δω ΘΕΤΙΚΟ τεστ.... Ωστόσο ένιωθα αρκετά πονάκια χαμηλά και ειδικότερα από τη δεξιά πλευρά. Πήγα σε ένα εφημερεύον νοσοκομείο στο οποίο με καθησύχασαν ότι όλα είναι φυσιολογικά μετά από ένα κολπικό υπέρηχο που μου έκανε ένας ειδικευόμενος ιατρός και αφού είδε και σάκο αν και ήμουν μόλις 4 εβδομάδων.... Εχτές πήγα όμως στη γιατρό που σκέφτομαι να με αναλάβει και όταν της εξήγησα ότι πονάω κοίταξε καλύτερα με τον κολπικό υπέρηχο και είδε πολύ κοντά στο σάκο ένα αιμάτωμα μεγαλύτερο από το σάκο.... Αμέσως μου είπε να προσέχω και να μείνω ξάπλα για 2 βδομάδες μέχρι να ξανακάνω υπέρηχο και μου έδωσε utrogestan πρωί βράδυ και κολπικά υπόθετα crinone για το βράδυ.... Μου είπε ότι το αιμάτωμα μπορεί να προήρθε από κάτι βαρύ που σήκωσα ή από το μηχανάκι ή από διάφορους λόγους...

Εσείς τι γνωρίζετε? Να αρχήσω να πανικοβάλομαι?:cry::cry::cry:

έχει συμβεί σε καμιά σας? τι εξέλιξη είχε και τι με συμβουλεύει?:?:-?:?

ευχαριστώ για το χρόνο σας........:!::!::!:

 

Να μην ανησυχείς καθόλου! Εμένα η μήτρα ήταν ένα μεγάλο αιμάτωμα. Το ανακαλύψαμε την 5η εβδομάδα..είχα αίμα (καφέ και ροζ) διαρκώς. Η γιατρός μου είπε να είμαι απλά προσεκτική αλλά δεν ήταν απαραίτητο να ήμουν ξαπλωμένη.Άρχισα τα ουτρογκεστάν 3 φορές τη μέρα και το μαγνήσιο. Κάθε φορά που πήγαινα στην τουαλέτα τρόμαζα μέχρι να δω αν το αίμα ήταν ροζ ή καφέ (γιατι η γιατρός μου είχε πει να φοβάμαι μόνο το κόκκινο αίμα). Εχθές πήγα στη γιατρό, κάναμε υπέρηχο και η μήτρα έχει καθαρίσει εντελώς!!! έχω να δω και αίμα κάπου 1 εβδομάδα! Μην αγχώνεσαι! όλα θα πάνε καλά! Είμαστε και συμπατριώτισσες;

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους.

περιμενω κι εγω το δευτερο μωρακι μου, και χτες στον πρωτο υπερηχο -ειμαι 6 εβδομαδων- ο γιατρος ειδε διπλα στον σακο ενα αιματωμα. μου εδωσε utrogestan και μου ειπε να παω την αλλη βδομαδα παλι για υπερηχο. δεν μου ειπε να ειμαι ξαπλωμενη, μονο να ξεκουραζομαι.

αν καποιος εχει καποιο αλλο νεο για τα αιματωματα παρακαλω, ας επικοινωνησει.

την προηγουμενη φορα ολα ηταν ιδανικα και τωρα εχω αγχωθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να μην ανησυχείς καθόλου! Εμένα η μήτρα ήταν ένα μεγάλο αιμάτωμα. Το ανακαλύψαμε την 5η εβδομάδα..είχα αίμα (καφέ και ροζ) διαρκώς. Η γιατρός μου είπε να είμαι απλά προσεκτική αλλά δεν ήταν απαραίτητο να ήμουν ξαπλωμένη.Άρχισα τα ουτρογκεστάν 3 φορές τη μέρα και το μαγνήσιο. Κάθε φορά που πήγαινα στην τουαλέτα τρόμαζα μέχρι να δω αν το αίμα ήταν ροζ ή καφέ (γιατι η γιατρός μου είχε πει να φοβάμαι μόνο το κόκκινο αίμα). Εχθές πήγα στη γιατρό, κάναμε υπέρηχο και η μήτρα έχει καθαρίσει εντελώς!!! έχω να δω και αίμα κάπου 1 εβδομάδα! Μην αγχώνεσαι! όλα θα πάνε καλά! Είμαστε και συμπατριώτισσες;

Μακάρι να πάνε όλα καλά.... Πάντως εγώ προσπαθώ να μείνω ξάπλα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις.... Συμπατριώτισσες δεν είμαστε, γιατί είμαι από Πειραιά, άρα συμπολίτισσες είμαστε.... :-P:-P:-P

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους.

περιμενω κι εγω το δευτερο μωρακι μου, και χτες στον πρωτο υπερηχο -ειμαι 6 εβδομαδων- ο γιατρος ειδε διπλα στον σακο ενα αιματωμα. μου εδωσε utrogestan και μου ειπε να παω την αλλη βδομαδα παλι για υπερηχο. δεν μου ειπε να ειμαι ξαπλωμενη, μονο να ξεκουραζομαι.

αν καποιος εχει καποιο αλλο νεο για τα αιματωματα παρακαλω, ας επικοινωνησει.

την προηγουμενη φορα ολα ηταν ιδανικα και τωρα εχω αγχωθει.

σε 2 εβδομάδες έχω πάλι ραντεβού.... αν μπορείς να περιμένεις λίγο και να αναπαύεσαι όσο μπορείς περισσότερο, θα σε ενημερώσω....

[/url]

 

dev186pfs__.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΚΑΦΕ ΟΥΤΕ ΑΙΜΑ.

ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ. ΠΟΝΟΥΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ 'Η ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?

Link to comment
Share on other sites

ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΚΑΦΕ ΟΥΤΕ ΑΙΜΑ.

ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙ. ΠΟΝΟΥΣΕ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΣΤΗΝ ΜΕΣΗ 'Η ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?

 

Και ο πόνος στη μέση είναι σύμπτωμα! Μην ανησυχείς!

xO4Kp2.png

 

Σ' αγαπώ, καρδιά μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κι εγω εγκυος στην 13η τωρα εβδομαδα στο δευτερο μου παιδακι.Απο την εκτη εβδομαδα ειχα αιμοραγια (με κοκκινο αιμα και πολυυυυ φοβο και πανικο).Ηταν ενα αιματωμα το οποιο οπως ειπαν και σε σας ετσι κι εμενα ο γιατρος μου, ειπε οτι μπορει ν απροκληθηκε για διαφορους λόγους.Παιρνω κι εγω τα utrogestan (1 κολπικα καθε βραδυ),δεν μου συνεστησε ξαπλα ή ακινησία απλα ξεκουραση.

 

Απο τοτε σταματαει το αιμα (ή εχω λιγα καφε) και μετα απο μερες μπορει να επανελθει,παντως η εγκυμοσυνη και το εμβρυο εξελισσονται πολυ καλα και ο γιατρος μου ειναι πολυ καθησυχαστικος.Εγω εξακολουθω μολις βλεπω παραπανω καφε να πανικοβαλλομαι αλλα ελπιζω οτι οσο περνανε οι εβδομαδες θα μειωνονται οι πιθανοτητες να στραβωσει κατι...

bxBwp2.png EgDTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 χρόνια μετά...

Καμια με πληροφοριες για αιματωμα στη μητρα;Χθες ξαναειχα αιμα για δευτερη φορα και ο γιατρος μου ειπε οτι καθε φορα που θα εχω αιμα θα μεγαλωνει και η αποκολληση..με κακη καταληξη πιθανοτατα.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καμια με πληροφοριες για αιματωμα στη μητρα;Χθες ξαναειχα αιμα για δευτερη φορα και ο γιατρος μου ειπε οτι καθε φορα που θα εχω αιμα θα μεγαλωνει και η αποκολληση..με κακη καταληξη πιθανοτατα.

Κι αφου καμια δεν μου απαντησε τοτε που εγραψα...μου απανταω μονη μου:lol: Καπου αναμεσα στη 13η βδομαδα και τη 15η το αιματωμα απορροφηθηκε και δεν φαινεται πια.Αιμορραγια δεν ξαναειχα απο τοτε που ειχα γραψει εδω:) Ολα καλα λοιπον.Παει κι αυτο!

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Κι αφου καμια δεν μου απαντησε τοτε που εγραψα...μου απανταω μονη μου:lol: Καπου αναμεσα στη 13η βδομαδα και τη 15η το αιματωμα απορροφηθηκε και δεν φαινεται πια.Αιμορραγια δεν ξαναειχα απο τοτε που ειχα γραψει εδω:) Ολα καλα λοιπον.Παει κι αυτο!

 

Να απαντησω τωρα??? πιανεται αραγε??? :D

 

Οταν ημουν εγκυος ειχα και εγω εξω απο το σακο μια μεγαλη κυστη με αιμα, η οποια δεν εμποδιζε την εγκυμοσυνη και δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα κατα τη διαρκεια της, η υπογραφη μου αλλωστε λεει την αληθεια. ;)

 

Ολα να σου πανε ΤΕΛΕΙΑ!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Να απαντησω τωρα??? πιανεται αραγε??? :D

 

Οταν ημουν εγκυος ειχα και εγω εξω απο το σακο μια μεγαλη κυστη με αιμα, η οποια δεν εμποδιζε την εγκυμοσυνη και δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα κατα τη διαρκεια της, η υπογραφη μου αλλωστε λεει την αληθεια. ;)

 

Ολα να σου πανε ΤΕΛΕΙΑ!!!

 

Σ ευχαριστω Κοαλακι!:)

Κοιτα δεν ξερω η καθε περιπτωση πως ειναι αλλα ειχα φοβηθει πολυ γτ ειχα αιμα και κομματια απο το αιματωμα και καθε φορα μετα το αιματωμα μεγαλωνε.Εφτασε σε καποια φαση να ειναι μεγαλυτερο απο τον σακο!Και ο γιατρος μου ειπε αλλη μια φορα το ειχε ξαναδει αυτο με καλη εξελιξη.Το γραφω για οποια κοπελα μπορει να εχει το ιδιο και να παρει κουραγιο :)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα σε ολες!! Ήθελα να σας ρωτήσω.. Γιατί δεν έχω καταλάβει κι όσο πάει μπερδευομαι... αποκόλληση σακου είναι αιμάτωμα που έχει δημιουργηθεί έξω από το σάκο η κενο που δημιουργείται κ πρέπει να θρεψει;;έχω αποκολλήσω 3 φορές μεγαλύτερη από το σάκο.ρωτησα το γιατρό τι σημαίνει και μου είπε δε χρειάζεται να αγχώνεσαι απλά ξεκουρασου.βρισκομαι στην 8η εβδομαδα κ 4 ημέρα.ανακαλύψαμε την αποκόλληση 6 εβδομαδα κ 5 ημέρα μετά από αιμορραγία με πολυ καθ κόκκινο αιμα π είχα την 6η εβδ και 4η ημερα.μετα απο 1 εβδομαδα δεν υπήρξε βελτίωση κ ως τώρα δεν έχω ξαναπάει στο γιατρό.απο τη μερα της αιμοραγιας δεν ξαναειχα αιμα.σημερα όμως έχω καφε... επισης εντονο πονο στη μητρα νοιωθω καθημερινα κ σε λίγη ώρα περνάει.η αποκολληση πως φευγει;απορροφάται πάντα η μπορεί να φύγει και σε μορφη αιματος;;συγγνώμη για τη φλυαρία...καταλαβαινετε τον πανικό μου..

Link to comment
Share on other sites

Η αποκόλληση δεν είναι κάτι που θα φύγει, είναι κάτι που πρέπει να ξανακολλησει. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου κατά γραμμα (δηλαδή είπε ξεκουραση γενικώς, ή στο κρεβάτι με πάπια ; κλπ) και αν πονάς παρε τον τηλέφωνο ή πήγαινε στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.αλλα δεν έχω καταλάβει.. η αποκολληση σακου είναι κενο μεταξυ μητρας και σακου η αιματωμα;ξερει καμια; πηγα στο γιατρο και πάω καλύτερα.βεβαια καφε βλέπω που και που..ξεκουραζομαι όσο μπορώ.. καλό κουράγιο σε Όλες!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, fereniki ❤ είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.αλλα δεν έχω καταλάβει.. η αποκολληση σακου είναι κενο μεταξυ μητρας και σακου η αιματωμα;ξερει καμια; πηγα στο γιατρο και πάω καλύτερα.βεβαια καφε βλέπω που και που..ξεκουραζομαι όσο μπορώ.. καλό κουράγιο σε Όλες!!!

Κενό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...