Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αφηνουμε το μωρο στο καροτσι μονο του?


biky

Recommended Posts

Θα θελα να σας περιγραψω γεγονοτα που εχω δει τον τελευταιο καιρο και να μου πειτε αν εγω ειμαι υπερβολικη η αν οντως ειναι λιγο επικινδυνα....

 

1)μαμα αφηνει το καροτσι με το 2 περιπου μηνων μωρο, εξω απο καταστημα τραπεζας για να μπει να κανει την συνναλαγη της,

δεν υπαρχει κανενας αλλος με το μωρο το ξερω σιγουρα γιατι απο το αγχος μου εκατσα και περιμενα (10λεπτα περιπου)

 

2)μαμα αφηνει το καροτσι με το παλι μικρο σε ηλικια μωρο σε πεζοδρομο απογευματινη ωρα,τα καταστηματα κλειστα,για να μπει σε σουβλατζιδικο

παλι δεν υπηρχε κανεις με το μωρο....

 

3)μαμα περπαταει και το περιπου 4χρονων παιδακι ακολουθει σε αποσταση 10-15 μετρων....

 

σας παρακαλω πειτε μου, ειμαι υπερβολικη? εγω τα βλεπω λαθος?

οι σκεψεις μου ηταν αν παθει κατι το μωρο? αν πνιγει ας πουμε ποιος θα το ακουσει?

και το κυριοτερο....αν παρει καποιος το καροτσι και φυγει?

τελικα εγω τα βλεπω ολα επικινδυνα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν είσαι καθόλου υπερβολική. Αυτά είναι τραγικά λάθη και αυτές οι ανυποψίαστες ή απρόσεχτες μαμάδες από τύχη έχουν ακόμα τα μωρά τους.

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

1)μαμα αφηνει το καροτσι με το 2 περιπου μηνων μωρο, εξω απο καταστημα τραπεζας για να μπει να κανει την συνναλαγη της,

δεν υπαρχει κανενας αλλος με το μωρο το ξερω σιγουρα γιατι απο το αγχος μου εκατσα και περιμενα (10λεπτα περιπου)

 

2)μαμα αφηνει το καροτσι με το παλι μικρο σε ηλικια μωρο σε πεζοδρομο απογευματινη ωρα,τα καταστηματα κλειστα,για να μπει σε σουβλατζιδικο

παλι δεν υπηρχε κανεις με το μωρο....

 

3)μαμα περπαταει και το περιπου 4χρονων παιδακι ακολουθει σε αποσταση 10-15 μετρων....

 

Να σου πω και τη συνέχεια που την εχει δει η μαμα μου να συμβαινει?

 

Γύφτισσα περναει και αρπαζει σε δευτερολεπτα το μωρο το βαζει στο αδειο καροτσι που εσερνε και το σκεπαζει με κουβερτα.... Για καλη τυχη της ασυνείδητης μανας το περιστατικο ετυχε να δει η μαμα μου απο το παραθυρακι της κουζινας και βγηκε εξω και αρχισε να ουρλιαζει, σηκωθηκε στο πόδι ολη η γειτονια...φωναξαν και τη μανα που ψωνιζε μεσα στο φουρνο...κυνηγησε καποιος τη γύφτισσα και δόξα τω Θεω...την πιασανε....

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.....

οχι τιποτα αλλο, σε συζητηση που ειχα με μια αλλη μαμα

κονταψα να πιστεψω οτι τελικα εγω ειμαι η περιεργη.....

αλλα οταν ακουω "ελα μωρε τι θα παθουν πια!" κατι με πιανει :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να πω.....

οχι τιποτα αλλο, σε συζητηση που ειχα με μια αλλη μαμα

κονταψα να πιστεψω οτι τελικα εγω ειμαι η περιεργη.....

αλλα οταν ακουω "ελα μωρε τι θα παθουν πια!" κατι με πιανει :evil:

 

Είναι μακρύς ο κατάλογος του τι μπορεί να πάθει....

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν τον αφήνω ποτέ μόνο στο καρότσι. Πάντα τον παίρνω μαζί μου ακόμη και για να μπω να ρωτήσω κάτι ακόμη κι αν κοιμάται θα πάρω το καροτσάκι μαζί. Εδώ που είμαστε δεν υπάρχει τόσο ο φόβος του να το απαγάγουν αλλά και μόνο που θα αγχωθεί το μωρό επειδή με βλέπει να το αφήνω και να φεύγω μου φτάνει.

Ελάχιστες φορές το έχω αφήσει απ' έξω στο καρότσι όταν ήταν να λείψω για δευτερόλεπτα αλλά φρόντιζα πάντα να έχει οπτική επαφή με μένα και βέβαια να το βλέπω κι εγώ.

 

Ήρθες και έγινες το νόημα της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είσαι καθόλου υπερβολική. Αυτά είναι τραγικά λάθη και αυτές οι ανυποψίαστες ή απρόσεχτες μαμάδες από τύχη έχουν ακόμα τα μωρά τους.

Συμφωνώ απόλυτα!

Είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ και για τα δικά μου δεδομένα ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΦΑΙΡΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως ειπωθηκε ηδη ο καταλογος του τι μπορει να συμβει ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ αλλα εξισου και μερικες φορες ΠΙΟ επικυνδυνο ειναι που περπατανε τα παιδακια χυμα... κι ειναι τοσο μα τοσο απλο να τα πατησει ενα αυτοκινητο - λεω το πιο απλο τωρα.... :(:shock::?:x:oops::cry::evil::twisted::roll::!:

Link to comment
Share on other sites

1)μαμα αφηνει το καροτσι με το 2 περιπου μηνων μωρο, εξω απο καταστημα τραπεζας για να μπει να κανει την συνναλαγη της,

δεν υπαρχει κανενας αλλος με το μωρο το ξερω σιγουρα γιατι απο το αγχος μου εκατσα και περιμενα (10λεπτα περιπου)

 

2)μαμα αφηνει το καροτσι με το παλι μικρο σε ηλικια μωρο σε πεζοδρομο απογευματινη ωρα,τα καταστηματα κλειστα,για να μπει σε σουβλατζιδικο

παλι δεν υπηρχε κανεις με το μωρο....

 

Εγώ θα μετακινούσα λίγο το καρότσι ώστε όταν έβγαιναν να πάθαιναν κρίση.

Οταν θα τις βοηθούσα θα τις ρωτούσα απλά... κι αν ήταν πραγματικότητα;

Χαρά + Ιωσήφ = Δημήτρης + Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Exει τυχει αν θελω αν μπω σε μαγαζι με εμποδια για το καροτσι και να με στραβωκοιτανε

Ειναι δυνατον να αφησω το μωρο μου μονο του εξω εστω και για ενα δευτερολεπτο????????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω πως σκεφτονται και το κανουν αυτο, :evil:

σε μενα τυχαινει και το βλεπω τοσο συχνα ?

την παρασκευη παλι ειδα το εξης

ειμαι σε ενα καταστημα με τον γιο μου φυσικα :D μια μαμα ειναι στο ταμειο και πληρωνει τα ρουχα η πωλητρια της λεει "το παιδακι σας εχει βγει εξω" (το κοριτσακι το ειχα δει την ωρα που μπηκα στο καταστημα 4-5 χρονων)

η απαντηση της μαμας "ε,ενταξει δεν πειραζει" :shock:

Link to comment
Share on other sites

Τα παιρνω στο κρανιο με τετοιες μανες...

 

εμενα ετυχε σε καταστημα να ειμαι με το καροτσι και μου ζητησαν να κρατησουν αυτοι το παιδι μπροστα στα ταμεια και ευγενικα αρνηθηκα... μαλιστα μια κυρια τους ειπε "καλε τι λετε έτσι αφηνουν οι μαναδες τα παιδια τους..." απλα παιδευτηκα λιγο στους διαδρομους και τι έγινε;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

οντως...ειναι απαραδεκτο!

οπως επεισης μια απο τις φορες που ειχαμε παει να κανουμε εμβολιο οπου η μαμα που ειμασταν μεσα στο δωματιο, εγδυσε το παιδακι πανω στο κρεβατακι και εκεινη την στιγμη την φωναξε η παιδιατρος να της πει κατι. εκεινη αφησε το παιδακι πανω στο κρεβατι και εφυγε!!!! εγω με τον τσιπιρικο αγκαλια εμεινα! αν επεφτε, ποιο απο τα δυο επρεπε να κοιταξω???

ή που στα λεωφορεια τα στερεωνουν στη γωνια και πανε και...καθονται???

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει να θέλω να αγοράσω ένα εμβόλιο απο φαρμακείο στο οποίο δεν χωρούσε το καρότσι. Άνοιξα την πόρτα και είπα τον φαρμακοποιό όταν έρθει η σειρά μου να έρθει εδώ στην πόρτα για να του δώσω την συνταγή. Και έτσι και έγινε και στο τέλος μου έφερε το εμβόλιο και τα ρέστα και όλοι είμασταν σούπερ.

 

Ούτε κάν πέρασε απο το μυαλό μου να αφήσω το παιδί μόνο του έξω απο το μαγαζί.

 

Στην τελική αν δεν γινόταν τίποτα άλλο θα το έβγαζα απο το καρότσι και ας κλέβανε το άδειο καρότσι .... χαλάλι τους :lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι δεν αφήνουμε καρότσι με παιδί μόνο του, όπως -άποψή μου πάντα- δεν πρόκειται να αφήσω τα παιδιά -δεν ξέρω αν είμαι υπερβολική- μόνα στο σπίτι τους ούτε για 5 λεπτά.. και θα σας πω γιατί..

γιατί αν για πχ γίνει ένας σεισμός -όχι δυνατός , σαν αυτούς που γίνονται συνέχεια όμως- δεν θα σοκαριστούν στην καλύτερη περίπτωση? αν κάποιος κακοποιός παρακολουθεί και προσπαθήσει να μπει στο σπίτι? δεν θα τρομοκρατηθούν. Αν χτυπήσει το ένα με ένα έπιπλό ή ο,τιδήποτε δεν θα απογοητευτεί αν δεν είμαι δίπλα του να το παρηγορήσω?

Γνωστή μου που ο γιος πάει Τετάρτη Δημοτικού, επειδή είναι χωρισμένη και δουλεύει σε νοσοκομείο με άστατο ωράριο -το καταλαβαίνω αυτό- αφήνει το μικρό και έρχεται μόνο του από το σχολείο από πέρυσι και κάθεται μόνο του στο σπίτι μέχρι το απόγευμα αργά που έρχεται από τη δουλειά ή το γυμναστήριο(!!). τώρα τί θα έκανα εγώ, ειλικρινά δεν ξέρω αλλά σίγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ μόνο του στο σπίτι τόσες ώρες!! Μιλάμε για 10-11 χρονών παιδί σε ένα άδειο σπίτι, ολομόναχο έτσι :evil::evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχαμε ακριβώς αυτή τη συζήτηση με τη γυναίκα που έρχεται και καθαρίζει σπίτι μου. Μου έλεγε για μια γνωστή της, είχε αφήσει το 8μηνο μωράκι σε κούνια (που κουνάει, όχι κρεβατάκι) και πήγε στην τουαλέτα. Η δε κούνια είχε σχοινιά (από Βουλγαρία αυτή, δεν μπορώ να καταλάβω τι είδους κούνια για τόσο μικρό παιδί!!!). Μόλις βγήκε από την τουαλέτα και πήγε να πάρει το μωρό, το βρήκε κρεμασμένο!!!!

 

Εγώ τη μικρή δεν την αφήνω ούτε στην αυλή του σπιτιού μου μόνη της μέσα στο καρότσι.... Και αν γίνει κάτι τι θα κάνω εγώ μετά; Μιλάμε για μια ζωούλα, την οποία είχα μεσα μου 9 μήνες και την λατρεύω και την έχω στα όπα όπα.... Αν πάθει κάτι θα πεθάνω και γω επιτόπου. Δεν θα το συγχωρήσω ποτέ στον εαυτό μου.... Ούτε να το σκεφτώ δε θέλω...

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τι συζητάμε βρε κορίτσια,;;;;;!!!!! Εμείς (ναι όλες μας..) ξυπνάμε το βράδυ και τα κυτάμε αν είναι καλά για μόνα τους θα συζητάμε τώρα;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Θα θελα να σας περιγραψω γεγονοτα που εχω δει τον τελευταιο καιρο και να μου πειτε αν εγω ειμαι υπερβολικη η αν οντως ειναι λιγο επικινδυνα....

 

1)μαμα αφηνει το καροτσι με το 2 περιπου μηνων μωρο, εξω απο καταστημα τραπεζας για να μπει να κανει την συνναλαγη της,

δεν υπαρχει κανενας αλλος με το μωρο το ξερω σιγουρα γιατι απο το αγχος μου εκατσα και περιμενα (10λεπτα περιπου)

 

2)μαμα αφηνει το καροτσι με το παλι μικρο σε ηλικια μωρο σε πεζοδρομο απογευματινη ωρα,τα καταστηματα κλειστα,για να μπει σε σουβλατζιδικο

παλι δεν υπηρχε κανεις με το μωρο....

 

3)μαμα περπαταει και το περιπου 4χρονων παιδακι ακολουθει σε αποσταση 10-15 μετρων....

 

σας παρακαλω πειτε μου, ειμαι υπερβολικη? εγω τα βλεπω λαθος?

οι σκεψεις μου ηταν αν παθει κατι το μωρο? αν πνιγει ας πουμε ποιος θα το ακουσει?

και το κυριοτερο....αν παρει καποιος το καροτσι και φυγει?

τελικα εγω τα βλεπω ολα επικινδυνα?

και ύστερα ακούμε στις ειδήσεις για το τι έκαναν ανώμαλοι και εμποροι οργάνων και λέμε...μα που ήταν οι γονείς εκείνη την ώρα που το παιδί..."χάνονταν"; :x

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν εισαι καπολου υπερβολικη, ισα ισα πολυ λογικη σε βρισκω :wink:

Ποτε δεν αφησα τα παιδια μου απ εξω απο κανενα μαγαζι....οπως και ακομα και τωρα οταν μπαινουμε σ ενα μαγαζι οσο μικρο και αν ειναι η μεγαλο..τις θελω να ειναι παντα και οι 3 διπλα μου και οχι να απομακρυνονται (ειμαι χεστρου...τι να κανουμε :lol: )

Το καλοκαιρι ειχαμε παει στην πεθερα μου και απο την πισω πλευρα ειχαν μια αποθηκη που την ειχαν δωσει σ ενα ζευγαρι Αλβανων για να τους εχουν για διαφορες δουλειες (ελιες κτλ) Αυτοι ειχαν ενα αγορακι 4,5 χρ και ενα κοριτσακι 2 μηνων.Και καποιο βραδυ..τους ειδαμε τους 3 να γυρνανε απο το χωριο κατω (λειπαν πανω απο μιση ωρα.ειμασταν εξω στο μπαλκονι και δεν τους ειχαμε δει καθολου) Τελικα ειχαν αφησει το μωρο μονο του στην κουνια....και φυγαν :shock::evil: Και σκεφτειτε οτι μιλαμε γι αποθηκη που θα μπορουσε να εχει μπει και ποντικι μεσα :shock::evil:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...