Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Η μικρή μου η κόρη που τώρα είναι 3,5 χρονών, έχει τη συνήθεια να πιπιλάει τον αντίχειρά της. Το κάνει συνήθως πριν τον ύπνο (απαραίτητα) και όταν στενοχωριέται ή θυμώνει. Έχετε κάποια εμπειρία ή καλή ιδέα πώς θα μπορούσα να της το σταματήσω; Φοβάμαι μην χαλάσουν τα δόντια της και πεταχτούν προς τα έξω. Δεν θα ήθελα να την αγριέψω π.χ. παλιά έλεγαν θα έρθει η μάγισσα να σου φάει το δάχτυλο κτλ. Όσες φορές τις έχω πει να μην το κάνει γιατί θα χαλάσουν τα δόντια της κλπ. κλαίει χειρότερα και τελικά το βάζει.

Αν ξέρετε κάτι που να πιάνει please help !

TONIA

.png.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ειχα γραψει πολλα αλλα με πεταξε εξω :evil: και αποσυντονιστηκα. :lol:

 

Τσιχλες. Οταν ξερω οτι θα παμε καπου οπου θα αγχωθει ή θα ντρεπεται κλπ παιρνω μαζι τσιχλες .

 

Για τον υπνο δεν ξερω κατι . Εμενα ειναι της οσμης οποτε θελει να μυριζει κουβερτουλα οικεια για να κοιμηθει.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :D !! Καλή ιδέα μου φαίνεται, θα το δοκιμάσω.

 

Ο ύπνος παραμένει πρόβλημα. Κι εμένα παίρνει κουβέρτα. Θέλει το ένα δάχτυλο στο στόμα και με το άλλο χεράκι να χαιδεύει κάτι απαλό.

Πρέπει να υπάρχει ο συνδυασμός αλλιώς ....

TONIA

.png.png

Link to comment
Share on other sites

η δραστηριότητα αυτή είναι μια πράξη που έχει στόχο να ηρεμήσει και να παρηγορήσει τα παιδιά, δείχνει κάποιες φορές ότι τα παιδιά αυτά έχουν ανάγκη απο παρηγοριά και ίσως νιώθουν πιεσμένα ή αισθάνονται μοναξιά.

 

ομιλεί μια παθούσα η οποία μέχρι 6 ετών αν θυμάμαι, ακόμα έκανα χρήση αυτής της μεθόδου.

 

προσπάθησε να βρείς την αιτία, και να επικεντρώσεις εκεί.

τότε δεν θα χρειάζεται να βρεί σε άλλο παράγοντα υλικό, την παρηγοριά,

 

αλλά απο εσένα ή τα άλλα οικεία άτομα του περιβάλλοντός της.

 

αυτή είναι η καλύτερη πηγή, ηρεμίας, για παιδιά σε αυτή την ηλικία, τα οποία προφανώς αισθάνονται, κάποια ένταση, ή έντονα συναισθήματα.

 

εμένα, τα δόντια μου δεν χάλασαν ούτε πετάχτηκαν προς τα έξω. περισσότερο το παραπάνω θέμα που αναφέρω ειναι αυτό, που με δυσκόλεψε, παρά τα δόντια.

 

αυτή τη στιγμή είναι μια αρχή, για να το δείτε αυτό, μιάς και το να βάζει ένα παιδί το δάχτυλο στο στόμα είναι μεν μια εικόνα οικεία

γενικά, αλλά στην ουσία, δείχνει την παρουσια νευρικότητας και αμηχανίας, την οποία το παιδί προσπαθεί να καταπολεμήσει με αυτό το τρόπο. (το πιπίλιμα του δαχτύλου είναι μια δραστηριότητα στην οποία προβαίνουν συνήθως τα μωράκια ακόμα και απο την κοιλιά της μαμάς τους, για να αυτο-παρηγορηθούν και να ηρεμούν).

 

ένα παιδί όμως 3,5 ετών δεν είναι πια μωράκι, και όταν συνηθίζει σε μια συνήθεια που είναι τεχνική μικρότερου παιδιού για να αυτοπαρηγορείται,

είναι καλό οι γονείς τέτοιες ενδείξεις να τις προσέχουν και να προσπαθούν να βρούν τις αιτίες και να ενθαρρύνουν, στηρίξουν, δώσουν συντροφιά και αποδοχή σε αυτά τα παιδιά

έτσι ώστε να μην χρειάζεται να βρίσκουν κάποιο αντικείμενο για να εξωτερικεύσουν τα συναισθήματα άγχους ή μοναξιάς, ή τέλος πάντων για να υπάρχει ανταλλαγή συναισθηματική που να επιτρέπει το καθησύχασμα του παιδιού, μέσω εγγύτητας και τρυφερότητας.

 

αν παρόλα αυτα συνεχίζει την δραστηριότητα, μην το μειώνετε ποτέ για αυτή τη συνήθεια ή δείχνετε μπροστά του ότι θεωρείτε αυτό που κάνει μωρουδίστικο.

αποτελεί εν τέλει μια ανάγκη την οποία ή θα χρειαστεί να εξαλειφθεί η αιτία,

ή να γίνει αποδεκτή η λύση που βρήκε το ίδιο το παιδί για να ηρεμεί.

και μάλιστα να επιβραβευτεί για το γεγονός ότι βρήκε μια λύση για αυτό που το κανει να αισθάνεται κάποια ένταση....

 

οπότε αν δεν υπάρχει κάτι που μπορείτε να αλλάξετε (λίγος παραπάνω χρόνος πχ μαζί ή κάποιες δραστηριότητες για να σας φέρουν πιο κοντά)

μην προσπαθήσετε με το ζόρι να αλλάξετε αυτή την συνήθεια.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ έχω μεγάλο αγχος για το αν θα πιπιλά το δάχτυλό του ..του έχω περιορισμένη και την πιπίλα..κάτι που δεν φαίνεται παρόλα αυτά να αποζητά...δεν ξέρω αν βέβαια είναι σωστό που δεν του δίνω πιπίλα όσο για τα χεράκια προς το παρόν βάζουμε γαντάκια ύπνου και για το δάχτυλο όσο και για την αποφυγή αυτοτραυματισμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ αυτό το δακτυλάκι...

 

Μήπως να μεταφέρονταν το Ποστ? Νομίζω υπάρχει και στο Νεογνά-Ψυχολογία

 

Εμείς το ξεκινήσαμε 3-4 μηνών. Στην αρχή με είχανε αγχώσει πολύ. Τώρα που είναι 9 μηνών το βάζει μονο οταν είναι να κοιμηθεί( μεχρι να την πάρει ύπνος-μετά το βγάζει). Βέβαια εκει στους 6 μήνες το είχε πολύ και τη μέρα. Ποτέ δεν το τράβαγα να της το βγάλω με το ζόρι. Πάντα της έδινα ένα παιχνιδάκι και γενικά κάτι να απασχολώ τα χεράκια της. Να φανταστείτε οταν ξεκινήσαμε κουτάλι (δύσκολος , σχεδόν εφιαλτικός ο πρώτος μήνας) ήταν κουταλια και δάκτυλο. Αλλά και αυτό το ξεπεράσαμε.

 

Η απορια μου είναι μέχρι πια ηλικία θεωρείτε μωρό και ΟΚ το αφηνουμε σαν χαλαρωτικό μέχρι να κοιμηθεί? Πως σταδιακά μπορεί και αυτό να το κόψει? Καμια πρακτική συμβουλή??

 

Πάντως οι γνώμες των γιατρών διαφέρουν. Παιδοντίατροι λένε "ΤΙ??? το αφήνετε να κάνει τέτοιο πράγμα??" Και ψυχολόγος σε μια γνωστή μου που το αγόρι της είναι 7 χρονών της είπε ας το κόψει και φαντάρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 4,5 ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΑΚΟΜΗ ΠΙΠΙΛΑ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΤΟΥ ΕΥΤΥΧΩΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. Ο ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΑΝΩ & ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟΥ, ΕΧΟΥΝ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΕΝΕΣ ΔΗΛΑΔΗ & ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΤΑ ΜΟΝΙΜΑ ΔΟΝΤΙΑ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟ ΧΩΡΟ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΤΑ 2 ΜΠΡΟΣΤΙΝΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ (ΛΟΓΙΚΟ). ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ ΛΙΓΟ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΓΝΑΘΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΕΝΑ ΜΑΣΕΛΑΚΙ ΤΩΝ 1.000 ΕΥΡΩ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΧΑΤΕ Ή ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ, ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΝ ΤΟ ΠΙΠΙΛΙΣΜΑ ΚΑΙ ΤΙ ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΟΙ ΠΑΙΔΟΔΟΝΤΙΑΤΡΟΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΑΠΟ ΗΜΕΡΩΝ. ΔΕΝ ΔΕΧΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ. ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑΜΕ ΕΧΕΙ 3 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ 3 ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΥΤΕ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ... ΤΙ ΝΑ ΠΩ.

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΠΛΕΟΝ. ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΟΤΑΝ ΒΑΡΙΟΤΑΝ, ΟΤΑΝ ΕΒΛΕΠΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΝΑ. ΤΗΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΧΕΡΑΚΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΝΥΣΤΑΖΟΥΜΕ ΟΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΝΟ. ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΤΟ ΣΩΣΑΜΕ.

ΤΩΡΑ ΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ... ΕΚΕΙ ΣΗΚΩΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΨΗΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς αντιμετωπίζουμε το ίδιο ακριβώς πρόβλημα. Από τον μεγάλο υπέρηχο φαινόταν ότι το εμβρυο πιπιλίζει το δάχτυλο του :!::!::!::!:

Δεν κράτησε ποτέ πιπίλα όσο ήταν βρέφος. Την πιπίλα την ανακάλυψε ξαφνικά εδώ και ένα τρίμηνο περίπου. Τη ζητάει το βράδυ και για κανένα 5' την πιπιλίζει, μετά τη βγάζει και βάζει πάλι δάχτυλο.

Ιδιαίτερη προσπάθεια για να της κόψουμε αυτή τη συνήθεια δεν κάναμε διότι είχα και εξακολουθώ να έχω την αίσθηση ότι θα εντείνω το πρόβλημα και μετά η όποια κίνηση από πλευράς της θα γίνεται από αντίδραση. Το μόνο που της λέω είναι όταν βάζει το δαχτυλάκι της ότι τα χεράκια της δεν είναι καθαρά και θα αρρωστήσει..... Φαίνεται να το σκέφτεται για δευτερόλεπτα .... αλλά μετά πάλι ξαναθυμάται το "χόμπυ " της. Που θα πάει...... Μεγαλώνοντας θα το σταματήσει :P

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΑΝΑΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΕΙΝΑΙ 40 ΧΡΟΝΩΝ ΜΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ... ΟΠΟΤΕ ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΟΥΜΕ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΑ ΤΟ ΘΕΜΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΛΑΚΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙΣ :!::!::!::!::!:

40 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΤΗΣ :?::?::?:

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ :!::!::!::shock:

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΤΟΥ ΚΑΝΟΝΑ Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ

Στη ζωή, το θέμα δεν είναι να κρατάς καλά χαρτιά, αλλά να παίζεις καλά ένα άσχημο φύλλο.

Robert Louis Stevenson

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην ανησυχειτε ειχα το δαχτυλο μεχρι τα δεκα και τα δοντια μου ειναι ολοισια ουτε τα δαχτυλα μου γιναν ατροφικα οπως με φοβεριζε η μαννα μου,αφηστε τα τα μωρουλια,ξερετε τι ωραια αισθανονται!τα δjavascript:emoticon(':wink:')

Winkικα μου εχουν πιπιλα γιατι καλυτερα ειναι που ψαχνω συνεχεια να τις βρωjavascript:emoticon(':wink:')

Winkjavascript:emoticon(':lol:')

Laughing

line_flow_rose_beg_16_time_1035867600_text_.gifline_flow_blue_beg_boy_time_1170219600_text_.gif
Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΜΑ ΚΑΙ Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3ΜΗΝΩΝ.ΤΗΝ ΘΥΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΕ ΣΑΝ ΠΙΠΙΛΑ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΤΗΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΤΗΜΙΣΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΧΕΡΙ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΣ ΟΛΟ ΤΟ ΧΑΡΙ ΤΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ. ΣΥΝΗΘΩΣ ΝΕ ΑΥΤΟ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΟΤΑΝ ΠΙΝΑΕΙ ΝΥΣΤΑΖΕΙ Η ΒΑΡΙΕΤΑΙ. ΑΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΛΙ ΚΟΙΜΑΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΠΙΛΙΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ. Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΙΕΙ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό είναι πολύ μωρό και αφού θηλαζει, μπορεί και να το κόψει το πιπίλισμα του χεριού απο μονο του. Πολλα μωρα θηλαζουν το στηθος και κοιμούνται. Έπειτα στον ύπνο, υπάρχουν τα γαντάκια που βοηθάνε, όσο δεν τα βγάζει απο μόνο του.

 

Και για εμένα, λίγο πιπίλα, δεν κάνει κακό. Η μεγάλη μου κόρη θήλασε αποκλειστικά ως 9 μηνών, πήρε πιπίλα απο την αρχη και της την είχα κόψει ως τον 1,5 χρόνο, πρωτα το πρωι πιο αραια, μετα καθόλου και ακολούθησε το βράδυ... Ενώ η άλλη που δεν πήρε πιπίλα, 5 χρονων και το παλεύουμε ακομη, να σταματήσει. Ελπίζω να βοήθησα λίγο, εσύ κρίνεις και κάνεις...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

το καθε παιδι αντιδρα διαφορετικα.ξερεισ αν του βαλεισ απο την αρχη πιπιλα θα την πιασει αν δεν του βαλεις μπορει να πιασει το χερι του η και τιποτα. απο την αλλη πιπιλα κοβετε ποιο ευκολα :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Ο γιός μου είναι 20 μηνών και πιπιλάει το δάκτυλό του από 6 μηνών. ¨Οσο και να προσπάθησα να το κόψω είναι αδύνατο. Δεν θέλει την πιπίλα με τίποτα. Επίσης έχουν πεταχτεί τα δόντια του και φοβάμαι ότι στο μέλλον θα πεταχτούν χειρότερα. . Μπορείται να μου δώσετε μερικές συμβουλές. ::::::::: Ευχαριστών εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν δεν κάνω λάθος ο μικρός δεν είναι που κάνει πολύ περισσότερα πράγματα για την ηλικία του, για'σενα τα πράγματα είναι πολύ απλά του εξηγείς πόσο άσχημος θα είναι μεγαλώνοντας αν συνεχίσει αυτή τη συνήθεια και θα καταλάβει...Μόνο ο διάλογος μπορεί να βοηθήσει σ'άυτή την περίπτωση

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτός είναι . Φοβάμαι ότι μέχρι να το καταλάβει θα γίνει το στόμα του χάλια και το δαχτυλάκι του επίσης . Επίσης δεν θέλει με τίποτα το γάλα. Το βράδι δεν το πίνει καθόλου και το πρωί πρέπει να τον πετύχω στον ύπνο για να του το δώσω αλλιώς το χάνει . Αναγκάζομαι και του δίνω δύο δύο τα γιαούρτια για να συμπληρώσει τις θερμίδες που πρέπει. Μήπως να προσθέσω κάτι στο γάλα . Εχω δοκιμάσει όλα τα γάλατα της αγοράς και τα φρέσκα και τα παστεριωμένα και το μονο που πίνει όταν είναι βέβαια στις καλές του είναι ακόμα το γάλα σκόνη. Δεν είναι λίγο μεγάλος για να πίνει ακόμα σκόνη::::: Σόρρυ που πετάγομαι από το ένα θέμα στο άλλο αλλά δεν ξέρω και καλά να χειρίζομαι την σελίδα και όπου τα καταφέρνω γράφω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

εμενα η κορη μου ειναι τριων και πιπιλαει το δαχτυλο της στον υπνο της και ο μικρος που ειναι δυο εχει πιπιλα.δεν ανησυχω καθολου ουτε για το ενα ουτε για το αλλο.απλα ειναι μωρα και τωρα ειναι ο καιρος τους να εχουν δακτυλο και πιπιλα.ολοι ετσι μεγαλωσαμε και τιποτα δεν παθαμε .οσο για τα δοντια παρατηρησατε οτι τα σιδερακια ειναι κατι σαν τα εμβολια δεν μπορεις να τα αποφυγεις.απλα μην ανχωνεσται.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει ένα σάιτ (όχι ελληνικό, κ όσο κ αν έψαξα, δεν το ξαναβρήκα) στο οποίο μέλη είναι ενήλικες (20, 30, 40 κ βάλε...) που πιπιλούν ακόμα το δάχτυλό τους..... [κ το δικό μου μωράκι, 12 ήδη μηνών, το πιπιλάει, αλλά ακόμη δεν ασχολούμαι]

Link to comment
Share on other sites

.οσο για τα δοντια παρατηρησατε οτι τα σιδερακια ειναι κατι σαν τα εμβολια δεν μπορεις να τα αποφυγεις.απλα μην ανχωνεσται.

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

είναι πολύ πιο ανώδυνο για το ίδιο το παιδί να κόψει την πιπίλα στα 3 παρά στα 7....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι κόρες μου 6 και 2,5 ετών βάζουν και οι 2 τα δάχτυλα στο στόμα για να κοιμηθούν. Η μεγάλη το βάζει και όταν πεινάει ή βλέπει τηλεόραση. Όταν ήταν μωρό η μικρή μου, έχοντας ήδη το πρόβλημα με την μεγάλη προσπάθησα πολύ να της μάθω την πιπίλα, αλλά λογάριασα χωρίς την ξενοδόχα. Στη μεγάλη προσπάθησα με διάφορους τρόπους με το καλό και το κακό να της το κόψω, αλλά μάταια. Μάλιστα μου είπε πως αυτό την ηρεμεί..... Στη μικρή δεν το προσπάθησα καθόλου γιατί είμαι σίγουρη πως θα καταφέρω το αντίθετο αποτέλεσμα. Το έχω αφήσει και ότι γίνει....

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μου από νεογέννητη........μέχρι γάντι είχα δοκιμάσει να της βάλω καλοκαιριάτικα αλλά δυστυχώς τίποτα μέχρι σήμερα. Μόνο για ένα διάστημα το είχε κόψει όταν έπαθε στοματίτιδα αλλά μόλις πέρασε το ξεκίνησε πάλι, όταν θέλει να κοιμηθεί, όταν βλέπει τηλεόραση ακόμα και όταν παίζει κάποιες φορές.

 

Μια φορά στο λεωφορείο μου είπε μία κυρία ότι το έκοψε στην κόρη της με μιμητισμό......δηλαδή έμπαινε μπροστά της και το έκανε και εκείνη σαν να την κορόιδευε. Όμως δεν νομίζω ότι μπορώ να το κάνω αυτό. Άλλοι μου είπαν ότι πουλάνε ειδικά προϊόντα στα φαρμακεία που τα βάζεις στα νύχια αλλά φοβάμαι τα χημικά.

 

Άραγε υπάρχει κάτι άλλο ?????

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας... Παραθέτω την εμπειρία μου αν και σε γενικές γραμμές ήμουνα αρκετά τυχερή. Η κόρη μου (4 1/2 ετών σήμερα) είχε ξεκινήσει το πιπίλισμα από 3-4 μηνών και σταδιακά το έκοβε μόνη της (χωρίς καμία παρέμβαση μέχρι τα 2 περίπου που σταμάτησε εντελώς. Ο γιός μου (2 1/2 ετών) ακολούθησε το ίδιο σύστημα μόνο που το βραδυνό δεν το έκοβε με τίποτα. Δεν ήξερα τι να κάνω γιατί δεν ήθελα να παρέμβω μέχρι το καλοκαίρι που διαβάζοντάς τους το βιβλίο του Τριβιζά με τη Δόνα Τερηδόνα τον έπιασα ότι τη φοβότανε. Έτσι εμπλούτισα λίγο το βιβλίο (παρά της αντιρρήσεις της μεγάλης μου κόρης που ήξερε την ιστορία και με διόρθωνε συνέχεια) βάζοντας μέσα εκτός από τα γλυκά και το πιπίλισμα του δαχτύλου. Μετά του εξήγησα ότι δεν κάνει να πιπιλάει το δάχτυλό του γιατί η Δόνα Τερηδόνα μπορεί να του χαλάσει τα δοντάκια (είχαμε ξεκινήσει και τη διαδικασία του πλυσίματος) και το αποτέλεσμα: Για μία εβδομάδα δεν κοιμόταν αν δεν τον νανούριζα (αφού δεν έβαζε δάχτυλο δε μπορούσε και να κοιμηθεί) και μετά του πέρασε και αυτό. Είχε πολύ γκρίνια βέβαια την ώρα του ύπνου τις πρώτες μέρες και φοβήθηκα προς στιγμή για πόσο καιρό θα χρειαζόταν να τον νανουρίζω αλλά ευτυχώς ήταν μόνο μία εβδομάδα. Μία άλλη ιδέα έχει ένα βιβλίο " Ο Βασιλιάς Δαχτυλένιος και το Δάχτυλό του". Δεν το έχω διαβάσει αλλά η ιδέα είναι να ζωγραφίσεις τον Βασιλιά Δαχτυλένιο στο Δάχτυλό του (με μη τοξικές μπογιές) και να του πεις ότι δεν πρέπει να χαθεί και να το επιβραβεύεις όταν το πρωι είναι ακόμα εκεί... Δε χρειάστηκε να το εφαρμόσω αλλά θα ήταν η επόμενη επιλογή μου νομίζω...

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΑΠΟ 6ΜΗΝΩΝ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΑΝΤΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ. ΠΗΓΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΙ ΟΤΑΝ ΒΑΡΙΟΤΑΝ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΒΡΙΣΚΑ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ. ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΠΑΙΡΝΕ Ο ΥΠΝΟΣ ΧΩΡΙΣ ΔΑΧΤΥΛΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣ ΤΑ ΞΗΜΕΡΩΜΑΤΑ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕ ΦΥΓΕΙ Ο ΠΡΩΤΟΣ ΥΠΝΟΣ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΕΒΑΖΕ ΚΙ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΓΕ ΤΟ ΕΙΧΕ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑ ΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΟΥΝ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΦΕΙ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΗΣ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Κ.ΛΠ. ΤΙΠΟΤΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΕΠΙΑΝΕ. ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΣ ΕΔΕΙΞΑ ΚΑΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΙΑΣΕ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙ ΒΑΛΕΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΗ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΑΥΤΗ ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΕΧΕΙ ΠΙΑΣΕΙ. ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΒΕΒΑΙΑ ΛΙΓΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ Ο ΥΠΝΟΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΛΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...