Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΣΧΗΜΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΕΘΕΡΙΚΑ... ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ?


eleni_k

Recommended Posts

Είστε από αυτές που δεν έχουν καλή σχέση με τα πεθερικά, έχετε περάσει πραγματικά μεγάλα ζόρια εξαιτίας τους (δεν μιλάω για ψιλοπαρεξηγήσεις), δεν περιμένετε τίποτα από αυτούς (βοήθεια στα παιδιά, ή οικονομική βοήθεια) αλλά παρόλα αυτά έχουν την απαίτηση να βλέπουν το παιδί σας όποτε και όταν τους βολεύει φυσικά, για να το παίξουν παππούδες! Η θεωρία λέει ότι δεν πρέπει να επηρεάσεις το παιδί σου κατά αυτών σωστά? Στην πράξη όμως τα καταφέρνετε? Σας είναι εύκολο να μιλάτε στο παιδί σας για τους παππούδες χωρίς να είστε εμπαθείς και χωρίς να "βγάζετε" την δική σας πικρία?

 

Εγώ τώρα τελευταία δύσκολα συγκρατούμαι.......Ειδικά όταν με ρωτάει η κόρη μου γιατί δεν πάω κι εγώ μαζί τους στον παππού και στην γιαγιά!:rolleyes:

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω αγαπητη eleni_k αν ηταν στο χερι μου,δεν θα τους αφηνα ποτε να δουν το παιδι μου....δυστυχως δεν ειναι στο χερι μου.μια απο τις κολλητες μου ομως,δεν εχει καμια σχεση με την πεθερα της,και τα παιδια της την εχουν δει μια φορα μονο οταν ηταν μικρα-ουτε καν τη θυμουνται.τα παιδια της,ρωτανε καμια φορα "ποια ειναι η αυτη η γιαγια,δεν την εχουμε δει ποτε",αυτο μονο.δε νομιζω να αποκτησουν κανενα "τραυμα" αν δεν γνωριζουν τα πεθερικα:mrgreen:αρκει να μην σε πρηζει ο αντρας σου.αληθεια,ο αντρας σου δε σου λεει "οι δικοι μου ποτε θα δουνε το παιδι",οταν του λες οτι δε γουσταρεις να ρθουνε?στο ρωταω γιατι εμενα με πρηζει.ευτυχως μενουν μακρια και δεν γινεται συχνα..οποτε τους βολευει μονο(οπως λες κι εσυ!)....υπομονη συντροφισσα:lol:

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια το ειδαν 10 φορες στον 1 χρονο που εχει παει το παιδακι μου.στην αρχη το εστελνα με τον αντρα μου στο σπιτι τους αλλα οταν ειδα οτι δεν ειχαν σκοπο να ερθουν ποτε να το δουν στο σπιτι μας και κατα συνεπεια να δουν κι εμενα δεν τους το ξαναεστειλα.παρεπιπτωντος ειναι εγκυος στο δευτερο και η αδιαφορια τους με ενοχλει απιστευτα.εμεις ζουμε σε διοροφο σπιτι οπου η μαμα μου μενει απο κατω και βλεπει το παιδι καθε μερα.πριν ακομη γεννησω η πεθερα μου ελεγε στην μαμα μου πως το παιδι θα αγαπαει και θα αναγνωριζει περισσοτερο γιαγια την μαμα μου επειδη μενει απο κατω...το προεξοφλησε.και δεν το ελεγε με πικρια..μαλλον χαρουμενη μου ακουγοταν που απαλλακτηκε απο την φροντιδα του μωρου μου.εδω και 13 μηνες το κρατησε μονο 1 φορα που η μαμα μου δεν μπορουσε και ηταν 9 δεκεμβρη της αγιας αννας που την παρακαλεσαμε και οταν γυρισαμε σπιτι ηταν σαν την τρελλη που δυσκολευοταν να τα βγαλει περα με 1 λεχουδακι 3 μηνων...δεν γουσταρω και το δειχνω καθαρα....δε μπα να θυμωσει ο αντρας μου...οπως μου φερονται τους φερομαι...

Αγορακια μου σας λατρευω!!
Link to comment
Share on other sites

:) :) Γιατί να καταπιεζόμαστε? Εντάξει μην γίνουμε και κατίνες αλλά τα παιδιά είναι πανέξυπνα θα καταλάβουν ότι κάτι τρέχει. Εγώ είμαι της άποψης να τους λέμε ότι με την μαμά του μπαμπά η μανούλα δεν τα πάει καλά αλλά επειδή είναι η γιαγιούλα σου εσύ πρέπει να την αγαπάς (και ας βράζουμε μέσα μας!!!!!!!!!)
Link to comment
Share on other sites

εγω αγαπητη eleni_k αν ηταν στο χερι μου,δεν θα τους αφηνα ποτε να δουν το παιδι μου....δυστυχως δεν ειναι στο χερι μου.μια απο τις κολλητες μου ομως,δεν εχει καμια σχεση με την πεθερα της,και τα παιδια της την εχουν δει μια φορα μονο οταν ηταν μικρα-ουτε καν τη θυμουνται.τα παιδια της,ρωτανε καμια φορα "ποια ειναι η αυτη η γιαγια,δεν την εχουμε δει ποτε",αυτο μονο.δε νομιζω να αποκτησουν κανενα "τραυμα" αν δεν γνωριζουν τα πεθερικα:mrgreen:αρκει να μην σε πρηζει ο αντρας σου.αληθεια,ο αντρας σου δε σου λεει "οι δικοι μου ποτε θα δουνε το παιδι",οταν του λες οτι δε γουσταρεις να ρθουνε?στο ρωταω γιατι εμενα με πρηζει.ευτυχως μενουν μακρια και δεν γινεται συχνα..οποτε τους βολευει μονο(οπως λες κι εσυ!)....υπομονη συντροφισσα:lol:

 

Καλά εγώ αυτήν την κάρια συγχωρεμένη την λέω! :P:p:p

Έχουμε αποφασίσει με τον άντρα μου ότι εφόσον η σχέση είναι του κ....υ ούτως ή άλλως, να συνεχίσουμε αυτό το βιολί δηλαδή το παίζουν αυτοί χαζοπαππούδες (έτσι νομίζουν ότι αν βλέπουν 2 φορές τον μήνα το εγγόνι, να του δίνουν τα παιχνίδια που παίρνουν από τους κινέζους και να το φλομώνουν στις "ανώνυμες" σοκολάτες ενώ ξέρουν ότι το παιδί έχει χοληστερίνη είναι οι φοβεροί παππούδες) θα τους πηγαίνει κι εκείνος 2 φορές τον μήνα την μικρή για να την βλέπουν έτσι τυπικά. Μέχρι πρότινος που δεν τους πλησίαζε η Μυρτώ την λέγανε ακοινώνητη, απομονωμένη, πολύ αδύνατο ("δεν την ταίζουν καθόλου" - εγώ και η μάνα μου), δεν μιλάει ("καλά της μιλάνε καθόλου" - πάλι εγώ και η μάνα μου) κτλ. κτλ. Τώρα ξαφνικά μία από τις τελευταίες φορές που πήγε ο πεθερός μου είπε στον άντρα μου "το παιδί είναι πανέξυπνο" και ο άντρας μου αφού του το είπε ο doctor ΄(η αλήθεια είναι ότι πρέπει να είναι η πρώτη φορά που του είπαν κάτι καλό οι τέλειοι παππούδες) θεωρεί ότι θα πρέπει να την πηγαίνει συχνότερα κτλ. Χθες λογοφέραμε πάνω σε αυτό, αλλά το πρόβλημά μου είναι άλλο: Ως τώρα δεν εχω πει τίποτα στην μικρή για την γιαγιά της. Μπορεί να μην της μιλάω για αυτήν καθόλου (ε, δεν θα μου πήγαινε με τίποτα να πω καλή κουβέντα ούτε στα ψέμματα) αλλά δεν την έχω κατηγορήσει. Νιώθω όμως την ανάγκη να της πω ότι αυτή η κάρια έχει κάνει πολύ δύσκολη την ζωή της μανουλίτσας, είναι μάγισσα κτλ!!! Ξέρω ότι δεν είναι το πρέπον αλλά πραγματικά εκνευρίζομαι που το παίζει κάτι στο δικό μου παιδί αυτή η μ.....ω! Αυτό λοιπόν ρωτάω, εσείς όταν μιλάτε για την γιαγιά και τον παππού είστε "κυρίες" ή ξεκατινιαζόσαστε???:rolleyes:

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:) :) Γιατί να καταπιεζόμαστε? Εντάξει μην γίνουμε και κατίνες αλλά τα παιδιά είναι πανέξυπνα θα καταλάβουν ότι κάτι τρέχει. Εγώ είμαι της άποψης να τους λέμε ότι με την μαμά του μπαμπά η μανούλα δεν τα πάει καλά αλλά επειδή είναι η γιαγιούλα σου εσύ πρέπει να την αγαπάς (και ας βράζουμε μέσα μας!!!!!!!!!)

 

Αυτό Σωτηρία μου, δεν μπορώ να το πω ούτε για πλάκα! Νομίζω ότι θα πνιγώ! Όταν η μικρή γκρινιάζει γιατί να πρέπει να πάει στην γιαγιά εγώ της λέω "γιατί πρέπει να τους δεις". Τόσο απλά, δεν μπορώ να πω στο παιδί μου να αγαπάει ούτε την δική μου μητέρα πόσο μάλλον την στρίτζω!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό Σωτηρία μου, δεν μπορώ να το πω ούτε για πλάκα! Νομίζω ότι θα πνιγώ! Όταν η μικρή γκρινιάζει γιατί να πρέπει να πάει στην γιαγιά εγώ της λέω "γιατί πρέπει να τους δεις". Τόσο απλά, δεν μπορώ να πω στο παιδί μου να αγαπάει ούτε την δική μου μητέρα πόσο μάλλον την στρίτζω!

 

 

ΖΩΓΡΑΦΙΣΕΣ!!!!!!!!!!!!!:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδια εμενα η Μαρια μου ειναι μικρη ακομα κι ετσι ουτε στο παιδι εχω πει κατι (απο τη στιγμη που τους εχει δει 4 φορες μονο και ειναι και μωρακι ακομα) αλλα και σε εκεινους εχω τη δικαιολογια οποτε το ζητανε πως το παιδι ειναι ακομα εξαρτημενο απο εμενα και δεν μπορω να τους το στειλω! Νομιζω πως αν μεγαλωσει, θα βρω δικαιολογια την αποσταση (εμεις Αθηνα, τα πεθερικα Πατρα) και αν τα βρω πολυ σκουρα θα τη στελνω με τον αντρα μου με την προϋποθεση ομως να μην μενει εκει χωρις εκεινον (δηλαδη να μη γυρισει εκεινος Αθηνα και το παιδι να ειναι ακομα Πατρα). :roll: :roll:

Τωρα αν μεγαλωσει και θελει απο μονη της να πηγαινει, τοτε δεν νομιζω πως θα την εμποδισω να το κανει.. :?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας μεγαλωσει χωρις γιαγιοπαππουδες απο την πλευρα του πατερα λογω διαμαχης τους με την μητερα ναι μπορω ανετοτατατα.

Γιατι το παιδι μου τους χρειαζεται και ειναι ενα πολυ κοντινο του κοματι στο γεννεολογικο δεντρο. (με της μαμας μου ειχα μια μικρη σχεση αλλα και απο εκει ειχε θεμα ο πατερας μου)

Πλεον απλα καταδικαζω ολο αυτο που λογω των δικων τους διαφωνιων εγω βιωσα. Αναμνησεις γιαγιας και παππου. Θα ηθελα να τις εχω και δεν μου εδωσαν το δικαιωμα για τις δικες τους διαφωνιες

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Εχοντας μεγαλωσει χωρις γιαγιοπαππουδες απο την πλευρα του πατερα λογω διαμαχης τους με την μητερα ναι μπορω ανετοτατατα.

Γιατι το παιδι μου τους χρειαζεται και ειναι ενα πολυ κοντινο του κοματι στο γεννεολογικο δεντρο. (με της μαμας μου ειχα μια μικρη σχεση αλλα και απο εκει ειχε θεμα ο πατερας μου)

Πλεον απλα καταδικαζω ολο αυτο που λογω των δικων τους διαφωνιων εγω βιωσα. Αναμνησεις γιαγιας και παππου. Θα ηθελα να τις εχω και δεν μου εδωσαν το δικαιωμα για τις δικες τους διαφωνιες

 

Και είναι αυτό ακριβώς που φοβάμαι!!! Όμως βρε elenik αυτοί οι άνθρωποι δεν ενδιαφέρονται για τα παιδιά μου, περιμένουν πως και πως να κάνει ο άλλος γιος τους παιδιά, εδώ δεν ενδιαφέρονται για το παιδί τους και τώρα ειδικά που κάθομαι σπίτι και έχω περιοριστεί σε 4 τοίχους σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι πράγματα και φουντώνω! Είμαι στο παραπέντε να αρχίσω να λέω στην Μυρτώ πράγματα που σκέφτομαι για αυτούς, αλλά όλα αυτά που ανέφερες με κρατάνε! Από την μία λέω "άστους να εκτίθονται μόνοι τους χωρίς να γίνεσαι εσύ η κακιά" αλλά ώρες ώρες σκέφτομαι απίστευτα πράγματα! Έχεις δίκιο όμως, η κατινιά δεν βοήθησε ποτέ κανέναν!:P

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

μην αφησεις τη δικη σας κακη σχεση να επηρεασει αυτη των παππουδων με το παιδι.Μπορει να τους βλεπει με τον αντρα σου αν εσυ δε θες να πας,κι οταν μεγαλωσει θα δει μονη της αν ειναι καλοι ή οχι,κι αν την αγαπουν πραγματικα.Κι εμενα καμια φορα μου ξεφευγει καμια κακια μπροστα στο παιδι αλλα το μετανιωνω.Ετυχε π.χ. να με ρωτησει ο γιος μου (7 χρ.)σε ποια γιαγια θα παμε για φαγητο κι εγω του ειπα '' στη μαμα μου,μηπως η αλλη σου γιαγια μας καλεσε ποτε; '' και μου το πεταξε μετα σε ανυποπτο χρονο.Αισθανθηκα πολυ ασχημα που τον εκανα να σκεφτει ετσι για τη γιαγια του.Ας μεγαλωσει και θα σχηματισει μονος του αποψη

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!

.μια απο τις κολλητες μου ομως,δεν εχει καμια σχεση με την πεθερα της,και τα παιδια της την εχουν δει μια φορα μονο οταν ηταν μικρα-ουτε καν τη θυμουνται.τα παιδια της,ρωτανε καμια φορα "ποια ειναι η αυτη η γιαγια,δεν την εχουμε δει ποτε",αυτο μονο.δε νομιζω να αποκτησουν κανενα "τραυμα" αν δεν γνωριζουν τα πεθερικα:mrgreen::lol:

Δεν το ξερεις αυτο!!!Διαβασα παρακατω την απαντηση της Elenik!Δεν ξερω αν ειναι τραυμα παντως σιγουρα ειμαι μια δυσαρεστη αναμνηση

 

[

Νιώθω όμως την ανάγκη να της πω ότι αυτή η κάρια έχει κάνει πολύ δύσκολη την ζωή της μανουλίτσας, είναι μάγισσα κτλ!!! Ξέρω ότι δεν είναι το πρέπον αλλά πραγματικά εκνευρίζομαι που το παίζει κάτι στο δικό μου παιδί αυτή η μ.....ω! Αυτό λοιπόν ρωτάω, εσείς όταν μιλάτε για την γιαγιά και τον παππού είστε "κυρίες" ή ξεκατινιαζόσαστε???:rolleyes:

Μη το κανεις αυτο!!Δεν ειναι ωραιο και δεν θα βοηθησει κανενα και κυριως τα παιδια!!

 

 

Εχοντας μεγαλωσει χωρις γιαγιοπαππουδες απο την πλευρα του πατερα λογω διαμαχης τους με την μητερα ναι μπορω ανετοτατατα.

Γιατι το παιδι μου τους χρειαζεται και ειναι ενα πολυ κοντινο του κοματι στο γεννεολογικο δεντρο. (με της μαμας μου ειχα μια μικρη σχεση αλλα και απο εκει ειχε θεμα ο πατερας μου)

Πλεον απλα καταδικαζω ολο αυτο που λογω των δικων τους διαφωνιων εγω βιωσα. Αναμνησεις γιαγιας και παππου. Θα ηθελα να τις εχω και δεν μου εδωσαν το δικαιωμα για τις δικες τους διαφωνιες

 

μην αφησεις τη δικη σας κακη σχεση να επηρεασει αυτη των παππουδων με το παιδι.Μπορει να τους βλεπει με τον αντρα σου αν εσυ δε θες να πας,κι οταν μεγαλωσει θα δει μονη της αν ειναι καλοι ή οχι,κι αν την αγαπουν πραγματικα.Κι εμενα καμια φορα μου ξεφευγει καμια κακια μπροστα στο παιδι αλλα το μετανιωνω.Ετυχε π.χ. να με ρωτησει ο γιος μου (7 χρ.)σε ποια γιαγια θα παμε για φαγητο κι εγω του ειπα '' στη μαμα μου,μηπως η αλλη σου γιαγια μας καλεσε ποτε; '' και μου το πεταξε μετα σε ανυποπτο χρονο.Αισθανθηκα πολυ ασχημα που τον εκανα να σκεφτει ετσι για τη γιαγια του.Ας μεγαλωσει και θα σχηματισει μονος του αποψη

 

Συμφωνω απολυτα με τα κοριτσια!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγω ημουν της αποψης οτι δεν πρεπει οι διαμαχες των ενηλικων να περνανε στα παιδια και να τα ποτιζουμε με κακιες και να τους στερουμε ανθρωπους που θα μπορουσαν να αγαπησουν.Αλλα μερικες φορες οι συνθηκες ειναι τετοιες που δεν μας αφηνουν περιθωρια.Εμενα τα πεθερικα μου δε μου μιλανε εδω και 3 χρονια και μολις γεννησα και τους το ειπε ο αντρας μου δεν ξαναμιλιησαν ουτε σε αυτον (που δεν τους ακουσε τελικα και εκανε παιδι και τωρα δε θα μπορεσουν να μας χωρισουν).Στο μαιευτηριο εννοειται δεν ηθελαν να ερθουν και η τελευταια μας προσπαθεια εγινε στη Βαφτιση οπου τουα καλεσαμε και επισης δεν ηρθαν.Δεν μπορω να σας πρειγραψω την απογοητευση του αντρα μου.Τους περιμενε μεχρι την τελευταια στιγμηΕ πλεον ο γιος μου ειναι 2 και εχω αποφασισει οτι δεν εχουν καμμια θεση στη ζωη του οχι γιατι το επελεξα εγω αλλα αυτοι.Εγω ημουν διατεθημενη να τους ανεχτω για χαρη και του αντρα μου και του μικρου.Πλεον ομως δεν τους θελω να τους δω ουτε ζωγραφιστους, οσο σκληρο και αν σας ακουγεται

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ αυτήν την κάρια συγχωρεμένη την λέω! :P:p:p

Έχουμε αποφασίσει με τον άντρα μου ότι εφόσον η σχέση είναι του κ....υ ούτως ή άλλως, να συνεχίσουμε αυτό το βιολί δηλαδή το παίζουν αυτοί χαζοπαππούδες (έτσι νομίζουν ότι αν βλέπουν 2 φορές τον μήνα το εγγόνι, να του δίνουν τα παιχνίδια που παίρνουν από τους κινέζους και να το φλομώνουν στις "ανώνυμες" σοκολάτες ενώ ξέρουν ότι το παιδί έχει χοληστερίνη είναι οι φοβεροί παππούδες) θα τους πηγαίνει κι εκείνος 2 φορές τον μήνα την μικρή για να την βλέπουν έτσι τυπικά. Μέχρι πρότινος που δεν τους πλησίαζε η Μυρτώ την λέγανε ακοινώνητη, απομονωμένη, πολύ αδύνατο ("δεν την ταίζουν καθόλου" - εγώ και η μάνα μου), δεν μιλάει ("καλά της μιλάνε καθόλου" - πάλι εγώ και η μάνα μου) κτλ. κτλ. Τώρα ξαφνικά μία από τις τελευταίες φορές που πήγε ο πεθερός μου είπε στον άντρα μου "το παιδί είναι πανέξυπνο" και ο άντρας μου αφού του το είπε ο doctor ΄(η αλήθεια είναι ότι πρέπει να είναι η πρώτη φορά που του είπαν κάτι καλό οι τέλειοι παππούδες) θεωρεί ότι θα πρέπει να την πηγαίνει συχνότερα κτλ. Χθες λογοφέραμε πάνω σε αυτό, αλλά το πρόβλημά μου είναι άλλο: Ως τώρα δεν εχω πει τίποτα στην μικρή για την γιαγιά της. Μπορεί να μην της μιλάω για αυτήν καθόλου (ε, δεν θα μου πήγαινε με τίποτα να πω καλή κουβέντα ούτε στα ψέμματα) αλλά δεν την έχω κατηγορήσει. Νιώθω όμως την ανάγκη να της πω ότι αυτή η κάρια έχει κάνει πολύ δύσκολη την ζωή της μανουλίτσας, είναι μάγισσα κτλ!!! Ξέρω ότι δεν είναι το πρέπον αλλά πραγματικά εκνευρίζομαι που το παίζει κάτι στο δικό μου παιδί αυτή η μ.....ω! Αυτό λοιπόν ρωτάω, εσείς όταν μιλάτε για την γιαγιά και τον παππού είστε "κυρίες" ή ξεκατινιαζόσαστε???:rolleyes:

 

Καταλαβαινω τα συναισθηματα σου αλλα μην κανεις το λαθος να δηλητηριασεις την ψυχουλα του παιδιου σου με την πικρια ή τα νευρα σου για τα πεθερικα σου...κρατα τη γνωμη για τον εαυτο σου.Το παιδι σου οταν θα ερθει η ωρα θα καταλαβει και θα σε στηριξει σε ολα..το λεω απο προσωπικη εμπειρια..ακομα και τωρα οταν βλεπω την γιαγια μου να λεει καμμια βλακεια στην μανα μου μου ερχεται να την αρπαξω και να την θαψω επιτοπου.

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα πω κατι που θα προσπαθησω να ακολουθησω και εγω...Τα πιαδια δεν ανηκουν στους γονεις τους.Ειναι αυτονομες ανεξαρτητες προσωπικοτητες και οι γονεις πρεπει διακριτικα να τα καθοδηγουν και να τα διαπεδαγωγουν...μην αποφασιζεις σε τετοια θεμα εσυ για αυτο...μονο αν ειναι επικινδυνοι για το παιδι χρειαζεται να επεμβεις..και ξερεις τι εννοω επικινδυνοι..οταν δεν το προσεχουν και μπορει να παθει κακο.

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

πω πω ρε κοριτσια.ειστε ολες οι τελειες νυφουλες!!:twisted:δεν αντεχω αυτη τη παρακμη!γιατι δηλαδη οι νυφες να κανουν παντα πισω??ειληκρινα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.δεν εχω τη διαθεση να "μαλωσω"με καμια σας ,ουτε να ανοιξω συζητηση με εντασεις κλπ κλπ.το μονο που εχω να πω ειναι να μην κρινετε "εξ ιδιων τα αλλοτρια",και να μας αφησετε να μισουμε τα πεθερικα μας οπως θελουμε!!!αλλωστε εγω προσωπικα,αν ηξερα οτι η γιαγια μου δεν ηθελε τη μανα μου και της εκανε τη ζωη δυσκολη,δεν θα ηθελα να εχω σχεσεις μαζι της!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα πω κατι που θα προσπαθησω να ακολουθησω και εγω...Τα πιαδια δεν ανηκουν στους γονεις τους.Ειναι αυτονομες ανεξαρτητες προσωπικοτητες και οι γονεις πρεπει διακριτικα να τα καθοδηγουν και να τα διαπεδαγωγουν...μην αποφασιζεις σε τετοια θεμα εσυ για αυτο...μονο αν ειναι επικινδυνοι για το παιδι χρειαζεται να επεμβεις..και ξερεις τι εννοω επικινδυνοι..οταν δεν το προσεχουν και μπορει να παθει κακο.

 

Μαριάνθη μου σου εύχομαι πραγματικά αυτό που είπες και υπογράμμισα να το τηρήσεις και να το πιστεύεις και αφού γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου! Πιστεύω κι εγώ ότι τα παιδιά δεν μας ανήκουν, δεν τα φέραμε στον κόσμο για να συνεχίσουν να ζουν την δική μας ζωή αλλά την δική τους... Απλά όταν το μεγαλώνεις δεν θέλεις να το αφήσεις να πληγωθεί, ειδικά όταν το βλέπεις να έρχεται....

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

αλλωστε εγω προσωπικα,αν ηξερα οτι η γιαγια μου δεν ηθελε τη μανα μου και της εκανε τη ζωη δυσκολη,δεν θα ηθελα να εχω σχεσεις μαζι της!!:cool:

 

εγώ που έμαθα πολύ μετά τον θάνατο της γιαγιάς μου ότι είχε ψήσει το ψάρι στα χείλη της μητέρας μου εκνευρίστηκα με τον εαυτό μου που την αγαπούσα... Θα ήθελα να το ξέρω νωρίτερα!

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

eleni_k το μωρο μου ειναι 8 μηνων και το μονο δωρο που εχει απο τα σιχαματα ειναι ενα λουτρινο αρκουδακι!θα του δωσουμε το ονομα του πεθερου μου(το ειχα συμφωνησει με τον αντρα μου πριν καν παντρευτουμε) και ειχαν πει οτι θα πληρωσουν για τη βαπτιση...τελικα θα δωσουν 500 ευρω,ενω μονο το τραπεζι θα κοστισει 1500.τους ειπαμε με τον αντρα μου να τα κρατησουν και να τα βαλουν στον κ**ο τους!ο αντρας μου ντρεπεται γι αυτους.εγω απλα τους σιχαινομαι.ειναι ανθρωποι που αγαπουν μονο τον εαυτο τους.

Link to comment
Share on other sites

πω πω ρε κοριτσια.ειστε ολες οι τελειες νυφουλες!!:twisted:δεν αντεχω αυτη τη παρακμη!γιατι δηλαδη οι νυφες να κανουν παντα πισω??ειληκρινα ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΩ.δεν εχω τη διαθεση να "μαλωσω"με καμια σας ,ουτε να ανοιξω συζητηση με εντασεις κλπ κλπ.το μονο που εχω να πω ειναι να μην κρινετε "εξ ιδιων τα αλλοτρια",και να μας αφησετε να μισουμε τα πεθερικα μας οπως θελουμε!!!αλλωστε εγω προσωπικα,αν ηξερα οτι η γιαγια μου δεν ηθελε τη μανα μου και της εκανε τη ζωη δυσκολη,δεν θα ηθελα να εχω σχεσεις μαζι της!!:cool:

 

Δεν το κανεις για τα πεθερικα σου...το κανεις για το παιδι σου.Γιατι να το βαζεις τοσο μικρουλι στην διαδικασια της εντασης ανεμεσα στη μαμα και στην γιαγια...?Δεν θα ηθελες να ειχες σχεσεις οταν θα εφτανες σε μια ηλικια που θα το εβλεπες και θα το εκρινες απο μονη σου.Και εγω δεν την παω μια την γιαγια μου αλλα η μανα μου δεν μου στερησε το δικαιωμα επιλογης.Επελεξα απο μονη μου οτι δεν την γουσταρω...μεχρι τα 12 μου ειχα τρελο κολλημα με την γιαγια αλλα μολις αρχισα να καταλαβαινω σποντες και μπιχτες και περιεργα πραγματα αναποφευκτα προτιμησα μεσα μου να παρω το μερος της μαμας μου..εκεινη ομως δεν ξεκατινιαστηκε για να μου πει πως πρεπει να αισθανομαι.Ακομα και σημερα μου λεει περνα καμμια βολτα μεγαλοι ανθρωποι ειναι αλλα εγω δεν παταω καν.

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριάνθη μου σου εύχομαι πραγματικά αυτό που είπες και υπογράμμισα να το τηρήσεις και να το πιστεύεις και αφού γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου! Πιστεύω κι εγώ ότι τα παιδιά δεν μας ανήκουν, δεν τα φέραμε στον κόσμο για να συνεχίσουν να ζουν την δική μας ζωή αλλά την δική τους... Απλά όταν το μεγαλώνεις δεν θέλεις να το αφήσεις να πληγωθεί, ειδικά όταν το βλέπεις να έρχεται....

 

Και εγω το ιδιο ευχομαι στον εαυτο μου και πραγματικα θελω να το παλεψω...θα του δωσω τα εφοδια που θα χρειαστει στη ζωη του και απο εκει και περα οι επιλογες ειναι δικες του...δεν θελω ποτε να ακουσω ατακα του στυλ "με πηρες στο λαιμο σου" ή ακομα χειροτερα "ειμαι δυστηχισμενος εξαιτειας σου".Οχι αλλωστε απο τις επιλογες του θα δω κατα ποσο καλος γονιος υπηρξα.

bf2Bp2.png

 

rTodp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω τετοιο προβλημα, προς το παρον τουλαχιστον.

Ειχε ομως η γυναικα του αδερφου του αντρα μου.?(σας μπερδεψα? Δεν ξερω τι μου ειναι)

Λοιπον ειχαν τσακωθει χοντρα, τοτε η κορη της ηταν 5 χρονων και πολυ κολλημενη με την γιαγια της.

Λοιπον η Ε. δεν ξαναπατησε το ποδι της στην πεθερα μας, το παιδι το πηγαινε ο αντρας της στη γιαγια του.

Μπροστα στο παιδι ποτε δεν την κατηγορησε.

Οποτε την ρωταει γιατι δεν παμε μαζι στην γιαγια, βρισκει δικαιολογιες του τυπου εχω δουλειες...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...