Χορηγία Επικοινωνίας:   Προετοιμάζομαι για Τοκετό & Θηλασμό! 

27/1  Σάββατο από τις 11:30-13:30 π.μ. στo Κέντρο Θηλασμού & Μητρότητας
 Απευθύνεται σε εγκύους μετά τον 5ο μήνα κύησης!

Είσοδος Ελεύθερη 

Πατήστε στην εικόνα ή εδώ για να δηλώσετε συμμετοχή

mitrikos18_1.gif

CharoulaP

Πώς βγάζετε τους λεκέδες απο τα ρούχα??

120 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Διαφημίσεις

Καλησπερα, πως μπορω να βγαλω κιτρινους λεκεδες πολυκαιριας; υπαρχει καμια λυση;ή παει για πεταμα;

Αν το ρουχο ειναι μονο λευκο θα σου προτεινα να βαλεις λιγη χλωρινη, ευρηκα η σοδα. Αν ομως ειναι χρωματιστο βαλε ευρηκα και σοδα φαγητου στο πλυντηριο. Εχεις λιγες πιθανοτητες να βγουν οι λεκεδες παλαιοτητας!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα!!!!

Να ρωτήσω και γω μήμπως μπορείτε να με βοηθήσετε.....έχουν γεμίσει τα μαγιό μας, το ένα εκ των οποίων εντελώς λευκό, από κίτρινους λεκέδες από τα αντιηλιακά....δεν μπορώ να κάνω τίποτε...χτες βράδυ το μούλιασα στο εύρηκα αλλά τίποτε....πλην ταύροι τα έβαλα στους 40 όμως βαθμούς...πάλι τίποτε....

Καμιά συμβουλή?????

Σας ευχαριστω πολύ πολύ

Κορίτσια καλημέρα!!!!

Να ρωτήσω και γω μήμπως μπορείτε να με βοηθήσετε.....έχουν γεμίσει τα μαγιό μας, το ένα εκ των οποίων εντελώς λευκό, από κίτρινους λεκέδες από τα αντιηλιακά....δεν μπορώ να κάνω τίποτε...χτες βράδυ το μούλιασα στο εύρηκα αλλά τίποτε....πλην ταύροι τα έβαλα στους 40 όμως βαθμούς...πάλι τίποτε....

Καμιά συμβουλή?????

Σας ευχαριστω πολύ πολύ

Μπορεί να σε βοηθήσει κάποιο "διαβολάκι του λεκέ". Υπάρχει ένα για λάδια ...

Ίσως και η χλωρίνη. Αλλά δεν την έχω δοκιμάσει σε Lycra...

Έχω διαβολακο και μάλιστα για λάδια..θα το δοκιμάσω και μετα στο πλυντήριο στους 60....

Καλημερα!

Ανοιξα μια τσαντα με μωρουδιακα της πρωτης μου κορης γιατι θα τα χρειαστω τωρα που ερχεται η 2η κ τα πιο πολλα ενω ειναι καλοδιατηρημενα ειναι πολυ κιτρινισμενα.

Υπαρχει καποιος τροπος για να φυγει το κιτρινισμα εκτος απο χλωρινη?δεν χρησιμοποιω καθολου.

Εγω προσωπικα εχω μαθει απο την μητερα μου, και εκανα δεξι μου χερι, το υγρο απορρυπαντικο πιατων στους τοπικους λεκεδες, ακομα και αν αυτοι ειναι φραουλα ροδι η κατι αλλι που ''ποτιζει'' . Κανει φοβερη δουλεια και χωρις να χρειαζεται να αγοραζω εξτρα προιοντα , μιας και ολες το εχουμε στα σπιτια μας!! :P

[sIGPIC][/sIGPIC]

Διαφημίσεις

για λεκέδες που δεν βγαίνουν είναι πολύ απλό, παίρνουμε ένα ψαλίδι και αφαιρούμε το σημείο όπου βρίσκετε ο λεκές και ταρααμ ο λεκές εξαφανίστηκε ! :-P:-P:-P:mrgreen:

Κορίτσια βρήκα σε ένα αμερικάνικο σαιτ "συνταγή" για καθαριστικό λεκέδων, τη δοκίμασα στα ρουχαλάκια του μωρού μου (που ήταν γεμάτα φρουτόκρεμα και κακάκια :oops: ) και βγήκαν όλα. Εντάξει, έχω ξετρελαθεί.

Η συνταγή είναι: 4 μέρη οξυζενέ, 1 μέρος μαγειρική σόδα, 1 μέρος υγρό πιάτων

Τα ανακάτεψα καλά και το πέρασα με σφουγγάρι πάνω στον κάθε λεκέ, χωρίς πολύ τρίψιμο, ίσα ίσα να μουλιάσει και να αφρίσει. Τα άφησα μια ώρα και μετά κανονικά πλύσιμο στο πλυντήριο. Βγήκαν ΟΛΑ!

Το πόσο χάρηκα που δεν θα χρειαστεί να τα ξανατρίψω ένα προς ένα δεν λέγεται!!!:-D

Κορίτσια βρήκα σε ένα αμερικάνικο σαιτ "συνταγή" για καθαριστικό λεκέδων, τη δοκίμασα στα ρουχαλάκια του μωρού μου (που ήταν γεμάτα φρουτόκρεμα και κακάκια :oops: ) και βγήκαν όλα. Εντάξει, έχω ξετρελαθεί.

Η συνταγή είναι: 4 μέρη οξυζενέ, 1 μέρος μαγειρική σόδα, 1 μέρος υγρό πιάτων

Τα ανακάτεψα καλά και το πέρασα με σφουγγάρι πάνω στον κάθε λεκέ, χωρίς πολύ τρίψιμο, ίσα ίσα να μουλιάσει και να αφρίσει. Τα άφησα μια ώρα και μετά κανονικά πλύσιμο στο πλυντήριο. Βγήκαν ΟΛΑ!

Το πόσο χάρηκα που δεν θα χρειαστεί να τα ξανατρίψω ένα προς ένα δεν λέγεται!!!:-D

Αυτο ειναι αποτελεσματικο για να αφαιρεσεις τον λεκε κατευθειαν?Κανει και για ρουχα που εχει μεινει ο λεκες απο φρουτα πολυ καιρο?Γιατι εχω αρκετα ρουχαλακια της μεγαλης μου κορης που εχουν σημαδια απο φρουτα.Επισης οταν λετε μερη τι εννοειται?

Κοριτσια καλησπερα!Ηθελα να σας ρωτησω το στυλο βγαινει απο τα ρουχα?Επισης να μουπειτε την γνωμη σας.Μεχρι ποτε πλενατε τα ρουχαλακια των παιδιων χωρια με βρεφικο απορρυπαντικο?

Αυτο ειναι αποτελεσματικο για να αφαιρεσεις τον λεκε κατευθειαν?Κανει και για ρουχα που εχει μεινει ο λεκες απο φρουτα πολυ καιρο?Γιατι εχω αρκετα ρουχαλακια της μεγαλης μου κορης που εχουν σημαδια απο φρουτα.Επισης οταν λετε μερη τι εννοειται?

Συγνώμη για την καθυστέρηση, τώρα είδα το μήνυμα.

Στο συγκεκριμένο σάιτ η μαμά που το δοκίμασε έλεγε ότι κατάφερε να βγάλει λεκέδες από φρουτόκρεμα που είχαν τα φορμάκια του πρώτου της παιδιού μετά από 2 χρόνια. Εγώ δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά μέχρι και μετά από μια εβδομάδα στα άπλυτα οι λεκέδες βγαίνουν. Μόνο στους λεκέδες από πορτοκάλι έχω παρατηρήσει ότι δεν βγαίνει με την πρώτη φορά.

Όταν λέω μέρη εννοώ ότι π.χ. αν θέλεις λίγη ποσότητα θα βάλεις μια κουταλιά απόρρυπαντικό πιάτων, μια κουταλιά σόδα και 2 κουταλιές οξυζενέ, αν όμως θέλεις μεγαλύτερη ποσότητα θα βάλεις 1 φλυτζάνι απορρυπαντικό, 1 φλυτζάνι σόδα και 2 φλυτζάνια οξυζενέ. Γενικά δηλαδή η αναλογία είναι 1:1:2

Το στυλό έχω ακούσει ότι βγαίνει με γάλα, αλλά δεν μου έχει τύχει.

Τώρα για τα ρούχα του μωρού, ο δικός μου είναι μικρούλης (8μιση μωνών) οπότε συνεχίζω να τα πλένω ξεχωριστά με βρεφικό.

Ελπίζω να σε βοήθησα!

τους λεκεδες απο την μπανανα πως τα βγαζουμε; ξεκηνησαμε να τρωμε και η μικρη επιμενει να βοηθαει οποτε γεμηζει αρκετα....

Εγώ τους έβγαζα με πράσινο σαπούνι!Θαυματουργό πραγματικά!! το πορτοκάλι πρόσεχε γιατί αυτό κάνει την μεγαλύτερη ζημιά!

Af6Zp3.png

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα