Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θρησκεία και σχολείο: To μάθημα των θρησκευτικών


Παρακολούθηση του μαθήματος των Θρησκευτικών  

556

  1. 1. Παρακολούθηση του μαθήματος των Θρησκευτικών

    • Ναι θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά και μου φαίνεται απαράδεκτο / καθόλου καλό που κάποιοι δεν θελουν το παιδί τους να παρακολουθήσει αυτό το μάθημα
      164
    • Ναι θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά κ δεν έχω πρόβλημα/αδιαφορώ αν κάποιος άλλος δεν θέλει να στέλνει το παιδί του
      441
    • Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό, θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα αλλά τα παρακολουθεί παρόλα αυτά/ ντρέπομαι ζητήσω να μη συμμετέχει
      75
    • Δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα και ζήτησα/θα ζητήσω να μην συμμετέχει
      59
    • Δεν θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα, αλλά ντρέπομαι ζητήσω να μη συμμετέχει
      63
    • Δεν θέλω να παρακολουθεί τα θρησκευτικά θα προτιμούσα να έκανε κάποια άλλη δραστηριότητα και ζήτησα/θα ζητήσω να μην συμμετέχει
      303


Recommended Posts


Διαφημίσεις


 

,... η σημερινή ιστορία (βλέπε βατοπέδι, βλέπε παιδεραστές παπάδες) με την τεράστια περιουσία της εκκλησίας να υπάρχει τη στιγμή που οι Ελληνες ή οι μετανάστες οι άνθρωποι γενικά ζούν σε εξαθλιωτικές καταστάσεις, χωριά χωρίς σχολεία, σχολεία χωρίς εξοπλισμό?

 

H Ορθοδοξία δεν είναι μόνο το Βατοπέδι και οι παιδεραστές παπάδες. Εχει επιβιώσει στους αιώνες, γιατί υπάρχουν φωτισμένοι πνευματικοί άνθρωποι που συνεχίζουν επάξια την Αποστολική παράδοση. Γιατί ποτέ κανείς δε μιλάει γι αυτούς?

 

Μία θρησκεία που έχει το νοιάξιμο για το παιδί και την παιδεία που είχε η ορθοδοξία όπως παρουσιάζεται να το είχε στο παρελθόν,

όλα αυτά δεν θα τα επέτρεπε.

 

Με τα χρήματα όλα που διαθέτει, όλα θα μπορούσαν να αλλάξουν στο άψε σβήσε, πολλά παιδιά να γίνουν ευτυχισμένα, είτε επειδή θα αποκτούσαν πρόσβαση σε σχολεία, κ τα υπάρχον σχολεία τους θα γινόντουσαν πραγματικά κέντρα γνώσης,

 

και όχι ΑΠΟγνωσης....

 

Και η πολιτεία που είναι σε όλα αυτά? Δικός της δεν είναι αυτός ο ρόλος? Είμαι υπέρ στο να κάνει η Εκκλησία έργο με τους πόρους που διαθέτει, και υπάρχουν πολλά που μπορεί να κάνει για να αναδείξει το φιλανθρωπικό της έργο. Η παιδεία πρέπει όμως να είναι ευθύνη του κράτους.

 

ΑΠΟγνωση. ..

 

και ναι στην απόγνωση στρεφόμαστε συνήθως στον θεό, στην θρησκεία,

αλλά στην προκειμένη περίπτωση η θρησκεία θα μπορούσε να δώσει την λύση! Γιατί δεν την δίνει? Τι την εμποδίζει?...??

 

 

 

Δε στρεφόμαστε στον Θεό μόνο όταν νιώθουμε απόγνωση... Και ο ρόλος της θρησκείας δεν είναι να δώσει τη λύση στο εκπαιδευτικό μας πρόβλημα...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ψηφίσει δεν με καλύπτουν οι επιλογές στο ερώτημα θα μπορούσε

πχ να υπάρχει ναι θα ήθελα να διδαχτεί το παιδί μου θρησκευτικά αλλά όχι σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

ή ναι θα ήθελα το παιδί μου να διδαχτεί θρησκειολογία και όχι θρησκευτικά

αλλά και πάλι όχι σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

 

Παρότι δεν έχει σχέση με την ψηφοφορία και θα είμαι λίγο of topic έχω

τακτοποιήσει σε διαφορετικά κουτάκια μέσα μου Θεός -Εκκλησία-Θρησκεία

Κράτος-Παιδεία.

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

 

Παρότι δεν έχει σχέση με την ψηφοφορία και θα είμαι λίγο of topic έχω

τακτοποιήσει σε διαφορετικά κουτάκια μέσα μου Θεός -Εκκλησία-Θρησκεία

Κράτος-Παιδεία.

 

Με συγχωρείς που δανείζομαι τα λόγια σου...αλλά επειδή το έχω ακούσει κιάλλες φορές..τι σημαίνει διαχωρίζω μέσα μου τις έννοιες Θεός-Εκκλησία-Θρησκεία...;

Για την ύπαρξη Θεού από που έμαθα; από την θρησκεία στην οποία ανήκω...δλδ για την υπαρξη και το ρόλο του Θεού κάθε μια από τις 200.000 θρησκείες που υπάρχουν στον πλανήτη έχει διαφορετική αντίληψη...η δική μου είναι αυτή της επικρατούσας στην Ελλάδα θρησκείας...; Επίσης..που παντρευτηκα, βάφτισα το παιδί μου, κήδεψα κάποιον δικό μου...κοκ...μήπως στην εκκλησία η οποία ανήκει στην θρησκεία που μου δίδαξε τον Θεό που πιστεύω...; επομένως...εμένα μου φαίνεται λίγο δύσκολο να τα διαχωρίσω όλα αυτα...

 

Από τη στιγμή όμως που επιβάλλω στο παιδί μου μια θρησκεία..αφού το βαφτίζω πρίν καλά καλά γίνει 1 έτους..με πειράζει που μεγάλο πια στο σχολείο διδάσκεται έχοντας πια και κριτική σκέψη....διδάσκεται αυτό για το οποίο του το έχω επιβάλλει εγώ πολλά χρόνια πριν...;μήπως υπάρχει λίγη υποκρισία..;τα γλέντια και οι χαρές όταν είναι θρησκευτικά μας αρέσουν...[iχριστούγεννα...βαφτίσεις..γάμοι..[/i] αλλά να διδάσκεται το παιδί για όλα αυτά δεν μας αρέσει....;

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν θα βαφτίσω το παιδί μου μικρό...όταν μεγαλώσει θα επιλέξει μόνη της τη θρησκεία της...το όνομα της θα δοθεί με ονοματοδοσία όπως σε όλα τα πολιτισμένα μέρη του κόσμου΄..θα προσπαθήσω να της διδάξω όσα μπορώ για όσες θρησκείες ξέρω και για το τί λενε για το θεο...και θα αφήσω να αποφασίσει μόνη της αν θα θέλει να παρακολουθήσει το μάθημα των θρησκευτικών...

Link to comment
Share on other sites

Eμένα πάλι μου άρεσει η ιδέα το παιδί μου να μηυθεί στην φιλοσοφία της ορθόδοξης θρησκείας μας που είναι και η δική μου φιλοσοφία ζωής (προσπαθώ τουλάχιστον) Επίσης μου αρέσουν τα ήθη και έθιμα. Αυτό που λέει η μαμά μου "να τιμάμε τη μέρα", είτε είναι Χριστούγεννα είτε είναι Πάσχα. Επειδή συμβαίνει οι ελληνόφωνοι ορθόδοξοι χριστιανοί να είμαστε η πλειοψηφία του κράτους, μάλλον θα πρέπει να διατηρηθεί το μάθημα. Θα πρέπει βέβαια να ληφθεί μέριμνα ώστε να μην διαχωρίζονται - απομονώνονται - διαφοροποιούνται τα παιδιά που οι γονείς τους δεν θέλουν να συμετάσχουν σε ένα τέτοιο μάθημα. κάποια άλλη απασχόληση ίσως για εκείνη την ώρα των θρησκευτικών.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι το θέμα έχει διευρυνθεί πάρα πολύ. Κατ' αρχήν συμφωνώ με την bouboukakia, ως προς το ότι δεν συνδέονται απαραίτητα η διδασκαλία των θρησκευτικών και η εμπλοκή της εκκλησίας.

Ως προς το αν η διδασκαλία των θρησκευτικών είναι και εθνικό θέμα κι εγώ πιστεύω ότι είναι σ' ένα μεγάλο βαθμό. Δεν μπορούμε να παραβλέψουμε ότι επί οθωμανών, οι λαοί δεν προσδιορίζονταν από την καταγωγή αλλά από τη θρησκεία τους, οι Έλληνες λοιπόν για πολύ καιρό ήταν οι Χριστιανοί, "οι άπιστοι" και αυτή τους η ιδιότητα (μαζί με τη γλώσσα) προσδιόρισε τελικά και την εθνικότητά τους, μέσα στο μωσαϊκό λαών που ήταν η αυτοκρατορία.

Αλλά δεν είναι μόνο εθνικό θέμα, είναι κατ' αρχήν θέμα γνώσης που θα ήθελα να αποκτήσουν τα παιδιά για να θεωρούνται μορφωμένα, ανεξάρτητα με τα πιστεύω τους. Γι αυτό συμφωνώ σ' αυτό το σημείο με τη Mafalda2. Είναι η θρησκεία των Νεοελλήνων, δεν μπορούμε να την αγνοήσουμε.

Ως προς το αν θα έπρεπε η εκκλησία να βοηθήσει χρηματοδοτώντας την παιδεία, συμφωνώ με την ΤΑRA. Αυτή είναι υποχρέωση της Πολιτείας και μόνο. Το σχολείο είναι δημόσιο και όχι εκκλησιαστικό. Με τη λογική ότι η εκκλησία θα έκανε φιλανθρωπία αν χρηματοδοτούσε την παιδεία, θα έπρεπε να χρηματοδοτήσει και την υγεία και ενδεχομένως και τη δικαιοσύνη για τη συντήρηση των φυλακών. Μπορεί να μην υπάρχει πλήρης διαχωρισμός εκκλησίας κράτους, αλλά υπάρχουν διακριτοί ρόλοι. Δεν είναι ρόλος της εκκλησίας να διαχειρίζεται τα οικονομικά της παιδείας.

Ως προς τον τρόπο διδασκαλίας των θρησκευτικών έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Κατά τη γνώμη μου καλώς διδάσκεται πρώτα ο Χριστιανισμός. Η ορθοδοξία είναι η θρησκεία των νεοελλήνων και η κρατούσα θρησκεία σύμφωνα με το Σύνταγμα. Αν πάμε να διδάξουμε όλες τις θρησκείες μαζί, τα παιδιά θα τα μπλέξουν όλα μαζί στο κεφάλι τους και δεν θα καταλάβουν τίποτα. Το να συγκρίνεις, προϋποθέτει το να έχεις ήδη κατακτήσει ένα επίπεδο γνώσης, γι αυτό καλώς εξετάζονται οι άλλες θρησκείες στο Λύκειο πια.

Δεν θέλω να επεκταθώ άλλο, γιατί έχω ήδη γράψει τι θα ήθελα από το μάθημα των θρησκευτικών και στο θέμα του δικηγόρου και στο θέμα της διανομής φυλλαδίων και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι.

Όσο για το εκπαιδευτκό μας σύστημα γενικά, είναι σίγουρο ότι επιδέχεται πολλών βελτιώσεων, αλλά το καταργηθούν τα θρησκευτικά μάλλον προς το χειρότερο θα είναι. Παρενθετικά, σίγουρα η Φινλανδία και η Ιαπωνία, έχουν καλύτερες συνθήκες εκπαίδευσης, αλλά αν δεν κάνω λάθος είναι και οι χώρες με τα μεγαλύτερα ποσοστά αυτοκτονιών παγκοσμίως, άρα κι αυτοί κάπου θα κάνουν λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ για άλλη μια φορά με τη Sam. και συμπληρώνω την πάγια θέση μου ότι τα ζητήματα θρησκευτικής πίστης είναι τελείως προσωπικά και οικογενειακά. Συνεπώς ένα μάθημα- κατήχηση στην ορθόδοξη χριστιανική πίστη, για εμένα δεν έχει νόημα. Αν είχε να κάνει με τη μελέτη του θρησκευτικού φαινομένου και την αξία της πίστης για τον άνθρωπο τότε ναι να διδάσκεται για όλους. Και φυσικά όχι από κληρικούς. Γιατί τι να το κάνω όταν αναφέρεται σε κάποιο βιβλίο κάποιας τάξης ο βουδισμός όταν μέχρι τότε έχουμε αποστηθίσει τα ιερά σκεύη και άμφια, το "Πιστεύω" κ.λ.π. και όταν το κεφαλαιάκι για το βουδισμό θα το διδάξει ο παπάς της ενορίας μου με τη δική του οπτική. Το τελευταίο δε με τους κληρικούς αποτελεί και αίτημα μεγάλης μερίδας των Θεολόγων οι οποίοι συχνά αναφέρουν ότι οι κληρικοί που διδάσκουν στα σχολεία είναι στην ουσία ... "διπλοθεσίτες".

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ως προς τον τρόπο διδασκαλίας των θρησκευτικών έχω να παρατηρήσω τα εξής:

Κατά τη γνώμη μου καλώς διδάσκεται πρώτα ο Χριστιανισμός. Η ορθοδοξία είναι η θρησκεία των νεοελλήνων και η κρατούσα θρησκεία σύμφωνα με το Σύνταγμα. Αν πάμε να διδάξουμε όλες τις θρησκείες μαζί, τα παιδιά θα τα μπλέξουν όλα μαζί στο κεφάλι τους και δεν θα καταλάβουν τίποτα. Το να συγκρίνεις, προϋποθέτει το να έχεις ήδη κατακτήσει ένα επίπεδο γνώσης, γι αυτό καλώς εξετάζονται οι άλλες θρησκείες στο Λύκειο πια.

Όταν ανέφερα να διδάσκονται και άλλες θρησκείες δεν το εννόησα συγκριτικά. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει και σύγκριση... Απλά θα ήθελα να ξέρει το παιδί μου ότι εδώ πιστεύουν αυτό γι' αυτούς τους λόγους και με αυτή τη βάση ενώ εκεί πιστεύουν το άλλο για αντίστοιχους λόγους.

 

JQVOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ απάντησα :lol::lol::lol:

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ?

Η απόφαση για το ποια μαθήματα θα παρακολουθεί το παιδί ισχύει για άλλα τα μάθημα η μονό για τα θρησκευτικά ?

.....

Link to comment
Share on other sites

Το να προσπαθει ο θεολογος να προσυμητισει ειναι προβλημα του θεολογου και οχι του μαθηματος των θρησκευτικων

επισηε τα βιβλια εδω και 15 χρονια δεν χουν αλαξει.στην α λυκειου διδασκονατι στοιχει για ολες τις θρησκεις και ο δικος μου καθηγητης αν και παπας μας διδαξε για τον βουδισμο τον ιουδαισμο κλπ.και μαλιστα στις τελικες εξετασεις μια απο τις ερωτησεις ηταν τι ειναι η νιρβανα.θελω να πω δηλαδη οτι επειδη καποιοι πρεπει να προσυλιτισουν δεν συμαινει οτι πρεπει να εναντιωθουμε στα θρησκευτικα σαν μαθημα..

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ούτε εγώ απάντησα :lol::lol::lol:

Απλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι ?

Η απόφαση για το ποια μαθήματα θα παρακολουθεί το παιδί ισχύει για άλλα τα μάθημα η μονό για τα θρησκευτικά ?

Αυτο θελω να το ρωτησω κι εγω.Αν δηλαδη εγω θεωρω αχρηστη την χημεια και οτι δεν πρεπι κανεις να ασχολειται με αυτο το μαθημα παρα μονο αν αποφασισει οτι το χρειαζεται στον επεγγελματικο του κλαδο θα μπορεσω να εξαιρεσω το παιδι μου απο αυτο το μαθημα?

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω να το ρωτησω κι εγω.Αν δηλαδη εγω θεωρω αχρηστη την χημεια και οτι δεν πρεπι κανεις να ασχολειται με αυτο το μαθημα παρα μονο αν αποφασισει οτι το χρειαζεται στον επεγγελματικο του κλαδο θα μπορεσω να εξαιρεσω το παιδι μου απο αυτο το μαθημα?

 

 

Αααααααααα μπράβο αυτό ρωτάω και εγώ

.....

Link to comment
Share on other sites

α) τα βιβλία του Γυμνασίου είναι εξαιρετικά και άλλαξαν πριν 3 χρόνια

β) τα θρησκευτικά δεν είναι κατήχηση και αυτό αποδεικνύει η πληθώρα των αλλόθρησκων και ετερόδοξων μαθητών που τα παρακολουθούν, με επιθυμία των γονέων τους, χωρίς να έχουν καμιά πρόθεση να αλλάξουν θρησκεία, συμμετέχοντας πρόθυμα και χωρίς αμηχανία

γ) τα βιβλία του Λυκείου επίσης έχουν αλλάξει, αλλά επιδέχονται βελτιώσεις στην Α΄και Β΄. Το βιβλίο της Γ΄είναι εξαιρετικά χρήσιμο σε όλους τους μαθητές, αλλά δυσυχώς αδικείται λόγω του άγχους των πανελλαδικών

δ) στα θρησκευτικά δεν βαθμολογείται η πίστη, αλλά η γνωστική ικανότητα, όπως σε όλα τα μαθήματα.

ε) υπάρχουν εξαιρετικοί θεολόγοι που σίγουρα ποσώς σας ενδιαφέρει το επαγγελματικό τους μέλλον, αλλά θα ήταν πλήγμα για τα σχολεία η απώλειά τους, διότι απλά οι μαθητές τους αγαπούν και τους εμπιστεύονται (όχι όλους βέβαια).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο θελω να το ρωτησω κι εγω.Αν δηλαδη εγω θεωρω αχρηστη την χημεια και οτι δεν πρεπι κανεις να ασχολειται με αυτο το μαθημα παρα μονο αν αποφασισει οτι το χρειαζεται στον επεγγελματικο του κλαδο θα μπορεσω να εξαιρεσω το παιδι μου απο αυτο το μαθημα?

 

 

Ενδιαφέρον........................

 

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανέφερα να διδάσκονται και άλλες θρησκείες δεν το εννόησα συγκριτικά. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει και σύγκριση... Απλά θα ήθελα να ξέρει το παιδί μου ότι εδώ πιστεύουν αυτό γι' αυτούς τους λόγους και με αυτή τη βάση ενώ εκεί πιστεύουν το άλλο για αντίστοιχους λόγους.

 

Μα απότι θυμάμαι το βιβλίο της τρίτης ή δευτέρας λυκείου αναφέρει οοολες τις θρησκείες και τις αναλύει..τρομερό βιβλίο..δεν ξέρω αν το έχουν ακόμα..εγώ τελείωσα το λύκειο το 2001...

 

Τα θρηκευτικά είναι κατά τη γνωμη μου ένα από τα πιο σημαντικά μαθήματα του σχολείου και το θεωρώ και απαραίτητο!!!!

Τότε γιατί πάνε τα παιδιά σχολειό??? Εκτός από τις πράξεις πρέπει να βελτιώσουν και το χαρακτήρα τους, στην τελική αν δε γνωρίσουν τη θρησκεία μας πώς θα ξέρουν αν τους καλύπτει ή όχι??? Εμένα στο μάθημα αυτό μου είχαν λυθεί όλες μου οι απόρίες...οι οποίες με βοήθησαν και σαν άνθρωπο όσο παρατραβηγμένο και αν σας φαίνεται....

 

Από την άλλη εαν κάποιος γονιός δεν θέλει το παιδί του να παρακολουθήσει το μάθημα έχει το δικαίωμα!!!!Αλλά όχι και να τα καταργήσουμε επειδή ένα μικρό ποσοστό δεν τα θέλει!!! Ας μη στείλει το παιδί του..τόσο απλό!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ηθελα να εκφρασω κ εγω την ταπεινη μου γνωμη για το θεμα.ανοικω στην γενια των 30 κ κατι οπως φανταζομαι η πλειοψηφια των μελων εδωμεσα.

Τον καιρο που πηγαιναμε εμεις δημοτικο το μαθημα των θρησκευτικων ηταν βασικο κ αυτονοητο για ολα τα παιδια.θυμαμαι οτι καθε δεκα με 15 μερες πηγαιναμε εκκλησια οπου μας γεμιζανε με τις γνωστες φωτογραφιες αγιων κ ισως καποια συγραμματα της εκκλησιας τα οποια τα ριχναμε στην σακα μας αδιαφορα κ τα πηγαιναμε σπιτι.ψαχναμε πληροφοριες ως ασκηση για τον βιο των αγιων .μαθαιναμε προσευχες κ το πιστευω κτλΤελος τα περισσοτερα παιδακια πηγαινε στο κατηχητικο γιατι τοτε ολοι πηγαινανε {οπως κ το μπαλετο που ηταν πολυ της μοδας}.

εγω ανοικω σε χριστιανικη οικογενεια ορθοδοξη οχι φανατικη υπο την εννοια τρεχω στις εκκλησιες η τσακωνομαι με οποιον φερει αλλη θρησκεια κτλ.Βλεπω ομως οτι τα τελευταια χρονια μαζι με την ξενομανια που μας εχει πιασει κ με των ερχομο ολων των φυλων στην χωρα μας κ την βιαιη ενταξη τους στην καθημερινοτητα μας γιναμε ξαφνικα αρνητικοι εμεις με τα ηθη κ τα εθιμα μας.Ξαφνικα μας ςνοχλει το μαθημα των θρησκευτικων.μας ενοχλει να ειναι αυστηροι οι δασκαλοι με τα παιδια μας ,προτιμουμε να τα βλεπουμε μπροστα σε μια οθονη η/υ να καινε τον εγκεφαλο τους με τα game boy η να μιλανε με τις ωρες ενας θεος ξερει με ποιον αλλα δεν θελουμε να πανε κατηχητικο μηπως τα πεισει καποιος να ακολουθησουν το μοναχισμο?μα ειναι αστειο.ενα παιδι που ανοικει στην ελληνικη ορθοδοξη εκκλησια ποσο περισσοτερο να προσηλητιστει.αυτο ισχυει για οσους δεν πιστευουν κ μπορει καποια στιγμη να επιρρεαστουν.εκτος αν παντρευεστε κ βαπτιζετε τα παιδια σας πλεον μονο για τυπικους λογους.

με λιγα λογια θελω να πω οτι μονοι μας κανουμε την τριχα τριχια κ δυσκολευουμε την ζωη κ την δικη μας κ των παιδιων μας.για μενα πολυ κακο ειναι οτι σε μια ταξη δημοτικου πλεον ειναι η πληοψηφια παιδιων αλλων εθνηκοτητων κ αλλων θρησκειων που επελεξαν αυτοι να ερθουν στην δικη μας χωρα αλλα θα πρεπει εγω κ τα παιδια μου να αλλαξουμε για να αισθανονται καλα.αυτο δεν γινεται πουθενα αλλου.ξαφνικα οι ελληνες γιναν τοσο ανοιχτομυαλοι αλλα μονο σε αυτα τα θεματα.δεν ειναι ρατσιστικο αυτο που λεω.φυσικα ολα τα παιδια εχουν δικαιωμα στην μαθηση αλλα αν ειχαν φιαξει ειδικα σχολεια για τα παιδια των αλλοδαπων οπως στο εξωτερικο υπαρχουν ελληνικα σχολεια δεν θα ειχαν προκυψει τοσα προβληματα κ τωρα δεν θα μας απασχολουσε γιατι ενας δασκαλακος προφανως της παλιας σχολης θεωρησε καλο να ενημερωσει οτι αυτο το κατηχητικο του καποτε λειτουργει ακομα!

Link to comment
Share on other sites

Αλλόθρησκοι και αλλόδοξοι υπήρχαν πάντα στην Ελλάδα. Καθολικοί, Μάρτυρες του Ιεχωβά, Ευαγγελιστές, Εβραίοι, Μουσουλμάνοι οι οποίοι έπρεπε πάντα να ακολουθούν το συγκεκριμένο αναλυτικό πρόγραμμα με συγκεκριμένη δομή και περιεχόμενο δηλ την ελληνορθόδοξη παράδοση).... Δεν είναι καινούριο φαινόμενο. Καινούρια (σχετικά) είναι η αντίληψη ότι όλοι πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και νιώθουν ότι αναγνωρίζονται από το σχολείο και το επίσημο κράτος.

 

Άρα δεν λέμε κάτι ιδιαίτερο για τους μετανάστες που τώρα ήρθαν, λέμε κάτι που σε μια δημοκρατική χώρα ούτως ή άλλως θα έπρεπε να ισχύει. Ο προαιρετικός χαρακτήρας του μαθήματος δε σημαίνει ότι απαγορεύεται στο παιδί και στην οικογένεια να εκτελεί να λατρευτικά του καθήκοντα, να εκκλησιάζεται να συμμετέχει στην κοινωνική ζωή της θρησκείας του, απλά δεν υποχρεώνει τους πάντες να μαθαίνουν για αυτή και μάλιστα να βαθμολογούνται και να κρίνεται η επίδοσή τους επ' αυτής.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλόθρησκοι και αλλόδοξοι υπήρχαν πάντα στην Ελλάδα. Καθολικοί, Μάρτυρες του Ιεχωβά, Ευαγγελιστές, Εβραίοι, Μουσουλμάνοι οι οποίοι έπρεπε πάντα να ακολουθούν το συγκεκριμένο αναλυτικό πρόγραμμα με συγκεκριμένη δομή και περιεχόμενο δηλ την ελληνορθόδοξη παράδοση).... Δεν είναι καινούριο φαινόμενο. Καινούρια (σχετικά) είναι η αντίληψη ότι όλοι πρέπει να συμπεριλαμβάνονται και νιώθουν ότι αναγνωρίζονται από το σχολείο και το επίσημο κράτος.

 

Άρα δεν λέμε κάτι ιδιαίτερο για τους μετανάστες που τώρα ήρθαν, λέμε κάτι που σε μια δημοκρατική χώρα ούτως ή άλλως θα έπρεπε να ισχύει. Ο προαιρετικός χαρακτήρας του μαθήματος δε σημαίνει ότι απαγορεύεται στο παιδί και στην οικογένεια να εκτελεί να λατρευτικά του καθήκοντα, να εκκλησιάζεται να συμμετέχει στην κοινωνική ζωή της θρησκείας του, απλά δεν υποχρεώνει τους πάντες να μαθαίνουν για αυτή και μάλιστα να βαθμολογούνται και να κρίνεται η επίδοσή τους επ' αυτής.

 

δεν εχω καμια αντιρρηση σε αυτο παντα υπηρχαν αλλα δεν ηταν τοσο μεγαλος ο αριθμος τους οποτε δεν διαμαρτυροντουσαν απλα παρακολουθουσαν το μαθημα τυπικα κ τελιωνε εκει.τωρα προσπαθουν να καταργησουν το μαθημα των θρησκευτικων.

οσο για το δευτερο θεμα που θετεις εγω θυμαμαι στα θρησκευτικα του γυμνασιου που αναφερεται σε ολες τις θρησκεις οι ερωτησεις στα διαγωνισματα αφορουσαν ολες τις θρησκειες .βαθμολογουμαστε κ κρινομαστε αν δεν ξεραμε τι αντιπροσωπευει η καθεμια.

εμενα προσωπικα δεν με ενοχλησε ποτε αυτο.ισα ισα που μ'αρεσε να μαθαινω τι διδασκουν οι αλλες θρησκειες για να ξερω σε πιθανη κουβεντα με αλλοθρησκο τις διαφορες απο την δικη μου.ειναι διευρυνση του πνευματος κ οχι προσηλητισμος.δυστυχως ομως οι αλλοι δεν σκεφτονται το ιδιο για τον χριστιανισμο.πχ εναν μουσουλμανο που ζει εδω τον πειραζει το παιδι του {που επιμενω ο ιδιος επελεξε να το στειλει σε κανονικο σχολειο}να μαθαινει για τον χριστιανισμο επειδη ειναι η δικη μας θρησκεια ενω δεν τον ενοχλει να μαθαινει τις ιδεες του βουδισμου.Ας μπουμε στην λογικη λιγο γιατι μπορει να γινονται κ ολα αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω ξαφνικά πως προέκυψε το θέμα αυτό.....:roll:

 

Αν δηλαδή κάποιοι προσβάλλονται/δεν τους αρέσει/είναι αντίθετοι (για τους χ,ψ λόγους) με το μάθημα της Ιστορίας(της Ελληνικής,ε?)......θα μπούμε στην διαδικασία να την εξαιρέσουμε/καταργήσουμε και αυτή???:confused:

 

Εμείς δηλαδή τι πάθαμε που μαθαίναμε Θρησκευτικά?

 

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος μίλησε για κάταργηση. Για προαιρετικό χαρακτήρα αναφέρθηκα και για αλλαγή του περιεχομένου του μαθήματος.

 

Άλλωστε τη διάκριση δεν την αντιλαμβανόμαστε εκτός κι αν μας αφορά άμεσα. Γιαυτό και δε μας ενοχλεί το ότι ήταν λίγοι και δε διαμαρτύρονταν. Αν ήμασταν ένας από αυτούς τους λίγους ίσως και να τα βλέπαμε λίγο αλλιώς τα πράγματα. Επίσης η γενικότερη νοοτροπία μου είναι ότι καλό είναι να μην περιχαρακωνόμαστε ανάλογα με συγκεκριμένα κριτήρια (π.χ. θρησκεία, εθνικότητα κ.λ.π.) αλλά να είμαστε όλοι μαζί επί ίσοις όροις. Ένα ανοιχτό δημοκρατικό σχολείο πρέπει να αντανακλά τις φατσούλες και τις ανάγκες όλων των παιδιών.

 

Μ' αρέσει που τα λέμε κι ας διαφωνούμε. Δε θέλω να σε πείσω για κάτι γιατί πολύ απλά όσοι είναι οι άνθρωποι τόσες είναι και οι γνώμες και όλες έχουν την αξία τους. Κλείνοντας να πω ότι πραγματικά θεωρώ ότι η πίστη και η θρησκεία θα αναβαθμιστούν και θα πάρουν πολύ μεγαλύτερη αξία όταν πάψουν να είναι καταναγκαστικά έργα (εξετάσεις, βαθμολόγηση κ.λ.π.) και όταν θα αποτελούν απάντηση στις αναζητήσεις του παιδιού. Κι εκεί μπορεί να αναλάβει ρόλο ο γονιός και ο ιερέας ή ο όποιος πνευματικός καθοδηγητής.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω ξαφνικά πως προέκυψε το θέμα αυτό.....:roll:

 

Αν δηλαδή κάποιοι προσβάλλονται/δεν τους αρέσει/είναι αντίθετοι (για τους χ,ψ λόγους) με το μάθημα της Ιστορίας(της Ελληνικής,ε?)......θα μπούμε στην διαδικασία να την εξαιρέσουμε/καταργήσουμε και αυτή???:confused:

 

Εμείς δηλαδή τι πάθαμε που μαθαίναμε Θρησκευτικά?

 

κανε υπομονη μπουκιτσα λιγα χρονια κ θα γινει κ αυτο!για εκει το πανε.ηδη τα βιβλια τα εχουν αλλαξει τοσο πολυ που μονο ιστορια δεν μαθαινουν τα παιδια.σιγα σιγα θα αρχισουν οι μειονοτητα των τουρκων να διαμαρτυρεται για αυτα που μαθαινουμε για την Αγια Σοφια οι Αλβανοι για το που σταματουν τα συνορα κ θα κανουμε την ιστορια μας προαιρετικη για να μην φερουμε σε δυσκολη θεση τις μειονοτητες !Η ελλαδα αντεξε στο περασμα των αιωνων γιατι πιστευε πιστα στο πατρις -θρησκεια-οικογενεια.το δεσιμο της οικογενειας κταφεραν να τον σπασουν της θρησκειας σχεδον το εχουν πετυχει αμα μας κανουν να ξεχασουμε κ την ιστορια μας θα εχει πετυχει το σχεδιο!

Link to comment
Share on other sites

για μενα πολυ κακο ειναι οτι σε μια ταξη δημοτικου πλεον ειναι η πληοψηφια παιδιων αλλων εθνηκοτητων κ αλλων θρησκειων που επελεξαν αυτοι να ερθουν στην δικη μας χωρα αλλα θα πρεπει εγω κ τα παιδια μου να αλλαξουμε για να αισθανονται καλα.αυτο δεν γινεται πουθενα αλλου.ξαφνικα οι ελληνες γιναν τοσο ανοιχτομυαλοι αλλα μονο σε αυτα τα θεματα.δεν ειναι ρατσιστικο αυτο που λεω.φυσικα ολα τα παιδια εχουν δικαιωμα στην μαθηση αλλα αν ειχαν φιαξει ειδικα σχολεια για τα παιδια των αλλοδαπων οπως στο εξωτερικο υπαρχουν ελληνικα σχολεια δεν θα ειχαν προκυψει τοσα προβληματα

Συμφωνω απολυτα μαζι σου εχοντας ζησει πολλα χρονια σε Γερμανια και κυριως Ιταλια,κι εχοντας ταξιδεψει σε πολλες χωρες που φιλοξενουν μεταναστες πουθενα δεν υπαρχει αυτη η δηθεν προοδευτικοτητα.Θα ερθει η μερα (και μαλλον για καποια μερη στην επαρχια ηρθε ηδη)που θα ειμαστε μειονοτητα στον ιδιο μας τον τοπο αλλα θα ειναι αργα............

Link to comment
Share on other sites

Μα ποιος μίλησε για κάταργηση. Για προαιρετικό χαρακτήρα αναφέρθηκα και για αλλαγή του περιεχομένου του μαθήματος.

 

Άλλωστε τη διάκριση δεν την αντιλαμβανόμαστε εκτός κι αν μας αφορά άμεσα. Γιαυτό και δε μας ενοχλεί το ότι ήταν λίγοι και δε διαμαρτύρονταν. Αν ήμασταν ένας από αυτούς τους λίγους ίσως και να τα βλέπαμε λίγο αλλιώς τα πράγματα. Επίσης η γενικότερη νοοτροπία μου είναι ότι καλό είναι να μην περιχαρακωνόμαστε ανάλογα με συγκεκριμένα κριτήρια (π.χ. θρησκεία, εθνικότητα κ.λ.π.) αλλά να είμαστε όλοι μαζί επί ίσοις όροις. Ένα ανοιχτό δημοκρατικό σχολείο πρέπει να αντανακλά τις φατσούλες και τις ανάγκες όλων των παιδιών.

 

Μ' αρέσει που τα λέμε κι ας διαφωνούμε. Δε θέλω να σε πείσω για κάτι γιατί πολύ απλά όσοι είναι οι άνθρωποι τόσες είναι και οι γνώμες και όλες έχουν την αξία τους. Κλείνοντας να πω ότι πραγματικά θεωρώ ότι η πίστη και η θρησκεία θα αναβαθμιστούν και θα πάρουν πολύ μεγαλύτερη αξία όταν πάψουν να είναι καταναγκαστικά έργα (εξετάσεις, βαθμολόγηση κ.λ.π.) και όταν θα αποτελούν απάντηση στις αναζητήσεις του παιδιού. Κι εκεί μπορεί να αναλάβει ρόλο ο γονιός και ο ιερέας ή ο όποιος πνευματικός καθοδηγητής.

 

μα καλη μου αφου εισαι νηπιαγωγος θα ξερεις κ ας εχεις να κανεις με μικρα{εκανα κ εγω αυτο το επαγγελμα πριν λιγα χρονια}Ολα τα παιδια ειναι φυγοπονα δηλ αν εχουν την ευκαιρια να διαβασουν ενα μαθημα λιγοτερο σαφως θα υποστηριξουν το δικαιωμα να επιλεγουν το μαθημα κτλ αρα το θεμα μετατηθεται σε εμας τους γονιους που μπορουμε να συμβουλεψουμε το παιδι μας να ασχοληθει με τα θρησκευτικα να μαθει κ να βαθμολογηθει για ολες τις θρησκειες ετσι ωστε αν αργοτερα αποφασησει οτι ο χριστιανισμος δεν του ταιριαζει συνηδειτα κ υπεθυνα ,να το κανει γιατι θα εχει γνωση κ γενικη παιδεια!το μαθημα των θρησκευτικων στο δημοτικο δεν μαθαινει μονο τους βιους των αγιων .περναει κ μηνυματα ουσιωδη οπως δεν κανω κακο στον πλησιον ,δεν σκοτωνω δεν κλεβω σεβομαι την οικογενεια μου.δεν την φερνω πισωπλατα στον αδερφο μου για ενα μετρο γη κτλ αυτα πο που θα τα μαθει αν το μαθημα γινει προαιρετικο.απο την χημεια η τα μαθηματικα?προσωπικα προτιμω το παιδι μου να μην μαθει ποτε να λυνει εξισωση κ να εχει αξιες!

Link to comment
Share on other sites

!το μαθημα των θρησκευτικων στο δημοτικο δεν μαθαινει μονο τους βιους των αγιων .περναει κ μηνυματα ουσιωδες οπως δεν κανω κακο στον πλησιον ,δεν σκοτωνω δεν κλεβω σεβομαι την οικογενεια μου.δεν την φερνω πισωπλατα στον αδερφο μου για ενα μετρο γη κτλ αυτα πο που θα τα μαθει αν το μαθημα γινει προαιρετικο.απο την χημεια η τα μαθηματικα?προσωπικα προτιμω το παιδι μου να μην μαθει ποτε να λυνει εξισωση κ να εχει αξιες!

 

Τα παιδια που δεν θα παρακολουθησουν θρησκευτικα δεν θα εχουν τετοιες αξιες?Με το ενα χερι θα λυνουν εξισωσεις και με το αλλο θα μαχαιρωνουν?

h6xzxrqbxxgyb0zv.png
Link to comment
Share on other sites

κανε υπομονη μπουκιτσα λιγα χρονια κ θα γινει κ αυτο!για εκει το πανε.ηδη τα βιβλια τα εχουν αλλαξει τοσο πολυ που μονο ιστορια δεν μαθαινουν τα παιδια.σιγα σιγα θα αρχισουν οι μειονοτητα των τουρκων να διαμαρτυρεται για αυτα που μαθαινουμε για την Αγια Σοφια οι Αλβανοι για το που σταματουν τα συνορα κ θα κανουμε την ιστορια μας προαιρετικη για να μην φερουμε σε δυσκολη θεση τις μειονοτητες !Η ελλαδα αντεξε στο περασμα των αιωνων γιατι πιστευε πιστα στο πατρις -θρησκεια-οικογενεια.το δεσιμο της οικογενειας κταφεραν να τον σπασουν της θρησκειας σχεδον το εχουν πετυχει αμα μας κανουν να ξεχασουμε κ την ιστορια μας θα εχει πετυχει το σχεδιο!

 

 

Τρομακτικό,αλλά και πολύ πιθανό μου φαίνεται.....:roll:

 

 

μα καλη μου αφου εισαι νηπιαγωγος θα ξερεις κ ας εχεις να κανεις με μικρα{εκανα κ εγω αυτο το επαγγελμα πριν λιγα χρονια}Ολα τα παιδια ειναι φυγοπονα δηλ αν εχουν την ευκαιρια να διαβασουν ενα μαθημα λιγοτερο σαφως θα υποστηριξουν το δικαιωμα να επιλεγουν το μαθημα κτλ αρα το θεμα μετατηθεται σε εμας τους γονιους που μπορουμε να συμβουλεψουμε το παιδι μας να ασχοληθει με τα θρησκευτικα να μαθει κ να βαθμολογηθει για ολες τις θρησκειες ετσι ωστε αν αργοτερα αποφασησει οτι ο χριστιανισμος δεν του ταιριαζει συνηδειτα κ υπεθυνα ,να το κανει γιατι θα εχει γνωση κ γενικη παιδεια!το μαθημα των θρησκευτικων στο δημοτικο δεν μαθαινει μονο τους βιους των αγιων .περναει κ μηνυματα ουσιωδη οπως δεν κανω κακο στον πλησιον ,δεν σκοτωνω δεν κλεβω σεβομαι την οικογενεια μου.δεν την φερνω πισωπλατα στον αδερφο μου για ενα μετρο γη κτλ αυτα πο που θα τα μαθει αν το μαθημα γινει προαιρετικο.απο την χημεια η τα μαθηματικα?προσωπικα προτιμω το παιδι μου να μην μαθει ποτε να λυνει εξισωση κ να εχει αξιες!

 

Συμφωνώ!Με κάλυψες.....

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...