Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική-Χορήγηση φαρμάκων από το ΙΚΑ


BOXER72

Recommended Posts

και εμενα η γυναικολογος μου ηταν συμβεβλημμενη με τον εοπυυ αλλα δεν μου το δεχτηκαν το χαρτι της, οταν πηγα ομως σε γυναικολογο του ικα το δεχτηκαν.....και σας ειπα και παλι ειχα πεσει ακριβως πανω στις αλλαγες που ολοι ψαχνοταν...

kat76 σε τι σταδιο εισαι? γιατι σε εχασα για ενα διαστημα....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 410
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εμενα η γυναικολογος μου ηταν συμβεβλημμενη με τον εοπυυ αλλα δεν μου το δεχτηκαν το χαρτι της, οταν πηγα ομως σε γυναικολογο του ικα το δεχτηκαν.....και σας ειπα και παλι ειχα πεσει ακριβως πανω στις αλλαγες που ολοι ψαχνοταν...

kat76 σε τι σταδιο εισαι? γιατι σε εχασα για ενα διαστημα....

οταν λες πως πηγες σε γυναικολογο του ικα εννοεις πως πηγες στα πολυιατρεια του ικα και βρηκες εκει καποιον γυναικολογο(ο οποιος τωρα ειναι στον εοπυυ) και σου εδωσε το παραπεμπτικο;

Link to comment
Share on other sites

οταν λες πως πηγες σε γυναικολογο του ικα εννοεις πως πηγες στα πολυιατρεια του ικα και βρηκες εκει καποιον γυναικολογο(ο οποιος τωρα ειναι στον εοπυυ) και σου εδωσε το παραπεμπτικο;

 

οχι ρε ζουζουνακι12, εγω εχω τεβε, πηρα τηλ. στο 184 και μου εκλεισαν ραντεβου στο ικα της περιοχης μου δεν ξερωαν ο γιατρος ειναι εοπυυ τωρα, παντως οπως ειπα και πιο πανω και η γιατρος μου που ηταν εοπυυ, το παραπεμπτικο δεν το ειχε, δεν τις το ειχαν στειλει καν, ετσι και εγω πηγα σε γιατρο του ικα οπου και εκανα δουλεια, μου εδωσε το παραπεμπτικο μου λεει μαζεψε τα χαρτια που ζητανε και ξαναελα να σου το υπογραψω, ετσι και εκανα, χαμος γινεται υποτιθεται οτι εχουμε εοπυυ αλλα σε στελνουν στο ικα ή στο τεβε αναλογα για το τι χαρτι χρειαζεσαι, αστα να πανε....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η γυναικολογος μου ηταν συμβεβλημμενη με τον εοπυυ αλλα δεν μου το δεχτηκαν το χαρτι της, οταν πηγα ομως σε γυναικολογο του ικα το δεχτηκαν.....και σας ειπα και παλι ειχα πεσει ακριβως πανω στις αλλαγες που ολοι ψαχνοταν...

kat76 σε τι σταδιο εισαι? γιατι σε εχασα για ενα διαστημα....

 

Οπως βλεπεις κ απο την υπογραφη μου, η εξωσωματικη πετυχε κ ειμαι εγκυος! :D Τη Δευτερα θα κανω τον 1ο υπερηχο! Εσυ τι εκανες? Κ εγω σ εχασα...

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπως βλεπεις κ απο την υπογραφη μου, η εξωσωματικη πετυχε κ ειμαι εγκυος! :D Τη Δευτερα θα κανω τον 1ο υπερηχο! Εσυ τι εκανες? Κ εγω σ εχασα...

 

 

 

κοριτσακι μου μπραβο πολυ χαιρομαι, δεν την ειδα καν την υπογραφη σου, και εγω στο ιδιο σταδιο ειμαι μαζι παμε.....καλη μας επιτυχια με το καλο τα μπεμπε μας!!!!!!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια... έστειλα τη μαμά μου στο ΙΚΑ και πήρε το περιβόητο παραπεμπτικό.

Μιλάμε για ξεφτιλισμένα πράγματα:

Ναι, όταν λέμε παραπεμπτικό για την επιτροπή από γιατρό του ΕΟΠΥΥ εννοούμε να πάμε εκεί που ήταν παλιά το ΙΚΑ, στον γιατρό του ΙΚΑ, στα πρωινά ιατρεία. Μόνο αυτοί το έχουν... οι άλλοι ... οι κοινοί ΕΟΠΥΥ... ούτε τόχουν δει, ούτε το ξέρουν, και μπορεί και να φαντάζονται ότι τα δικά τους κάνουν. Αμ δε!!!

Και είναι έτσι το σύστημα, ώστε να πρέπει να πας στο γιατρό του ΙΚΑ, να μαζέψεις τα δικαιολογητικά (γιατί ναι, υπάρχουν και λεπτομέρειες που δεν τις μαθαίνεις αλλιώς) και να ξαναπάς!!!

πχ εδώ είδα για πρώτη φορά ότι οι ορμόνες που ζητάνε στις 39+ πρέπει να είναι τριμήνου... σιγά που θα αφήνανε τόσο σημαντική πληροφορία να διαρρεύσει οι τύποι της επιτροπής.

 

Κατά τα άλλα το χαρτί μου είναι σα να φωνάζει "ΚΟΨΤΕ ΤΗΝ"...

Εκεί που λέει ορμόνες, ο γιατρός του ΙΚΑ αφού το τίκαρε, έγραψε με μεγάλα γράμματα: "FSH 14,4 - στην κρίση της επιτροπής..." το μονόγραψε και το σφράγισε.

 

Αύριο θα παιχτεί το έργο...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη θες να πεις οτι μπορει να σε κοψουν για την τιμη της fsh; πιο ειναι το ανωτερο οριο τιμης κι εσυ εισαι πανω απο αυτο;

στις δικες μου εξετασεις εχω fsh13,3 και το οριο συμφωνα με το μικροβιολογικο ειναι 13. αντιμετωπιζω κι εγω τετοιο ενδεχομενο;

ορμονικο ελεγχο ζητανε και για οσες ειναι κατω των 39 ετων;

εγω εχω την εντυπωση πως για τις τελευταιες δεν απαιτειται τετοιο δικαιολογιτικο......

Link to comment
Share on other sites

μην τρελαίνεσαι βρε Κρίστυ μου...εγώ είχα όλες τις ορμόνες φυσιολογικές και παρόλα αυτά με εγκρίνανε-μετά δυσκολίας βέβαια γιατί λέγανε ότι δεν έχεις πρόβλημα κανένα ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου, αλλά μόλις τους είπα την ηλικία μου (φαίνομαι μικρότερη) με ρώτησαν αν έχω κάνει σπερματέγχυση και τους είπα ψέματα 4! έτσι με είχε συμβουλέψει ο γιατρός μου γιατί αλλιώς θα με στέλνανε για σπερματέγχυση...όταν με ρώτησαν γιατί δεν υπάρχουν φάρμακα στο βιβλιάριο που να δείχνουν ότι πήρα φάρμακα για σπερμ/ση τους είπα ότι δεν πήρα φάρμακα παρά τώρα τελευταία και τα πλήρωσα από την τσέπη μου γιατί όταν έπρεπε να τα πάρω γρήγορα δεν μπορούσα να περιμένω ραντεβού με γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου τα γράψει σε 15 μέρες που έβρισκα ραντεβού στο 184 ούτε να τρέχω στην Παράσχου να τα παίρνω, ούτε με ενδιέφεραν τα 35 (αν θυμάμαι καλά) Ευρώ που έδινε το ΙΚΑ για σπερμ/ση. Οπότε το βούλωσαν και επίσης όταν τους είπα ότι φυσιολογικά προσπαθώ 2 χρόνια είπαν ΟΚ, τότε έχεις εξαντλήσει τα πάντα, άρα θα σου γράψουμε "παραπομπή λόγο ανεξήγητης υπογονιμότητας. Πάντως να είσαι κλάψα και χαμηλοβλεπούσα-περνάει...

Link to comment
Share on other sites

Cristy, δικοπο μαχαιρι η υψηλή FSH. Mπορει να σε περάσουν μπορει και όχι. Ομως επειδή δεν έχεις κανει καμια εγω πιστευω θα σε περάσουν για να μην σου κοψουν την ελπίδα. Επίσης δε μπορώ να καταλαβω το εξής: αφου ειναι νομιμοποιημενη στην Ελλάδα η δωρεα ωαριων γιατι δεν παιρνούν έτσι και αλλιώς τις περιπτώσεις σα και σενα (με υψηλή FSH) για να προσπαθήσουν με δανεικά;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια... έστειλα τη μαμά μου στο ΙΚΑ και πήρε το περιβόητο παραπεμπτικό.

Μιλάμε για ξεφτιλισμένα πράγματα:

Ναι, όταν λέμε παραπεμπτικό για την επιτροπή από γιατρό του ΕΟΠΥΥ εννοούμε να πάμε εκεί που ήταν παλιά το ΙΚΑ, στον γιατρό του ΙΚΑ, στα πρωινά ιατρεία. Μόνο αυτοί το έχουν... οι άλλοι ... οι κοινοί ΕΟΠΥΥ... ούτε τόχουν δει, ούτε το ξέρουν, και μπορεί και να φαντάζονται ότι τα δικά τους κάνουν. Αμ δε!!!

Και είναι έτσι το σύστημα, ώστε να πρέπει να πας στο γιατρό του ΙΚΑ, να μαζέψεις τα δικαιολογητικά (γιατί ναι, υπάρχουν και λεπτομέρειες που δεν τις μαθαίνεις αλλιώς) και να ξαναπάς!!!

πχ εδώ είδα για πρώτη φορά ότι οι ορμόνες που ζητάνε στις 39+ πρέπει να είναι τριμήνου... σιγά που θα αφήνανε τόσο σημαντική πληροφορία να διαρρεύσει οι τύποι της επιτροπής.

 

Κατά τα άλλα το χαρτί μου είναι σα να φωνάζει "ΚΟΨΤΕ ΤΗΝ"...

Εκεί που λέει ορμόνες, ο γιατρός του ΙΚΑ αφού το τίκαρε, έγραψε με μεγάλα γράμματα: "FSH 14,4 - στην κρίση της επιτροπής..." το μονόγραψε και το σφράγισε.

 

 

 

 

 

 

ειδες ρε cristy Που σου ειπα οτι μονο με το ικα θα κανεις δουλεια? ανεξαρτητα που υποτιθεται οτι ειμαστε ολοι εοπυυ,καλη επιτυχια με την επιτροπη μπες στο site του ικα και διαβασε πολυ προσεχτικα ολα τα ψιλα γραμματα.

 

 

Αύριο θα παιχτεί το έργο...

 

ειδες ρε

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολες!!!

εγω εκανα την πρωτη μου προσπαθεια το φεβρουαριο και τελικα παλλινδρομησε:(.δεν ειχα περασει απο επιτροπη γιατι η προσπαθεια γραφτηκε ως "προκληση ωορρεξιας". οταν λοιπον ειχα παει στο ικα(Γκυζη) για τα φαρμακα κατεθεσα τα σπερμοδιαγραμματα.την σαλπιγγογραφια και τον υπερυχο και μου τα εδωσαν.οταν χρειαστηκε να παρω και αλλα,επειδη ειχα ξεπερασει τις μοναδες που αναλογουν σε καθε προσπαθεια,γραφτηκαν στο βιβλιαριο σαν 2η προσπαθεια με τα ιδια δικαιολογιτικα. τωρα για την 2η,θα πρεπει να κανω αλλες εξετασεις η ισχυουν οι προηγουμενες.δηλαδη σε καθε προσπαθεια τα χαρτια θα πρεπει να ειναι απο διαφορετικες χρονικες περιοδους ή τα πρωτα ισχυουν αφου ολα δειχνουν το κωλημα..:confused:

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολες!!!

εγω εκανα την πρωτη μου προσπαθεια το φεβρουαριο και τελικα παλλινδρομησε:(.δεν ειχα περασει απο επιτροπη γιατι η προσπαθεια γραφτηκε ως "προκληση ωορρεξιας". οταν λοιπον ειχα παει στο ικα(Γκυζη) για τα φαρμακα κατεθεσα τα σπερμοδιαγραμματα.την σαλπιγγογραφια και τον υπερυχο και μου τα εδωσαν.οταν χρειαστηκε να παρω και αλλα,επειδη ειχα ξεπερασει τις μοναδες που αναλογουν σε καθε προσπαθεια,γραφτηκαν στο βιβλιαριο σαν 2η προσπαθεια με τα ιδια δικαιολογιτικα. τωρα για την 2η,θα πρεπει να κανω αλλες εξετασεις η ισχυουν οι προηγουμενες.δηλαδη σε καθε προσπαθεια τα χαρτια θα πρεπει να ειναι απο διαφορετικες χρονικες περιοδους ή τα πρωτα ισχυουν αφου ολα δειχνουν το κωλημα..:confused:

 

ρίξε μία ματιά στο site του ΙΚΑ για να δεις τις ημερομηνίες λίγο. Δηλαδή εξαρτάται πότε τις έκανες, αλλιώς δεν θα χρειαστεί να κάνεις τις ίδιες για να περάσεις από επιτροπή.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολες!!!

εγω εκανα την πρωτη μου προσπαθεια το φεβρουαριο και τελικα παλλινδρομησε:(.δεν ειχα περασει απο επιτροπη γιατι η προσπαθεια γραφτηκε ως "προκληση ωορρεξιας". οταν λοιπον ειχα παει στο ικα(Γκυζη) για τα φαρμακα κατεθεσα τα σπερμοδιαγραμματα.την σαλπιγγογραφια και τον υπερυχο και μου τα εδωσαν.οταν χρειαστηκε να παρω και αλλα,επειδη ειχα ξεπερασει τις μοναδες που αναλογουν σε καθε προσπαθεια,γραφτηκαν στο βιβλιαριο σαν 2η προσπαθεια με τα ιδια δικαιολογιτικα. τωρα για την 2η,θα πρεπει να κανω αλλες εξετασεις η ισχυουν οι προηγουμενες.δηλαδη σε καθε προσπαθεια τα χαρτια θα πρεπει να ειναι απο διαφορετικες χρονικες περιοδους ή τα πρωτα ισχυουν αφου ολα δειχνουν το κωλημα..:confused:

 

αν δεν κανω λαθος μονο η σαλπιγγογραφια δεν αλλαζει, τα σπερμοδιαγραμματα πρεπει να εχουν τρεισ μηνες διαφορα και η επομενη προσπαθεια πρεπει να γινει μετα απο 6μηνες τουλαχιστον αυτα θυμαμαι απο αυτα που ειχα διαβασει στο site του ικα μελετησε το λιγο για καλο και για κακο....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια γεια. μετά από πολύ κόπο πήρα το παραπεμπτικό από το ΙΚΑ. Μου δώσανε ένα Χαρτί, που λέει ειδικό έντυπο παραπομπής προς την επιτροπή IVF, γράφει την αιτία και έχει τσεκαρισμένα τα δικαιολογητικά/εξετάσεις που έχω κάνει. Αυτό το χαρτί, αρκεί για την επιτροπή, γιατί μου έχει κολλήσει ότι την προγηούμενη φορά μου είχαν δώσει και ένα δεύτερο χαρτί. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ καλη εβδομάδα σε όλες!!!!

 

Εχω μαζέψει σχεδόν όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζομαι για την επιτροπή..

 

Ραντεβού μου έκλεισαν στις 6/6/2012,,,

 

Αν γνωρίζετε θέλω να ρωτήσω:

 

1 .αν κλεισω την επόμενη εβδομαδα ραντεβού με τον γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου γράψει το παραπεμπτικό είναι νωρίς ? (δηλαδη να εχει ημερομηνια το παραμπεπτικό περίπου ενα μήνα πριν παω στην επιτροπή)

2. για να μην χάσω τον μήνα , το κέντρο θα μου δανείσει τα φάρμακα πριν πάω στην επιτροπή... Υπολογίζω πως η εμβρυομεταφορα με το καλο θα γίνει περιπου 13-15/6... Πόσες μέρες μετα την έγκριση χρειάζονται για να πάρω τα φάρμακα...? Επίσης τα 350 που θα μπορούσα να πάρω σαν επιστροφή από το ΙΚΑ, σε αυτή την περίπτωση λετε να μην μπορέσω λόγω του ότι οι ημερομηνίες θα είναι κοντα...

ελπίζω να μην σας μπερδεψα...:oops:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια. μετά από πολύ κόπο πήρα το παραπεμπτικό από το ΙΚΑ. Μου δώσανε ένα Χαρτί, που λέει ειδικό έντυπο παραπομπής προς την επιτροπή IVF, γράφει την αιτία και έχει τσεκαρισμένα τα δικαιολογητικά/εξετάσεις που έχω κάνει. Αυτό το χαρτί, αρκεί για την επιτροπή, γιατί μου έχει κολλήσει ότι την προγηούμενη φορά μου είχαν δώσει και ένα δεύτερο χαρτί. Ευχαριστώ

 

 

 

δεν θυμάμαι να ήταν κάτι άλλο και εγώ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ καλη εβδομάδα σε όλες!!!!

 

Εχω μαζέψει σχεδόν όλα τα δικαιολογητικά που χρειάζομαι για την επιτροπή..

 

Ραντεβού μου έκλεισαν στις 6/6/2012,,,

 

Αν γνωρίζετε θέλω να ρωτήσω:

 

1 .αν κλεισω την επόμενη εβδομαδα ραντεβού με τον γυναικολόγο του ΙΚΑ για να μου γράψει το παραπεμπτικό είναι νωρίς ? (δηλαδη να εχει ημερομηνια το παραμπεπτικό περίπου ενα μήνα πριν παω στην επιτροπή)

2. για να μην χάσω τον μήνα , το κέντρο θα μου δανείσει τα φάρμακα πριν πάω στην επιτροπή... Υπολογίζω πως η εμβρυομεταφορα με το καλο θα γίνει περιπου 13-15/6... Πόσες μέρες μετα την έγκριση χρειάζονται για να πάρω τα φάρμακα...? Επίσης τα 350 που θα μπορούσα να πάρω σαν επιστροφή από το ΙΚΑ, σε αυτή την περίπτωση λετε να μην μπορέσω λόγω του ότι οι ημερομηνίες θα είναι κοντα...

ελπίζω να μην σας μπερδεψα...:oops:

 

Θεωρω οτι δε θα εχεις προβλημα για κανενα απο αυτα που ρωτας. Η ημ/νια του παραπεμπτικου μπορει να ειναι ακομα κ μια μερα, που λεει ο λογος, πριν περασεις επιτροπη. Οσο για τη προμηθεια των φαρμακων, μπορεις να τα παρεις κ την ιδια μερα που θα σου τα γραψει γιατρος του ΕΟΠΠΥ με το χαρτι της εγκρισης που θα εχεις. Συνηθως η επιτροπη το χαρτι το δινει 2 μερες μετα, αφου περασεις. Τα δικαιολογητικα για τις δαπανες της IVF (τα 350ε) τα καταθετεις κ μετα την χοριακη, δεν υπαρχει προβλημα. Καλη αρχη με τη θεραπεια σου κ καλη επιτυχια να εχεις!

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Cristy, τι εκανες σημερα;

 

κορίτσια δεν τα κατάφερα στην επιτροπή...

 

υπήρχε στο βιβλιάριό μου εγγραφή "IVF 15-02-2012" (=η ημερομηνία που πήγα για ωοληψία). Μου είπαν να κλείσω ραντεβού για αργότερα (μετά τις 15-06-2012, ώστε να έχει συμπληρωθεί 4μηνο) και εντωμεταξύ να έχω ξαναμετρήσει την FSH και να την έχω βρει μικρότερη...

(ο γιατρός του Αρεταίειου κατά τα άλλα με είχε "ετοιμάσει" για την επιτροπή, αλλά και ο Π....ς που πήγα μετά δεν ανέφερε τίποτα όταν του αράδιαζα το ιστορικό μου και το επερχόμενο ραντεβού με την επιτροπή)

 

ΕΙΜΑΙ ΣΟΚΑΡΙΣΜΕΝΗ

 

Κι όχι τίποτα άλλο, αυτό το υποτιμητικό ύφος της κυρίας που λέγαμε, της ... "πολύ εξυπηρετικής"... τι χρώσταγα να το υποστώ???

__________________

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Cristy, δικοπο μαχαιρι η υψηλή FSH. Mπορει να σε περάσουν μπορει και όχι. Ομως επειδή δεν έχεις κανει καμια εγω πιστευω θα σε περάσουν για να μην σου κοψουν την ελπίδα. Επίσης δε μπορώ να καταλαβω το εξής: αφου ειναι νομιμοποιημενη στην Ελλάδα η δωρεα ωαριων γιατι δεν παιρνούν έτσι και αλλιώς τις περιπτώσεις σα και σενα (με υψηλή FSH) για να προσπαθήσουν με δανεικά;

 

πολλά νόμιμα δεν τα δικαιολογεί το ΙΚΑ.

Πήρατε πχ χαμπάρι πως ενώ επιτρέπεται εξωσωματική μέχρι τα 50, το ΙΚΑ θέλει ηλικία έως 45???

Πήρατε επίσης χαμπάρι ότι στον ΟΠΑΔ θα παίρναμε φάρμακα για εξωσωματική μέχρι την ηλικία 50 και χωρίς να περάσουμε επιτροπή, ενώ τώρα....

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια, να σας ρωτησω!!

οταν παμε στο γιατρο του ικα για το παραπεμπτικο θα πρεπει προηγουμενως να μας εχει γραψει ο εξωσωματικος και τα φαρμακα για να δειξουμε και τη συνταγη; το ιδιο ισχυει και οταν παμε να περασουμε και απο την επιτροπη; θα πρεπει δηλαδη να εχουμε μαζι με ολα τα δικαιολογιτικα και τη συνταγη του γιατρου;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλημερα, να ρωτησω κατι αν γνωριζει καποια να μου απαντησει?

 

στις Φεβρουαριου περασα επιτροπη για πρωτη φορα οπου καιπηρα τα φαρμακα απο το ικα. Η πρωτη εξωσωσματικη εγινε 21/2(εμβρυομεταφορα) τωρα για τη 2η προσπαθεια νομιζω πρεπει να εχουν περασει 4 μηνες για τα φαρμακα και δεν χρειαζετε να περασω απο επιτροπη σωστα?

ο γιατροσ μου ανηκει στον ΕΟΠΥΥ οποτε μου γραφει τα φαρμακα αρχες ΙΟΥΝΙΟΥ να εχει περασει το τετραμηνο και παω στο φαρμακειο του ικα κατευθειαν? Σας παρακαλω αν καποια κοπελα γνωριζει να μου απαντησει αμεσα γιατι λεω να ξεκινησω με την περιοδο του ιουνιου γυρω στισ 10 του μηνα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια, να σας ρωτησω!!

οταν παμε στο γιατρο του ικα για το παραπεμπτικο θα πρεπει προηγουμενως να μας εχει γραψει ο εξωσωματικος και τα φαρμακα για να δειξουμε και τη συνταγη; το ιδιο ισχυει και οταν παμε να περασουμε και απο την επιτροπη; θα πρεπει δηλαδη να εχουμε μαζι με ολα τα δικαιολογιτικα και τη συνταγη του γιατρου;

 

 

Ξερω πως την συνταγή με τα φάρμακα πρέπει να την εχεις μαζί σου , όταν θα πας στον γιατρό του ΙΚΑ με το χαρτί της έγκρισης από την επιτροπή...

Αλλα αν την έχει την συνταγή , δεν χάνεις κ τίποτα να την έχεις μαζί σου μπας κ στην ζητήσουν ..εγώ τουλάχιστον αυτό λέω να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν νομίζω ότι χρειάζεται η συνταγή με τα φάρμακα. Δε βλέπω το λόγο, μην αγχώνεστε. Τη συνταγή πρέπει να την έχετε μαζί με την έγκριση της επιτροπής όταν θα πάτε να γράψετε τα φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...