Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική-Χορήγηση φαρμάκων από το ΙΚΑ


BOXER72

Recommended Posts

gogo38, θα σε γελασω....πριν παω τους ειχα παρει τηλεφωνο και μου ειπαν οτι ηθελαν ηλεκτρονικα την συνταγη και την εγκριση της επιτροπης, εγω ειχα τεβε και η γυναικολογος μου ειναι συμβεβλημενη με τον εοπυυ, και ετσι μου τα εγραψε ηλεκτρονικα. καλου κακου παρε ενα τηλεφωνο να το διευκρινησεις.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 410
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα την περασμενη βδομαδα γυναικολογος του ΙΚΑ στην Αθηνα μου τα εγραψε (στο χερι) σε πρασινο χαρτι βιβλιαριου που ειχε στο γραφειο του (εγω δεν εχω, ειμαι πρωην ΟΠΑΔ) επειδη δεν εβρισκε τα φαρμακα (puregon 600) στο ηλεκτρονικο συστημα, κ στο φαρμακειο της Ν.Ιωνιας που πηγα την εκτελεσαν μια χαρα τη συνταγη. Κατι πηρε τ αφτι μου ομως οτι πλεον (απο Μαρτη..?) δεν θα δεχονται συνταγες απο βιβλιαρια. Διασταυρωστε το με το Φαρμακειο.

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα την περασμενη βδομαδα γυναικολογος του ΙΚΑ στην Αθηνα μου τα εγραψε (στο χερι) σε πρασινο χαρτι βιβλιαριου που ειχε στο γραφειο του (εγω δεν εχω, ειμαι πρωην ΟΠΑΔ) επειδη δεν εβρισκε τα φαρμακα (puregon 600) στο ηλεκτρονικο συστημα, κ στο φαρμακειο της Ν.Ιωνιας που πηγα την εκτελεσαν μια χαρα τη συνταγη. Κατι πηρε τ αφτι μου ομως οτι πλεον (απο Μαρτη..?) δεν θα δεχονται συνταγες απο βιβλιαρια. Διασταυρωστε το με το Φαρμακειο.

 

Κορίτσια για 3η φορά δεν μου τα έγραψαν στο ΙΚΑ τα φάρμακα! Ενώ από τις παροχές του ΙΚΑ μου είπαν ότι η ημερομηνία από την οποία μετράει το 4μηνο για την 2η εξωσωματική είναι η ημερομηνία της ωοληψίας/εμβρυομεταφορας, ο γιατρός μου είπε ότι το μετράει από την ημερομηνία που πήρα τα φάρμακα από το φαρμακείο του ΙΚΑ...εντωμεταξύ στα ΙΚΑ δεν έχουν υπολογιστές στα γραφεία τους, οπότε εικάζω ότι σε πράσινα χαρτάκια τα γράφουν, ηλεκτρονικές γράφουν μόνο οι συμβεβλημένοι στα ιδιωτικά τους ιατρεία.

 

Να ευχηθώ καλή αρχή και στις 2 Κατερίνες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια για 3η φορά δεν μου τα έγραψαν στο ΙΚΑ τα φάρμακα! Ενώ από τις παροχές του ΙΚΑ μου είπαν ότι η ημερομηνία από την οποία μετράει το 4μηνο για την 2η εξωσωματική είναι η ημερομηνία της ωοληψίας/εμβρυομεταφορας, ο γιατρός μου είπε ότι το μετράει από την ημερομηνία που πήρα τα φάρμακα από το φαρμακείο του ΙΚΑ...εντωμεταξύ στα ΙΚΑ δεν έχουν υπολογιστές στα γραφεία τους, οπότε εικάζω ότι σε πράσινα χαρτάκια τα γράφουν, ηλεκτρονικές γράφουν μόνο οι συμβεβλημένοι στα ιδιωτικά τους ιατρεία.

 

Να ευχηθώ καλή αρχή και στις 2 Κατερίνες!

 

 

gogo38 να σαι καλα για την ευχη!Σου ευχομαι κ εγω με τη σειρα μου καλα ξεμπερδεματα με το ΙΚΑ. Ακρη δε βγαζεις! Ο καθενας οτι να ναι... :mad: Αληθεια, γιατι δεν πας σε συμβεβλημενο ιδιωτη του ΕΟΠΥΥ μηπως κ καταφερεις να σου τα γραψει? Εγω προσωπικα ειχα κλεισει ραντεβου σε καποιον γυναικολογο του ΙΚΑ (η επιτροπη ετσι μου ειχε πει να κανω , 1η φορα περνουσα). Μου εγραψε τα φθηνα σε ηλεκτρονικη συνταγη (ειχε λαπτοπ, ηταν απο τους... προχωρημενους :cool:) κ ουτε που με ρωτησε αν κ ποτε ξαναπηρα φαρμακα, μονο που μου εκανε λιγα "νουμερα" - δηλ στην αρχη δεν ηθελε να μ εξυπηρετησει γιατι ειμαι, ειπε, πρωην ΟΠΑΔ. Κ τ ακριβα σε πρασινο χαρτι γιατι, ειπε, δεν τα εβρισκε στο συστημα. Kathi, τι εγινες εσυ? Ολα καλα? Ποτε ξεκινας?

Καθε μερα και μια καινουρια εκπληξη...:eek:

NvfJp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, τα εχω προμηθευτει ολα και καθονται, περιμενω 16/03 να αδιαθετησω και να αρχησω τα τρυπηματα (χαχαχαχα), ειλικρινα σας ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη καλη επιτυχια σε ολες μας.

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kat76 αυτό θα κάνω στην έσχατη!ευτυχώς έχω Puregon από την προηγούμενη φορά και δεν αγχώνομαι. Κορίτσια μου είπε συνάδελφος στην δουλειά ότι πια τα φαρμακεία δεν δίνουν φάρμακα με συμμετοχή και τα πληρώνεις ΟΛΑ ?Αλήθεια είναι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν φαίνεται ότι η ταλαιπωρία μου έλαβε τέλος. Δικαίωμα συνταγογράφησης έχουν πια ΟΛΟΙ οι γιατροί, αρκεί να έχουν κωδικό στο σύστημα της ηλεκτρονικής συνταγογράφησης και ΑΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΕΒΛΗΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΟΠΥΥ!!!!! Έτσι δεν χρειάστηκε καν να πάω στους αντιπαθέστατους γιατρούς του ΙΚΑ, ούτε στους συμβεβλημένους που κάνουν λες και είναι αγγαρεία! Ο ένας συμβεβλημένος μου ζήτησε 10 Ευρώ για να μου τα γράψει και ο άλλος μου άνοιξε τα μάτια και μου είπε ότι μπορεί να σου τα γράψει ο εξωσωμ. μου αν είναι στο σύστημα. Ε, και είναι μου τα έγραψε και αύριο θα πάω να τα πάρω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γεια σε όλες τις κοπέλες και καλό μήνα να έχουμε!!!:P:p

 

Πριν από 2 εβδομάδες μάθαμε πως δεν υπάρχει φυσιολογικός τρόπος σύλληψης και πρέπει να πάμε μέσω εξωσωματικής...

Την Πέμπτη που μας ερχεται έχουμε το 1ο μας ραντεβού με γιατρό ειδικό σε εξωσωματικές για να συζητήσουμε το θέμα και να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε την πρώτη μας απόπειρα σε αυτόν ή όχι...

 

Εχω ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ πλέον και έχω καταμπερδευτεί...Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήταν μεγάλη βοήθεια...;)

 

1. Πρέπει να πάρω τηλ για την επιτροπή πριν αποφασίσω σε ποιον γιατρό θα κάνω την εξωσωματική...?Επίσης δεν ξέρω τι πρωτόκολλο θα πρέπει να αποφασίσω...

2.Αν μου κλείσουν να περάσω από επιτροπή σε πχ 2-3 μήνες , μπορώ να πάρω τα φάρμακα από το κέντρο εξωσωματικής , να μην χάσω χρόνο περιμένοντας και όταν φτάσει ο χρόνος, πάω τα γραφω κ τους τα επιστρέφω...είναι κάτι που το κάνουν...?

3. στην σελίδα του ΙΚΑ λεει πως οι γυναίκες υποβάλλονται σε γυναικολογική εξέταση...Ανατρίχιασα στην σκέψη..?Ισχύει κάτι τέτοιο..?

 

 

Και άλλες απορίες είχα αλλα τις ξέχασα...;) αυτές τις μέρες το μυαλό μου είναι πουρές...

 

Αν γνωρίζει κάποια θα με βοηθήσει πολύ!!!

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες τις κοπέλες και καλό μήνα να έχουμε!!!:P:p

 

Πριν από 2 εβδομάδες μάθαμε πως δεν υπάρχει φυσιολογικός τρόπος σύλληψης και πρέπει να πάμε μέσω εξωσωματικής...

Την Πέμπτη που μας ερχεται έχουμε το 1ο μας ραντεβού με γιατρό ειδικό σε εξωσωματικές για να συζητήσουμε το θέμα και να αποφασίσουμε αν θα κάνουμε την πρώτη μας απόπειρα σε αυτόν ή όχι...

 

Εχω ΙΚΑ - ΕΟΠΥΥ πλέον και έχω καταμπερδευτεί...Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε θα ήταν μεγάλη βοήθεια...;)

 

1. Πρέπει να πάρω τηλ για την επιτροπή πριν αποφασίσω σε ποιον γιατρό θα κάνω την εξωσωματική...?Επίσης δεν ξέρω τι πρωτόκολλο θα πρέπει να αποφασίσω...

2.Αν μου κλείσουν να περάσω από επιτροπή σε πχ 2-3 μήνες , μπορώ να πάρω τα φάρμακα από το κέντρο εξωσωματικής , να μην χάσω χρόνο περιμένοντας και όταν φτάσει ο χρόνος, πάω τα γραφω κ τους τα επιστρέφω...είναι κάτι που το κάνουν...?

3. στην σελίδα του ΙΚΑ λεει πως οι γυναίκες υποβάλλονται σε γυναικολογική εξέταση...Ανατρίχιασα στην σκέψη..?Ισχύει κάτι τέτοιο..?

 

 

Και άλλες απορίες είχα αλλα τις ξέχασα...;) αυτές τις μέρες το μυαλό μου είναι πουρές...

 

Αν γνωρίζει κάποια θα με βοηθήσει πολύ!!!

Ευχαριστώ!!

 

Poeta βρες το γιατρό να τα κανονισετε πρώτα και παραλληλα κλεισε και ένα ραντεβού με την επιτροπή η οποία είναι ένα μήνα μετα περιπου. Θα πρέπει να κανεις, στο διαστημα αυτό, κα΄ποιες εξετασεις προκειμενου να περασεις απο επιτροπή. επομενως θα χρειαστεις απαραιτητα γιατρο για να σε κατευθυνει και να στις γραψει. Επίσης ο γιατρος πρέπει να σου γραψει ποια φαρμακα θα παρεις. Επίσης, πρέπει να αποδεικνύεται με εξετασεις η αναγκη εωσωματικής. Μπες στο site του ΙΚΑ για να παρεις μια ιδεα για το ποιες εξετασεις χρειαζονται.

Αν δεν κανω λαθος πρέπει να υπαρχουν 2 σπερμοδιαγραμματα με χρονική απόσταση μεταξύ τους, εκ των οποίων το ένα πρέπει να το κανεις στο ΙΚΑ (νομιζω). Επομενως μαλλον δεν προλαβαινεις άμεσα να ξεκινήσεις. Σε ΄2-3 μηνες το βλέπω.

Να ξερεις ότι ο γιατρός μπορεί να ξερει λεπτομερειες να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

Poeta βρες το γιατρό να τα κανονισετε πρώτα και παραλληλα κλεισε και ένα ραντεβού με την επιτροπή η οποία είναι ένα μήνα μετα περιπου. Θα πρέπει να κανεις, στο διαστημα αυτό, κα΄ποιες εξετασεις προκειμενου να περασεις απο επιτροπή. επομενως θα χρειαστεις απαραιτητα γιατρο για να σε κατευθυνει και να στις γραψει. Επίσης ο γιατρος πρέπει να σου γραψει ποια φαρμακα θα παρεις. Επίσης, πρέπει να αποδεικνύεται με εξετασεις η αναγκη εωσωματικής. Μπες στο site του ΙΚΑ για να παρεις μια ιδεα για το ποιες εξετασεις χρειαζονται.

Αν δεν κανω λαθος πρέπει να υπαρχουν 2 σπερμοδιαγραμματα με χρονική απόσταση μεταξύ τους, εκ των οποίων το ένα πρέπει να το κανεις στο ΙΚΑ (νομιζω). Επομενως μαλλον δεν προλαβαινεις άμεσα να ξεκινήσεις. Σε ΄2-3 μηνες το βλέπω.

Να ξερεις ότι ο γιατρός μπορεί να ξερει λεπτομερειες να σε κατευθύνει.

 

Sunty μου, την Πέμπτη θα πάω στον γιατρό για πρώτη φορά..

Είναι πολύ πιθανό να παω σε αυτόν για εξωσωματική αφού έχουν πάε 5 κοπέλες από τον κύκλο μου κ είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα...:P

Ο απλός γυναικολόγος μου , μου είχε έδωσε κ έκανα ήδη κάποιες εξετάσεις..

Σαλπιγγογραφία, ορμονολογικές και σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου..

επειδή οι σάλπιγγες έχουν θέμα , λεει πως δεν χρει'αζονται σπερμοδιάγραμμα οπότε λογικά πάντα (γιατί με αυτούς ποτέ δεν ξέρεις) γλυτώνουμε ένα 3μηνο αναμονής...

Επίσης από την σαλπιγγογραφία προκύπτει πως η μοναδική λύση είναι η εξωσωματική..

Δεν ξέρω αν θα μου ζητήσει ο γιατρόε άλλες εξετάσεις ή αν θα με βάλει να κάνω υστεροσκόπηση...

Ισως αυτό να με καθυστερήσει κ φυσικά το ραντεβού της επιτροπής..

θα τηλ το πρωί..

εσενα πόσο καιρό μετα σου έκλεισαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και απο εμενα, πρεπει να διαβασεις το site του ικα με καθε λεπτομερεια, αναφερει και κατι για την σαλπιγγογραφια, η επιτροπη γυναικολογικη εξεταση δεν σου κανει, μεσα σε 5 λεπτα σε εχει ξεπεταξει, αρκει να εχεις τα χαρτια που ζητανε παντως κλεισε ραντεβου απο τωρα για να εχεις καιρο να μαζεψεις τα χαρτια σου, υποψιν η σαλπιγγογραφια γινεται συγκεκριμενη ημερα του κυκλου (παραλιγο να χασω τον μηνα γι αυτο) εγω ηταν να ξεκινησω τον γεναρη και τελικα ξεκινησα τον μαρτιο. καλη επιτυχια!!!!

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια προσοχη ...

 

 

ειναι αδικο να μας ταλαιπωρουν με αυτο το τροπο ενημερωθειτε

 

Σύμφωνα με τη νεότερη σχετική εγκύκλιο του Οργανισμού (Γ55/888/28-12-2011) και με το άρθρο 13 του ενιαίου κανονισμού παροχών υγείας (ΦΕΚ 2456 Β΄ 2011), έγκριση επιτροπής απαιτείται μόνο σε περιπτώσεις όπου κατ’ εξαίρεση χορηγούνται επιπλέον ποσότητες φαρμάκων από αυτές που προβλέπονται στον κανονισμό παροχων.

στο ειδικό έντυπο παραπομπής, που μου δόθηκε, ζητείται να προσκομίσω ληξιαρχική πράξη γάμου, σε αντίθεση με τις υπουργικές αποφάσεις που αφορούν στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση πιστοποιητικών από τους φορείς της δημόσιας διοίκησης (ΦΕΚ 373 Β΄ 2005 & ΦΕΚ 1309 Β΄ 2006)

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια προσοχη ...

 

 

ειναι αδικο να μας ταλαιπωρουν με αυτο το τροπο ενημερωθειτε

 

Σύμφωνα με τη νεότερη σχετική εγκύκλιο του Οργανισμού (Γ55/888/28-12-2011) και με το άρθρο 13 του ενιαίου κανονισμού παροχών υγείας (ΦΕΚ 2456 Β΄ 2011), έγκριση επιτροπής απαιτείται μόνο σε περιπτώσεις όπου κατʼ εξαίρεση χορηγούνται επιπλέον ποσότητες φαρμάκων από αυτές που προβλέπονται στον κανονισμό παροχων.

στο ειδικό έντυπο παραπομπής, που μου δόθηκε, ζητείται να προσκομίσω ληξιαρχική πράξη γάμου, σε αντίθεση με τις υπουργικές αποφάσεις που αφορούν στην αυτεπάγγελτη αναζήτηση πιστοποιητικών από τους φορείς της δημόσιας διοίκησης (ΦΕΚ 373 Β΄ 2005 & ΦΕΚ 1309 Β΄ 2006)

 

αυτο στην πραξη τι σημαινει; οτι ουτως ή αλλως δικαιουμαστε καποια ποσοτητα φαρμακων, αλλα για επιπλεον ποσοτητα πρεπει να εχουμε εγκριση απο την επιτροπη;

απ οτι καταλαβαινω ομως αυτο αφορα τα φαρμακα. γιατι για την πραξη της εξωσωματικης πρεπει ετσι κι αλλιως να περασουμε απο την επιτροπη. αρα η ταλαιπωρια παραμενει!!

αν καταλαβαινω εγω κατι λαθος παρακαλω διορθωστε με.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλες τις κοπέλες και καλό μήνα να έχουμε!!!:P:p

 

1. Πρέπει να πάρω τηλ για την επιτροπή πριν αποφασίσω σε ποιον γιατρό θα κάνω την εξωσωματική...?Επίσης δεν ξέρω τι πρωτόκολλο θα πρέπει να αποφασίσω...

 

ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΟΡΑ ΟΥΤΕ ΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΟΥΤΙ ΤΙ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟ ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ...

 

2.Αν μου κλείσουν να περάσω από επιτροπή σε πχ 2-3 μήνες , μπορώ να πάρω τα φάρμακα από το κέντρο εξωσωματικής , να μην χάσω χρόνο περιμένοντας και όταν φτάσει ο χρόνος, πάω τα γραφω κ τους τα επιστρέφω...είναι κάτι που το κάνουν...?

 

ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΚΕΝΤΡΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΣ...ουτως η αλλως,επειδη ζητανε δυο σπερμοδιαγραμματα με χρονικη αποσταση 3 μηνων μεταξυ τους,το λιγοτερο που θα περιμενεις για να περασεις απο επιτροπη,ειναι το τριμηνο(εκτος αν ανηκετε σε ιδιαιτερες κατηγοριες που τοτε διαφοροποιουνται οι εξετασεις που ζητουν)

 

3. στην σελίδα του ΙΚΑ λεει πως οι γυναίκες υποβάλλονται σε γυναικολογική εξέταση...Ανατρίχιασα στην σκέψη..?Ισχύει κάτι τέτοιο..?

 

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ,ΜΟΝΟ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ

 

 

απο ολα τα χαρτια που θα συγκεντρωσεις,θα εχεις βγαλει και φωτοτυπιες γιατι τις κρατανε για το αρχειο-φακελο τους...αναλυτικα τι εξετασεις χρειαζονται για την επιτροπη,θα βρεις στο site του ΙΚΑ...μην ξεχασεις και φωτο ταυτοτητας σου καθως επισης και προσφατη ληξιαρχικη πραξη γαμου...(αυτο που αναφερετε παραπανω για αναζητηση πιστοποιητικων αυτεπαγγελτα,δεν το ξερω,αυτο που σιγουρα ξερω,ειναι οτι χωρις ληξιαρχικη πραξη γαμου,σε κοβουν)

 

(σου εχω απαντησει με κεφαλαια για να ξεχωριζουν οι απαντησεις μου)

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...μην ξεχασεις και φωτο ταυτοτητας σου

 

Αυτό πάλι καινούργιο είναι???

 

Σόρυ, αλλά κάθε φορά που μπαίνω εδώ μέσα για να ενημερωθώ (νάστε καλά που μοιράζεστε τις εμπειρίες από τον αγώνα σας), όλο και κάτι καινούργιο προκύπτει...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάλι καινούργιο είναι???

 

Σόρυ, αλλά κάθε φορά που μπαίνω εδώ μέσα για να ενημερωθώ (νάστε καλά που μοιράζεστε τις εμπειρίες από τον αγώνα σας), όλο και κάτι καινούργιο προκύπτει...

 

 

τελευταια φορα που περασα επιτροπη ηταν το 2009...μου ειχαν ζητησει και φωτο ταυτοτητος...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

τελευταια φορα που περασα επιτροπη ηταν το 2009...μου ειχαν ζητησει και φωτο ταυτοτητος...

 

 

Οκ λοιπόν, να πάρουμε κι απ΄ αυτό...

Πολύ "light" ακούγεται μπροστά στα άλλα έτσι κι αλλιώς...

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσάκια μου!!!!

 

Πήρα σήμερα για ραντεβού κ μου έκλεισαν για 6/6...

 

Η υπάλληλος που το σηκωσε ήταν φειδωλή και δεν ηθελε να απαντήσει...

Της είπα πως σύμφωνα με την ιστοσελίδα τους, δε χρειάζεται να έχουμε μαζί σπερμοδιάγραμμα από Δημόσιο Νοσοκομείο γιατί υπαρχει πλήρης απόφραξη σαλπιγγών....

" Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.¨ "

Και μου είπε να έχουμε....??/Δεν καταλαβαίνω το γιατί...

Ο άντρας μου έκανε πριν ένα μήνα σπερμοδιάγραμμα σε ιδιωτικό μικροβιολογικό...δεν καταλαβανω γιατί πρέπει να πάει και σε Δημόσιο όταν το λέει σαφέστατα πως δεν χρειάζεται??

Μπας κ το αντιλαμβάνομαι λάθος ρε κορίτσια?

Επίσης η σαλπιγγογραφία μου είναι από ιδιωτική κλινική και υπογεγραμμενη από ακτινολόγο κ όχι γυναικολόγο...

Εχω θέμα σε αυτό????

Συγνώμη αν σας κουράζω αλλά μου το έκλεισε στην μούρη γρήγορα η υπάλληλος κ μετά δεν το σηκώναν...

Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη...

Link to comment
Share on other sites

Πες στον γιατρο να σου να σου δωσει ενα ιατρικο σημειωμα που να λεει το ιστορικο σας

κ να το υπογραψει

εγω ετσι εκανα!!!

 

Το ιατρικό σημείωμα πρέπει να είναι από γυναικολόγο του ΕΟΠΥΎ...???

Ξέρω πως θα πρέπει να πάω ούτως ή άλλως για να μου γράψει τα φάρμακα νομίζω ( το ΣΚ θα το μελετήσω εκτενώς)...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσάκια μου!!!!

 

Πήρα σήμερα για ραντεβού κ μου έκλεισαν για 6/6...

 

Η υπάλληλος που το σηκωσε ήταν φειδωλή και δεν ηθελε να απαντήσει...

Της είπα πως σύμφωνα με την ιστοσελίδα τους, δε χρειάζεται να έχουμε μαζί σπερμοδιάγραμμα από Δημόσιο Νοσοκομείο γιατί υπαρχει πλήρης απόφραξη σαλπιγγών....

" Εάν υπάρχει πλήρης απόφραξη σαλπίγγων, δεν απαιτείται σπερμοδιάγραμμα και βέβαια σε περίπτωση αποδεδειγμένης με νοσηλεία άμφω χειρουργικής εξαίρεσης σαλπίγγων, δεν απαιτείται ούτε σαλπιγγογραφία.¨ "

Και μου είπε να έχουμε....??/Δεν καταλαβαίνω το γιατί...

Ο άντρας μου έκανε πριν ένα μήνα σπερμοδιάγραμμα σε ιδιωτικό μικροβιολογικό...δεν καταλαβανω γιατί πρέπει να πάει και σε Δημόσιο όταν το λέει σαφέστατα πως δεν χρειάζεται??

Μπας κ το αντιλαμβάνομαι λάθος ρε κορίτσια?

Επίσης η σαλπιγγογραφία μου είναι από ιδιωτική κλινική και υπογεγραμμενη από ακτινολόγο κ όχι γυναικολόγο...

Εχω θέμα σε αυτό????

Συγνώμη αν σας κουράζω αλλά μου το έκλεισε στην μούρη γρήγορα η υπάλληλος κ μετά δεν το σηκώναν...

Προσπαθώ να βγάλω μια άκρη...

 

 

τα έχουμε ξαναπεί στο ίδιο ποστ για την συγκεκριμένη υπάλληλο...τα ίδια και τα ίδια κάνει σε όλες η άσχετη! Είναι μία άσχετη και μισή και το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γράφει τις βεβαιώσεις που τις υπαγορεύει η επιτροπή και τίποτα άλλο. ΜΟΝΟ οι 3 γιατροί της Επιτροπής ξέρουν τι γίνεται με τους νόμους και τα δικαιολογητικά-εμένα με έχει καταταλαιπωρήσει η ασχετοσύνη της. Ό,τι λέει στο σάιτ ισχύει, μην την ξαναρωτήσεις τίποτα, δεν έχει ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Ααααα οπότε μιλάμε για ασχετοσύνη της υπαλλήλου...

 

Με συγχυσε πρωι-πρωί γιατί δεν "με άκουγε" καν....

 

Την σαλπιγγογραφία την έκανα στο ΜΗΤΈΡΑ...Πειράζει που την έχει υπογράψει ακτινολόγος...??

Link to comment
Share on other sites

Ααααα οπότε μιλάμε για ασχετοσύνη της υπαλλήλου...

 

Με συγχυσε πρωι-πρωί γιατί δεν "με άκουγε" καν....

 

Την σαλπιγγογραφία την έκανα στο ΜΗΤΈΡΑ...Πειράζει που την έχει υπογράψει ακτινολόγος...??

 

δεν νομίζω...η σαλπιγγογραφία τους ενδιαφέρει και να την δουν...έτσι και αλλιώς νομίζω είναι ακτινολογική εξέταση, όχι γυναικολογική, θέλω να πω ακτινολόγος την κάνει...

Link to comment
Share on other sites

τα έχουμε ξαναπεί στο ίδιο ποστ για την συγκεκριμένη υπάλληλο...τα ίδια και τα ίδια κάνει σε όλες η άσχετη! Είναι μία άσχετη και μισή και το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να γράφει τις βεβαιώσεις που τις υπαγορεύει η επιτροπή και τίποτα άλλο. ΜΟΝΟ οι 3 γιατροί της Επιτροπής ξέρουν τι γίνεται με τους νόμους και τα δικαιολογητικά-εμένα με έχει καταταλαιπωρήσει η ασχετοσύνη της. Ό,τι λέει στο σάιτ ισχύει, μην την ξαναρωτήσεις τίποτα, δεν έχει ιδέα!

 

Νάσαι καλά βρε gogo!

Κι εμένα με έχει εκνευρίσει πάρα πολύ η συγκεκριμένη υπάλληλος: παίρνεις τηλ για να λύσεις μια απορία και σου προκύπτουν 10.

Αυτοί οι 3 γιατροί της επιτροπής δεν βγαίνουν στα τηλέφωνα να λύνουν απορίες???

s-age.png

pAfOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...