Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβολια που συνταγογραφούνται


ilonka19

Recommended Posts

κ εγω τα ιδια...ειναι ο μικρος 3 ετων κ 3 μηνων κ πρωτη φορα εγραψα εμβολιο πριν 10 μερες το πρεβεναρ,καθως ο παιδιατρος μου δεν μου ειχε πει πως γραφονται καποια απο το ικα...οποτε τα χρυσοπληρωνα,.....οταν αλλαξα παιδιατρο εμαθα πως γραφονται κιολας αλλα τωρα ειναι αργα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξέρετε αν το ΙΚΑ γράφει το εμβόλιο της γρίπης ώστε να το πάρω και να μου το κάνει η παιδίατρός μου (το απλό εμβόλιο που υπάρχει εδώ και χρόνια, όχι αυτό της Η1Ν1);

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να ρωτησω κατι σχετικο κοριτσια θα το κανετε στα παιδακια σας?? γιατι καποιοι γιατροι λενε ναι καποιοι οτι δεν χρειαζεται για το απλο της γριππης ρωταω

Link to comment
Share on other sites

Το παιδικό εμβόλιο της απλής γρίππης έχει έρθει? Γιατί το έχω παραγγείλει και ακόμα δεν με έχει πάρει τηλ. η φαρμακοποιός, οπότε νόμιζα ότι δεν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα. Από ότι μου έχουν πει θεσαλλονικια, λένε να κάνουμε όλοι το εμβόλιο της απλής γρίππης γιατί φοβούνται μήπως ο ιος της γρίππης των χοιρων ενωθει με την απλή γρίππη και μετά δεν ξέρουν τις παρενέργειες οπότε καλο ειναι να ειμαστε προφυλαγμένοι τουλάχιστον από αυτο. Η παιδίατρος μου ειπε να το κάνω στο μικρό, μιας που έχει και ευαισθησία στα πνευμονάκια του! Τώρα φαντάζομαι κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδικό εμβόλιο της απλής γρίππης έχει έρθει? Γιατί το έχω παραγγείλει και ακόμα δεν με έχει πάρει τηλ. η φαρμακοποιός, οπότε νόμιζα ότι δεν έχει έρθει στην Ελλάδα ακόμα. Από ότι μου έχουν πει θεσαλλονικια, λένε να κάνουμε όλοι το εμβόλιο της απλής γρίππης γιατί φοβούνται μήπως ο ιος της γρίππης των χοιρων ενωθει με την απλή γρίππη και μετά δεν ξέρουν τις παρενέργειες οπότε καλο ειναι να ειμαστε προφυλαγμένοι τουλάχιστον από αυτο. Η παιδίατρος μου ειπε να το κάνω στο μικρό, μιας που έχει και ευαισθησία στα πνευμονάκια του! Τώρα φαντάζομαι κάθε περίπτωση ειναι διαφορετική.

 

το παιδικο εμβολιο της κοινης γριπης σημερα ηρθε σε εμας ,των ενηλικων εχει καιρο που εχει ερθει......

χορηγειται απο το ταμειο του ΙΚΑ αλλα και του ΤΕΒΕ-ΤΑΕ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κορίτσια για αλλη μια φορά τα φωτα σας...

ειμαι ασφαλισμένη στο Ικα ο παιδιατρος μας δεν ειναι του ΙΚΑ επειδη πλησιαζει ο καιρος να κανει η μπεμπα μας το πρωτο εμβολιο πως μπορω να τα γραψω στο ΙΚΑ? (μου ειπε οτι καποια ειναι και αρκετα ακριβα..?) παω στον παιδιατρο του ΙΚΑ με το χαρτι του ιδιωτικού ιατρού ή ακολουθειται καποια αλλη διαδικασια?..

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΒΟΛΙΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ (2008-2009)

PREVENAR - ΠΝΕΥΜΟΝΙΟΚΟΚΚΟΥ

NEIS VAC - ΜΗΝΙΓΓΙΤΙΔΟΚΟΚΚΟΥ

VARIVAX - ΑΝΕΜΟΒΛΟΓΙΑΣ

 

όλα τα έκανα δωρεάν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! απορώ πώς κάποιες κοπέλες λένε ότι της ανεμοβλογιας πλήρωσαν συμμετοχή 25%.

 

αυτά που δεν γράφονται και έχουμε κάνει εμείς είναι

infarix - 6πλο για κοκκύτη, διφθερίτιδα, τέτανο, πολυομελίτιδα, ηπατίτιδα, ινφλουέντζα

rotateq – γαστρεντερίτιδας

Pentavac - κοκκύτη, διφθερίτιδα, τέτανο, πολυομελίτιδα, ινφλουέντζα

Engrix – ηπατίτιδας

Mmr – ιλαράς, παρωτίτιδας, ερυθρας.

 

Η παιδίατρός μου δίνει συνταγή για το επόμενο εμβόλιο το οποίο μου λέει αν γράφεται ή όχι και κλείνω ραντεβού στο 184 σε παιδίατρο και μου το γράφει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

πριν ενα χρονο νομιζω ειχε συμετοχη 25% και μετα το εκαναν μηδενικη γιατι εγω στο πρωτο prevenar πληρωσα συμμετοχη ενω μετα οχι.Παντως εμας για την γαστρ. δεν μας το εκανε η παιδιατρος για να μην φορτωνεται ο μικρος με εμβολια που δεν χρειαζεται ειπε.Τελικα ο καθε παιδιατρος τα δικα του.....

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστή που επιμένει πως στο ΙΚΑ της έγραψαν το infanrix που κάνει περίπου 55 ευρώ.Η παιδίατρος μου λέει πως δεν γράφεται στο ΙΚΑ.Το έχει γράψει κάποιος;Μου έχουν πει και κάτι κουλό...Πως υπάρχει μία παιδίατρος στο ΙΚΑ Ν.Σμύρνης που το γράφει τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Έχω γνωστή που επιμένει πως στο ΙΚΑ της έγραψαν το infanrix που κάνει περίπου 55 ευρώ.Η παιδίατρος μου λέει πως δεν γράφεται στο ΙΚΑ.Το έχει γράψει κάποιος;Μου έχουν πει και κάτι κουλό...Πως υπάρχει μία παιδίατρος στο ΙΚΑ Ν.Σμύρνης που το γράφει τα πάντα...

αυτο δεν το γραφουν για να το κανεις σε ιδιωτη γιατρο μπορεις ομως να το κανεις εκει στο κεντρο μανας και παιδιου χωρις να πληρωσεις τιποτα.Εγω που ρωτησα στο ικα μου ειπαν οτι γραφουν 3 πνευμονιοκοκου,ανεμοβλογιας και μηνιγγιτιδας.Τωρα τι να σου πω?!ο καθε ενας κανει οτι θελει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια, αναρωτιεμαι ,,,, τελικα ,, εμεις 8α κανουμε το πρωτο μας εμβολιο ... το 5πλο ,,, το γραφει το ικα? η πρεπει να το αγορασω? γιατι μου ειπαν η κλεινεις ραντεβου 1 μηνα πριν στο μανας και παιδιου η το αγοραζεις και το κανεις ιδιωτικα ...... και τι διαφορα εχει ρε κοριτσια το 6πλο?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας ....

Σημερα αγορασα το εμβολιο infrarix hexa (συγνωμη αν δεν το γραφω σωστα ) και πληρωσα 5ο ευρω περιπου...Η γιατρος μοας ειναι και στο ΙΚΑ και οτιδηποτε γραφεται μας το γραφει...Αυτο ομως το εμβολιο μου ειπε πως δεν γραφεται...Ομως ο φαρμακοποιος ειπε πως γραφεται ....Μεχρι να παω να ρωτησω τη γιατρο ..μηπως γνωριζεται εσεις??Γραφεται στο ΙΚΑ??

ulzbp3.png?RHvFPiSs3fxAp3.png?nm7c3Vpz
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ....

Σημερα αγορασα το εμβολιο infrarix hexa (συγνωμη αν δεν το γραφω σωστα ) και πληρωσα 5ο ευρω περιπου...Η γιατρος μοας ειναι και στο ΙΚΑ και οτιδηποτε γραφεται μας το γραφει...Αυτο ομως το εμβολιο μου ειπε πως δεν γραφεται...Ομως ο φαρμακοποιος ειπε πως γραφεται ....Μεχρι να παω να ρωτησω τη γιατρο ..μηπως γνωριζεται εσεις??Γραφεται στο ΙΚΑ??

 

τα υποχρεωτικα εμβολια δε γραφονται πρεπει να τα κανεις σρο ικα μετα απο ραντεβου...τα προαιρετικα οπως το πρεβεναρ πχ μπορεις να τα γραψεις....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Οχι, το Infanrix (και ειδικα το Hexa) δεν γραφεται στο ΙΚΑ... Ετσι με ειχε μπερδεψει κι εμενα ο φαρμακοποιος μου, εμαθα ομως οτι το Μανας και Παιδιου εχει δικο του φαρμακειο με τα εμβολια και δεν γραφονται τα εμβολια που εχει... Τα κανεις δωρεαν εκει... Εκτος των μη υποχρεωτικων εμβολιων που τα πληρωνεις μονη σου (πχ, για τον ροταϊο) αυτα που σου γραφουν στο ΙΚΑ επειδη ειναι υποχρεωτικα αλλα δεν τα εχουν στο φαρμακειο τους ειναι το Rrevenar, Noisvac της ανεμοβλογιας κι ενα αλλο που δεν τα θυμαμαι πως λεγονται... Αυτα!

Επισης, το ΙΚΑ δεν κανει το εξαπλο απευθειας δηλαδη το Infanrix Hexa αλλα το 5πλο (Infanrix σκετο) και το Hiberix... Στην ουσια εξαπλο ειναι παλι αλλα κανεις δυο τσιμπηματα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω το εξης...θα παω σημερα σε παιδιατρο του ικα να γραψω τα εξης εμβολια.. prevenar 13 neisvak kai harvix πληρωνω καποια συμμετοχη??θα μου τα γραψει ετσι?γιατι θα τα κανω στην δικη μου παιδιατρο εκτος ικα..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πας σε Κέντρο Μάνας και Παιδιού να κάνεις όλα τα εμβόλια δωρεάν, οι παιδίατροι του ΙΚΑ μπορούν να σου γράψουν μόνο αυτά τα τρία prevenar, neisvac και havrix και είναι εντελώς δωρεάν, απλά δε νομίζω ότι μπορούν να σου τα γράψουν όλα μαζί. Εμάς η παιδίατρος μας τα έγραφε κάθε εμβόλιο και δόση ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

sthn korh moy ta εμβολια τα ειχα κανει ολα στο ικα απλα τωρα επειδη τα εχω καθυστερησει και η κυρια που καει τα εμβολια στο ικα θα λειψει μεχρι τελος ιουλιου και κανενας δεν θα την αντικαταστησει θα τα κανω στην δικη μου..τα 2πρωτα ειναι για τον μπεμπη και το havrix ειναι για την μεγαλη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...