Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ALOE VERA


Skybeam

Recommended Posts

Λατρεύω την αλόη βέρα! Γνωρίζω ότι μπορεί να καταναλωθεί, αλλά εγώ χρησιμοποιώ μόνο ενυδατική κρέμα αλόης, και κυρίως το καλοκαίρι μετά τη θάλασσα, γιατί είναι καταπραϋντική...

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια συμφωνω για τα οφελη της αλοης αλλα οσον αφορα τα σκευασματα, ιδιως αυτα που πινονται ποσο σιγουρες ειστε οτι δεν παραγονται απο μεταλλαγμενα φυτα? Μια απλη πιστοποιηση που αναγραφεται στη συσκευασια δεν αρκει

Link to comment
Share on other sites

εσυ ποια κρεμα απο aloe vera χρησιμοποιεις ?:-D

 

Από το Body Shop για το πρόσωπο και το Vaseline Intensive Care με αλόη για το σώμα ή το Johnson's baby lotion με αλόη!:)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

μου μυρίζει διαφήμιση να το πω...να μην το πω...να το πω να μην το πω....:lol:

Κι εμένα. Christian, αν έχεις να προτείνεις κάποιο προϊόν, πες το ξεκάθαρα!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

και εγω ειχα ενα προβλημα υγειας σιγκεκριμενα ειχα σπιρακια στο προσοπο πολι εντονα μεχρι που ανακαλιψα την aloe vera απο μια φιλη και αυτην τιν στιγμη μπορω να πω οτι ειμαι πολι καλα! ακομα και σημερα χρισιμοποιω αυτα τα προιοντα και μπορω να πω οτι ειμαι παρα πολι ευχαριστιμενος. Δεν ξερω Cristian αμα χρισιμοποιουμαι τα ιδια προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
κοριτσια συμφωνω για τα οφελη της αλοης αλλα οσον αφορα τα σκευασματα, ιδιως αυτα που πινονται ποσο σιγουρες ειστε οτι δεν παραγονται απο μεταλλαγμενα φυτα? Μια απλη πιστοποιηση που αναγραφεται στη συσκευασια δεν αρκει

 

Δεν ξέρω τι πιστοποίηση εννοείς...εγώ προτιμώ αλόη πιστοποιημένη βιολογικής καλλιέργειας, κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγω εχω αλόη σε γλάστρα . Καμια συνταγή για κρέμα ?

 

κλειω μου πες μου σε παρακαλω που βρηκες το σπορο και ποσο γρηρορα μεγαλωνει το φυτο,επισης το μπαλκονι μου δεν ειναι ηλιολουστο ,πειραζει?

θα ηθελα να φυτεψω γιατι ειδα στο φαρμακειο ένα μπουκαλι χυμο 18 ευρωκαι οοως και να το κανουμε δεν ειναι φρεσκο!

συνταγες θα μπω αργοτερα σε ρωσικα σαιτ που έχουν πολλα με βοτανα και τετοια κι αν βρω κατι θα σου το μεταφρασω! :-P

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι η αλόη δεν κάνει για όλους τους οργανισμούς και αν σε μερικούς οργανισμούς λειτουργεί καταπραυντικά και με εξαιρετα αποτελέσματα σε άλλους δημιουργεί τραγική τριχοφυια, διάρροια και ζαλάδες....Προσέξτε μόνο μην ο οργανισμός σας ανήκει στην δεύτερη κατηγορία!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα!!!!

Και εγώ είμαι φαν της αλόης!

Απο μικρή, είχαμε γλάστρες στο σπίτι και θυμάμαι τη μαμά μου που έκοβε κομμάτια απο τα φύλλα της και μου τα έβαζε σε τσιμπήματα κουνουπιών.

Επίσης στην εγκυμοσύνη χρησιμοποιούσα κρέμες σώματος με αλόη και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη. Υπάρχει εταιρεία που εμπορεύεται προιόντα αλόης (δεν θέλω να κάνω διαφήμιση).

Πάντως θα πρότεινα να πάρετε γλάστρα για το σπίτι, είναι παντός καιρού μόνο που θέλει φως, αν και νομίζω ότι όλα τα παχύφυτα δεν έχουν και μεγάλο θέμα με τον ήλιο. Αρκεί να τα έχετε έξω.

Βιβή, αν μπορείς στείλε μας συνταγή για κρέμα σώματος με το τζελ της αλόης.

Link to comment
Share on other sites

ΚατερίναΒ ξέρεις τι σημαίνει αρκούδα? κάπως έτσι έγινε και έκλαιγε όλη την ώρα μια γνωστή μου η οποία της έκανε παρενέργεια η αλόη....Εγώ με το που το είδα αυτό ούτε να την μυρίσω δεν θέλω....ΦΟΒΟΥΜΑΙ....!!!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚατερίναΒ ξέρεις τι σημαίνει αρκούδα? κάπως έτσι έγινε και έκλαιγε όλη την ώρα μια γνωστή μου η οποία της έκανε παρενέργεια η αλόη....Εγώ με το που το είδα αυτό ούτε να την μυρίσω δεν θέλω....ΦΟΒΟΥΜΑΙ....!!!!

 

ειναι σιγουρη οτι το προκαλεσε αυτο η αλοη και οχι καποιο ορμονικο προβλημα?επειτα μηπως πηρε πολυ μεγαλη ποσοτητα-γιατι ψαχνοντας βλεπω οτι οι δοσολογιες ειναι πολυ μικρες-,μηπως δεν ηταν ο.κ το σκευασμα που πηρε? επειτα πως της συνεβη, ηπιε μια φορα και ξυπνησε ''αρκουδα''?

δεν τα λεω αυτα για να σε αμφισβητησω, απλα για να μην τρομαζουμε χωρις λογο...επειτα καποια απο μας-μακρια ,μακρια- μπορει να ειναι αλλεργικη στη φραουλα ή στο ροδακινο π,χ και ο οργανισμος της να μην το δεχεται, αυτο δε σημαινει πως τα φρουτα δεν ειναι θρεπτικα και καλα και για τις υπολοιπες!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω εχω αλόη σε γλάστρα . Καμια συνταγή για κρέμα ?

κλειώ και εγω σε γλάστρά έχω κ την χρησιμόποιούμε χρόνια τωρα κ έγω κ ή μάμα μου.κόβουμε ένα κομμάτι κ το έχουμε στο ψυγείο τυλιγμένο σε αλουμινοχαρτο καθε βραδυ το πέρνω κ αλειφω στο προσωπο.απλα ανα δυο τρεις μέρες θελει λίγο κόψιμο απο την πλευρα που βάζεις στο πρόσωπο για να ξάναβγάλει υγρα.εγώ ποτέ δεν έχω χρησιμόποιήσει κρέμες κ πηλινγκ κ παρόλα αυτα έχω σωθει απο τα σπύρακια κ τους παρα πολλους πορους που είχα.το μονο σπυράκι που βγάζω είναι πρίν αδιαθετήσω

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι σιγουρη οτι το προκαλεσε αυτο η αλοη και οχι καποιο ορμονικο προβλημα?επειτα μηπως πηρε πολυ μεγαλη ποσοτητα-γιατι ψαχνοντας βλεπω οτι οι δοσολογιες ειναι πολυ μικρες-,μηπως δεν ηταν ο.κ το σκευασμα που πηρε? επειτα πως της συνεβη, ηπιε μια φορα και ξυπνησε ''αρκουδα''?

δεν τα λεω αυτα για να σε αμφισβητησω, απλα για να μην τρομαζουμε χωρις λογο...επειτα καποια απο μας-μακρια ,μακρια- μπορει να ειναι αλλεργικη στη φραουλα ή στο ροδακινο π,χ και ο οργανισμος της να μην το δεχεται, αυτο δε σημαινει πως τα φρουτα δεν ειναι θρεπτικα και καλα και για τις υπολοιπες!

 

 

vivikkaki στο πρώτο πρώτο μου μήνυμα πιο πάνω είπα ότι σε μερικές έχει φοβερά καλα αποτελέσμα και σε μερικές φέρνει άσχημες και ανεπιθύμητες παρενέργειες...Και επιβεβαίωσα αυτο που έγραψες και συ περί φρούτων.....

 

Όταν γράφεις για μια παρενέργεια δεν σημαίνει ότι τρομάζεις κόσμο αλλά ενημερώνεις για να έχει στο πίσω μέρος του κεφαλιού του και αυτο το ενδεχόμενο Δεν έγραψε καμια κοπέλα για αρνητικά σχόλια διότι έτυχε να μην είχαν προβλήματα, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια μεταφραζω καποια απο τα απειρα πραγματα που μπορει κανεις να βρει!επειδη μαγειρευω ταυτοχρονα(...:roll:)γραφω για αρχη κατι γενικα και οταν βρω χρονο θα γραψω και συνταγες

 

αλοη δεν πρεπει να καταναλωνουν οσοι εχουν προβληματα με τη χολη τα νεφρα ,το συκωτι τους,σοβαρες καρδιοαγγειακες παθησεις,υπερταση, αιμορροιδες,μητροραγιες,έντονες στομαχικες και εντερικες ενοχλησεις,ή ειναι εγκυες.Επισης να μην καταναλωνεται μετα τις 7 το απογευμα για να μην προκαλεσει αυπνια !

 

πως φταχνουμε χυμο αλοης

 

το φυτο μας πρεπει να ειναι απο 3-5 ετων και τα φυλλα να εχουν τουλαχιστον 15 εκ.υψος.Κοβουμε όσα φυλλα θελουμε μεχρι τη ριζα ,καλυτερα να ειναι χειμωνας ή ανοιξη.Πριν κοψουμε δεν ποτιζουμε για 2 εβδομαδες για να υπαρχει μεγαλυτερη συγκεντρωση πολυτιμων συστατικων.

αφου κοψουμε τυλιγουμε σε αδιαφανο χατρι ρολο τα φυλλα και τα βαζουμε στο ψυγειο σε σκοτεινο και οχι πολυ κρυο μερος(στο φρουτοθαλαμο μου φαινεται ο.κ)Τα αφηνουμε 2 εβδομαδες.μετα βαζουμε σε σκευος χλιαρο νερο που το έχουμε βρασει και αφησει να κρυωσει αρκετα.Το νερο πρεπει να ειναι σε αναλογια 3 προς 1 με την αλοη.ψιλοκοβουμε την αλοη και τη βουταμε στο νερο σκεπαζουμε, αφηνουμε σε σκοτεινο,ψυχρο μερος 1,5 ώρα,στιβουμε με το χερι τα κομματακια μεσα στο ζουμι που εχει γινει ,φιλτραρουμε.Ο χυμος ειναι επιτελους ετοιμος!:cool:

ή αγοραζουμε ετοιμο γιατι σαν πολυ περιπλοκη μου φανηκε η διαδικασια!:-(

κυριως το να περιμενω 3 χρονια να μεγαλωσει το φυτο!

Link to comment
Share on other sites

κλειω μου πες μου σε παρακαλω που βρηκες το σπορο και ποσο γρηρορα μεγαλωνει το φυτο,επισης το μπαλκονι μου δεν ειναι ηλιολουστο ,πειραζει?

θα ηθελα να φυτεψω γιατι ειδα στο φαρμακειο ένα μπουκαλι χυμο 18 ευρωκαι οοως και να το κανουμε δεν ειναι φρεσκο!

συνταγες θα μπω αργοτερα σε ρωσικα σαιτ που έχουν πολλα με βοτανα και τετοια κι αν βρω κατι θα σου το μεταφρασω! :-P

 

Μου έφερε η μαμά μου την γλάστρα , που την έφτιαξε απο ριζούλα απο την δικιά της αλόη . Οπότε δεν εχω ασχοληθεί με σπόρους . Το φυτό δεν θέλει πολύ ήλιο . Εγω να φανταστείς το έχω στο σαλόνι μου και είναι μια χαρά . Μάλιστα ο πολύς ήλιος θα το κάψει .

Εχω την ήρεμη αλοη που είναι και η καλύτερη . Υπάρχει και η άγρια , γιαυτό σου το λέω .

Το υγρό το παίρνεις πολύ εύκολα απο την αλόη , αλλα δεν τα κόβω ακόμη , γιατί θέλω να μεγαλώσουν πρώτα !!!! ;);)

JJBjp3.png

Link to comment
Share on other sites

κλειώ και εγω σε γλάστρά έχω κ την χρησιμόποιούμε χρόνια τωρα κ έγω κ ή μάμα μου.κόβουμε ένα κομμάτι κ το έχουμε στο ψυγείο τυλιγμένο σε αλουμινοχαρτο καθε βραδυ το πέρνω κ αλειφω στο προσωπο.απλα ανα δυο τρεις μέρες θελει λίγο κόψιμο απο την πλευρα που βάζεις στο πρόσωπο για να ξάναβγάλει υγρα.εγώ ποτέ δεν έχω χρησιμόποιήσει κρέμες κ πηλινγκ κ παρόλα αυτα έχω σωθει απο τα σπύρακια κ τους παρα πολλους πορους που είχα.το μονο σπυράκι που βγάζω είναι πρίν αδιαθετήσω

 

Πολυ καλοοοο!!!!

Για πες λεπτομερειες για τους πορους. Ειδες διαφορα?

Δυστυχως εχω κι εγω πολλους πορους και ειμαι συνεχχεια με καθαρισμους και φυτικα peeling.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλοοοο!!!!

Για πες λεπτομερειες για τους πορους. Ειδες διαφορα?

Δυστυχως εχω κι εγω πολλους πορους και ειμαι συνεχχεια με καθαρισμους και φυτικα peeling.

κορίτσι όπως το λέω δεν κάνεις τίποτα πέρα απο το να απλώνεις στο προσωπο σου κάθε βράδυ εγώ εχω απο μικρή που έχω καθαρίσει.και όσο για peeling κράτας το κατακάθι από τον ελληνικό καφέ(εγω δεν πινω αλλα βραζω αρκετο για αυτό το λόγο)βάζεις και λίγό γιαούρτι και κάνεις με αυτό peeling.ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΔΕΡΜΑ!!!!α κανει κ για peeling σωματος. και μπορείς να το κρατήσεις για 1-2 βδομάδες στο ψυγείο(όσο κάνει να λήξει το γιαουρτάκι)

Η συνταγή είναι εκ του Ανατολικου μπλόκ που ξερεις τι καθαρό προσωπο έχουν προς τα εκει?ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ:lol::lol::lol::lol::lol:

ccBbp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Συνταγή κρέμας νύχτας για κουρασμένα μάτια με αλόη

 

 

Διεγείρει τη μικροκυκλοφορία καταπολεμώντας τις σακούλες στα μάτια.

Κατάλληλη για όλους τους τύπους δέρματος.

 

Οδηγίες παρασκευής:

50 γρ. ζελέ Αλόης

50 ml αποσταγμένο νερό

50 γρ καθαρισμένο χοντροκομμένο αγγούρι.

 

Χτυπήστε όλα τα υλικά μαζί καλά στο μπλέντερ.

Βάλτε την κρέμα στο πρόσωπο πριν κοιμηθείτε και αφήστε την όλη την νύχτα.

Ξεπλύνετε το πρωι με χλιαρό νερό το πρωί.

Κρατήστε την κρέμα στο ψυγείο μέχρι 7 ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

Αντιγράφω πληροφορίες που διάβασα για την αλόη:

 

:arrow: H Aλόη θεωρείται ασφαλής όταν χρησιμοποιείται για επάλειψη στο δέρμα

και σπάνια προκαλεί αλλεργική αντίδραση

Τεστ Αλλεργίας: Αλείψτε με ζελέ Αλόης την εσωτερική επιφάνεια του αγκώνας σας. Σε 15 λεπτά θα δείτε το δέρμα σας αν έχει κάποια κοκκινίλα.

 

:arrow: Πρέπει να αποφεύγουν τη λήψη της:

Οσοι έχουν κάνει μεταμόσχευση ξένων οργάνων, γυναίκες στη διάρκεια της εγκυμοσύνης, άτομα που αντιμετωπίζουν προβλήματα με πόνους στη κοιλιά, ιστορικό ειλεών ή αλλεργία στο σκόρδο, στο κρεμμύδι και σε άλλα φυτά της οικογένειας αυτής. Οσοι πάσχουν απο νεφρική νόσο.

 

:arrow: Χρειάζεται προσοχή στην υπερβολική κατανάλωση Αλόης απο το στόμα

γιατί μπορεί να προκαλέσει κράμπες, αυπνία, διάρροια.

 

:arrow: Η Αλόη μπορεί να αλληλεπιδράσει με την υδροκορτιζόνη, τα διουρητικά,

τα αντιπηκτικά, και με τα φάρμακα για το διαβήτη. Μπορεί να βελτιώσει τη λειτουργία του παγκρέατος με αποτέλεσμα να χρειαστεί προσαρμογή της δόσης ινσουλίνης.

 

:arrow:Προσοχή όσοι έχουν πέτρες στην χολή. Η Αλόη έχει την ιδιότητα

να αποβάλλει τα ξένα σώματα απο τον οργανισμό.

 

:arrow: Μην δίνεται Βράδυ χυμό αλόης στα παιδιά. Η ενέργεια είναι τόση

που μπορεί να προκαλέσει αυπνία.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάντως δεν έχω ξαναδεί τον εαυτό μου

πιο καλά απο ότι τώρα!

 

Πίνω χυμό αλόης σχεδόν 1,5 μήνα.

(τον φτιάχνω μόνη μου απο τα φύλλα)

 

Τύφλα να έχει η ομοιοπαθητική

και όλα τα φάρμακα του κόσμου!!! :-D

 

 

ΥΓ: Δίνω και στην 5-χρονη κόρη μου

τώρα τον χειμώνα, για ανοσοενίσχυση

κάθε πρωί ένα κουταλάκι του γλυκού αραιωμένη σε νερό

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...