Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΕΝ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ ΤΟΥ ΑΥΤ/ΤΟΥ


Recommended Posts

Η μικρή μου που είναι 20 μηνών γκρινιάζει όταν τη βάζω στο καρεκλάκι του αυτ/του και δε μιλάμε για ταξίδι, αλλά ακόμα και για μικρές αποστάσεις. Ξεκινάμε από Γέρακα που μένουμε για παράδειγμα και μέχρι να φτάσουμε στο Χολαργό αρχίζει και λέει ''γκαλιά μαμά, γκαλιά, κάτω'' και κλαίει. Δεν ξέρω τι να κάνω και είναι μεγάλο πρόβλημα, έχετε καμμιά συμβουλή από προσωπική σας εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλως ή κακως σε αυτη την περιπτωση δεν την βγαζεις απο το καρεκλακι.

Μιας γνωστης το παιδι που εκλαιγε οταν καταλαβε οτι και να κλαιει δεν προκειτε να βγει σταματησε.

Πρεπει να μαθει οτι ειναι απαραιτητο.

 

Προσωπικα το ειχα θεσει σαν ορο προς την διασκεδαση. Πχ "αχ μωρε ωραια μερα για κουνιες αλλα θα κλαις στο καρεκλακι οποτε δεν μπορουμε να παμε "

Αν δεν εκλαιγε θα φταναμε στις κουνιες. Αλλοιως επρεπε να γυρισουμε σπιτι.

 

Βεβαια λογω αμνησιας δεν θυμαμαι σε ποια ηληκια το ειχα αντιμετωπισει και ποσο συνεννοησημα ειναι στους 20 μηνες:oops:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια... κι εμένα ο μικρός τα ίδια κάνει, βέβαια είμαστε πιο μικροί απο εσάς!!!

Δεν θέλει με τίποτα.. τον λυπήθηκα κάποιες φορές και τον πήρα... μέγα λάθος!!!!! Το συζητούσα και με μια κοπέλα απο το forum μέχρι που μου έδειξε κατί σοκαριστικό και μπήκα στη θέση μου!! ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΑΙΡΝΩ!!!

Για να μας πει καμμιά μανούλα που αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα μήπως βρήκε κανένα κολπάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε το κανει αυτο ο γιος μου (σχεδον παντα)του εξηγω οτι στο αυτοκινητο δεν κανουμε αγκαλιτσες και καθομαστε καλα στο καθισμα μας.Επισης του λεω πως αμεσως μολις φτασουμε θα τον παρω αγκαλιτσα.Συνηθως γκρινιαζει λιγο αλλα μετα σταματαει.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ το πάθαμε και εμείς ……..!!!!

 

ΕΓΩ ΕΠΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΕΙΝΑΕΙ και τον πήρα αγκαλιά εν κίνηση στο αυτοκίνητο για να τον θηλάσω και καλά … ( σε κάτι που ο άντρας μου είναι αντίθετος αν θες να θηλάσεις μου λέει να σταματήσω ρίξαμε και έναν καυγά )

 

ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΕΙΝΟΥΣΕ ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΕ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ ….

 

Σταματήσαμε τον βάλαμε στο κάθισμα

ΒΑΛΑΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ

ΟΣΟ ΑΥΤΟΣ ΟΥΡΛΙΑΖΕ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΙΝΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΗΜΑΣΙΑ

 

ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟ ΞΑΝΑ ΕΚΑΝΕ ΠΟΤΕ ………!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ..

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΔΟΚΙΜΑΖΟΥΝ……………!

ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ…..!!

ΜΑΣ ΦΩΝΑΖΟΥΝ ΒΑΛΕ ΜΟΥ ΟΡΙΑ…………….!!

.....

Link to comment
Share on other sites

:idea:να πω μια ιδεα που ειχα δει στην 'νταντα', στην εκπομπή ξερετε...

 

οταν αντιμετώπισε το ιδιο προβλημα σε μια οικογενεια που ειχε επισκεφτεί,

εβγαλε τα καρεκλάκια απο το αυτοκίνητο και το εβαλε μεσα στο σπιτι

ετσι ωστε να εξοικειωθούν τα παιδια με αυτα.

αν δεν βαριέται καποια μαμα ας το κανει να μας πει εντυπώσεις.:wink:

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσε να πιασει κατι τετοιο.Στο σπιτι μεσα θα το παρουν πιο πολυ σαν παιχνιδι.Ασε που εκει θα μπορουν να καθοντε και να σηκωνοντε οποτε θελουν,κατι που δεν ισχυει και στο αυτοκινητο.Πρεπει απο την αρχη να καταλαβουν οτι το καθισματακι ειναι για την ασφαλεια τους.

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

ετσι πρέπει, να ανεβαίνουν να κατεβαίνουν ,γενικα να εξοικειωθούν μαζι του.

τωρα τι να σας πω ..

δεν το εχω κανει κιολας να ξερω σίγουρα.

1 δοκιμη θα μας πισει

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Έκανα κι εγώ κάποια στιγμή το λάθος να την πάρω αγκαλιά γιατί έκλαιγε, αλλά το θέμα είναι ότι σταματούσε για λίγο και πάλι γκρίνιαζε, τι να πω δεν της αρέσει το αυτοκίνητο? Petalouditsa θα κάνω αυτό που είδες στη Νταντά αλλά συμφωνώ με τη Ρούλα26 ότι στο σπίτι θα μπορεί να κάθεται όποτε και όσο θέλει, δεν είναι το ίδιο. Εν τω μεταξύ εμένα δεν ξεκινάει τη γκρίνια από την αρχή, μετά την πιάνει κι ενώ της μιλάω, της λέω ότι θα πάμε βόλτα, της βάζω παιδικά τραγούδια και της τραγουδάω, τίποτα δεν πιάνει! Ευχαριστώ κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου είναι βέβαια αρκετά πιο μικρός και δεν ξέρω αν μπορεί να ισχύσει αυτό που θα πω για ένα παιδάκι 20 μηνών. Πάντως εγώ κατάλαβα ότι τον κουράζει αυτή η θέση, η εντελώς καθιστή, που έχουν τα καθισματάκια. Το σήκωσα λιγάκι από τη μια μεριά βάζοντας ένα μαξιλάρι από κάτω για να γίνει η θέση κάπως πιο "ημιξαπλωτή" και από τότε χαίρεται πάρα πολύ να κάθεται εκεί μέσα.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα αυτό εγώ το αντιμετωπιζω όταν φέυγουμε από τη βόλτα. Δεν κάθονται με τίποτα!! εκείνη την ώρα τους δίνω ένα μπισκότο, νερό ή ένα παιχνιδάκι ή οτιδήποτε να κρατήσουν στα χέρια και τότε σταματάει κάθε αντίσταση. Τους δένω γρήγορα γρήγορα και φεύγουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ 7,5 ΜΗΝΩΝ....

ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΛΕΠΤΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ....ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΣΗΚΩΣΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΟΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΥΝΔΙΝΟ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ?ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ?ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΑ ΕΚΝΕΥΡΙΣΤΙΚΟ......

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι ναι είναι πολύ εκνευριστικό, συμφωνώ, αλλά καλύτερα αυτό παρα.... Οι κόρες μου και οι δυο όταν ήταν πιο μικρές έκλαιγαν και τσίριζαν. Ειδικά η μικρή μια φορά(και τελευταία) έκλαιγε 40λεπτά,γιατί ήθελε αγκαλιά. Μην τα πάρετε αγκαλιά. Πρέπει να καταλάβουν ότι σ΄αυτό δεν υπάρχει εναλλακτική. Είναι πολύ επικίνδυνο. Θα συνηθίσουν να είστε σίγουρες. Μην τα δίνετε σημασία ή πιάστε μια "συζήτηση" για να ξεχαστούν. Μπορεί και κάποιο παινιδάκι τους να βοηθήσει, υπομονή και επιμονή, είναι φάση θα περάσει.;)

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα μιας και η κόρη μου από 3,5 μηνών κάνει μαζί μου 50km την ημέρα (μόνο για το πήγαινε-έλα στην μητέρα μου). Είναι πολύ βασικό πάντως να βάζουν όλοι οι συνεπιβάτες ζώνη (ακόμα και οι πίσω) και να του λες συνέχεια ότι όταν είμαστε στο αυτοκίνητο επιβάλλεται να φοράμε ζώνη! Άστο να κλάψει, μην το ξαναπάρεις ποτέ αγκαλιά, είναι απίστευτα επικίνδυνο! Θα συνηθίσει που θα πάει!

:)

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μας η Μαρια δεν χονεψε ποτε της το αυτοκινητο , εννοειτε ποτε δεν την βγαλαμε απο το καθησματακι της ειναι απιστευτα επικυνδινο , τωρα που ειναι 12 μηνων το εχει ψηλοσυνηθησει και κλαιει μονο αμα ειναι κουρασμενη ή αμα εχουμε κατσει πολυ ωρα στο αμαξι , δεν πειραζει πραγματικα με το κλαμα δεν παθαινει τιποτα , δεν ειναι υποχρεωμενη να της αρεσει το αυτοκινητο και σε μας υπαρχουνε πραγματα που δεν αρεσουνε ε3αλλου , η ασφαλεια της ομως ειναι πανω απο καθε κλαμα.

Στον κωνσταντινο μονο μια και μοναδικη φορα οταν ηταν 15 ημερων και ημασταν πολυ ψαρωμενοι απο το κλαμα τον εβγαλα απο το καθησματακι γιατι εκλαιγε πολυ , απο τοτε ουτε μια φορα δεν ξαναεγινε .Ο Κωνσταντινος ομως λατρευει το αυτοκινητο οποτε σπανια εως ποτε πλεον δεν κλαιει .

Κοριτσια μην σας τρομαζει τοσο πολυ το κλαμα , καταλαβαινω οτι σε κανενα μας δεν αρσει να ακουμε τα παιδια μας να κλαινε ομως μερικες φορες ειναι ο μονος τροπος να εκδηλώσουνε αυτο που θελουνε ή αυτο που δεν θελουνε , επειδη δεν θελουνε κατι δεν σημαινει οτι ειναι και το σωστο .Στον Κωνσταντινο τρελαινομασταν αμα εκλαιγε και ικανοποιουσαμε καθε μα καθε επιθυμια , στη μπεμπα ομως εχουμε καταφερει να μην κλαιει παρα μονο αμα οντως χρειαζεται κατι . Υπαρχουνε μερες οπου η Μαρια γανιαζει πραγματικα στο αυτοκινητο απο το κλαμα επειδη πλησιαζει η ωρα του υπνου , επειδη δεν μπορει να κουνηθει επειδη δεν της αρεσει , κανουμε και 20 λεπτα να παμε σπιτι και εκεινη τσιριζει και κλαει , τι να κανουμε ? να την βγαλουμε απο το καθησματακι και να ρισκαρω τη ζωη της ενοοειτε σε καμια περιπτωση . Παιδακια ειναι θα κλαψουνε , δοκιμαζουνε τα ορια τους τα οποια καλουμαστε εμεις να βαλουμε .

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Επαναφερω το θεμα μια και αντιμετωπισα προβλημα. Ο μεγαλος μου (2μιση στα 3) δεν θελει να καθισει στο καθισματακι.

Εδω δεν εχουμε αυτοκινητο οποτε δεν εχει συνηθισει. Επισεις ζαλιζεται (οπως και εγω αλλωστε). Ενα μηνα που ειμασταν διακοπες στην Ελλαδα και ειχαμε αυτοκινητο προσπαθουσε να βγαλει τα χερια του απο τη ζωνη και τα καταφερνε καθως επισης προσπαθουσε και να λυθει. Δεν συζηταμε οτι πλανταξε γιατι καλυτερα να κλαιει κατα την διαδρομη παρα να κλαιμε μετα εμεις.. Σαν λυση ειχα βαλει την μαμα μου αναμεσα στ 2 καθισματακια για να τον κραταει/απασχολει.. Δεν γινεται ομως να περνω παντα καποιον μαζι μου οταν τον εχω στο αυτοκινητο.. Τωρα το καλοκαιρι θα ειναι πιο μεγαλος. Τι θα γινει αν λυσει τη ζωνη?? Καμια ιδεα για το πως μπορω να τον πεισω??

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

κοριτσάκια μου ,επαναφέρω το θέμα καθώς αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Έχω ένα μπέμπη 5 μηνών και από νεογέννητο όταν τον βάζουμε στο καθισματάκι αυτοκινήτου πάντα κλαίει και δεν ηρεμεί ε τίποτα. Σφίγγεται και γίνεται κατακοκκινος. Δεν τολμάω να τον βγάλω γιατί ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι αλλά όλο αυτό με στρεσάρει αφάνταστα. τι με συμβουλευετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσάκια μου ,επαναφέρω το θέμα καθώς αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Έχω ένα μπέμπη 5 μηνών και από νεογέννητο όταν τον βάζουμε στο καθισματάκι αυτοκινήτου πάντα κλαίει και δεν ηρεμεί ε τίποτα. Σφίγγεται και γίνεται κατακοκκινος. Δεν τολμάω να τον βγάλω γιατί ξέρω πόσο επικίνδυνο είναι αλλά όλο αυτό με στρεσάρει αφάνταστα. τι με συμβουλευετε να κάνω?

 

Kαταρχην υπομονη...αντιμετωπισα τα ίδια...όταν φτασαμε περιπου στο ετος αρχισε να ειναι πιο συνεργασιμη η μικρη και τωρα πια απολαμβανει την βόλτα...μερικες λύσεις για την ηλικια σας (σε μας έπιαναν καποιες φορες) ειναι : α) βαλε ενα παιχνιδακι με μουσικουλα που να του αρεσει β) δίνε του το αγαπημενο του αντικειμενο ή κατι χρωματιστο ή κατι που να κανει ηχους που ενδεχεται να του τραβαει την προσοχη γ) δεσε στο χερουλι του συνεπιβατη κανενα μπαλονακι για να τον αποσπα δ) αν καθεται καποιος δίπλα του ας τον ακουμπα , ας τον χαιδευει ή ας του τραγουδα...

Γενικα εμεις ειχαμε προβλημα όταν οδηγουσα εγω και ειμασταν μονες στο αυτοκινητο..ή τοτε τουλαχιστον ειχαμε μεγαλυτερο προβλημα...κοιταξε κιολας μηπως το καρεκλακι ειναι στενο ή υπαρχει κατι που τον ενοχλει...πχ φροντισε να μην ζεσταινεται το μωρο υπερβολικα και εχει αυτην την δυσφορια...

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς είχαμε το ίδιο πρόβλημα με το μεγάλο μου γιό. Δεν ήθελε καθόλου το καρεκλάκι παρόλο που πάντα καθόμουν μαζί του και του βάζαμε μουσική και του είχα παιχνιδάκια. Επειδή το παιδί όσες φορές δοκιμάσαμε να πάμε κάπου πλάνταζε στο κλάμα και χτυπιόταν απλά σταματήσαμε τις μετακινήσεις με το αυτοκίνητο. Τελικά όταν ήταν 15μηνών ενώ γυρνούσαμε από την βόλτα μας πετύχαμε τον άντρα μου να παρκάρει στο γκαράζ μας, ενθουσιάστηκε που τον είδε και ζητούσε να μπει στο βρουμ-βρουμ!! :wink: Έκτοτε δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. Ο μικρός μου γιός πάλι δεν είχε κανένα θέμα από την αρχή, είναι στο παιδί. Υπομονή κάποια στιγμή θα καθίσει..

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...